Volgende week meer nieuws Premier Cals: „plaats stond al vast5 NOTA OVER VLEESPRIJS OP KOMST SLANKDRANK Grote meerderheid voor openbarings constitutie Luci Johnson wil spoedig trouwen Vakbeweging krijgt f 10 per lid van werkgevers Amsterdam Claus Russische postzegel lokt verkeerde conclusies uit WA Op textiel en schoenen geen omzetbelasting gratis PERSBREIDEL IN BRAZILIË Het nieuws VANDAAG EXTRA extra extra bescherming Johnson City, so okt. iupd Onbestendig iveer Verd DE STEENWERF CHRISTIAANSE Theorie Ere zij Stalin Ballon barst ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No. 32191 tii er - In verband met het feest Van Allerheiligen zal ons blad maandag 1 november niet verschijnen. DE DIRECTIE 3 kledingstukken tegelijk gebracht, het laagst- geprijsde stuk is Chem. Wasserij en Ververij KEYSER DEN HAAG, 30 okt. Pre mier Cals heeft gisteren in een verklaring na afloop van de vergadering van de minis terraad nauwelijks enige twijfel laten bestaan omtrent de vastbeslotenheid van het kabinet zich te houden aan de eerder genomen beslissing, dat prinses Beatrix en Claus von Amsberg in Amsterdam zullen trouwen. „De plaats stond reeds vast", zei hij op vragen daarover. Hij herin nerde eraan, dat de Kamer kritiek heeft geuit, omdat de plaats niet in de wettekst zelf is opgenomen, maar alleen in de memorie van toelichting staat vermeld. Hij weigerde nader in te gaan op vragen over de mogelijkheid dat daarin nog verandering zou komen. „Wacht u het ant woord van het Kabinet aan de Kamer maar af", zei hij alleen. Zwaar bewapende Israëlische militairen in camouflageunifor men wachten met gespannen gezichten op het bevel tot actie over te gaan tijdens een van de talloze incidenten aan de grens, ditmaal aan die met de Libanon. VAM ROYAL CROWN COLA c 5 metaal vaklieden pagina HAARLEM Ons telefoonnummer is vanaf 1 november 1965 02500 - 58211 (5 lijnen) N.V. CARROSSERIEFASRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE MOM TA CCCP Het is 30 januari 1934. Kort tevoren hebben drie Russische professoren het officiële hoog terecord van Auguste Piccard (16.201 meter) verbeterd. Maar de Sovjets zijn nog niet tevreden. Vandaag, bij de ope ning van het zeventiende par tijcongres zal een poging wor den ondernomen het record nog eens te verbeteren. De lucht is helder, de vooruitzichten gun stig. Drie personen zyn bij het experiment betrokken: Nikolai Fedossenko, een knaap met een ijzeren wil, tweede piloot An- drej Wasenko, ontwerper van de Ossawiachim-N-1 ballon, en de 23-jarige Ilia Oessynskin, die naam heeft gemaakt met enkele publicaties op het gebied van kosmische stralen. Aan de hand van de vrij ondui delijke afbeelding in de Michel- catalogus werd deze schets van de omstreden Russische postze gel gemaakt. Links in het medail lon zijn de portretten van de „omgekomen astronauten" te zien. Rechts het standbeeld, dat te hunner ere in Saransk werd opgericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM- Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. HUWELIJK VAN BEATRIX WEL IN AMSTERDAM T)e eerste „teach-in", die gis- teravond en vannacht in Am- 'terdam werd gehouden is een Massale betoging tegen Amerika Keworden. Er werd veel ge- schreeuwd en door organisatori sche fouten was het debat nogal scnzijdig. Voor verslag zie pag. 5. I>e befaamde dirigent Carlo Maria Giulini heeft gisterenavond biet het al even befaamde, maar hog nimmer in ons land gehoorde New Philharmonia Orchestra de uitreiking van de klassieke Edi- sons opgeluisterd. Hijzelf ontving foor de tweede maai deze onder scheiding. Zie pag. 5. Op de sportpagina toeft u van- haag een verhaal aan over Petar Radenkovlc, de clown van de Huitse sportvelden. Ook kunt u lezen over de honkbalkwestie in Rotterdam, waar vooraanstaande honkballers zeggen, dat Sparta heeft afgedaan. HYS-HOKIJ is versterkt met vier Canadezen. Vrouwen achter het stuur doen er goed aan op hun kleding te letten. Niet elke jas, niet elke turk en niet elke schoen is bevor derlijk voor „veilig verkeer". Meer hierover .runt u lezen in onze rubriek „Op Zijpaden" op Pagina 2. Ben Essing is de tweede ma nager, die door een onzer redac teuren werd geintervieuwd. Op onze RTV-pagina kunt u daar meer over lezen. Regionaal nieuws op pagina 3. (Advertentie) (Advertentie) Lorentzplein 25 Soendaplein 37 Italielaan 120 Binnenweg 43, Heemstede Winkelcentrum, Delftwijk Bl'daalsestr.weg 138, Santpoort Zeestraat 66, Beverwijk Kerkstraat 26, Zandvoort Vierkant Lisse Wat de datum van het huwelijk be treft zei mr. Cals dat deze nu wel ongeveer vaststaat. Er zal rekening worden gehouden met de wensen die de Kamerleden hebben geuit in ver band met de Staten-verkiezlngen die op 23 maart zullen worden gehou den. De eerste dagen van de volgen de week zal de regering schriftelijk antwoorden op het voorlopig verslag van de Kamer op de goedkeurings wet. Deze memorie van antwoord werd tijdens de kabinetsvergadering van gisteren vastgesteld. Mr. Cals zei, dat het gehele kabinet van harte met het voorgenomen huwelijk in stemt. „Daarin is geen enkele wijzi ging gekomen", zei hij nog eens met nadruk. De definitieve beslissingen zullen het eerst aan de Staten-Gene- raal moeten worden meegedeeld. Het zou onbeleefd zijn tegenover de Ka mers dit anders te doen. aldus de premier tegenover de pers. Over de brief van drs. Nederhorst zei hij: „Het kabinet betreurt het zeer, dat de socialistische fractieleider drs. Nederhorst in zijn brief aan de bezwaarden van zijn partij ,ie konin gin en de kroonprinses in de discus sies over het huwelijk heeft betrok ken". Op de inhoud van de brief wilde hij niet verder ingaan. Commentaar zou niet in overeenstemming^ zijn met de ministeriële verantwoordelijkheid, zo luidde zijn mening. Omtrent de besluiten van de minis terraad met betrekking tot indirecte belastingen, waarover de Kamer een nader onderzoek van het kabinet heeft gevraagd, kon de minister-president geen mededelingen doen. De Kamer krijgt ook hierover in de komende week een brief toegezonden. De brief van drs. Nederhorst is vrij dag opnieuw onderwerp geweest van druk beraad. Op de eerste plaats in de fractie van de PvdA, die er enige uren in plenaire zitting mee bezig is geweest. In de namiddag is daarna de laatste hand gelegd aan een antwoord op de brief van de KVP over deze zaak. Ten slotte heeft men zich tot in de avond uren beziggehouden met de vraag, of dat antwoord reeds in de openbaarheid zou kunnen worden gebracht. Na over leg met de fractie-voorzitter van de KVP, drs. Schmelzer, die reeds inzage van het socialistische schreven kreeg, werd besloten met publikatie te wach ten, tot de KVPfractie bijeen is ge weest om het socialistische antwoord te beoordelen. Vandaag is het partijbe stuur van de KVP bijeen gekomen. De vroegste datum waarop de KVP-frac- tie bijeen kan komen is dinsdag, de dag na Allerheiligen. Als dan het so cialistische antwoord in de pers komt, zal ook de KVP-brief in zijn geheel worden vrijgegeven. Enige sensatie bracht gisteren in de loop van de dag het bericht, dat het socialistische Kamerlid S. van der Ploeg op eigen houtje Claus von Ams berg om een onderhoud had gevraagd. De heer Van der Ploeg is pas kort lid van de Tweede Kamer na enige jaren zijn partij in de Eerste Kamer te heb ben vertegenwoordigd. Hij is een Frie se zuivelexpert en voorzitter van de bi] het NVV aangesloten Algemene Agrarische Redrijfsbond. De heer Van der Ploeg is woensdagmiddag zonder enige moeite tot de heer Von Amsberg doorgedrongen. Het afgesproken uurtje werd verdubbeld en het Kamerlid heeft zijn fractie van dit feit gistermiddag in kennis gesteld. H\j schijnt echter de inhoud van het gesprek grotendeels voor zichzelf te hebben gehouden. Minister-president Cals, hierover door journalisten ondervraagd, bleek op de hoogte te zijn van dit onderhoud en noemde het een normale zaak, dat een Kamerlid zich op deze wijze orife- teert om zijn stem over het wetsont werp te kunnen uitbrengen. DEN HAaG, 30 okt. In het minis terie van -Economische Zaken heeft gistermiddag het slotoverleg plaats ge had tussen een afvaardiging van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf en de Directie Prijzen van dit ministerie. Dit overleg over de vleesprijzen was vorige week woensdag reeds begonnen. De minister van Economische Zaken zal thans op korte termijn aan de Tweede Kamer een nota doen toeko men, waarin de volledige resultaten van de Onderzoeken naar de vleesprij zen zullen worden neergelegd. Ook de resultaten van het overleg met het Be drijfschap zullen daarin worden be sproken. (Advertentie) (Advertentie) niet duur wel heerlijk ROME, 30 okt. De laatste uitsin- gen van de stemmingen over het sche ma ..De Godsdienstvrijheid" zijn thans gepubliceerd. Atle tekstveranderingen werden goedgekeurd met een meerder heid ruim boven de vereiste twee-der de. Verder heeft de 155ste zitting van het Concilie haar oordeel gegeven over de laatste versie van de belangrijke ontwerpconstitutie over „De Goddelijke Openbaring". Deze is aangenomen met nagenoeg de grootst mogelijke meerder heid, die ver achter in de negentig pro cent lag. Tenslotte heeft de secretaris generaal de agenda der volgende zit tingen bekendgemaakt. Bij de welhaast unanieme aanvaar ding van het leerstellig zeer belang rijke document over de Bronnen en de Grondslagen van het Geloof tekenen wij twee zaken aan. Dit stuk in zijn oorspronkelijk ontwerp werd in eerste zitting van het Concilie als basis voor verdere besprekingen door 1368 Vaders aanvaard maar door 822 positief afge wezen. Het stuk is toen op last van Paus Joannes teruggenomen voor een principiële en algehele herziening. De ze afwijzing was een belangrijke door braak naar de moderne theologie. De ontwerp-constitutie is nog verschillende malen in het Concilie geweest en zo als in deze gehele kerkvergadering heeft tenslotte de nieuwe visie op alle samenhangende fronten overwonnen. De uitslag der stemmingen gisteren is daarvan een der bewijzen. President Johnson's dochter Luci, 18 jaar oud, is gisteravond per vliegtuig naar de boerderij van haar ouders ver trokken om deze toestemming te vra gen voor een huwelijk met Pat. Nugent, een vriend van haar uit Waukegan, Illinois, aldus vertellen vrienden van de presidentsdochter. Volgens vrienden van Luci wil zij aanstaande woensdag haar verloving bekendmaken en zijn de president en zijn echtgenote al op de hoogte met de verlovingsplannen. Luci is op 2 juli van dit jaar op haar achttiende ver jaardag tot de katholieke Kerk over gegaan. Nugent, die gestudeerd heeft aan de Marquette universiteit, is ook katholiek. Volgens de niet nader ge- identificeerde vrienden heeft Luci haar vader ongeveer twee weken geleden haar plannen meegedeeld, toen hij her stellende van de galblaasoperatie in het Bethesda marinehospitaal in Wash ington vertoefde. UTRECHT, 30 okt. De heer P. schippers, secretaris van de vakgroep landbouw van de Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond (NVV) heeft gisteren op de hier gehouden vakgroepvergadering in aansluiting op het donderdag in de speciale commis sie van de Stichting van de Arbeid hieromtrent bereikte principe-akkoord meegedeeld, dat naast de uitkering-in eens van vijftig gulden per lidmaat schapsjaar, de werkgevers bereid zijn a_an de vakbeweging tien gulden per lid te verstrekken voor het werk dat de vakbonden in het algemeen belang verrichten. Dit zou voor het NW neer komen op een bedrag van omstreeks 5,3 miljoen gulden. Over de fondsvorming terl gunste van de georganiseerde werknemers zei de heer Van der Ploeg, voorzitter van de vakgroep optimistisch gestemd te zijn. In de landbouw is er reeds enige tijd vertrouwelijk beraad tussen werkge vers en werknemers. De ANAB-voor- zitter zei er slechts van. dat de fonds vorming voor georganiseerde landar beiders „goed in de markt ligt". RIO DE JANEIRO, 30 okt. (LTPI) De Braziliaanse minister van justitie Ju- racy Magalhaês heeft bekend gemaakt dat een krant die politiek commentaar publiceert afkomstig van een persoon wiens politieke rechten zijn opgeschort, zal worden vervolgd. De regering erkent echter de waarde van krantekritiek en zal de vrijheid van redactionele me ning beschermen, mèt de genoemde restrictie dan. (Advertenties) De uitlatingen, die premier Cals gis teren na het gebruikelijke kabinets beraad gedaan heeft, schijnen erop te wijzen dat de regering haar standpunt ten aazien van de stad, waar het hu welijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal worden gesloten, niet heeft gewijzigd. Schijn pleegt echter nog wel eens te bedrie gen en wie nauwkeurig leest hoe mi nister Cals zijn mededeling heeft ge formuleerd, ontdekt dat de achter deur op een kier is blijven staan. Dat lijkt ook verstandig. Plechtigheden als een huwelijk van de Kroonprinses dienen mede om de band tussen volk en monarchie te versterken en het zou onjuist zijn daarvoor Amsterdam te kiezen als de morele zekerheid be staat dat daar een averechts resultaat wordt bereikt. Minister Cals heeft die mening ech ter (nog) niet uitgesproken. Hij be waart haar kennelijk om straks in de Kamer de opposanten met een ele gant gebaar tegemoet te kunnen ko men. Als het nodig is. Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 „Verongelukte kosmonauten" blijken in 1934 neergestorte ballonvaarders (Van onze ruimtevaartmedewerker) „Verongelukte kosmonauten op postzegel". Dat was vorige week het sensationele bericht dat in het bui tenland en ook hier werd gepubli ceerd, nadat een Frankfortse chemie- technicus in de Michel-catalogus een Russische herdenkingszegel had ont dekt met de portretten van drie on bekende ruimtemannen erop. Deskun digen van het Westduitse ruimtevaart centrum in Ottobrunn bij München verklaarden dat zij „meer dan een vermoeden" hadden dat de drie man nen kosmonauten waren, omgekomen bij de start of tijdens een Russische ruimtevlucht. De Duitsers hebben het mis. Het zijn niet de portretten van omgekomen kosmonauten, maar van drie ballonvaarders die dertig jaar geleden neerstortten. De postzegel is uitgegeven op de verjaardag van Joeri Gagarins eerste ruimtevlucht, 12 april 1964. De ver onderstelling dat het hier een drietal verongelukte ruimtevaarders betrof was dus niet zó ongerijmd, temeer daar de namen van de drie mannen volkomen onbekend klonken: Fedos- senko, Oessynskin en Wasenko. De afbeelding in de Michel-catalogus deed al vermoeden, dat het hier geen werkelijke ruimtevaart betrof. In theo rie bestond de mogelijkheid, dat op 12 april 1964 wellicht drie kosmonau ten gestart waren en kort daarna ver ongelukt nog vóór de Westelijke waarnemingsstations hen hadden kun nen horen. De Russische ruimtevaart zegels worden soms al voor de vlucht gedrukt. Het was dus mogelijk, dat enkele ervan aan de vernietiging na het fiasco waren ontsnapt. Maar uit de catalogusafbeelding bleek over duidelijk, dat het een herdenkings- zegel betrof. Dit is het verhaal van de ondergang der drie Russen: De codenaam van de ballon met kogelvormige gondel is Sirius, de naam ook van de helderste ster aan de hemel. De start van het drietal verloopt voorspoedig.. Op ongeveer vier kilometer hoogte gaat de gondel slingeren. Maar dat is voorzien: Op dat moment wordt een onstabiele laag op de grens van de stratosfeer ge passeerd. Weldra stijgt de ballon rus tig en stabiel verder en commandant Fedossenko brengt om de vijf minu ten rapport uit. Elk half uur verzorgt radio-Moskou intussen met veel tam tam uitzendingen over deze „triomf- vlucht ter ere van het partijcongres" Op 19.200 meter is de bestaande re cordhoogte bereikt en de Sirius seint: „Geen stijgballast meer". De mensen op de basis nabij Mos kou bevelen dat ook de noodballast overboord moet. Dat gebeurt. Ten slotte komt, op 21.000 meter het bevel de daling in te zetten. Dat is hard nodig ook. Want op die hoogte is na genoeg geen spoor lucht meer over en de ballon die de gondel draagt is tot het maximum gezwollen. Maar merk waardig genoeg blijven Fedossenko en zijn makkers stijgen: 21.500 21.750 22.000 meter. „Van het hoog ste punt in de geschiedenis der mens heid, 22,2 kilometer. Ere zij de grote Stalin!" seint de Sirius. Het zal de laatste radioboodschap blijken te zijn Dit moet fout gaan, weet men op de basis. De tolerantiewaarden van de ballon zijn allang overschreden. He1 gaat ook mis. Op ruim 22 kilometer hoogte barst de ballon. Hulpeloos als vleugellam me vogels storten de drie pioniers in hun kogel naar beneden. Met boven menselijke moed tekenen Wasenko en Oessynskin tijdens de val nog we tenschappelijke gegevens op in het logboek. Enkele dagen later worden de stoffelijke resten van de drie man nen begraven. Stalin, Worosjilof en Molotov dragen de urnen met hun as naar de begraafplaats op het Rode Plein, vlakbij de muur van het Krem lin. In Saransk, 500 kilometer ten oos ten van Moskou vonden Fedossenko, Oessynskin en Wasenko hun einde. Daar staat ook het gedenkteken, dat op de omstreden ruimtevaartpostze gel staat afgebeeld. „Für die verunglücken astronau ten", staat er in de Michel-catalogus. ..Aëronauten" zou een betere en min der misleidende term zijn geweest. Betreurenswaardig is, dat het ruim tevaartbureau in Ottobrunn zo on voorzichtig commentaar leverde. Is een gebeurtenis als deze niet een troef in de handen van de Sovjets, die be weren dat „ophitsers" in het Westen er steeds op uit zijn de Russische ruimtevaartprestaties een kwalijke re putatie te bezorgen? P. L. L. SMOLDERS Dat er tussen het gedrag van de heer Nederhorst, die als fractielei der van de P.v.d.A. een verwerpelij ke brief over het huwelijk van prinses Beatrix heeft geschreven en dat van zijn partijgenoot Van der Ploeg, die een gesprek met de heer Von Amsberg aanvroeg en daarna verklaard heeft vóór het huwelijk te zullen stemmen, een opmerkelijke tegenstelling bestaat, zal niemand ontgaan. Belangrijker is echter, dat beiden de monarchie bena deren op een wijze, die niet geheel met onze constitutie in overeenstem ming is. De heer Nederhorst maakte de prinses verwijten, die waren zij terecht minister Cals zouden moeten treffen. De heer Van der Ploeg laat zijn staatsrechtelijke beslissing afhangen van de indrukken, die een persoonlijk gesprek bij hem achterla ten. En hoewel deze laatste weg ons sympathiek is, blijft hij onjuist. De toestemmingswet heeft een staatsrech telijk vraagstuk tot onderwerp, waar over het gesprek beperkt dient te blij ven tot de partijen, welke daarvoor •taatsrechtelijk bevoegd zijn, te weten Kamer en Kabinet. Dat neemt niet weg, dat zowel het geval Nederhorst als het optreden van de heer Van der Ploeg erop wijst, dat deze strikt constitutionele benadering in onze tijd wellicht gewijzigd moet worden. De oude regel: „De Koning is onschendbaar, de ministers zijn ver antwoordelijk" behoeft een nieuwe aangepaste uitleg, al was het alleen maar omdat „de Koning" via de te levisie sprekend niet altijd door de ministeriële verantwoordelijkheid kan worden gedekt. Is het kabinet bijvoor beeld verantwoordelijk voor het feit, dat de heer Von Amsberg vele vrou wenharten en kennelijk ook dat van de heer Van der Ploeg heeft gewonnen alleen door zijn persoonlijk optreden? DEN HAAG, 30 okt. Het resultaat van het kabinetsberaad over de mogelij ke bezuiniging op staatsuitgaven en de afschaffing van de omzetbelasting op textiel en schoenen zal naar in Den Haag wordt aangenomen tot gevolg heb ben dat deze beide belastingen verdwij nen. Na de mededeling van de minister president, dat de Kamer de volgende week hierover zal worden ingelicht, acht men het als zeer waarschijnlijk dat het kabinet zich heeft willen schikken naar de verlangens van het parlement, die bij de algemene politieke beschouwingen duidelijk naar voren zijn gebracht. Er zullen andere bronnen van belas tingheffing worden aangeboord en ook zullen de uitgaven van het Rijk hier en daar verminderd worden. Met de uit werking van de details kunnen nog en kele dagen gemoeid zijn. DE BILT, 30 okt. Dit laatste oktober weekeinde zal een wat meer onbesten dig karakter hebben, als gevolg van de grotere depressie-activiteit. Vandaag passeert er een regenfront met een krachtige tot harde zuidwesten wind. Achter dit front zijn zondag weer opklaringen te verwachten en slechts op enkele plaatsen een bui. De aangevoerde lucht wordt weer iets frisser, met temperaturen van 11 a 12 graden. Tot nu toe waren de herfstweekends bijzonder fraai, maar nu wordt het wat onbestendiger. De depressie-acti viteit boven de oceaan is groot, zodat wij de komende dagen, in een west circulatie blijven. In zijn geheel hebben we dan de zon nigste oktober sinds 1951 gehad.' Zondag: zon: 7.33—17.14 maan: 14.3522.09 Maandag: zon: 7.3417.12 maan: 15.0423.18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1