Woningbouwplannen voor Lisserbroek en Abbenes Les Frères Jacques": MEESTERLIJK hinderen gelukkig in Mytylschool Luilakviering in Zandvoort liep uit de hand Plan zwembad Nieuw Vennep ruim f 1 miljoen Bromfietser slipt door stookolie Poging tot doodslag op twee agenten OVERJASSEN HIER IS ONS BANKGEHEIM! Wethouder Geluk kritiseert college Corver Parencompetitie Kennemerland Middenstand Noordwijkerhout opende nieuw verenigingsjaar Wit-Gele Knds Noordwijk verhoogt contributie L. M. van Geest notaris Uithoorn AGENDA Winkelcentrum Badhoevedorp moet worden afgerond Eén jaar geëist Treinbotsing in Velsertunnel Bijeenkomst van „Zang en kleur" Gladiolen- veilingen lopen traag op Poolse violiste in Haarlem Lucas Bols Onze nieuwe collectie Machinist veroordeeld Schaakclub De Uil Burgerlijke Stand Haarlem Het mooiste koopt U het vroegste DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 PAGINA 4 De bank waar u zich thuis voelt! U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! Voor Haarlem e.o. Films Toneel Diversen T entoonstellingen Leiden NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK nu mooier dan ooit! Haarlem: Ged. Oude Gracht 89. Rijksstraatweg 340. IJmuiden: Plein 1945 no. 46. Advertentie) (Advertentie) plan in onderdelen Badhoevedorp- Krommetocht-west. Dit voorstel houdt verband met de aanleg van de zuide lijke randweg van Amsterdam. De nieu we autosnelweg gaat dwars door Bad hoevedorp. Het tracé van de Adelaar straat tussen de Sloterweg en de Riet vinkenstraat zal hierdoor in de toe komst iets moeten worden gewijzigd. Voor de goede ontwikkeling van Bad hoevedorp achten B. en W. het gewenst, dat de bestaande winkelbuurt bij de Pa Verkuyllaan en de Arendstraat zo danig wordt verbonden met het nieuwe winkelcentrum aan het Lorentzplein en de Sloterweg, dat deze wijken als het ware één geheel vormen. Tenslotte stelt het college de raad voor aan de N.V. Erven Lucas Bols te Amsterdam alle medewerking te geven voor haar voorgenomen vestiging in Nieuw Vennep. Het terrein is ruim drie ha groot en is gelegen bij de Sta ringstraat. Het terrein zal aan Lucas Bols worden verkocht. HAARLEM, 28 okt. Wethouder D. J. A. Geluk heeft gistermiddag officieel de (gemeentelijke) Mytylschool voor spastische kinderen aan de Frederik Hendriklaan geopend. By de gelegen heid heeft hij scherpe kritiek uitgeoe fend op zijn collega, wethouder J. C. Cover van Heemstede, die als lid van de Tweede Kamer heeft gezegd, dat de gemeenten, naar zijn mening teveel geld krjjgen. Wethouder Geluk betreur die uitlating, temeer daar ze afkomstig is van iemand die uit hoofde van zijn functie als wethouder beter moet we ten. „Door gebrek aan financiële mid delen moeten we vaak dingen achter wege laten die dringend noodzakelijk zijn," aldus de wethouder. Tevoren had hij gewezen op de moei- rijkhelden bij de totstandkoming van een Mytylschool in Haarlem juist als ge volg van de slechte financiële positie waarin de gemeente jarenlang heeft verkeerd en die nog steeds niet roos kleurig is. In 1956 werd in Haarlem al over de oprichting van een Mytyl school gesproken, maar het heeft tot vorig jaar geduurd voor men met on derwijs onder medisch toezicht voor spastische kinderen kon starten. Des te meer valt daarom op de voortvarendheid waarmee aan de bouw van een nieuw schoolgebouw is gewerkt. Nog geen jaar geleden (op 23 november) werd voor het school gebouw aan de Frederik Hendriklaan in Haarlem-zuid de eerste paal ge heid. In september jongstleden heb ben de drieënvijftig leerlingen het nieuwe gebouw, dat ruim één miljoen gulden heeft gekost, reeds kunnen be trekken, nadat zjj zich slechts één jaar in een noodhuisvesting aan de C. van Noordestraat hebben moeten behelpen. Aan het schoolgebouw voor deze vorm van buitengewoon onderwijs worden uiteraard bijzondere eisen gesteld met het oog op de handicap van de leer lingen. Tot in de kleinste details zijn speciale voorzieningen getroffen in de drie leslokalen, bij het sanitair en in de kamers voor de medische verzor ging. Alles is zeer ruim, moderne en licht van opzet. De gangen zijn zeer breed, er is een speciale box voor rol stoelen en centraal ligt een grote hal, waarin gezamenlijk binnenspelen kun nen worden beoefend. Overigens is het gisteren geopende schoolgebouw, dat in totaal aan 56 leer lingen plaats biedt en met het hui dige aantal van 53 dus al vrijwel aan zijn maximum-capaciteit zit, nog slechts een klein deel van het totale plan dat men voor deze Mytylschool heeft op gesteld en dat op een terrein achter en naast het gebouw onder meer de bouw inhoud van leslokalen voor uitge breid lager onderwijs (u.l.o.), handen- arbeidlokalen, een zwembad, een over blijflokaal en een oefenlokaal. Aan de voorbereiding van die uitbreiding wordt reeds hard gewerkt. HAARLEM, 28 okt. Tijdens de vijf de zitting van de parencompetitie van district Kennemerland is er zoveel ver anderd in de stand, dat er een span nende finale zal onstaan in de hoofd klasse en de eerste klasse. Deze finale zal woensdag worden gespeeld. Het paar Hellingman-Strengers voert nog steeds de hoofdklasse aan, maar het paar Zwager-de Jong heeft de achterstand van 26 punten precies tot de helft verkleind. Ook het paar Bos- Bos, op de derde plaats, is dichter tot de leiders genaderd. Aangezien er een mogelijkheid bestaat dat er vier paren in aanmerking zullen komen voor de de vierde plaats in de laatste zitting promotiewedstrijden, zal er ook om de vierde plaats in de laatste zitting hard gevochten worden, temeer daar het verschil tussen nummer vier en nummer acht slechts 12 punten be draagt. Ook in de eerste klasse is nog van alles mogelijk. Het paar Coops-Hel- doorn heeft thans de leiderspositie over genomen, maar slechts in de laatste zitting zal pas blijken, wie zich het best eerste klasse paar van het district mag noemen. Wie het beste paar in de tweede klas se is, is reeds lang voor eenieder dui delijk. De heren van Item-Luske kunnen bij wijze van spreken de laatste zitting wel thuis blijven om zich toch nog kam pioen te noemen. De standen na de vijfde zitting luiden: Hoofdklasse (gem. 420): 1. Hellingman- Strengers 504, 2. mevr.. Zwager-de Jong 491, 3. B.os-Bos 482, 4. mevr. Groen- Groen 442, 5. LöbenSels-Streutgers 438, 6. mej. Bijleveld-Zwager 437, 7. fam. de Leeuw 435, 8. Cats-Vehmeyer 430. Eerste klasse (gem. 420)1. Coops- Heldoorn 485, 2. fam. Groot 465, 3. fam. Eshuis 459, 4. Pollack-Verheyde 451 5. fam. Huisman 450. Tweede klasse (gem. 540)1. v. Item- Luske 675, 2. v. Amerongen-Kleve öOO'/t, 3. fam. Reedijk 590, 4. fam. de Looper 578, 5. dd. Daniels-Witmond 573. HAARLEM, 28 okt. Een groot aan tal jeugdige Zandvoorters greep de lui lakviering op 5 juni van dit jaar aar, om ongevraagd een begin te ma ken met de sloop van het oude postkan toor aan het Raadhuisplein. Die sloop was toen echter nog met aan de orde en bij de gemeente had men er toen ken nelijk nog geen weet van dat daarmee zoals thans blijkt zoveel geld ge moeid zou zijn. Met alle ruiten gooiden de Zandvoortse nozems dan ook tevens hun eigen glazen in, want door het glas gerinkel en gejoel dat met hun „folk loristische vermaak" gepaard ging, wer den niet alleen de luilakken maar ook de politie in Zandvoort wakker. En die trad krachtig op. Twee jongelui werden gearresteerd. Zjj moesten boeten voor de hele club van luilakvierders. Bijna drie weken hadden ze al in de cel doorgebracht. Dat was meer, dan de Haarlemse poli tierechter mr. Vink gisteren van hun of ficiële straf kon aftrekken. Hij veroor deelde de 20-jarige Zandvoorters J. D. en W. K. conform de eis namelijk tot twee weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Dat laatste was ais stok achter de deur bedoeld. ,,Er komen na melijk nog meer luilakvieringen", zie mr. Vink. De officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, kondigde ten overvloe de nog aan, dat de politie, ondanks alle rumoer om haar optreden in Amster dam en Wassenaar, krachtig zal blij ven optreden tegen dergelijke mis dragingen van het publiek en dat het Openbaar Ministerie haar daarin krachtig zal blijven steunen. ,,En ga je nu volgend jaar met luilak weer meedoen?", vroeg de politierechter de machine-bankwerker J. D. Diens ant woord: „Nee, want dan zit ik in dienst." NOORDWIJKERHOUT, 28 okt. De Katholieke Middenstandsvereniging is het nieuwe verenigingsjaar begonnen met een combinatie van ernst en ge zelligheid. Daarvoor was het gebruike lijke aanvangsuur van acht uur in de avond natuurlijk te laat. Om vier uur in de middag was dan ook al een flink aantal leden met hun dames bij een in hotel Van der Geest om na het openingswoord van voorzitter F. N. Groot te luisteren naar een boeiende uiteenzetting van pater Bogers van het retraitehuis over het onderwerp „Jeugd en toekomst". Duidelijk toonde hij aan, dat slechts een deel van onze jeugd werk in de bollenstreek kan vinden. Een interes sante en verhelderende gedachtenwisse- ling bewees hoezeer de aanwezige ouders zich met het besproken pro bleem verbonden voelden. Bij het einde van de koffiemaaltijd voerde bondspropagandist J. van Zon neveld het woord om zijn gehoor te wijzen op de noodzaak van een hechte organisatie met een goed functionne- rend bureau, waarvan de leden dan ook gebruik moeten maken. Hij eindigde met hulde te brengen aan de werkers van weleer en namens hoofdbestuur reikte hij diploma's van hulde en waar dering /oor aktiviteit en toewijding uit aan oud-voorzitter J. de Klerk en oud penningmeester W. J. Turk. Mevr. Turk-Bakker kreeg zowel van het hoofd bestuur als van het afdelingsbestuur een smakelijk presentje. Het laatste deel van de avond was gewijd aan gezellig en vrolijk samen zijn, waarbij Cor Verlaan en zijn se condanten voor de "ansmuziek zorg den. De heer V. Vink sprak nog een pro pagandistisch woord voor Santos en de aanwezigen betuigden hun instemming met zijn woorden door grif de lootjes te kopen, zodat ook Santos een goede avond had. Zuid-Vietnam Boven het eiland Bach Long Vi in de Golf van Tonkin zijn twee Amerikaanse straaljagers neergeschoten, zo wordt gezegd in een communiqué in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Volgens het communi qué is het aantal neergeschoten Ameri kaanse vliegtuigen hiermee op 701 ge komen. (AFP). NIEUW VENNEP, 28 okt. Burge meester en wethouders van Haarlem mermeer stellen de raad voor een kre diet van 25.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de voorbereiding van een zwembad in Nieuw Vennep. In janu ari 1963 heeft de raad reeds een krediet van 5.000 gevoteerd voor de vervaar diging van een schetsontwerp. Het zwembad is geprojecteerd in het uitbreidingsplan Nieuw Vennep- zuid II aan de Venneperweg bij de Kagertocht. Het ontwerp bevat drie bassins, te weten een diep-, een middeldlep- en een kleu terbassin. Het diepe bassin krijgt een lengte van 25 meter en een breedte van 16 meter. In het ontwerp is een open garderobesysteem toegepast. Dit sys teem is in het afgelopen seizoen met succes beproefd in het zwembad te Zwa nenburg. De kleedgelegenheid wordt ge vormd door afzonderlijke kleedcabines voor jongens en meisjes, twaalf wissel cabines voor vrouwen en tien wissel cabines voor mannen. Voorts omvat het ontwerp de nodige ruimten voor het personeel, de admini stratie, berging, EHBO en toiletten als mede een filterkelder. De bouwkosten worden geraamd op 618.900,-. In deze raming zijn niet opgenomen de grond- kosten, de kosten van heipalen, aanleg wegen, parkeerplaats, rijwielrekken, zon neweide, speelveld, beplanting en hoofd afrastering alsmede de kosten van ver lichting, meubilering en stoffering, de kosten van de geluidsinstallatie en de kosten van grote grondverschuivingen of ophogingen, uitgezonderd om het diepe bassin. Met deze posten mee komt de raming ver over één miljoen gulden. NOORDWIJK, 28 okt. He afdeling Noordwjjk van het Wit-Gele Kruis be legde in het gemeenschappelijk wijkge- bouw een buitengewone algemene leden vergadering om een verhoging van de contributie te bespreken. Uit de toelichting ter vergadering bleek, dat het bestuur het voorlopige exploitatie-tekort over 1965 begroot op 6.350. Dank zjj een voordelige transactie bij de verkoop van het oude Wit-Gele Kruisgebouw, kon de afdeling beschik ken over een saldo, waaruit dit tekort nog kan worden gedekt. Het was ech ter noodzakelijk reeds nu maatregelen te treffen om de hogere exploitatiekos ten in de toekomst te kunnen opvangen. Deze maatregelen bestonden uit een verhoging van de contributie en even tueel hogere subsidies. Het bestuur stelde voor de minimum contributie van twaalf gulden op vijf tien gulden te brengen. Na enige be spreking werd dit voorstel met algeme ne stemmen aanvaard. HAARLEM, 28 okt. „Les Frères Jacques" hebben hun Haarlemse pu bliek gisterenavond weer in extase ge bracht, tot een laaiend enthousiasme. Deze vier grootmeesters van het ironi serende lied, virtuozen in het karakteris tieke, beslissende gebaar, dat ook de niet-franstaligen een schok van feeste lijke herkenning geeft, blijven onover troffen. Zij overtreffen alleen zichzelf. Al twintig jaar lang. Na zo'n avond vraag je jezelf af, wat hun grote geheim is. Het geheim van hun succes. Tenslotte hebben ze die twintig jaar niet anders gedaan dan gevieren liedjes gezongen, waarbij hun mimiek en gebarenspel ter nadere in structie en vooral illustratie dienen. Ze moeten toch eens uitgezongen raken, voorzover ze dat al lang niet hebben gedaan. Niets is echter minder waar. „Les Frères" blijven nieuw, ze blijven oorspronkelijk, ze blijven hun interna tionaal publiek amuseren. Dat is, dunkt ons, alleen mogelijk» doordat ze over een grote dosis zelfkri tiek moeten beschikken. Het gladde vak manschap kennen zij niet. Iedere vondst wordt op zijn waarde getoetst, ieder liedje, als was het 't eerste, wordt tot op iedere noot uitgeprobeerd, iedere „illustratie" moet het schokkende ef; fect hebben en mag zeker geen cliche zijn. Dat deze artiesten zichzelf steeds overtreffen, komt omdat zij nooit zich zelf nadoen. Het heeft geen zin alle nummers, die zij gisterenavond ten beste gaven, hier op te sommen. Alles was even goed, de spot werd heerlijk uitgezongen, allemaal heel mild en menselijk. Nergens grof. Ieder zal er zijn eigen hoogtepunt in ge vonden hebben. Wat ons betreft, was La Fontaine's „Le Corbeau et le Renard" zo'n hoogtepunt. En niet te vergeten, nooit te vergeten, „Les Footballeurs". Hoogtepunten van een programma, waarin de pianist een minstens zo be langrijk en succesrijk aandeel had als „Les Frères Jacques". De toeschou wers, die nog twee toegiften toegediend kregen, lieten dat ook duidelijk blijken. W. HELVERSTEIJN. HILLEGOM, 28 okt. Bij koninklijk besluit van 25 oktober is tot notaris benoemd te Uithoorn (nieuwe stand plaats), de heer L. M. van Geest, kan didaat-notaris bij notaris B. J. van Lin den van den Heuvel te Hillegom. Daar voor was hij als kandidaat werkzaam bij notaris Duynstee in Den Haag en bij notaris De Greef te Arnhem. De nieuwe notaris is van 1959 af in Hillegom werkzaam. Hij werd als zoon van de gemeente-secretaris van Rijks- wijk op 3 april 1924, aldaar geboren. De heer Van Geest is ouderling van de gereformeerde kerk te Hillegom. Het staat nog niet vast op welke datum de heer Van Geest zich te Uithoorn zal ves tigen en zijn ambt zal gaan uitoefenen. CINE'MA PALACE. Dagelijks 2 en 8 uur: 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld. 14 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur: Cartouche, 14 jaar. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dagelijks 2 en 8 uur: My fair lady, a.l. Zondag 11 uur: Jungle-cat, alle leeftijden. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Kara Ben Nemsi, alle leeftijden. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, REMBRANDT. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Ontsnapping uit de jungle, 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: Galapagos, alle leeftijden. ROXY. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Maciste in het stenen tijdperk, 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag t/m wo. 2.30, 7 en 9.15 uur: S.S.Sadisme, 18 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur: Een getrouwde vrouw, 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: De grote Caruso, a.l. MINERVA, t/m maandag 8.15 uur: Barabas, 14 jaar. Zaterdag en ma. 2.30 en zondag 2 eri 4.15 uur: De schrik van Texas, alle leeftijden. Donderdag 28 oktober Stadsschouwburg: Toneelgroep Centrum met de première „Lief zijn voor Sloane" van Joe Orton. Regie: Peter Oosthoek. In de hoofdrollen: Henny Orri, Piet Römer, Jules Hamel en John Koch. Donderdag 28 oktober Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit. Mevr. Ph. Jaarsma over „Handen in de Kunst". Frans Halsmuseum, (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school, de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals meester werken. Dagelijks, behalve zondag geopend van 10 17 uur. Prentencahinet: Keuze uit eigen verzame ling. Dagelijks van 10 5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Cruquius Museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dagelijks van 912.30 en 1.30 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Teyliersmuseum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen uit de 19e eeuw en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fusielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon.- en feestdagen van 2 5 uur. Vishal, Grote Markt: Expositie van druk werken van Hendrik N. Werkman, „de drukker van het paradijs". Dagelijks van 10 17 uur. Zondag van 13 17 uur, t/m 24 oktober. Van 29 okt. tot 20 november: Kleurenfoto-expositie van Ernst Haas. Kunstzaal „In 't Goe r Uur", Korte Hout straat 1. Geopend dagelijks van 10 6 uur en van 8 12 uur. Maand oktober. Expo sitie van reistekeningen Poppe Damave. Kunstcentrum „De Ark", Nw. Heiligland: Dagelijks van 10 8 uur, dinsdag gesloten. 2e Etage: 100 ambachten van Jan Luyken. Dag. (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur. T/m 6 november: Expositie schilderijen en grafiek van Gert Beyer. Linnaeushof, Bennebroek: Openluchtten toonstelling van voorjaars en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Geopend dagelijks van 9 18 uur (t/m oktober). Artificia, Binnenweg 8.30 uur: Tentoon stelling etsen en tekeningen van Willem Snitker en beeldhouwwerken van Remco v. d. Gugten. Dagelijks van 9.30—6 uur. (t/m 4 november). Museum het Huis van Looy, KI. Houtweg november: Tentoonstelling „Schilders uit Israël". Dagelijks van 10 17 uur, zondag van 1 5 uur. FILMS: CAMERA: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: 'n Verrukkelijke Idiote, 14 Jaar. Woensdag: Cartouche, 14 Jaar. LIDO: Dagelijks 2.30 en 8 uur: De laatste der Cheyennes, 14 Jaar LUXOR: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: Van Ryaus expres-trein, 14 Jaar. Wo.: The 7-year Itch. a.l. STUDIO: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: Het hu welijksbed, 18 Jaar. TRIANON: Dagelijks 2 en 8 uur: Lord Jlm, 14 Jaar. TENTOONSTELLINGEN i Gem. Museum de „Lakenhal", Oude Singel 28 Geopend dage!V1ks van 10-5 uur. Zon dag van 1-5 uur Tot 1 november Univer sitair Lustrum 1965 „De grafisch, en Hol landse aquarellen kring" Taveerne Tastevln, Beestenmark' 14: Schll- derijenexpositle, aquarellen, etsen en goua ches van C. NUhoff Sf irvolle verlichting. Klassieke en folkloristische muziek Restaurant „De Ruif", Jan Vossesteeg 89. Dag. van 10-8 uur en zondag van 8-12 uur: Expositie van aquarellen van Jan van Geen. HOOFDDORP, 28 okt. Aan de raad van de gemeente Haarlemmermeer wordt voorgesteld medewerking te ver lenen aan de bouw van 52 woningwetwo ningen in Lisserbroek en 60 in Abbenes. Voor de uitvoering wordt een krediet gevraagd van 1.240.298 voor de wonin gen en 237.016 voor grondkosten en bouwrijp maken van de grond. De wo ningen worden gebouwd overeenkom stig een plan van architekt C. J. Gilles van de stichting katholiek instituut voor volkshuisvesting te Utrecht. Alle wonin gen zijn voorzien van vier slaapvertrek ken. De gemiddelde voorlopige huur prijs van de huizen in Abbenes bedraagt 22,95 per week en van de huizen in Lisserbroek 22,10. Voor de prijs van 80.000 kan een terrein worden verkocht in het uitbrei dingsplan Nieuw Vennep-noord I voor de bouw van tien premiewoningen. De ze worden gebouwd voor personeelsle den van de N.V. Mulder-Vogem. Burgemeester en wethouders vragen voorts goedkeuring voor een krediet van 433.365 voor een aantal openba re voorzieningen te Badhoevedorp. Het is de bedoeling te komen tot een afronding van het nieuwe winkelcen trum. Hierbij moet met name aandacht worden besteed aan de vormgeving en de indeling van het Lorentzplein, van de strook tussen de Sloterweg en de daar- aangelegen winkelgalerij en van het terrein tussen deze galerij en de Kei- zersweg. De strook die de winkelflat scheidt van de Sloterweg zal gedeeltelijk wor den verhard. Tevens worden enige parkeerhavens aangelegd. Daartus sen zijn voor winkelende voetgangers tegelpaden geprojecteerd, terwijl voorts ruimte is gereserveerd voor de plaat sing van enige kiosken. Ten noordwes ten van de vjjver bij de galerij is eveneens een terrein bestemd voor par keergelegenheid. Het college denkt ook aan de mogelijkheid een jeugdverblijf in deze omgeving te stichten. Het Lo rentzplein wordt ten dele beplant en voor een ander deel eveneens tot par keerterrein geschikt gemaakt. Dan be staat ter plaatse gelegenheid voor de plaatsing van een ruime kiosk, tele fooncellen en bloembakken. Een ander voorstel heeft betrekking op de vaststelling van het uitbreidings- Sportief of gekleed, lichte of zware stoffen, al naar het u lijkt in prijzen van 70.00 tot 198.90. TERLENKA regenjassen van 78.00 tot f 198.00 STIJLVOLLE COSTUUMS van 119.00 tot 215.00 met onze bekende kleermakers service! Gen. Cronjéstraa. la - lb, telef. 53334 HAARLEM. KLEERMAKERS SINDS 1830 HAARLEM, 28 okt. De officier van justitie van de Haarlemse recht bank heeft vanmorgen tegen de 20- jarige autospuiter M. J. H. uit Haar lem een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist. De ver dachte was ondermeer poging tot dood slag op twee agenten ten laste gelegd. Op 11 juni van dit jaar dreigde de autospuiter door een politie-agent op een scooter te worden aangehouden. Omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs trachtte hij te ontkomen. Met een snelheid van tachtig km per uur raasde hij door de binnenstad, ter wijl de agent hem bleef achtervolgen. Op een gegeven moment naderde de verdachte de Jansweg, die gedeeltelijk voor het verkeer was afgesloten. In de versperring stond een andere agent het verkeer te regelen. De autospuiter gaf vlak voor de versperring gas en schep te de agent, die op de motorkap van de auto terechtkwam. Bij de bocht van de Nieuwe Gracht werd hij er weer van af geslingerd. .De scooteragent zette de achtervol ging voort, maar werd tijdens de dolle- mansrit verscheidene malen gesneden. Tot tweemaal toe werd de agent met zjjn scooter naar de waterkant gedrongen. Op het Kenaupark werd de tocht voor de verdachte roemloos besloten. Een fietser en een scooterrijder zetten de jongeman klem. De motoragent trok zijn pistool en beval de verdachte uit de wagen te komen. Toch waagde hij het nog, om een ontsnappingspoging te beginnen. Een toegesnelde politieman van de kinderpolitie velde de autospui ter met ee judogreep. De officier sprak er tijdens de zitting zijn lof over uit, dat de motoragent geen gebruik had gemaakt van zijn vuurwapen. HAARLEM, 28 okt. De Haarlem- sche rechtbank heeft vanmorgen de 39-jarige treinmachinist C. v.d. B. uit Amsterdam veroordeeld tot een voor waardelijke hechtenis van tien dagen en een boete van tweehonderd gulden. Aan zijn onvoorzichtigheid was het te wijten dat op 18 februari in de Velser tunnel bij Beverwijk een personentrein op een goederentrein inreed, waarbij een aantal personen licht werd ge wond. De Amsterdammer was machi nist van de personentrein, die als ge volg van sneeuw op de rails door een onveilig sein heen het station Bever wijk voorbijgleed. HILLEGOM, 28 okt. De kanarie- en tropische vogelvereniging Zang en Kleur heeft haar laatste bijeenkomst gewijd aan de voorbereiding van de december-tentoonstelling. De heer Larn- mersen gaf de leden enig inzicht in wat bij een dergelijke expositie is ver eist. Kleurendia's veraangenaamden de avond. De inleider gaf aan dat iedere goede kweekvogel nog geen vogel is voor een tentoonstelling. Zo zal een Oranje-Isa- bel met een zware schimmelfactor een goede kweekvogel zijn, maar geen top bereiken op een tentoonstelling. Op het gebied van tropische vogels bleek grote vooruitgang bij de broedresultaten van deze exemplaren die voor enige jaren nog voor onmogelijk werden gehouden. Dat is ook het geval met de uitkomsten van kruisingen. Ofschoon de wijze van voederen en de samenstelling van het voer goede resultaten heeft gebracht, blijven er vele vragen openstaan op dit gebied. Voor een volgende bijeenkomst worden ook niet-leden uitgenodigd. HEEMSKERK, 28 okt. Heemskerk is voornemens als de raad daar achter staat voortaan het vuil te gaan stor ten te Beverwijk, hetgeen pl.m. 30.000 per jaar zal gaan kosten. Voor de res terende maanden van dit jaar wordt 5000 gevraagd. Zodoende helpt Heems kerk mee aan het totstandkomen van het Beverwijkse St. Aagtenbos. HAARLEM, 28 okt. De 22-jarige bromfietser A. G. uit Haarlem is gister middag omstreeks half vijf geslipt op de Verspronekbrug. Het wegdek was ter plaatse glad geworden door gemor ste stookolie. De man viel toen hij de Schotersingel wilde oprijden. Hq is voor een hoofdwond behandeld in het zieken huis Sint Joannes de Deo. De reini- gini heeft de gladde plaatsen met zand bestrooid. Omstreeks kwart over drie gistermid dag zijn op de kruising Prins Bern- hardlaan-Amsterdamsevaart een motor fiets en een bromfiets met elkaar in botsing gekomen, doordat de motorfiets geen voorrang verleende. De bestuurder de 23-jarige medisch student J. van H. uit Amsterdam, sloeg over de kop en moest voor hoofdletsel worden behan deld in het Grote Gasthuis. De brom fietser, de 19-jarige matroos J. P. uit Haarlem, bleef ongedeerd. LISSE, 28 okt. Wie de veilinglood- sen van H.B.G. te Lisse doorloopt, vindt er momenteel heel wat minder aange voerde gladiolen dan op het zelfde tijd stip van het vorig jaar. Het uitzonder lijk mooie weer heeft het rooien van de gladiolenbollen sterk vertraagd. Er zat nog enige groei in en dat konden de kwekers net precies nog hebben, want de groei is niet bijzonder goed geweest. De veilingaanvoer begint op gang te komen. Deze week bedroeg de aanvoer 3600 manden van heel goede kwaliteit. In dit seizoen zal men bij het drogen en klaar maken van de gladiolen bijzonder op botrystisaantasting moeten letten. De speciale gladiolen veilingen van H.B.G. kunnen zich altijd in een grote belang stelling verheugen. De export is wat te rughoudend bij de aankoop, wat wel ver band zal houden met de hoeveelheid gladiolen die tot nu toe in het buitenland verkocht zijn. HILLEGOM, 28 okt. In de voort gezette competitie van schaakclub De Uil groep a kon J. Ph. van de Berg nog niet komen en na een spannend duel verloor hij aan J.van der Zwet. W.F. van den Berg en J. van den Berg deelden de punten. Dat was ook zo bij H.H. Hulsman en D. Balkenende. W. Peet won van J. van der Weijden. Dit ging niet zonder veel moeite. In groep b. ging het volgens onze verwachtingen. H. van Eist won van de taai-spelende Th. Brandsma en J.C. Beukei won van C. Ippel. D. Kaptein en L. C. Zonneveld kwamen niet ver der dan remise. Dit wordt ook ver wacht in de afgebroken partij Th. Jonk- heer-J. van der Wolf. De nieuweling H. Wessels ging goed van start en won van P. Schrama. In groep c. greep J. Prins een punt van W. Brandsma. Het was wel de verrassing van de avond. J. L. Pijnakker toonde grote strijdlust en won van L. Spierings. J. Schoorl blijkt wel tot een hogere klas te beho ren. Hü won zo gemakkelijk en snel van W. Mohlmann. Dinsdag is het aan treden tegen H.W.P. en het vertrek is zeven uur 's avonds van Het Hof. De uitslagen waren: A.J.Ph. v.d. Berg-J. v.d. Zwet 0-1, W. F. v.d. Berg- J. v.d. Berg V1-V2, S. H. Hulsman- J.D. Balkenende Vj-'/i, W. Peet-J. v.d. Weij den 1-0. B. gr. H. van Elst-Ts. Brandsma 1-0, C. Ippei-J. C. Beukei 0-1, Th. Jonk- heer-J. v.d. Wolf afgeb. J.v. Kampen- B. Winkelaar 0-1, D. Kaptein-L.C. Zon neveld Vs-'/s, P. Schrama-H. Wessels 0- 1, C. gr. J. Prins-W. Brandsma 1-0, J.L. Pijnakker-L. Spieriings 1-0, W. Möhl- mann-J. Schoorl 0-1. BEVALLEN van een ZOON: 26 okt.: E. Besseling-van den Eijtehof, M. Wem- pe-Poelgeest, C. M. Kriebel-Duijzers, E. Bouman-Hofkes. BEVALLEN van een DOCHTER: 27 okt.: A. Sangers-Marchand, A. Wubs- Broer. ONDERTROUWD: 27 okt: J. van Nie en M. Bergman, J. Felix en M. Hogervorst, C. Inpijn en A. Gerritsen, J. Schrameijer en A. Davelaar, F. Bachofner en M. Kempers. GEHUWD: 27 okt: C. Bakker en M. Bierman, IJ Aarts en L. Wielders, A. Koordes en H. Pieneman. OVERLEDEN: 25 okt. A. van der Velden-Rjj'kenberg, 78 jr., 26 okt: P. Bravenboer, 42 jr., R. Loos, 71 jr. HEEMSTEDE. GEBOREN: Madeleine Georgette, dr. v. G. E. Kaersenhout en M. G. de Fuijk; Cornelie Frederieke, dr. v. R. Leffe- laar en F. A. Schellenberg. ONDERTROUWD: J. Brück en M. Serphos; A. T. M. Warmerdam en A. C. Remans. GETROUWD: P. G. van Louvezijn en J. M. Does; H. C. Heijnen en C. J. M. Peperkoorn; J. F. de Ren en A. M. Voorderhaak; J. W. Derogee en J. I. M. Ziekman. OVERLEDEN: J. J. van Pelt, 52 jr. LISSE Johannes, z. v. B. T. van der Vlugt en A. H. Heemskerk, Angelie Johanna Ma ria, d. v. H. Kaptein en M. Noorder- meer, Willempje, d. v. B. Dubbeldam en J. Verboom. ONDERTROUWD: J. Goedemans en I. Ronkes, E. Postma en A. van Bezu, J. Hijdra en M. Duivenvoorden. GEHUWD: R. Versteege en M. Ver- meij, W. Warmerdam en N. Burgers, P. Berbee en J. van der Linden. OVERLEDEN: CH. van Rijn, 55 jr. HAARLEM, 27 okt. Een koninklijk entree maakte Henri Arends met zijn Noordhollands Philharmonisch Orkest toen hij het abonnementsconcert van dinsdagavond inluidde met de Intra- da voor vijf trompetten, drie trombo nes en pauken van de zeventiende- eeuwse Boheemse componist Heinrich Ignaz Franz von Biber. Deze naam is momenteel alleen bij musicologen en bij een enkele vindingrijke violist nog bekend, o.a. wegens het feit dat Biber een van de eerste componisten van programmamuziek was: hij schreef een cyclus van vijftien solosonates voor viool, corresponderend met de gehei men van de rozenkrans. Zulke intra- da's die de intocht van vorsten muzi kaal moesten begeleiden, zijn van ouds her met de muziekliteratuur verweven; de hedenavond door het N. Ph. O. met veel luister ten gehore gebrachte deed verhoudingsgewijs in pompeuze schit tering niets onder voor een verwant werk uit latere tijden als Handels Royal Fire Music. De trompetten speelden tijdens dit concert een belangrijke rol: zij ston den ook centraal in de Muziek voor strijkers, vijf trompetten en pauken van de 52-jarige Poolse componiste Grazy- na Basewicz, leerlinge o.a. van Nadia Boulanger in Parijs en thans beho rende tot de toonaangevende figuren van het muziekleven in Warschau. Het werk toont een grote bedreven heid in het uitbuiten der instrumentale mogelijkheden, zonder dat dit echter ook maar één ogenblik tot buiten- of anti-muzikale effecten leidt. Het mid dendeel laat menigmaal de strijkinstru menten in obligate soli naar voren tre den en is van intieme lyrische aard, in contrast met de geladen spanning van de hoekdelen, die soms uitbarst In heftige climaxen. Al met al is dit een van de vele hedendaagse partitu ren, die zonder Strawinsky's Sacre waarschijnlijk nooit geschreven zouden zqn. Soliste in dit zeer gevarieerde pro gramma was de Poolse Wanda Wilko- mirska, die een wondermooie Bach- speelster (vioolconcert in E. gr.) en een. XJ?rlS Pleitster voor haar landge noot Ka rol Szymanowski bleek te zijn. Er zijn maar weinig hedendaagse vio listen die het vioolconcert van deze „Poolse Willem Pijper" aandurven, zo wel wegens de hoge graad van techni sche vaardigheid die het vereist als om de problemen van samenspel met het gende toon en zangerige expressieC C gedecideerde streek, klare doordrin gende toon en zangerige expressie heeft Wanda Wilkomirska haar instrument steeds boven het orkestrale apparaat doen uitschitteren, hoewel de melodi sche lijnen en het passagewerk er ten nauwste mee verweven zijn. In de ca dens herkende men de componist van het violistische pronkstukje „Fontaine d'Arethuse". Met de Tweede suite Daphnis et Chloe van Ravel besloot Henri Arends vol vurig élan dit origi nele concert. M. A.-Vr. (Advertentie) 't Is trouwens nooit vroeg ge noeg om iets moois te kopen, zeker niet, wanneer het een „hartelijk" gouden of zilveren geschenk betreft. Ener is heel wat moois in de collectie „Hartewens ge schenken" bij het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEFOON 2 00 49 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4