LUISTERT B.V.D. GESPREKKEN AF MET HEIMELIJK OPGESTELDE MICROFOONS Nota tussen stapel oude kranten bij groenteman Bouwmeester betrokken bij vechtpartij 0jooiiwill Kind in teil verdronken SLANKDRANK Ex - para oog- in -oog met eiüen graf Wastora heft filialen op PvdA-jongeren tegen huwelijk in Amsterdam Beroofde man vier uur lang bewusteloos op straat Opzij SS SS-reünisteii uit Nederland bang voor fotografen Stroom van protesten Adelbert BVD MORRIS Lottgenng Zwerver doodt twee meisjes Gestoken in bar Christine Keeler trouwt ingenieur ook Duitse Tweed- en Cameljassen Moordenaar hield dagboek bij nieuws Het VANDAAG Eni Aanhoudend droos van het nieuws Man (na vechtpartij) overreden en gedood MAANDAG 25 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No. 32186 Ruiter Antoon Ebben vormt 171et zijn paard Prins Ajax de twee-eenheid, die gisteren z° goed voor de dag kwam op het indoor-springconcours Jumping Amsterdam". ^erder DEN HAAG, 25 okt. Drs. G. M. Nederhorst, frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, over weegt in de Kamervergade ring van morgen een inter pellatie aan te vragen over het in de openbaarheid ko men van een geheime nota van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, welke nota zou zijn gericht aan de minister van Justitie, dr. I. Samkal- den. Als de interpellatie wordt toegestaan, zal zij waarschijnlijk niet nog de zelfde middag worden ge houden, maar wellicht op een nader aan te geven tijdstip Intussen heeft de vaste com missie voor de Binnenlandse Vei ligheidsdienst, waarin de fractie voorzitters van de vijf grote partjjen zitting hebben, zich tot de minister van Binnenlandse Za ken, de heer J. Smallenbroek, ge richt om opheldering te krijgen over dezelfde zaak. „Nieuw leven beginnen" BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! SCH UIMRUBB E R nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN VAN ROYAL CROWN COLA o O Koningin Fabiola bewondert op de markt van de Mexicaanse stad Oaxaca, in een gebied, waar vele resten van de Maya cultuur gevonden zijn, een fraai collier, dat haar prompt werd aangeboden. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan S, telefoon 2 47 90. IJMUIDENT: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. P. v. d. A.-interpellatie over uitlekken geheim rapport Indonesië en Soekarno staan nog steeds in het nieuws, ook al is de coup van de ,.30-september- beweging" al weer 25 dagen ach ter de rug. De laatste, hardnek kige, geruchten willen dat het leger het heft stevig in handen houdt en president Soekarno on vrijwillig op grote buitenlandse reizen gaat sturen, o a. naar de Afro-Aziatische topconferentie, die begin november in Algiers gehouden moet worden. De com munisten worden ook steeds ste viger aangepakt. Nu is zelfs het rode vakverbond Sobsi verboden. Soekarno is wel de dood ontlopen, maar hjj schijnt het als president steeds moeilijker te krijgen. Zie Pagina 5. Dit weekeinde beleefde de va derlandse televisie enkele hoog- tepunten. Zaterdag viel er veel te genieten van Ramses Shaffy met z«n uitstekend „Shaffy Chantant". Zondagavond zorgde de Haarlem se Toneel Club voor een verras sende voorstelling van „De Ko lonie". Voor een recensie van het TV-weekeinde zie pagina 5. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, heeft zaterdagmiddag op de vergadering van de sectie-betaald voetbal in Zeist gedreigd, dat zijn Vereniging geen spelers meer zal afstaan voor het Nederlands elf tal, als de voorbereiding van de Rationale ploeg niet beter wordt. De heer Van Praag uitte ook kri- llek op het ontbreken van een Vaste bondscoach en op de medi- ^^1 verzorging van het Oranje- Ondanks de troubles achter de pl'oene tafel blijft de belangstel- 'bg voor de verrichtingen op het Poene veld wel bestaan. De twee A^Ppers in de ere-divisie DWS— en ADOFeijenoord waren j.„jbe uitverkocht. Ajax had giste- S]b een goede zondag: het ver mis DWS, terwijl ADO zijn kin te concurrent Feijenoord ^.phte. Dit nieuws met nog veel ij ef sport vindt u in ons maan- ®s sport-bijvoegsel. ree>il!„Paeina 2 strips; op pagina 3 s,°haai nieuws. (Van onze Haagse redactie) Vorige week vrijdag wist De Tele graaf te melden, dat er een geheim rapport aan de minister van Justitie was uitgebracht over de middelen die door de BVD worden toegepast om ge sprekken af te luisteren, die in de pri- vé-sfeer worden gevoerd. In dat rap port zou staan, dat de BVD het ge bruik van heimelijk opgestelde micro foons niet kan missen. Met name de contra-spionage zou anders^ onuitvoer baar zijn. De minister van Binnenlandse Zaken, onder wie de BI D ressorteert, zou eveneens van mening zijn, dat het soms noodzakelijk is van verborgen mi crofoons gebruik te maken. De nota zou voorts vermelden, dat de regering er goed aan doet in het openbaar te zwijgen over dit alles en dat zij een openbaar debat dient te ver mijden. Strafbaarstelling van "e toe passing van verborgen microfoons zou fnuikena zijn voor de geheime veilig heidsdienst. De Telegraaf wekte de schijn enige passages uit het rapport letterlijk te citeren, va. deze: ,,Het aantal gevallen van plaatsing van een verborgen microfoon is zo klein, dat er voor de BVD geen bezwaar kan bestaan daarvoor toestemming van de minister te vragen." De nota zou aan de minister van Jus titie zijn uitgebracht, omdat deze inge volge de reeds aangekondigde rege ringsplannen zint op wettelijke maat regelen ter bescherming van de priva cy. Het zou de bedoeling zijn hem te adviseren de BVD een uitzonderingspo sitie toe te kennen, teneinde deze dienst in staat te stellen datgene te doen wat hij als zijn taak ziet. In Den Haag heeft de affaire enig opz.ien gebaard, voorzover z\j niet door twijfel en spotzucht tot geringer pro porties werd teruggebracht. Opzien, twijfel en spotzucht waren eveneens de reacties op de tweede aflevering, die het sensationele verhaal zaterdag kreeg in Het Parool. Dit blad wist te mel den, dat het geheime stuk van de BVD in de openbaarheid was gekomen via een groenteboer. Dat wil zeggen, de groenteman zou de laatste verbindingsschakel zijn ge weest met de redactie van De Tele graaf. Een hoge ambtenaar van Justi tie zou het geheime rapport per onge luk tussen oude kranten hebben ge deponeerd, die bij de winkelier waren terechtgekomen om er groenten in te pakken. Van regeringszijde is in het verle den bij herhaling te kennen gegeven, dat het afluisteren van telefoongesprek ken door de BVD tot de mogelijkheden behoort, zij het onder beperkende voor waarden en in zeer speciale gevallen namelijk wanneer de veiligheid van de staat in het geding is. Officieel Den Haag bewaart een stil zwijgen over de nota en haar beweerde zwerftocht van een hoofd-ambtenaar van Justitie via een groenteman naar het redactiebureau van De Telegraaf. Noch op het departement van Justitie noch op dat van Binnenlandse Zaken was iets anders te vernemen dan dat men ,geen onkel commentaar kon geven. (Van onze verslaggever) BREDA, 25 okt. Frans Bouwmees ter, de 25-jarige linksbinnen van Feijen oord, is in de afgelopen nacht samen met zijn 18-jarige neef, eveneens Frans Bouwmeester geheten en ook contract speler van Feijenoord, betrokken ge weest bij een vechtpartij in een bar aan de Havenstraat in Breda. Bouwmeester (sr.) werd door Turken een paar maal met een mes in zijn gezicht gestoken. In het St. Ignatius-Ziekenhnis te Breda moest hem een bloedtransfusie worden toegediend. Ook zjjn neef moest in dit ziekenhuis worden opgenomen, maar zijn verwondingen zijn van minder ernstige aard. Beide Bouwmeesters mochten van morgen het ziekenhuis weer verlaten. Een van de Turken die vannacht ook In de bar is geweest, werd van morgen aangehouden. Hij ontkent ech ter hardnekkig iets met het voorval te maken te hebben. De oorzaak van de vechtpartij staat niet vast. De Turkse vechtersbazen na- na de steekpartij snel de benen. Voorzitter Cor Kieboom van Feijen oord vond het gebeurde in Breda een „vervelende zaak". „Het zal wel lang duren, voordat wij ook eens officieel bericht krijgen. Niemand bij de politie in Breda zal er aan denken ook ons in te lichten Maar wij krijgen onze inlich tingen toch wel." Wanneer zou blijken, dat Frans Bouw meester die gisteravond en vannacht iets te veel drank gebruikt zou hebben, mede schuld heeft aan de vechtpartij, zal het bestuur van Feijenoord zeker niet nalaten hem disciplinair te straffen, zei de heer Kieboom. „Ik vind het bijzon der onprettig, dat spelers van ons des nachts in een kroeg zitten!" Frans Bouwmeester speelde gisteren met zijn club tegen ADO in Den Haag READING, 25 okt. (Rtr) De 23- jarige Christine Keeler, een belangrij ke figuur in het schandaal dat in 1963 leidde tot het aftreden van de Britse minister van oorlog, John Profumo, is vrjjdag in Reading (Berkshire) in het huwelijk getreden met de 24-jarige in genieur James Levermore. Het huwe lijk was in het geheim voorbereid en slechts de moeder van Christine en enige familieleden en vrienden waren bij de plechtigheid aanwezig. „Ik wil een nieuw leven beginnen", verklaarde Christine die met haar man :n een bun galow in de buurt van Reading gaal wonen. Engeland Oud-premier Attlee van Engeland heeft een Britse vereniging gesticht voor een wereldregering, die streeft naar een organisatie van Ver enigde Naties, waarvan alle landen lid zjjn, een hervormde en democratische Algemene Vergadering en een perma nente vredesmacht, (Reuter) (Advertentie) Zevenbergen N.B. Verwachting, geldig tot dinsdag- dagavond (opgemaakt 11.15 uur). O Droog en overwegend zonnig, maar voornamelijk in de noordelijke pro vincies tijdelijk ook lage wolken of mist. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuidoost. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen ais vandaag. DINSDAG: Zon: 7.24-17.24 Maan: 9.33-18.21 HEERLEN, 25 okt. Het anderhalf- jarige zoontje Peter van de familie v.d. Kleut uit de Jozef Israeisstraat is zaterdagmiddag in een onbewaakt ogenblik in een wasketel gevalien en verdronken. De moeder ontdekte het kind nauwelijks enkele minuten later maar kunstmatige ademhaling mocht toen al niet meer baten. (Advertentie) Mil (Van een correspondent) AMSTERDAM, 25 okt. Een Britse ex-parachutist. John George heeft vorige week de schrik van zijn leven gekregen, toen hij bij zijn bezoek aan de militaire be graafplaats te Oosterbeek, waar velen van zijn oorlogskameraden begraven liggen, op een graftombe zijn eigen naam en legernummer aantrof: „2761889, private J. George, parachuteregiment, Army Air Corps, 21ste september 1944" „Ik was er totaal van onderste boven en heb een dag lang niet kunnen eten", vertelde „ohn Geor ge, die de Britse en Nederlandse autoriteiten onmiddellijk van de nare vergissing op de hoogte ge steld heeft. Voordat hij de mili taire begraafplaats verliet, heeft hij eerst nog een grote bos bloe men neergelegd op het graf, dat voor hem bestemd was. John George, die thans monteur is en in Raysroad, Birmingham, woont, werd na dt slag om Arnhem in de laatste oorlog als vermist opgegeven. In werkelijk heid werd hij echter zwaar ge wond door enkele bewoners uit de omtrek aangetroffen, gered en naar een inderhaast ingericht noodhospitaal gebracht. Later, toen de Duitsers het hospitaal binnenvielen, werd George naar een krijgsgevangenenkamp over gebracht, waar hij tot het einde van de oorlog verbleef. De vraag, waarmee de ex-parachutist zich thans ernstig bezighoudt is, wie het slachtoffer is in het graf, dat zijn naam draagt. ^^^/^W^^AAAAAAAAAA^ (Advertentie) niet duur wel heerlijk ZAANDAM, 25 okt. Wastora N.V. zal al haar filialen buiten de Zaanstreek ofheffen. Sinds de N.V. zich los heeft gemaakt van de N.V. Simon de Wit werd al een begin gemaak' met de liquidatie. Ook het filiaal in Haarlem, dat zich nog onder één dak met de supermarkt van Simon de Wit bevindt aan het Raam- vest hoek Grote Houtstraat zal worden opgeheven. Wastora houdt in de Zaan streek nog drie filialen over. AMERSFOORT, 35 okt. Aan het slot van een ontmoetiugsweekeinde van de Federatie van Jongerengroepen van de Partij van de Arbeid is hier een motie aangenomen waarin onbehagen wordt geuit over de algehele gang van zaken bij hef voorgenomen huwelijk van de kroonprinses met de heer Von Amsberg. „Gezien de onvoldoende wijze waar op de heer Von Amsberg zich in de laatste twintig jaar heeft gedistanci- eerd van het fascisme" betreuren de PvdA-jongeren het, aldus de motie, dat de kroonprinses niet in het eerste sta dium van haar relatie met de heer Von Amsberg heeft ingezien dat zij met haar keuze een niet te verwaar lozen groep van de Nederlandse bevol king zou kwetsen en aldus het parle ment voor een schier onmogelijke keu ze zou plaatsen. Verder wordt gezegd, dat van redelijk overleg en rustig be raad tussen het hof, kabinet en volks vertegenwoordiging geen sprake is ge weest. De motie spreekt zich tenslotte uit tegen „het van weinig tact getuigende voornemen" dit huwelijk te Amster dam te doen voltrekken. AMSTERDAM. 25 okt. De 29-ja- rige J. J. van Laarhoven uit Maar- heeze heeft hier in de nacht van zater dag op zondag, na door drie mannen van zijn portemonnaie met 175 gulden te zijn beroofd, vier uur bewusteloos op het Europaplein gelegen. Hij is met een hersenschudding opgenomen in hei Wilhelmina Gasthuis. De Brabander had zaterdagavond met negen familieleden het hippisch concours „Jumping Amsterdam" in de RAI bijgewoond en was tegen het einde in een toilet in gesprek geraakt met drie onbekende mannen, die van hem te weten kwamen dat hij ten minste honderd gulden op zak had. Toen hij later op zoek was naar zijn familiele den liep hij de mannen weer tegen het lijf, die aanboden hem met de auto naar Eindhoven te brengen. In de auto werd hem gezegd zijn geld maar af te geven. Toen hij dit weigerde ontstond een worsteling, waarbij hij vermoede lijk een klap kreeg. Hij werd duizelig en kon zich van wat daarna was ge beurd niets meer herinneren Tegen vijf uur in de morgen werd hij gevon den. Zijn familieleden waren inmiddels in twee auto's op weg naar huis, den kend dat de heer Van Laarhoven in de andere wagen zat. Portugal In Portugal zijn zaterdag vier functionarissen van de verboden communistische partij gearresteerd. Voorts werden duizenden pamfletten en documenten in beslag genomen. (Reuter) De bijeenkomst van oud-S.S.'ers in Rendsburg luidt een nieuwe fase in van het naoorlogse Duitse denken. Die fase wordt gekenmerkt door schal lende oorlogsmuziek, klakkende laar zen en oud-bevelhebbers, die onder donderende bijval verklaren, dat de S.S. niet bestond uit moordenaars of beulen, doch uitsluitend uit elite-sol daten, die altijd hard en ridderlijk hebben gestreden. Vrij vertaald betekent dit. dat het beruchte „wir haben es nicht ge- wuBt" plaats maakt voor een nieuwe leugen. „Wij hebben het nooit gedaan". De landelijke vergadering van St. Adelbert „beweging van verant woordelijke Katholieken" heeft aan haar kruimelconflict met de pauselijke Nuntius een nieuw hoofdstuk toege voegd door zaterdag in Utrecht een motie aan te nemen, die ronkt van zelfgenoegzame progressiviteit. Men beware de tekst zuinig. Een nieuwe Michel van der Plas kan er een nieuw „rijk, rooms, postconciliair leven" mee vullen, waarin tenminste één groep „duidelijk positief en actief zal mede bouwen aan Kerk en wereld" door zich bij de nuntius te verontschuldigen voor een tactloos optreden. Onward catholic intellectuals! Ons staat een interpellatie te wach ten over een geheim rapport, dat door de „Binnenlandse Veiligheids dienst" aan de minister van Justitie zou zijn uitgebracht en dat door een groenteman uit een stapel oude kran ten werd gevist en vervolgens op het bureau van een dagbladredactie ge deponeerd. Sindsdien weten wij, dat onze geheime Binnenlandse Veilig heidsdienst over de mogelijkheid wil blijven beschikken soms telefoonge sprekken af te luisteren. Wij zijn daar rondweg voor. Ook wij komen immers vaak bij de groenteman op de hoek en het lijkt ons heerlijk teruglo pend te kunnen lezen wat Marcus Bakker of boer Koekoek allemaal ver zinnen als zij hun vrouw opbellen om uit te leggen, dat ze niet op tijd thuis kunnen komen, omdat „die in terpellatie over de B.V.D." zo lang duurt. (Advertenties) RENDSBURG, 25 okt. (Rtr, DPA) Rond 40 Nederlanders en Denen en ruim 1.200 andere „oude kameraden' van Hitiers Waffen-SS straalden zon dag van vreugde toen de veteranen- kapel Hitiers geliefde mars de „Ba- demveiler Marsch" inzette bij het begin van de bijeenkomst van oudstrij ders van deze „elite-divisie gehouden in de met vlaggen versierde veemarkt- hal te Rendsburg bij het Kielerkanaal Persfotografen en televisiemen sen werden echter weggejaagd toen de oudstrijders en hun rezinnen hun plaatsen gingen innemen aan de ta fels, bezaaid met zwar'e vaantjes, waarop geschreven stond: „Onze eer is onze trouw". Op het toneel stond een voormalige luitenant-kolonel van de SS. die op een gegeven ogenblik begon uit te varen tegen tientallen Westduitse en buitenlandse verslag gevers. „Ik wii u graag even voor de laatste keer waarschuwen", zei hij. ..Er worden in deze hal geen foto's genomen. Dwing mij niet tot handelen want dat zou niet prettig voor u zijn". Deze woorden werden beleefd uitgelegd door een van de vroegere ondergeschikten van de ko lonel. Hij zei dat de fotografen door een twintigtal vrijwilligers de hal zouden worden uitgesmeten als zij hun fototoestellen niet „weg deden". En daarop verdwenen de camera's. Het verbod om te fotograferen was uitgevaardigd op verzoek van de De nen en Nederlanders, die moeilijkhe den in hun eigen land vreesden als men hen in de kranten zou herkennen. De zaal was versierd met Duitse, Franse, Nederlandse en Deense vlag gen en zwartrede banieren met hei IJzeren Kruis erop. Bij een soort kraam met nationaal-socialistische lec tuur stonden vele kopers-in-spe. Toen de vroegere divisiebevelhebber gene raai Sepp Dietrich de zaal betrad, barstte er een luid applaus los. Hij werd onmiddellijk omringd door offi cieren van zijn „staf" die hem de hand probeerden te drukken. Nadat de mili taire kapei het traditionele Duitse sol datenlied: „Ich hatte einen Kamera den" had gespeeld begonnen de aan wezigen bier te drinken. Buiten de hal liep een kleine greep netogers met spandoeken, waarop de namen van de concentratiekampen van de nazi's ston den. Er deden zich geen incidenten voor. De organisatoren lieten hun plan, om na de herdenking op het kerkhof een stille mars door de stad te maken, ge volgd door een kranslegging bij een monument voor Duitse krijgsgevange nen in het centrum, varen. Langs de straten hadden betogers plaatsgeno men met borden waarop stond „Bu- chenwald", Dachau", en „Ausch witz". Het kwam in de veemarkthal, waar behalve oud-SS-crs ook officiële verte genwoordigers, zelfs enkele CDU- en FDP-afgevaardigden uit de Bondsdag en afgevaardigden van het Westduitse leger aanwezig waren, niet tot inci denten. Een spieker, Rudolf Enseling, legde er in zijn toespraak de nadruk op dat de Waffen-SS een louter militaire een heid is geweest, die niets met de „ge beurtenissen in de concentratiekam pen" te maken heeft gehad. Hij ver klaarde zich een tegenstander van de stelling van „collectieve schuld". Een volgende spreker. Karl Cerff, zei dat zich sinds 1945 veertien nieuwe oorlo gen hebben voorgedaan, waarvan en kele in wreedheid niet voor de Tweede Wereldoorlog onderdeden. HEERLEN, 25 okt. Tijdens een vechtpartij niet een collega op een trottoir in Heerlerheide is de 44-jarige mijnwerker J.D. zaterdagavond op tot dusver onverklaarbare wijze op straat terecht gekomen en door een brom fiets overreden. De man is later in de nacht in het Ileerleiise St. Joseph-zie- kenhuis overleden. Barteljorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Kwaliteitsreinigen STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT S - TEl. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 84373 KEULEN, 25 okt. (DPA) - Een 33- jange zwerver heeft zondag bekend de sinds 12 oktober vermiste elfjarige meisjes Waltraud Schiffer en Ursula Paleit uit Gleuel, een dorp bij Keulen, met een bijl te hebben vermoord. Hij pleegde zijn daad in een tuinhuisje op een stuk grond van zijn iuders, die daar het afgelopen weekeinde de li chamen van de twee kinderen ontdek ten. De moordenaar, die ai tien veroorde lingen had ondergaan waaronder drie wegens zedendelicten, nield aen dag boek bij. Hij ïoteerde daarin: „wij schrijven de dertiende oktober. Afgelo pen nacht werd ik de moordenaar van twee meisjes. Ik zit nu op een bank aan de oever van de Rijn en verwon der rnjj over mezelf, over mijn rust na een dergelijke daad. Ik wil nog even van mijn vrijheid genieten".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1