wapen Dagen van conventioneel vrachtschip geteld? Gok en sauna als lokkertjes kampje g luciferskop W eekeinde blijft fraai SLANKDRANK EEN KARDINAAL ALS MODEL Vijf doden en vijftien gewonden bij botsing Huizen ruilen per computer? IN DE (CONFETTI-) REGEN SI i Politie wantrouwt actie „Br°°dn°dig Team begint met schuld autobeurs MORGEN: WERELDMISSIEDAG Giro: 8725 En Redersoffensief tussen de roulettetafels ■fti Gewapende Duitse juwelendieven in Eindhoven gepakt Hongerlijdende kinderen helpen Het nieuws VANDAAG Vopo's kijken toe Vrachtauto rijdt op schoolbusje F ADEM AC" DE STEENWERF CHRISTIAAN SE Gouverneur Wallace lijdt nederlaag ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No. 32185 Mi Vertier: LÜBECK, 23 okt. „Een re volutie in de scheepvaart. Zoiets als destijds toen de grote zeil schepen kansloos ten onder gin gen in de dichte wolken roet van de stoomvaart". Age Törnquist van Stockholm zei het met een brede glimlach en hij hief een goed glas Trittenheimer Apothe- ke op het nieuwe rederswapen: de Ferrydienst. Met dit wapen wil hij tot meerdere eer en glorie van een drietal Zweedse rede rijen en de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschap pij de Noordzee veroveren. Ge woon door zeer hard te gaan varen, passagiers, auto's en vrachtwagens mee te nemen en het aan boord de man, die zijn eigen boterham heeft meege bracht, net zo naar de zin te maken als zij die in de beproefde sfeer van luxe en verzorging wil len oversteken. Een doorkijk van de garage aan boord van de ferryboot. De razendsnelle ferryboot „Anglia", het wapen van de TOR-line in de komende con currentieslag op de Noordzee. VAN ROYAL CROWN COLA Een journaliste tekent kardinaal Alfrink uit, terwijl deze in het Concilie-perscentrum een uit eenzetting geeft over het schema over oorlog en vrede. Een confetti-regen daalt neer op het Belgische konings paar vóór hun vertrek van het vliegveld van Mexico-City. Het volgende reisdoel o,> de trip door een reeks Latijnsameri- kaanse landen vormt Chili. n N.V. CARROSSERIEFA8RIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE Chem. Wasserij KEYSER 20% KORTING EIND OKTOBER 1965 A. J. R0TTEïEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN NIEUWE HAARLEISEIIE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent pe< millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90 IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55 Spektakel op de Noordzee tlV 111H111111111111111111111111111111111111111 i 1111111111 111111111111111111111 T°m Simpson, de trotse en on genaakbare keizer in 's werelds laatste wielerklassieker, de ronde van Lombardije, jaagt in Dort- wunds Zesdaagse op nieuwe roem. Vandaag legt onze verslaggever uit hoe Tom Simpson, na de we reldkampioenschappen in het Spaanse San Sebastian uitgroeid tot een echte vedette, de laatste maanden in zijn eerzucht werd aangetast. En hoe de flegmatieke Brit wraak nam. Voor ander nieuws, o.a. van het internationaal indoor-concours-hippique Jumping Amsterdam, zie onze sportpagina. Pastoor A. van Dam is op het ogenblik met verlof in zijn geboor teplaats Haarlem. Hij werkt in Medan op Sumatra, waar hij be kend staat als een tweede Abbé Pierre. Op pagina 5. Morgen is het Wereldmissiedag en tevens Dag der Verenigde Na ties. In zijn rubriek „De Kerk deze week" geeft rector D. Copper een tekst van het Onze Vader, die is samengesteld om door katholie ken en protestanten tesamen te worden gebeden. Zie op pagina 5. Wie precies Cliff Richard en zijn beroemde Shadows zijn kan men °P de RTV-pagina lezen. Ook de T-V.-hoogtepunten zijn op deze pa gina te vinden. Hoe men fit kari blijven in de winter kan men lezen in de ru briek „Op Zijpaden" pagina 2, waarop ook een tienerster aan de luierwas haar ervaringen ver telt. Voor regionaal nieuws zie pag. 3. "'"■■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIUIIIIIIIIIh ^STERDAM, 23 nov. Binnenkort >pr?t een lampje in de handel van zes iïih' lang, mei een doorsnee van drie Va., van vijf volt en een vermogen Veh eenderde Watt. Het heeft een le- I)p.,!Sl'IIUr van enige tienduizenden uren. ont?e subminiatuurlamp heeft zojuist de Vg^kkelgroep van Philips-Terneuzen <mVan de mogelijke toepassingen van dan arnPje, dat slechts iets groter is KoPt,aen luciferskop, noemt de „Philips in J®1"verlichting van instrumenten lichtin cockpit van vliegtuigen, ver- cornhin ,van schalen van zakradio's, m hientp, ve met fotocellen als schakelele- Ponskap 'l1 computers, het uitlezen van ïou een n- Ook in het medische vlak hebben." dergelijk lampje nut kunnen (Door HAYE THOMAS) Zijn gedachten gaan daarom dan ook verder dan de uitklapbare op en afritten met behulp waarvan de pas sagiers met hun auto's, vrachtwagens, caravans, scooterse n brommers in en uit de ferryboot kunnen komen. Daarom heeft hij geijverd voor all- night-dancings aan boord, voor een speciale teenagersroom met juke-box, voor een complete saunabadinrich ting, kapper en schoonheidssalon en voor een klein maar sfeervol zaaltje waarin de roulette zal draaien. Age Törnquist, de grote promotor van het TOR-project, en tal van co ryfeeën uit de nautische kringen van Zweden en Nederland stonden deze week aan de wieg van dit fenomeen en zij waren getuige van de doop der TOR-Anglia, de nieuwe snelle ferry boot, waarvan het in eerste instantie allemaal komen moet. Zij vormden het kader en de zakenrelaties van de jonge TOR-Line, die vast van plan is een greep naar de macht in het Noordzeevervoer te doen. Gemakke lijk zal dat niet gaan want zo lang zamerhand kan men hier in Noord en West-Europa bepaald wel van een hausse in ferrydiensten spreken. Naast de TOR-Line zijn er tal van andere gegadigden. De Transport Ferry Service bijvoorbeeld, die een dienst tussen Rotterdam en de Engel se haven Tilbury heeft gepland. Dan wilier ook James Wisher and Sons Ltd en de N.V. Noordzee Ferrydien sten gaan varen tussen Rotterdam en Engeland met Felixstone en Huil als havens. En in Amsterdam komt straks ook Fred Olsen en Co voor een regelmatige vaart tussen Amster dam en Kristiansand. En alle in de stijl van het „Roll-on-roli-of-vervoer". Er wordt al gesproker) over de slag op de Noordzee: dat daarbij niemand denkt aan de bulderende scheepska- -• nonnen uit de roerige dagen van De Ruyter is duidelijk. De strijd die hier verwacht wordt zal beslist worden met het wapen van de keiharde con currentie. Met zo laag mogelijke prij zen en zo veel exclusiviteiten als men maar bedenken kan nn de gunst van het grote publiek te trekken. En daarover hebben de belanghebbenden van de TOR-Line zeer langdurig met elkaar geconfereerd. In een sfeer en omgeving waar het wagen van een stevige gok op zijn zachtst gezegd schering en inslag is. Zij kwamen bijeen in het enorme casino van Travemünde, waar vlak naast het ijzeren gordijn elke middag en nacht de balletjes van de roulettes rollen en waar zo hebben we ver nomen de inzetten, winsten en ver liezen die van Cannes en Monte Car lo doen verbleken. De tarieven van de TOR-Line die diep in de nacht uit de bus kwamen, waren inderdaad laag en gedurfd, zo te zien gokjes op zich. (Al voor 38 gulden kan men van Amsterdam in dertien uur naar Immingham varen). En net zoals de spelers in het Casino, die men voort durend ijverig ziet schrijven en reke nen, aarzelend tussen „SpieJsystem nr. 2 Die Schaukel", of de veel be proefde „Methode Jung" was men ook hier niet over een nacht ijs ge gaan. Maandenlang heeft er een in tensief marktonderzoek plaats gevon den. In Zweden en Nederland, maar vooral ook Engeland, waar men op een zeer grote klandizie rekent. En deze zit er in, blijkens de verschil lende rapporten die men heeft bin nengekregen. Vandaar dat men de beslist hoge investeringen heeft aan gedurfd. De directeur van de KNSM, de heer A. J. C. van Rietschoten, heeft er ons over verteld. Allereerst na tuurlijk het schip van meer dan 25 miljoen DM. De order voor de bouw van een zusterschip is al gegeven. En de besprekingen over een derde TOR-ferryboot zijn al in een verge vorderd stadium. Dan de verschillen de speciale ferry-outillages in de ha vens: luchtbruggen voor ie passa- giers, grote parkeerterreinen voor auto's en vrachtwagens, met goede aan- en afvoerwegen, etc. „We gaan dit meer en meer zien," zei de heer Van Rietschoten. „De ha vens van vandaag gaan meer en meer veranderen. Zij verliezen hun karakter als stapeiplaats-door-de-eeu- wen-heen en worden melle doorgangs centra voor de goederen. Alles wordt gebaseerd op snelheid. De schepen moeten sneller gaan varen. Maar ook sneller dan voorheen hun lading kun nen lossen en innemen om dan weer sneller dan voorheen te kunnen ver trekken. Daarnaast is het streven de lading zoveel mogelijk onafhankelijk te maken van de mankracht. Van daar de „palietisering" op grote schaal en de vele vorkheftrucks, die de lading, te voren op pallets ge plaatst, meteen door openklapbare zijpoorten in het schjo kunnen rijden, en de mogelijkheden zware opleggers in overkapte garagedekken aan boord mee te nemen en zo ook over zee het huis-tot-huis-vervoer te creëren." Het is een ontwikkeling die steeds (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 23 okt. Er treedt nog geen verandering op in de hogedruk- situatie. Hierdoor zal het weekeinde droog en zonnig blijven, in de middag 10-13 graden, maar op een wat uitge breider schaal lichte tot zware nacht vorst. Het normale aantal uren zonne schijn, dat voor De Bilt in oktober 102 bedraagt, is reeds met twaalf uren over schreden. ZONDAG: Zon: 7.18—17.30 Maan: 5.28—17.26 MAANDAG: Zon: 7.20—17.28 Maan: 6.50—17.42 verder zal gaan en straks ook de grote Atlantische vaart het „Roll-on- roll-of-systeem" zal brengen. De Hol- land-Amerika-Lijn bijvoorbeeld heeft al uitgebreide plannen in deze rich ting. Destijds waren de grote zeilsche pen, de windjammers met hun zon- belicht zeildoek oprijzend uit de kim, de slachtoffers van de opkomende stoomvaart. Ook nu zullen er nauti sche hoofden vallen. Die van het con ventionele vrachtschip, dat straks veel te bewerkelijk zal blijken en ge woon het tempo niet meer kan vol gen. Een stuk reële toekomstmuziek tussen het „nen-ne-va-plus" van de croupiers en het zachte, nerveuze ge- monkel van de spelers in het. casino van Travemünde. De oeroude drift van het gokken en spelen, waarvan ook de TOR-Line een graantje wil meepikken. Met beperkte inzetten en winsten om te beginnen, maar dat kan natuurlijk ook alleen maar voor lopig zijn, al zal men hierover bij de Nederlandse deelname aan het TOR-Line-project de grootste terug houdendheid bespeuren. Men heeft ons van deze zijde op allerlei ogenschijn lijk kleine gevaren gewezen, die aan dit gokspel-aan-boord verhonden zijn. De man die in jubelstemming uit vaart, omdat hij fijn zijn autootje aan boord heeft en straks heerlijk op vakantie wil in de Schotse hooglan den maar tijdens de overtocht een fiks deel van zjjn vakantiegeld met het rondrazende rouiettebalietie ziet wegglippen, is daarvan een voor beeld. Wat dat betreft was men hier eigenlijk veel meer ingenomen met de dancings, de ook tijdens de nacht geopende tax-free-shops, de teener- room en de sauna, voor „een uurtje zweten" op de Noordzee. Er is gedacht in en over miljoe nen. deze week in Travemünde. Over big-business. Oog in oog met de an dere wereld achter het „IJzeren gor dijn". Slechts de monding van de Trave is hier de scheiding tussen Oost en West. Aan de ene zijde het machtige Casino, waar de TOR-Line het goede begin kracht bijzette mei een Doppelte Kraftbrühe „Xavier" en een „Holsteiner Mastkalbsriicken" Aan de andere kant de door hun kij kers loerende Vopo's, onzichtbaar voor ons achter een bord „Gemüse der Saison" en een speelse Santenay, fonkelend in de ronding van het gin- Maar dag en nacht attent in hun ge camoufleerde uitkijkposten, helemaal vertrouwd met het luxe beeld van een wereld die de hunne niet is. Advertentie) niet duur wei heerlijk (Advertentie) secco WATERLOO, 23 okt. (UPI) Bij een botsing gisterochtend in dichte mist tussen een schoolbus en een vrachtauto, zijn vier schoolmeisjes omgekomen en nog vijftien gewond geraakt, waarvan vijf ernstig. In een bocht ven een weg in de buurt van Waterloo werd de bus, die ongeveer 75 kinderen vervoerde, in de flank gegrepen door de vrachtauto, geladen met grind. Drie meisjes wa ren op slag dood en één overleed er op weg naar het ziekenhuis. De vijftien gewonden zijn opgenomen in ziekenhui zen in Brussel en omgeving. AMSTERDAM, 23 okt. Het lid van de Amsterdamse gemeenteraad drs. J. Gruijters (WD) heeft de raad voorgesteld B. en W. uit te nodigen de mogelijkheid te onderzoeken om door inschakeling van een computer de wo- ningruil in Amsterdam actiever te be vorderen. In zijn toelichting zegt drs. Grutters onder meer dat niet zelden woningruil moet worden afgewezen. Hij vindt af wijzen niet juist. Gewenst acht hij een snel vinden van alternatieven door een actief ruilbeleid. Vandaar zijn voorstel te onderzoeken of een computer daarin geen hulp kan bieden. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 23 okt. De politie alhier heeft gistermorgen twee Duit sers gearresteerd die gisternacht te Mejjel een inbraak pleegden in een ju- vvelierswinkel en daarbij o.a. een par tjj horloges en een schakelarmband buitmaakten. Zij bleken tevens in het bezit van een automatisch geweer. De auto, waarmee de Duitsers op de Vest dijk reden voldeed niet aan de ver- lichtingseisen en dit was oorzaak dat een politiepatrouille de wagen tot stoppen dwong. In de auto bevonden zich ook twee Nederlanders. De Duitsers hadden samen vjjf rin gen aan hun vingers, waarvan er twee nieuw waren. Een der Duitsers had een verse wonde aan een pols en op zijn pantalon zat een grote bloedvlek. De beide Nederlanders beweerden dat zij, logerend in een Eindhovens hotel, daar te laat waren aangekomen en niet meer werden binnengelaten en dat zjj daarna de beide Duitsers hadden ont moet met wie zjj op zoek waren ge gaan naar een hotel. De twee Nederlanders zijn later vrij gelaten, nadat gebleken was dat zij inderdaad niets met de inbraak te ma ken hebben gehad. E5EVIELOORD, 23 okt. De gemeen tepolitie van de Noordoostpolder stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de actie „Broodnodig" die, zo zegt de initiatiefnemer E. J. Veenendaal (39), ten doel heeft hongerlijdende kinderen te helpen. De actie die een onderdeel vormt van het werk van het Neder lands evangelisatieteam te Emmeloord, richt zich op de zegeltjes sparende huis vrouw. „In hoeveel huishoudladen lig- geen geen zegeltjes die nooit verzilverd worden", vraagt de heer Veenendaal zich af. Hjj schat voor zeker honderd miljoen gulden. De huisvrouwen werden benaderd door het Nederlands Evangeliesatieteam (N.E.T.) dat 34.000 adressen heeft van sympathisanten. Deze mensen kre gen een Kerstplaat van religieuze mu ziek en een kalender aangeboden. In dat pakje bevond zich ook een vouw blad, waarin de huisvrouw attent werd gemaakt op de zegelactie „Broodno dig". Er is reeds voor drieduizend gulden zegels binnen, zegt de heer (Advertenties) P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht. Spnarndamseweg 48 Telef. 53750 Lange Herenstr. 36-3 Telefoon 14371 - Haarlem Veenendaal een van de directieleden van het N.E.T. Hoewel voor deze actie geen justitië le toestemming nodig is er wordt geen geld ingezameld vindt de poli tie er tal van vreemde elementen in zitten. Het N.E.T. heeft schulden, waar van het cijfer aanzienlijk boven de veer tigduizend gulden zou liggen. Enkele le veranciers zijn bjj de politie komen kla gen over slechte betaling. De heer Vee nendaal heeft meegedeeld dat voor de actie „Broodnodig" een aparte stichting in het leven geroepen zal worden. Er is in Emmeloord een pand aangekocht voor ongeveer 175.000 gulden, waarin de actie straks, wanneer de zegels bin nen stromen gaan, gaat zetelen. Die 175.000 gulden worden door een onbeken de geldschieter gefourneerd. Het idee om de actie „Broodnodig" in het leven te roepen is afkomstig van de heer Veenendaal. MONTGOMERY, 23 okt. (UPI) De Senaat van Alabama heeft een eind gemaakt aan de pogingen van gouver neur George Wallace zichzelf op te volgen in het hoogste ambt van de staat. De wetten van Alabama verbie den een dubbele ambtstermijn, maar Wallace wilde dat het staatsparlement deze wetten veranderde. Zijn voorstel hiertoe werd weliswaar met 18 tegen 14 stemmen gesteund, maar hjj had 21 stemmen nodig om het voorstel erdoor te krijgen. Wallace was er van overtuigd dat zijn enorme po pulariteit hem zou dragen naar een nieuwe kandidatuur. mits gebracht en gehaald. Nu ook gratis speldje. Wat hebben wij van onze weelde afgestaan? Twee derde van hetgeen de missie vraagt uit NOODZAAK wordt NIET GEGEVEN. Morgen op de Wereldmissiedag zal ik ->ij de collecte echt offeren, d.w.z een bedrag geven dat mij moeite kost. >f dit zenden naar: auseljjke Missieactie, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1