Bord] es met „uitverkocht" hangen reeds vijf dagen Piet Bergström, organisator van Europese schaatsstrijdwaarschuwt: Maximaal schaatsers naar Fagernes De Volewijckers-Blauw Wit reeds op zaterdagmiddag TELSTAR kampt met een groot keepersprobleem SUPPORTERS VAN AJAX MINDER OPTIMISTISCH DAN DWS-AANHANG Opstellingen Geen angst Naar wens de Volewijckers Haarlem Z.F.C. F.C. Zaanstreek Volendam Gooiland R.C.H. Hilversum Eerzucht Peilingen Reikhalzend VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 22 okt. Er tag een trek van voldoening op 2Ün gezicht. „We moeten wel heel ver in de geschiedenis teruggaan om een wedstrijd aan te wijzen, Waarvan 's maandags al kon wor den gezegd dat hij uitverkocht z°u zijn. De volgende middag na Nederland—Zwitserland moesten We al een bord bij de portiersloge °Phangen met de mededeling dat hier, aan het kantoor, geen kaart jes voor DWSAjax meer voor radig waren". De administrateur Van het Olympisch Stadion, G. Gosewehr, illustreert met deze opmerking meer dan duidelijk de overweldigende belangstelling die bij de voetballiefhebbers uit Amsterdam en omgeving bestaat voor het duel in de ere-divisie tussen de eerzuchtige rivalen WS en Ajax, voor wie grote be- j-,e dure aanvalsline van Ajax, waarvan zeker in de begin-fase van de ongetwijfeld spannende wedstrijd tegen D.W.S. "Ulgen op het spel staan. vuurwerk verwacht mag worden; van links naar rechts: Groot, Swart, Nuninga en Keizer. De defensie van D.W.S-, die vooral in het begin van de Amsterdamse derby tegen de kapitale voorhoede van Ajax stand moet houdenvan links naar rechts; Flinkevleugel, IsraëlDijkstra en Pijlman. (Van onze speciale verslaggever) DEVENTER, 22 okt. Piet Bergström is ongerust! Niet over de omvangrijke organi satie van de Europese schaatstitelstrijd, die op 22 en 23 januari van het volgend jaar in de Twentse industriestad wordt gehouden Neen, de ijverige directeur van de Deventer kunstijspiste kampt met een ander probleem. Hij vreest dat de uitzending naar het idylli sche Noorse schaatsoord Fagernes van o.m. Rudi Liebrechts, Cees Verkerk en Ard Schenk, de drie schaatsvedetten, die het in de benen hebben om het nuchtere Hollandse publiek binnen twee dagen op te zwepen tot een oceaan van en thousiasme, een belangrijk waagstuk is. miiiiimimimiiuiHumiiiiiiHHiuuiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii Maar welke theorieën er ook worden ontvouwd, wat voor tac tieken achter de schermen wor den uitgedokterd, feit blijft, dat voetbalminnend Amsterdam reik halzend naar „de botsing" uitziet, evenals op 17 januari van dit jaar, toen het als tweede geklas seerde DWS (toen 26 punten uit 17 wedstrijden) tegen zijn rivaal Ajax (slechts 15 uit 18) voor een uitverkocht huis toch maar niet verder kwam dan 11 Training in Noorwegen belangrijk waagstuk j heeft in het verleden op daadwerkelijk! wijze aangetoond best op de snelle De venter ijspiste uit de voeten, te komen Het talent uit Zuid-Holland heeft na melijk niet minder dan drie baanrecords (tevens Nederlandseop zijn naam staan. Op de 1500, op de 5000 en op de 10.000 meter. Rudi Liebrechts en de an dere geselecteerden voor de Nederland se kernploeg trainen tot begin novem ber wekelijks tweemaal op de ijsvlakte van de Amsterdamse Jaap Edenbaan. Daarna komen Anton Huiskes' pupillen drie keer in de week naar de hoofd stad en vanaf december dagelijks. Na de nationale kampioenschappen, die op 26 en 27 december eveneens op de 60.000 vierkante meter tellende piste van De venter worde'- verreden, zuilen slechts zeven rijders naar Fagernes afreizen. „En beslist geen rijder meer," zegt An ton Huiskes nadrukkelijk. „Zeven jon gens is het maximum. Aan allen kan ik dan voldoende aandacht besteden." Een goede voorbereiding op de internatio nale evenementen zal beslist noodzake lijk zijn. Want na de „pret" in Deventer begint het pas goed. In de week na de Europese kampioenschappen gaat de Ne derlandse équipe naar het Zwitserse wintersportord, naar Davos, waar de vermaarde ijsclub van die naam de vie ring van het honderdjarig bestaan met de „revanches van de Europese titel strijd" organiseert. Op 29 en 30 januari trekt het Nederlands schaatsteam naar Oslo, waar de interessante vijflanden- wedstrijd Nederland - Noorwegen - Zweden - Rusland - Finland op het pro gramma staat. In Hamar zullen de schaatscracks zich daarna volledig voor bereiden op de wereldstrijd, die in het weekeinde van 19 en 20 februari in Göteborg wordt verwerkt. „Want," zo legt de doorgewinterde schaatskenner uit, „de lucht in het ho- .ge Noorden is ijl en droog. Voor een Nederlander gemakkelijk te verdragen. Haar keert hij daarna terug in ons land, dan loopt hij de grote kans een ver- houdheid of een griep op te lopen." En dat zou voor de Nederlanders bijzonder onwelkom zijn, want het ligt in de be doeling van de ambitieuze schaatscoach Anton Huiskes, pas 20 januari in De venter terug te keren. De heer P. Schouten, de voorzitter van de technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond, is voor het gepaar, dat Bergström opnoemt allerminst bang. [TIMniïMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllim PIET BERGSTRÖM „Als de jongens in Göteborg moeten rijden, dan hebben zij er toch ook geen last van. En die stad ligt eveneens op zeeniveau!" vertelt de K.N.S.B.-official, die er aan toevoegt, dat het trainings kamp van drie weken in Fagernes door gaat, omdat de K.N.S.B. op het stand punt staat, dat Huiskes' pupillen zich volledig geconcentreerd op de Euro pese schaatsstrijd moeten kunnen voor bereiden. „En in Nederland is dat nu eenmaal onmogelijk." Overigens is Piet Bergström alleen maar bezorgd over de Nederlandse rij ders. Want met de organisatie van de Europese schaatskampioenschappen gaat alles naar wens. Alle kaarten (circa 18.000 zijn uitverkocht én betaald! Iets, wat in de de annalen van de Neder landse schaatsbond nog nooit is voor gekomen. Nadat de onvergetelijke Pim Muilier in 1892 in Scheveningen de internatio nale schaatsbond in het leven riep, heeft Nederland driemaal een titelgevecht toegewezen gekregen, in 1893, in 1905 (Groningen) en in 1953 (Hamar). Op vallend is, dat steeds een Nederlander erin slaagde de kampioenspalm te ver overen. Namelijk: Jaap Eden, De Ko ning en Kees Broekman. Piet Bergström durft het uiteraard (nóg) niet uit te spreken, maar men merkt onmiddellijk, dat hij hoopt, dat deze kostbare traditie volgens hem be gin 1966 wordt voortgezet! De kans is beslist aanwezig. Rudi Liebrechts, het nukkige Vlaardingse schaatsfenomeen, (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 22 OKT. TELSTAR KAMPT met een groot keeperspro bleem. Doelman Heinz Stuy is niet beschikbaar en de reserve-doelman Egner is met het leger op manoeuvre ln Duitsland. Egner is eigenlijk pas doelman nr drie bij Telstar, maar de eigenlijke reserve-doelman Nieuwen- huis is een beetje over zijn toeren. Begrijpelijk, als men weet, dat hij enige weken geleden bij een auto-on geluk ontenapt is aan de dood. Nieu- wenhuis gaat volgende week weer in training. Intussen heeft Telstar van de bond gedaan gekregen dat de wed strijd van het tweede elftal is uitge steld. Maar de wedstrijd in Deventer tegen Go Ahead gaat wel door. Dan zal doelman Jense de man onder de lat zijn. De opstelling luidt namelijk: Jense, Bakker, Pirovano, Althof, Kort, Brom, Van der Kuil, De Vries, Carlos, Van Wijk en Clement. IN DE SCHADUW van de grote Am sterdamse derby DWSAjax vechten de Volewijckers en Blauw Wit even- Hens een plaatselijke strijd uit. In ver band met deze concurrentie wordt de ze wedstrijd al gespeeld op zaterdag middag aanvang half vier. „Tegen Blauw Wit zijn we altijd nogal geluk- kig geweest", zegt trainer Van Asten. „Dit is een reden om ons zelf een re delijke kans te geven. Blauw Wit en de Volewijckers zjjn echter wel »ja-. men", waarmee ik wil zegggen dat het in dit geval wel uiterst moeilyk ia voorspellingen te doen. Bovendien zijn wij, ook door de vele blessures, op dit moment echt niet sterk". Wat die blessures betreft: Frits Kick, Wout Schaft en Heuser lopen nog steeds ta het gips. Kees Ruiter, die eigenlijk ook in het eerste elftal thuis hoort, gaat het zondag weer voorzichtig pro beren in het tweede team. Trainer Van Asten hoopt na 14 november, dus na ZwitserlandNederland, eindelijk weer eens met een ploeg op volle sterkte te komen. De opstelling van de Volewijckers voor de Amsterdam se derby luidt: Houtkoper; Ellens, De Ruiter, Adriaanse en De Vries; Coster en Looyen; Fens, Engelsma, Schaft en Van Dijk. ook Hanout wiens gebroken neusbeen is geheeld, kan weer van de partij zijn. Nu is het wel rechtsback Croes, die voorlopig aan de kant staat, naar toch is het elftal compleet te noemen. Croes is door de KNVB voorlopig ga- schorst wegens „praten" in de derby tegen Haarlem. Maar in het RCH- kamp rekent men toch op een over winning. De opstelling luidt: Van der Meeren, Koers, Honout, Nanai, Ko ning, Euwes, Doesselaar, Fransz, Hen driks, Maslo en Meyer. HAARLEM VERWACHT een grote op komst voor de derby tegen EDO. De roodbroeken vrezen de strijd niet. Tweeoudgedienden keerden In het eer ste terug: Maas (voor de geschorste Kroon) en Duyster (voor de gestrafte Kruy er). De opstelling luidt: Polder vaart; Van Duffelen, Koster, Wentlnk en Maas; Duyster en Berendregt; Smit, Couperus, Versluis en Jonker. Toe schouwers kunnen in een gratis loterij een tweedaagse reis naar Spanje winnen. EDO VERSCHIJNT voor de plaatse lijke uitwedstrijd tegen „buur" Haar lem als volgt op de grasmat: Boelens; Disselköter, Witkamp (debutant), Be rends en Van der Putten; Koek en Van Seggelen; Hup, Krooder, Peters en Breeuwer. ZFC ONTVANGT THUIS Wagenlngen Wageningen en men koestert de bes te verwachtingen. In het eerste elftal ls Blok weer teruggekeerd. De op stelling luidt nu: Plekker, Molenaar, West, J. Brouwer, Zwarthoed, Van der Ban, Van Helvert, Blok, Van Meteren, Veerman en Marijt. DE OPSTELLING van Blauw WIT voor de wedstrijd tegen de Volewijckers luidt: Amama; Wendelgeest en Van Gardingen; Oldenziel, De Jong en Vis ser; Kruin, Geestman, De Oude, Feld- man en Sparendam. DE WEDSTRIJD VAN F.C. Zaanstreek uit tegen Tubantia heeft deze „pikan te" bijzonderheid, dat de Zaankantera het moeten opnemen tegen de pupil len van trainer Piet de Wolf, die vo rig seizoen trainer was van F.C. Zaanstreek. Plet de Wolf zal daar RlnilW Wii met het uitstippelen van zijn taktiek 0IUU** IVII terdege rekening mee houden. Trainer Toon van de Ende op zijn beurt weet ook wel wat hem te doen staat. Een van zijn foefjes is dat hij het elftal pas vanavond bekend maakt. Zelf weet hij wel wie de elf uitverkorenen zjjn. En als we hem mogen geloven, zijn het niet dezelfde elf als twee wo ken geleden. VOLENDAM GAAT op bezoek bij NEC ln Nijmegen met de volgende spelers: Tuyp Plat, Schilder, Jonk, Karregat, Pelk,' Zwarthoud, Kras, Bond, Tol en Miihren. HET ELFTAL VAN RCH draait weer „op oorlogssterkte". Koers, die her steld is van een ernstige blessure staat weer opgesteld ln het eerste elftal en GOOILAND ONTVANGT Veendam met de volgende spelers: Boon, Meyer, Rump, Schouten, Mijnals. Jansen, Im mers. Kick, Van Berkel. Fahrenhors* en Kriekaard. HILVERSUM REIST naar HVC in Amersfoort met: Duits, Van Moorst, Molenaar, De Zeeuw, Wiskie, Van der Meer, Westbroek, De Haan, Van Eike ren, Kranenveld en Vermeulen- Advertentie Amsterdamse derby altijd prestigeslag SOCHI, 22 okt. De 27-jarige Rus sische gewichtheffer Evgeny Katzoura heeft donderdag in Sochi het reeds ln zijn bezit zijnde wereldrecord tweehan dig drukken ln de lichtgewichtklasse opnieuw verbeterd. Katzoura, die het record dit jaar reeds drie maal scher per stelde, bracht het tijdens nationale wedstrijden van 143,5 op 144 kg. Uiteraard staat het veroveren van de volle winst nummer één. Willen de Ajacieden rekening houdend met een zege van Fepenoord bij ADO hun gedeelde positie aan het hoofd van de ranglijst handhaven, dan is minnen gebiedende eis. Voor DWS staat primair een belangrijke verbe tering van zijn klassering, die zelfs bij een overwinning de eerste plaats kan betekenen, wanneer Feyenoord in Den Haag zou struikelen. En zo zijn er nog meer mogelijkheden. Op zich dllemaal interessant, maar voor de Amsterdammers toch niet doorslag gevend om in zo groten getalen de hekken van het Olympisch Stadion te Baan bestormen. Het ls Immers alom bekend dat een ontmoeting tussen DWS en Ajax van oudsher ongeacht de stand in het klassement altijd wordt beschouwd •ls een prikkelende prestigeslag, waar bij niet alleen spelers en supporters el kaar in hevigheid bestrijden, maar ook op „hoger niveau" van een stevige do sis eerzucht sprake is. Een klassieke derby, waarin minder op goed spel, •naar des te meer op pure strijdlust de nadruk wordt gelegd om snel de gunst en daarmee de morele steun van het duizendkoppige publiek te Verwerven. Trainers zouden slechte diplomaten stin, wanneer zij vooraf mededeling gingen doen van 'n mogelijke uitgestip pelde tactiek. Vandaar dat het geen en kele zin heeft Lesley Talbot en Rinus Michels naar hun krijgsplannen te vra gen. Gezien het karakter van beide ploegen moet het logisch worden ge acht dat zodra het beginsignaal heeft geklonken de accenten daar worden gelegd, van waaruit de meeste kracht kan worden ontwikkeld. Met andere woorden: Ajax zal van meet af aan De opstellingen van DWS zijn nog niet bekend. Of beter gezegd: worden nog niet bekend gemaakt. Ajax wilde zijn opstelling niet prijsgeven. Het elftal van DWS zal, als alle blessures genezen zijn, er wel als vanouds uit zien: Jongbloed, Flinkevleugel en Pijlman; Isreël, Dijkstra en Burgers; Geurtsen, Vonhof, Temming, Boogaard en Rensenbrink. trachten zijn kapitale voorhoede op scherp te zetten, terwijl DWS daaren tegen, omdat het defensief over meer kwaliteit beschikt, er op ziin urJL,?i* lereerst op uit zal zijn een overrompe lingstactiek van de tegenpartij met een consequente mandekking het hoofd te bieden. Algemeen heerst bij de thuisclub de overtuiging dat zij als de eerste stormlopen met allure zijn afgeslagen een uitstekend klimaat heeft gescha pen om de slag in haar voordeel te be slissen. Mocht Ajax er echter in slagen de eerste klap uit te delen, dan zal de DWS-voorhoede het uitermate moeilijk krijgen het verstoorde evenwicht te her stellen. Uit voorgaande wedstrijden is namelijk naar voren getreden dat de achterhoede van de Ajacieden pas een goed sluitend geheel gaat vormen, als de aanvalslinie rendement heeft afge worpen. Dit verschijnsel hangt ten nauwste samen met de rol, die de kant- halves Muller en Prins moeten vervul len: meegaan met misschien langdurige offensieve pogingen om de DWS-muur te doorbreken dan wel een stevige greep op het middenveld houden om een eenmaal verworven voorsprong mee te helpen consolideren. Er heerst onder de supporters van Ajax een lichte twijfel over de conditie noem het de mentale gesteldheid van Ko Prins. De laatste weken „draait" hij niet zo best, wekt hij de indruk, niet helemaal in zichzelf te geloven. En wat zijn de gevolgen, zo vragen de Ajax- getrouwen zich af, van het échec, dat hun idool afgelopen zondag tegen de Zwitsers leed? Ondervindt hij daarvan straks ten overvloede de weerslag óf voelt hij zich sterk genoeg om juist te gen DWS weer naar zijn oude vorm te groeien? Voorzover peilingen onder clubaan hangers enige houvast omtrent ver wachtingen bieden, hebben wij toch wel de indruk gekregen, dat de DWS- clan over het algemeen een optimis tischer beeld vertoont dan die van Ajax. Het thuisfront van de thuisclub is sterk de mening toegedaan dat van uit de verdediging voldoende dash kan worden ontwikkeld om de, naar zijn mening wat gauw aangeslagen, Ajax- formatie op de knieën te dwingen. En dan wijst men vol vertrouwen op een Josje Vonhof, die sinds het invoeren van het volledige professionalisme weer geheel op het niveau van zijn gloriejaren is gekomen, op een Geurt sen, die juist in moeilijke situaties het vermogen bezit doeltreff 'd toe te slaan én op Rensenbrink, misschien te onervaren in wedstrijden als deze, maar toch bekwaam genoeg om de Ajax-defensie „aan de praat te hou den". En wat een Temming en Boo gaard dan verder aan goede momenten kunnen opbrengen aldus de DWS- supporters is precies voldoende om het gestelde doel te bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9