Teach-in werd massale betoging tegen Amerika Organisatorische fouten maakten debat eenzijdig I Mondjesmaat bij klassiek Grand Gala ösK Om nooit te vergeten... M MARTINI De Kerk deze week ~J De gelovige en het Oranjehuis Weer Edison voor dirigent Giulini New Philharmonia Orchestra een super ensemble Natuurzuivere VEEL GESCHREEUW, WEINIG WOL goldschmeding Kindje in balen stro gestikt Marine-instituut gesloten wegens nekkramp-geval Gert Timmerman Fietsende moeder omgekomen, twee kinderen gewond KLASSIEK GRAND GALA Proef met nieuive melkverpakking in Den Haag -J. Door rector D. Coppes Teleurstellend Zwart-wit Staatshoofd Priester-arbeider Gewone" arbeid Gemene zaak ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 PAGINA 5 frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Liturgische week kalender (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 30 okt. Dat was an gisteravond en vannacht, de erste Nederlandse teach-in. Een groot inJoCjS' als men de belangstelling als s aadmeter neemt. Een tot in alle hoe- l!' volgepakte Koopmansbeurs aan en nirak, met buiten op de trappen 5laarv()ór nog honderden belangstel- eén n' ®motioneel gezien was het ook nini ZeBr geslaagde meeting, met vele a„n donderend applaus of boe-ge- -?ep» gefluit en geloei. ,,Ik dacht dat In" ee? teach-in was, niet een shout- rieP dr. Lou de Jong tijdens zijn Preekbeurt uit. Hij was de man die v' °eg op de avond tegen de haren str ,Zl'n duizendkoppige gehoor in rit6 omdat hij het waagde de Ame- dio-aanse .politiek in Vietnam te verde- ,1 ,.®n- Hij vertolkte daarmee een dui- ,1 'J minderheidsstandpunt en werd a"?r w'el tien volgende sprekers fel gevallen. Helaas: er was geen Lou lb>t K meer om zich te verdedigen. ajV. voorwerp van de hoon was ijlings sweisi naar Leiden.om ook daar, op ken PSraUel lopende teach-in, te spre- Het en grove organisatorische fout. 1 is onzinnig een marathondebat v er Vietnam te organiseren, als een n.de duidelijkste standpuntbepalers Sn spreekbeurt van een kwartier z<in biezen pakt. Deze eerste organisatorische fout houdt nauw verband met een twee de: bjjna alle sprekers waren het met elkaar eens. De een na de ander keerde zich tegen de Amerikaanse Politiek, slechts twee of drie verde digden die. Dit was dus geen acade misch debat „zonder standpuntbepa- Jmg vooraf"; de hele zaak liep uit op een massale betoging tegen het Amerikaanse Vietnam-beleid. Op ^ich heel respectabel natuurlijk, maar een goede teach-in bestaat bij de gratie van het pro en contra. Hier was heel weinig pro en heel veel contra. verrukkelijke avond, voor de "ethebbers, was het wel. Een „mach- "s® happening waarop iedereen een Provo moet zijn", zei De Jong. Hij zet- jdmteen dat de akkoorden van Genève "ooit door de Verenigde Staten zijn aanvaard, viel uit tegen de ,,zoge- aamde voorlichting" van de PSP en in de veel nadruk op de terreur, die fd geheel Zuid-Vietnam wordt uitgeoe- cnd door de Vietcong, een terreur ■Jmvover het PSP-zwartboek met geen Woord rept. Vi<wn' de Jong zag de strijd in Zuid- 2imtnam zoals ook de Amerikanen die vaat" een oorlog waarbij het er om fan v, democratische levenspatroon noi-L-? westen te verdedigen tegen de gressie uit het Oosten, dat op de ge- j!e wereld de dictatuur wil vestigen. Wti t°t de generatie die zwaar leeit geboet voor de laksheid van de uemocratieën in de dertiger jaren. Wij «anken het aan Amerika dat deze mach-in kan worden gehouden, die in moskou en Peking onmogelijk is." Daarna ging het urenlang van dik hout zaagt men planken. En toen was het toch wel erg teleurstellend te moe ten constateren hoe in dit academische milieu de grootste schreeuwers ook het grootste applaus kregen. Neem de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. W. Wertheim. Er is op zich niets te- «®h, dat hij spreekt over de „patheti sche ontboezemingen" en „volkomen yaise vergelijkingen" van dr. De Jong. gnat's all in the game. Er is ook niets j®gcn dat hij van zijn kant de nadruk mgt op de terreurmethoden van het re gime van Ngo Dinh Diem en de feo dale opvattingen hekelt van de man- die het jarenlang in Saigon voor net zeggen hebben gehad. Maar als deze hoogleraar beweert jmt de Amerikanen Noord-Vietnam jmmbarderen alléén maar omdat het *'e Noordvietnamezen goed gaat en "mdat de VS niet kunnen verdragen, nat het een communistisch land goed gaat als deze hoogleraar vervolgens ®eKt dat de hele kwestie is dat een goed georganiseerde communistische staat de Amerikanen niet zint en dat j II daarom ook China wel zouden wil- Jfn bombarderen, omdat het óók de •-"Unezen goed gaat en als deze noogleraar voor deze enormiteiten een ationeel applaus en voetgestamp (Advertentie) Een „pianozaak" voor t.v., radio of bandrecorder? Natuurlijk! U wilt immers het beste advies, een méér-dan-normaie service, de Zuiverste ontvangst? Goldschmeding ként de juiste klankkleur! is ouderwets in dege lijkheid en dienstbetoon. Bij-de- tijd qua assortiment en keuze! Kom gerust eens met ons praten, óók over inruil, verhuur of finan- óiering. Ga naar AM&P' Grote Markt 8, tel. 11338 GOES1H,LVERSUM ROTTER- krijgt van dit publiek van academici als dit alles gebeurt, dan wrijft men zich de ogen uit, dan weet men gelijk dat het kennelijk niet de bedoeling is gezamenlijk over Vietnam te discussië ren, maar dat het er alleen maar om gaat eens lekker anti-Amerikaans te wezen. Ook dót mag, voor wie wil, maar organiseer dan een betoging. Het Britse parlementslid John Man- delson (lid van Labours linkervleugel) kreeg ook al een donderend applaus en vele malen open doekjes met bewerin gen als „Er moet een eind komen aan het bombarderen, doden en sterven in Vietnam" (een opmerkelijke gedachte) en „We willen vrede, zo spoedig mo gelijk" (nee toch?). Ook hij rekende af met de Amerikaanse politiek. Hij eiste het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam en zei dat Amerika zich bereid moet verklaren te onder handelen met de Vietcong hetgeen Amerika allang heeft gedaan. Mr. Hilterman, die om twaalf uur aan het woord kwam, zei het heel fijn tjes: „Een van de weinige dingen uit Amerika die hier populair zijn is de teach-in." Mr. Hiltermann deed een po ging te laten zien dat al die zwart-wit- schilderingen zinloos en steriel zijn en bepleitte enig begrip voor het Ameri kaanse standpunt, al verzuimde hij niet op te merken dat ook hij het op treden van de VS, als verdediging van de democratie, „niet doelmatig" vond. Maar op een genuanceerd oordeel zat in deze zaal niemand te wachten. Natuurlijk waren er wel meer in terventies op niveau, maar slechts zelden was er een echt debat over de kernkwestie; is de oorlog in Zuid- Vietnam een agressieve oorlog van Noord-Vietnam en China, óf hebben we hier te maken met een echte be vrijdingsoorlog, een strijd tegen so ciaal en economisch onrecht van het Vietnamese volk? Daar gaat het om en de enkele malen dat deze vraag aan de orde kwam was er onmiddel lijk een boeiend debat. Dat niemand het definitieve antwoord kon geven is verder alleen maar logisch. Een verrassende bijdrage werd gele verd door de man-in-de-zaal, die plot seling begon te verkondigen dat nóch de Amerikanen, nóch de Russen, nóch de Chinezen, noch dë Fransen schuldig zijn aan de verderfelijke oorlog in Viet nam, maar alleen en uitsluitend het Vaticaan. Rome, Rome en nog eens Rome, riep hij met luide stem en drei gend zwaaiende wijsvinger. Jammer dat de bewijsvoering ontbrak. Maar dat gebeurde meer op deze teach-in, die duurde tot ongeveer vier uur in de nacht. BUSSUM, 30 okt. De liefhebbers van het „klassieke" werden gisteren op de televisie dus mondjesmaat be deeld. Nam enige tijd geleden de uit zending van de „Grand Gala du Dis- que Populaire" ruim vier uur in be slag, aan het zware „Grand Gala" werd één uur besteed en dan nog ken nelijk in een inderhaast op een bandje opgenomen uitzending. Het ging alle maal nogal lummelig toe. Ofschoon er dan toch altijd 27 Edisons moesten worden uitgereikt aan zwaar geachte dames en heren en ofschoon en als wij het nu even mercantiel bekijken een goed deel van het vaderland nog altijd voor de „klassieke" gram mofoonplaten het meeste geld betalen. De AVRO wijdde de rest van de avond aan een directe uitzending van een ander „gala", dat natuurlijk wel belang rijker was en dat dan ook een repor tage inhield van een demonstratie kunst rijden, die weliswaar door de omroep zelve in Den Haag op touw of op ijs was gezet, maar die men ongetwij feld van tevoren uit zijn hoofd kende; de vertwijfelde commentaar van Frans Hoekstra deed dus ook niet terzake. Tussen de bedrijven door „Alleen voor U" met Willy Walden en Piet Muyselaar. De revue dus waarvan men nu wel weet wat men er aan heeft en die het in de zaal toch altijd een tikje beter doet dan op het scherm. De twee komieken zijn uitstekend, maar Rene Sleeswijk weet beter dan ik hoever hij ermee gaan kan. De exclusiviteit die door de titel van het programma werd gesuggereerd, bestond overigens alleen uit een bijzonder onbeduidend gezelschapsspelletje, dat door Teddy Scholten terecht werd gepresenteerd op de manier van een akela, die haar wel pen op een regenachtige woensdagmid dag moet zoet houden in de blokhut. „AVRO's Televizier" meende aan dacht te moeten besteden aan „de" brief. En Robert Funke kwam op de oorspronkelijke gedachte commentaren dienaangaande uit weekbladen voor te lezen, die de betrokken en geïnteres seerde lezers allang moeten hebben ge consumeerd. Het zou, dunkt mij, niet zo gek zijn als „Televizier" eindelijk eens zelf iets zou gaan beweren inge val van kwesties die inderdaad van be lang zijn. Maar als dat dan niet kan en ik moet haastig bekennen dat ik een standpunt inzake het eventuele ge brek aan melkgevende koeien in de Hoeksewaard ook al op prijs stel als dat dan niet kan, dan zou AVRO's Tele vizier zich bij voorkomende gelegenhe den wellicht toch kunnen voorzien van medewerkers die, in welke zin dan ook, iets te vertellen, te getuigen of zelfs te be- of ontkennen hebben. Maar ik vrees, eerlijk gezegd, dat ik in deze mijn tijd wel zal blijven „beidten". H. Hn (ad int.) BRUINISSE, 30 okt. De driejarige Karei Ruiter is hier bij het spelen in een landbouwschuur door verstik king om het leven gekomen. Het is waarschijnlijk op een partijtje strobalen geklommen, daar afgeval len en zodanig tussen de balen en een daarnaast staande machine terecht ge komen dat het zich niet meer kon be vrijden. DEN HAAG, 30 okt. Het staat thans vast, dat zich in het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder een geval van nekkramp heeft voorge daan. De jongeman van dit instituut, die donderdag met verschijnselen van deze ziekte naar het marinehospitaal in Overveen werd overgebracht, maakt het, naar van de marinevoorlichtings dienst werd vernomen, goed. In verband met dit geval is besloten het instituut voor een week te sluiten. Alle studenten zijn, voorzien van een bepaalde studietaak, naar huis gezon den. Normaal luidt het medisch voor schrift in een geval als het onderha vige, dat alleen zgn. contactpersonen na behandeling naar huis worden ge zonden. Nu echter bleek het aantal con tactpersonen zo groot te zijn, dat het het verstandigst voorkwam tot tijdelij ke sluiting van het instituut over te gaan. De onvrijwillige vakantiegan gers moeten zich zondag over een week weer melden. Gert Timmerman, die zo aandoenlijk grijze haren en schommelstoelen be zingt, kan blijkens een interview ir.<st Bibeb in „Vrij Nederland" ook nog anders uit de hoek komen. Hij geeft b.v. meningen over de paus en Duitsland, die er niet om liegen. Wat niet betekent, dat hij waarheid spreekt. Men oordele: G. T.: „Kijk 's .Duitsland is een land, dat altjjd bloeit. Een land,dat als een kliek aan elkaar hangt. Je kan zien dat er oorlog is geweest. En wat er allemaal gebeurd is in de oorlog...ik ge- loof...ja, kijk, ik speel ook voor „De Waarheid,, op een feestje, daar rodde len ze over, maar waarom mag ik dat niet? Ik geloof, dat de schuld van de oorlog in Rome zit. Daar moet je de schuld zoeken, (beetje ongerust)We dwalen geloof ik af, hè? Ik: „Wat bedoelt u?" G.T.: „Nou, ik vind dat er lopen niet alleen misdadigers rond in Duitsland. De hele atoomgeschiedenis komt er van daan. Wernher von Braun is een Duitser. We moeten de oorlog niet zoeken in Duitsland. Als de paus anders gerea geerd had, was het anders gegaan, maar die heeft gewoon de zaak gedekt. Kijk, het geloof, ik vind dat allemaal niet slim. Ik geloof op m'n eigen manier, maar ik ben bij de militaire kapel ge weest. Daar moesten we bij begrafenis sen spelen als een jongen in dienst was overleden. Het typische was, dat voor de gelovige familieleden, daar werkten we het prettigste. Ik ben zelf Nederduits hervormd. Adolf Hitler is ook bij de paus geweest en John Ken nedy... Daar zit de grote schat. De (Van onze correspondent) HENGELO, 30 okt. In een zieken huis te Enschede is gisteren de 29-jari- ge mevrouw E. Schurer-Buntsma uit Hengelo overleden, nadat zij op weg naar Haaksbergen met haar fiets door een auto was geschept. De vrouw reed met twee kinderen op de fiets uit een zijweggetje de voorrangsweg op, juist toen een auto naderde. De kinderen anderhalf en drie jaar werden zeer ernstig gewond. RIJSBERGEN De 65-jarige A. van Oirsehot is gistermiddag door een auto gegrepen en gedood. Het slachtoffer was zeer onvoorzichtig de weg overge stoken. BERGHEM Bij een ongeluk op de weg Oss-Veenendaal is hier gisteravond de 77-jarige weduwe W. Versmeten- Van Erp om het leven gekomen. Drie personen werden gewond van wie een ernstig. Zij zaten in een personenauto die tegen een boom reed vermoedelijk na geslipt te zijn. De 21-jarige bestuur ster en haar vader werden licht ge wond, een 19-jarige broer van het meisje liep ernstig letsel op. schatkamer van de wereld. Ze moeten het niet zoeken in Duitsland. Nu wor den er zoveel jongelui kwaad op aan gekeken. Claus von Amsberg was ver plicht voor zijn rijk op te komen. Moet je hem er nou op aankijken? Onze prins Bernhard is ook een Duitser en is toch een fijne, amicale kerel. Claus is van hetzelfde slag. Beter dan dat piegempie van een Piet." (Advertentie) dcllaCmn "aaYÏai'sioiA»^ "•BÜOOOOWS We sieren ons met een fleurig humeur. We vieren de avond met een vrolijk gesprek, met een feestelijke dronk. Met Martini Vermouth. Gekoeld? Met sóda? "On the rocks"? Toost een keer, graag nog eens weer. Op het goede leven. Op de goede smaak. Op zon-zuivere Martini. Proost. MARTINI Iets bijzonders bij elke gelegenheid! ROSSO. BIANCO EN EXTRA DRY V, Nat f 1.15 V» fit. f3.1t Door een ongelukkige brief is deze week in Nederland de koningskwes tie pas goed aan het rollen gebracht. Als politiek onderwerp hoort die kwestie vanzelfsprekend niet in deze rubriek thuis. Maar vanuit het ge lovige denken is er nu toch wel het een en ander te zeggen lijkt mij. Niet voor niets hebben sinds zoveel jaren in de protestantse kerken de voor beden geklonken „voor de koningin en haar familie" en werd in rooms- katholieke kerken zondag na zondag het „Domine salvam fac" gezongen. Voor de meesten van ons is dit een zeer pijnlijke kwestie. Ik bedoel nu niet de pijn die vele protestante gelovigen hadden om de kritiek op het Oranjehuis, dat zo lang ook symbool was van de innige band tussen nationale zelfstandigheid en reformatie. En ook niet de grote ge voeligheid bij katholieke gelovigen voor alles wat met gezag, gezags- symboliek, liefde voor het gezag te maken heeft. In beide aspecten is in de loop van de jaren veel verande ring gekomen. De waarde van het koningschap in Nederland moet worden gezicht in de historische concrete betekenis die het gekregen heeft, vooral in de laatste jaren. Ons volk kent een grote, inten se gevoeligheid voor het samen wil len gaan ondanks de verscheidenheid van confessie en instelling. Dat is voor wie gelooft ook een direkt reli- gieuse aangelegenheid. Het open wil len staan, ten einde toe, voor eikaars eigenheid; en eveneens de wil tot sa menwerking is een evangelische zaak, al zal men dat niet in een of ander politiek vlak zo moeten uitroepen om geen misverstand te wekken. Voor een gelovige is het gewoon zo. Gelovi ge inspiratie in het sociale en poli tieke leven in Nederland zal die open heid en die samenwerking tot voor werp hebben. Voor die nationale eenheid in ver scheidenheid hebben we in ieder ge val een staatshoofd nodig. Natuurlijk kan dat ook iemand anders zijn dan een persoon „van koninklijken bloe de". Maar de vraag is of zo iemand anders, gezien de huidige constella tie van ons volk, in dezelfde mate exponent kan zijn van die saamhorig heid. Dat is eigenlijk het enige. Ik denk dat de meesten van ons het niet duidelijk kunnen formuleren waarom ze toch liever een koning of koningin op die plaats willen dan iemand anders. Het is ook niet hele maal een rationeel te benaderen zaak. Hetgeen echter ook weer niet wil zeggen, dat al dat „intuïtieve", al dat „aanvoelen" door de meeste ge wone mensen wordt ingegeven door het zogenaamde „damesbladenge- schrijf." Vanuit het kerkelijk denken kun je niet anders doen, lijkt mij, dan bid den om een goede oplossing, met ver mijding van wat die bedoelde, voor ons evangelische, waarde bedreigt: schending van het oprechte gesprek, van de eerlijke openheid voor eikaars mening; schending ook van het per soonlijke geluk van de leüen van de koninklijke familie. In het buitenland gaat er geen dag voorbij of er ver schijnen stupide verhalen in boule vardbladen over een van de leden van ons koningshuis. Het is niet te hopen, dat de sneeuwbal die deze week aan het rollen is gebracht ook een lawine van dat soort smakeloze smaad ons land binnen zal halen. Verschillende passages uit de brief nodigen er wel toe uit. In alle bete kenissen is er reden om het „salvam fac", in deze weken voor de geest te hebben. Nu in Frankrijk, onder bepaalde voorwaarden, de priester-arbeiders weer mogen terugkeren, is het een wonderlijke ervaring nog eens de felle strijd van weleer voor de geest te halen. Bijvoorbeeld door het boek AMSTERDAM, 30 okt. Het kan niet verwacht worden dat een evene ment als de Grand Gala du Disque een verrassing of iets nieuws brengt. Het is een honorering van gedane presta ties die opgeluisterd wordt met de aan wezigheid van vele prijswinnaars. Er wordt muziek gemaakt op het hoogste niveau en er wordt gespeeched door de hoogste instanties. Verder gebeurt er weinig spectaculairs. De veelheid van namen en personen die genoemd worden maar geen rol te vervullen hebben, werkt enigszins vermoeiend. Minister Vrolijk merkte vrijdagavond in zijn rede in het Concertgebouw op, (naar aanleidiftg van een verslag waar in stond dat het een schande was dat hij als minister van Cultuur de gala avond van de lichte muze in de RAI had bijgewoond) dat hij ook nog minis ter van Recreatie en Maatschappelijk Werk is. Hij gaf ons aldus te raden in welke hoedanigheid hjj bij dit „klas sieke" concert aanwezig was; nuttige vrijetijdsbesteding was het in ieder ge val. Dat er ook van Cultuur met een grote C sprake kon zijn, daarvoor stond borg de dirigent Carlo Maria Giulini, die als enige deze avond zijn tweede Edison mocht ontvangen. Hij dirigeert het New Philharmonia Orchestra uit Londen, dat zich hier nog nooit heeft laten horen, maar nu niet snel zal wor den vergeten. Zij, met hun briljante di rigent, stalen de show volkomen. Het superbe ensemble van ruim hon derd musici is door Klemperer, Münch, Dorati en Giulini geleid tot zeldzame hoogten van meesterschap; daarvan heeft men deze vrijdagavond in het Concertgebouw getuige kunnen zijn. Be gin en slot van het concert werden ge vormd door twee stukken die weinig gemeen hebben, behalve dat zü beide een expositie bevatten van het gebruik van contrasterende orkestgroepen: de ouverture „Semiramis" van Rossmi en Brittens Young Persons Guide to the Orchestra". Het werden schitteren de staalkaarten van egaal strqkersspel, van virtuoze blazers (scherpe dunne trompetklanken)volmaakt beheerste ritmische dynamiek. De Rossim-ouver- ture werd door Giulini opengelegd in prachtige klankvlakken en doorzichti ge tinten, hier en daar zo etherisch dat het meer een sprookje dan een ouver ture leek. De zangeres Rita Streich had haar keus laten vallen op twee van Mozarts lieflijkste opera-aria's, uit Le Nozze en Don Giovanni, die zij voor droeg met een ontroerende, ingetogen tederheid. Arthur Grumiaux speelde Bruchs Vioolconcert met grote allure, waarmee echter ook veel geroutineer de pathetiek gepaard ging. In De Fal- la's dansen uit El Sombrero bereikte het orkest een toppunt van finesse, exactheid en wervelende vaart. Onder de vele onderscheidenen noe men wij Mrs. Soames, de dochter van Winston Churchill, voor de opname van de toespraken van Sir Winston. Her man Krebbers, Elly Ameling, de diri genten Solti, Ansermet, Münchinger en wijlen Hans Knappertsbusch voor zijn Parcival-opname. v.E. (Advertentie) (Advertentie) DEN HAAG, 30 okt. In (le jaar vergadering van de Ned. Melkunie is medegedeeld, dat op 11 december in een deel van Den Haag een proef zal worden genomen met een nieuwe een malige verpakking van consumptie- melk. Deze z.g. purepackverpakking Is duurder dan de glasverpakking en daarom zal de prijs met vier cent per literverpakking stijgen. De consument zal dan dus zestig cent per liter moe ten gaan betalen voor melk verpakt in „purepack". AMSTERDAM, 30 okt. Tijdens het opbouwen van een stalen steiger tegen de Westerkerk is gistermorgen de 58- jarige timmerman P. J. Pitters van zes meter hoogte van de steiger op hard stenen grafzerken gevallen en aan de opgelopen verwondingen overleden. Hij verloor zijn evenwicht toen til) met een collega bezig was een stalen buis op te hijsen. Zondag 31 oktober: feest van Christus' Ko ningschap: eigen mis; credo; prev. van Christus Koning - wit - ma.: Allerheiligen: eigen mis; credo - wit - dl.: Allerzielen; eigen mis; pref. v. Aller zielen - zwart - wo.: mis v. d. 21e zondag na pinksteren - groer. - Den Bosch, Roermond: H. HUDer- tus, bisschop en belijder; mis Statuit wit - do.: H. Carolus Borromeus, bisschop en be lijder; mis Statuit; 2e geb. H-H. Vitalis en Agricola - wit - vr.: mis v. d. 21e zondag na pinksteren - eroen - Of b g.v. eerste vrijdag: votiefmls v h H. Hart: Cogitationes: pref. v. h. H. Hart - wit - 7a mis V d. H. Maagd Maria op zaterdag; piTv i H. Maagd Maria - wit - zondag 7 november: H. Wllllbrord, bisschop en belijder; mis Statuit; 2e geb. v. d. 22e zondag na pinksteren - wit - AMSTERDAM, 30 okt. Uit het wa ter van de Hobbemakade is hier gister middag het stoffelijk overschot opge haald van de zevenjarige Corrie Bak ker, die tijdens het spelen te water was geraakt. van Cesbron te herlezen: „Heiligen gaan naar de hel". Destijds hebben allen enorm meegeleefd met de „prêtrs ouvriers" zowel de voor- als de tegenstanders. De inzet was het heil van de arbeiders en dat van de priesters. In de roman laat de schrij ver dat zo aangrijpend zeggen door de stervende kardinaal, die midden in de onrust toch rustig de dood in gaat. Het enorme apostolische vuur van Kardinaal Suhard en de zijnen werd toen nog in toom gehouden door de uiterst conservatieve, voorzichtige, lei ding in de Kerk. Het besluit van paus Pius XII om de mogelijkheid voor priesters om te arbeiden tot een mi nimum van drie uur te beperken heeft heel veel mensen diep getrof fen. Bij de meesten was de pijn de zelfde als die van de stervende kar dinaal: bezorgdheid om verloren lo pende schapen. Nu is alles zoveel veranderd. De sociale omstandigheden van ook de Franse arbeider zijn eindeloos veel beter geworden. En het zicht op het priesterschap is steeds meer genuan ceerd. Het is een normale zaak de priester te zien als een van de mede mensen uit een bepaalde gemeen schap, die zich in niets onderscheidt van de anderen dan alleen door zijn bediening. Hij moet echt helemaal in die gemeenschap thuis zijn en daar binnen op heel aangepaste wijze het woord spreken, de sakramenten be dienen. Anders blijft de verkondiging van het evangelie iets dat vreemd en ver weg is van het normale le ven. Hetzelfde geldt eigenlijk voor an dere milieus dan het arbeidsmilieu. Het is niet meer zo'n belangrijke kwestie of priesters al dan niet vrij gesteld zijn of ook nog andere arbeid verrichten. Het is goed denkbaar dat meerdere gelovigen naast hun „gewo ne" arbeid in de toekomst priesterlijk werk zullen doen. Daarin schuilen ge weldige perspectieven voor de toe komst van de Kerk, al komen die in het Concilie nog niet zo direkt naar voren. Zo gezien is het herstel van het in stituut der priester-arbeiders niet zo'n schokkend nieuws. Wel is het zeker dat de bewogen- heid van mannen als kardinaal Suhard en het verdriet van zoveel andere op rechte zielzorgers hebben meegewerkt aan het ontstaan van een ander kli maat in het denken over apostolaat en priesterschap. Daarom is het zinvol terug te den ken aan die heiligen die naar de hel gingen destijds. Als een eerbewijs. Het is zondag dag van de Hervor ming. Voor protestanten geen reden meer om alleen maar triomfantelijk stil te staan bij de afscheiding; het verdriet over de gescheidenheid overstemt sinds jaren de aversie jegens Rome. Voor katholieken geen reden meer voor enkel afwijzing. Sinds jaren groeit het besef dat de hervormers grote dingen hebben ge daan, tot heil ook van de nieuwe kerk, die onder ons groeiende is. In de Wereldraad van Kerken zijn de meeste protestantse kerken bij een. Misschien is het voor een katho liek goed op Hervormingsdag de doelstellingen van die wereldraad eens te overwegen. In een officiële samenvatting uit gegeven door het secretariaat van de wereldraad in Genève leze we De Wereldraad van Kerken is een grote en gevarieerde vereniging van meer dan 200 kerken van protestante, an- glikaanse, orthodoxe en oude-katholie- ke belijdenis, bij elkaar voor studie, getuigenis, dienstverlening en voor de bevordering van de eenheid. Bij haar zijn aangesloten kerken in meer dan 80 landen, levend onder allerlei soor ten regeringen, en het leven van al die kerken weerkaatst de geweldige verscheidenheid en rijkdom van de christelijke traditie en cultuur. De Wereldraad bestaat omdat deze ker ken geloven dat ondanks de vele ver schillen leer, nationaliteit, taal, ge schiedenis en vele niet-theologische factoren er „één Heer is, één Ge loof, één doopsel, één God en Vader van allen." Zij belijden allen Jesus Christus als God en Zaligmaker en zij vinden hun eenheid in Hem. Zij hoeven niet zelf hun eenheid te maken: het is een gave van God. Maar ze weten dat het hun plicht is „gemene zaak te maken in het zoeken naar een uitdrukking van die eenheid in werk en leven' Bij de laatste algemene vergadering in New Delhi, 1961, hebben de afge vaardigden het volgende samen ver- klaard „In sommige zaken kunnen we nog niet samenwerken, omwille van onze overtuigingen, maar we hebben vor deringen gemaakt bij het geven van inhoud aan de eenheid die we na streven. Laten we -daarom zoeken naar de dingen die we in ieder geval nu samen kunnen doen; en ze ook trouw doen, steeds biddend en wer kend voor die grotere eenheid die Christus voor zijn Kerk wil." Dit is de basis voor bet lidmaat schap van de Wereldraad: „De we reldraad van Kerken ig een vereni ging van kerken die de Heer Jesus Christus belijden als God en Zaligma ker overeenkomstig de schriften en daarom gezamenlijk trachten te ant woorden op hun gemeenschappelijke roeping tot de glorie van de ene God, Vader, Zoon en de Heilige Geest' Dat laatste staat er eenvoudig, maar het heeft lang geduurd voor men deze basisformulering klaar had. Hij zal nu inspiratie zijn voor verder werken, zodat die moeite niet vergeefs zal zijn geweest. Waarom kan dan de Katholieke Kerk niet lid zijn van de Wereldraad? Omdat de Katholieke Kerk niet er kent dat zij lid kan zijn van een ver eniging van kerken op gelijk niveau. Er is één kerk; in de afgescheiden kerken is veel aan waarheid, maar dat zou weer binnen de ene moederkerk moeten worden ingebracht. Dat is een standpunt waardoor lidmaatschap niet mogelijk is. Toch is het nu zover dat er een officiële gezamenlijke studie groep is tussen Wereldraad en Ro me. En dat is al een hele winst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5