Castelo Branco: Desnoods staat van beleg Politieke partijen verboden na linkse stembuszege Revolutie Nguyen Van Dong in Moskou: Onenigheid China- Vietcong inzake Zuid-Y ietnam Peking: strijd voortzetten Voetballer in hoger beroep PRIJS VOOR HET SLEUTELKRUID Dr. v. Heivoort in Kamercommissie: Natuurzuivere Ziektev erzuim neemt belangrijk toe ondanks moderne medische zorg Onderzoek in 21 bedrijven Weer onrust in Amsterdamse taxiwereld Hele papierwinkel nodig voor de bouw van eenvoudig huis Steun voor minder validen volgens a Ig.bijstandswet VAN RECHTS KOSTSCHOOL „Experiment met hart van niet te schatten betekenis" Buren in geweer tegen stank van vijftig katten Dodental ongeluk met bus in Polen tot 15 gestegen V irusonderzoeker SLACHTOFFER VAN ZIJN WERK Verband met godsdienst Prof. Durrer terug uit Amerika: DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 PAGINA 5 p BRASILIA, 28 okt. (AFP). resident Humberto Castelo Bran- o van Brazilië heeft woensdag Ie Politieke partijen ontbonden zichzelf bij decreet dt bevoegd- cid toegekend om zo nodig de ^aat van beleg af te kondigen. 1?, regering kan voorts politieke -' ers voor tien jaar hun mandaat rechten ontnemen. a Moskou, 28 okt. De woordvoer- o,,r, van de Vietcong in Moskou heeft best er verschil van mening TSE-TOENG frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter pp wekking en verkwikking. PROF DR. I. GADOUREK Brazilië's president grijpt naar de macht Verb- ®en rede voor radio en televisie Hiaat1"1*6 het staatshoofd, dat deze Ver«t eg.6'en noodzakelijk waren lutv nS van het door hem „"onair" ter ,revo- o|,l<>nair van het vorige jaar een einde In» aan 'Ie te links geachte rege- öein Va" President Goulart. De presi- ien Ze' dat de bijzondere maatrege- ti0n 7ervat zijn in een tweede „institu te, 'e wet", die hij had afgekondigd VooAaarborSing van ae revolutie en heufi bet handhaven van de orde. Het Wa'n.a dat op dat van Goulart volgde, jtei "'Rf'steld bij de eerste „institutio- krae. Wet". De nieuwe wet blijft van ht tot 15 maart 1967. De president kan volgens de nieu- *e wet het Congres op reces sturen, ."geacht of de staat van beleg al "ari niet is afgekondigd. Voorts is het 'aatshoofd bevoegd een datum vast 6 stellen voor de keuze van een nieu- J\e president door het parlement en Aet door rechtstreekse verkiezingen, he j^iwige president stelt zich niet De maatregelen die de president af kondigde, waren eerder a'an het par lement voorgelegd. Toen het er echter op een gezamenlijke vergadering van Kamer en Senaat in de nacht van dins dag op woensdag naar ui* zag, dat de voorstellen zouden worden afgewe zen, trokken de voorstanders van de bijzondere bevoegdheden zich terug, waardoor er geen quorum meer was. De president trekt ook de bevoegdheid tot zich de bewegingsvrijheid te beper ken van personen aan wie sedert de omwenteling van vorig voorjaar de po litieke rechten zijn ontnomen. Onder deze groeg bevindt zich oud-president Kubitschek, die sinds zijn terugkeer in Brazilië vrijwel onafgebroken door militairen is verhoord. Het onderzoek waarbij Kubitschek is betrokken heeft ten doel vast te stellen of er bij het oude bewind sprake was van commu nistische infiltratie. Zoals bekend heb ben bij de gouverneursverkiezingen op 3 oktober twee naaste vrienden van Kubitschek uit de sociaal-democrati sche (oppositie-)partij de overwinning behaald inde twee belangrijke staten Guanabara en Minas Gerais. Waarnemers vragen ;ich af hoe vol gens de nieuwe wet het evenwicht tus sen de drie machten verzekerd zal blij ven. Men meent dat bjj de nieuwe wet de uitvoerende macht .rijwel volledige controle zal krijgen over .ie wetgeven de en de rechterlijke macht, evenals over het politieke en sociale leven in het land. De tot nog toe tamelijk onafhankelij ke gouverneurs krijgen door de prak tisch volledige regeringsbevoegdheid om in de staten in te grijpen, vrijwel niets meer te zeggen. Het Congres is niet naar huis gezonden, maar doordat de president de mandaten van de par lementariërs kan intrekken zonder dat deze kunnen worden vervangen, kan de uitvoerende macht het aantal parle mentariërs vaststellen. Het aantal recht- (Door VICTOR ZORZA) list tussen de Vietcong en commu- Wcht China over de houding ten op- vooi-, van de Amerikanen en over de ljn ^'aarden om tot vredesonderhande- de *e tornen. Hij verklaarde, dat ïei Ajetcong tot onderhandelingen be- \v0l.'s> maar China wil, dat de oorlog <U "t voortgezet. Nguyen Van Dong, jjyj ptficiële vertegenwoordiger van het ^«Vietnamese Bevrijdingsfront in W(l u", moet volgens radio Praag ge- hebben, dat „de verhoudingen tus- *6DnKr ^'etcong en de Chinese Volks- hliek thans nogal gespannen zijn". j.,De Vietcong", aldus Nguyen Van „verlangt geenszins, dat de ®renigde Staten hun troepenmacht y 1 Zuid-Vietnam zullen terugtrekken E.|6rdat vredesonderhandelingen be- fennen. Men verlangt slechts, dat de fro gde Staten het Bevrijdings- bj?ht als onderhandelingspartner ph die besprekingen zullen erkennen", taa Praag gaf als zijn commen- V:af> dat te verwachten was, dat het ^etnamei ese volk, dat ernstig onder van oorlog lijdt, fiet standpunt Von0?' dat de strÜd moet worden haiHSezet tot de overwinning is be- het koste wat het kost, niet al delen. Pfan o°r de Vietnamezen", aldus radio „betekent de prijs, die moet de betaald voor voortzetting van Verhi riJd verscheuring en dagelijkse op «tiging van het eigen land en dat 6esseiv> ^dstip, dat de „militaire suc- Mftarn van cle Vietcong allang voor- sPreven Seschapen hebben voor be- Iront n?en, waarbij bet Bevrijdings- ?eh n 'iIet zal worden gedwongen tot ke Zg.ndergeschikte rol, maar als geljj- i raao uUnnen optreden." Volgens radio r'arin h?eft Nguyen Van Dong zijn ver- i ®1 aLln Helsinki afgelegd. Geen en- Marin-. r Persbureau heeft deze ver- nS gepubliceerd. hielrt^i0 Helsinki maakte echter wel van i»| van soortgelijke opmerkingen Vra "guyen yan Dong als antwoord op geste]a' die bem door Finse studenten vap werden. „Wanneer de leiders net Zuidvietnamese Bevrjjdings- front de verklaring van Nguyen onder schrijven", aldus radio Praag, „dan be tekent dit een vergroting van het iso lement van de Chinese politiek, die bij iedere stap, die de Volksrepubliek neemt, duidelijker blijkt." Voordat men de opmerkingen van Nguyen Van Dong als de officiële me ning van de Vietcong gaat beschouwen, moet men er wel rekening mee hou den, dat hij in het verleden wel eens meer gezegd heeft, dat terugtrekking van de Amerikaanse troepen geen ab solute voorwaarde voor de opening van onderhandelingen over 'n wapenstilstand was. Later ontkende hij echter offici eel iets dergelijks gezegd te hebben. Dit is echter niet meer van belang. Rusk heeft namelijk onlangs bevestigd dat de Noordvietnamezen dit niet lan- Ser als voorwaarde stellen. Dat, aldus lusk, is een belangrijke stap voor waarts, maar hoewel de Verenigde Staten bereid zijn onvoorwaardelijk naar de conferentietafel te gaan „is het nog steeds niet zover." Deze verkla ring was waarschijnlijk een nieuwe uit nodiging aan de communisten hun wil tot onderhandelingen kenbaar te ma ken. Rusk schijnt ook van tevoren van de verklaringen van Nguyen Van Dong op de hoogte te zijn geweest. Hfl ver telde althans een aantal studenten bij een bezoek aan de John Hopkins Uni versity onlangs, dat er onder de com munisten in Zuid-Oost Azië onenigheid bestond over de vraag of men tot vre desonderhandelingen moest overgaan. Nguyen Van Dong zal zijn door radio Praag gepubliceerde verklaringen mogelijk opnieuw ontkennen, vooral wanneer China er tegenover de Vieji" cong zijn ontstemming over uitspreekt, maar of dit gebeurt of niet, Washing ton zal deze kleine aanwijzing in de goede richting niet over het hoofd zien. Vele maanden geleden, toen de ge vechten in Vietnam nog zeer bloedig waren, meepden degenen, die zich in tensief met de studie van de commu nistische politiek bezighouden, al ge schilpunten tussen de Chinezen en de Vietcong te kunnen waarnemen. Zjj drongen er bij de regering van de Ver enigde Staten toen op aan hiervan ge bruik te maken bij het zoeken naar een oplossing. Het is dus mogelijk, dat zelfs wanneer deze onderlinge geschil punten toendertjjd bestonden wat in geen enkel opzicht zeker isde com munisten nog te zeer overtuigd waren van de overwinning om onderhandelin gen te overwegen. Als de status van de Vietcong bij de onderhandelingen werkelijk het enige belangrijke punt is, dan moet het mo- feljjk zijn een formule te vinden, waar oor de vertegenwoordigers van de Vietcong als gelijke partners aan de onderhandelingen zouden kunnen deel nemen. De Verenigde Staten stellen zich thans nog op het standpunt, dat de Vietcong inderdaad aan de onder handelingen mag deelnemen, maar al leen als onderdeel van de Noordviet- namese delegatie. ZAANDAM, 28 okt. De speler van het Wormerveerse Blauw Wit C. de Vries die tot 3 weken gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het mishandelen van een scheidsrechter heeft heden ho ger beroep tegen dit vonnis aangete kend. Tijdens de nieuwe behandeling van zijn zaak zal hij worden verdedigd door mr, R. P. Kokosky uit Amsterdam. ters bij het hooggerechtshof is van 11 op 16 gebracht. Hiermee beschikt de regering over een meerderheid in de wetgevende macht. Volgens de oppositie zijn door de af kondiging van de nieuwe wet de ge matigden in het gevolg van president Branco de „grote verliezers". De bur gerlijke en militaire groepen die ver antwoordelijk waren voor het verdrij ven van president Goulart in 1964, wa ren reeds bijna een jaar in twee kam pen verdeeld, zo wordt gezegd. De ene groep wilde een snelle terugkeer tot de democratie en de andere groep wilde handhaving van het huidige regiem. Tot deze laatste groep behoren vooral jonge officieren en anti-communistische bur gerlijke bewegingen. WENEN, 28 okt. (UPI) De be roemde virusonderzoeker dr. Hans Mo- ritsch, is ernstig ziek. Hij is het slacht offer geworden van zijn eigen proeven. De 41-jaar oude pionier is in be wusteloze toestand in het ziekenhuis op genomen als gevolg van een infectie die hjj twaalf dagen geleden in zijn labo ratorium heeft opgelopen bij het onder zoeken van een onbekende virus. Dr. Moritsch is directeur van het In stituut voor Hygiëne van de Weense uni versiteit. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 28 okt. Dit jaar staat, zoals gemeld, de Kinderboeken week in het teken van de dierenwereld. Hiermede wordt de band aangegeven die bestaat tussen het kind, het boek en het dier. Vandaar dat de officiële opening van de elfde Kinderboeken week gisteravond plaats vond in het sierlijke Aquarium van Artis. Het was eigenlijk een plechtige openingsavond, die niet zozeer voor het kind bestemd was, maar het kind in ons bleek niet dood te zjjn want men heeft veel plezier beleefd aan een en ander. De heer H. J. Michaël, hoofd der onderafdeling toneel en letteren van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, reikte de prijs van het kinderboek van het jaar aan de Amsterdamse journalist-auteur Paul Biegel uit. Deze prijs kreeg de heer Biegel voor zijn in 1964 verschenen boek „Het Sleutelkruid". Daarna was het woord aan Guido van Deth. Deze voerde in het Aquarium een poppenspel op, getiteld: „Als achterkleinkinderen overgrootouders worden". (Advertentie) GRONINGEN, 28 okt. Het is para doxaal, dat terwijl de bedrijfsgenees kundige dienst zich aan het ontwikke len is en de algemene gezondheid van de bevolking beter is dan ooit te voren, het ziekteverzuim in de bedrijven een opgaande lijn vertoond. Het percentage verliesdagen door ziekte van mannelij ke arbeidskrachten is nl. gestegen van 4 pet. in 1950 tot 5,3 pet. in 1960. Ook het aantal malen verzuim steeg belang rijk, namelijk van 1,8 pet. in 1950 tot 2,7 pet aan nieuwe gevallen per week in 1960. Dit ziekteverzuim is voorwerp geweest van een onderzoek, verricht door het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen onder lei ding van prof. dr. I. Gadourek. Aan leiding daartoe was ook het vermoeden, dat er niet-medische, niet-bacterioio- gische en sociale oorzaken aan dit ziek teverzuim ten grondslag zouden liggen. Het onderzoek strekte zich uit tot 21 grote bedrijven overal in het land. Er werden 107 groepen geselecteerd en met elkaar vergeleken. Doorslaggevend was het ziekteverzuim gedurende een half tot een heel jaar voorafgaand aan het interview. Er werden 2209 arbeiders ondervraagd. Zij gaven antwoord op rond 130 vragen. Het feitenmateriaal werd verwerkt in de elektronische re- kenapparatuur teneinde wederzijdse, onderlinge betrekkingen duidelijk te la ten spreken. Het onderzoek was moge lijk met hulp van de Gezondsheidsor- ganisatie T.N.O. De resultaten zijn neergelegd in een drie honderd bladzijden tellend boek werk, „Absences and well-being of wor kers", dat vandaag is verschenen bij Van Gorcum en Comp N.V. te Assen. De hypothese dat het moreel lager is geworden en dat men mede door de sociale zekerheden sneller en ge makkelijker verzuimt, is niet houd baar gebleken. Evenmin is het zo dat mensen die minder bevrediging vin den in het werk en minder loyaal zijn, meer verzuimen Wel zijn aller lei organisatorische factoren van in vloed gebleken op het werkverzuim. Tariefwerk bijvoorbeeld werkt ver zuim in de hand. Ploegenarbeid is van invloed op het ziekteverzuim. In dien de baas uit de groep zelf voor komt, is er sprake van een hoger ziekteverzuim. Maar ook is er meer tevredenheid met het werk. De correlatie tussen moeheid en wer kelijke werkbelasting van de arbeider bleek maar heel zwak te zijn. Moeheid hangt meer af van psychische en socia le factoren dan yan rechtstreekse fysie ke werkomstandigheden. Hoe groter de afstand van de woning tot de fabriek, hoe meer werkverzuim. Hier is wellicht het „te laat komen" van invloed. Voor een arbeider die ver van zijn werk woont betekent dat al gauw een dag verzuim. Er is dan een geneigdheid om een paar dagen in huis te blijven wegens „ziekte". De sociale voorzieningen maken de mensen door gaans wel wat onverschilliger. Er kon geen verband worden aange toond tussen een groter werkverzuim en de jeugdige arbeidersgroepen. Trou wens evenmin tussen werkverzuim en de oudere groepen. Bij de ouderen spelen andere factoren mee, als er zijn een gro ter# kans op besmetting in grotere ge- zinnen en het accepteren van vaak beter betaalde, maar meer riskante banen. Mannen die zich zorgen maken over het behoud van hun goede baan, mis sen minder vaak hun ploag dan diegenen die zich zeker weten van hun baan. Wel vertonen eerstgenoemden meer symp tomen van psycho-somatische aanleg. Gevoel van moeheid, onzekerheid be treffende de baan, de onbelangrijkheid van de taak in de onderneming blpken het plezier in het werk en het gevoel van tevredenheid te bederven. Kritiek op de leiding tiert dan welig. Ook arbeids krachten die zich sterk gecontroleerd weten gedurende het arbeidsproces zijn vatbaar voor kritiek. Er is geen verband gevonden tussen godsdienst en hoger oi lager ziektever zuim. Een ongezochte correllatie was, dat R.K. ameiders meer geneigd zijn om te klagen over zich-ziek-voelen dan prot. christelijke arbeiders. Maar prof. Gadourek tekent hierbij aan dat dit ge voel van ziek-zijn zich niet zo zeer bij de individuele r.k.-arbeider openbaarde, maar bij de r.k.-groepen als geheel. Wel licht hangt dit samen met het verschil in levenspatroon in het zuiden van het land, waar men meer van het leven „geniet" en waar o.a meer 'ntensieve drinkgewoonten heersen. Gebleken is dat mensen zonder reli gieuze binding of leden van kerken met losse organisatorische structuur zich in tensiever betrokken voelen tot de afde ling waar ze werken. De band met de afdeling waar ze werken kon 'el eens dienen te. vervanging van de ontbre kende religieuze banden, al zal dit na der onderzocht moeten worden. AMSTERDAM, 28 oktober, Er is nog geen rust in de hoofdstedelijke taxiwereld, 546 Amsterdamse taxichauf feurs (bijna de helft van alle loon- chauffeurs en eigen rijders in de hoofd stad) hebben zich vannacht in Marcan- ti in een motie gekeerd tegen (a) een verhoging van de taxi-tarieven en (b) het opnemen van fooien in de meter, zoals vervat in de onlangs door werk nemers- en werkgeversorganisaties ge sloten voorlopige tussentijdse regeling in afwachting van de nieuwe cao van 1 april 1966. Daarnaast verlangen de taxichauf feurs, zo luidde de motie, bij de be spreking van genoemde materie ver tegenwoordigd te zijn. De nachtver gadering die het karakter van een protestbijeenkomst had, was belegd door de eigenrijdersorganisatie „ver eniging overkoepeling zelfstandige taxiondernemingen". De secretaris van deze organisatie, de heer H. de Boer, wees het werkgeversargument dat de kostenverzwaring ten gevolge van de uitkering van hogere lonen al leen op te vangen zou zijn door een tariefsverhoging, van de hand. De omzet in het Amsterdamse taxibe drijf is, aldus de heer De Boer, in het eerste halfjaar van 1965 80 a 90 procent gestegen in vergelijking met bijvoorbeeld 1959. Hij meende dat over „fooien in de klok" slechts kon worden gesproken nadat de geschil punten over de beloning tot een op lossing zullen zijn gebracht. De voor zitter van het actiecomité taxichauf feurs, de heer R. Haks, was van oordeel dat de door partijen overeen gekomen verhoging van het basisloon tot 150 gulden per week ongedaan zou worden gemaakt door de tariefs verhoging en het instellen van fooien in de meter. Het comité is niet prin cipieel tegen fooiloos rijden, zo zei de heer Haks, maar dan gaan wij de zelfde eisen stellen als arbeiders in andere bedrijfstakken: betaling van overwerk, zaterdag-zondag- en nacht toeslag enzovoort. BUSSUM, 28 okt. Welaan, dat was dan weer het VPRO-avondje wel. Om met het slot te beginnen: „De verlos ser", een spel van Otto Dijk, bleek een heel problematisch stuk met een „lei der". die wel iets moest hebben van Degene, die men als christenen onder elkaar dan als de Verlosser zonder meer pleegt te erkennen. Het spel was een soort na-afbeelding en in die zin ook van een nadrukkelijke, zjj het schamele symboliek. Otto Dijk heeft, vermoed ik, alle klokken horen luiden en heeft zich dan ook door alle klepels om de oren laten slaan. Maar Ton Lensink als „de leider" was voortreffelijk, dat moet ge zegd worden. In „Ruimte voor miljoenen" werd het probleem van de (dreigende) overbevolking in Nederland aange sneden. Dat gebeurde onder leiding van Wim van der Velden filmisch od een heel argeloze manier en de tekst op de achtergrond, die zijn hoog tepunt vond in een verwijzing naar de kennelijk betwistbaar geachte „zegen van het grote gezin" en daarmee na tuurlijk meteen in een ironisch aan geduide kinderbijslag, was van een onnozele lummelachtigheid, die een mens de tranen bijna in de ogen deed schieten. Maar zo christelijk mag de VPRO dan nog wel wezen, dat zij verhindert dat een inderdaad nijpend probleem op zulk een kostschoolach tige wijze aan de orde wordt gesteld. Het enig helemaal duidelijke pro gramma was gisteravond afgezien van de ook televisionair nu wel over- bekend-Franse Gilbert Bécaud „Randfiguren", waarin Magda Jans- sens, Elsje Scherjon, Jules Croiset en Julien Schoenaerts terecht met alle overtuiging eer bewezen aan de grote dichter en toneelschrijver die C. A. Brederode is geweest en „hertaald" voor mensen van nu nog steeds is. H. Hn. (ad int.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 okt. Het Tweede Kamerlid dr. van Heivoort (KVP) heeft de leden van de commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning in de openbare vergadering een schema overgelegd waaruit blijkt, welk een wir-war van instanties de gewone burger moet passeren voor hij een een voudig huis kan gaan bouwen. Hij krijgt te maken met gemeente en provincie, met bouwverordeningen, Bouw- en Wo ningtoezicht, welstandscommissies, grondbedrijf, bouwkassen of hypotheek banken, subsidieregeling, stadsont wikkeling, bestemmingsplannen in of buiten de bebouwde kom, rooilijnbeslui- ten, bouwvergunningen, aanbestedingen en wanneer het huis er eenmaal staat nog met bewoningsvergunningen. Is het een gerestaureerd huis dan komt ook Monumentenzorg er vaak nog aan te pas. „Minister wil ons verlossen van deze papierwinkel", zo vroeg de heer van Heivoort, zelf burgemeester en dus ook door paperassen geplaagd. Het antwoord van de minister was ontnuchterend: Uw schema is het ergste niet. Als u dat wilt beleven moet u minister worden. Wij hebben te maken met een soort driedimen sionaal schema, waarbij vergeleken het uwe maar kinderspel is. Minister Bogaers heeft in de commis sievergadering uiteengezet, dat voor zjjn beleid om tot een zekere liberali satie te komen in de vorm van lossere huurprijsbeheersing en grotere toewij zing van contingenten, goede voorbe reiding onmisbaar is. De overheid moet SCHIPHOL, 28 okt. De aan het Wil- helminagasthuis verbonden cardioloog prof. dr. D. Durrer, die op een medisch congres in Bal Harbour (Florida) zijn opzienbarend experiment met een men selijk hart heeft bekend gemaakt, is van mening dat deze proefneming met het hart van een zeventig jaar oude man, die na een ernstige hartaanval was overle den, van niet te schatten waarde is voor een betere kennis van de werking van het menselijk hart en voor het aan de hand van een elektrocardiogram te stel len diagnose. „Met de ervaringen, die wij hiermee hebben opgedaan, zullen wij in staat zijn bepaalde ziekelijke af wijkingen van het hart te herkennen", aldus de professor, die vanmorgen vroeg uit New York op Schiphol terug keerde, in gezelschap van dr. F. L. Mejj- ler, die met dr. Durrer naar Amerika was geweest. Tijdens een persconferentie op de luchthaven wees hij erop, dat er nog meer geld, tijd en ruimte vrij moet komen om het onderzoek van het hart uit te breiden. „Er zijn vooral in de beschaafde wereld veel mensen, die een hartafwijking hebben of aan een hartziekte overladen. Wij zouden de mensheid op dit gebied beter kunnen helpen wanneer voor het cardiologisch onderzoek meer geld zou worden uit getrokken", aldus prof Durrer die als voorbeeld aanhaalde dat in de Verenig de Staten 4 procent van het nationaal inkomen is bestemd voor medische re search en dat 150 miljoen dollar wordt besteed aan de ontwikkeling van een kunsthart. „Hartziekte is op het ogenblik moor denaar nummer een," aldus prof. Dur rer, „er zal nog heel wat speurwerk moeten worden verricht om een greep te krijgen op deze doder". De opzien barende proefneming, die in het begin van dit jaar in het laboratorium van het academisch ziekenhuis van de uni versiteit van Amsterdam (het W.G.) na vijftien jaar speuren door een team van doctoren onder leiding van de profes sor werd verricht, heeft de wetenschap in ieder geval een eind vooruit geholpen Ook in Amerika bestaat veel belang stelling voor dit experiment. Binnenkort zullen twee cardiologen (van de univer siteit van New York cn Florida) naar Nederland komen om de techniek te le ren. Als verklaring voor het feit, dat het experiment nu pas in de openbaarheid is gekomen, voerde de professor aan dat hij helemaal niet van plan is ge weest om er ooit ruchtbaarheid aan te geven. In Bal Harbour heeft hij zich door zjjn collega's tenslotte laten over halen het hele verhaal aan de pers te vertellen. DEN HAAG, 28 okt. Op grond van de algemene bijstandswet is een nieuwe rijksgroepsregeling voor min der validen vastgesteld, die de drie bestaande regelingen vervangt, terwijl bovendien de kring van gerechtigden belangrijk is uitgebreid. AU» minder validen van 18 tot 65 jaar hebben aan spraak op een uitkering, mits zij als kostwinner, alleenstaande of thuiswo nende geen arbeid kunnen verrichten, niet in een inrichting worden verpleegd of verzorgd en geen recht hebben op een uitkering krachtens ile sociale ver zekeringswetten voor minder validen. De periodieke uitkeringen bedra gen voor: kostwinners: 61,05 per week (te vermeerderen met een toeslag van 7,35 voor kinderen van 0-5 jaar, 11,05 van 6 - 12 jaar en 14,20 van 13 - 20 jaar, en met het huurbedrag en d. eventuele ziekenfondspremie); alleenstaanden: 42,40 per week (te vermeerderen met het huurbe drag, of met 9,— per week als .;een zelfstandige huishouding wordt ge voerd, en met de eventuele zieken fondspremie) en thuiswonenden: van 18 - 20 Jaar 30,30 per week en van 21 - 65 jaar 42,40 per week (eventueel te ver meerderen met de ziekenfondspre mie). Een bijzondere uitkering kan ook al wordt geen periodieke uitkering ge noten verleend worden voor: nood zakelijke uitgaven, die verband houden met de aard van de hivaliditeit; uit gaven, die kunnen dienen ter verbete ring van de levensomstandigheden van de minder validen; en uitgaven, die vooral gericht zijn op het verkrijgen of behouden van arbeid (hiervoor ko men ook 15-jarigen reeds in aanmer king). Bij de vaststelling van de uitkeringen wordt uitsluitend rekening gehouden met de inkomsten en het vermogen van de minder valide zelf en blijft dus de financiële positie van meerderjarige kinderen, ouders, broers en zusters bui ten beschouwing. Burgemeester en Wethouders zijn ge houden te bevorderen, dat de minder valide gebruik maakt van alle moge lijkheden tot revalidatie Deskundige in stellingen en personen zullen hierbij van advies dienen. De nieuwe regeling, die een laatste aanvullende bestaansvoorziening behelst in het kader van een reeks gel dende of iri de naaste toekomst te tref fen voorzieningen voor minder validen, zal zodra de voorgenomen wetten arbeidsongeschiktheidsverzekering en zware geneeskundige risico's in wer king treden worden aangepast. eerst terdege weten waar zij aan be gint. Vóór alles moet er overleg zij met Gedeputeerde Staten. Zij moet ook kennis hebben van de risico's die aan de liberalisatie ter plaatse vastzitten. Zij moet een scherpe analyse maken van het „stuwmeer" van bouwaanvra- gen. Zij moet weten in hoeverre er een reserve is en of die alleen maar op papier bestaat of er werkelijk is. De minister kon de Kamer de verzekering geven, dat voor degenen die op goed# gronden meer vrijheid van beweging vragen nu reeds oplossingen worac.. gevonden. Hij kreeg na zijn betoog zowel van de heer Aantjes (AR) als van de^ heer Vellinga (PvdA) te horen dat hij hen overtuigd had. De eerste omdat hen# gebleken is dat grotere vrijheid voor gesubsidieerde bouw reeds praktijk is geworden, de laatste omdat hij gelooft in het systeem van de minister die dui delijk voorwaarden aan de liberalisatie stelt. Hij deelde verder mee, dat in de pe riode van 1 oktober 1964 tot 1 oktoboe 1965 114.000 woningen gereed zijn geko men tegen slechts 90.000 in de overeen komstige periode van 1963/'64. In de maand september is het aan tal woningen met bijna tweeduizend ge stegen boven dezelfde maand van het vorig jaar. Hij zei dat er thans een reservé is van 27.000 woningen om eventuele tegenvallers in strenge win ters te overbruggen bij het bereiken van het vooropgestelde doel, dat In 1970 de woningnood zal zijn opgeheven. Minister Bogaers heeft in de com missie nog medegedeeld, dat de vvo- ningwetbouw met zijn zestigduizend wo ningen voor hem het grote en onmis bare stabilisatiemiddel is voor de bouwprijzen. Hij pareerde daarmee aanvallen van prof. Witteveen in de richting van wat de VVD al bij de politieke beschouwingen had gevraagd: meer bouw van particuliere woningen ten koste van het woningwetcontingent. De minister zei. dat de tijd voorbij is van de steeds stijgende bouwprijzen, die mede de speculatieve bouw in de hand hebben gewerkt. ZOETERWOUDE. 28 okt. De buren van een 68-jarige inwoonster hier heb ben zich tot de inspectie van de Volks gezondheid en tot de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ge wend met de klachten over de afgrijse lijke stank van de ongeveer 50 katten die de vrouw er op na houdt. De kantonrechter in Leiden veroor deelde haar reeds in oktober vorig jaar tot een geldboete van 12,50, omdat volgens de politieverordening het hou den van meer dan twee katten verbo den is. Thans is opnieuw proces-verbaal opgemaakt. De woning van de vrouw is zodanig vervuild; dat het kattenvuil er met schop en kruiwagen uit moet worden verwijderd. UTRECHT, 28 okt. Het aantal slachtoffers van het ongeluk met een NBM-bus bp Skwierzyna in Polen is gestegen tot vijftien. Een van de zwaar gewonden is gisterochtend over leden. Er worden nu nog vier zwaar gewonden in de ziekenhuizen verpleegd. De overige dertig passagiers, die lich te verwondingen opliepen, hebben in middels de ziekenhuizen verlaten. De beide gewonde Nederlandse chauffeurs maken het goed. De 50-ja- rige G. van Asselt uit Hilversum reist morgen met NBM-directeur Bruins en de exploitatiechef naar Nederland terug. De kans bestaat dat de andere chauf feur, de 34-jarige Th de Vreugd uit Doorn, nog enkele dagen in het zie kenhuis moet blijven. Hij heeft een arm gebroken en liep een schouderblessure op. De bus zal als total-loss naar Neder land worden getransporteerd. NBM-dl- recteur Bruins heeft daarvoor de rege lingen getroffen. KRUISWOORDRAADSEL 3 4 5 e 9 10 Horizontaal: 1. pittig gezegde; 2. vogel: 3. rund, deel van scheepskiel; 4. grassoort, vocht; 5. dyne (afk.), mohammedaanse pel grimstocht, met eigen hand (Lat afk.); 6, regeringsvorm; 7. pera. vnw., keurmerk, symbool chromium; 8. autokenteken Neder land, pony, afdeling van ziekenhuis (afk.); 9. waarschuwingsapparaten, ann: (afk.); 10. zijrivier van de Elbe, insekt; 11. naam van Egyptische vorsten Verticaal: 1. acrobaat; 2. rode verfstof, verbond; 3. koning-keizer (Lat. afk.), noot, belemmering; 4. jonge dieren die nog m het nest moeten worden gevoerd: 5. a.u.b., anno currente (afk.), voorzetsel, 6. ruiters; 7. zeegodin, kledingstuk; 8. delfstof, Duits automerk: 9. vriendschappelijk; 10. kokos palm. Oplossing van 27 oktober 1. herfst; 2. kabinet; 3. zodoende: 4. ad viseur; 5. vernauwen; 6. Friesland. Op de streepjes: het kind en de dieren wereld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5