Beste doelman ter wereld... na Jaschin van Max Merkel München Pupil enorm populair bij Willi Kment vandaag naar Zweden vertrokken InterUme Belg Ceulemans met Navarra aan leiding H Y S-hoky versterkt met vier Canadezen radio Antilliaan na volgend seizoen in Feijenoord Hamilton Richardson: (beste honkballer van Europa) Ik word niet door Feijenoord betaald Om Berg en Barsson te bespioneren! Wereldsttrijd driebanden Beste ter wereld Showman Hansworst Gastronoom Glansvolle weg Nationale ijshockeycompetitie komend seizoen fiks uitgebreid Toto uitslagen controleren? Commentaar ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 (Van een verslaggever) MüNCHEN, 30 okt. Petar enkovic, de dertigjarige doel rrian Van de Bundesligavereni- S.!ng TSV München 1860 is de heveling van Max Merkels suc cesvolle formatie. De „clown" van de Duitse voetbalvelden jvordt in München, de stad van et bier en de ramenas, vereerd een van de allergrootste voet- alvedetten. Welke hoge graad Van Populariteit Petar Radenko- Vlc in de Beierse metropool nu Precies heeft bereikt, wordt het est aangegeven door de rame- has. het pittige Beierse lievelings kostje bij het bier, dat in deze streken „Radi" wordt genoemd. Beleg modern beleg in TïiniiTnminTmnTimniminnimif it! iimi nmninn n irnmrmnnrmr. DEN HAAG, 30 okt. De nationale ijshockey-competitie, die twee jaar geleden op beschei den schaal van start is gegaan, zal het komende seizoen fiks wor den uitgebreid. Naast een eerste divisie (met teams uit Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Tilburg en Deventer) komt er een twee de divisie (voor de reserve-teams) en een competitie voor jeugd a- en b-teams. Ere-divisie Eerste divisie Tweede divisie A Tweede divisie B Petar Radenkovic: clown van duits voetbal »Ben ik Radi, dan ben ik koning", is titel van de eerste grammofoon, sat, die de voetbalende „Caruso" vol «ezongen heeft. En mensen van het vak ®Weren, dat de lange Joegoslaaf ook ®et de tonen weet om te gaan. Maar *Jer slot van rekening stamt hij niet oor niets uit een kunstenaarsfamilie, ctars vader Rascha Radenkovic (toen °'J enige dagen in München verbleef, rt* hij meteen de „oude Radi" ge- «oemd) woont al vele jaren in Miami **each en draagt als een bekend opera- f^hger de naam Rascha Rudell. Ook etars hroer Milan is overzee hard op als zanger van schlagers carrière *0 Waken. Peter Radenkovic is dus eveneens kunstenaar. Met hart en ziel. De «roene grasmat is voor heim de ,.Büh- "V, waarop in München 40.000 toe- houwers 'hem regelmatig bejubelen, maar waarop zij hem nu en dan met «He fluitconcerten him verontwaardi- Pln£ onder de neus drukken. Ook dat ornt voor. Dan leunt Radi met han- 8®nd hoofd tegen de doelpaal, de hand palmen in een hulpeloos gebaar naar Puiben gedraaid, alsof hij wil zegigen: wat kan ik eraan doen, indien de ver dedigers voor mij niet goed opletten? Maar veel vaker ziet men Petar Raden kovic in een jubelstemming. Dan slaat ij de handen wild in de lucht. De v eugde is hem op het gezicht geschre ven t» zan de heerlijkste momenten Radenkovic en dan vergeet J dat hij ©en duur betaalde doelman Voor zijn huis In de Halbigstrasse, enkele steenworpen van het Münche, her voetbalstadion verwijderd, staat zijn Mercedes 220-SE-Coupé. „De beste doelman van de wereld heeft ook do teste auto van de wereld". Want Radi is niet bescheiden, wan neer het om de klassering van zijn «igen persoon gaat. Steeds weer kan taen van hem horen, dat geen enkele ..Torwart" in zijn schaduw kan staan. Soms echter voert de 1.89 meter lange Petar een rustpauze in zijn woorden en ™ont zich dan bereid een concessie te doen: „De beste doelman na de Rua Jaschin". Dat hij echter als doelman in Duits land ver superieur is. staat voor do Joegoslaaf onwrikbaar vast. Goed, ook Tilkowski van Borussia Dortmund en ■rahraan van Hertha BSC verstaan hun vak, maar wat zijn zij eigenlijk ver geleken bij hem, de grote Radenkovic? ■"i deze mening wordt hij door vele Vari zijn aanhangers gesterkt. Overi- 86ns niet helemaal ten onrechte. Doelman Radenkovic is, zoals gezegd, kunstenaar. Zijn repertoire gaat clown tot serieuze karakterspeler. ''''''Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillilliililiiiliiiiilllllilililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilli Voordat de wedstrijd begint weet nie mand in welke rol hij zal optreden. Dat weet hijzelf trouwens evenmin, het ver loop van de wedstrijd is beslissend voor het optreden van deze grote toneelspe ler. vaak tot schrik van zijn ook in Ne derland niet onbekende trainer Max Merkel, die met zijn salaris van onge veer f 10.000,per maand de duurst betaalde oefenmeester in de Westduitse Bundesliga is. Deze Max Merkel, slagvaardig, zake lijk zeer pienter en in menige voetbal ler 'n uitgekookt successentrainer, wordt bij elke wedstrijd van zijn doelman heen en weer geslingerd tussen verruk king en hartaanval. Het is, zeker voor Max Merkel, geen simpele zaak de ne gentig minuten met Petar Radenkovic vol te maken. luide stem dirigeert hij daarom zijn ver dedigers. Hij dirigeert ze met meester hand en daardoor worden heel vaak kansen in de kiem gesmoord. Dit talent om situaties bliksemsnel te doorzien en daaruit de logische gevolgtrekking te maken, kwalificeren Petar Radenkovic in de eerste plaats tot klassedoelman. Maar Radenkovic is niet alleen de istrategische beheerser van zijn speel- helft. Hij is ook de heerser in zijn doel. Met reddingsacties, die aanleiding ge ven tot stormachtige toejuichingen, is hij karig. Maar niettemin heeft hij reeds vaak bewezen, dat zijn reactievermogen en zijn veerkraaht verbazingwekkend zijn, speciaal tijdens belangrijke wed strijden, want zoals een echte kunste naar kan hij het niet stellen zonder de „coulissen". In een onbeduidende wedstrijd en dij weinig publiek wenst „der Kadi zich vaak niet druk te maken op een wel gericht schot, dat op hem afkomt. „Onhoudbaar" constateert men dan op de tribune. Maar in de wedstrijden voor de Europa Cup en voor het Duitse kam pioenschap heeft hij zich vaak een ware duizendpoot getoond. Dan houdt hij bal len tegen, die een andere doelman een voudig niet zou kunnen vangen. nodige tam-tam maken, zodat er bij zijn fanatieke aanhang een stemming van wereldondergang ontstond. Kenners wisten echter wel beter: showman Radenkovic had wederom een theaterstuk-grote stijl in scene gezet. Ze weten ook, dat het hem in Spanje en trouwens nergens ter wereld zo goed kan bevallen als in München. Toen Petar Radenkovic in 1959 naar München kwam, was het zqn grootste wens in München te spelen. Daarin is sindsdien geen verandering gekomen. Waar ook kan een Radi beter gedijen dan in de stad van het bier en de „Radi"? (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 30 okt. Feijenoords trainer Willi Kment, vergezeld door de bestuursleden Visser en Cardux is vanmorgen per vliegtuig afgereisd. In de Zweedse hoofdstad zal het Neder landse trio morgen de interland Zwe denNoorwegen bijwonen. Zoals be kend overweegt Feijenoord de Noor Harald Berg en-of de Zweed Lo Bars son aan te trekken. Advertentie .V. Internationale Beleggings Unie „Interlinie", Postbus 617. Den Haag PETAR RADENKOVIC Men moet goede ideeën hebben en anti eren voor zich laten werken". Zo ongeveer luidt de levensfilosofie van de Joegoslaaf. Wanneer men hem dan schertsend voor de voeten werpt, dat hy in 1959 naar Duitsland kwam, alleen maar op een ezel had gereden, kaatst hy de hal slagvaardig terug: „DestUds heeft de ezel voor mij gewerkt". Zijn vrouw Olga, die 52 maal uit kwam in het Joegoslavische basket- ballteam, moet haar Petar herhaaldelijk afremmen. Hij heeft vaak de meest fantastische plannen onder andere op culinair gebied. Petar ziet zichzelf ook als een van de grootste gastronomen van München. „Daarom'zo zegt hij, zou hij in München een Joegoslavisch restaurant voor fijnproevers willen openen. „Bei Radi" zal het heten en de heer lijkheden, die daarin zullen worden klaargestoomd, zullen (natuurlijk) niet alleen de beste. maar ook de duurste zijn. Iedereen zal komen om de grote Radi te zien. Maar Olga dempt dat enthousiasme steeds snel en onverbiddelijk. „Wan neer men een restaurant heeft, zal er ook moeten worden gewerkt en jij, Pear, hebt voor de arbeid alleen maar twee linkse handen Radi slikt zulke tegenwerpingen onmiddeliyk, geen man van de strijd en hij is bovendien kloek genoeg om te erkennen dat er achter deze woorden wel een kern van waarheid schuilt. Petar Radenkovic is er trots op dat hij de doelman in de Bundesliga is, die het minst in actie hoeft te komen. Dat mag verrassend klinken, want een showman, gelijk hij nu eenmaal is, kan immers niet genoeg drukte om zich heen krijgen. De handelingen van Radi, waarmee hij daadwerkelijk in het spel- verloop ingrijpt, zijn inderdaad minder talrijk dan van welke doelman ook. Die handelingen zijn echter wel spectacu lair. Radenkovic is een doelman met het bloed van een aanvaller. Hij voelt onmiddeliyk de bedoelingen van de aanvaller, die op hem afkomt en met llll RAYMOND CEULEMANS alweer op weg naar een wereldtitel 60 48 6 1,25 36 48 4 0.75 Ogata (Japan) Scherz (Oost.) Friedenthal (Arg.) Pinto (Bolivia) Ceulemans (B) Gonzalez Columbie) Navarra (Arg.) Legarda (Ecuador) 60 64 36 64 60 48 8 1,25 36 48 4 0,75 60 73 37 73 „Kyk uit," zei een goede vriend van TSV München 1860, toen de vereniging Petar Radenkovic zou gaan kopen, „kijk uit, hij zal jullie ook vele punten kos ten." Maar trainer Max Merkel zag het zuiver en vertrouwde er op, dat da Joegoslaaf ook vele punten zou ople veren. De trainer heeft gelijk gekregen. Omdat er ook aanvallersbloed door de aderen van Petar Radenkovic stroomt kan hij het vaaik niet nalaten zijn ge bied te verlaten om ais een ware „Stür- mer" het wijde speelveld tot zijn domein te maken tot ontzetting van Max Merkel, tot ontzetting ook van zijn aan hang, maar tot opperste vreugde van de neutrale toeschouwers. Deze iaatsten noemen hem dan de grote hansworst. In een kampioenswedstrijd tegen de Hamburger Spiel Verein heeft het niet veel gescheeld, of Petar Radenkovic zou. met de bal aan de voet, een bezoek hebben afgelegd bij zijn collega-doel man Schnoor. Alleen door een tackle in het Hamburgse strafschopgebied werd Radi van de bal gedrukt. In deze wedstrijd stond München echter royaal voor en daarom kon zelfs Max Merkel lachen om de escapade van de doelman. Maar Petar Radenkovic he*?ft zich ook in wedstrijden op he! scherp van de snede niet ontzien de rol van twaalfde veldspeler te gaan ver vullen. Dan balden zijn clubgenoten van woede hun vuisten, zodat de vingers er wit van werden en ze zworen nimmer meer met deze „avonturier" op het veld te verschijnen. Zulke capriolen zijn er in het ver leden de oorzaak van geweest, dat Petar Radenkovic eenmaal meedogenloos uit het doel van Münchener „leeuwen" werd verbannen. Er werd door de Münchener voetbalfans hevig over deze maatregel van trainer Max Merkel ge debatteerd. Af- en goedkeuringen bot sten vol temperament tegen elkaar. „De Radi" mokte, liet doorschemeren dat hij van plan was te vertrekken, speelde de rol van de gekrenkte mees ter en het slot van het lied was, dat hij in een minimum van tijd zijn come back in het deel kon vieren. Er Is alle reden om hoos te zijn op de dieels dwaas spelende Joegoslaaf, men mag hem hierom berispen. Maar het staat vast, dat TSV München 1860 twee jaar geleden zonder Petar Raden kovic niet kampioen van Zuid-Duits- land zou zijn geworden en dan ook niet terecht gekomen zou zyn in de Bundes liga, die juist toen werd geformeerd. De glansvolle weg van de Münchener club in het jongste Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars is eveneens voor een belangrijk deel zijn verdienste. Dat weet hij zelf ook drommels goed. En Radenkovic kan nuchter rekenen Na afloop van het vorige seizoen, waar in München 1860 op de vierde plaats was geëindigd, strooide hij het praatje rond, dat hij München zou verlaten en een contract met Real Madrid zou af sluiten. Inderdaad toonde Real Madrid interesse voor Petar Radenkovic, die tweemaal met OFK Belgrado de Joego slavische beker gewonnen had voordat hij naar Duitsland kwam en die boven dien driemaal stond opgesteld in het Joegoslavische team, dat in 1956 tijdens de Olympische Spelen in Melbourne de finale tegen Rusland met 1U verloor. Met deze Spaanse belangstelling als ruggesteun ging Petar Radenkovic de BUENOS AIRES, 30 okt. Ook in de zevende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap driebanden, dat te Buenos Aires wordt gespeeld, heb ben de Belg Ceulemans en de Argentijn Enrique Navarra hun party gewonnen, Beide spelers zijp nof ongeslagen en komen dit weekeinde in de finaleparty tegen elkaar uit. De uitslagen van donderdag luiden: Na zeven ronden luidt de stand: 1. Ceulemans en Navarra beiden 14 pnt. 2. Gonzales, Legarda en Ogata allen 8 6. Scherz en Friedenthal beiden 6 pnt 8. Pinto en Cabrera (Ur.) beiden 0 pnt Hamilton Richardson wil niet meer deel uitmaken van de slagploeg van Sparta. Hij wil zijn capaciteiten als werper tonen. Daarom heb ik Sparta verlaten," 'vertelde hij ons gisteravond. „Dus niet, omdat hij door Feyenoord betaald wordt." Verschillednide clubs zijn het voor beeld van HUS-hockey gevolgd en heb ben buitenlandse speler-trainers aan getrokken. Amsterdam komt uit met tenminste twee Canadezen, Tilburg heeft een Canadese speler-coach en Den Bosch, waar begin december de baan gereed komt denkt eveneens hard aan het engageren van een buitenland se trainer. HIJS-hoekey, veruit het sterkste tussen de merendeels jonge concurrenten, heeft dit seizoen de be schikking over vier Canadese spelers, die geen van allen eerder in Europa hebben gespeeld. Zij zijn voorzien van aanbevelingen van de beroemd ste ijshockey- coaches ter wereld. Maar het blijft vooralsnog de vraag, wat zij in het Nederlandse milieu zul len presteren. Bruno Forlin, de 25- jarige doelman kwam drie jaar uit voor het Canadese kampioensteam The Smoke Trail Eaters. Bob Brokker speel de in Canalda voor de Hamilton Red Wings en Noranda. Hij is zomers prof- golf-speler. Denis Mercier is met zijn twintig jaar de junior van het ge zelschap. Hij speelde voor Calgary en Sorel en kreeg diverse aanbiedingen van prof-teams. De Franssprekende Canadees verkoos echter zijn wat lang uitgevallen wittebroodsweken in Europa door te brengen. Nick Mur ray tenslotte werd door HlJS-voorzit- ter Hopman aangetrokken als de op volger van Pat Adair. De symphatieke 26-jarige professional (hij kwam de laatste drie jaar uit voor Springfield) zal fungeren als speler-trainer. De kern van Nederlandse spelers is in de zomer behouden gebleven. Alleen Advertentie Telef. Nieuwsdienst A.N.P. 06222-333 Zondags na 16.30 Rob Pieterse is wegens emigratie niet meer beschikbaar. Daarentegen heeft Rob Hemter overschrijving gekregen van Amsterdam naar Den Haag. De Canadezen, die HUS-hockey vorig jaar onder contract had, zijn voor het grootste gedeelte overgenomen door de Oostenrijkse club Kitzbuehel, dia in het hotelwezen diverse aantrekke lijke functies voor de Canadezen had vrijgehouden. Men kan Pat Adair, doelman Mil- man en Carl Forster onder meer aan het werk zien op 24 november als Kitzbuehel in Den Haag tegen HIJS- hockey uitkomt. Het hJoky-seizoen opent op 3 november met een wedstrijd te gen Gamlebyen, het Noorse kampioens team uit Oslo. Op 10 november volgt een ontmoeting tegen het door Cana dezen versterkte Grenoble. 9 9 9 d Go AheadDOS TelstarHeracles PSVSparta MW-DWS AjaxFortuna 54 ElinkwijkADO FeyenoordGVAV TwenteWillem II CarmbuurWV Holland Sport—-DHC SittardiaVolewijckers Blauw WitNEC VolendamEindhoven Xerxes—Alkmaar VeloxRBC GooilandHVC VeendamTubantia ZaanstreekVitesse Zwolse BoysZwartemeer de GraafschapPEC WageningenHeerenveen AGOWHilversum NOAD—Fortuna VI. 3 DFCDen Bosch Hermes-DVSExcelsior Roda JCHaarlem EDOLimburgia RCH-SW WilhelminaBaronie De met gemerkte wedstrijden gelden voor de toto. Sparta heeft afgedaan! (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 13 okt. De wilde ge ruchten, die in Rotterdam de ronde doen over de Antilliaanse honkballers Richardson en Fanyete worden door beide hoofdpersonen in deze opzienba rende affaire met klem tegengespro ken. De spelers ontkennen, dat zij ge stimuleerd door gunstige financiële te gemoetkomingen Sparta gaan verlaten om voor het volgend seizoen voor Feyenoord uit te komen. Riehardsons reactie op de recente ontwikkelingen was: „Ze kunnen veel over mij vertellen, maar ik verlang de waarheid. Ik zal opbiechten! Feyenoord is niet bij mij geweest om te vragen of ik Feyenoord wilde coa chen en dat nog wel tegen betaling. Neen, het is heel anders gegaan. Toen ik als Antilliaan naar Nederland kwam om te studeren en ik tegelijkertijd de honkbalsport ging beoefenen vierde ik snel triomfen. Drie keer achter elkaar werd ik de beste slagman van Neder land. Ik werd gekozen tot de meest waardevolle speler van Nederland en in Madrid tijdens de Europese honkbal- kampioenschappen werd ik uitgeroepen tot de beste honkballer van Europa. Het Sparta werd ik twee keer kam pioen van Nederland. Ik heb alles be reikt, waartoe een sportsman in staat is. Ondanks mijn 25 jaren ben ik aan mijn top. Een ding hindert mij in mijn spórtloopbaan! Dat is de reactie van de algemene Nederlandse honkballers: Sparta wordt kampioen door heft slag- geweld van de Antilliaanse spelers. „Ja" Meer kunnen zij niet. Dit raakt mij zeer enik wil gaan be wijzen dat een Antilliaan meer kan dan alleen maar slaan. Ik stuurde Jose Faneyte naar Feyenoord om te spion neren. Toen Ik van hem vernam dat er by Feyenoord voldoende talent was heb ik het gokje gewaagd. Ik stelde my in verbinding met voorzitter Jan Visser van Feyenoord en het eerste serieuze contact was gelegd. Op de honkbalfeest avond van Sparta, die toevallig een week later werd gehouden, kwam coach John Heyt naar mq toe en hy vroeg of ik Feyenoord ging trainen, waarop ik „Ja" antwoordde. Een kort, maar niet serieus gesprex volgde. Nog in dezelfde week kwam Heyt bij mij thuis om te informeren wat ik ging doen bij Feyenoord. Ik wil Feyenoord trainen, maar het liefst blijf ik by Sparta spelen, maar dan als wer per. Hiertegen had Heyt bezwaren! Richardson, die in de Antillen de beste werper ls geweest, maar door een ern stige armblessure niet meer kon spelen en tot veldspelen overging, wilde het opnieuw proberen, doch Heyt gaf geen toestemming. Heyt antwoordde: „Ga jij maar naar Feyenoord dan kan je samen met Faneyte zeven wedstrijden gooien!" De kogel was door de kerk. Richardson zei: „Goed John, dat doe ik! Heyt vroeg tenslotte Richardson nog wat hij bij Feyenoord gaat verdienen: „Ik betaal 't je ook. Ik wil je niet kwijt." Riehard sons reactie was toen: „John, ik behoef niets te verdienen. Als ik naar Vreelust moet, kost 't mij niets. Dat terrein kan ik lopend bereiken. Doch naar Feyen oord moet ik met de bus én tram. Dit betaalt Feyenoord voor mij, wat regle mentair is toegestaan. Om geld gaat het in dit geval dus niet! Ik wil alleen maar bewijzen, dat ik als coach ook de top kan bereiken." „By Sparta", vervolgt Richardson, „wordt alles op de overwinning gezet- Men houdt te weinig rekening, dat het ook mentaal in een teain moet kloppen. Speciaal bij het honkballen is dit zeer belangrijk. Want je zit met vijftien man in de duggout. De sfeer moet dan goed zijn. Dit was bij Sparta niet het geval. Er waren enkele spelers, die hadden iedere wedstrijd ruzie óf met de spelers óf ij et de scheidsrechters en tegen deze sneters nam Snarta geen maatregelen. Men handhaafde ze, doch bemerkte niet dat enkele spelers een en ander niet goed zat. Jose Vaneyte steunt de bewering van Richardson: „Daarin heeft hij gelijk. Dat is de hoofdzaak waarom ik ben weggegaan. Ik kon niet opschie ten met enkele spelers die misschien bang waren voor hun plaatsje. Ik wil voor mijn plezier honkballen en nou ga ik het bij Feyenoord proberen. Laat Tk vooropstellen: de geruchten, die gaan dat ik betaald word door Feyenoord zijn uit de lucht gegrepen. Er is niets van waar! Ik ben naar Feyenoord ge gaan, omdat ik bevriend ben met Huub Kohl, die ook overschrijving heeft aan gevraagd naar Feyenoord." Richardson vervolgt: „Ik heb er spijt van dat ik geen overschrijving heb aangevraagd naar Feyenoord voor 1 oktober van dit jaar, want ik had dolgraag komend seizoen bij Feyenoord willen spelen. Een ding staat echter vast: voor Sparta zal ik niet meer uitkomen. Ofschoon ik hierdoor vijanden krijg, kan het mij niets schelen. Ik wil Feyenoord trainen. En na het seizoen 1966 ga ik bij Feyen oord spelen en zal ik 't tevens coachen. Sparta heeft voor mij afgedaan." Voorzitter Visser van Feyenoord gaf als commentaar op de veelomstreden betaling van beide Spartanen: „Hoe komt men aan die onzin? Als er tegen woordig een speler naar Feyenoord komt, denkt men meteen dat hij betaald wordt. Wij houden daar niet van, af- schoon wij wel natuurlijk de top wil len bereiken, doch met eerlijke midde len. Richardson is op z'n eigen houtje naar ons toegekomen. Waarom zouden wil hem dan niet accepteren? Graag zelfs" Ook aan de honkbalsecretarls van Sparta vroegen wij om commentaar vanwege zijn gezegde: „Als er bij Spar ta betaald wordt, dan bedank ik als be stuurslid." Wij vertelden hem dat er by Sparta pogingen werden gedaan om topspelers op de een of andere manier te betalen. Wat zijn reactie is? „Als ik te weten kom dat er bij Sparta honk ballers betaald worden, dan bedank ik op staande voet. Ik wil niet hebben dat amateurs betaald worden voor hun sport, al is het een kwartje."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7