Na triomf in Ronde van Lombardije huilt z'n vrouw Hellen op tribune Alleen Van Dracht nog ongeslagen D.W.S. wellicht zonder Boogaard ontketent echte rel Boktna Openingsavond Jumping-Amsterdam Harvey Smith met S trio 1 Prins Ajax van Ebben ook vooraan Kemper en Altig nóg aan leiding in Dortmund Koeperman verstevigt positie Sportflits i,; ■MM Favorieten geklopt in titelstrijd hoofdklasse driebanden m Toto uitslagen controleren? Trainingsschema voor return van Oranje tegen Zwitserland Tweekamp wereldtitel f pr Heet en koud Y-teken Kritiek ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 j *i*ar DORTMUND, 23 oktober In Dortmunds wielermekka, waar de goklust der „wielerliefheb- bers" dezer dagen fortuinen ver slindt, drinkt wereldkampioen Tom Simpson zich dronken aan zijn roem. Sigaretten rokende wegspecialist Simpson, een fleg- matiekt Brit, raast met de baan- vedetten in de maalstroom van Dortmunds opmindende, naar zuur bier stinkende Zesdaagse. Zelf de publiciteit niet schuwende, trekt Tom Simpson (27) óók zijn niet zo mooie vrouwtje Hellen in het felle licht der blitzlampen. „Tom Simpson poetst zijn „image" op", aldus vertellen de met geld smij tende Westduitse boulevardbla den in schreeuwerige koppen. door Frans Nypels ninmniiimniiimimiiinTinfnnmnnmrmnnnmnmmninnniminmmiimnimTiinnmmnmninnmimnniiimmHiniFmnnmnnnnnnimi ZEIST, 23 pkt. Na de tweede dag van het toernooi om het Ne derlandse kampioenschap hoofd klasse driebanden is alleen de Waalwijker Van Bracht nog on geslagen. Doordat zijn voornaam ste rivalen allen vrijdag tenmin ste een partij verloren is hij sterk favoriet voor de titel. Van Bracht heeft na vier ronden vier punten Voorsprong op Kok, Wijnen, Soe- terbroek en Hermus. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiuiiiumiuiiuiiiuiuiuiuuui" t. TOM SIMPSON DE CASSIUS CLAY VAN WIELERWERELD Tom Simpson, vorige week de trotse en ongenaakbare keizer in 's werelds laatste klassieker, de Ronde van Lom- bardijen, lacht om si de verhalen, die Tom Simpson, de Engelse krachtmens, die zich enkele jaren geleden nabij het E, M I 0* M vlaamse Gent vestigde en dit seizoen de kroon op zijn wieier carrière plaatste Cl I Sa lil Cl door enkele verrassende triomfen te behalen, hier in actie. a» De uitslagen van de partijen van de vierde ronde zijn: Kermus 40 92 3 0.434 Stikkelman 50 92 4 0.543 Kok. 50 65 7 0.769 Van Loon 48 65 4 0.738 Van Bracht 50 81 5 0.617 Van Essen 41 81 4 0.506 Biiioiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiimiii (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 23 okt. Het is nog •tiet bekend, in welke opstelling DWS «ondag tegen AJAX zal aantreden, aan gezien het meespelen van Boogaard on zeker is. Mocht de ex-volewijcker niet Voldoende fit zijn, dan zal Lens vermoe delijk als linksbinnen en Van der Loop *js (debuterende) linksbuiten uitkomen. AJax treedt op zijn sterkst aan, dus met «e herstelde Suurbier als rechtsback. Wijnen 32 56 5 0.571 Soeterbroek 50 56 4 0.892 Na twee dagen luidt de stand: match- ge- punten middelde 1 Van Bracht (Waalwijk 8 0.775 2 Kok (Nijmegen) 4 0.747 3 Wijnen (Oss) 4 0.721 4 Soeterbroek (Breda) 4 0.701 5 Hermus (Breda) 4 0.593 6 Stikkelman (Arnh.)4 0.586 7 Van Loon (B. op Z.) 2 0.678 8 Van Essen (Zeist 2 0.569 over hem de ronde doen. Gulzig reikt hij naar het applaus, dat als een stort bad over hem neerkomt als hij getooid met het zoveelste najaarsboeket een goed ingestudeerde ereronde mag rij den. Dortmunds weinige echte wielerken- ners kijken op zulke momenten wat stuurs e*i droevig een andere richting uit. Er trekt een kille huivering door hun leden als de speaker met overslaan de stem wereldkampioen Tom Simpson aankondigt „Wereldkampioen", bijten zij schamper. „Wereldkampioen, omdat Rudi Altig in die laatste beslissende meters een onvergeeflijke blunder maakteDesgewenst verklaren zij, waarom zij zich zo neerbuigend over Simpsons prestatie uitlaten. Zij duwen je zelfs, wanneer zij zien dat hun woor den geen indruk maken, kranten onder je neus. „Daar", wijzen zij tenslotte, UI (Aaotrttnne) Oude genever Bessenrood Citroen jenever „daar kunt ge de waarheid lezen over Simpson." In San Sebastian is het beurtelings heet en koud. Regent het pijpestelen of geselt een drogeschurende wind de botten der wielervedetten. In het pelo ton orakelen de favorieten over geslo ten verdragen, die fenomeen Jacques Anquetil de keizerskroon moeten schen ken. Halsstarrige Spanjaarden zorgen echter voor een unicum. Al in de eer ste omloop gaan zij driftig op jacht. Het peloton telt nog al de favorieten én zoals Franse wielerjournalisten niet nalieten te verklaren ,,een uitgebluste Tom Simpson". Plots het wonder. Simpson verlaat het peloton. Met Rudi Altig en de Spanjaard Elorza als be waker bereikt Tom Simpson de kop groep. Het peloton is dan verloren, maar het beseft dat pas véél later. Simp son en Altig blijven tenslotte over. Uit gemaakte zaak zegt ieder aan de streep: „Altig wordt wereldkampioen, jammer vor Tom." Die wetenschap steunt op het onloochenbare feit, dat Yoga-be- oefenaar Rudi Altig een scherper eind- schot kan lossen. Helaas voor Altig wordt Simpson wereldkampioen, om dat Rudi Altig de kardinale fout begaat om tweehanderdvijftig me ter vóór de streep te schakelen. Aas apotheose van ParijsBrussel (1963) waar hij, met Jean Stablinski op z'n hie len, eenzelfde vergissing maakte. In San Sebastian neemt Simpson wraak op de destijds geleden nederlaag. Rudi Altig verschrompelt tot 'n triest hoopje mens, die maar niet begrijpt hoe hij zó dom heeft gehandeld. In Sebastian noemt Simpson zich de Cassius Clay van de wielersport. Als hij het podium opstapt, temidden van een afgrijselijk tumult, werpt hij kushandjes naar de verzamelde meute journalisten. Dan volgt zijn groots gebaar. Als hij de regenboogtrui rond de schouders voelt, steekt hij z'n rechterhand omhoog en spreidt hij z'n vingers tot het vermaar de V-teken, waarmee zijn illustere landgenoot Sir Winston Churchill furo re maakte. Enige weken later raakt de wieier- wereld in opschudding. Het Engelse sensatie-blad „The People" is plots verlengstuk van Simpsons beschuldi gende wijsvinger. In een met Simp sons naam ondertekende reportage slingert „The People" zware be schuldigingen over Europa. „De wie- Ierwereld is corrupt" en hoe kan Britten weer superieur AMSTERDAM, 23 okt. De verwach te Britse suprematie in Jumping-Am sterdam het vrijdagavond in de im mense Europa-hal van het RAI-gebouw begonnen internationale indoor-con- cours hippique, heeft zich reeds hl het eerste internationale springconcours af getekend. Dit leverde een overwinning op voor Harvey Smith, die zijn schim mel Seahawk feilloos over de hinder nissen leidde in de niet te overtreffen tijd van 58,7 seconden. Smith streed op het scherp van het zwaard met slechts een doel voor ogen: onder de tijd van De Duitse combinatie Schridde-Kamer- ard te komen. Het gelukte hem met korte wendingen waarbij hij Seahawk geen meter te recht op zijn doel af. Schridde, die met veel liet gallopperen en lamgs de rech te lijnen ginig het full speed voorwaarts V °nd begon in de Amsterdamse Europa-hal het jaarlijkse paardensportfestijn Jumping-Amsterdam", Hier Hans Günther Winkler (L), A. Schockemöhle (m) en Josje Ernst (r) tijdens de „warming-up". zijn madhtiige schimmel Kamerad even eens op 0 fouten was uitgekomen en met zijn tijd (61,5) de Ierse combinatie Hayes-Goodbye van de eerste plaats had verdrongen, moest voor het geweld van Harvey Smith nederig het hoofd buigen. Een derde schimmel, die in de voorste gelederen eindigde, was Prins Ajax met de Nederlandse topruiter An ton Ebben in het zadel. Met 0 strafpun- ten en 65,4 seconden viel de vaderland se combinatie de vierde prijs ten deel. In het openingsspringconcours werd eveneens fel om elke seconde tijdwinst gestreden. Mady Korteweg-Koster reed met Ocean niet alleen het beste, maar ook het snelste parkoers, en werd daar mee winnares De aanvallen, die Jan Maathuis met Troongraaf en Maarten Bagchus met Lyslska nog op Mady Korteweg's leidende positie onderna men, strandden. Haar 55,6 bleef onaan tastbaar. Tempo, tempo dat was ook het devies in de barrage van het twee de internationale springconcours, waar in zich niet minder dan achttien com binaties plaatsten. Zelden tevoren zag men op een avond zoveel foutloze par- coursen als nu- Het getuigt van de gro te klasse der ruiters en paarden, maar is tevens een bewijs dat de opbouw van de hindernissen deze topfiguren voor niet al te grote problemen stelde. Winnaar werd ook nu Harvey Smith, ditmaal met Harvester. D« Engelsman gaf wederom een staaltje ruitersport ten beste dat ieders bewondering af dwong. Xn de uitzonderlijk goede tijd van 35,9 sec finishte Smith, waardoor hij de Ier Seamus Hayes van de eerste plaats verdrong. Anton Ebben werd met Kairouan na een eveneens voor treffelijk gereden parcours eervol der de. In het nationale aprlnioonoonra dat hot openingsnummer vormde, kwamen elf van de 38 gestarte oomblnatiea fontloos rond. Do Lengte van het parkoers was 530 meter, do toegestane r(|tUd 89 seconden. Er waren elf bindernissen met dertien sprongen en een maximum hoogte van 1.S0 meter. De uitslag wast 1 Ocean, mevr. Korteweg- Koster, Buasum, 0 str.pnt.. 55.6 aec.; 2 Lyslska, M. Bagchus, 0 56.6| 3 Troongraaf. J. Maat huis 0 57.S. Het tweede onderdeel van vrijdag waa een Internationaal springoonooure over 535 motor met elf hindernissen en 18 eprongen (maxi male hoogte 1.40 meter). De toegestane r0- tijd was 00 seoonden. De uitslag was: 1 Seahawk, Harvey Smith (GB) 0 strafpunten 58.7 seconden; 2 Kame rad, Herman Sohrldde (Did) 0 61.5; 3 Good bye, Seamus Hzyes (Ierland) 0 68.9 Het laatste onderdeel was een Internatio naal aprlngeonoours over 550 meter met twaalf hindernissen en vijftien sprongen (maximaal 1.80 meter). De toegestane rijtijd bedroeg 88 seconden. Achttien combinaties plaatsten alch voor de harago. Deae ging over 320 meter mot 7 hindernissen en 0 sprongen (maximaal 1.50 meter). De uitslag was: 1 Harvester/Harvey Smith (GB) 0 ft. 35.9. 2 Armore/Seamus Hayes (Ierland) 0 ft. 37,3; 3 Kairouan/Anton Ebben (Ned.) 0 ft. 39. Advertentie Telef. Nieuwsdienst A.N.P. 06222-333 Zondags na 16.30 dtirBr het anders. „Doping vernietigt cou reurs". Er wordt in feite weinig be wezen, maar niettemin schokken Simpsons uitlatingen vele wijze man nen, die de doofpot liefst gesloten houden. Het wordt een echte rel. Simpson is 24 uur onvindbaar, maar als hij ten slotte ergens in Italië opduikt, 'sleurt men hem voor de beklaagdenbank. Simpson blijft koel en afwijzend. Het Franse sportblad l'Equipe, furieus in zijn commentaren over Simpsons los lippigheid, beweert dat Simpson voor zijn exclusieve artikelen de lieve som van éénentwintigduizend gulden op strijkt. Simpson spreekt tenslotte. Moet wel spreken, want zijn bazen laten niet na te verklaren zich geërgerd te voelen door Simpsons „onthullingen". Tom ontvangt thuis de gramschap van het publiek. In zijn bungalow te Mariaker- ke (nabij Gent) stapelen de scheldbrie ven zich op. Simpson, de man die gedurende zes jaar als prof elk seizoen minstens één klassieke zege behaalde, neemt de ver antwoordelijkheid van zijn artikelen op zijn schouders. Desgewenst verklaart hij, dat hij de toon soms ongelukkig geko zen vindt. Geen ontkenning dus. Geen vlucht voor de over zijn schrale lichaam uitgebarsten storm van kritiek. De pas opgerichte profbond, dreigend eerst van deze „affaire" een glorieus entree in de wielersport te maken, reageert uitein delijk mat en onverschillig. Dan komt de Ronde van Lombar- dijen. Terwijl de vedetten zicih wat slordig op dit sluitstuk van het sei zoen voorbereiden, ligt Tom Simpson 28 uur aan een stuk op bed. Rustend, denkend aan de wraak van het pelo ton, dat zijn uitlatingen als molenste- nenom zijn nek wil hangen. Het wordt een reprise van het wereldkampioen schap, met dit onderscheid, dat Simp son de vlucht ontketent. Bijna twee honderd kilometer duurt zijn run naar roem. Hij wordt belaagd door Gianni Motta, de met talenten begenadigde slanke Italiaan, die in zijn geboorte- AMSTERDAM, 23 okt. De techni sche commissie van de KNVB heeft vrij dag in overleg met bondscoach Denis Neville een trainingsschema opgesteld voor de retumwedstrijd van het Neder landse elftal tegen Zwitserland. Deze ontmoeting voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 wordt zondag 14 november in het Wankdorf stadion te Bern ge speeld. De kandidaten voor het Oranjeteam zullen woensdag 27 oktober voor de eerste maal naar het KNVB-sportcen trum te 'Zeist komen. Ook voor de vol gende weken is een centrale training in Zeisit vastgesteld. Donderdag 11 november zal het Ne derlands elftal al P©r TEE naar Zwit serland vertrekken. Een driedaags trai ningskamp te Spiez aan de Thunersiee gaat namelijk aan deze wedstrijd voor af. DORDTMUND, 23 okt. De West duitse combinatie Rudi Altig-Dieter Kemper had vrijdagavond de leiding in de 24e zesdaagse van Dordtmund. Het Nederlands-Zwitserse koppel Peter Post- Fritz Pfenninger bezette de tweede plaats en de Deense equipe Lykke- Eugen de derde. De stand de leiders hadden 328,8 km afgelegd luidde toen: 1 Altig-Kemper (W.Dld.) 70 pnt; 2 Post-Pfenninger (Ned-Zwts) 52 pnt.; 3 Lykke-Eugen (Den.) 14 pnt. Op een ronde: 4 Junkermann-Oldenfourg (W. Did.) 43 pnt.: 5 Bugdahl-Renz (W.Dld.) 29 pnt. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Het meest gelukkige moment voor de Brit Tom Simpson. In het Spaanse San Sebastian mocht de coureur van wereldklasse zich tooien met de felbegeerde règen- boogtrui. De Duitser Rudi Altig (rechts) en de Belg Roger Swerts (links) kijken begerig toe. land een „wonderkind" wordt ge noemd. Ook Motta moet buigen voor Simpsons brute macht. Alleen komt Tom in Como. Op de tribune huilt zijn vrouw. Zegt Simpson na zijn eclatante zeges „Mijn regenboogtrui was bezoedeld. Ik moest wat laten zien om mijn naam terug te krijgen. Ik moest bovendien om het peloton te laten zien wie ik ben. Tom Simpson, een waarachtig wereld kampioenHet peloton buigt het hoofd en met het peloton de grote ve detten als Anquetil („Simpson is onge naakbaar"), Poulidor („Hjj heeft macht"), Motta („Zo sterk als een beer") en Rudi Altig („Ongenaakbaar"). Vrouwtje Hellen tenslotte merkt ops „Die trui geeft Tom vleugels". Vleu gels waarmee Tom Simpson naar het goud graait, dat ijverige wielermana- gers overal in Europa voor de wereld kampioen vergaren. Advertentie acetan Titelhouder TSJEGOLEV opnieuw verlies TIFLIS, 23 okt. Oud-wereldkam pioen Koeperman heeft vrijdag in Tiflii zijn positie in de strijd om de wereldti tel dammen opnieuw versterkt. De Rus won de veertiende partij van de twee kamp tegen zijn landgenoot Tsjegolev, houder van de titel, na 61 zetten. De stand is thans 199 in het voordeel van Koeperman. De stand is thans 199 in het voordeel van Koeperman. De oud-kampioen behoeft uit de resteren de vijf partijen slechts twee punten te scoren om de titel op zijn naam te bren gen. De vijftiende partij wordt vandaag gespeeld. Uitslagen van in Engeland gespeel de voetbalwedstrijden: Tweede divisie: Middlesbrough-Norwich 01; derde di visie: Shrewsbury-Mill wall 20, Wor kington-Hull 30, York-Scunthorpe United afgelast wegens mist. Vierde di visie: Doncaste-Colchester 01 (we gens mist stopgezet) Rochdale-Port Vale 1—0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9