Duiksportclub 99HaarIem99 onlan door Amsterdammer opgericht Duiklustige Haarlemmers klaar voor „onder water" „Betoverend I schouwspel I dat je nooit j meer loslaat"! OP HET AMATEURVOETBAL VVSB heeft veel te danken aan de Stichting St. Bavo Gratis gebruik en onderhoud speelvelden Voor doe-het-zelvers n levensgevaarlijke onderneming Parkeerplaats in dorp Bloemendaal handhaven Lion d'Or Bloemendaal weigert extra krediet voor katholieke kleuterschool Ie het oude kerkje van Vijfhuizen Vader en soon Visscher —kunstenaars in glas Iedere kunstenaar heeft recht op zijn geheimen w U'i Deelname aan Mulier-lopen groter dan vorige jaren f. SLEUTEL WEG? m Suggestie winkeliers „Droog" trainen El Dorado Betaalbaar Hotel-Café-Restaurant MAALTIJD GROEN Co. ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 PAGINA 3 HAARLEM, 22 okt. „VVSB heeft de laatste jaren niet meer op het terrein van Warmunda kunnen winnen. De Warmondse club is voor ons altijd een bijzon der lastige tegenstandermaar toch houd ik 't komende zondag op een overwinning van VVSB". Secretaris C. M. van der Klaauw van de Noordwijkerhoutse voet balvereniging St. Bavo kort weg VVSB genoemd behoort dus tot de optimisten. En wan neer de spelers van het eerste elf tal het in hem gestelde vertrou wen waar zullen maken, zal het zondagmiddag rond kwart over vier dus vreugde zijn'in het kamp der Noordijkerhouters. HAARLEM, 23 okt. Enkele tientallen Haarlemmers krijgen Biet ingang van november de ge legenheid om op geregelde tijd stippen enige tijd onder water te gaan. Letterlijk dan wel te ver staan. Vijftien liefhebbers van de stille wereld onder het waterop pervlak staan klaar om ongeziene gebieden te verkennen. Zo gauw er zich nog twintig aspirant-dui kers hebben aangemeld is de ploeg compleet en kan zij als volwaar dig lid meepraten in het bestuur van de Nederlandse Onderwater sport Bond. Initiatiefnemer is de heer A. G. van Kempen uit de Ierlandstraat in Schalkwijk, die onder water beter thuis is dan in de nieuwe woonwijk. Daar heeft hij zich immers pas sinds kort metterwoon gevestigd. ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN „DE SLEUTELSPECIALIST" Zo ziet de toerist ons waterrijke land. Deze glasets geeft een duide lijk beeld van wat de Visschers met eenvoudig glas, vakmanschap en artisticiteit kunnen bereiken. Omwille van de foto is de glas plaat gezet tegen een donkere achtergrond. CENTRALE VERWARMING „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKETELS HSP'X VVSB bezet op 't ogenblik de derde plaats op de ranglijst en met slechts twee punten achterstand op het leiden de DOCOS, hebben de St. Bavo-ers 't er tot dusverre niet slecht vanaf gebracht. Na een tweejarig verblijf in de derde klas moest VVSB in 1961 weer de wijk nemen naar klasse vier, waar de club zoveel oude bekenden uit de Bollen streek aantrof, dat de ene spannende streekontmoeting volgde na de andere. En ook dat heeft zijn voordelen, want De heer Van Kempen was in Am sterdam al actief in de hoofdstedelijke afdeling van de N.O.B. „Ik vond het toeteen al vreemd dat er hier in Haar lem geen belangstelling voor was. Het l'jkt me toch dat er in een stad met *o'n goede oefengelegenheid als het Sportfondsen Bad hier biedt er toch vol doende verborgen duiktalenten aanwe- zullen zijn." De nieuwbakken Haar lemmer heeft zich nu tot doel gesteld °ni deze markt af te stropen. Hij zet *r schot achter, want in november wil (Advertentie) SPEK STRAAT 5 TELEF. 16061 BLOEMENDAAL, 23 okt. De win keliersvereniging Bloemendaalseweg heeft aan het gemeentebestuur van bloemendaal de suggestie gedaan het Parkeerterrein op de hoek van de Zo- «herzorglaan en de Bloemendaalseweg °°k in de toekomst te handhaven. Daar oor zal het nodig zijn, dat de gemeen- 'e de grond koopt van een Amsterdam- aannemingsmaatschappij, die ter 'atse flats en winkels wil bouwen. N,a de afbraak van de katholieke ®rk aldaar werd twee-en-een half jaar geleden het terrein op de hoek van de ornerzorglaan en de Bloemendaalse- tijdelijk als parkeerplaats inge- oht. Dat had direct al een verbete- rfjrS van de verkeerssituatie in het «r bloemendaal tot gevolg'. Omdat hG,aast geen parkeerplaats was voor ^Winkelend publiek en de winkeliers Zpi,. oen. De winkeliersvereniging Bloe it ontstonden er vaak chaotische toe- <3ie aalsewe® vreest, dat het weer jjant zal opgaan, als het parkeer- *n op de hoek van de Zomerzorg- jV Wordt opgeheven. heeP. Bloemendaalse gemeenteraad WjtA de brief met de suggestie van de Hi™ ersvereniging gistermiddag in hcjVjeh van B. en W. gesteld om pre- hipf s- Een aantal raadsleden stond •tej ^welwillend tegenover het voor der,' bekeken zal echter moeten wor- of de eigenaresse van de grond verkoop aan de gemeente voelt. hij al met een cursus van start gaan, zodat in mei de ploeg is klaar gestoomd „voor onder water". Het spreekt van zelf dat een organisatie als de N.O.B., die een goede naam heeft hoog te hou den („Nog nooit is een Nederlandse sportduiker verongelukt. Vergelijk dat eens met het buitenland") zijn aspirant leden niet zomaar in zee laat spartelen. Voordat iemand in het open water wordt los gelaten moet hij eerst bewe zen hebben dat hij de techniek van het duiken volkomen beheerst. Maanden lang komen de duikers in het wintersei zoen iedere week bij elkaar om „droog" te trainen. De nieuweling wordt eerst medisch gekeurd en er wordt nauwkeu rig bekeken hoe het met z;ün zwem kunst staat. Vervolgens zal er intens aan zp'n conditie worden gesleuteld. Tussen de bedrjjven door wordt hü vol gepompt met theoretische kennis. Hem wordt bijgebracht hoe hij moet omgaan met het masker, vliezen en snorkel. Een gediplomeerde trainer onder werpt zijn pupillen aan een aantal vrij zware ofeningen. Er zijn een aantal trainingsschema's opgesteld die lande lijk worden toegepast. Iedere kandidaat begint met een aantal rondjes vrij zwem men om de spieren los te maken. Na de algemene training worden de dui kers in groepjes gescheiden. En deze groepjes gaan zich vastbijten op de breveteisen. „Als het zomerseizoen be gint kan elk lid zonder bezwaar in het open water duiken. Dan pas wordt alle moeite beloond, maar dan ook duizend voudig." De heer Van Kempen voelt zich ken nelijk pas in zijn element als het water oppervlak zich boven hem gesloten heeft „Het is zo'n wonderlijke wereld waar je door heen zweeft. Je kijkt in extase naar bossen van waterplanten, naar glooiingen en bergpartijen waar tussen scholen vissen zich langzaam voortbewegen. En dat alles in een za lige en rustgevende stlte. Het gek ke is dat de vissen helemaal niet bang zijn. Ze komen gewoon naar je toe en besnuffelen je nieuwsgierig. Je kunt ze soms zelfs aaien." Het is dan ook niet verwonderlijk dat zenuwartsen hun patiënten de raad ge ven eens een kijkje onder water te gaan nemen. Er gaat een diepe rust uit van het zacht deinende leven op de zeebo dem. Het El Dorado voor de sportdui ker is de Middellandse Zee. In het glas heldere water kunnen de sportduikers in hun rubberen pakken nog op tiental len meters diepte genieten van de on wereldse taferelen die hen worden voor geschoteld. Een sportduiker die een maal de sfeer geproefd heeft zal maar moeilijk de sport de rug toekeren. „Toch houdt men zich aan de uitspraak van de onverbiddelijke medicus" zegt voor zitter Van Kempen. „Want het sport- duiken is en blijft een levensgevaarlijke sport als niet alle voorzichtigheid in acht wordt genomen." Maar ook in Nederland kan de dui ker zijn hart ophalen. In de directe om geving van Haarlem, in het Noordzee kanaal, kan worden gedoken. Maar meer in trek zijn de zeearmen in Zee land. Dit gebied is dan ook voor de Ne derlandse duiker die er een paar dagen op uit wil het meest geëigende reisdoel, Men is als duiker dus helemaal niet verplicht om het heil buitenslands te zoeken. Dat neemt meteen ook een van de vooroordelen weg als zou het duiken (Advertentie) KRUISWEG 34 Brengt u een voortreffelijke Tafel reservering Telefoon 2 21 80 een onbetaalbare zaak zijn. Hot lid maatschap van de nieuwe club „Haar lem" bedraagt 6,50 per maand. In dit contributiegeld is een bedrag ver rekend dat het lid spaart voor een eigen duikuitrusting. Na verloop van tijd kan hij dus een van de duikpakken van de vereniging zijn eigendom noemen. De heer Van Kempen wijst er echter wel op dat men er in de beginperiode met die 6,50 nog niet is. De verschei dene hulpstukken zoals duikbril, onder waterhorloge en drukmeter zijn nogal prijzig. Maar als men eenmaal uit de eerste kosten is is de duiksport niet duurder dan de meeste andere sporten. Alhoewel de duiksport vooral de laats te jaren grote opgang heeft gemaakt waren de Grieken en Romeinen er al bedreven in. In de vijfde eeuw voor Christus, tijdens de Atheense aanval op Syracuse zijn voor het eerst pri mitief uitgerust kikvorsmannen opge treden. In 1934 ontwierp de Fransman Le Prieur een uitrusting voor vrij dui ken. Daarmee kon men op wisselende diepten de toeveor van de lucht uit de perscylinders regelen. In 1944 werd door Couteau de aqualong uitgevonden, die de toevoer automatisch regelde. Met deze uitvinding werd de grondslag gelegd voor het tegenwoordig zo popu laire vrij duiken. De heer Van Kempen wijst belangstel lenden met klem op het gevaar dat aan het ongeoefende duiken is verbonden. „Ga nooit zelf experimenteren, want dat is een levensgevaarlijke bezigheid. Al leen als men onderricht bjj een bij de N.O.B. aangesloten vereniging heeft ge had is duiken een veilige sport". Be langstellenden die meer over de on langs opgerichte vereniging „Haarlem" willen weten kunnen zich schriftelijk aanmelden via postbus 42 in Haarlem of bij de Nederlandse Onderwatersport Bond, postbus 1341 in Amsterdam. M. de G„ (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 BLOEMENDAAL, 23 oktober Het bestuur van de r.-k. kleuterschool ach ter de Ing. Bisplncklaan zal de f 9.400.- die de bouw van deze school meer gaat kosten dan aanvankelijk was geraamd, (voorlopig) zelf moeten bijpassen. De meerderheid van de Bloemendaalse ge meenteraad was gistermiddag niet be reid in te gaan op het voorstel van het college van B. en W. die meer-kosten voor rekening van de gemeente te ne men. Dat voorstel werd met negen te gen zeven stemmen verworpen. Tegen stemden de fracties van de WD en de P. v.d. A. De bouw van de kleuterschool was aanvankelijk door de aannemer aange nomen voor een prijs van 107.900.-. Maar toen hp, buiten zijn schuld, eerst zeven maanden later dan in de bedoe- linig laig met de bouw kon beginnen, verhoogde hij de aanneemsom op grond van te verwachten prijsverhogende fac toren materiaalkosten met 9.400. De vertraging hij de start van de bouw werd veroorzaakt door het feit, dat eerst later bleek dat een grondverbetering ter plaatse nodig was. De architect en ook de dienst voor Publieke Werken van de gemeente hadden zich dat niet gerea liseerd en eerst in een later stadium het Waterschap ingeschakeld. Drs. Gieben van de WD meende dat de gemeente geen boodschap heeft aan de stijging van de bouwkosten. Er is ons een krediet gevraagd voor de bouw, dat hebben we verleend en daar moet men maar mee zien te komen, was zijn oordeel. De schuld ligt geheel bij het schoolbestuur. De heer Sissing (P.v. d.A.) was wat milder in zijn oordeel. Hij wilde de meer-kosten van de bouw met het schoolbestuur delen. Mejuf frouw dr. Nolte bestreed deze standpun ten, maar slaagde er niet in de leden van beide genoemde fracties te over tuigen. VIJFHUIZEN, 23 okt. In het g oude kerkje van de hervormde ge- meente van Vijfhuizen werken twee 1 merkwaardige mannen. Het zijn va- I der en zoon Visscher, die het rumoe- rige Amsterdam zijn ontvlucht om in het rustige dorp bij de Ringvaart een bijzondere tak van kunstnijverheid te beoefenen. Zij werken daar vrij wel onopgemerkt zowel voor hun broeders in de kunst als voor de Vijfhuizenaren. De beide Visschers zijn kunstenaars die niet zo aan de weg IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiii timmeren. In hun stille atelier aan de Spieringweg richten zij hun crea tiviteit speciaal op het glas. Vader en zoon Visscher zijn namelijk glasetsers en zij beoefenen daarnaast de stiel van sierkunstenaar. Zij behoren door hun glazige arbeid tot die exclusieve groep kunstenaars die een doorzichtige kunst beoefenen. In dit buitengewone geval mogen wij die doorzichtigheid letter lijk en tegelijk figuurlijk zien. De ets kunst vergt weliswaar het uiterste van hun vakmanschap, maar het pu bliek zal over het algemeen weinig moeite hebben om de bedoelingen van de Visschers te begrijpen. In een gesprek wordt het iets moei lijker om te komen tot een juist begrip van het artistieke tweetal. Vooral Vis scher senior blijkt de kunst te verstaan juist de interessantste details van zijn leven uit het gesprek te weren. Wat hij allemaal heeft gedaan, schijnt hij niet belangrijk te vinden. Zijn leeftijd is evenmin van belang. Dat hij jarenlang in Amerika en Duitsland heeft gear beid, gaat een ander niet aan. Hoe hij precies zijn etsen maakt, moet een ge heim blijven. Hier plaatsen we dan maar een serie vraagtekens. Iedere kunstenaar heeft recht op zijn gehei men. J. Visscher zeker niet in de laat ste plaats. Er blijven voldoende aardige punten over. Belangrijkste van alles is zijn werk en zijn opvatting over dat werk. „Ik ben een vrije kunstenaar," zegt J. Visscher van zichzelf. Vrij vertaald houdt dit in, dat hij zichzelf niet heeft opgesloten in een eng hoekje van de artisticiteit. Hij schildert, hü tekent, hij etst. Hü maakt mensen, hij maakt die ren, hij maakt landschappen. Hij tekent letters, hü ontwerpt briefhoofden, hü maakt reclame-ontwerpen. Dat is alle maal J. Visscher. En zoon A. (waar- schijniü'k Adrie) lijkt de vaderlüke spo ren te volgen. Sinds vier jaar prijkt op de oude kerkgevel het grote bord, waarop staat wat de Visschers binnen doen. Daarvoor had Visscher senior stad en land afge reisd op zoek naar een atelier in een rustige omgeving. „Als er voortdurend zware auto's langs mü heen razen, kan ik niet werken. Mün materiaal zou er ook slecht tegen bestand zün." In de Haarlemmermeer heeft lpj het gevon den. Zelf woont hü nog in Amsterdam, maar zün zoon heeft zich met vrouw en kinderen prinsheerlük in Vijfhuizen genesteld. Vader en zonen maken etsen in glas in grote en kleine oppervlakten. Hun figuren, symbolen, heraldische wa pens, letters en landschappen prijken op tientallen glazen deuren, tussen- schotten, balieschermen, villaruiten, tafelplaten, ziekenwagenruiten en Op spiegelglas. „Glas-in-lood hebben we •U laten schieten. Daarvoor hebben we geen tijd meer." Dat klopt, want in korte tü'd heeft het atelier Visscher op drachten uit het hele land gekregen. Zün naam is obk reeds tot in België doorgedrongen. Een oude kunstnüver- lieid is zodoende weer levend gewor den. Tot voor kort moest het geëtste glas uit het buitenland komen. „Dat is toch te gek," vond Visscher. „Dat kun nen wü ook." Zo denken ook zün op drachtgevers erover. Het zijn bankiers, verzekeringsmaatschappüen, villabe woners, industriëlen of particulieren die iets bijzonders in huis willen heb ben. Büvoorbeeld een fjjn gestileerde dierenfiguur, een historische voorstel ling, een portret of een familiewapen. Alle vroegere bezigheden van >T. Visscher schijnen door in zijn werk. Hü is kunstenaar en vakman gelijk. Hij is zowel graficus als schilder. Hij is teke naar en etser. De zoon heeft eveneens een goede grafische ondergrond. A. zijn vrouw noemde hem Adrie heeft zich eerst bekwaamd als lithograaf. Toen ïs hij uitstekend gewapend naar het atelier van zijn vader getogen. Vüf- huizen mag blij zijn met het artistieke duo. Een samenleving is namelijk niet volledig met alleen maar landbouwers, aannemers, neringdoenden en draad- kiinstenaars-in-ruste. Glasetsers als de Visschers passen ook uitstekend in het polderlandschap. Belangrijke eigen schappen hebben ze al gemeen met de Vijfhuizenaren. Ze zün eerlijk en ze werken hard. TH.K. met clubs als Concordia, Lisse, SJC, Foreholte, Teülingen en Warmunda op visite, heeft de penningmeester van VVSB over het algemeen geen reden tot klagen. Zo'n duizend toeschouwers plegen er dikwüls rond het lijntje te staan wat voor de kasmiddelen uiter aard een welkome versterking bete kent. Met een ledental van 34o en 23 elf tallen, waaronder 14 jeugdploegen, kan van VVSB niet worden gezegd dat het een „kleine" voetbalvereniging is. bit het in 1931 opgerichte clubje, dat met slechts één elftal in de competitie van wal stak, ontwikkelde zich mede door een fusie in 1938 met de plaatselijke voetbalclub NVC een krachtige sportorganisatie, waarin honderden jon ge mensen de vreugde van sport en spel mochten beleven. „Onze vereniging, heeft heel veel te danken aan de Stichting St. Bavo, die ons nog nooit een cent heeft bere kend voor het gebruik van haar drie speelvelden, waarover wü voor onze wedstrijden mogen beschikken. Naar het onderhoud van de velden hoeven wü evenmin om te küken. Dat gebeurt door de verpleegden van de Stichting, hetgeen ons van heel wat zorgen be- vrüdt", aldus secretaris Van der Klaauw. Ook het bestaan van WSB is voort gekomen uit een initiatief van de Stich ting St. Bavo, waarvan een groepje verplegers in oktober 1931 de kick- sen" aandeed om na de beslommerin gen van alle dag ook eens achter een bal te kunnen aanhollen. En ofschoon zeer bescheiden gestart bleek de St. Bavoclub geen eendagsvlinder te zün. Omdat ook van buiten de Stichting leden werden aangenomen, kreeg de vereniging de nodige vat op de jeugd, wat de toekomst van VVSB uiteinde- lü'k verzekerde. Nog altijd telt de vei> eniging in haar ledenkring een aantal personeelsleden van de St. Bavo Stich ting, uit welker gelederen in de loop der jaren vele goede spelers naar vo ren zpn getreden. scheid moeten nemen u er ...R-CM Over enkele jaren zal WSB af scheid moeten nemen van het zo ver trouwde terreinencomplex aan de Zeestraat, dat de Stichting St. Bavo met het oog op de uitbreiding van haar gebouwen-complex voor bouw grond nodig zal hebben. Dit is echter een zorg voor de gemeente Noordwij- kerhout, die al geruime tüd een plan op stapel heeft staan voor de aanleg van een gemeentelük sportpark, waar VVSB te züner tüd een nieuwe huis vesting zal krijgen. Het bestuur van WSB hoopt dat het eerste elftal dit seizoen in de vierde klas een rol van betekenis zal kunnen spelen. In de persoon Jac. Sloos, oud speler van UVS, beeft de club een uit stekende trainer, die over de opkomst van de junioren en pupillen beslist geen reden tot klagen heeft. „De opkomst bü de training van de selectiegroep der senioren kan echter heel wat beter", vertelde secretaris Van der Klaauw, een opmerking, die, naar wü hopen, niet tot dovemansoren gericht moge zün! Tenslotte volgen hier de prognoses, die secretaris Van der Klaauw voor de amateurwedstrüden van komende zon dag op schrift heeft gesteld. Eerste klas Hillegom DCG 1. Tweede klas HFC De Kennemers 3. HBC ZW 1, ETO DWV 1. Derde klas. KW -1 TYBB 2, Aalsmeer Zandvoort- meeuwen 1, Ripperda NFC 3, HW Van Nispen 1. Vierde klas Halfweg Wijk aan Zee 1, Bloemendaal Scho ten 3, IEV Onze Gezellen 1, Renova Kinheim 3, Waterloo NAS 3, Teü lingen Nicolaas Boys 1, SJC Con cordia 3, Warmunda WSB 2, ZLC Foreholte 2. BEVERWIJK, 23 okt. Voor de tra ditionele Mulierlopen in Vclserbeek, die zondag a. s., aanvang 13 uur, door Suo- mi voor de 24ste maal worden georga niseerd, bestaat een bijzonder grote be langstelling. Niet minder dan 350 lopers zullen in de diverse klassen strijd leve ren om de talrijke prijzen, die door ere leden van de Velser vereniging zün uit geloofd. Voor het eerst zullen een zestigtal niet-atleten (E-klasse) aan de start ver- sclhjnen. Zü lopen een afstand van on geveer 3.500 meter over een traject, dat hen van Velserend naar de finish in ei serbeek leidt. Ditmaal is de HAV Haarlem bij de organisatie betrokken. In nauwe sa- mewnerking met Suomi herdenkt men het geboortejaar (1865) van de grote sportpionier Pim Muiier. De senioren houden hun wedstrijd om deze reden vanaf het Pim Muliersportpark. Haar lems wethouder voor sportzaken, de heer P. Voskuilen, zal het startschot lossen voor deze loop, die de atleten naar het park Velserbeek zal voeren. De grootste aandacht gaat weer uit naar de hoofdschotel van de atletiek- middag: de wedstrijd voor senioren A, B, C en D in totaal ongeveer 60 lo pers. Het ziet er naar uit dat Piet Bee- len van de Spartaan uit Lisse reeds vorig jaar overwinnaar de grote wissel- beker opnieuw zal veroveren. Toch zul len cracks als R. den Hartog (AAC) G. Hendriksen (Cialfo) P. Bleeker (DEM) en A. Kortekaas (Haarlem) het hem moeilük maken waardoor de strüd interessant kan worden. Voor scholieren staan voorts nog wed strijden op het programma over 1.000 meter en 1.900 meter. Ook hier is de belangstelling weer gegroeid. In totaal zullen 130 lopers elkaar de eer gaan be twisten. (Advertentie) O VERVEEN TELEF. 54858

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3