Hamer en Sikkel gevlijd tegen heiligen beeld Woning van CHURCHILL komt donderdag in veiling Hebt u dat gelezen International© verbroedering is een mooi ideaal, maar taalverschillen vormen voor hoge drempel PLUS 23 OKTOBER 1965 v.T", v s s emand die voor het eerst de jaarlijkse wijn feesten van Bourgondié in de voornaamste stad van die streek, Dijon, bijwoont, zal zich waarschijnlijk afvragen, waar het nu om begonnen is: de wijn of de volksdansen. Men kan veilig aan nemen, dat de feesten wel degelijk bedoeld zijn om de roem van de Bourgogne-wijnen nog steviger te vestigen handelsgeest is de heren wijnbouwers en hun verkopers niet vreemd maar het behoort tot de Bourgondische opvattingen omtrent hoffe lijkheid en wellevendheid om daarvoor niet al te rechtstreeks uit te komen. Daarom schijnen die feestelijkheden rond de wijn en de folklore voor een niet te opmerkzaam toeschouwer slechts te be staan uit een kleurige internationale competitie van volksdansers, onvermoeibare jongelui, die een iveek lang de bevolking van Dijon en wijde omtrek, alsmede tal van toeristen, op uitgebreide repertoires vergasten. Bij een enkel onderdeel van de reeks evenementen, zoals de zegening in de kathedraal Saint Benigne van de oogst in de vorm van een enorme manshoge druiventros, en de uitdeling daarvan aan een aantal behoeftige bejaarden, blijkt de achtergrond waartegen heel die bonte wemeling van folklore uit aller heren landen gezien moet worden. Twintigste feest Drempel Verrukking Eerbiedwaardig -TP T ■0, ïfj tfmltl,. Discreet 0rote wijnkelder van het vroegere Cisterciënser- klooster in Meursault. Wijn en folklore in MIWT". «fJsssssMgp^s^ss^ ..\s bssg a gastvrij Bourgondié (Van een verslaggever) De Bourgondiërs hebben het een met het ander gecombineerd, en dat inder daad op gelukkige wijze. Dank zij het Publiek, dat in drommen komt opzetten om de vaak grandioze prestaties van de volksdansers mee te maken Dijon beschikt over een enorme Salie des Expositions, een soort Energiehal, maar dan nog een flinke slag groter springt het Comité Boureogne dat al die feesten organiseert, er financieel ongeveer uit. Dat betekent, dat de directe kosten ad ongeveer twee miljoen gulden door de entreeprijzen van het publiek ongeveer Worden gecompenseerd, en dat betekent Weer, jat er dus een grote belangstelling bestaat voor de ,,lierfstspelen' zoals ze officieel heten. En u begrijpt wel, dat al die honderden deelnemers aan de spelen niet alleen met elkaar kennis komen maken op de stevige basis van zang dans en jeugdige leeftijd, maar evenzeer met 't bef'aamdste produkt van de streek: de wijn, het edele nat, dat bij duizenden hectoliters gewonnen wordt uit de uitgestrekte wingerden waarmee de hellingen zijn overdekt. in Bourgogne Om eerst even bij de volksdansen te blijven, de feesten in Dijon, dit jaar voor de twintigste maal gehouden, heb ben zich in die periode ontwikkeld tot een der belangrijkste folkloristische ont moetingen ter wereld. Het is een eer daarbij geinviteerd te worden, want in dat geval beschouwen de adviseurs ach ter de schermen zo'n ploeg als „grand cru", om even een wijnterm te gebrui ken, Kwalitatief doen de groepen voor elkaar nauwelijks onder, al had, zoals ieder jaar, de jury moeite om zich niet te laten beinvloeden door de aard van de dansen en dansers. Men laat zich bijvoorbeeld gauwer meeslepen door het vonkend optreden van de Spanjaarden dan door het ingetogen ges 'huifel van bedaagde Denen, Toch kan de laatste groep een betere indruk scnterlaten door. om maar wat te noemen, een ver zorgder afwerking. En terwijl de toe schouwers tot extatisch applaus werden gedreven door het formidabel snelle voe tenwerk van Russen en Hongaren, ble ven zij misschien in de ogen van de jury onder de maat. Maar de jury en het publiek zijn dikwijls twee tegengestelde groothe den, en Dijon maakte daarop geen uitzondering. Een feit is in elk geval, dat de mensen van Bourgogne hebben kunnen genieten van een festival dat zijn weerga nauwelijks kent, en dat publiek en jury in elk geval eensge' iVBOf zind waren in de keus van het beste ensemble. Dat was dan dit jaar do Joegoslavische groep uit Belgrado, een fenomeen stel dansers, dat op viel door zijn gevarieerde program ma. Ze mochten de „Collier d'Or" in ontvangst nemen uit handen van de burgemeester van Dijon. de eerbied waardige kanunnik Kir, een grijsaard van tegen de negentig maar van ken nelijk onverwoestbaar kaliber. Hoewel het merendeel der bestuur lijke taken hem uit handen is genomen door adjunct-burgemeesters en wethou ders, beheert de kanunnik nog altijd hoogstpersoonlijk de zaken van het Co mité Bourgogne, en bi] alle officiële ge beurtenissen is hij het middelpunt, naast uiteraard de president van het Comité, de uiterst hoffelijke, uiterst vriendelij ke. maar ook uiterst gezaghebbende monsieur Robert Levavasseur. Hij was president vanaf het eerste uur en vier de deswege dit jaar zijn vierde lustrum als zodanig. Hoewel festiviteiten als die in Dijon in het teken plegen te staan van de algemene verbroedering komt van dat verheven ideaal in een zo internatio naal gezelschap meestal weinig terecht. In de praktijk blijkt namelijk de taal een vrijwel onoverkomelijke drempel om nader tot elkaar te komen. Het is wel eens aardig een conversatie cp te bouwen met behulp van gebaren en ge zichtsuitdrukkingen, maar dat houdt niemand een uur vol, en van werkelijk contact kan dan toch nie: gesproken worden. In Dijon was het niet anders. Denk niet. dat Hongaien zich gemak kelijk met Tsjechen verstaan, of Joego- slaven met Russen Zulke groepen ston den vrijwel als op een eiland. De Rus sen konden, als het er op aankwam, nog gemakkelijker :net Engelsen of Ieren praten, omdat sommigen nog enig (school) Engels beheersen, dan met hun broeders in de communistische leer uit de Slavische landen. Ook de Grieken en Spanjaarden hadden het in dat op zicht niet eenvoudig. Maar iedereen had wél alle aandacht voor de prestaties van de ander en tij dens de maaltijden overheerste een sfeer van vrijheid, gelijkheid en broe derschap. Die geest openbaarde zich eveneens in de kathedraal, waar dit jaar alle landen vertegenwoordigd wa ren tijdens de met zang, violen, trom petten en gitaren opgeluisterde hoog mis. De rod» vlag met hamer en sikkel stond onbekommerd gevlijd tegen het heefd van een overigens onduidelijke heilige. Wilt u een overtuigender blijk van de ware oecumene? Zijn de volksdansers uit Ita'iö en Finland, uit Spanje en Bulgarije, uit Canada en Zwitserland, dus royaal aan 45.000 hectare, waarvan de gemiddelde hun trekken gekomen ,de wijnbouwers van Bourgogne en de grote handelshui zen aldaar hopen er niet minder wel bij te varen dank zij de reputatie van gastvrijheid die alle deelnemers aan het festival als herinnering naar huis mee dragen. Want al is het dan moeilijk uit te maken, wat bij het feestgedruis vooropstond: de wijn of de folklore, zon der wijn zou er van folklore in Dijon geen sprake zijn. dat is wel zeker. Ja, de wijn. Bourgogne is het van de dure zoetvloeiende namen. In het ene geval is een dorp genoemd naar de wijngaard, in het andere ge val de wijngaard naar het dorp, maar hoe het zij, namen als hierachter vol gen brengen de fijnproever, om niet te zeggen de wijnproever, in een staat van opperste verrukking: Romanée Conti, Clos de Vougeot, Chambertin, Riche- bourg, Saint Georges. Musigny, Pom- mard, Volnay, Meursault... Voor deze meest veredelde voortbrengselen van Bourgogne's bodem dient evenwel eer fiks bedrag te worden betaald. L" bent er per fles al gauw tien gulden aan kwijt, ook in het land van herkomst zelve, waar negentig procent van de drinkgrage bevolking zich vergenoegt met eenvoudige, maar goede landwijn van nog geen daalder de fles. Ook in Nederland wordt steeds meer wijn gedronken, de omzetcijfers stij gen snel, vooral wat de landwijn be treft. maar bedenk: er is veel wijn van inferieure kwaliteit bij. Dikwijls wor den mengsels bereid uit Franse en Al- gierse wijnen, en de héél slechte soor ten worden nog voorzien van suiker toevoegsels, want de smaak van de Ne derlandse pappenheimers houdt niet van droog, of „zuur", zoals dan gezegd wordt! Een Fransman gruwt van deze brouw sels, die in ons land vaak onder heel romantische, maar volkomen verzonnen namen in de handel worden gebracht. Pas wanneer op het etiket Appellation controlée" staat, beschikt de kop u over een redelijke mate van zekerheid,dat hij niet wordt beetgenomen. Overigens wordt in Frankrijk zelf het overgrote deel der wijnen zonder keurmerk ge dronken. maar een inwoner van dat land proeft zó wel, of er water bij de wijn is gedaan. De Bourgondische wijngaarden be slaan samen een gebied van ongeveer oogst 175 miljoen liter wijn per jaar bedraagt. Van Dijon strekt zich naar het zuiden een keten van eerbiedwaar dige, zeer oude wijngaarden uit. Merkwaardig is, dat de hellingen aan de westelijke kant van de auto weg de „grands seigneurs" voort brengen. terwijl uit de wingerden van de andere kant naamloze wijnen wor den bereid. Het is een kwestie van verschillende bodemgesteldheid en zonneschijn. De kleinste wijnhelling heet Romanéee en beslaat maar 80 are. De gemiddelde opbrengst van de ze nog door hertog Jan zonder vrees gestichte wijngaard bedraagt onge veer 2000 liter, die niet in het open baar wordt verkocht, maar in de fa milies die eigenaar zijn. wordt ge schonken. De Bourgondische wijngaarden zijn meestal het bezit van vele eigenaren, en niet, zoals chateaux in Bordeaux - die geduchte concurrent van Bourgogne _in handen van één familie of groep. De helling van Vougeot bijvoorbeeld, groot 50 hectare, is eigendom van niet minder dan 54 personen. Een groot deel van Bourgondië wordt ingenomen door de zgn cote d'or, die weer onderverdeeld is in de Cot» de Nuits, het noordelijk deel waar de "gro te rode bourgognes vandaan Komen, en de Cote de Beaune, in het zuiden waar van de witte bourgognes bereid worden Verder naar het zuiden treffen we nog de wijnen van Macon en tenslotte de Beaujolais, dat alles ruw geschetst Beaujolais wordt in opper-Bourgcndiê nauwelijks meer serieus genomen. Deze rode wiin die bij de Nederlanders ta melijk favoriet Is, geniet in Dijon de reputatie van een zwak aftreksel van de echte Bourgogne, niet de moeite waard om over te praten. Maar daar moeten we ons maar niets van aan trekken, want ook de Bordeaux gaat In Dijon en omgeving zo over de tong. Zoals ze trouwens in Bordeaux de wij nen van Bourgogne vergelijken met dik ke soep. Het is voor ons, minder ver wende drinkers, moeilijk partij te kie zen. We drinken het liefst van twee walletjes en denken maar aan het spreekwoord „goede wijn behoett geen krans" Wel is het van enig belang te weten, wanneer nu welke wijn geschonken wordt. Met opzet staat er „enig belang", want zo precies komt het er niet op aan. Wijn is een soepel vocht dat zich gemakke lijk aan diverse gerechten aanpast. Droge witte wijn hoort bij vis en koud vlees. Half zoete wijn kan hier jok goed bij geserveerd worden. Geheel zoete wijn wordt zelden aan tafel geschonken, alleen eventueel bij zoete nagerechten. ÉÉfPK». Gezicht op het hertogelijk paleis van Dijon met op de achtergrond het oudste deel van het thans als stadhuis in ge bruik zijnde bouwwerk, de toren die hertog Karei de Stoute heeft laten metselen. Rosé-wijn hoort bij voorgerechten, koud vlees, kip en kalfsvlees. Bij de rode wijnen gaat de regel op. dat de lichte soorten zich goed voegen met wit vlees, de vollere typen met zwaar der vlees. Als u voorts weet, dat rode bordeaux het beste smaakt bij een tem peratuur van 16 tot 18 graden, rode bourgogne bij 14 tot 16 graden, Beaujo lais bij 12 graden en droge en haifzoete wijn bij 10 graden (keldertemperatuurl, dan steekt u in wijnkennis al ver boven de gemiddelde Nederlander uit! LONDEN, Deze maand zal In Lon den een zeer bijzonder huis onder de ha mer gebracht worden, het huis waar sir Winston Churchill heeft gewoond en is gestorven. Number 28 Hyde Park Gate zal donderdag 28 oktober worden ver kocht op verzoek van lady Spencer-Chur chill die het huis niet persoonlek wilde verkopen gezien de historische waarde ervan. Naar de prijs kan tot nu toe al leen maar gegist worden. Eigenlijk worden ei twee huizen ver kocht Churchill kocht het belendende perceel ook om werkruimte te krijgen voor zijn staf. De normale waarde van de beide huizen is ongeveer 850.000 gld. Het feit echter dat de grote staatsman erin heeft gewoond zal de prijs hoogst waarschijnlijk opjagen. „De prijs kan wel oplopen tot een a anderhalf miljoen gulden," verklaarde een woordvoerder van de veilingmees ters Knight, Frank en Rutley, optimis tisch. „Er valt echter nog we.nig van te zéggen. Zelfs uit Amerika komen de aanbiedingen. Natuurlijk verwachten we niet dat een Paul Getty de huizen gaat bewonen". De mogelijkheid bestaat, dat het huis niet als woonruimte zal' wor den gebruikt maar als museum inge richt ter nagedachtenis van sir Winston. Het huis dat in de 19de eeuw is ge bouwd stond, in januari in het middel punt van de wereldbelangstelling. Came ra's filmden de zwarte voordeur met de koperen kloppers toen lord Moran, de arts met wie Chttrrhiil zeer bevriend was, het medische nieuwsbulletin voor las over het versoheiden van de grote Britse staatsman op 24 januari 1965. Sir Winston stierf od 90-jaiige leeftijd om 8 uur 's morgens Hij had twintig jaar lang, na de twee. de wereldoorlog, in het huis gewoond. Zijn weduwe had niet zoveel woonruimte nodig en is onderwijl reeds verhuisd naar een appartement in de onmiddel lijke omgeving. ,s bet beroemdste een oud Tn (Je tuin van Churchill's huis ontbreekt bouwwerk van de wijnstad Beaune, het hospice de Dieu, ook wel hotel Dieu genaamd,het gebruikelijke bordje „te koojf'. De gasthuis, thans museum en bibliotheek. Het dak is met kleurige leisteen bedekt. [verkoop is discreet aangekondigd in eni- Achteraanzicht op het huis van wijlen Sir Winston Churchill. ge dagbladen. De advertentie luidde: „In een rustig hoekje van Hyde park en Kensington Gardens, staat het huis van wijlen sir Winston Churchill en ba rones Spencer-Churohill 28 Hyde Park Gate. Vestibule en binnenkamers, garde robe. eetvertrek, zitkamer, studeerka mer en twee grote slaapvertrekken op de eerste étage. De suite van lady Spen- cer-Churchill bestaat uit een zitkamer uitkomende op een balkon op de tuin, een slaapvertrek met kleedkamer en bad kamer. De suite van sir Winston bestaat uit een slaapkamer en een badkamer. Verder heeft het huis nog vijf slaap vertrekken, vier badkamers en vertrek ken voor het personeel. 27 Hyde Park Gate, is later bij het huis gekocht om werkruimte te verkrijgen voor de staf. Door enige veranderingen kan hier een apart staand huis van worden gemaakt met een hal, twee of drie ont vangstkamers, zes tot zeven slaapvertrek ken en vijf badkamers. Goed onderhou den tuinen omringen beide huizen. De grote kamers hiervan zien op de tuin uit. Het is een vreugde om tij dens vakantie in het bui tenland een krant te laten voor wat-ie is. Maar de verlei ding is groot als boulevardbladen met grote koppen gebeurtenissen vermelden, die in een normale krant tussen de regels worden afgedaan. Vietnam laat je rusten, Soekarno modderenPakistan is voor later zorg. Maar wat is er nu weer met onze kroonprinses aan de hand? Ik vierde vakantie op een toeristenschip en als een haven werd aangedaan behoorde voor velen het gluren in kran tenkiosken tot het geslaagd pas sagieren. We zijn wel goed in ta len. wy Nederlanders, maar met Grieks, Hebreeuws of Turks heb ben we wel enige moeite. Dus op de foto's afgaan. Ha, daar staat prinses Beatrix met Claus. On leesbare koppen, maar natuur lijk niet voor onze gids, die ver taalt, dat er onoverkomelijke moeilijkheden zijn in verband met het voorgenomen huwelijk. En daar zien we de heer Van Vollenhoven zwart op wit, in het Atheense Dagblad. Onze gids leest het onderschrift: zal hij de prins der Nederlanden worden als het mis loopt met Beatrix, die dan wellicht in Brazilië gaat wo nen? De gids heeft medelijden met ons: zo'n mooi, energiek land, zulke prachtige oranje-tra dities en nou ditMaar de hele wereld staat blijkbaar op z'n kop. De Griekse koningin moeder moet weg, daar aan het hof van Noorwegen botert het bijzonder slecht, president John son gaat dood, koning Boudewyn had ruzie met zijn vrouw over z'n bril, Soekarno is waarschijn lijk wijlen. Dan kom je thuis en naast de post ligt een stapel vaderlandse dagbladen. Even kijken wie er in de plaatselijke gemeenschap overleden is. Daar zijn altijd wel bekenden bij. Gut, denk je, die Vondeling.' Wat wil die man alle maal nu ons geld op is? Geluk kig, er wordt van alle kanten ge protesteerd, nogal wiedes in een land met zoveel protestanten. Onze buurman komt wat bleek jes binnen. Heb je die belasting voorstellen gelezen? Nee, en het kan me geen laars schelen. Maar, vertel 'ns, is Soekarno al begra ven? En hoe gaat het met Pieter van Vollenhoven? Die loopt elke dag beter, antwoordt buurman. En dan begint-ie te klagen over het elektriciteitsbedrijf, omdat de lamp In de lantaarn voor onze huizen al 'n week stuk is. Hij is aangereden toen hij met z'n wagen voor een stoplicht wacht te, tante Truus is niet zo best en waarom moeten de eieren zo duur zijn? Interesseert me geen fluit, zeg ik wat bruusk. Man, wat 'n gewaarwording in het Heilig Land te zijn, roep ik en thousiast uit. Ben jij op Kreta geweest? Heb je het vlinderdal op Rhodos gezien? Doorstoven sporthemd je aan, transpireren, douchen. Heerlijk! Buurman kan het enthousias me niet delen, want hij praat over belastingbiljetten, riole ringswerken en 'n nieuwe win terjas. Niet te verdragen, vooral die winterjas, nu je bruine huid nog nagloeit van de zuidelijke najaarszon. Ik ben nu weer 'n week thuis. De kapotte lamp in de lantaarn voor m'n huis begint me te irri teren. De eieren zijn inderdaad schreeuwend duur. M'n auto vertoont roestvlekken. Ik kijk weer naar de t.v. En tussen de post van vanmorgen nodigt een reisbureau mij uit om een win- tercruise te maken naar warme streken. Het saldo op mijn giro wijst f 8,75 aan. PHILIP LANGERAK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17