OVERLEG MR. VAN HALL EN PREMIER CALS K.V.P.- brief aan P.v.cLA. Ook trouwdag staat op losse schroeven MOUNTIES TREDEN WEER OP SJOUKJE IN NEDERLAND Monument slachtoffers Neuengamme UITGERUST! HONDEN TER INTIMIDATIE VAN BETOGERS Als keuze op Haarlem valt Vierde T.H. voor 10.000 studenten Voortreffelijk plan-rapport verschenen HENSEN Opzij Huwelijk Brazilië ONDERGOED In PLUS Uitgeslapen? néén^^ Avondonderwijs Het nieuws VANDAAG Verder: deze week Piet Bamberger vond, nieuwe partner M IJ MAAR chccofadefhcm/c f mm Samenwerking ONDERGOED ondergoed Wat minder bestendig van hed DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No. 32189 Sjoukje Dijkstra is gistermid dag uit New York naar Am sterdam gekomen, waar zij van avond optreedt in de première van de ijsrevue Holiday on Ice. Op Schiphol maakte zij kennis met Conchita, een dochtertje van haar schoonzuster dat zij nog niet eerder gezien had. M HOEVEEL? VAKKEN VOL STAPELS WARM WINTER- ONDERGOED 8 DAGEN LANG TOPKWALITEIT VOOR INTERESSANTE PRIJZEN. ONZE V£RKO(0)P(ST)ERS ZUL- LEN U GRAAG ONZE ZEER UIT GEBREIDE KOLLEKTIE LATEN ZIEN. PAARLAARSSTEEG 1 Telefoon 18756 - Haarlem De Rhodesische politie gebruik te in Salisbury honden om ne ger-demonstranten in bedwang te houden, die zich verzameld hadden voor het gouverne mentsgebouw tijdens de bespre kingen van de Britse premier Wilson met zwarte oppositie leiders. De politiehonden hiel pen: er deden zich geen onge regeldheden voor .72 U'llWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent pei millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 8, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Huwelijk van Beatrix in Amsterdam niet zeker Het percentage verliesdagen door ziekte van mannelijke arbeids krachten is gestegen van 4 procent 1950 tot 5,3 procent in 1960. On- andere is het ploegenstelsel van invloed op ziekteverzuim, al dus leest u op pagina 5. Engelands minister-president Wilson is in e Afrikaanse staat Rhodesië om daar met zijn col lega lan Smith over de onaf hankelijkheid van Rhodesië te pra- Jen. Een portret van Smith vindt w op pagina 7. Dat de showbusiness meer Is, dan alleen maar een sterrenparade en wat voor werk achter de scher men wordt verzet (vóór het ap plaus klinkt) kunt u lezen op onze rtv-pagina. In onze rubriek „Op zijpaden" °P Pagina 2 besteden wjj vandaag aandacht aan de waarde van een goede foundation. Als Nederland vakantie viert en het miljoenenlegioen, her en der verspreid, van zon en zee geniet, is er werk aan de winkel voor de alarm centrale van de A.N.W.B. Héél veel werk. De toeristenhulp van de A.N.W.B. kwam in het afgelo pen seizoen 3500 pechvogels te hulp. Meer over dit toevluchts oord voor onfortuinlijke vakantie gangers kunt u lezen op pagina 1 van Plus, waarin deze week an derhalve pagina is gewijd aan het kinderboek. Hag. 2; Peter O'Toole: de grootste ijs kast die ooit adem heeft ge haald. Het kinderboek is volwassen. Hag. 3: Jean Dulieu: Paulus is niet zo maar een kabouter. Ridderavon tuur in de fantasiewereld van Tonke Dragt. Hag. 4: Schaken, dammen, klaverjassen, bridgen, puzzelen en piekeren, tekenpuzzel en kinderpuzzel. Hag. 5: Biografie van een groot en moe dig man (Kennedy) Op rijpaden (autorubriek) Hebt u dat gelezen? Hag. 6: Gouden torenhaantje spoorloos verdwenen (verhaal voor de jeugd). Robbie de Beer. Inspecteur Liebricht en de cir- cusmoord. (Advertentie) niet duur wei heerlijk '^an onze parlementaire edacteur) t "EN HAAG, 28 okt. Na uitvoerig fci,.u,wl heeft tie fractie van de K.V.P. «ie ï?vont aan het fractiebestuur van \va,, V-v.d.A. een brief overhandigd, v>..,,r'n nadere verklaringen worden ge- »t4„|(l zowel met betrekking tot het «ake "Unt van de P.v.d.A.-fractie ter- hiiw„,y.u,i de toestemmingswet voor net "het i!jk ran prinses Beatrix als ook ''e h^frehking tot de uitlatingen van Qun v 'T Nederhorst over de heren De Uit en Lul,s- littei- een mededeling van fractievoor- KVPf drs- Schmelzer blijkt, dat de feit "~Factie grote waarde hecht aan het aan'o-Ji ten aanzien van deze twee liikhc^J!genheclen tijdig de nodige duide- kovvei w°rdt verkregen. Zij acht dit juiste Van grote betekenis voor een Partno„Verh°uding tussen de regerings- «elln» als ook om de gedachtenwis- Karne,-Van 10 november in de Tweede onriodic °Ver de toestemmingswet niet het on®, zwaarder te belasten dan met kelinB °P een constructieve ontwik ten gg"1 onze staatkundige verhoudin- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 28 okt. De vraag of prinses "eatrix en de heer Claus von Amsberg inderdaad in Amsterdam zul len trouwen is weer aan de orde ge steld door het bezoek dat burgemees ter mr. G. van Hall dinsdag aan pre mier Cals heeft gebracht en dat in verband zou hebben gestaan met de voorbe, Adingen voor dit huwelijk in Amsterdam. Naar men in Haagse krin gen aanneemt zijn vooral de moeilijk heden die men in Amsterdam de stad met de grootste oppositie tegen het huwelijk vreest, onderwerp van ge sprek geweest. De voorlichtingsdirecteur van Am sterdam, mr. P. Mü'ksenaar .i ons van het gesprek absoluut niets te we ten en wees er op dat er regelmatig overleg plaats vind tussen de burge meester en de ministers. De minister-president heeft bij de in diening van de toestemmingswet in de Tweede Kamer gezegd, dat het in de bedoeling van de prinses ligt in Am sterdam in het huwelijk te treden. Het is onwaarschijnlijk dat daarop zal wor den teruggekomen en het is uitgesloten dat hierover enige officiële mededeling zal worden gedaan voor de behandeling van de wet in Tweede Kamer op 10 no vember. De stemming over het huwelijk in Amsterdam wordt onder meer geken merkt door het aantal brieven van de heer Nederhorst aan bezwaarden. Daar bij waren er 55 van de 73, uit de hoofd stad afkomstig. Burgemeestér Van Hall heeft indertijd tijdens het bezoek van het verloofde paar aan zijn stad tegen de heer Von Amsberg gezegd, dat Am sterdam een lastige stad is Het wordt niet uitgesloten geacht dat de burge meester ook last vreest van zijn raad Vrouw (62) met beitel vermoord UTRECHT, 28 okt. Ernstige finan ciële zorgen na de plotselinge dood van haar man, contacten met de deurwaar der over huurschulden en afbetalings moeilijkheden, hebben een 50-jarige Utrechtse vrouw (moeder van vier kin deren) gisteren gedreven tot een wan hoopsdaad, waarvan de alleenwonende 62-jarige winkelierster mej N. de Groot, het slachtoffer is geworden. Na een verhoor van een uur bekende z\j van nacht huilend de winkelierster in het wildeweg met een betonbeitel op de schedel te hebben geslagen en daarna een doosje met ongeveer 300,- papier geld te hebben meegenomen. Daarmee ging ze direct naar de deurwaarder om zeventien weken huurschuld 'J 280,-) te betalen. „Had ik de hand maar aan me zelf geslagen", bekende zij aan de sub- stituut-officeir van justitie mr. J. C. van den Berg, die de vrouw moord subsidair doodslag ten laste zal leggen. Mr. Van den Berg zei vanochtend op een persconferentie, dat de politie de zaak zo snel heeft kunnen oplossen, dank zij de medewerking van de 14-ja- rige Mia, dochter van een Utrechtse brigadier van politie. Het meisje, dat school gaat op het lyceum vlak bij de kruidenierswinkel van mej. De Groot aan de Leidseweg, heeft na schooltijd om ongeveer 13.10 uur een bezoek aan de winkel gebracht. Ze kocht er twee wafels. Tien minuten later werd het do de lichaam met de zwaar verminkte schedel van mej. De Groot door een buurvrouw gevonden. Toen Mia thuiskwam hoorde ze om streeks vijf uur van haar vader over de mysterieuze dood van een vrouw aan het Leidseveer. „Daar ben ik nog geweest", reageerde Mia, die zich zelfs nog kon herinneren dat bij haar bezoek een andere, uit haar buurt bekende vrouw in de winkel was geweest. Mej. De Groot had het gesprek met deze vrouw onderbroken om eerst Mia te helpen. Deze belangrijke feiten waren het be ginpunt voor het politieonderzoek. Mia kon de politie zelfs de naam van de bezoekster in de finkei vertellen en verschafte bovendien nog belangrijke andere aanvullende gegevens, onder meer dat ze schoenen met hoge hak ken droeg. Om half acht bezochten rechercheurs de 50-jarige weduwe in haar woning in de Rivierenwijk. Ze vertelde wat ze die dag zoal had gedaan. Ochtends was ze naar de deurwaarder geweest om huurschuld te betalen. Tussen de mid dag was ze thuis geweest en daarna was ze met haar jongste (12-jarige) dochter gaan winkelen. In de winkel op het Leidseveer, zo zei ze, was ze nog nooit geweest, ook niet die dag. De politie nam de vrouw toch mee naar het bureau. Er werden sorteer- proeven gedaan, waarbij speurhond Mentor van opperwachtmeester R.R. Frijlink uit Leusden tot drie maal toe de weduwe aanwees. die als het huwelijk in Amsterdam ge sloten zal worden een aantal voorzie ningen zal moeten goedkeuren. Behalve dat het onzeker lijkt in welke stad het huwelijk gesloten zal worden is ook de trouwdatum op losse schroe ven komen te staan. Volgens ingewij den zou dat vrijdag 18 maart zijn. Nog geen week later, 23 maart worden de verkiezingen voor d Provinciale Staten gehouden. Men is nu beducht dat deze verkiezingen teveel beheerst zullen gaan worden door de tegenstellingen die het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben opgeroe pen. Met name de Tweede Kamerfrac tie van de Parti] van de Arbeid heeft in het voorlopig verslag over de Goed keuringswet opgemerkt dat het aanbe veling verdient deze datum enige we ken vóói de verkiezingen of kort daar na te stellen. Het uitstellen van het hu welijk tot in april kan ook moeilijkhe den opleveren. In deze maand valt de Goede Week en naderen de herden- kings- en bevrijdingsdagen. Er wordt nu aan begin februari gedacht. (Van een verslaggever) HOOFDDORP, 28 okt. Mountie Piet Rambergen uit Vijfhuizen treedt weer op. Hij heeft, na het overlijden van zijn collega en vriend Fred Ple vier een nieuwe partner gevonden. In het vervolg zal Piet worden bijgestaan door René van Vooren. Het duo de naam Mounties blijft gehandhaafd heeft lezer dagen de première be leefd. De VARA blijkt Piet Bambergen ove rigens niet aan de kant te zetten. De Haarlemmermeerse Mountie heeft na melijk een aanbod gehad om als vaste medewerker aan de Rob de Nijsshows mee te doen, welk aanbod Piet Bam bergen heeft geaccepteerd. Vijf decem ber zal hij voor de eerste maal als klusjesman op het scherm komen. DEN HAAG, 28 okt. Zondag 7 no vember zal in Hamburg-Neuengamme een monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het vroegere concentratiekamp Neuengamme worden ingewijd, welke plechtigheid wordt ge organiseerd door het stadsbestuur van Hamburg. Een afvaardiging van 200 Nederland se nabestaanden zal onder leiding van de Oorlogsgravenstichting naar Ham burg reizen om deze plechtigheid bij te wonen. In het voormalige concentratiekamp Neuengamme zijn gedurende de jaren 1938-1945 in totaal 106.000 mannen, vrou wen en kinderen uit 28 landen geïnter neerd geweest. Meer dan 2600 Neder landers, waaronder bijna de gehele mannelyke bevolking van Putten, zijn als gevangenen van dit kamp of van één der onder-commando's om het le ven gekomen. (Advertentie) Een verrukkelijke chocoladedrank mat slechts 1% vet. Fris en pittig van smook. Tosti lost de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 22 Italië De Italiaanse douane heeft een uitgebreide smokkel van koffie via de St. Bernhard-tunnel ontdekt. De zak ken koffie werden verborgen onder hout, dat per vrachtwagen vanuit Zwitser land naar Italië werd vervoerd. Min stens 140.000 kilo koffie zou op deze wij ze de grens zijn overgekomen. (DPA). (Advertentie) DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 28 okt. De Vierde Technische Hogeschool, gesteld dat deze in Haarlem gevestigd zal worden, zal zich vermoedelijk in drie fasen naar haar volledige capaciteit ontwikkelen. De eerste fase omvat drie technische afdelingen met 2000 studenten, de twee de zeven technische afdelingen met 3500 studenten en tenslotte de derde fase met 10.000 studenten. Tot deze op zet komt het rapport, dat vanwege de Stichting Technisch Hoger Onder wijs voor Noordhollaiul is verschenen en waarin het Bureau voor het Samen stellen van Bouwprogramma's te Delft een stedebouwkundig ontwerp heeft ge maakt voor een in de gemeenten Haar lem en Haarlemmermeer te vestigen vierde technische hogeschool. Het is een bijzonder fraai uit gevoerd, voortreffelijk gedocumenteerd en voor Haarlem pleitend werk bijzonder fraai uitgevoerd, voortreffelijk gedocumenteerd en voor Haarlem plei tend werkstuk geworden, dat aansluit op de in het begin van dti jaar door het stichtingsbestuur uitgegeven brochure. In die brochure werd kort en duidelijk uit eengezet, waarom aan Haarlem de voorkeur zou moeten worden gegeven als vestigingsplaats voor de hogeschool. In zijn voorwoord op het nu ver schenen rapport verklaart Haarlems burgemeester, mr. O.P.F.M. Cremers, dat het bij nader inzien gewenst was het terrein voor de technische hoge school geheel te projecteren ten zuiden van de Schipholweg. Daardoor was het toch mogelijk de terreinen in Haarlem en Haarlemmermeer tot één geheel te maken, waarin de Ringvaart een bij drage levert tot de ruimtelijke vormge ving. Voor de Vierde T.H. is nu totaal 175 ha aaneengesloten gebied beschik baar. Zich baserend op het vanwege een regeringscommissie uitgebracht advies „De spreiding van het hoger onderwijs tot 1970" zullen aan de Haarlemse ho geschool voorshands de afdelingen werk tuigbouwkunde, electrotechniek en scheikunde technologie komen. Daar naast de opleidingen voor natuurkundig en wiskundig ingenieur. Voor een verde re uitbouw kan gedacht worden aan een afdeling bouwtechnologie en planologie. Voorts wordt nog gedacht aan de instel ling van een afzonderlijke afdeling ma teriaalkunde. De bijzondere aspecten van iedere richting kunnen opgevangen worden door de afdeling algemene we tenschappen. Voor de bepaling van de ruimtebehoefte van de afdelingen is men er in van uitge gaan, dat de opleiding in grote lijnen zal overeenkomen met die van de drie be staande technische hogescholen, name lijk een ingenieursstudie met een nomi nale duur van 5 jaar. Daarvan zal het eerste jaai der propaedeuse zo moge lijk gemeenschappelijk zijn, terwijl de gehele propaedeutische studie zodanig zal zijn ingericht, dat vroegtijdige af vloeiing van hen, die voor de studie niet geschikt zijn, zal worden bevorderd. Het kiezen van afstudeerrichtingen buiten de hogeschool zal mogelijk zijn. Er zal in ieder geval niet naar worden ge streefd zeer specialistische afstudeer richtingen in te stellen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat in de toekomst ook academische op leidingen in de vorm van avondon derwijs gegeven zullen worden. De cen trale ligging van de Haarlemse hoge school zou daarvoor zeer gunstig zijn. Mede op grond van deze ligging zou kunnen worden onderzocht, in hoeverre in de toekomst een deel van de propae deutische opleidingen voor de universi teit van Amsterdam zou kunnen wor den verzorgd ten behoeve van die studenten die dicht bü de Haarlemse hogeschool wonen. In het rapport wordt verdei gesteld, dat samenwerking met de universiteiten van Amsterdam en Leiden vooral van belang zal zijn met betrekking tot bepaal de colleges. Voor de literatuurvoorziening zal naar samenwerking met de biblio theken van de drie andere technische hogescholen worden gestreefd. Daar naast zal mede gebruik gemaakt kun nen worden van de bibliotheken van de Hollandse Maatschappij voor We tenschappen en de Teyler's Stichting te Haarlem. Voor onderzoekingen en opleiding van ouderejaars studenten op het ge bied van de kernfysica, kernchemie en kernenergie zal samenwerking met het kernwetenschappelijk centrum te Pet ten, het Instituut voor Kernfysisch On derzoek en het F.O.M. Instituut voor Massascheiding te Amsterdam worden nagestreefd, die het oprichten van om vangrijke installaties voor weten schappelijk onderzoek, doch ook voor onderwijsdoeleinden in de hogere stu diejaren onnodig zal maken. Daarnaast zal contact met de in de naaste om geving gelegen researchlaboratoria van de industrie worden gestimuleerd om tot uitwisseling van praktijkervaringen te komen. De stedebouwkundige opzet is bijzon der aantrekkelijk, door de functionele opname daarin van de Ringvaart, die het terrein doorsnijdt. Het in de Haar lemmermeer gelegen gedeelte helt af naar een niveau, dat tenslotte 4,50 me ter lager ligt dan het Haarlemse gedeel te. Om de samenhang te bewaren heeft men als centrum een groot plein ge dacht, waarin het watervlak van de vaart door een ondiepe vijver vergroot wordt. Rond dit centrale plein is de be bouwing gerangschikt. Er zal parkeerge legenheid zijn voor ongeveer 3000 auto's en een groenstrook rondom het midden plein van 35000 m2. Rekening houdend met 50 procent spoorstudenten stelt het rapport tenslot te, dat er voor 5000 studenten huisves ting zal moeten komen. De gemeente Haarlem kan daarvoor terrein in het aangrenzende Schalkwijk bestemmen Ook in het gesaneerde of te saneren ge bied van de Haarleme binnenstad kun nen evenals in de omringende gemeen ten woongebouwen voor studenten wor den gesticht. (Advertentie) Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond plaatselijk wat regen. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige aan de kust nu en dan krach tige wind tussen zuidwest en west Over het algemeen iets lagere tem peraturen. Vrijdag Zon7.29—17.18 Maan13.06—20.09 Het heeft er alle schijn van, dat het reeds eerder genomen besluit het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Am sterdam te doen plaatsvinden opnieuw in studie is genomen. Men schijnt zo wel met de Amsterdamse gemeente raad als met sommige elementen uit de bevolking moeilijkheden te vrezen en dientengevolge wordt er waar schijnlijk ap de prinses aandrang uit geoefend om haar besliste voorkeur voor Amsterdam te laten varen. Wij achten deze gang van zaken noch juist noch elegant, doch als door ver andering van de plaats van het hu welijk (en waarschijnlijk ook van de datum) iets meer rust rond deze „ko ningskwestie" kan ontstaan, dan moet dit offer maar gebracht worden. Im mers, als alle partijen onwrikbaar op hun stuk blijven staan, is een oplos sing uitgesloten. En al zijn wij on verkort de mening toegedaan, dat de kroonprinses in de hoofdstad behoort te huwen, een elders gesloten huwelijk heeft dezelfde constitutionele beteke nis en dat belang dient voor alles te worden veilig gesteld. De strenge maatregelen, die presi dent Branco van Brazilië heeft geno men en waarbij'hij een schijnbaar dic- toriale macht aan zich heeft getrok ken, zijn in feite minder belangrijk dan de omstandigheden die ertoe de aanleiding vormden. Het „continent" Brazilië wankelt al jaren op de rand van een zowel politieke als sociaal- economische crisis. Die crisis nadert opnieuw een hoogtepunt. De toene mende geldontwaarding en de bijna onvoorstelbare sociale tegenstellingen vormen daarbij de grootste bedreiging. Er moeten in Brazilië rigoureuze maat regelen worden genomen, doch sinds Cuba wordt bijkans iedere sociale hervormer in Latijns-Amerika als communist gedoodverfd. Dat remt aan de ene kant de ondernemingslust van hen, die door de nood gedwongen deze maatregelen toch zouden moe ten doorvoeren. Aan de andere kant levert het de machtige groep groot grondbezitters een welkom argument om hun tanende posities te versterken. De onduidelijke rol, die het econo misch zo invloedrijke Noord-Amerika in deze situatie speelt, verergert de toestand nog aanzienlijk. Men mag dan ook van de nu genomen beslui ten geen wonderen verwachten. Het is te weinig olie voor te woedende golven en alleen een open oouding (met name de V.S.) ten opzichte van alle positieve krachten kan Brazi lië nog redden van een volledige in eenstorting, die met Brazilië totaal La tijns-Amerika zou uitleveren aan een chaos. Het is dan ook te hopen, dat de bittere lessen van Cuba en Vietnam niet voor niets geleerd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1