W Kindermoord in Engeland moe Tan maagzuur? Verdeling van woningen '66 SUPER i SIR Kardinaal komt uit Rome over voor KRO-jubileum „Wie is bang voor Lurelei?" De gevaren van een succesformule Carnavals-vereniging Kerkrade komt viering jubileum opluisteren Eerste Audi's op Nederlandse weg Franse Gestapo- handlanger 17 jaar schuil Verkouden? Heem natuur-grijze E SPITS KWALITATIEF AAN W gentlemen prefer EERSTE GESCHENK: SCHILDERIJ Schade Westland tegen miljoen Prof. Jeukens volgt prof. Thurlings op in bestuursraad In 1945 bij verstek ter dood veroordeeld Doden in verkeer PITTIGE „VIERTAKT DKW" Prins in Spanje ■aeet OSRAM DOXA BONEBAKKER Vervroegd pensioen voor groep ontslagen ND SM-beambten SEN0RITAS Variatie Jasperina Staatkundige vorming Sergeant overleden op terrein van legerplaats Nunspeet TILBURGSE BANK ROOF: HONDERDEN TIPS, MAAR NOG GEEN RESULTAAT Ned. matroos (17) in Zweden verdronken Postzegels ter ere van jarige mariniers PAGINA 5 Ï^EfSHAVE LOTION UêJtifootUiA 0/> Ueüfaotas eesgoed voor uzelf en uwmaag) van 3.75 af- een produkt Het Lurelei-cabaret in zijn nieu we samenstelling. V.l.n.r. Eric Herfst, Kees van Kooten, Maria Lindes, Jasperina de Jong en John Lanting Dit schilderij van Jan Groene- Mein is het eerste geschenk, dat de jubilerende KRO heeft ont vangen. Gever is de directeur van de Amsterdamse kunsthan del d'Eendi, de heer Will Hoog- 8traate, die hiermee zijn waar dering heeft willen uiten voor net feit, dat de KRO steeds ruime aandacht besteedt aan de beeldende kunst. De „Audi" onderscheidt zich van de DKW F102 door vier kante koplampen, een ander dashboard en.een andere motor. r ,l|Ji -"Vil AGIO Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. platina armband met briljanten baguettes en marquises ref. 45327 f 29.000.- Rokin 88-90 - Amsterdam ..HYDE, 22 okt. (Rtr) De politie, ™Je sinds enige dagen een afgelegen «uk woeste grond in Midden-Engeland meter voor meter afspeurt heeft giste- *,6n vlak bij de plaats waar zij vier "agen geleden het stoffelijk overschot an een tienjarig meisje vond een twee- 'le lijk ontdekt. In verband met deze moorden bevin- ,®n zich een zevenentwintigjarige ma gazijnbediende en een 23-jarige vrouw |j arrest. Beiden ontkennen er iets mee "«staande te hebben. In de afgelopen rfle jaar verdwenen in deze streek elf «ensen, voornamelijk in leeftijd bene- n vijftien jaar. (Advertentie) Stop met slikken van middelen die Seen blijvende verlichting geven. Vraag Oeapotheker of drogistNORAC. Niets ftwers. NORAC brengt het maagzuur gezond evenwicht. ÏII1 Norac is 'n NORIT produkt DEN HAAG, 22 okt. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or- dening heeft de colleges van Gedepu teerde Staten op de hoogte gesteld van de verdeling van de woningcontingen ten over de provincies voor het jaar 1966. Door gemeentebesturen en vele anderen Is in 1965 op uitzonderlijk goede wijze gereageerd op de eind 1963 gecreëerde mogelijkheden voor het verkrijgen van extra contingenten. Uit dien hoofde moest evenwel de centrale reserve in het lopende jaar belangrijk worden verhoogd. Het bouwprogramma voor 1966 voor ziet in het in aanbouw doen nemen van 125.000 woningen. Na aftrek van de reserve ad 43.200 blijven 81.800 wonin gen over ter verdeling over de provin cies. Deze verdeling is als v°l£t. Groningen: 3.150 (waarvan 1620 wo ningwetwoningen); Friesland: .4840 (1470); Drente 2700 (1390); Overijssel en NOP: 6120 (3170); Gelderland: 11.250 (5.380); Utrecht: 5.160 (2.190) Noord- Holland: 14.130 (6.790); Zuid-Holland: 18.240 (9.280); Zeeland: 1.350 (750); Noord-Brabant: 10.590 (5.560); Limburg 6.270 (3.270) In afwachting van de nadere advie zen, die de minister omtrent de toe- wijzings- en verdelingsmethoden voor 1967 en volgende jaren aan het open baar lichaam Rijnmond heeft gevraagd, is aan 11 gemeenten in dit gebied, even als in de jaren 1963, 1964 en 1965, een contingent van 9.000 woningen toegewe zen. AMSTERDAM, 22 okt. Tussen de directie van de NDSM en de vakbonds- besturen in Amsterdam is thans vol ledig overeenstemming bereikt over de voorwaarden van afvloeiing van een honderdtal beambten van de NDSM. Zoals reeds eerder werd gepubliceerd is het ontslag van een aantal beamb ten noodzakelijk geworden tengevolge van de gegroeide wanverhouding in sterkte tussen beambten en uurloners. Met de uitvoering zal binnenkort wor den begonnen. Voor de werknemers boven de 58 jaar is een regeling getroffen op basis van vervroegde pensionering. Voor de werknemers jonger dan 58 jaar is o.m. een garantieregeling voor hun inkomen getroffen waarbij rekening wordt ge houden met de leeftijd en de duur van het dienstverband. Het untslag zal aan betrokkenen vóór 1 december worden aangezegd. LEEUWARDEN, 21 okt. Op de Noorderweg is gistermiddag de 85-jarige heer J. Sijtsma om het leven gekomen door een aanrijding. Hij stak de weg over op het moment dat een bestel auto naderde en werd geschept. rne, tre- iale ioo- :hte 76: Jd- j an lg>' na* ind ro- r an ur. nta en nsa Jlcs -17 ran ut- de *e- o— iic- Lfc- -17 er itie jt- iur tie id: 5Q. in. ur. iil- n- sn. &a in- »m iCO ur. 'eg in de ■17 een Zwitsers topproduct dat Persoon- lykheid geeft IMPORTEUR M. VERHULST, Honingerdijk 32 - Rotterdam (Advertentie) NAALDWIJK, 22 oktober, De di- reecteur van het proefstation e'h - r. W. van Soest heeft medegedeeld, dat volgens de voorlopige raming de scha de aan tuindersgewassen als gevolg van de luchtvervuiling tijdens de recente mistdagen, tegen het miljoen zal lo pen. (Door FRANS BOELEN) AMSTERDAM, 22 okt. „Wie is bang voor Lurelei?" luidt de titel van het nieuwe programma waarmee het Lurelei-cabaret gisteravond officieel van start is gegaan. Om op de vraag terug te komen: er zullen na gisteren zeker landgenoten of toekomstige land genoten zijn die reden hebben inderdaad bang te zijn voor dit nogal altijd vlijm scherpe, harde en kritische groepje, hoewel het aantal „slachtoffersmjj dtmaal wat minder lijkt dan normaal. Toch kan ook de criticus geloof ik een reden aanvoeren om „bang te zijn voor Lurelei", maar dan voor wat be treft de toekomst van dit cabaret, dat, hoewel wederom beschikkend over voortreffelijke Guus Vleugelteksten goed in het gehoor liggende, soms heel aparte muziekjes en een Jaspenna de Jong op har best, vaak dreigt vast te lopen in een wat stereotype vorm en preentatie. Die presentatie met name liet nogal eens te wensen over. De nieuwe mede werkers John Lanting (houterig en on zeker), en Kees van Kooten bleken naar mijn gevoel bepaald geen aan winsten en ook Maria Lindes (op het laatste moment ingevallen voor Maya Bouma) zal aan haar onmiskenbaar ta lent nog veel moeten schaven. Bewon dering lieb ik evenwel voor de wflze waarop zij zich in korte tijd aan de ge heel eigen Lurelei-stijl heeft weten aan te passen: een waarlqk met geringe prestatie. Duidelijker dan ooit komt in dit programma naar voren dat Lurelei drijft op het grote vakmanschap van auteur Guus Vleugel, leider Ene Herfst, regisseur-choreograai Johan Verdoner en dat steeds briljanter wordende na: tuurtalent Jasperina de Jong Zjj en zq alléén bepalen nu al jaren het niveau en de image' van Lurelei; de rest past zich al dan niet verdienstelijk aan. Waar ik echter met nadruk voor wil waarschuwen is het feit dat men niet moet vastlopen in eerder succes vol gebleken formules. Als er een naar mijn gevoel redelijk - bezwaar tegen de voorstelling is aan te voeren dan is dat wel een gebrek aan varia tie in benadering en uitwerking van thema's en onderwerpen. Dat klinkt wellicht vreemd voor een cabaret dat er een goede gewoonte van heeft ge maakt om in zijn programma niets on gezegd te laten en nergens voor terug te deinzen, maar het is nochtans mijn stellige overtuiging. Ook het „wij zeg gen het lekker wél '-principe kan op den duur een maniertje worden. Een andere situatie-tekening en een nieu we vorm van presentatie, zouden dit maal niet misstaan hebben. Ik meen verder dat er méér dingen ongezegd gelaten zouden kunnen worden omdat die voor de goede verstaander (en voor hem werkt Lurelei toch hoofdza kelijk) ook zó wel begrepen worden. Dat terzijde. Het nieuwe programma is ondanks de reeds genoemde bezwaren weer van een uitzonderlijk gehalte. Wellicht zijn tekst en muziek ditmaal beter geïnte greerd dan ooit en is de voorstelling homogener dan voorheen. Geen mo ment verslapt de aandacht en in vrij wel elk nummer wordt men al is het soms maar even geamuseerd. Dat lijkt mij de grote verdienste van deze „Wie is bang"-aflevering. Zelfs in de zwakste nummers als het vrij banale, geestloze H.B.S.-erige „psychologie- praatje" van en door Kees van Koo ten, het vervelend moraliserend en dil- letanterig gebrachte „Zo sneu voor de Blumfeldjes" door John Lanting, het korte onbeduidende anti-rook liedje door Maria Lindes en het flauwe Ro- wold knutselwerkje „Voetbalpolitiek" zijn er momenten waarbij de bezoeker met aan een (onbewust) lachje ont komt. Sterk leken mij ook nu weer de ensemble-nummers. Hierin worden tekst muziek en choreogrofie op een welda dige wijze verenigd en wordt eigentijds cabaret gebracht op een wijze waar toe maar weinig gezelschappen in staat zjjn. Hoogtepunten waren het spitse, fonkelende en psychisch rake nummer „Het gesprek", een sketch die de „Dia loog", „Het Openstaan Voor Elkaar" en „Het Begrip" tot uitgangspunten heeft; de zeer dodelijke parodie op de filmsnobs; het muzikaal heel sterke „Happening Hein" (compositie: Rudy van Houten) en de zoals steeds, pak kende finale waarvoor Johan Verdoner een reeks aanstekelijke en humoristi sche choreografietjes in petto had. Individueel was er maar één die de show stal en dat was Jasperina de Jong. Zij heeft in dit programma veel en zwaar werk te doen, maar zij doet het met een zwier, een gemak, een allu re en een vakmanschap waar men wel even van onder de indruk komt. Lied jes als het „Reizigers nachtlied" (op tekst van Michel von der Plas) een ode aan dr. L. van Egeraat en de duetjes met Maria Lindes als „Provo-meisjes" en (de „smash" van de avond) „In een republikeinse kapsalon" dienen zó op de plaat te worden gezet, want voor eenmalige consumptie zijn ze te goed. Eén opmerking tot slot: de koninklij ke familie, de monarchie en de figuur van de heer Claus von Amsberg komen zeer nadrukkelijk aan de orde. Daar tegen bestaat geen enkel bezwaar, mits het gebeurt op een meer verpak te, wat minder directe manier. Nu zou den er wel eens moeilijkheden kunnen ontstaan, waardoor ronduit kostelijke nummers als „de kapsalon" en „Pro en Anti" in gevaar komen. De originele muziek van Ruud Bos vond o.a. in begeleider Peter Bark een talentvol vertolker. (Advertentie) (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM, 22 okt. Kardinaal Alfrink zal speciaal uit Rome overko men om maandag 15 november aanwe zig te kunnen zijn bij de plechtige bij eenkomst, die de KRO ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan in Gooi land organiseert. Dit zal een van de weinige jubileum-bijeenkomsten zijn met een min of meer officieel karak ter, want het KRO-bestuur gaat ervan uit, dat het jubileum vooral moet wor den aangegrepen als een gelegenheid om zich samen niet de kijkers en de luisteraars te bezinnen op de taak van de katholieke omroep. Dat men heeft afgezien van het obligate karakter van een jubileum viering, zal onder meer duidelijk blij ken uit het feest in de Amsterdamse RAI op 22 november, 's Middags is iedereen welkom bij een operette concert, dat gegeven zal worden door omroepkoor en -orkest onder leiding van Willy Boskowsky, de dirigent van het traditionele Weense nieuw- Advertentie-) (Van onze verkeersredacteur) SASSENHEIM, 22 okt. Deze week zijn de eerste „Audi's in Nederland op de weg verschenen. Een aantal DKW-dealers heeft een kennismakings exemplaar ontvangen van deze nieuwe, interessanteauto, die werd geboren uit de nog pnlle samenwerking tussen Auto Union, Mercedes en Volkswagen. De carrosserie van de Audi gelijkt zeer sterk op die van de DKW V 102, maar onder de motorkap schuilt n splinter- nieuwe, door Mercedes ontwikkelde vier-takt-motor. Wie weet, met welk een fanatisme Auto Union door de jaren heen het twee-takt principe heeft aangehan gen, zal begrijpen met hoeveel inte resse wij gisteren in de buurt van Sassenheim met deze allereerste „viertakt DKW" op stap zijn gegaan. Gelijken de DKW F 102 (met twee- takt-motor) en de nieuwe Audi uiter lijk zeer veel op elkaar, qua karakter hebben zij niet zo bar veel meer ge meen. De Audi is zonder twijfel veel feller, hetgeen trouwens ook wel blijkt uit de acceleratie-cijfers. Om „een snelheid van tachtig kilometer per uur te berei ken heeft de DKW F 102 twaalf secon den nodig, de Audi maar negen. Bij- ionder veel gemak hadden wü tijdens DEN HAAG, 22 okt. De 29-jarige dienstplichtige sergeant C. J. Hofland uit Rotterdam, die in de B-compagnie van het 224 geniebataljon voor een her halingsoefening onder de wapenen was, is gistermiddag op het terrein van de legerplaats Nunspeet plotseling overle den. De dood heeft de sergeant Hofland overvallen toen hij zich, zonder gezel schap, van het ene naar het andere deel van de legerplaats begaf. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Boerhaave-ziekenhuis in Harderwijk. DEN HAAG, 22 okt. De bestuurs raad van de Stichting Centrum voor Staatkundige Vorming heeft in zijn ver gadering als voorzitter van de stichting aangewezen prof. mr. H. J. M. Jeukens te Tilburg. De heer Jeukens is de op volger van dr. Th. L. M. Thurlings te Wageningen. (Advertentie) (Van een correspondent) PARIJS, 22 okt. Voor het Hof voor de Staatsveiligheid in de Franse hoofd stad dient thans een proces tegen Jasques Vasseur, 45 jaar oud, die in 1945 bij verstek ter dood veroordeeld is wa gens hulpverlening bij Gestapo-folterin- gen te Angers tijdens de Duitse bezet ting. Het meest opmerkelijke van deze zaak is het feit, dat Vasseur zich zeven tien jaar lang, van 1945 tot 1962, met succes heeft weten schuil te houden voor de politie in liet kleine apartement van zijn moeder in het dorpje La Madelaine bij Rijssel. De voorzorgsmaatregelen van Vasseur en diens moeder waren zó doeltreffend, dat zelfs de buren, die op Advertentie jaarsconcert. Het is de bedoeling, dat hierbij onder meer de vijfentwintig eerste KRO-leden, de vijftien eerste leden van na de oorlog en de laatste tien vertegenwoordigd zullen zjjn. 's Avonds wordt eveneens in de RAI een feest gegeven voor rela ties van binnen en buiten de KRO, waarbij ook medewerkers van ande re omroepen welkom zijn. Dit feest zal bijzonder worden opgeluisterd door de voltallige carnavalsvereni ging van Kerkrade in vol ornaat, die dezer dagen heeft laten weten, dat zij op deze manier haar deelneming aan de vreugde wil laten blijken. Hoewel de ledenwerfcampagne van de heer A. M. Bergers nog niet op gang is, heeft de KRO er in enkele weken tijds reeds honderden leden bij gekregen. Dagelijks komen er brieven en telefoontjes binnen van mensen, die graag iets willen doen voor „hun" KRO. Zo heeft gisteren de heer Will Hoogstraate, directeur van de Amster damse kunsthandel d'Eendt, een schil derij uit zijn privé-collectie laten be zorgen. Op de vraag of hij dit eerste ge schenk aan de jubilerende KRO offi cieel wilde aanbieden, gaf hij te ken nen, dat dat absoluut niet zijn bedoe ling is. „Ik heb dit schilderij gegeven, omdat de KRO een van de weinige omroepen is, die veel aandacht wijdt aan de beeldende kunst" vertelde hij ons. Het schilderij, een werkstuk van Jan Groenestein met als titel „Jessa- ya 11", heeft inmiddels een plaats ge kregen op de kamer van de adviseur van het KRO-bestuur, C. Enkelaar. Er zal ter gelegenheid van het ju bileum geen nieuw gedenkboek worden uitgegeven. Wel zal de KRO-gids voor de jubileumweek dertig pagina's meer tellen dan normaal. De reeds populair geworden hengel sportcompetitie „Kanjer-Koning" zal feestelijk worden afgesloten met een di recte televisie-uitzending op 27 novem ber. Minister Biesheuvel zal de prijzen uitreiken. LEKKERKERK, 22 okt. Bij een wegkruising onder Ouderkerk aan de ÏJssel is gisteravond de 78-jarige heer Kleyburg om het leven gekomen. Hij werd bjj het oversteken van de weg door een personenauto gegrepen. KROMMENIE De 65-jarige H. de Groot uit Zaandijk is gistermiddag bij het oversteken van de provinciale weg op zijn bromfiets aangereden en ge dood. ZALTBOMMEL Bij de Waalbrug is de 24-jarige automobiliste K. A. de Lange uit Asperen om het leven geko men. B\j een inhaalmanoeuvre verloor zij de macht over het stuur, werd uit haar auto geslingerd en kwam on der de wielen van een achteropkomen de vrachtauto. (Van onze verslaggever) "TILBURG, 21 okt. De Tilburgse politie is nog altijd bezig met het na trekken van honderden tips over de roofoverval: tot dusverre zonder direct resultaat. Aan diverse getuigen van de overval zijn foto's voorgelegd van „be kenden van de politie" in Brussel en Parijs, met name aan de Tilburgse le raar T. Benckhuysen, die op de mid dag van de overval de laatste nog aan wezige klant was van de Amro-bank en die enkele van de rovers zo goed heeft kunnen opnemen dat hij er een signalement van kon geven. Naar wij van de Tilburgse recherche vernemen, heeft hij echter geen van de rovers in het fotomateriaal kunnen terugvinden. deze kennismakingsrit van de derde snelling; wie wil, kan dar,r in tot 125 kiometer per uur „doortrekken" en dat geeft, vooral tijdens het passeren, een prettig en veilig gevoel. Als top snelheid van de Audi wordt officieel 148 kilometer per uur opgegeven, maar er is wel meer uit te halen. De voorwielaandrijving van de Audi voldoet uitstekend voor iemand, die aan voorwielaandrijving gewend is. Anderen zullen zich eerst even ver trouwd moeten maken met de andere stuurtechniek. De wegligging is prima en van zijwindgevoeligheid was giste ren (toegegeven, het waaide niet hard) ook bij snelheden boven de 140 kilome ter per uur niets te merken. Volgens de fabriek is het verbruik bij een gemiddelde snelheid van 110 km per uur maar 8,4 liter op 100 kilome ter, hetgeen niet gulzig is te noemen. De prijs van de Audi in Nederland be draagt op een paar tientjes na negen mille. DEN HAAG, 22 okt. Prins Bern- hard is gisteren van Soesterberg naar Spanje vertrokken voor een korte va kantie. Hjj zal daar o.m. deelnemen aan enkele jachtpartijen. dezelfde verdieping woonden, niet van zijn bestaan op de hoogte waren. Toen Vasseur tenslotte gearresteerd werd, tijdens een routine onderzoek van de politie, drie jaar geleden, ver klaarde hij nooit het huis verlaten te hebben al die tijd en bijna krankzinnig te zijn geworden van zijn vrijwillige gevangenschap. Zijn moeder nam on eindig veel voorzogsmaatregelen om hem te beschermen ze ging naar an dere plaatsen toe om scheermesjes voor haar zoon te kopen en ze kocht nooit in dezelfde slagerswinkel twee bief stukken tegelijk. Als tijdverdrijf leer de Vasseur, die universitaire studies gedaan had, vreemde talen: Engels, Italiaans, Spaans, Russisch en Ara bisch. Het was zjjn aanleg voor talen, die hem in contact bracht met de Gestapo, die hem als tolk gebruikte voor onder vragingen van gearresteerde verzets strijders. Vasseur beweert, dat hij niet aan de martelingen heeft deelgenomen, maar 196 getuigen, van wie velen vroe gere gedetineerden in concentratiekam pen, zullen de komende drie weken ge tuigen, dat hij dikwijls een werkzaam aandeel nam in het uitdelen van stok slagen en andere folteringen. Een aantal medeplichtigen van Vas seur, die na de bevrijding werden ge guillotineerd wegens hun collaboratie, hebben voor hun terechtstelling beves tigd, dat hij het was, die lien orders gaf. Al op de eerste dag van zijn proces moest Vasseur toegeven, dat hij af en toe gevangenen sloeg „om de Gestopo een plezier te doen". De verdediging zal waarschijnlijk al le nadruk leggen op een incident, dat zich tijdens een eerdere zitting van het Hof afspeelde. Een ambtenaar van het gerechtsgebouw, die belast was met het notuleren van de verklaringen, leek op vallend veel op Vasseur en een aanti getuigen vlogen bijna op de ongelukkige ambtenaar af, toen ze de gerechtszaal binnenkwamen met de kreet: „Dat is hij". KARLSTAD, 21 okt. De 17-jarige matroos Th. A. Groot Jebbink uit Lo- chem is in de haven van Karlstad in Zweden verdronken. Hij behoorde tot de bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Audrey Johanna" uit Groningen, die in Karlstad lag om een lading hout op te halen. De jongen raakte te water, nadat hij aan boord van een Zweeds schip was geweest. Volgens de politie is er geen sprake van misdrijf. DEN HAAG, 22 okt. Ter gelegen heid van het 300-jarig bestaan van het korps mariniers zal van 10 dec. '65 tot en met 10 jan. '66 een bijzondere fran keerzegel van 18 cent zonder toeslag verkrijgbaar zijn. De zegel, die werd ontworpen door de kunstenaar Titus Leeser te Eerde, toont twee mari niers, een uit 1965 en een uit 1965. Ook op de Nederlandse Antillen komt een Marinierszegel uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5