Akkoord tussen regering en Mobil Oil Mr. Marijnen wist niets van verloving Roggeveen Schous Hf Alleman naar Rusland Priet praat met computer Paartjeeven gauw getrouwd in Oxford Engelse pers tracteert op champagne Opzij Troon V akbonden Spoed BIJ AUDIUM 22 MENSEN ONTSLAGEN Premier s Cuba maakt einde aan wilde vlucht' GERAFFINEERDE MORRIS Suède en Nappa kleding Straks werk voor 20.000 man Mari Andriessen maakt borstbeeld van Pim Muiier Het nieuws VANDAAG En Gasverwarming? Olieverwarming? Kolenverwarming? Voor modieuze dames- en teenerkleding MOEDER WIL GEEN „JA" ZEGGEN van net n ièiiws „ELLEN" DE STEENWERF Herfstachtig VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No 32190 Verder »Pn^lSïERDAM. 29 okt. De gehoor- t® alenfabriek Audium heeft, tot gro- V#« nï van de werknemers, 22 haar 14,0 personeelsleden aangezegd ken andere werkkring uit te kij- Minister de Jong wordt vastge- gespt voor een vlucht van an derhalf uur in een straaljager. Dat gebeurde gisteren tijdens het bezoek dat de minister van Defensie bracht aan kamp Nieuw Amsterdam te Soester- berg, waar hij zich liet voor lichten over het werk van het daar gelegerde 32ste Ameri kaanse onderscheppingssqua dron. c SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Huishoudafdeling rem SSUir,vtaiJ^sbe^fiB»t, 30 jaar uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem AMSTERDAM, 29 okt. Tussen Mobil Oil en de re gering is dezer dagen alge hele overeenstemming be reikt over de vestiging van een olieraffinaderij aan het Noordzeekanaal ten westen van Amsterdam. De zeer strenge en uiterst kostbare voorwaarden ten aanzien van lucht- bodem- en waterver ontreiniging heeft Mobil Oil na ampel beraad aanvaard De eisen die Mobil Oil op haar beurt stelde, met name ten aanzien van de aanvoer van grondstoffen, zullen wor den ingewilligd. De olieraffi naderij zal volgens ir. J. den Toom, directeur van Havens- en Handelsinrichtingen in Amsterdam, een der „schoon ste" van West-Europa wor den. Ongenoegen Gelukkig Aluminium voorzetramen. Kant er klaar geplaatst Korte leveringstijd. SPAARNDAMSEWEG 48 HAARLEM Telef. 02500 53750 NIEUWE HAARLEMSCHE COUR ADVERTENTIETARIfcF 50 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 5,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 60. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Raffinaderij bij Amsterdam „schoonste" van W.-Europa """""iiiiiiiiiintittNtiiiiiiiiin,n,minimum,inmini,mm .Oide Amsterdamse provo's zijn teisteren door de burgemeester van Gorkum ontvangen in zijn raadhuis, waar zij op een van de muren het symbool „appel met steel" tekenden. Het mocht van Ridder van Kappard blijven staan. Zie pag. 5. In januari zullen vier Ameri kanen de ruimte ingaan om een >.rendez-vous" tot stand te bren gen. President Johnson heeft dat °P zijn boerderij in Texas bekend gemaakt. Meer hierover op pag. 5. 5. Op Schiphol was gisteren een onzer redacteuren hij de ontvangst van de ijssterren uit zeven landen, die vanavond op uw scherm te 2>en zijn in een directe uitzending vanuit de HOKIJ. Meer hierover °P onze rtv-pagina. Op pagina 2 kunt u o.a. in de rubriek „Op zijpaden" lezen hoe n uw kinderen kunt helpen bij net fröbelen. De Amsterdamse bokser Wim Snoek is bezig aan een come back. Na de teleurstellende wed strijden van vorig jaar wil de 38- jarige pugilist nu nog niet defini tief zijn handschoenen in de ring Werpen. „Ik wil zó geen afscheid nemen", heeft hij gezegd. Hoe en waarop hij zich onder leiding van „Ome Dick Groothuis" thans voorbereidt beschrijft een onzer verslaggevers. Nog meer boks- nieuws: onze landgenoten wonnen in Wales met 6-4. De Antilliaanse honkballers wil len weg bij Sparta. Boze tongen in Rotterdam beweren, dat zij hun toevlucht bij Feyenoord zoe- ken, omdat deze club hen zou be- talen. Dit sportnieuws en de op- stellingen van de semiprofs voor de wedstrijden van komende zon dag vindt op onze dagelijkse sportpagina. Regionaalnieuws op pag. 3. <U|uimimmimmmmiimmiimmiimmimiiiiiui"iimi"i (Advertentie niet duur wel heerlijk 1»^ gaa'n P vrijdagmorgen 5 november We»,.. e drie vakbonden van metaalbe- ihet Srs (o. a. Sint Eloy) zich samen z« ag*. directie van de fabriek over de- "tslagen beraden. DEN HAAG, 2a okt. Bij het op treden van het huidige kabinet was noch aan de aftredende minister-presi dent, noch aan de leden van het nieu we kabinet iets bekend over een mo gelijke verloving van prinses Beatrix. Korte tijd later heeft de prinses de minister-president over de ontwikke ling van haar vriendschap met de heer von Amsberg ingelicht. Dat geschied de, voordat zij tot een verloving had den besloten. Deze beslissing is, zoals ook de minister-president op 29 juni in de Tweede Kamer heeft aangeduid, pas genomen nadat het kabinet te kennen had gegeven de indiening van een goedkeuringswet te zullen bevorderen. Premier Cals deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nederhorst (PvdA) naar aanleiding van berichten, dat mi nister-president Marijnen voor zijn af treden op de hoogte zou zijn geweest van de toen op handen zijnde verlo ving van de prinses. De voorzitter van de Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen, die als bron van het bericht genoemd werd, heeft met klem ontkend een dergelijke verklaring te hebben af gelegd, aldus de minister-president. HAVANA, 29 okt. (UPI) De Cu baanse regering heeft aangekondigd dat de haven van Camarioca vanaf middernacht gesloten is om een einde te maken aan de „wilde vlucht" naar de Verenigde Staten. In de bekendmaking werd gezegd dat de maatregel wordt genomen in ver band met de vooruitgang die is gemaakt in de onderhandelingen met de Ver enigde Staten betreffende een regeling voor het vervoer van Cubanen naar het vasteland. Woensdag zijn meer dan 200 Cubanen uit Camarioca vertrokken naar Florida. (Advertenties) eethoeken, in modern en klas sieke vorm, harmonisch aange past door ruimtelijke werking in tijdloos mooie stijl. Vier elegante stoelen, prettig zittend door voorgevormde zit ting en veerkrachtige rugsteun- vorm, bekleed met weefstof of leerdoek vanaf f199. Eetkamertafel, met model naar keuze, met of zonder tuimel- blad vanaf f59. ALLES VOOR DE WONING Ged. Oude Gracht 81, Haarlem Telefoon (02500) 1 11 52 Barteljorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (02Q) 22 35 96 Amsterdam Als u er het fijne van wilt weten, bezoek dan de permanente verwarmings-show in Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo HAARLEM - Tei. 02500-11266 (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) Het laatste woord is nu aan de hoofd stedelijke gemeenteraad. B. en W. stel len de raad voor met de vestiging van de raffinaderij akkoord te gaan. Zij zijn met de regering van mening, dat de vestiging van Mobil Oil en de daarbij te verwachten chemische industrie een voor Amsterdam zo bijzonder belang rijke aangelegenheid is, dat alle moge lijke medewerking moet worden ver leend. Zij vertrouwen erop, gezien de bereidheid van Mobil Oil om volledig mee te werken, dat de leefbaarheid van Amsterdam en het gehele IJmond- gebied niet zal worden aangetast. Op 10 november komt het voorstel in de gemeenteraad. Naar verwacht mag worden zal het er zonder al te veel moei lijkheden doorkomen. Indien de raad akkoord gaat wordt zo snel mogelijk met de bouw van de raffinaderij begonnen. Eind 1968 zal de installatie dan voltooid zijn. In de loop van de volgende jaren zullen de petro chemische industrieën eromheen ver rijzen. De raffinaderij en de aangrenzende bedrijven nemen in totaal circa 1500 hectare op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal in beslag. Dit gebied ligt gedeeltelijk op Amsterdams grond gebied, gedeeltelijk op dat van Haar- lemmerliede en Spaamwoude waarvan men de medewerking heeft ingeroepen. De raffinaderij past in het grote struc tuurplan dat men voor het gehele Noordzeekanaalgebied heeft opgesteld en brengt de plannen voor de aanleg van een paar grote bossen oftewel groenstroken niet in gevaar. De raffinaderij zal starten met de verwerking van 4 miljoen ton ruwe olie per jaar. Deze capaciteit zal spoedig verhoogd worden tot 8 miljoen ton per jaar. Naar men verwacht zal hiervan de helft worden geëxporteerd. De ex ploitatie zal vermoedelijk de eerste 10 tot 15 jaar een verlies opleveren, waar- (Vervolg op pagina 5) DEN HAAG, 28 okt. De Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen heeft de opdracht aanvaard een borstbeeld te vervaardigen van Pim Muller. De op dracht is hem verstrekt door de Neder landse Sportfederatie, ter gelegenheid van de herdenking van de 100ste geboor tedag van W. J. II. Muiier, de grond legger van de sport in Nederland, die tevens het Initiatief heeft genomen tot de oprichting van verschillende nationa le en internationale sportorganisaties. Het borstbeeld van deze pionier zal worden geplaatst In één der gebouwen van het Nationaal sport centrum te Am- hem. Mari Andriessen heeft zich direct bereid verklaard, in het bijzonder om het feit, dat hij de boeiende figuur, die Muiier is geweest, heeft gekend. DEN HAAG, 29 okt. Van begin volgend jaar al zal de bevolking van de Sovjet-Unie nader kennis kunnen maken met het doen en laten van de twaalf miijoen Nederlanders. Dan zal Bert Haanstra's onthullende documen taire Alleman daar worden uitgebracht onder de titel Twaalf Miljoen. Thans wordt gewerkt aan de Russi sche tekst van de film. Het is de be doeling dat deze zo weinig mogelijk af wijkt van de oorspronkelijke Neder landse tekst, aldus is gisteren van Sov jet-zijde in Den Haag vernomen. Vele exemplaren van de Russische versie van Alleman zullen in roulatie worden gebracht. Het contract is reeds gete kend. GENUA, 29 okt. Een Italiaanse vrouw en een professor van de uni versiteit van Cambridge hebben don derdag een 32 minuten durend trans atlantisch gesprek gevoerd met een computer van het Massachusetts In- stitue of Technology. Het gesprek eindigde met het beleefde verzoek van de computer wat ernstiger te zijn. Mevrouw Invrea-Galetti vertelde dat zij hoofdpijn had en vroeg wat zij eraan moest doen. „Beschrijf uw pijn eens", com mandeerde de computer. Mevr. Galletti: ,,Ik heb erge pijn in mijn oor en een stijve nek." Machine: „Hebt u er enig idee van hoe dat veroorzaakt kan zijn?" Mevr. Gailetti: Roodvonk. Kunt u rnjj helpen?" Machine: „Denkt u dat ik daartoe in staat ben?" Mevr. Galletti: „Ik ben er van ove. tuigd." Computer: „We praten nu over u en niet over mij." Een gelach ging op, toen me vrouw Galletti de computer toe vertrouwde, dat zij zenuwachtig was, aangezien iedereen in de zaal naar haar keek. De ma chine antwoordde: „Bent u er zeker van, dat zij naar u kijken?" Op de opmerking van de Italiaan se, dat zij nogal verlegen was, ant woordde de computer, dat haar stem erg zelfverzekerd klonk. Toen me vrouw Galletti de machine verze kerd had. dat zj,j echt verlegen was en maar „deed alsof", antwoordde de machine: „Dit is een zeer inte ressante kwestie." Toen professor Weizenbanm van de Universiteit van Cambridge het vraaggesprek overnam en wat ern stiger vragen ging stellen, gaf de machine blijk van enig ongenoegen: „Waarom vraagt u dat allemaal?" Op het verzoek zijn naam te noemen, antwoordde de compu ter: „Ik ben niet geïnteresseerd in namen." Weitzenbaum: „Ik heb heim wee." Computer: „Dat spijt mij." Weitzenbaum: „U gaf geen ant woord op mjjn vraag." „Bent u tevreden over mijn antwoorden?" „Nee", zei de professor. „Misschien komt dat, omdat u mij te moeilijke vragen stelt", tikte de telexmachine, die op de computer was aangesloten. „Dat is mogelijk", meende de prof. ,,,Ik zou willen voorstellen ernstige problemen te bespreken en op te houden met die onzin", eindigde de computer de conver satie. VELSEN-NOORD, 29 okt. Om ier uur gistermiddag keken bezoe kers en grondpersoneel van Schiphol een beetje vreemd op, toen uit toe stel KL 132, dat een uur tevoren van London Airport was vertrokken, een kennelijk pas getrouwd paartje kwam, dat geen tijd had gevonden om van kleding te verwisselen. De stralende bruid, de 21-jarige Annemarie Ent uit Velsen Noord, stapte, gehuld in een lange witte bruidsjapon en ge volgd door haar echtgenoot, de even eens uit Velsen-Noord afkomstige Har ry Keijzer, ijlings in een taxi. Het jonge paar begaf zich naar het Haar lemse Bolwerk, «aar het bruiloftsdi ner temidden van familie, vrienden en kennissen werd genoten. Deze noga] vreemde gang van za ken vindt haar oorsprong in de hou ding van de moeder van de bruid die het niet nodig vond in het huwe lijk toe te stemmen. Harry Keijzer en Annemarie Ent, al enkele jaren verloofd, waren het enkele maanden geleden met eikaar eens: zij zouden in het huwelijk treden. Tot groot ge noegen overigens van de moeder van de bruid, die Harry een aardige jon gen vond en die alles voor de ko mende bruiloft wei eens tot in de puntjes zou regelen. Zij verzond de uitnodigingen en bedisselde de hele zaak. Maar ook Annemarie nodigde haar kennissen en vrienden uit. tot groot ongenoegen evenwel van Ma ma, die het met de keus van haar dochter niet eens was. Toen Annema rie echter volhardde, bleef haar moe der niets anders over dan haar toe stemming te weigeren. Zij was het volkomen eens met het huwelijk, maar wilde toch het heft in handen houden. Annemarie en Harry lieten zich echter door deze gang van zaken niet afleiden: ze vlogen drie weken gele den naar Oxford in Engeland, waar zu bü kennissen hun intrek namen en alle formaliteiten voor het huwe lijk in orde maakten. Gisteren was het zover. Om half tien gaven zij in het Registration Office van Oxford elkaar het ja-woord. Met een taxi re den zij vervolgens naar London Air- port, waar zij door de Engelse pers werden getracteerd op champagne. Intussen hadden vrienden en familie leden in het Bolwerk te Haarlem de feestzaal in orde laten maken. Om vijf uur arriveerden bruid en brui degom daar, waar tot diep in de nacht bruiloft werd gevierd. De moe der van de bruid liet verstek gaan. Een nieuw comité, dat de monar chie wil beschermen, vraagt deswege van prinses Beatrix het offer, dat zij haar rechten als Kroonprinses op haar zuster Margriet overdraagt, om dat het „een onmiskenbaar feit" zon zijn. „dat een zeer groot deel der Ne derlanders prinses Margriet als de toe komstige troonopvolgster wenst". Met alle respect voor de goede be doelingen van de in dit comité ver zamelde oud-verzetsstrijders, menen wij toch te moeten opmerken, dat men uit de toevallige ontvangst van 103 brieven, waarvan de meerderheid der schrijvers voor prinses Margriet kozen, niet tot „een onmiskenbaar feit" mag concluderen. Wij dachten, dat er in verschillende milieus nogal verschillend wordt gedacht en dat men niet de schijn mag wekken, dat de stemming uit één hoek dus gelijk aan de stemming in ons hele volk is. Met deze versimpeling wordt geen en kel probleem opgelost. De gedachte, die een speciale com missie van de Stichting van de Arbeid heeft gelanceerd n.l. om vakbonds leden een extra eenmalige pensioens- uitkering te geven, die niet-georgani- seerden zal. ontgaan is op zijn minst genomen interessant. Vooral, omdat ze zeker als de werkgevers zich ook nog beschikbaar stellen om vakbonds contributies te innen alleen uit voerbaar is in een samenleving, waar in de arbeidsvrede vrijwel gegaran deerd is. Nu is die arbeidsvrede voor beide partijen een begerenswaardig goed. Over de voorwaarden, waar aan moet worden voldaan, wil dat goed ook als zodanig worden er varen, kan in beide kampen echter verschillend worden gedacht. Dat is de eerste moeilijkheid. De tweede wordt gevormd door het in aantal altijd nog grotere leger ongeorgani seerden, die juist bij een duidelijke bevoordeling van de georganiseer- den in de verstoring van de arbeids vrede een doeltreffend wapen zouden kunnen zien. Kortom, het zal nog wel even du ren vooraleer de werknemersorgani saties hun moeilijke positie hebben versterkt doordat zij hun leden extra voordelen kunnen bieden. Ondanks de mislukking van enkele dagen geleden zijn de Amerikanen van plan op zeer korte termijn een nieuwe spectaculaire ruimtereis te on dernemen. De beslissing om het mislukte ex periment niet te herhalen, maar met een een stap verder te gaan en met de ontmoeting in de ruimte van twee bemande capsules aan een volgende fase van het ruimtevaartprogramma te beginnen, zou erop kunnen wijzen, dat de Amerikanen er bijzonder veel aan gelegen is in het ruimtenieuws te blijven, vóór de Russen de wereld de adem doen inhouden met een nieu we stunt. Tot nu toe hebben de Amerikanen bij hun ruimte-experimenten altijd ge poogd de factor risico zoveel mogelijk uit te sluiten. En met sukses! Hopelijk wordt dit streven niet doorkruist door de haastige spoed, waarmee men nu te werk gaat. (Advertentie) Verwachting tot zaterdagavond (Opgemaakt te 11.00 uur) In de nacht weinig bewolking en matige zuidwestelijke wind; morgen overdag toenemende bewolking ge volgd door regen en tot krachtig aan de kust wellicht tot hard aanwakke rende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag Zon: 7.31-17.16. Maan: 13.56-21.05. (Advertentie) snncai30Q Vraag proefrit bij: A. J. ROTTEVEEL'! AUTOMOBIEL BEDRIJVEN. Haarlem: le Emmastr 16, tel. (02500) 13350. Bloemendaal Dr. D. Bakkerlaan 12-16, telefoon (02500) 57500/57501.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1