Generaal Jezuïeten neemt kritiek uit Nederland ernstig Brandweerman maakt einde aan opvoering PATER TERPSTRA: Storm AMATEUR - FILMFESTIVAL IN EINDHOVEN ASPIRIN® BAYER Huwelijk prinses afgedane zaak in ministerraad Kikvorsman bij oefening omgekomen Bejaarde man doodgereden op zebra Koperen haan stormt omlaag Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Algemene Bank Nederland Roken op toneel 17 namen van oud SS -ers uit gedenkboek Geen verdedigingkoste wat kost, van ons opperbevel99 PUROL Ook KVP-bestuur is pijnlijk getroffen Weer arrestaties bij Amsterdamse Lieverdje Eduard Verkade- prijs uitgereikt Prijzen uitgereikt Premier Cals zeer tevreden Chauffeur onder invloed alcohol Beeldhouwer bij poging tot brand stichting gepakt Achterhaald Verwarring Zonder pretentie Geef uw kinderen het beste: Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! Hongerig DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 i PAGINA 5 Favorit-R Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298,- RUWE HANDEN Brief -Nederhorst: W.K.A.-landdagen Overvolle treinen op Allerheiligen De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje3 g 5°/O B. Spaarrekening 3g5°/o C. Spaardeposito..4g3 O kinder ,^ir\ uaahsiaai metvruchtensmaak ACHTER DAAR STAAT O (Advertentie) Rotterdam, 2 nov. De officier yan brandweerpiket, de adjunct-hoofd- Drandmeester A. Koornwinder heeft Zondagavond in ,,De Lantaren" de op- zoering van Jack Gelbers toneelspel »The Connection" halverwege de voor stelling afgelast. De directe aanleiding niervoor was het feit, dat er op het toneel gerookt werd. Het argument dat er in een stuk over aan narcotica ver slaafden sigaretten met dope zoge naamde sticks elementaire zaken pJn heeft de adj.-hoofd-brandmeester n;er niet kunnen aanvaarden. Dat het ""■r ondanks alle strenge brandweer voorschriften gebruik is, dat er op het toneel gerookt wordt, wanneer dit in de tegie-aanwijzingen staat, was hem be nend, maar naar zijn mening hebben de opvoerenden daarvan misbruik ge blaakt. Toen na de pauze de spelers opnieuw ®en sigaret aanstaken, maakte de heer Koornwinder een einde aan de voor stelling. Hij deed eigenhandig het licht hit en de gordijnen dicht. Dit namen öe opvoerenden niet. Zij maakten de gordijnen weer open en speelden bij het inmiddels ontstoken zaallicht verder. Dat was voor de hoofdbrandmeester Aanleiding de politie te waarschuwen. Kinnen vijf minuten was het toneel door acht agenten bezet. Zowel het pu bhek als het bestuur van de Nationale "Peelweek waren volkomen sprakeloos. -.De hoofdbrandmeester wenste geen niscussie, met niemand. Tegenover ver slaggevers verklaarde hij, dat hij de opvoerenden nozems vond en hun optre den onbeschaafd. En omdat zij boven dien aan zijn verzoek het roken te la ten geen gevolg hadden gegeven had hij het niet langer verantwoord geacht de voorstelling door te laten gaan. Daarna trok de hoofdbrandmeester zich terug, het aan de politie overlatend de gemoederen te sussen. Geheel overdon derd stonden de spelers achter de cou lissen elkaar niet begrijpend aan te kij ken. Nadat de toeschouwers was ver zekerd, dat er geen sprake was van een grap, trokken dezen hun jassen aan om Proestend over zoveel onbegrip „De Lantaarn" te verlaten. De leden van de A.J.P. uit Amers foort baarden twee jaar geleden opzien biet een bijzondere uitvoering van de West Side Story. Regie en vertaling tearen van Fran Rühl. Na het succes v.an deze musical besloot de A.J.P. vo rig jaar „The Connection" van Jack Gelber in studie te nemen. Op 28 april van dit jaar had de première in Amers foort plaats. De jeugdgroep genoot de eer landelijke toneelcritici onder de toe schouwers te tellen. De voornaamste bezwaren van de beroepskritiek golden steeds het stuk van Gelber en niet de wijze van opvoeren. Over de muziek van Louis van Dijk en de vertolking daarvan door diens combo was men litermate tevreden. „The Connection" is een schokkend beeldverslag van een bijeenkomst van verslaafden. Aanvankelijk oogstte de eerste opvoering in New-York in 1958 slechts hoon en smaad. Niettemin haal de het 700 voorstellingen. In 1962 bracht het Living Theatre het stuk naar Nederland. In 1964 besloot Frans Rühl „The Connection" te vertalen en bet met zijn Artistieke Jeugd Productie °P te voeren. De opvoering in Rotterdam Was de vijfde. Een zegsman van de afdeling Kunst zaken van de gemeente Rotterdam heeft ons op de vraag hoe de brand weer het optreden van zondagavond kan verantwoorden geantwoord, dat in Rotterdam alleen de burgemeester op zedenkwetsende gronden kan ingrij pen. Stukken worden echter niet van tevoren ter keuring voorgelegd. Het feit dat de brandweer het roken beeft aangegrepen om de voorstelling te stoppen is met enige bevreemding vernomen. Alleen wanneer met open vuur wordt gewerkt licht men van te voren de brandweer in. Voor roken be hoeven geen extra maatregelen geno men te worden. De brandwacht op het toneel heeft trouwens niet alleen een Preventieve taak. Hij is ook aanwezig om in te grijpen wanneer bij gebruik Van vuur op het toneel ongelukken drei- Sen te ontstaan. Daarom ook moet de htan voortdurend op het toneel kijken. VENLO, 2 november, Het gedenk boek waarin vijftien jaar geleden de namen van de 689 in de oorlog omgeko men Venlonaren gecalligrafeerd werden Jjb dat sindsdien ligt opengeslagen in Dominicanerkerk alhier, is gisteren JJAar de zusters Dominicanessen ge bracht opdat de namen van de zeventien enlonaren die als oud-SS-ers sneuvel- ueh eruit zullen worden verwijderd. „.Rij de samenstelling van dit boek sjtig het comité ervan uit dat bij de jjtod iedere vijandschap ophoudt. De oodse gemeenschap alhier echter heeft an begin af aan geprotesteerd tegen ®t fejt (jaj; vermoorde en moordenaars tHriSt e'kaar werden geplaatst. Enige han geleüen stelde het Kamerlid Scheps ,jgar aanleiding hiervan vragen aan do ^blister die zich in verbinding stel- dio Iïlet burgemeeester De Gou. Op sim s wenk heeft het comité thans be- ihet de namen te laten verwijderen o.at de motivering dat Nederlanders het 0n^er Duitse dienst gesneuveld zijn en /echt van hun Nederlanderschap vèri 0°k van hun Venlonaarschap NIJMEGEN, 2 nov. Na een korte inleiding, waarin pater J. Terpstra S. J., provinciaal der Jezuïeten in ons land, voor een gehoor van r ünisten van het Canisius-lyceum het had over „een aantal hangijzers, gesmeed door niemand minder dan onze nieuwe ge neraal pater Arrupe, hangijzers rood gloeiend door de daarop volgende reac ties in de binnen- en buitenlandse pers," sprak hij het vermoeden uit dat zijn toehoorders vooral interesse zou den hebben voor een eerlijk antwoord op de gestelde, zeer concrete vraag: „Wat denken de Jezuïeten van hun nieu we algemene overste?" Na een inleiding over de houding van de „algemene congregatie" van de Orde tegenover het atheïsme, neergelegd in een decreet, waarin deemoed en mense lijkheid worden genoemd als benade ringswijzen van de atheïst, vervolgde pater Terpstra: Het staat voor mij vast dat pater Arrupe in zijn concilietoepsraak over het atheïsme, en ook in zijn inter views, de geest en de inzet van het door mij gerefereerde decreet van de generale congregatie heeft willen ver tolken. Maar het is ook overduidelijk gezien de felle reacties, zelfs in con ciliekringen, dat hij in deze opzet niet is geslaagd. Ook ik wil u zeggen dat ik met de woorden van pater Arrupe, zo als ik die, evenals u, uit de kranten heb vernomen, geen raad weet. Velen van u menen dat in de formuleringen, die pater Arrupe voor zijn gedachten over het atheïsme heeft gekozen, geen recht wordt gedaan aan de integriteit van de niet-gelovige mens; ik deel die mening. En ik deel ook de kritiek op wat pater Arrupe schijnt te hebben ge zegd in het Madrileense blad „YA". Ik citeer u de letterlijke tekst: Ik ben een fel tegenstander van elke kritiek op de kerk. Indien er correctie aangebracht moet worden, dan zal de daartoé bevoegde hiërar chie dat moeten doen. Vergeet u niet, dat het spreken over de gebreken van anderen, zelfs indien ze waar zijn, kwaadsprekerij is. Men moet niet toelaten; dat er in het openbaar ge sproken wordt over welk gebrek van de Kerk dan ook, zelfs indien dit waar is, ofwel door individuele perso nen ofwel door groepen, ondanks alle aanwezige goede wil Indien de persoon die kritiseert, intelligent is, dan zal hij begrip opbrengen en in zien dat de ware oplossing is: ofwel zwijgen en afwachten ofwel de de fecten bescheiden aan het wettige ge zag voorleggen. Met goedkope borrel praatjes bereikt men niets. Het ge zag zal er in voorzien op het tijdstip en op de wijze, die haar opportuun lijkt. Nooit moet men op eigen gezag naar de kritiek grijpen. Het enige wat men met kritiseren kan bereiken, is een klimaat van verwarring scheppen en het werk, dat de Kerk voor allen doet, vertragen, zo niet verlammen". Ook voor mij zijn dit merkwaardige uitspraken, ook ik ben van mening dat deze visie door het concilie is achter haald. En ik deel spontaan de bezorgd heid, die de auteurs van het artikel in „De Volkskrant" (Daniël de Lange en dr. H. A. M. Fiolet. Red.) van zater dag 16 oktober tot hun kritische bemer kingen inspireerde. Men heeft in dit artikel de vraag gesteld, wat Jezuïeten van hun „opperbevel" denken. Gezien het beeld dat men dikwijls wel van de gezags- en gehoorzaamheidsverhoudin gen binnen de Jezuïtenorde móést kra gen, kan ik begrijpen dat men geneigd is te menen dat de uitspraken van de ge neraal over kerk en wereld de leden van de orde engageren; ja, dat men die uitspraken opvat en leest als richt lijnen en orders aan de Jezuïeten die in deze wereld en in onze concrete kerkgemeenschap werkzaam zijn. Het is niet mijn taak en mijn competentie u mee te delen wat de Nederlandse Jezuïeten van hun zogenaamde „opper bevel" denken. Ik kan alleen zeggen: vraagt u iedere Nederlandse Jezuïet die u vragen wilt, en ik hoop dat hij u onbevangen en eerlijk antwoord geeft. Ik wil u hier alleen zeggen wat ik vind, en dan weet ik tegelijkertijd dat ik ook de inzichten en de mening van velen van mijn medebroeders vertolk, met name van degenen die mij in de afgelopen week van hun zienswijze op de hoogte hebben gebracht, en wier verwoordingen daarvan mij van dienst zijn geweest. Ik kan u verzekeren dat ik de recente uitspraken van pater Ar rupe niet opvat als richtlijnen en or ders aan onze Nederlandse Jezuïeten provincie, en het zou mij heel erg ver bazen als een van mijn medebroeders dat wel deed. Ik stel er prijs op dit als mijn oprechte mening vrijelijk uit te spreken. En ik meen, aldus spre- kend, mee te bouwen aan een sfeer van vrije meningsuiting en openhartige communicatie binnen onze Orde en bin- Advertentie) (Vervolg van pagina 1) Aan boord van het stoomschip Pana- gathos bevinden zich ongeveer dertig bemanningsleden. De kapitein heeft tot maandagavond pertinent geweigerd de bemanning te laten overstappen op een reddingsboot, ondanks het feit dat het maandagmiddag schipper Jannus Toxo- peus van de Brandaris (Terschelling) lukte, met zijn reddingsboot door de branding heen langszij van de Liberiaan te komen. Intussen is de westerstorm steeds in hevigheid toegenomen. Vannacht bereik te hij een windkracht van 11 Beaufort dat is bijna orkaankracht. Intussen zijn alle maatregelen genomen, om eventu eel de hulp in te roepen van helikop ters van de vliegbasis Valkenburg of Leeuwarden. De hele avond stompte de vrachtboot met de bodem over het Bornrif, als gevolg van het opgestuwde water. De stoomketels in de machinekamer kre- gen het daardoor zwaar te verduren. Op een gegeven moment het de beves tiging van een der ketels los. Deze sloeg prompt een gat met een doorsnee van drie meter in de bodem. Nog steeds wilde de kapitein van nacht niet van redding weten, ondanks dat het dek is gescheurd en ondanks het gat in de bodem. Het schip Ugt in zeer ondiep water en kan dus niet zinken. Als de storm is geluwd, is het moge lijk de Panagathos (een voormalig Li- berty-schip) vlot te trekken. Over Heerenveen en omstreken heeft zaterdagavond een windhoos forse scha- de aangericht. Het nieuwe motel aan de rotonde liep een gescheurde buiten muur op, terwijl een aantal ruiten eruit sprong. Een tiental automobilisten, die hun wagen op het parkeerterrein van het motel hadden neergezet, vonden hun auto's terug zonder voor- en achterruit. Sommige waren door de wind in el kaar gedrukt, andere waren volkomen uit hun sponningen gerukt. Onder de gedupeerde automobilisten bevonden zich ook enkele Duitsers. Toen het motel door de windhoos werd getroffen, ontstond er beroering onder de gasten. De boos maakte een lawaai „alsof de wereld verging", zei een der gasten. Alles speelde zich af in nauwelijks één seconde. Daarna heerste er een tijclje vrijwel volkomen windstilte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De hoos richtte ook schade aan bij enkele in de buurt van het mo tel staande woningen. Veel dakpannen werden afgerukt, terwijl een schoor steen werd ontzet. In enkele andere plaatsen, vooral in het noorden van Friesland, werd schade aangericht door zeer sterke rukwinden, die het karakter hadden van een windhoos. In Hantum stortte een timmerwerkplaats in. In een auto vlak ernaast zaten twee mannen. De bestuurder reageerde direct door de auto achteruit te rijden. Als hij dat niet had gedaan, zou de auto volko men bedolven zijn onder het neer stortende puin. Door een krachtige windstoot werd zaterdagavond een stadsbus in de Oranjelaan te Dordrecht in de berm van de weg gedrukt. De bus kwam te gen een boom terecht. Negen van de tien inzittenden werden gewond. Enke le liepen een lichte hersenschudding op. Vijf van de gewonden moesten voor onderzoek in een ziekenhuis worden op genomen. DEN HAAG, 2 nov. Ook het par tijbestuur van de KVP is pijnlijk ge troffen door de brief-Ncderhorst, zo blijkt uit een zaterdag namens het par tijbestuur uitgegeven verklaring. G steld wordt, dat de innoud van de brief reden geeft tot ernstige bezorgdheid. De verklaring van het partijbestuur werd verstrekt, eerst nadat drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP- fractie in de Tweede Kamer aan het partijbestuur een uiteenzetting had ge geven over de gebeurtenissen. De verklaring van het KVP-partijbe- stuur spreekt ook waardering uit voor de zelfbeheersing die de fractie heeft opgebracht. Het partijbestuur heeft unaniem instemming betuigd met het door de fractie gevoerde beleid. r 7 AMSTERDAM, 2 nov. In de nacht van zaterdag op zondag zijn opnieuw verscheidene arrestaties verricht bij de wekelijkse happening rond het Amster damse „Lieverdje" op het Spui. Dit maal werden tien jongelui op grond van artikel 186 (verbod tot samenscho ling) naar het bureau gebracht. Zoals de laatste weken steeds het ge val was, volgden de aanhouding nadat er niet of onvoldoende gehoor werd ge geven aan een tot driemaal toe door commissaris Landman gegeven bevel het plein te verlaten. HENGELO, 2 november, Het afge lopen weekend heeft het Werkverband Katholiek Amateurtoneel zijn tweejaar lijkse landdagen gehouden. Voorzitter mr. Th. van Schaick benadrukte sterk de vergrijzing, welke het amateurtoneel volgens hem bedreigt en de kortsluiting en het doorgeven van de idealen door de ouderen aan de jongeren. Tijdens deze landdagen werd de Eduard Verkaderprijs uitgereikt aan Anton Sweers, Jo van Erp, Jan Beh- rends en Guy Brousse uit Monaco, als het hoogste persoonlijke bewijs van waardering van de organisatie aan deze vier mensen, die het algemeen belang van het amateurtoneel gedurende een lange periode van hun leven hebben ge diend. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst legde voorgoed beslag op de beker van het W.K.A.-landjuweel. Het W.K.A. zal in de toekomst geen eigen landjuweel meer organiseren. UTRECHT, 2 nov. De spoorwegen hebben gisteravond na het normale spitsuur onverwachts een grote druk te te verwerken gekregen. Vooral in het zuiden, oosten en midden van het land waren de treinen plotseling over vol. Verschillende treinen werden ver- ngd, maar desondanks moesten op enkele stations reizigers achterblijven omdat ze met geen mogelijkheid meer een staanplaats konden vinden. nen de Kerk. Alleen in die sfeer, zo weten wjj allen, kan er sprake zijn van een functioneel gezag en een waar achtige gehoorzaamheid. Hieraan wil ik onmiddellijk het vol gende toevoegen. Ik ken pater Arrupe als medebroeder uit allerlei indrukken, uit een aantal persoonlijke gesprekken, en uit mededelingen van anderen die hem als priester en als overste van de Jezuïetenmissie in Japan van nabij heb ben meegemaakt. Hij maakte op mij persoonlijk nooit de indruk een man te zijn die geen tegenspraak duldt; hij heeft de naam zeer spontaan en dyna misch te zjjn, geen enkel contact te schuwen, en ontvankelijk te kunnen luis teren, ook naar een mening die van de zijne afwijkt. In mijn gesprekken met hem constateerde ik, dat hij zich dui delijk distancieerde van de paniekbe richten over het Katholicisme in Ne derland en over de geest in onze Ne derlandse Jezuïetengemeenschap. Opval lend vond ik zijn openheid voor initia tieven van beneden af en zijn eerbied voor lokale verantwoordelijkheid; op vallend vooral na onze ervaring met het centrale bestuur van de orde in zake „De Nieuwe Linie"-kwestie. Het is, na enig contact met hem, ook dui delijk dat hij een theologie met zich meedraagt die naar ons inzicht niet bij de tijd is, en dat hij spreekt in een lit terair genre, dat in de gevoelige denk wereld van theologiserend West-Europa wel verwarring moet oproepen. Velen zullen het met mij betreuren, dat hij zich dit tot nog toe te weinig heeft gerealiseerd. Ik denk, dat hij in die ma te zal uitgroeien tot de juiste man op de juiste plaats, als waarin hij in staat zal blijken de taal aan te leren van het huidige denken, en de visie op Kerk en wereld zoals die tot ons is gekomen in zijn interviews weet te nuanceren en te herzien. En mocht dit niet helemaal lukken, dan vertrouw ik er op, dat zijn daden beter zullen zijn dan zijn gebrekkige verwoordin gen. Ik meen pater Arrupe te kennen als een man van wie men dit mag ver wachten, en tegen wie men dit alles in eerlijkheid kan zeggen. Enkele feiten bevestigen deze mening. Via één van onze medebroeders, die hem dezer da gen in Rome heeft gesproken, weet ik dat pater Arrupe de kritiek die in Ne derland op hem is uitgeoefend, ernstig neemt. Hij zou graag met het Neder landse katholicisme in gesprek komen en hü nodigt in eerste instantie de auteurs van het artikel in de Volks krant daartoe uit. Ik weet ook, dat de pogingen, die ik heb ondernomen om de cenruur van pater Van Kilsdonk ongedaan te maken, zeker niet zullen stuiten op tegenstand van onze gene raal pater Arrupe. Sta ik nu toch weer mijn generaal, ons „opperbevel", koste wat kost te verdedigen? Ik geloof het niet. Ik pro beer een man bij u in te leiden, die ik op de allereerste plaats wil zien als een medebroeder, één die er ook maar ineens is voor gezet, en van wie ik nog andere zeer positieve facetten heb leren kennen. Blijft staan dat zijn recente uitlatingen mij pijnlijk hebben verrast. Waarschijnlijk werd zijn veel vuldige optreden voor de pers ingegeven door de overtuiging, dat de curie van de Jezuïetengeneraal ai te lang een ge sloten bolwerk was. Het feit dat hij in zo'n korte tijd zoveel van zich laat ho ren, wekt bij velen de indruk, dat deze nieuwe generaal de pretentie heeft een tot nu toe ongehoorde boodschap te brengen. Ik persoonlijk heb nooit ge merkt dat hij daarvan overtuigd is. Ik spreek ongetwijfeld namens mijn Ne derlandse medebroeders, als ik u zeg dat wij zoals alle priesters in onze Nederlandse kerkgemeenschap zoe kend en zonder pretentie ons priester lijke ambt hopen te beleven. En ik meen van harte dat pater Arrupe deze hoop zal delen," zo besloot pater Terp stra zijn toespraak. (Advertentie) Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN, 2 nov. Het jaarlijk se congres van de Ned. Organisatie van Amateurfilmclubs, waarbij nu 77 clubs met tweeduizend leden zijn aangesloten, afgelopen weekeind hier gehouden, heeft eer ander, meer op de amateurfilmerj] gericht karakter gekre gen dan voorheen. Dat hebben de or ganisatoren althans, en niet zonder merkbaar resultaat, beoogd. In ieder geval viel te constateren, dat de nieuwe aanpak een vermindering van het ge zelligheids- en het vermaakselement betekende en een ruimere aandacht voor het werk der amateurfilmers zelf. N de officiële ontvangst door het AdvertentieI (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 nov, Om half een vannacht heeft het kabinet zijn gevecht met een opeenhoping van agendapun ten beëindigd. Minister-president Cals was zeer tevreden over het verloop. „Ik heb onder andere nog een verslagje uitgebracht over de kwestie waar en wanneer prinses Beatrix haar huwelijk zal vieren met Claus von Amsberg. Maar over deze zaak hoeft nu niet meer in de ministerraad gesproken te worden. Beraadslagingen over het hu- welijk hebben vandaag niet veel tijd meer gevergd", aldus de premier. Wel zei hij dat er uitvoerig is gediscussi eerd over de eisen van de Tweede Ka mer tot hel laten vallen van de voor genomen omzetbelastingen op textiel en schoenen, en de bezuinigingen die daar tegenover moeten staan, om te voorkomen dat het déficit op de be groting nog groter zou worden. Inge wijden menen te weten dat zoals reeds eerder is bericht, deze belastingen in derdaad zullen verdwijnen en dat in de plaats daarvan de vermogensbelasting zal worden verhoogd. Op de vraag of het kabinet hierbij de salami-taktiek heeft toegepast, gaf mr. Cals een bevestigend antwoord. .Ik vind dit een juist beeld. Wij heb ben het te bezuinigen bedrag inder- dunne schijfjes van de i worst departementen daad als over de verschillende verdeeld". Ook over de loonpolitiek is uitvoe rig gespreken, terwql het in praktijk brengen van de Mammoetwet even eens onderwerp van overleg heeft uitgemaakt. Om half twaalf nog werd staatssecretaris mr. Grosheide van nacht op het Binnenhof ontboden. Hü maakte het laatste uur van het kabi netsberaad mee. Mr. Cals gaf na af loop de verzekering, dat dit onder houd met de staatssecretaris en de aanwezige ministers niets te maken had met een gevecht over de bezui nigingen op het departement van Onderwijs en Wetenschappen. Het ging alleen om de uitvoering van de Mammoetwet. De minister van Onderwijs en We tenschappen, prof. dr. Diepenhorst kon door de komst van zijn staatssecreta ris een uur eerder naar huis. Ook hij toonde zich optimistisch over het be raad. „Alles zal ongetwijfeld in orde komen", zei hij, terwijl hij met een in een papiertje gewikkeld croquet in zijn auto stapte om zich snel naar Zeist te laten rijden. Een kwartier eerder was de kok in de Trèveszaal versche nen om een klein souper broodjes, croquetten en koffie te brengen. Men was van al het vergaderen kennelijk wat hongerig geworden. Met een korte onderbreking was het kabinet van 's- middags twee uur bijeen geweest. Ook de gehele vrijdag was ai gewerkt aan de afhandeling van de uitvoerige agen da. Vandaag zou de memorie van ant woord op het wetsontwerp inzake de toestemming van de Staten-Generaa) voor het huwelijk van prinses Beatrix bij de Tweede Kamer worden inge diend. Mededelingen over de oplossingen die de ministers hebben gevonden voor de bezuinigingen kunnen pas later in de week worden verwacht. De zaak moet eerst nog door de minister van Finan ciën dr. Vondeling en zijn staatssecre taris drs. Hoefnagel nader in details worden uitgewerkt. Eindhovense Gemeentebestuur konden de deelnemers van elkanders werk ge durende het afgelopen jaar kennisne men en een beeld krijgen, van wat er in het wereldje der vaderlandse ama- teurfilmerij leeft en omgaat. Simon van Collem trad tijdens de feestmaaltijd op als explicateur bij oude draken van Nederlandse makelij, ter wijl de zondagochtend gereserveerd was voor de vertoning van een aantal buitenlandse amateurfilms. Zoals ge woonlijk culmineerden de manifesta ties wederom in de slotzitting, waar de prijzen werden uitgereikt. Een eerste prijs verwierf J. Harmsma van de Rot terdamse Smalfilmliga voor zijn im pressie: „Rotterdam my homeport", een levendige documentaire over een dynamische stad, met originele vond sten naast kennelijk door Herman van der Horst's werk geïnspireerde formu leringen. A. J. Leijdeckers van de Haagse Amateur Filmclub kreeg even eens een eerste prijs voor een knap ge componeerd en geregisseerd familie- speelfilmpje: „Niks om aan te trek ken". Het hoogst gewaardeerd werd: „Vlieger adieu" van Th. Jansen van de Limburgse Amateur Smalfilmers, waarin deze een Maastrichtenaar ten tonele voert, die zijn leven in herinne ringsbeelden ziet voorbijtrekken. De maker won er niet alleen een eerste prijs mee, maar tevens de hoogste be kroning, de nationale wisselprijs. Van de geprojecteerde werkstukken die een prijs verwierven maakte het kundig gemonteerde, visueel-muzikale filmpje „Houtdraaien" van H. Otto van de Utrechtse Smalfilm-Amateurs een bijzonder plezierige Indruk, niet al leen vanwege de pakkende vorm, maar tevens vanwege de gevoelige en bewonderende aandacht, waarmee de mens en zijn werk zijn geobserveerd. Hij kreeg er een tweede prijs voor, evenals voor zijn documentaire „Recreatie", waarin hü een ironische visie op de vrije-tijdsbesteding ten bes te geeft. Verder noemen we nog: „De Pop", een surrealistische ervaring van een kind, dat daar op latere leeftijd nog eens aan wordt herinnerd, van Cor Icke (Utrechtse Smalfilm Ama teurs) en: „We he -ben een kind" van H. Brinkhuis (USA), beiden gehono reerd met een tweede prijs. Uit de lijst, van bekroningen citeren we verder: „Comédie héroïque" van Jan Keunen (Haagse Amateur Filmclub), „Adam en Eva" van J. v. Weeszenberg (Smal filmgezelschap Delft), en „Meer Licht" van het duo H. Fiiervoet en H. Fokker (Meer licht, Nijmegen), die alle met een derde prijs werden beloond. De jaarlijkse ontmoeting van onze Nederlandse amateurfilmers heeft in tussen geleerd, dat het filmen ambach telijk gezien op een behoorlijk peil staat, doch dat vele filmers te hoog grijpen of te veel naar voorbeelden uit de beroepsfilm kijken, waardoor ze niet in staat zijn hun niet geringe unbities te verwezenlüken. De stijgende ver koop van smalfilmcamera's wüst op een sterke popularisering van het ama teurfilmen. Volgens de statistiek z\jn er thans ruim 2-00.000 camerabezitters in ons land. OUDDOBP, 2 nov. In het Sprin- gersdiep ter hoogte van de vissersha- van van Ouddorp, is zaterdag de 23-ja- rige J. van Düken uit Rotterdam ver dronken. Het slachtoffer nam met een aan tal andere leden van de Rotterdamse duikclub Triton deel aan een oefe ning vanaf het vissersvaartuig O.D. 14. Toen te ongeveer halftwee enkele kikvorsmannen te water gingen, bleek al spoedig met de heer Van Dijken iets niet in orde te zijn. Hij wenkte om hulp, waarop onmiddellük enkele col lega's toeschoten. Zij konden hem echter niet boven water houden. ROTTERDAM, 2 nov. Een volgens de Rotterdamse politie-arts sterk on der de invloed van alcohol verkerende bestuurder van een bestelauto heeft zaterdagavond in de Zaagmolenstraat hier een verkeersongeluk veroorzaakt, dat aan de 80-jarige H. A. Smit uit de Maasstad het leven heeft gekost. De chauffeur van de bestelwagen, een 28-jarige antennebouwer uit Rot terdam, reed de bejaarde man op een zebra aan. Volgens getuigenverklarin gen was de chauffeur de zebra met veel te grote snelheid genaderd. Hij werd na het ongeluk gearresteerd. AMSTERDAM, In de nacht van za terdag op zondag zün op de kruising HaarlemmerwegBurgemeester De VTugtlaan hier twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen, waarbij één persoon, de 76-jarige heer J. Th. Son- neveld uit Utrecht, werd gedood en drie anderen ernstig gewond in het Wil- helminagasthuis werden opgenomen. De slachtoffers waren allen inzittenden van een auto, bestuurd door de 54-ja- rige echtgenote van de heer Sonneveld. Achter in de wagen zat een echtpaar uit Zwanenburg, de 41-jarige heer J. F. van den Nouwerland en zijn echt genote een 45-jarige zuster van mevr. Sonneveld-Van de Pas. De inzittenden van de andere auto kwamen er vrij goed at. Deze wagen reed met grote snelheid, naar schat ting van de politie tussen de 100 en 120 kilometer, terwijl ter plaatse de maximum snelheid 70 km bedraagt. De politie neemt aan, dat mevr. Sonne veld in de mening verkeerde dat zij, komende van rechts, voorrang had. TILBURG Tijdens het oversteken van de Hoefstraat via een zebrapad is de 48-jarige J. Mateysen uit deze ge meente gisteren door een personenauto aangereden en gedood. RAAMSDONK De 63-jarige H. D. Kleinloog uit Sprang-Kapelle is op de rijksweg Raamsdonk dodelijk gewond, toen hij op de bromfiets werd aange reden door een vrachtauto met aan hangwagen. BERGH De 59-jarige M. J. Pol man uit Zevenaar (vader van negen kinderen) heeft de dood gevonden op een verharde zandweg in de "ente Bergh. Hij is waarschijnlijk met zün bromfiets gevallen, bewusteloos ge raakt en gestikt in het losse zand van de weg. AMSTERDAM Op de Osdorper- weg is de 71-jarige G. van Keulen, die met een fiets r an de hand de rij weg overstak, door een auto aangere den. Hij stierf later aan zijn verwon dingen. HOOGEVEEN In Nieuweroord is de 52-jarige weduwe G. de Vries- Smand door een motorrijder aange.e- den en tegen een geparkeerd staande auto geslingerd en later in een zieken huis overleden. OUDERKERK AAN DE IJSSEL De 38-jarige J. de H. is om het leven gekomen toen hij op zün fiets werd aan gereden door een inhalende pe anen- auto. Zün zoontj dat bij hem op de fiets zat. werd niet gewond. MOOK Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Mook is een personenauto in botsing gekomen met een trein, die van Roer- mon - weg was naar Nijmegen. De best''- "er van de auto werd zwaar gewend. De knip- rlichten van de over weg werkten normaal. (Van een verslaggever) STEENWIJK, 2 nov. Het is, naar aloude traditie, kermis in Steenwijk. En wat meer is: de vijftien kilo we gende, koperen haan is van zijn Sint Clemenstoren gevlogen. Hem was de storm, die over het vlakke Overijssel se- land raast, te veel. Een kerrnis- ganger zag het dier gistermiddag in de tuin van de Nederlands Hervorm de predikant. De politie bewaakt het. De veel zwaardere spits van de 84 meter hoge toren is door de storm geknakt en hangt nog dreigend in de lucht. Vier gezinnen, die in de „val- baan" wonen, hebben daarom hun huis verlaten en de nacht bij familie doorgebracht. Het zijn bejaarden en een jong echtpaar met twee kinderen. ,Ze zagen erg tegen de nacht op. We hebben ze toen geadviseerd te eva cueren", aldus adjudant Douwe Zwa- ga. „Ik verwacht overigens niet, dat ir nog veel naar beneden zal komen." Niettemin zijn alle wegen rond de to ren voor alle verkeer afgesloten. Ook ie belangrijke verkeersweg Meppel- Wolvega. Er is bovendien gedurende ie gehele nacht gepost. Kort na de oal van de haan is een aantal ge meentewerkers onder leiding van on derdirecteur Jorritsma de toren inge klommen. De ploeg moest onverrich- ■erzake terugkeren, daar de storm ziet duldde dat iemand zich op deze hoogte buitengaans waagde. Vandaag zal men opnieuw een poging wagen. AMSTERDAM, 2 nov. Wegens twee pogingen tot brandstichting is za terdagnacht op de Dam een 35-jarige beeldhouwer aangehouden. Hü werd op heterdaad betrapt toen hij een bij het nationaal monument geparkeerde auto met een kan benzine overgoot. De arrestatie volgde kort nadat de politie was gealarmeerd voor een brandende auto op de hoek Spui- Kalverstraat. Iemand bleek een brandende prop vodden onder de w gen te hebben gegooid. Omstanders hadden het vuur echter reeds uitge trapt voor het de auto had kunnen aantasten. Het door getuigen gegeven signale ment van de dader bleek volgens com missaris P. L. Landman van bureau Singel nauwkeurig te beantwoorden aan de persoon van de beeldhouwer. Commissaris Landman verklaar de bijzonder verheugd te zün over de ze aanhouding omdat zij kort volgde op de wekelijks door de provo's georgani seerde happening rond het Amsterdam se „Lieverdje". „Zonder deze aanhou ding hadden wü de schuld wellicht op de provo's geschoven", zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5