Den Haag, Rotterdam en Amsterdam verkeren in financiële crisis SLANKDRANK Hartklep uit dijbeen weefsel Vliegramp bij Londen 36 doden boot Betogingen ook tegen Soebandrio morris Jongen sterft in ijzeren long Toch kern wapens voor Indië Totaal tekort voor Grote Drie:f145.-min PERSE». UNITE A.A.-„top gaat door Doodstraf verdwijnt in Engeland De Beatles nemen hun lintje in ontvangst lamsvacht jasjes Amerikaanse steun voor Al drieduizend handtekeningen vóór huwelijk VERDACHTEN VAN TILBURGSE BANK ROOF GEZOCHT IN DENEMARKEN VANDAAG Ï^n s _A_ de suikervrije Amerikaanse cola (minder dan 1 calorie VAN ROYAL CROWN COLA intermeubel SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Zuidwestelijke wind WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No. 32188 Rekening onbetaald, stroom afgesloten Den HAAG, 27 okt. De groot ste drie gemeenten van ons land, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag verkeren wegens ernstige begrotingstekorten- in een finan ciële crisis. Op een persconferen tie in het stadhuis van Den Haag zei burgemeester W. Thomassen Van Rotterdam vanmorgen: „We zitten in een complete financiële crisis. Erger kan het niet. De grote gemeenten dreigen onbe stuurbaar te worden." STA Het nieuws devLpjteijn van onze Honkbalme- beltg^ker had Gé Hoogenbos, de c°is "be coach van Haarlem Ni- bestu,, gesprek met de heer Boer, denCn?sMd van KNHB, over ste- K^Petities. niet duur wel heerlijk Drie grote steden dreigen onbestuurbaar te worden Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN, 27 okt. De zieke hartklep van een 23-jarige Tilburgse is door chirurgen van het St. Radboud- ziekenhuis vervangen door een klep die is vervaardigd uit haar dijbeen-weef sel. Vlet deze spectaculaire operatie hoopt het Nijmeegse chirurgen-team een belangrijke bijdrage te hebben ge leverd aan de sterk toenemende be kwaamheid der specialisten in hart operaties en dus aan het heil van hart patiënten. Een gebruikelijker methode bij dit soort operaties was vervanging door een plastic hartklep. Overigens acht men het aan het Nij meegse universiteitsziekenhuis niet zo gelukkig dat deze operatie al van te voren in de publiciteit is gebracht door familieleden van het Tilburgse meisje. Ook nu de ingreep achter de rug is, heeft men nog geen volledige zekerheid over de uiteindelijke werking. Wel heeft men in Nijmegen onder leiding van prof. dr. Moeijs al veelvuldig ge ëxperimenteerd met hartoperaties waarbij gunstige resultaten zijn bereikt met het vervangen van hartkleppen van dieren door levende weefsels. Ook maakt men met succes gebruik van een geheel nieuwe hart-longmachine, die in het ziekenhuis is ontwikkeld en waarmee men tot langdurige operaties in staat gesteld wordt. LONDEN, 27 okt. (RTR.UPI) Van ochtend vroeg is een vier-motorige Vickers Vanguard van de BEA (Bri tish European Airlines) met 36 inzit tenden (30 passagiers en 6 bemannings leden) van de landingsbaan op London Airport gelopen en in brand gevlogen. Alle inzittenden, voor het merendeel Schotten, zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Er zijn geen buitenlan ders onder de slachtoffers. Het ongeluk gebeurde toen het vliegtuig, dat uit Edinburgh kwam in dichte mist trachtte te landen. Hier bij schoof het toestel van de rolbaan, botste tegen een huisje voor onder houdswerkzaamheden, vloog in brand en brak vervolgens in tweeën. Ambu lances en brandweerauto's, die door de dikke mist naar de plaats van de ramp waren gesneld, troffen slechts brandende wrakstukken en de stoffe lijke overschotten van de inzittenden aan. (Advertentie) Meubelen Gierstraat 52*54*56, Haark lei. 02500*12047 DJAKARTA, 27 okt. (Rtr) Bij an ti-communistische betogingen die dinsdag, met toestemming van het In donesische leger, in Djakarta zijn ge houden, werden ook leuzen tegen de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, geschreeuwd. Omstreeks 3.000 mohammedaanse en christelijke betogers eisten voor het ministerie van buitenlandse zaken, dat communistisch China zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië be moeit. Er werden spandoeken meege dragen met opschriften als „Verbreek de betrekkingen met China". Soebandrio werd uitgedaagd, binnen een week te bewijzen dat een in Dja karta verschijnend blad door de Ame rikaanse geheime dienst wordt betaald, zoals hij zaterdag had verklaard. De monstranten riepen „Verpletter Soe bandrio". In een niet mdertekend vlug schrift was de minister al eerder be schuldigd van medeplichtigheid aan de staatsgreep. President Soekarno heeft gisteren bij na een uur gesproken met de Chinese ambassadeur in Djakarta, Jao Tsjoeng- ming, zo meldt Radio Djakarta. De In donesische president verklaarde na af loop, dat de betrekkingen met China „nog steeds hecht" zijn ondanks de po gingen van sommigen ze te verstoren. BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Verwachting tot donderdagavond, (Opgemaakt te 11.15 uur.'. Overdrijvende wolkenvelden met in de noordelijke provincies kans op wat regen elders overwegend droog weer. Matig aan de kust vrij krach tige zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon: 7.27-17.20. Maan: 12.30-19.24 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. NASHVILLE, TENESSEE, 27 okt. (Rtr) - In Nashville in de Amerikaanse staat Tenessee is gisteren een elfjarige jongen, die in een ijzeren long sliep, overleden als gevolg van het feit dat de electrische stroom vrijdag was afgesne den omdat de rekeningen niet waren betaald. De jongen ,Audie Barrett, sliep in de ijzeren long sedert hij zes jaar geleden een polio-aanval had gehad. Volgens zijn moeder behoefde hij slechts als hij sliep in de long te liggen. Gedurende de nacht had de moeder, mevrouw Barrett, de ijzeren long met de hand bediend, maar toen zjj de machine enige ogenblikken verliet was de jongen overleden, zo heeft de politie gezegd. Functionarissen van de elektriciteits maatschappij zeiden dat de rekeningen niet waren betaald sedert in juni een andere huurder de woning had verla ten. De maatschappij was er niet van in kennis gesteld, dat in het huis een jongen woonde die in een ijzeren long sliep. Ook was geen klacht ingediend toen de stroom drie dagen geleden werd afgesneden. NEW DELHI, 26 okt. (UPI) On danks krachtige ontkenningen van ho gerhand geloven goedingelichte wes terse kringen in New Delhi dat Indië een eigen kernwapen ral krijgen, moge lijk reeds binnen een half jaar. In de afgelopen dagen heeft premier Lal Bahadoer Sjastri tweemaal ver klaard dat zijn regering het maken van kernwapens niet overweegt. Militaire leiders zouden de kracht van de strijd krachten liever uitbreiden niet conven tionele wapens. De druk, die volgens westerse waar nemers op den duur toch tot de aan maak van kernwapens zal leiden, komt voort uit twee oorzaken: nationaal pres tige en het argument dat een voortdu rende oorlogsdreiging van Pakistan of China, of beide tegelijk, een eigen In disch kernwapen onmisbaar maakt. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 27 okt. De verloofden Hans Cornelder (21) en Marjolein Bar- telts (22) uit deze stad zijn twee weken geleden een handtekeningenactie be gonnen vóór het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- P®r{». Als de anti-huwelijks-actie op 600.000 handtekeningen rekent, dat is tien procent van het aantal stemge rechtigden, dan verwachten wij de rest, u Ils Cornelder. Intussen heeft het Alkmaarse verloofde paar al onge veer drieduizend brieven van voorstan ders in zijn bezit. Daarbfj zijn ook een paar honderd, die de heer Jos Duyn- stee uit Ginneken had ontvangen. Hans Cornelder en Marjolein Bartelts willen de verzamelde handtekeningen aan de Staten-Generaal aanbieden, direct na dat de anti-huwelijks-petitie is aange boden. NEW VORK, 27 okt. (AFP) Een groep tegenstanders in de Verenigde Staten van de Amerikaanse politiek in zake Vietnam zendt 'doedplasma, me dicamentei. en geld naar de *7ietcong. Dit heeft het in New York verschij nende blad „World Telegram and Sun" dinsdag bekendgemaakt. Volgens dit blad zou de gr0RP> die ,,2-mei bewe ging" wordt genoemd en zich naar Pe king richt, in Michigan vrijwilligers opleiden voor de Zuid Vietnamese op standelingenbeweging. Een verslag gever van het blad was als vrijwilliger in de groep gedrongen. De beweging zou in New Vork ongeveer tweehon derd leden tellen. Het voormalige Al gerijnse bevrijdingsfront,FLN, zou bij de zendingen aan de Vietcong als be middelaar optreden. De bewoging ont leent haar naam aan 'le datum waar op de eerste betogingen in de Verenig de Staten tegen de Amerikaanse poli tiek in Zuid-Vïetnam werden gehouden. financiële noodtoestand. In eerste in een uitvoerig gesprek gehad over deze stantie hebben de bewindslieden niet meer toegezegd dan een nadere studie van deze problematiek, waaraan ook de directeuren gemeentefinanciën zullen deelnemen. In een aide memoire dat de drie burgemeesters aan de ministers hebben overhandigd staat, dat de inkomsten van de gemeenten, waarvan het niveau wordt beheerst door de financiële ver houdingswet 1960 niet toereikend zijn om de noodzakelijke uitgaven te dekken. Bij de huidige ontwikkeling van het finan cieel economische bestel moet welis waar worden aanvaard dat de gemeen ten in grote mate afhankelijk zijn van de centrale overheid voor wat betreft de toewijzing van financiële middelen, maar dan mag ook worden gevorderd, dat deze middelen in odanige omvang worden verstrekt, dat de gemeenten in staat worden gesteld een autonoom be leid te voeren binnen en sluitende be groting, dat in de maatschappelijke be langen voorziet die de gemeente moet behartigen. De drie grote gemeenten hebben een nota opgesteld, waarin de voornaamste oorzaken worden opgesomd van deze financiële crisis. Een belangrijke ver liespost op de begroting blijken de te korten bij de gemeentelijke bedrijven te zijn, met name het openbaar ver voer. De regering is er bü het opstellen van de financiële verhoudingswet 1960 van uitgegaan dat deze bedrijven geen nadelig saldo zouden opleveren, maar daarentegen de financiering van belang rijke projecten mogelijk zou maken. Voor volgend jaar worden de tekorten van de drie grote steden alleen al in deze sector op 69 miljoen geraamd. Ook de rijksuitkeringen voor politie en onderwijs, die de gemeenten in staat moeten stellen de uitgaven op redelijk niveau te compenseren worden volstrekt ontoereikend geacht. In deze sector wor den de tekorten voor volgend jaar al op ruim 62 miljoen geraamd. De rest van het gezamenlijk tekort valt onder de overige gemeentelijke voorzieningen en algemene dekkingsmiddelen. De op lossing van deze financiële crisis ligt niet in handen van de gemeenten zelf. Burgemeester Thomassen van Rot terdam zei vanmorgen dat de huidi ge toestand niet ontstaan zou zijn, in dien b.v. de onderhemersbelasting niet was opgeheven. Nu bestaat er geen relatie meer tussen de inkomsten stroom via belangrijke gemeenten voor het rijk en de voorzieningen die de gemeenten zelf moeten treffen. Hij noemde het Waterweggebied als voorbeeld. De inkomsten uit dit ge bied bedragen jaarlijks ongeveer een miljard gulden. Hiervan keert alleen iets via het gemeentefonds terug in de gemeentekas. Wethouder W. Schouten (Financiën) van Den Haag zei: „Wij hebben de ministers duidelijk uiteengezet dat de grote gemeenten in de dubbele Nelson worden genomen". Doordat de gemeenten steeds voor al les wat zij moeten doen, geld moeten lenen is de totale schuld tot een fan tastisch bedrag opgelopen. Het RjJk heeft deze schuld niet omdat zij alle buitengewone uitgaven op de gewone begroting kan dekken. Bij de gemeen ten ligt deze situatie precies omgekeerd. Op de persconferentie verklaarden de burgemeesters dat het beslist niet de bedoeling is uitkeringen te verkrijgen ten koste van de kleine gemeenten of ten koste van een nieuwe belastingver hoging. Zij waren van mening dat be paalde voorzieningen door het Rijk zul len worden overgenomen, zoals inder tijd met de telefoon is gebeurd. De drie grote gemeenten hebben on langs contact met elkaar opgenomen om door het ondernemen van gezamen lijke stappen bij de regering een ver betering te bewerkstelligen in wat zij „een zeer benarde situatie" noemen. Op de persconferentie verklaarde bur gemeester Van Hall vanmorgen dat het niet de bedoeling is kritiek op de re gering uit te oefenen, maar op de be- talingswet. KOPENHAGEN, 27 okt. (Ritzan) De Deense politie heeft gisteren in Roedbyhavn vergeefs uitgekeken naar drie Marokkanen, die Interpol zoekt in verband met de roof op de Amrobank in Tilburg op 15 oktober en moord op een Belgische politieman. Volgens een vriend van het drietal zouden de Ma rokkanen per trein op weg zijn naar Stockholm via de veerdienst tussen Puttgarden (West-Duitsland) en Roed byhavn. Ook de controle op de inter nationale treinen met aansluitingen uil België en Nederland leverde geen suc ces op, doch zij zal worden voortgezet. Tiener-hysterie voor hekken van Buckingham Palace (Van onze verslaggevers) Het gezamenlijke begrotingstekort van deze drie steden voor 1966 be draagt liefst 144,3 miljoen gulden, te weten voor Rotterdam 67 miljoen, voor Amsterdam 63 miljoen en Den Haag 14,3 miljoen. Dat Den Haag op dit punt hog enigszins gunstig afsteekt bij de twee andere grote steden komt door het voortdurend uitstellen van de meest ur- n ,saneringsplannen. stia r£emeester van cle drie grote no n nebben met de ministers van Bin nenlandse Zaken en Financiën onlangs (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) NYLON TAPIJT Nigerië Nigerië en Frankrijk heb- ven besloten weer diplomatieke betrek kingen aan te knopen. Deze werden door Nigerië verbroken, toen Frankrijk in 1961 kernproeven nam in de Sahara. (Rtr.). ALGIERS, 27 okt. (UPI) Algerijn se functionarissen hebben vandaag meegedeeld dat de Afro-Aziatische top conferentie op 5 november in Algiers doorgang zal vinden, desnoods zonder een Chinese delegatie. Volgens hen heb ben reeds 43 van de ongeveer 65 uit genodigde landen verklaard de confe rentie bij te zullen wonen en dat geen enkel land het recht heeft de meerder heid te overstemmen. In een gisteren gepubliceerde brief van de Chinese premier Tsjoe En-lai is verklaard dat China niet aan de conferentie zal deel nemen als deze op 5 november door gaat. Volgens Algerije, dat gesteund wordt door de meeste leden van het comité van voorbereiding, hebben alleen de Afro-Aziatische ministers van buiten landse zaken het recht de openingsda tum van de conferentie om andere dan zuiver technische redenen te verschui ven. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 okt. Het Britse Ho gerhuis stemde gisteren met 165 tegen 75 stemmen voor afschaffing van de doodstraf. Het wetsvoorstel zal nu te rugkeren naar het Lagerhuis, waar het met een grote meerderheid zal worden bekrachtigd. De wet zal waarschijnlijk reeds de volgende week van kracht worden, als ze gepubliceerd wordt in de Britse staatscourant. Jo de Haan heeft last van een Bektvetste achillespees, een bles sure die nu al vier jaar op gezette tijden terugkomt. Toch durft de tvielrenner De Haan te zeggen: >,Volgend jaar is het overIn de wekelijkse rubriek „Wieler- wereld" op de sportpagina wordt Beschreven over de konsekwenties, ri-ie deze blessure voor Jo de Haan ten hebben. Wie Nederlandse James Bonds wil zien, moet naar de President Rennedylaan in Den Haag gaan. Temidden van hoge kantoren van olie. en verzekeringsmaatschap pijen is daar het hoofdkwartier gevestigd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, dezer dagen opnieuw in het middelpunt van de belangstelling gekomen via een groenteman. Een lid van onze Haagse redactie is daar gaan kij ken en heeft een woud van an tennes ontdekt en een haag van brommers en fietsen, waarop le den van deze dienst hun geheime Plichten nagaan. Meer over zijn bevindingen leest u op pagina 5. Wanneer de KRO de nieuwe »ammy Davis-show uitzendt en Courbois in de nieuwe Rob Nijs-show gaat meewerken bt u lezen op onze RTV-pagina. f Het Fejjenoord-stadion boekt een en .aantal bezoekers, zoals u Öp Pagina 2 kunt lezen, waar ook be,Aerkiezing van „miss bril" is v,hdenVen Cn dC strips z'jn te ^«•dcr z is wereldkampioen allenia geworden. Dit vindt u 1 op onze sportpagina. ^e^'°baalnieuws op pagina 3. (Advertentie) LONDEN, 27 okt. Ongehoorde taferelen speelden zich dinsdag af bij de sierlijke smeedijzeren hekken voor het koninklijke Buckingham Palace toen daar de wereldvermaarde Beatles door de Britse souvereine ontvan gen werden (samen met een grote groep andere te onderscheiden persoon lijkheden) om uit haar handen de versierselen in ontvangst te nemen, be horende bij het lidmaatschap van de Orde van het Britse Imperium. Naar schatting 400 hysterisch gillende tieners verdrongen zich voor de paleis hekken in de hoop glimpen op te vangen van de in jacquet gestoken beat- minnestrelen, wier coiffures extra-opgeborsteld leken. Gezegd moet wor den, dat het voor Buckingham Palace wel eens drukker geweest is, maar dan was de aanleiding tot zo'n massale belangstelling ook, hij wijze van spreken, „vorstelijker". Ongehoord was het feit, dat Britse onderdanen pogingen gewaagd hebben de hekken van Buckingham Palace over te klimmen om.binnen de om heining te komen. De Britten, die reeds eerder „M.B.B. (de aan de Beatles ten deel gevallen onderscheiding) geworden zijn en die net „lintje van de grammofoonplaatkoningen als een devaluatie van hun eigen „Kings Cross" beschouwen, zullen er des te bozer om geworden zijp. e®n solide reeks politieagenten, de armen stevig ineengehaakt, wist ae gmenae tieners op een afstand te houden. Een enkeling (foto links) kon nog te rechter tijd omlaaggetrokken worden. Na afloop poseerden vier trotse Beatles met hun koninklijke kruisen om vervolgens ijlings per glanzende Rolls Royce weer huns weegs te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1