Twintig keer bokskampioen van Nederland Bekervoetbal OOSTENRIJK WINT in Wembleystadion Knap verdedigend Lugano houdt Fortuna op 1-1 Gloriedag voor voetbalminnend München FC KOLN ontdekt NIEUWE midvoor Cailleton reed 2 winnaars ZWARE SLAG VOOR ENGELS VOETBAL In concentratiekamp Vught redde Ben Bril met het incasseren van een „K-0" het leven van zijn zoon Amsterdammer Leen Terwey (26) terug in de ring INTERTOTO-COMPETITIE I Elek Schwartz' Toch nog toekomst voor Valeri Brumel? Franse competitie Engelse competitie Rusland wint van Stade Frangais 2-1 OP TWEEDE DAG NAAR BELGIE Ronde van Frankrijk DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 (Van een speciale verslaggever) UTRECHT, 21 okt. Een for se, wat gedrongen vijftiger, ver scholen achter een reusachtig, no tenhouten bureau, waarop tro feeën bokshandschoenen, foto's en bekers keurig staan gerang schikt. Aan de wanden afbeeldin gen van wedstrijden uit lang ver vlogen tijden. Ben Bril, interna tionaal boks-arbiter in zijn do mein. In dit, naar de bokssport geurende privé-kantoor regelt hij op de eerste plaats zijn zaken. Drie bloeiende bedrijven in Utrecht (twee broodjeswinkels en één slagerij) eisen het grootste deel van zijn tijd op, maar als het éven kan combineert hij het druk ke zakenleven met zijn tweede beroep en tevens grootste hobby: de bokssport. Hoe kan het anders Lij een man, die op zijn vijftiende al kampioen van Nederland was en die nu vol trots zegt, dat hij „de beste arbiter ter wereld is." Geen geld MUNCHEN, 21 okt. Voetbal- minnend München beleefde gis teren opnieuw een gloriedag. Zijn beide vertegenwoordigers in de Duitse Bundesliga kwamen opnieuw tot indrukwekkende overwinningen, zodat München 1860 de ranglijst blijft aanvoeren, gevolgd door debutant Bayem München met slechts één punt achterstand op haar stadgenoot f «ij en het in punten gelijkstaande §1 pUpillCIl WlIUlCIl Borussia Dortmund, dat zich s thuis tegen FC Nürnberg knap handhaafde. flIllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllilllllllllilllUillliUUIIllUliUUllii Uitslagen Sanatogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong en oud. *EÖ BAND- ROOSENDAAL BRIL noemt zich beste arbiter ter wereld" ,,Ik kan rustig stellen, dat ik de beste ben," zegt hij. „In 1963 hield de Ameri can International Box Association (AIBA) een congres als voorbereiding op de Olympiade in Tokio. Op dit con gres werd ik als eerste scheidsrechter aangewezen. De heren zetten mij dus als eerste kandidaat op de lijst om in Tokio te arbitreren. Dat betekent," al dus de simpele conclusie van Ben Bril, „dat ik de beste arbiter te wereld ben. Overigens heeft dat geresulteerd in vele moeilijkheden met de Nederlandse Boks- bond. U zult daarover ongetwijfeld heb ben gehoord." Hij lacht, raak dan pas goed op zijn praatstoel, schuift een sta pel werk opzij, staart peinzend naar het plafond en kijkt terug op zijn carrière. „Het is tegenwoordig in de bokssport heel anders dan vroeger. Toen ik op mijn vijftiende het Nederlands kam pioenschap behaalde, kende men nog geen klassesysteem. Je mocht vroeger meteen in de ring, zelfs na een half jaar trainen. Versloeg je dan iedereen, dan Werd je op een gegeven ogenblik kam pioen." Bennie Bril begon met zijn twaalfde aan de bokssport. Zijn trainer Was en bleef Jan Kossman. „Hij leeft hog, hij heeft de jongens voor Tokio getraind." Tot 1940 heeft Ben Brill ge bokst. Twintig maal behaalde hij het kampioenschap van Nederland in het vlieg-, bantam- veder- en welterge- Wicht. Ben Bril noemt zich de „beste arbiter ter wereld". In Tokio kreeq zijn naam' internationale betekenis, omdat hij daar de zwaarste partijen feilloos arbitreerde. In Utrecht is Ben Bril een gewiekst zakenman, die al zijn aandacht nodig heeft voor zijn twee broodjeswinkels en één slagerij. In zijn vrije uren is Ben Bril „boksgek" Op zijn privé-kantoor wordt dit geïllustreerd door talrijke attributen, die aan boksen doen denken. In 1940, vlak na het uitbreken van de oorlog, kwam er een eind aan zijn car rière als actief bokser. „Ik ben de Duit sers vóór geweest," zegt hij. „Ik voelde, dat er spoedie een boksverbod voor jo den zou worden uitgevaardigd. Na af loop van een wedstrijd in Amsterdam, Waarbij ik opnieuw kampioen was ge worden, bleef ik in de ring staan en bedankte ik het publiek voor de belang stelling. Er volgde een geweldige ovatie. Het betekende het einde van mijn boks- carrière, gelijk het begin van een el lendige periode In het concentratiekamp van Vught, Waar Ben Bril spoedig na zijn afscheid met zijn gezin terechtkwam, organiseer de de Nederlandse kampioen sportda gen. Bokswedstrijden onder bekwame leiding van Bennie vormden de zeldza me lichtpuntjes in een grauwe sleur. „Ik heb in Vught het leven van mijn Zoon met boksel gered," vertelt de heer Bril. „Ik moest de strijd op een gege- ven ogenblik aanbinden met een kapo. Ons kind was doodziek, er werden geen medicijnen beschikbaar gesteld. Voor dat de wedstrijd begon, zei die Duitser tegen me: als je medicijnen wilt heb ben, sla me dan niet ko.o Natuurlijk liet ik hem winnen, 's Avonds kreeg ik de medicijnen in handen. De kapo had zich aan zijn woord gehouden, hij had het spul voor me gestolen Omdat Ben Bril voor de oorlog vaak in Duitsland had gebokst verkreeg hij later nog een gunst: hij en zijn gezin f. werden niet naar Auschwitz, maar naar OVdlIG het „mildere" Bergen-Belsen getrans porteerd. De familie overleefde de hel en kwam na de oorlog berooid terug in Utrecht. IIHIMIIillllllU PARIJS, 21 okt. De Franse dag bladen „l'Equipe" en „Le Parisien Li- béré" hebben woensdag de eerste étap pes bekendgemaakt van de Ronde van Frankrijk 1966. De startplaats is Nancy, waarvandaan de renners op 21 of 22 juni (afhankelijk van het besluit van het kalendercongres van de UCI) ver trekken naar Charleville, dat als eerste étappe-plaats fungeert. Het doel van de tweede dag is Doornik. De Frans-Bel gische étappe Charleville-Doornik wordt voor het eerst opgenomen in het route schema van de Ronde van Frankrijk. .AMSTERDAM, 21 okt. De Amster damse bokser Leen Terwey, die In maart 1957 het Nederlandse lichtgewicht kampioenschap bij de amateurs ver overde, heeft woensdagavond z«n ren tree in de ring gemaakt. De mans Zb- jarige Terwey, die zich sinds lübti afzijdig van de bokssport had gehouden, heeft serieuze plannen voor een terug keer als bokser. Terwey is nu midden gewicht en toonde tegen de Duitser Wolfgang Tepper (Wezel) de f«ne kneepjes van het vak nog niet verleerd te zijn. De sterke Tepper, die zijn 222ste partij bokste (hij boekte zijn 180ste zege) bleef Terwey echter in punten voor. Op deze avond met voornamelijk nieuwelingenwedstrijden bokste de Am sterdamse halfzwaargewioht Steenber gen nog geen twee ronden tegen de Duitser Hans Jürgen Krissel (eveneens uit Wezel). In de tweede ronde werd Steenbergen wegens te laag slaan gedis kwalificeerd. LUIK, 21 oktober De Belgische vertegenwoordiger in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, het in de Belgische competitie ronduit teleurstellende Standard Luik, heeft woensdag op eigen veld de achtste fi nales bereikt. De „rouches" versloegen Cardiff City met 10 Ook de eerste wedstrijd was in een Belgische zege geëindigd (2—1). Standard komt nu uit tegen Liverpool. I.F.K. Norrköping uit Zweden heeft vandaag de halve finale bereikt in de Europese voetbalcompetitie voor jaar beurssteden door in een uitwedstrijd S.C. Motor Jena met 21 te verslaan. Bij rust was de stand gelijk (1—1). Bobby Charlton scoorde gisteren op Wembley een treffer in het duel te gen Oostenrijk. Het bleek niet vol doende. Oostenrijk won niettemin. De derde nederlaag die het trotse Albion zich in eigen land moest per- miteren, sinds de voetbal rolt. GELEEN, 21 okt. De Nederlandse eredivisievereniging Fortuna'54 heeft woensdag in Geleen voor 7000 toeschou wers met 11 gelijk gespeeld tegen het Zwitserse Lugano. Het was de eerste wedstrijd in het toernooi om de Rap- lilllllMIUIIliilllUlili „Het enige waaraan ik toen dacht, was: zo spoedig mogelijk mijn zaak op bouwen," zegt Ben Bril. „Ik wilde niet meer boksen en met behulp van mijn vrouw lukte hett al gauw om op zake lijk gebied weer vaste grond onder de voeten te krijgen." Na een tijdje echter merkte mevrouw Bril. dat haar man stiller en stiller werd. Zij voelde pre cies aan wat er schortte, ging naar de grote boksarbiter Bergstroom en vroeg: laat Bennie scheidsrechter worden. Ben Bril wérd scheidsrechter. Binnen anderhalf jaar doorliep hij al le rangen: arbiter C. B, A en Internatio naal. Hij arbitreerde eerst in Nederland, later werd hij over de hele wereld ge vraagd. Bennie Bril werd een begrip in de bokswereld. Advertentie In Tokio was hij een geziene figuur. Onvermoeibaar hielp hij, waar hij kon. „Maar u hebt er geen idee van wat een narigheid ik met de Nederlandse Boks- bond heb gehad naar aanleiding van Tokio," verzucht Ben Bril. „Enfin, de kranten hebben er destijds vol van ge- Boksbond!" Ben Bril werd na zijn kan- staan. 't Is normaal, dat de reis- en ver blijfkosten door de diverse bonden in de verschillende landen worden betaald: zo niet echter door de Nederlandse Boksbond!" Ben Bril werd na zijn kan didaatstelling door AIBA door het be stuur van de NBB opgebeld met de me dedeling, dat er geen geld was om de reis- en verblijfkosten van de arbiter te betalen. Desondanks toog Ben Bril naar Tokio. „Ik ben gegaan en heb me geen zorgen gemaakt over het geld," zegt hij. „Maar die kwestie is tenslotte zó hoog opgelopen, dat het Nederlands Olym pisch Comité voor de kosten moest op draaien. Alle bonden uit de verschillen de landen hebben hun arbiter een be paalde vergoeding betaald, maar ik moet die centen nog zien De bond en Bril kwamen scherp tegenover elkaar te staan. Later werd de kwestie (gedeelte lijk) bijgelegd. Over de televisie-uitzending van en kele moksduels een paar weken gele den kan Ben Bril kort zijn. .,Als het aan mU had gelegen, waren die boksers niet voor deze uitzending in aanmerking ge komen. Eén party was goed, die van Gans en Te Pase. Gerlach was een fias co. De deelnemers zijn door de Bond uitgekozen. Als ik had mogen adviseren, waren we met betere boksers voor het voetlicht gekomen." punten nog steeds gelijk met München 1860 (15). Hannover 96 raakte door een 20 uit nederlaag tegen Borusia Mönchen Gladbach verder achterop. De jonge in ternational Netzer was als linksbin nen de beste man van het veld. Hij maakte ook het eerste doelpunt. Borus sia M voor het eerst in de Bundes liga heeft nu acht punten uit negen wedstrijden en staat in de middenmoot. De 1. FC Köln ging met angstige voorgevoelens naar Eintracht Braunsch weig. Door diverse blessures gingen de Keulenaren met debutanten Krauthau- sen (linksbuiten) en Neumann (mid- Was de 3—0 zege van de 1860 („de leeuwen" is de geliefkoosde bijnaam voor de pupillen van Max Merkel) op het laaggeplaatste Schalke 04 geen ver rassing, de 40 overwining van Bayern op Hamburger SV was dat zeker wél. De doelpunten van de 1860 kwamen op naam van de notoire scherpschutters als Rudi Brunnenmaier en Timo Konietzka. Rechtsbuiten Heiss voltooide de score, Peter Grosser was de grote man. De 70.0000) toeschouwers in het Volks parkstadion zijn het er nu wel over eens: debutant Bayern München heeft een briljant elftal. Na een enorm aan- vangsoffensief stonden de Zuidduitsers binnen 20 minuten met 20 voor door treffers van de nieuwe internationals Nafziger en Müller. Na de hervatting drukte Bayern de meerderheid-op-alle- fronten nog tweemaal uit (Nafziger en Brenninger). Borussia Dortmund llet de 34*000 toe schouwers in de Rote Erde zien dat het de goede vorm te pakken heeft. Tegen de altijd gevaarlijke club FC Nürnberg, maakte topscorer linksbuiten Emmerich beide doelpunten. Het eerste kwam tot stand uit een in eerste instantie ge stopte strafschop. De Borussen staan in voor) van start. De grote verrassing werd de jonge Neumann, die vorig jaar nog als amateur bij FC Köln speelde. Hij maakte twee goals en schoot bo vendien nog een keer tegen de paal. Köln won ten slotte met 2—1 en staat nu vijfde met negen punten. Elek Schwartz' Eintracht Frankfurt is zich langzamerhand van een slechte start aan het herstellen. Nu werd kampioen Werder Bremen een nederlaag (1—0) toegebracht. De uitslagen van de woensdag ge speelde wedstrijden voor de Duitse Bun desliga luiden: Eintracht Frankfurt— Werder Bremen 10, Eintracht Braunschwweig1. FC Köln 12, Bo russia NeunkirchenMeidericher SV 0—1, Tasmania 1900 Berlin—VFB Stutt gart 0—2, Karlsruher SC—1. FC Kai- serslautern 10, Borusia Mönohen- gladbach—Hannover SV 96 2—0, Bo russia Dortmund—1. FC Nürnberg 20, Hamburger SV—Bayern München 0—4, TSV München 1860Schalke 04 3—0, Na 9 wedstrijden leiden München 1860 en Borussia Dortmund met 15 pun ten. Bayern München heeft 1 punt minder. Max Merkel, Duitslands duurst be taalde coach, levert „eieren voor zijn geld". Het ziet er naar uit, dat hij zijn pupillen, München 1860, naar het landskampioenschap voert. Gisteren versloeg München 1860 het zwakke Schalke '04. pan-beker, de inzet van de Intertoto- competitie. Een verwoed aanvallend Fortuna'54 heeft woensdagavond 89 minuten nodig gehad om de gevolgen van de openings treffer, die Lugano in de allereerste minuut van de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van de Intertotocom- petitie scoorde, weg te werken .Pas vlak voor het einde maakte Gerards de ge lijkmaker (11), waarmee Fortuna '54 overigens beslist nog geen loon naar werken kreeg. Nadat stopper Pullica bij verrassing in de eerste minuut al de score had geopend, heeft Fortuna de gehele wedstrijd een groot veldover- wicht gehad. In de twintigste minuut leek het erop dat de Zwitsers zouden moeten capituleren, toen Coenen in het strafschopgebied gehaakt werd en de Zweedse arbiter Liedberg daarvoor een strafschop gaf. Het schot van Van Rhijn werd echter door de ster van het veld. doelman Prosperi, gestopt. Fortuna heeft ook in de tweede helft met vrijwel alle veldspelers aangeval len. De backs Brull en Quadackers en stopper Benen zag men nu steeds mee ten aanval trekken. Maar de prachtig sluitende defensie van Lugano met doel doelman Prosperi en de lange stopper Pullica hield stand tot in de allerlaatste minuut, toen Gerards een voorzet van Coenen inkopte en de eind stand op 11 bracht. MOSKOU, 21 okt. De wereldkampi oen hoogspringen, Valeri Brumel, zal volgens z(jn artsen in de toekomst weer kunnen hoogspringen. Brumel, üle te vens Olympisch kampioen hoogspringen is, is in een ziekenhuis te Moskou herstellende van de beenbreuken die hij bij een verkeersongeluk heeft opgelopen. De artsen zeggen dat hij over ongeveer een jaar weer in staat zal zijn te springen. Brumel zelf gelooft dat het wel een beetje vroeger zal z(jn. De grote gebeurtenis van het volgende seizoen is de Europese titelstrijd, die begin september te Boedapest wordt gehouden. PARIJS, 21 okt. In de Franse com petitie werd woensdag een vrijwel compleet programma afgewerkt, lie uit slagen in de eerste divisie luiden: Nantes—Red Star 7—2; Monaco— Straatsburg 0—0: Toulouse—Valencien nes 1—2; Bordeaux—Rennes 2—1, Lyon Nimes 3—1: Angers—Kouaan 6—0; Cannes—Sochaux Q—0; Lille—Nice 2—1. Na 11 wedstrijden leidt kampioen Nantes met 20 punten vóór Valencien nes (17) en Monaco (16). LONDEN, 21 okt. De uitslagen van de gisteravond In Engeland gespeelde voetbal wedstrijden luiden: Derde divisie: Torquay Barnsley 30. F. League Cup. Beslissingswedstrijden derde ronde: IpswichWorkington 3I; Reading Derby 20; StokeChesterfield 2—1. LONDEN, 21 okt. Het Engelse voet bal heeft opnieuw een zware slag moe ten incasseren. In de uitgebreide reeks oefenwedstrijden, die coach Alf Ram sey voor zijn ploeg heeft vastgesteld, verloren de Engelsen woensdag in het eigen „heilige" Wembleystadion met 3—2 van Oostenrijk, dat al uitgescha keld is voor het eindtoemooi om het wereldkampioenschap. Bij de rust had Engeland, dat tien dagen geleden in Cardiff Wales een doelpuntloos gelijk spel moest to staan, nog een voorsprong: 1—0. Het Engelse elftal is nu drie keer op eigen veld verslagen: na Hongarije (63) en Zweden (32) is dat wapen feit nu door de Oostenrijkers verricht. De 65.000 toeschouwers zagen hun fa vorieten goed van start gaan. Al na drie minuten opende linksbinnen Bobby Charlton de score voor de Engelsen, die hun geblesseerde midvoor Alan Peaock hadden vervangen door de Chelsea-aan- valsleider Barry Bridges. De meerder heid werd tot aan de rust echter niet meer in doelpunten uitgedrukt. Na de hervatting kwam Oostenrijk, dat het dit seizoen internationaal gezien op vallend slecht deed, sterk terug. Na 53 minuten maakte linksbinnen Floegel gelijk: 11. Vijf minuten daarna bracht linksbuiten John Conelly (Engeland) onverwacht opnieuw voor, maar de Oostenrijkers werden steeds gevaarlij ker. Fritsch, rechtsbuiten van het Weense Rapid, zou tenslotte de held v i Wembley worden. Hij bracht niet alleen de gelijkmaker op zijn naam (73) maar was ook de maker van het win- nende doelpunt dat negen minuten voor tijd tot stand kwam. Alf Ramsey, die in zijn optimisme ten aanzien van het vol gend jaar in eigen land te houden we reldkampioenschappen niet alleen staat, lijkt niet op de goede weg met de for matie van het Engelse elftal. PARIJS, 21 okt. Het officiële Rus sische elftal, dat zich zondag plaatste voor de eindronde van het wereldkam pioenschap, heeft woensdagavond ia Parijs een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Franse eerste divisieclub Stade Frangais. De Russen wonnen met 21, na bij de rust met 1—0 te hebben voor gestaan. Advertentie Neem het elke dag! DUINDIGT, 21 oktober Drie paar den kreeg de Frans-Belgische jockey H. Cailleton gistermiddag op Duindigt te rijden. Daarvan reed hij twee winnaars, te weten eerst Magmaspie, die daarme de zijn eerste zege behaalde; en ver volgens Happy Jane, die vorige week van de tweede plaats werd teruggesteld gewegens gewichtsverlies. Een derde zege zat er niet in, al werd Cailleton derde met Saraceen. In die derde ren kreeg Cherokee d« vrijheid haar snelheidsdrift uit te le ven en zij hield op de, eindstreep nog een halve lengte voordeel op Quell* musique. Een enorme verrassing viel in de Prijs van Oslo. Barones Julia H leek gemakkelijk te gaan winnen. Maar Maar bij bet lage tempo had Bingen Magowan reserve overgehouden voor een forse eindsprint en die bracht de zege, zij hetmet neuslengte. De uitbeta ling winnend van 67.30 ilustreerde de verrassing. De uitslagen van de woensdag gehouden draverUen te Duindigt lulden: Prüs van Parüs, afstand 2000 m. met auto start: 1 Cyrus (P. Heynen) tijd 2.56.2 km tijd 1.28.1; 2 Cokkie van S. Gravenhof; 4 Cash Six. Toto winnend 3.20 plaats 3.70 1.80 ge koppeld 3.90 covercal 3.70. Prüs van Stockholm, afstand 2100 m. voor amateurrijders: 1 Cyrano Silk (R. B. van Veen) tijd 2.58.6 km tijd 1.25.-; 2 Carla van IJmuiden3 Bram Williams. Toto winnend 7.80 plaats 4.80 1.30 gekoppeld 4.50 "ovcrcal 6.— trio f 123,40 PrUs van Rome, afstand 2140 m.: 1 Donna Fez (J. van Buytene) tijd 3.06.- km tijd 1.26.9; 2 Dumas Z; 3 Dartel. Toto winnend 4.50 plaats 2.40 f 7,— gekoppeld 25.20 covercal 4.70 Prüs van Madrid, afstand 2140 m.: 1 Dave Fez (L. Schoonhoven jr) tijd 3.02.2 km tijd 1.26.8; 2 Beloma F; 3 Donald van Hiddum. Toto winnend 2.10 plaats 1.30 3.- 1.60 ge koppeld 2.70 covercal 12.60 trio 178.— Prys van Oslo, afstand 2000 m. met auto- start: 1 Bingen Magowan (N. Schouten) tijd 2.53.4 km tijd 1.26.7; 2 Barones Jvlia H; 3 Aalscholver S. Toto winnnd 67.30 plaats 8.30 1.90 5.60 gekoppeld 39.90 covrcal 4. Prüs van Kopenhagen, afstand 2100 m.: 1 Acrobaat (M. W. M. Lange) tijd 2.58.2 km tijd 1.24.2 Barones Spencer K; 3 Witvoet. Toto winnend 2.10 plaats 1.50 1.30 gekoppeld 2.- covercal 2.60 3 red Coralprijs, afstand 1900 m. (2e af deling): 1 Magmaspie (H. Cailleton) tijd 2.06; 2 Susie Darlin'; 3 Marijke. Toto winnend 8.- plaats 1.80 1.70 gekoppeld 9.30 covercal 4.- 6 red CoralprÜBy afstand 1900 m. le af deling)1 Happy Jane (H. Cailleton) tijd 2.02.3; 2 Nina; 3 Lucky Legs. Toto winnend 2.- plaats 1.30 4.- 3.80 gekoppeld 10.70 cover cal 9.- 8 red Coralprüs, afstand 1900 m. (3e af deling) 1 Ch. Erokee (A. W. van Dijk) tijd 2.05.1; 2 Quelle Musique: 3 Saraceen. Toto winnend 6.- plaats 1.90 2.20 1.70 gekoppeld 15.30 covercal 5.40 trio 157,90. Totalisatoromzet f 121.980,—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7