Ferry-oorlog dreigt TOR-line roulette brengt op zee Varen steeds goedkoper Kind onder wagen van vader gedood A Ikmaarse huisvrouw werd ter plaatse overtuigd Hervatting beraad over Rhodesië? Premier Ian Smith stelt garantieverdrag voor Mr. Maarssen dient mr. Kastein van repliek: „Morff was een speculant die armensteun genoot" Antiekverzameling blijkt weinig waard te zijn Aan Vrije Universiteit Amsterdam Eredoctoraten voor prins Bernhard en dominee King Wij moeten er ons voor hoeden in 2000 nog de ,ugly white man' te zijn Vrouw in haar huis verbrand Nul/Zero op de Pier extra Bfonchiletten extra extra bescherming Vondelings oproep tot speuren kwetst ambtenaren Onderzoek resten in Kameda's flat Aardgas ontdekt in De Wilgen Waarom niet de dunste gasaansteker ter wereld? Eindeloos rekken en doorgokken Prins Bernhard als jonge doctor OPEN BRIEF Nieuwe activiteit in zaak koffermoord SILVERMATCH Vruchtbaar Tweede hypotheek Sociale Zaken TRAVEMÜNDE, 21 oktober i.Voor een koopje varen op de Noordzee en neem desnoods zelf brood en koffie mee". Dit is een van de troefkaarten van de jonge T.O.R.-Line, die in maart van het Volgend jaar regelmatige ferry diensten gaat beginnen tussen Amsterdam, de Engelse haven Im- ïïiingham en het Zweedse Göthe- borg. Voorlopig met één hyper modern en uitzonderlijk snel schip, dat de passagiers en hun auto's tegen allerlei prijzen zal overvaren en daarnaast, tijdens de vaart, de opvarenden een mogelijkheid biedt, die hier aan de vaste wal door het ministerie van Justitie is uitgesloten: namelijk het spelen van roulette. OLIFANT TE WATER De nieuwe ferryboot Anglia, die gisteren in Lübeck te water werd gelaten. Ter plaatsewas thuis bij me vrouw C.M. Rooyakkers, Ver dronken Oord 40 in Alkmaar. Daar zag zij hoe een Sunil team haar was deed en... hoeveel witter die werd. Dank zij de waskracht van 't onvermoeibare Smil-sop Daarin wordt alles witter. Ook uw nylon! Dus.wacht geen week meer, zie het zelf: Sunil met ultra- waswerking geeft het hóógste witl AMSTERDAM, 21 okt. „De heer Morff is een verhaaltjesver teller, een enorme fraudeur, een De Koningin feliciteert ds. Mar tin Luther King met het ere doctoraat in de politieke en sociale wetenschappen. Ook Prins Bern hard draagt de ere-cappa van een ere-doctor. woeste gokker en voor honderd procent onbetrouwbaar". Mr. J. Maassen, raadsman van de n.v. Van der Werff en Hubrecht, kon zijn woede nauwelijks beteugelen, toen hij na afloop van de beslo ten verificatie-vergadering in het faillissement van de heer J. R. Morff de pers te woord stond. Hij stond dit interview toe, omdat de curator in het faillissement, mr. E. Th. Kastein, zijn eerder aan de pers ter beschikking gesteld ver slag niet wenste in te trekken. „Ik ben nu wel verplicht opening van zaken te geven", aldus mr. Maas sen, „in het belang van mijn cli ënt, die als effectenhandelaar gro te schade dreigt te ondervinden van het tendentieuze geschrijf in sommige dagbladen". Zo stellen de Nul- en Zero-figu ren zich voor de Scheveningse pier aan te kleden. Ballonnen schuim, rook, vuur, molens en schroot zullen de pier sieren. DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) Vlet dit verrassende nieuws kwamen gistermiddag in Lübeck de Zweedse en Nederlandse reders (De K.N.S.M. par ticipeert in de nieuwe onderneming) van de T.O.R.-Line, nadat op de werf van de Flenderwerke de ïraaie 8000 Vnglia (kosten 25 miljoen ÏJM) te water was gelaten. Met dit a sj Z0? we' ecns „de ferryoorlog op de Noordzee" kunnen beginnen. De nieuwe ferryboot, die 980 passa giers en ruim 300 auto's, vrachtwagens, en caravans kan vervoeren, wordt een een-klasse schip. Maar de mogelijkheden om er op mee te varen zijn talrijk. Dat blijkt direct uit de lijst tarieven, die we voor de dienst Amsterdam-Im- mingham, halverwege de Engelse oost kust, ontvingen. De goedkoopste moge lijkheid wordt die van 38 gulden per Persoon voor een enkele reis en 69 gulden voor een retour. Voor de nacht (de overtocht duurt ongeveer dertien uur) heeft men dan de beschikking °ver een soort dekstoel met een deken. Een meer comfortabele lig- of slaap stoel betekent voor een enkele reis 54 gulden voor een retour 81 gulden. Voor (Advertentie) In een bootje tussen het riet op de ruis- voorn. Beet.hebbus! Touwtje binnen halen. Vis in 't leefnet. Ander touwtje binnenhalen. Daar hangt een Olifant aan om lekker koel te blijven. Op de goede vangst! Proost! BAARLAND, 21 okt. In de Smui- gelpolder in Baarland is gisteren het vierjarig zoontje Koos van de familie Bruinklaver bp een ongeval om het 'even gekomen. Het kind zat naast zijn Vader op een wagen, die gekoppeld u'as achter een tweewielige tuinbouw- 'raetor. Het kind viel van de wagen e» werd door een der wielen overre den. Tijdens het vervoer naar het St.- 'msabeth-zi eken huis in Alkmaar is het kind overleden. AMSTERDAM Gisteravond is in de Valeriuskliniek de 72-jarige heer J. yhristiaans, die op zijn fiets op de hoek yan de Parnassusweg en de Prinses 'fenestraat alhier door een bestelwa gen werd aangereden, overleden. »EN HAAG, 21 okt. „Ik betwijfel t-'fh of het over het algemeen voor- ®ffelijke Nederlandse ambtenaren- v rPs het door u aangemoedigde werk v een grote schare amateurdetecti- e.rg op prijs zal stellen", dit schrijft Vai '""ge liberale politicus, de heer L. bJ1 Leeuwen te Rotterdam in een open bist over minister Vondeling. De mi- via van Financiën "eP dezer dagen de televisie iedere Nederlander op l,ou-r m°Selijkheden te zoeken om on- ke uitgaven te vermijden. nvPe.heer Van Leeuwen schrijft het ^"C'Pieei onjuist te vinden het hele 2... aan het neuzen en speuren te zijn11-' Ee ambtelijke dienst heeft lat' eigen controle-orgaan. Bovendien conti. ?e Staten-Generaal als hoogste Wigd "°rgaan zicl1 ook uiet onbe- hunnennKiedereen gaat speuren, dan dien. st ben hun oepscontroleurs in overheids- vooi het k ho°Sste chef dankbaar zijn brevet van onvermogen. het slapen in hutten, variërend van eenvoudig tot zeer luxueus compleet met bad, lopen de prijzen op van 56 gulden tot 127 gulden voor een enkele reis. De auto's, die door de berijders zelf op de overkapte garagedekken moeten worden gereden, gaan in de kleine ca tegorie 45 gulden per enkele reis kos ten. De grotere auto's kosten respec tievelijk 61 en 76 gulden, terwijl voor de grote vrachtwagens 91 gulden per oversteek moet worden betaald. Aan boord zijn vele recreatiemogelijk heden. Er is onder meer een zaaltje waar men de zgn. Zweedse roulette kan spelen. Een roulette met een beperkte winst. Keert de normale roulette 36 maal de inzet uit, deze zal ten hoogste twintig maal uitkeren. Men heeft het besluit om deze roulette op deze ferry dienst in te voeren zorgvuldig overwo gen. En wat Nederland betreft kan men er zeker van zijn dat het gokspel bin nen de driemijlszone voor onze kust achter slot en grendel is opgeborgen. AMSTERDAM, 21 okt. Op het ge rechtelijk natuurwetenschappelijk labo ratorium van het ministerie van Justi tie wordt de kleding onderzocht van de verongelukte enige vriend van de vermoorde Japanner Iiameda, zijn land genoot de 26-jarige vertegenwoordiger Okagaki. Daarbij is ook de bebloede kleding van de man. Okagaki veron gelukte door nog steeds niet opge helderde oorzaak op 4 september met zijn sportauto in de Brusselse voorstad Schaerbeek. Commissaris Spi ritus van de Brusselse gerechtelijke po litie heeft de kleding en ook die, welke op de flat van Kameda in de Belgische hoofdstad aanwezig was naar hoofdin specteur J. Vrijburg in Amsterdam ge bracht. De kleding van Kameda is, nadat ge verifieerd was wat er aan ontbrak, en dat was niet veel, weer naar Brussel teruggegaan. Verder onderzoekt de Am sterdamse politie-deskundige, drs. D. Eskes de toen hij er de beschikking over kreeg anderhalve maand oude en beschimmelde etensresten uit een pan, die in de flat van Kameda op het gasstel stond toen hij op 21 augus tus uit Brussel verdween. Voorts drab uit de zwanenhals van de afvoer van het bad in Kameda's flat. De Brusselse politie heeft een stuk loden pijp van de afvoer van het bad van Kameda op verzoek van de Am sterdamse politie er laten afhalen. Drs. Eskes onderzoekt nu de inhoud. Voorts beschikt de politie in Amster dam nu over de correspondentie, die op de woningen van Kameda en Okagaki is gevonden. Deze is nu in onderzoek bij iemand, die Japans kent. De chef van het politiebureau Leidseplein, hoofd inspecteur Vrijburg, blijft bij zijn reeds eerder uitgesproken mening, dat er in de Belgische hoofdstad nog tal van pun ten zijn, welke moeten worden onder zocht en die mogelijk aanwijzingen kun nen bevatten voor verder onderzoek in Amsterdam. Enige tijd geleden is de heer Vrijburg zelf voor deze zaak naar Brussel geweest. DRACHTEN, 21 okt. Een proefbo ring naar aardgas, door de Caltex on dernomen in het dorpje De Wilgen in de onmiddellijke nabijheid van Drach ten, leverde gisteren succes op. In de loop van de dag laaide boven de locatie een metershoge gasvlam. Advertentie FIRST CLASS v.a.f 27.50 Ultra Plat (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 21 okt. Premier Ian Smith van Rhodesië blqkt nog huiverig te staan ten opzichte van zijn voorne men eenzijdig de onafhankelijkheid van zijn land uit te roepen. Hü stelde in een gisteren door premier Wilson ont vangen schrijven voor een verdrag te sluiten, waarin de Rhodesische regering de garantie zou geven, dat ze de con stitutie van 1961 zal naleven, mits Lon den aan Rhodesië onafhankelijkheid verleent. De constitutie van 1961 schrijft o.m. voor, dat de inheemse be volking geleidelijk meer vertegen woordigers in het Rhodesische parle ment zal krijgen, totdat in de toekomst de macht geheel zal overgaan in han den van de negermeerderheid. Wilson zond gisteren een kort ant woord op het laatste schrijven van Ian Smith, waarin hij met dank de ont vangst van het schrijven berichtte en beloofde een meer uitvoerig schrijven te zenden. De leider van de oppositie, Edward Heath, en ex-premier Sir Alec Douglas Home verwelkomden het voorstel van de heer Ian Smith voor het sluiten van een garantieverdrag. (Van een verslaggever) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 21 okt. Prins Bern- hard is sinds gisteren ere-doctor in de economische wetenschappen aan de Vrije Universiteit. De bul en ere-cappa werden hem uitgereikt op een plechti ge senaatszitting in het Concertgebouw ter gelegenheid van de 85ste dies na- talis van de V.U. Met hem werd een ere-doctoraat verleend aan ds. Martin Luther King, prof. dr. Jacques Ellul, Afraïn Jonckheer, minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer Paul G. Hoffman, directeur van het „Special United Nations Fund" en de auteur C. Rijnsdorp. Met uitzondering van Paul G. Hofmann waren alle „doctors hono ris causa" persoonlijk bij de plechtig heid aanwezig. Van de koninklijke familie waren behalve de prins ook koningin Julia na, prinses Beatrix, prinses Christi na en de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven aanwezig. Verder woonden mr. F. J. Kranen burg, commissaris van de koningin in Noord-Holland, burgemeester Van Hall, de voorzitters van de beide Ka mers en de ministers Cals, Luns, Die penhorst, Biesheuvel, Smallenbroek en Den Uyi, alsmede de gevolmach tigde ministers van de Nederlandse Antillen en van Suriname, W. F. M. Lampe en dr. J. F. E. Einaar, de plechtigheid bij. Prins Bernhard ontving een ere-doc toraat „op grond van zijn uitstekende verdiensten verworven voor de Neder landse Volkshuishouding, met name door de bevordering van de internatio nale economische betrekkingen". Prof. dr. F. de Roos, promotor, ging hier nader op in: „De internationale handel voltrekt zich niet vanzelf en breidt zich met automatisch uit. Hiervoor is met name nodig dat de horizon van produ centen en afnemers wordt verruimd, zodat zij kennis krijgen van tevoren on bekende mogelijkheden van afzet en af- name.^ Daarom zijn uw zgn. „goodwill- reizen" in dit verband van zeer grote betekenis. Zij betekenen voor u perioden van zeer intensief contact met het be- drqfsleven in deze landen, welk con tact voor ons land buitengemeen vrucht baar is geweest." Prof. dr. G. Kuiper Hzn. verrichtte de promotie van ds. Martin Luther King. „Wij hebben," aldus de promo tor, „diepe bewondering voor de wijze waarop u uw onderdrukte rasgenoten leidt in de strijd voor een nieuwe sa menleving: niet de bloedige, maar de geweldloze revolutie. Zij getuigt van een scherp inzicht in de menselijke ver houdingen. U bent bezig een grote so ciale revolutie tot stand te brengen." (Advertentie) Hoestdronk in tabletvorm.95ct (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 21 okt. „Economi sche voorspoed als basis van wereld vrede, Is één en ondeelbaar. Te volle magen bij de een, lege magen bij de ander kunnen en mogen niet samen gaan". Aldus prins Bernhard in een toespraken over de hulp aan ontwikke lingslanden, bij zijn benoeming tot ere doctor in de economische wetenschap pen aan de Vrije Universiteit. De „jon ge doctor" sprak toch niet als weten schappelijk econoom, maar als wereld burger, als mens tussen drie miljard andere mensen. „Dit is wellicht ook de enig juiste houding, want als wq ons niet op gevoelens van menselijke soli dariteit baseren om de wereld van mor gen te construeren, dan zouden de per spectieven niet hoopvol zijn." Een wereld van morgen, waarin het ondemocratisch, ja zelfs een we reldramp zou zijn als daar één mil jard „have's" tegenover twee miljard „have not's" zouden leven. „Wq moe ten ons er voor hoeden in het jaar 2000 tegenover de overgrote meerder heid van het menselijke ras nog steeds te staan als the ugly white man, the ugly rich man, the ugly Westerner". De schuld van de heer Morff aan Van der Werff en Hubrecht is reeds in oktober 1964 bekrachtigd en „in kracht van gewijsde" gegaan. De vor dering kan dus niet eens meer betwist worden, er zou hoogstens een tegenvor- dering kunnen worden 'ngediend, indien door Van der Werff iets onrechtmatigs zou zqn gedaan. De schuld is door de heer Morff altijd bevestigd tot aan de faillissementsaanvrage. Nu tracht hq de procedure zo lang mogelijk te rek ken in de hoop dat zijn aandelen-porte feuille intussen in waarde zal toenemen. De schuld is niet ontstaan op grond van rekening-courant verhouding, zoals mr Kastein het voorstelt, maar op grond van talrijke contante uitbetalingen aan de heer Morff. De kwitanties daar van heeft mr. Maassen aan de rechter commissaris getoond. Morff ontkende nu echter de echtheid van zijn handte kening, maar het personeel van het ef fectenkantoor is bereid de uitbetaling onder ede te bevestigen. Nu keek Van der Werff natuurlijk naar de uiteindelijke solvabiliteit van zqn cliënt. De heer Van der Werff was KRUISWOORDRAADSEL 23456 789 10 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. fiets; 2. meisjesnaam, strook; 3. obstakels voor de scheepvaart; 4. bijeenkomsten van spiritisten, dun; 5. treurspel; 6. .'rans lidwoord, geur; 7. maanstand, verhaal, 8. tussenzetsel, stu ren; 9. goed in zich doen opnemen; 10. vis, dubbele klinker; 11. takel, aftake- lend. v Verticaal: 1. ontheffing; 2. deelnemer in rechtsgeding, vaatwerk; 3. dikke pa ling, paar; 4. hemels wezen, symbool radium; 5. tovernimf huisdieren; 6. toe laten; 7 staatshoofden; 8. lidwoord, pro- dukt van zwemvogel; 9. lidwoord, plaats in Noord Brabant; 10. ontharen, reeds. Oplossing van 20 oktober. 1. despoot; 2. Damiaan; 3. deukhoed; 4. indigestie; 5. tornado; 6. soldaat. Op de streepjes: dood aan de honger dood. honderd procent zakenman en wilde graag zqn cliënt behouden. De n.v. was rijk genoeg om zich deze inschikkelijk heid te kunnen veroorloven. En hier begint het bedrog van Morff. Hij schermde met zijn antiekverzame- ling en huizenbezit. Hij wist het zo mooi voor te stellen dat Van der Werff sr. en na diens dood nog enige tijd Van der Werff jr. de koersontwikkeling nog even wilden afwachten. Van der Werff sr. nam de moeite door een vakman globaal de waarde van het antiek te doen opnemen met als resultaat een begroting van 100.000. Ook van de huizen gaf Morff een hoge taxatie van circa 100.000, die ook, naar thans blijkt volkomen uit de lucht gegrepen was. Van der Werff jr. was het niet eens met het beleid van zijn vader en drong op betaling, althans op aanvulling van het depot, aan, onder dreiging met ver koop. Morff gaf toen een tweede hypotheek van 50.000 tot zekerheid, bovenop een eerste hypotheek van pro resto 35.000. Uit een taxatie van enige tqd later bleek, dat de waarde van de huizen slechts plusminus 65.000 was. De vraag rees zo langzamerhand: was het vermogen van Morff wel zo groot als hij voorgaf? Het resultaat van het betreffen de onderzoek was bedroevend. Bij executie ter plaatse werd een op brengst van circa 15.000 voorspeld. Van der Werff sr. was dus te goed van vertrouwen geweest. Hij echter niet alleen. Iemand van Sociale Zaken deel de mr. Maassen mee dat Morff reeds circa zeventien jaar in totaal omstreeks 70.000 aan armensteun had ontvangen. Hjj scheen deze oplichting zelf te heb ben aangegeven. ENSCEDEDE, 21 okt. Gistermorgen kwart over zeven is de 20-jarige mevr. I. Kerver-Bos in haar woning aan de Hoogstraat bij een brand om het le ven gekomen. De brand ontstond, toen zij petroleum in de kachel gooide waarin waarschijniyk nog vuur aanwezig was. Haar man, een textielarbeider, was kort tevoren van zqn werk in de nacht ploeg thuisgekomen. Hü werd gewekt door het hoesten van een van zqn kin deren. Toen hq zag dat er brand was, stormde hq naar beneden, waar hq zag dat de woonkamer in lichterlaaie stond. Onmiddellqk rende hq daarop weer naar boven om zqn twee kinderen in veilig heid te brengen. Hq dacht dat zijn vrouw al het huis was uitgerend. Toen hij haar nergens aantrof, deed hij nog een vertwqfelde poging om in de fel brandende kamer door te dringen. De brandweer vond kort daarna het stof- felqk overschot van de vrouw. Zq menen dat dit voorstel althans de mogelijkheid opent voor het hervatten van de besprekingen tussen de regerin gen van Brittannië en Rhodesië. SALISBURY, 21 okt., (UPI) Van diverse zijden in de Rhodesische hoofd stad is woensdagavond geprotesteerd tegen een uiteindelijke breuk met het moederland. Zo liet de methodistische kerk in een verklaring weten dat „wan neer de prijs van politieke onafhanke lijkheid het verlies betekent van bur- gerlqke vrqheid, rechtvaardigheid en eer en wanneer dit tevens betekent dat de huidige regering zich dan verlaadt tot het niveau van de andere Afrikaan se regeringen, dan wordt het voor al len die de toekomst van de christelij ke beschaving in Rhodesië ter harte gaat tijd om op te staan en met alge mene stem te zeggen- neem niet dat pad, er is een betere weg". De vica ris-generaal van het aartsbisdom Sa lisbury liet weten dat men de regering op het hart drukt in de eerste plaats de „ethische en morele consequenties" af te wegen nu het land in deze kri tieke fase van haar geschiedenis is aangeland. Maar ook andere geluiden werde- ge hoord. Zo hebben 1200 voormalige Britse militairen, die thans in Rhode sië wonen, een boodschap gezonden aan premier Wilson met de eis Rhodesië onafhankelqkheid te verlenen onder de voorwaarden zoals premier Ian Smith die heeft gesteld. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 okt. De Scheve ningse Pier zal in de lente van het volgend jaar het centrum zijn van een groots opgezette, internationale mani festatie van de NUL/ZERO beweging in de kunst. Kunstenaars uit alle delen van de wereld, verzameld in groepen als Zero, Nul. Gruppo N, Gruppo T, de „Groupe de recherche d'art visual" en Gutaï willen de Pier omtoveren tot een permanent schouwspel van licht, geluid en beweging. De Zero-kunstenaars, afkerig van musea, achten de pier een ideale ex positieplaats omdat zq er zich primair met de elementen kunnen bezig hou den. Zo denkt men er over de voortdu rend waaiende wind zichtbaar te ma ken met molens en vanen, het licht vele malen te reflecteren en het ge luid van de zee versterkt over de toe schouwers uit te strooien. Naar een idee van Yves Klein ontwerpt Werner Rühnau een „klimaat-kamer", waarin de klimatologische omstandigheden geïdealiseerd kunnen worden. Voor het monteren van de enorme werk stukken, die men verwacht, zal een speciale tent opgezet worden. In tegenstelling tot in andere landen gaat de Nul-beweging in de Nederlandse beeldende kunst zq aan zij met een soort gelijke literaire stroming. Armando. Cor nells Bastiaan Vaandrager, Hans Sleu telaar en Hans Verhagen zullen zorg dragen voor een cabine voor hun „Tota le poëzie". Ongeveer vijfentwintig men sen zullen tegelqk naar een doorlopende voorstelling van beelden, geluiden, zin nen uit elders op de pier gevoerde ge sprekken en T.V.-shots kunnen kijken. Het moet een vol-automatisch poëzie- centrum worden, waar de dichters niet meer aan te pas behoeven te komen. De Scheveningse lichtkrant zal „tot poëzie herleide" krantenberichten uit zenden. Aan deze manifestatie, die ge presenteerd wordt onder het motto „Zero op zee", nemen achtendertig kunstenaars uit Amerika. Japan, Zwit serland, Frankrqk, Italië, België, Duits land en Venezuela deel. „Zero op zee" zal 15 april 1966 beginnen en drie we ken duren. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5