Heks zonder haakneus Glazen bol SHIRLEY McCoy TYNER SARAH VAUGHAN - SOULFULLY RAY RROWN en LIILT JACKSON mm 0 en puntmuts „voor de grap" I Test Hamrolletjes Op rij-paden Op rij-paden Op rij-paden Divang-informatie voor automobilisten Nieuwe radiaalband van Dunlop Benzine-automaat voor bankbiljetten ai Oldsmobile brengt „T ornado" Vrachtwagen cabines van glasvezel m door VIC SNIEKERS PLUS 23 OKTOBER 1965 PAGINA 5 HET nieuwe platenseizoen is ingezet met een wel uit- zonderlijk teleurstellend Grand Gala du Disque. Toch zijn eC in bijna alle genres weer nieuwe opnamen uitgebracht van werkelijk grote mensen, die op een komende Grand Gala-avond waarschijnlijk wel weer verstek zullen laten gaan. Enfin, daar raakt men zo onderhand aan ge wend en het is maar een geluk kige omstandigheid dat men niet op het heerlijk avondje van de CCGC is aangewezen om de favoriete artiesten te kunnen be luisteren. We zullen in deze en komende rubrieken weer zoveel niogelijk een representatieve keuze trachten te maken uit de enorme produktie nieuwe plaG n die geregeld in de handel wordt gebracht. Op het gebied van de jazz (om daar eens mee te be MÊÊ SHIRLEY ongemeen talent ginnen) hebben wij deze maand opnamen geselecteerd van McCoy Tyner, Sarah Vaughan, Ray Brown en Milt Jackson. Tevens werd de jazz-liefhebber verrast met een voortreffelijk EP-tje van Shirley, waarop zij bewijst een jazz-zangeres van grote klasse te zijn. SARAH VAUGHAN stralende vorm ENRICO MACIAS thuis in music-hall HEKSEN worden doorgaans af geschilderd als lelijke, on ooglijke creaturen, met een haakneus, een dikke wrat op de vooruitstekende kin en een bezem steel als onafscheidelijk vervoer middel. Dat een heks echter niet noodzakelijkerwijs behept hoeft te zijn met een afstotend uiterlijk be wijst de charmante Londense Shir ley Burrage, die er prat op gaat over magische gaven te beschikken NA Amerika neemt nu ook West-Duitsland proeven met radio-zenders, die be langrijke verkeersboodschappen voor automobilisten doorgeven. In de omgeving van Hannover is onlangs gedemonstreerd met een systeem, dat gebruik maakt van 400 ultra-kortegolfzenders, die 3500 kilometer autoweg kunnen bestrijken. BRÜ." ÏW rwfciÈÉi Nieuwe jazz-LP's ven. Wat men ook neemt, haar feillo ze timing, haar adembenemende chan ges, haar schijnbaar onuitputtelijke ideeënrijkdom en de vele ontroerende stern-nuanceringen in haar ballad- singing", het is allemaal even bewon derenswaardig. Men lette in deze op name vooral eens op het fascinerend orgeltje (waarschijnlijk van Richard Holmes) dat arrangeur Gerald Wil son zo bijzonder knap in de begelei ding heeft verwerkt. Sterk aanbevolen. cCoy Tyner, vaste pianist in de /I excellente Coltrane-groep, wordt YJ steeds beter. Zijn laatste trio LP toont dat overduidelijk aan. Met zijn vaste mensen Garrison (bas) en Elvin Jones (drums) heeft deze ta lentvolle musicus een zevental Elling- ton-stukken opgenomen, daarbij een enkele maal „ondersteund" door La tijns-Amerikaanse slagwerkers Willy Rodriguez en Johnny Pacheco. Tyners ideeën schijnen onuitputtelijk: stand- eardnummers als „Satin Doll", „Soli tude" en „Caravan" krijgen (het kon ('aast „niet meer") een geheel nieuw jasje aan. Een stuk als „Satin Doll" heeft Tyner twee jaar geleden opgeno men (Impulse A-39) op het album Nights of Ballads and Blues". Hei is interessant beide versies thans met elkaar te vergelijken. Inderdaad is Tyner veel vrijer geworden in zijn im provisaties. Was zijn modale akkoor- denspel altijd al een boeiende ervaring °P deze Ellington-plaat lijkt het wel °f de solist nog meer harmonische mo gelijkheden heeft uitgediept. Opvallend ?ij Tyner zijn altijd de parelende loop- les in de rechterhand tegen de intri gerende basis-akkoorden van de lin kerhand. Hoogtepunt van het album werd voor mij het laatste stuk van kant 2: „Gypsy without a song". Wat de Pianist hier allemaal laat gebeuren Prenst eenvoudig aan het wonderbaar lijke. Het is vooral in dit stuk te Werken dat Tyner tot de allergrootsten Van dit moment behoort. De ritmische ondersteuning van Garrison en Jones Perraden een enorm raffinement en een uitzonderlijk vakmanschap. Een verrukkelijke opname. De laatste aandachtvragende op name van Nederlandse makelij is de eerste jazz-EP van Shir ley. Een verrassing in optima forma. Begeleid door een combo o.l.v. Dick Schallies met o.a. Harry Ver- beke, tenorsax en John Engels, slag werk brengt zij vier nummers: „Hands off him", Garners „Misty", het sterke „Moonray" en de langzame blues „Lost and Lookin". Al eerder hebben wij opgemerkt dat een meisje als Shirley méér en voor al betere platen zou moeten maken. Natuurlijk, zij kan commercieel tal van liedjes tot succesnummers maken maar de vraag is of men op die manier Shirley niet van het grote werk afhoudt. Goed, Imperial heeft dan eindelijk een Ep-tje (IPE 5125) gemaakt waarop Shirley nu eens kan zingen wat zij zelf belangrijk vindt. De opname is meteen een succes ge worden; misschien niet in de onmid dellijk commerciële zin maar dan toch in ieder geval in de zuiver muzikale betekenis. Shirley's zangstem is als het ware voor de jazz geschapen. Heel bijzonder is ook het feit dat haar stijl geen duidelijke invloeden verraadt. Dat pleit voor haar onge meen talent, en het is te hopen dat zij èn van haar manager èn van haar platenmaatschappij eens wat meer mag doen in het serieuze vlak. Het is alleszins de moeite waard. Samen werkten zij omstreeks 1946 Ui de groepen van Charlie Par- en Dizzy Gillespie. Later hebben zij nog vele malen met el kaar gespeeld tot ieder van hen ten slotte een eigen weg ging: Ray Brown naar Peterson en Milt Jack- son naar het Modern Jazz Quartet. Beide musici zijn deze ensembles trouw gebleven tot op de dag van vandaag. Bassist Brown en vibrafo- uist Jackson zijn ook in ons land goede bekenden: herhaaldelijk heb ben zij hier geconcerteerd. Op het Verve-label is nu een LP uitgebracht (V-8615) met een groot orkest waarop beide solisten worden gefeatured. Dankzij Edison-winnaar Oliver Nel son en Jimmy Heath zijn er arran gementen geschreven voor deze op name die zowel Brown als Jackson grote solistische kansen bieden. De twee arrangeurs hebben ieder vier stukken voor hun rekening genomen. Zij leiden de achttien man sterke for matie om beurten. Het gevolg daar van is dat er een homogeniteit is bereikt die men bij een gelegenheids band nauwelijks voor mogelijk had ge houden. Naast Brown en Jackson wordt op deze plaat ook trompettist Clark Terry (een der allerbesten op zijn instrument) in het zonnetje ge zet. En terecht. Want ook nu weer kan men vaststellen welk een groot stylist en virtuoos deze man wel is. Niet over alle acht nummers van deze overigens aanbevolen LP kunnen wij even enthousiast zijn. Soms ontbreekt die spanning-en ge ladenheid, de onzichtbare draad die door elk stuk, door iedere chorus heen moet lopen. Iets te veel wordt er dan op de routine gedreven en dat is jammer. Gelukkig echter behoren die momenten tot de uitzonderingen. Naast enkele opwindende chorussen van de solisten zijn er talrijke prachtige collectieven te beluisteren vooral in de eminente saxgroep (Bank, Richardson, Heath, Penque, Woods, Ashton) en de trombone-sec tie (Mcintosh), Green, Cleveland, Studd). ENRICO MACIAS: nu al volstrekt eigen plaats Enrico Macias is zeker de man niet wiens liedjes op de eerste plaats thuishoren in liet intie me cabaret of de kleine ehan- son-caveau. De grote zaal van de music-hall is zijn terrein. Wie het aan zijn repertoire nog niet mocht heb ben vastgesteld, hem nog niel in le vende lijve had zien optreden, kon het wel gewaar worden uit zijn vo rig jaar verschenen LP Enrico Ma cias a l'OIympla". De korte tijd waar- v:vvx-: p Roulette (PRL 149 is (alweer in de introductie-serie) een nieuwe langspeler van Sarah Vaughan verschenen. Sarah jl'.lgs SoulfuÏÏy" is de commerciële "A®' van een overigens voortreffelijk p'bum waarin deze 41-jarige zangeres leuen stralende vorm verkeert. Bege- ..„a. door een combo onder leiding van 2.® pekende Gerald Wilson zingt „The wine One" twaalf songs van het het Pende .A taste of Honey", o.a. ^speelse, bluesy „Sermonette", het VPnisticated „Round Midnight", de en Mercer-ballad „Midnight Sun" een J"**10ns' soulstuk „Moanin". Over alleen ah vaughan in deze vorm is 'Paar in superlatieven te schrij- in zijn ster bij het music-hallpubliek is omhooggesclioten, is omgekeerd evenredig aan de hoogte die zij heeft bereikt. Na een tweede taiigspeier is nu al zijn derde verschenen, opnieuw opgenomen tijdens een voorstelli~g in het Parjjse Olympia-theater - nota- bene op de avond waarop <le première ging van zijn nieuwe tour de chant. 22 april van dit jaar. Met nieuwe maar vooral met al enige tijd beken de liedjes heeft hij toen de allereer ste avond de beste al de zaal (zit ma ximale geestdrift weten te brengen. Hóe dat in zijn werk is gegaan laat de Palthé-LP „Enrico Macias a l'Olym- Pia" (STX 187) horen. Bij „II reste aujourd'hui", het eer ste liedje krijgt hij de zaal al geheel en al mee In de volgende tien num mers bouwt hij knap zijn show dat woord mag men hier wel gebrui ken op naar een climax die ieder meesleept, ook wie thuis in een luie xr al'een maar de plaat draait. Niet dat Enrico Macias ook maar ergens de hoogste toppen der chan son-kunst bereikt daarvoor zijn de teksten (vrijwel allemaal toor ande ren voor hem geschreven) en ook zijn eigen muziek meestal te zeer voor de hand liggend. Gelukkig presenteert Macias zijn liedjes zondei welke pre tentie dan ook en één ding staat vast: charme bezit zijn optreden vóór alles zeker bij dit voortreffelijk samen spel met het publiek. Dat geldt zelfs niet alleen bij zo'n première met alie vrienden en bekenden. Macias' vader is Spanjaard En Spaans gaat het er dan ook meestal wel aan toe, al was het alleen maar in de intro s die Enrico Macias elk liedje meegeeft; hij koketteert onte genzeglijk met zijn gitaarspel, maar beheerst zijn instrument wel zó dat men zich gewonnen moet geven Ook zjjn manier van zingen, soms wat ke- lig, met veel tlamenvjoachtige 'nter- vallen, moet wel bijdragen aan zijn Spaanse „image", die voor een be langrijk deel ook steunt op de the ma's van zpn liedjes en de wijze, waarop zij door de orkesten van Ju lio Velasquez en Jean Claudric wor den begeleid. Eerder vergeleken wij Macias met de jonge Tino Rossi (die inmiddels in Parijs een verrassende come-back heeft gemaakt). Nu doet hij ons ook wel denken aan enkele van de huidige Amerikaanse tuiksin- gers type Pete Seeger. interna tionale verbroedering: „Enfants de tous pays", eeuwige vriendschap: ,,1'Ami fidéle" en "oor 'edereen „No tre place au soleil" Eén chanson vei- dient speciale aandacht. Eigenlijk valt het bij de overige wat uit de toon maar in kwaliteit steekt net er met een ook bovenuit. Macias heeft muziek en begeleiding voortreffelijk op de tekst van „Est-il un ennemi?" afge stemd. Het resultaat zweemt enigs zins naar Montands ..flamenco de Paris" en „Mon pot' ie gitan" waar bij destijds de eveneens haif-Snaanse gitarist Henri Crolla zo'n belangrijke rol speelde. Conclusie van dit alles: al staal h(j niet vooraan, de jonge Macias is er nu al in geslaagd zich een vol strekt eigen plaats in de chaiisonwe- reld te veroveren. .,Ik kwam tot de ontdekking dat ik over toverkracht beschikte toen ik op school was", vertelt de 26 jaar oude Shirley. „Helemaal nauwkeurig bleken mijn voorspellingen niet altijd te zijn, maar ik had er toch wel gemak van en ze bezorgden me grote populairteit bij mijn klasgenoten. Later legde ik me, voor de grap, toe op handlezen, maar toen ik na een poosje merkte dat ik wer kelijk in de toekomst kon kijken, be schouwde ik de zaak niet langers als een .anier om luister aan fuifjes bij te zetten maar als ernst- En dan is er mijn ervaring met kat ten. Katten schijnen mij bijzonder graag te mogen, zelfs de schuwste exemplaren De kat die ik nu heb was een zwerver Waarom hij uitgerekend naar mij toe kwam, is me een raadsel, maar een feit is dat hij de flats beneden mij ne geerde en een heel stel trappen beklom om bij mij aan te „kloppen". moderne heks Shirley's beroep heeft weinig met hek serij uit te staan, ze is makelaar. Of ze bij de uitoefening hiervan ook ge bruik maakt van haar magische talen ten vermeldt de historie niet. In elk ge val laat ze haar omgeving zo weinig mogelijke merken dat ze over toverkrach beschikt. Wel bezit ze alle attributen die bij een heks horen, zoals een puntmuts, en een kristallen bol, maar die gebruikt ze alleen om er haar vrienden mee te amuseren. Ze past er wel voor op hun al te veel over haar gave te vertellen. ,,Ik zou niet graag willen dat een man die mij voor een etentje uitnodigt, de indruk krijgt dat ik voortdurend probeer zijn gedachten te lezen". Ze is hevig geïnteresseerd in „witte magie", een vorm van toverij die zich richt op het goede in tegenstelling tot de „zwarte magie", die op het boze is ingesteld. Shirley vreest dat er nog veel mensen zijn die zich op deze laatste me thode toeleggen. „Een paar maal ben ik uitgenodigd om me bij dergelijke lie den aan te sluiten, maar ik heb dat ui teraard niet gedaan". Shirley is er werkelijk van overtuigd dat ze over magische gaven beschikt en dat ze die kan aanwenden ten gunste van haar medemensen. Of ze daarin ge lijk heeft? Er zijn tenslotte dingen tus sen hemel en aarde die wij niet kunnen bevatten. En er zijn meer mensen die over telepathische gaven beschikken, al noemen wij die in onze moderne maat schappij dan geen tovemaars of heksen, maar helderzienden. DAT de Amerikaanse jonge meisjes heel vaak eigengereid zijn blijkt wel uit het volgende: drie tieners I van 10 13 en 14 jaar besloten eens de eerlijkheid te testen van winkeliers in het plaatsje Parsons (Texas) ten opzich te van Engelse toeristen. Zij kleedden zich, zoals Engelse meisjes van hun leef tijd er uit plegen te zien en namen een onvervalst „English accent" aan. Zo gin? het ondernemende drietal een café in om iets eetbaars te bestellen. De meis jes deden het voorkomen, of zij niet erg best overweg konden met Amerikaans geld- Dat hun stuntelig financiëel optre den wel degelijk opgemerkt was kwam tot uiting in de veel te hoge rekening. De ober had er maar een paar dollar bovenop gezet. Met luide, rasechte Ame rikaanse stemmen lieten de meisjes hun protesten horen toen de ..gepeperde" re kening gepresenteerd werd. Voor de ober bleef er niets anders over dan zijn ver ontschuldigingen aan te bieden en de nota te herzien- VANDAAG geven wij u een bijzon der voorgerecht. Het is gemakke lijk klaar te maken en we kunnen u verzekeren dat het verrukkelijk smaakt. Het zijn hamrolletjes en voor vier stuks hebt u nodig: vier plakken gerook te ham, vier plakken pittige kaas, 1 pot je gevulde olijven, paprikapoeder, 1 ei, paneermeel, margarine of boter, toast Op de plakken ham komen de plakken kaas te liggen. De olijven worden in stukjes daarop verdeeld en met paprika poeder bestrooid. Daarna worden de plak ken ham opgerold en met houten prik kers vastgestoken. De rolletjes door het ei halen en met paneermeel bestrooien. Hamrolletjes worden eventjes in het fri tuurvet gebakken. Toast en boter worden er aan tafel bij geserveerd. Juist als in Amerika is men in West-Duitsland tot de conclusie ge komen, dat het gehoor in het verkeer het minst belast wordt. Hoorbare boodschappen worden daarom ideaal genoemd. De verkeersmeldingen wor den weergegeven door de autoradio's de uitzending moet zo krachtig zijn, dat alle andere stations kunnen worden overstemd) of door speciale ontvangertjes voor verkeersbood schappen. De Duitse ontwerpers heb ben 't principe van de natuurkundige Farady van stal gehaald. Deze ge leerde ontwikkelde binnen een met onder elektrische stroom staan de draad omgeven ruimte een mag netisch veld. Binnen dit inductieveld uitgezonden berichten zullen alle an dere zenders overstemmen en zodoen de de automobilisten bereiken. Zoals gezegd, de inspanning, die de gebruiker van de autosnelweg zich moet getroosten is vooral bij druk verkeer zeer groot. Van zijn gezichts- DUNLOP heeft 'n nieuwe radiaal band op de markt gebracht vooi gebruik bij hoge snelheden. Dc SP41-HR wordt gebouwd voor automo bielen met een topsnelheid van boven de tweehonderd kilometer per uur De band gaat volgens de construc teurs veel langer mee dan normale banden met gekruiste koordlagen. dank zij een speciaal karkas en een rubbersamenstelling, die bestand is tegen hoge snelheden. De nieuwe Jaguar E-type wordt standaard met de SP41-HR uitgerust. en reactievermogen wordt veel ge vergd. Indien hij tijdig wordt gewaar schuwd voor opstoppingen, stremmin gen, gevaarlijke punten, kettingbotsin gen enz-, zal hij gemakkelijker rijden Nu het verkeer op de grote wegen in toenemende mate via telefoons, te levisie en, bij duisternis, infra-rood- apparatuur geobserveerd wordt, kan het ontworpen waarschuwingssysteem een sluitstuk vormen in het streven naar zo veilig mogelijke wegen. Het is natuurlijk de vraag, hoe het publiek zal reageren op de iedereen en alles „in de rede vallende" stem met verkeersboodschappen: in Ame rika heeft men voor dit systeem al de term „dwang-informatie" bedacht. Niettemin blijft het de moeite waard er proeven mee te nemen- De ont werpers van het Duitse systeem schatten de kosten van de benodigde 800 Faraday-kringen van elk ongeveer 5 kilometer doorsnee op 45 a 65 mil joen gulden. De 400 ultra-kortegolf- zendertjes zouden samen nogmaals een dikke twintig miljoen gulden kos ten. OLDSMOBILE brengt dit jaar een geheel nieuwe wagen op de markt, de „Tornado" een krachtige zespersoonscoupé met voorwielaandrijving. De wa gen wordt aangedreven door een 6,9 liter V8 motor, die 390 pk levert. De koplampen zijn geheel weg- klapbaar: het kantelen van de lampen geschiedt zeer snel met behulp van motorvacuum. IN Engeland worden vrachtwagen cabines gebouwd van glasvezel en de eerste resultaten zijn zeer hoopgevend- Omdat glasvezel weinig investering vraagt, is dit materiaal ook bijzonder aantrekkelijk voor as semblage in ver-afgelegen landen- De kunststof-carrosserieën zijn op onge bruikelijke wijze opgebouwd met een binnen- en een buitenplaat, waartus sen zich een luchtlaag bevindt. In Stockholm Is bij wijze van proef een nieuwe benzlne-verkoopautomaat ge ïntroduceerd, die bankbiljetten kan ac cepteren. De automobilist moet het bank biljet van 10 Kronen onder een plastic deksel leggen en vervolgens een knop [indrukken, die correspondeert met een van de aangesloten pompen. De auto maat levert normale benzine, super- benzine of diesel-olie. De proef wordt genomen door de Zweedse Shell: de automaat is ontwor- - o si' i' 'JSj', -VjS''-V Sir.SSfïbïSiBp.l men in Stockholm zelf benzine tanken, na met een bankbiljet te hebben betaald. In dit apparaat zit de detector, die het bankbiljet aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpt en het sein „niet accepteren" uitzendt als het biljet vals is. pen door Auto Tank AB en Ingenjors- firman Stig Wahlström AB uit Stock holm. Een van de specialiteiten van het apparaat is, dat het valse bankbiljetten onmiddellijk signaleert. Een detector geeft dan de impuls: niet-accepteren. Ook biljetten van afwijkende waarde maken, dankzij deze detector, geen kans. De automobilist ontvangt een kwitan tie ter waarde van het gestorte bedrag. Aangezien iedere pomp een afzonderlijk „geheugen" heeft, dat het bedrag re gistreert en een impuls geeft aan de corresponderende pomp .kunnen de aan gesloten pompen gelijktijdig worden ge bruikt. Een rood lampje waarschuwt, als de pomp in gebruik is. De beheer der van het verkooppunt kan met een simpele handeling de automaat buiten werking stellen en overschakelen op handbediening. Het apparaat is uitgerust met een alarm-installatie tegen inbraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19