IAN SMITH STEMT IN MET BEZOEK Wreymborg Weinig hoop op oplossing Tien procent reductie bij snel betalen belasting? Bewerk jeugd met de stok OENTOENG NA ZIJN ARRESTATIE Japans prinselijk paar op bezoek Kredietinstelling brengt met bluf sportwagen in veiligheid SchousIJl Roggeveen Truien... te veel om op te noemen! Drievoudige moord in Brusselse bar Opzij Schot Korting Schade MORRIS Saède en Nappa kleding Importeur voortvluchtigauto in Parijs PRACHTIGE Kamerlid Voogd Geen papieren Dader gevlucht Het nieuws VANDAAG Voorlichting PbI gM cH Verteerd Uitgeweken Alles over gas-, olie- en kolenverwarming wordt u getoond en gedemonstreerd bij SCHOUS Voor modieuze dames- en teenerkleding J. HEINING „ELLEN" DE STEENWERF JSachtvorst va n het n ieuws VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32184 Vertier: OVERHEMDEN 2 STUKS 4 /\75 De leider van de Indonesische staatsgreep luitenant-kolonel Oentoeng na zijn arrestatie. Hij wordt geboeid weggevoerd voor een verhoor in Djakarta. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN gPPSTT ■wi - ?y|sl *■7 De Renée Bonnet Misselle van 17.000 guldencompleet met Frans toeristennummer voor de instellingdie de wagen wist terug te halen. Huishoudafdeling PEHi alles voor de woning modehuis (DOLSE Aluminium voorzetramen. Kant en klaar geplaatst. Korte Ieveringstijd. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEMSmedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3. telefoon 2 47 90 IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. Wilson dit weekeind nog naar Rhodesië „Wie is bang voor Lurelei" vragen Amsterdamse cabaretiers sinds gisteravond in bet nieuwe Lurelei-programma. 'asperina de Jong bleek op haar best te zijn, het programma als geheel vlijm scherp. Maar de Lureleiers moe ten oppassen dat ze niet vastlopen, vindt onze verslaggever, op pagi na 5. Zeventien jaar lang hield een Fransman die met de Gestapo had samengewerkt, zich schuil. Nu staat hij toch terecht, zie pagina 5. Over bromfietsridders, hun kle ding en ridderlijk gedrag kunt u lezen op pagina 2, in de rubriek Op Zijpaden. Het grote dtiel van de competitie van a.s. zondag is de Amsterdamse derby. DWS-Ajax. De supporters in beide kampen zijn niet gerust op de uitslag. De DWS-ers zijn nog het meest optimistisch. Het nieuwe schaatsseizoen is ook al in aantocht. In de koekstad Deven ter zijn de voorbereidingen voor de Europese schaatkampioenen al lang op gang. De achttienduizend plaatsen in het ijsstadion zijn reeds uitverkochtAldus leest u op onze dagelijkse sportpagina, waar ook de opstellingen van de semi- profclubs staan Vermeld. Wat Annemarie Oster en Les Frères Jacques met elkaar te ma ken hebben en wanneer dit be roemde viertal op het t.v.-scherm komt, ziet u op onze rtv-pagina. Tanzania staat in het middelpunt van de belangstelling èn op de rtv-pagina. (Advertentie) Oost-Duitsland Een 23-jarige boord werktuigkundige, die nog nooit zelf een vliegtuig had bestuurd, is met een klein toestel naar West-Duitsland ge- Vlogen en in de buurt van Lauenburg Dfj Hamburg veilig geland. (DPA). (Advertentie) Bel O-Fast In pasteltinten en wit. Tricotnylon in wit en streep- dessins. Diverse mouwlengten. stuk 11.90 2 st._2a«o Nü 19.75 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 okt. De eerste mi nister van Rhodesië, de heer Ian Smith, heeft ingestemd met het voor stel van premier Harold Wilson, dat laatstgenoemde een bezoek zal brengen aan Rhodesië, Smith heeft tevens dui delijk gemaakt dat Wilson in Rhodesië ontmoetingen kan hebben met wie hij wil, hetgeen inhoudt dat de Britse pre mier besprekingen kan voeren met de inheemse nationalistische leiders, die zich in gevangenschap bevinden of die op andere wijze zijn beroofd van hun bewegingsvrijheid, hetzij door verban ning naar afgelegen oorden, ver van de hoofdstad, hetzij door huisarrest. Wil son zal derhalve ook, als hij dat wenst, gelegenheid hebben een ontmoeting te hebben met Garfield Todd, de voorma lige Rhodesische eerste minister, aan wie deze week voor de duur van twaalf maanden huisarrest is opgelegd op zijn boerderij, vierhonderd kilometer van de hoofdstad Salisbury. De datum van Wilsons vertrek is nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt dat hij. vergezeld van zijn mi nister voor Gemenebestbetrekkingen, Bottomley, morgen of overmorgen zal vertrekken. Wilson gaat niet naar Rho desië om te onderhandelen, maar slechts om de dialoog gaande te hou den en tijd te winnen in de hoop dat men een basis kan vinden, die heropening van de in Londen misluk te onderhandelingen mogelijk zou ma ken. Het is een moedige stap van Wilson zich naar Rhodesië te begeven. De kan sen voor het vinden van een nieuwe basis voor onderhandelingen zijn uiterst gering. De enige hoop is misschien ge legen in het nieuwe voorstel van Ian Smith, een voorstel geïnspireerd door zijn gesprekken met de leiders van de conservatieve oppositie in Londen. Dit voorstel houdt in het sluiten van een garantieverdrag, waarin de regering van Rhodesië zich zal verplichten de constitutie van 1961 na te leven. Deze constitutie bepaalt dat de blanke rege ring de negers zal helpen spoedig een grotere rol te spelen in het parlement en op de duur de meerderheid over te nemen in regering en parlement. In ruil voor het garantieverdrag moet Rhodesie dan onmiddellijk geheel onaf hankelijk worden. In een brief, die Wilson gisteren zond aan smith, maakte de Britse premier in vrij harde termen duidelijk dat de premier van Rhodesië geen illusies be hoeft te koesteren omtrent Britse con cessies. Onder meer herinnert hij (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 okt. Bij de Ver eniging van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen voorziet men, dat in de toekomst ons systeem van belasting- heffen zal gaan lijken op dat wat in de VS wordt toegepast. Daar doet men niet alleen aangifte, maar berekent men ook hoogte van de aanslag en be taalt men die meteen met het insturen van de formulieren. Ten opzichte van ons huidige sys teem lijdt de belastingbetaler daar mee verlies, omdat hij rente derft van geld dat hjj anders nog een tijd zou kunnen uitzetten. Daarom doet de commissie van de Vereniging die over dit onderwerp een advies heeft opgesteld,, het voorstel degenen die inderdaad hun belasting direct beta len, een korting te geven van tien procent. Het advies, dat door de hele vereni ging is bestudeerd, draagt een vrijblij vend karakter. Maar binnen de Ver eniging van Inspecteurs heeft men het gevoel, dat het in ons land de ko mende vijf a tien jaar de in het advies beschreven richting op zal gaan. Met name omdat het belastingapparaat an ders zijn taak niet meer aan zal kun nen. De belastingdienst kan zich in dit Amerikaanse systeem beperken tot steekproefsgewijze controle achteraf. Aan de andere aanl komt er in hel beschreven systeem een taak voor de belastingdienst bij: voorlichting geven, omdat het publiek veel meer zelf zal moeten doen dan nu. Met name zal de belastingbetalers de voor hen goed koopste, nog legale weg moeten wor den gewezen. In een publikatie over het systeem in het personeelsblad van het ministe rie van Financiën, ,,Wij van financi en" geheten, wordt het een voordeel van het systeem genoemd, dat meer mensen in staat zullen zijn hun belas tingpapieren zelf, dat wil zeggen zon der hulp van een consulent in te vul len. Een nadeel is, dat fouten die de belastingbetaler ten koste van zichzelf maakt niet meer zullen worden ontdekt. Smith er opnieuw aan dat alleen het Britse parlement souverein is en dat al leen het Britse parlement de bevoegd heid bezit om onafhankelijkheid te ver lenen aan Rhodesië. Duidelijk met het oog op de pogin gen van de Rhodesische regering om de verantwoordelijkheid voor een defi nitieve mislukking van de tot heden ge voerde onderhandelingen ten laste te leggen van de Britse regering, merkt Wilson eveneens op dat, indien de Brit se regering en het Britse parlement een door Rho-desië gedaan voorstel voor een basis voor onderhandelingen ver werpen, dit niet een onwettig of on constitutioneel optreden door Rhode sië kan rechtvaardigen. „De verant woordelijkheid voor de gevolgen van een dergelijk onwettig optreden", aldus heet het in de brief van Wilson, „rust op de schouders van degenen die een dergelijke stap ondernemen." Er is weinig hoop, vooral omdat de Britse regering niet alleen eist dat geen nieuw verdrag tot stand zal komen zonder ratificatie door het parlement van Groot Brittannië, maar dat het ver drag eveneens geratificeerd moet wor den door de bevolking van Rhodesië in zijn geheel en dat ratificatie door het door blanken overheerste parlement van Rhodesië niet genoeg is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 22 okt. Minister Samkalden (Justitie) icht een snelle voorgeleiding en een sneile berech ting de meest doeltreffende justitiële reactie op crimineel optreden door jeugdbenden. Over de preventie kon hij nog geen uitspraak doen. Men dient eerst meer van de oorzaken te weten, aldus de minister De kwestie kwam gisteren ter sprake in de openbare vergadering van de commissie voor Justitie in de Tweede Kamer. De heer Voogd van de Boerenpar tij drukte zich minder genuanceerd uit dan de minister. „Het is een hope loze bende met die jeugd", zei hij. „Men moet ze met een gummilat of met de stok bewerken. Niet met de revolver of de sabel". En hii legde uit, dat hij zelf in zijn jeugd zoveel eerbied voor de politiële stok had gehad. „Was U dan lid van een jeugdbende?" vroeg de liberaal mr. Berkhouwer. Morgen arriveren voor een offici eel bezoek van drie dagen aan ons land, prins en prinses Hita chi van Japan. De bijna der tigjarige prins is de tweede zoon van de keizer. Hij is in 1958 afgestudeerd aan de Gakushuin universiteit, waar hij zich in bio-chemie bekwaamde. Een jaar geleden huwde hij miss Hanako Tsugaru en werd als keizerlijke prins geïnstalleerd. Prinses Hitachi is de vierde dochter van het echtpaar Yoshitaka Tsugaru. Zij is 25 jaar. Haar opleiding besloot zij aan het Gakushuin Women's Colle ge, vier jaar geleden, met het behalen van een graad. Zij heeft Engelse lite ratuur gestudeerd. Vorig jaar is zij door haar huwelijk in het prinselijk Hof op genomen. Na tussen half vier en vier uur zon dagmiddag aan de Belgisch-Nederland se grens te zijn aangekomen, wordt het prinselijke gezelschap omstreeks zes uur in de namiddag op het Kasteel Oud Wassenaar verwacht. De Japanse ambassadeur biedt zondagavond ter ere van de hoge gasten een diner aan. Maandag worden bezoeken gebracht o.a. aan het Vredespaleis in Den Haag en Schevenmgen. Voor de lunch zijn prins en prinses Hitachi de gasten van de koningin op Soestdijk. Maandaga vond is er een receptie op de ambas sade. Dinsdag wordt Amsterdam be zocht met o.a. op het programma be zichtiging van het Rijksmuseum. Woens dag tegen het eind van de morgen era- barkeert het gezelschap in Hoek van Holland op de „Prinses Beatrix" voor de vaart naar Engeland. (Advertentie) BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsesiraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam (Van een verslaggever) ROTTERDAM22 oktober De glan zende sportwagen hiernaast zeven tienduizend gulden waard is na een driedaags avontuur uit Parijs m Rot terdam aangekomen. Twee inspecteurs van een kredietinstelling uit de Maas stad hebben met veel bluf de kostbare wagen uit de Franse fabriek weten te krijgen. Zij werden er op uitgestuurd toen hun maatschappij een week geleden de tip kreeg dat één van de drie race sportwagens van het merk Renée Bonnet Misselle, type Jet 1, die zij gefinancierd hadden voor een thans voortvluchtige Moordrechtse importeur, nog steeds in de Parijse fabriek stond. De kredietinstelling, die toen de Moordrechtse auto-importeur een half jaar geleden met de noorderzon ver trokken bleek bij de politie en In terpol niets had kunnen bereiken, ver schafte zich in allerijl een vonnis van de kantonrechter in Rotterdam en al leen daarmee gewapend togen de in specteurs naar de Franse hoofdstad. Autopapieren hadden zij dus niet De chef verkoop van de Franse auto- fabriek was zo onder de indruk van het Nederlandse gerechtelijke stuk, dat hij de auto wilde afstaan. Dit te meer omdat de wagen al betaald was. Maar met de Jet wegrijden bleek een onmogelijke zaak. De gloednieuwe wagen was in een half jaar totaal ver waarloosd. Bougies waren slecht, lei dingen verteerd en de handrem zat min of meer los in de wagen. Na twee dagen praten was de race wagen dan toch wel zover gerepareerd, dat de inspectexirs er mee op weg naar huis konden. Tot de Nederlands-Belgi sche grens ging het goed, op een klein incident na, waarbij de motorkap om hoog schoot en de wagen haast op een tegenligger was gevlogen. Bij de grenspost Wuest-Wezel wilde de douane een auto zonder een kente kenbewijs en belastingpapieren onder geen enkele voorwaarde doorlaten. De inspecteurs besloten het bij Nis pen onder Roosendaal te proberen. Daar bleek de douane iets soepeler. Wan neer de inspecteurs bij Van Gend en Loos, die in Nispen inklaart, 2000 gul den borg zouden storten dan mochten zij de wagen meenemen. De inspecteurs kwamen 1100 gulden tekort Dankzij persoonlijke bemoeienis van de direc teur van Van Gend en Loos in Rotter dam, die de volgende morgen vroeg nog elfhonderd gulden in ontvangst wilde nemen, hebben de inspecteurs tenslotte hun weg kunnen vervolgen om gistermorgen triomfantelijk en met luidloeiende motor voor te rijden bij het kantoor van de kredietinstelling Rijst voorlopig de vraag hoe de in stelling de wagen zonder papieren van de hand kan doen. Wat de twee andere wagens betreft. Een van de Jets heeft de instelling een paar maanden geleden in Amsterdam buit kunnen maken. De wagen had 50.000 kilometer gereden. Met de derde auto is de importeur naar het buiten land uitgeweken. Het vermoeden be staat, dat hij in Frankfurt zit. (Advertenties) Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo HAARLEM - Tel. 02500-11266, nieuwe kollektie slaapkamers, door fraaie ruime uitvoering, aangepast aan de moderne wo ning in velerlei soorten. Combinatie in chroom/teak of chroom/laqué in vele kleuren en mogelijkheden vanaf 102. Bijpassende meubelen steeds los leverbaar, benevens ruime keuze in matrassen kapok/poly ether; dekens wol of kunst vezel. Ged. Oude Gracht 81, Haarlem Telefoon (02500) 1 11 52 Schous Kinderland heeft ze! De mooiste, gezelligste, parmantigste truien en sweaters voor jongens tot 8 en meisjes tot 12. Voor uw dochtertje te combineren met 'n échte kilt in black-watch. In moderne kindermode geeft Schous de toon aan I Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St Bavo HAARLEM - Tel.02500-11266 Garage Schulpweg 4-6 Aerdenhout Telef 42830 SPAARNDAMSEWEG 48 HAARLEM Telef. 02500 - 53750 BRUSSEL, 22 okt. (ANP) In een bar in de Brusselse binnenstad is woens dagnacht een drievoudige moord ge pleegd. De eigenaar, zijn 25-jarige vrien din en een kelner werden m koelen bloede neergeschoten na een "^ge sprek. De dader, de 27-jaiige „Geor ges, de worstelaar", zoals zon bpnaam in de Brusselse onderwereld 'mot, ts waarschUnlijk naar het buitenland ge vlucht. Twee caféhouders, die m zijn gezelschap waren, zijn gearresteerd na dat hun autonummer aan de politie was doorgegeven. Verwachting tot zaterdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind Vannacht op vele plaatsen nachtvorst, morgenmiddag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere Zaterdag: zon: 7.18—17.30 maan: 5.2817.26 Minister Smallenbroek van Binnen landse Zaken heeft gisteren openlijk verklaard, dat de politieman, die vo rige week in Wassenaar een 19-jarige jongeman met een pistoolschot doodde, in strijd met zijn instructies heeft ge handeld. Al is dat waar, is daarmee dan de kous af? Uit de woorden van de bewindsman zou men kunnen con cluderen, dat de instructies goed en niet voor wijziging vatbaar zijn. Het feit echter dat er de laatste jaren nogal wat slachtoffers gevallen zijn door een onjuiste uitleg van de instructies, doet toch het vermoeden rijzen, dat deze conclusie niet helemaal gerechtvaar digd is. Er is blijkbaar in de instruc ties te veel ruimte voor een verkeerde interpretatie. Het is ons een beetje te goedkoop om de betrokken politiemannen alleen verantwoordelijk te stellen. Wie in structies uitvaardigt heeft de plicht erop toe te zien, dat misverstanden uitgesloten zijn. Treden deze toch bij herhaling op dan zal men hieraan iets moeten doen. Zeker wanneer e :i verkeerde uitleg dodelijke gevolgen kan hebben. Een commissie van de Vereniging van Belasting-inspecteurs heeft onder zocht of het in Nederland niet moge lijk is om naar Amerikaans voorbeeld degenen, die onderworpen zijn aan inkomsten-, vermogens- of vennoot schapsbelasting een belangrijke kor ting op hun premie te verlenen bij prompte betaling, mogelijk indien deze belastingplichtigen zelf hun premie kunnen vaststellen. Het lijkt een aantrekkelijk plan, en wij nemen aan, dat df betrokken cate goriebelastingbetalers er wel oren naar zal hebben. Maar wat ligt er in het vat voor de loonbelastingbetalers? Al sinds jaar en dag betalen zij hun be lasting op de meest prompte wijze. Gelijke monniken, gelijke kappen. Wordt spoedige betaling van de in komstenbelasting beloond met een korting, dan is het billijk, dat ook de loonbelasting? lichtigen een premie krijgen. In het Westland is waarschijnlijk voor miljoenen guldens schade aange richt door onverwacht optredende luchtvervuiling. Welk bedrijf voor de schade aansprakelijk gesteld moet worden, is niet bekend. Het laat zich denken, dat met de toenemende industrialisatie in het wes ten van ons land dergelijke „onge lukken" vaker zullen voorkomen en dat het nog onmogelijker zal worden een „schuldige" te ontdekken. Niet alleen in het Westland, maar overal waar industrie en landbouw eikaars buren zijn, is dit mogelijk. Dé overheid is al geruime tijd be zig met het beramen van fraaie plan nen om een en ander te regelen Wordt het niet hoog tijd deze plannen aan een verwezenlijking op korte termijn te helpen? De problemen zouden zich anders zelf wel eens kunnen oplos sen, waarna men een onleefbaar Hol land overhoudt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1