Ernstig menings verschil tussen KVP en P.v.cLA. 5 Bittere pil voor minister lamsvacht jasjes boot John Lindsay burgemeester van New York Vandaag al Koffie 4-10 cent duurder HIEUW IH DE VERF weekend-systeem voor zessen klaar! SLANKDRANK PERSL UNITE Beatrix heeft aanrijding Bestuurder rampbus in arrest ONVRIJWILLIG POOTJE-BADEN Dode en 20 gewonden bij autobotsing „Afblijven van privéleven van vorstenhuis" ZON SLOKT AARDE OP Muizestaart op speculaas Opzij Huren Moskou-reis Brieven Vlieg er MORRIS Kort geding E.M.S. - Polak gaat niet door Geen geivonden BIESHEUVEL Bij autobotsina in Frankrijk gedood Het nieuws VANDAAG En de suikervrije Amerikaanse cola (minder dan 1 calorie) VAN ROYAL CROWN COLA IN LIMBURG van net nieuws Zelfde weertype WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32193 SPECIAALZAAK VOOR dames en heren intermeubel Verder: DEN HAAG, 3 nov. Minister Bogaers heeft in de Tweede Ka mer een bittere pil moeten slik ken. Zijn met grote zorg samen gesteld wetsontwerp tot huurver hoging en verbetering van het gehele woningbeleid is voor nade re bestudering terugverwezen naar een Kamercommissie. Deze zal vermoedelijk binnen een week een eerste poging doen tot een op lossing te komen. De bewindsman zal aan deze besprekingen zelf deelnemen. Lukt het de zaak te redden, dan kan men zeggen dat minister Bogaers door het oog van de naald is gekropen. Het ging om een ernstig meningsverschil tus sen socialisten en KVP over de vraag, in hoeverre de huren ook voor woningen met lage huurprij zen moeten worden verhoogd. v- 'V 4 *.r i Mm®:* Deze aardige, niettemin opge dirkte joffer baarde op een re cente modeshow in Wiesbaden nogal opzien. Het toilet, dat zij droeg, heette een van witte wol vervaardigde bruidsjapon te zijn. De creatie was van de hand van de door de wol geverfde?Fran se couturier Ives St. Laurent. NEW YORK, 3 nov. (Rtr.) De progressieve Republikein John V. Lindsay is gekozen tot burge meester van New York, als op volger van de Democraat Robert Wagner. Lindsay, die tot nog toe lid was van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, distantieerde zich vorig jaar van zijn partijge noot, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, senator Barry Goldwater. Lindsay ver sloeg zijn Democratische tegen kandidaat voor het burgemeester schap van New York, Abraham D. Beame, die in de verkiezings campagne de intensieve steun had genoten van senator Robert Ken nedy van New York jn van de Amerikaanse vice-president, Hu bert Humphrey en die ook aan bevolen was door president Lyn don B. Johnson. Lindsay won na een nek-aan-nek race met Beame. STA Fa. F. P. van Schagen De storm heeft het water bij de Westduitse stad Hamburg der mate opgejaagd, dat de straten in de omgeving van de haven zijn overstroomd. Winkeliers be schermen hun bedrijven met zandzakken. Voor de voetgan gers is er nog maar één oplos sing: kousen en schoenen uit trekken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIfcP 50 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week f 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90 IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55 Wn|iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiimmmmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiii """iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiMiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimi, ninmii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifitiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiv iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiv Minister neemt huurontwerp terug voor nader beraad (Advertenties) BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Meubelen «Itrstraat 52-54-56. Haarlem W. 02500-12047 rr Jj Voor een duurzame collectie SPECIAALZAAK - GRAMMOFOONPLATEN SOUND PAARLAARSTEEG t, HAARLEM Een goede weg naar betere klank Voor de tweede maal zond de televisie bokswedstrijden de Ne derlandse huiskamers in. Sympa thieke duels, die geen aanstoot gaven, die alleen maar wat te veel lijf-aan-lijf-werk lieten zien. De harde gevechten, nu eenmaal on vermijdelijk bij het boksen, de wedstrijden waarin de knock-outs vielen, kwamen niét op het beeld scherm, zo verordoneerde de boks- bond. Ander nieuws op de sportpagina: Wild-west-tajerelen rond Jacques Anquetil. De wielerwereld schrok op bij het gerucht over de dood van deze supervedette. Maar de slanke Fransman lag op dat mo ment te luieren in de heerlijk- warme Italiaanse zon. Soekarno gelooft, dat zijn leven in gevaar is. „Maar dat kan mij niet schelen", heeft hij gezegd tijdens de ministerraad in zijn paleis. Zie pagina 5. In Turkije zou een anti-Paus bestaan, die opponeert tegen de oecumenisch gezinde patriarch Athenagoras van Constantinopel. Meer over deze kwestie op pag. 5. In onze serie „Mensen achter de schermen van de shovv-busi- ness" vandaag iets over Jacques Senf op onze RTV pagina. Te vens vindt u daar meer over hef nieuwe blad Jazz-wereld. °t suikerklontjes werkelijk de zioh1^ s'?-nker maken en hoe u lej" s nacht kan kleden kunt u On J1." Pagina 2 in de rubriek Zijpaden." na^ 3°r r°kionaal nieuws zie pagi- (Van onze parlementaire redacteur) Duidelijk stond het debat onder in vloed van de moeilijke verhoudingen, die tussen Kamer en Kabinet en ook tussen de partijen in de Kamer zijn gerezen. Het is een publiek geheim, dat de verlovingsperikelen, de afkeuring van het beleid van de regering op fi nancieel gebied, het onder druk zetten van het Kabinet met betrekking tot de belastingvoorstellen en d hoge staatsuitgaven en met name -»ok de wrijving, die is ontstaan tussen de par tijen over het geschrijf van de socialis tische fractieleider Nederhorst, aan het algemene politieke beeld geen goed hebben gedaan. Op de dag waarop de briefwisseling tussen de fracties van K.V.P. en P.v.d. A. over de kwestie-Nederhorst bekend werd, kwam minister Bogaers in de Tweede Kamer zijn huurwet verdedi gen. De vorige week waren reeds een aantal amendementen op deze wet inge diend, die de minister nu met klem van de hand heeft gewezen. Een daar van door de socialist Brandsma op tafel gelegd wil alle woningen met lage huren, die voor 1945 zijn gebouwd, van de huurverhoging uitsluiten. Mi nister Bogaers wil alleen goedkope woningen uitsluiten wanneer zij voor 1921 zijn gebouwd. Hij verdedigde deze grens met grote nadruk en wees erop, dat uit een enquête is gebleken, dat de kwaliteit van de woningen van voor 1921 notoir slecht is of althans achter blijft bij die van nieuwe woningen Een amendement van de K.V.P.'er Nelissen wilde heel iets anders, na melijk op tie goedkope woningen, die voor 1921 zijn gebouwd, individueel uit zonderingen maken, wanneer de kwa liteit vergelijkbaar zou zijn met die van later gebouwde woningen. Dit zou volgens minister Bogaers om techni sche redenen evenmin uitvoerbaar zijn. De huuradviescommissies zouden dan overbelast worden met nieuwe taken. Bovendien kwam hij op tegen bezwa ren van socialistische zijde op zijn nieuwe subsidiebeleiu. De bewindsman wil namelijk de jaarlijkse bijdrage voor woningwetwoningen in de cate gorie A verhogen en dan in de loop van de komende tien jaar de subsidie doen verdwijnen. Daarvoor heeft hij een reeks huurverhogingen nodig van vier procent, die volgens de heer Brandsma zouden afwijken van de afspraken, die bij de kabinetsforma tie zouden zijn gemaakt. Minister Bo gaers deelde na overleg met de minis ter-president mee, dat hij namens de premier de heer Brandsma tegen sprak. Terzake is wel degelijk bij de kabinetsformatie met het gehele nieuwe Kabinet overeenstemming be reikt. De minister wees erop, dat deze maatregel beoogt het in overeenstem ming brengen van de huren in het alge meen. Dit noemde hij het belangrijkste punt voor de overwinning an de wo ningnood in de toekomst. Alleen wan neer deze opzet slaagt, kan ook de noodzakelijke doorstroming verwacht worden van huurders, die ten onrechte in woningen zitten, die niet passen bij hun inkomen. De heer Brandsma had zoveel bezwaren, dat hij dreigde te gen het betreffende artikel in de wet te zullen stemmen. De socialistische fractievoorzitter Nederhorst liet nog doorschemeren, dat zijn fractie de ge hele Huurwet wel eens in gevaar zou kunnen brengen door „egen Je wet te stemmen indien de Kamer het amen- dement-Nelissen zou aanvaarden. (Vervolg op pagina 5) DEN HAAG. 3 nov. Het kort ge ding, dat mr. R. J, Polak te Amster dam heeft aangespannen tegen de EMS en waarin hij nakoming vordert van een door de heer Zwolsman ge dane toezegging de notulen van de EMS-aandeelhoudersvergadering onver- wijld ter beschikking te stellen, gaaf niet door. Het geding zou vandaag die nen voor de president van de Haagse rechtbank. WMI A'LLfvW. *1 - T f I <j <Jn De derde kandidaat voor de post van burgemeester van New York, William F Buckley Jr., een Conservatief, kreeg aanzienlijk minder stemmen dan de bei de andere deelnemers aan deze oolitieke strijd. In de staat Virginia werd de Democra tische vice-gouverneur Mills E. Godwin tot gouverneur gekozen. In New Jersey werd de Democratische gouverneur, Ri chard J. Hughes, herkozen. AMSTERDAM, 3 nov. Als gevolg van de stijging van de prijzen voor ruwe koffie op de wereldmarkt, is een aanpassing der consumentenprijzen on vermijdelijk geworden. Naar uit vak kringen wordt vernomen zullen derhal ve met ingang van vandaag de koffie prijzen in het algemeen met 4 tot 10 cent per pakje van 250 gram werden verhoogd. (Advertenties) fleXa niet duur wei heerlijk secco (Advertentie) NYLON TAPIJT DEN HAAG, 8 nov. Prinses Bea trix heeft gisteravond op de weg tussen Utrecht en Lage Vuursche met haar Volvo een aanrijding gehad. Zij botste tegen de auto op die .oor haar reed toen de chauffeur van deze auto af remde omdat hü verblind werd door een tegenligger die groot licht voerde. Vermoedelijk werd ook de prinses door deze lichten verblind. Niemand liep bij dit ongeval letsel op De auto van de prinses werd behoorlijk beschadigd, maar zij kon op eigen kracht doorrij den naar Drakesteyn na een kort ge sprek te hebben gehad met de bestuur der van de auto waarmee ij in bot sing was gekomen. WARSCHAU, 3 nov. (UPI) De Nederlandse buschauffeur Thomas de Vreught is in opdracht van het Pools openbaar ministerie in arrest gesteld en zal terecht moeten staan wegens de ramp van 26 oktober .net zijn auto bus, waarbij zeker veertien personen om het leven zijn gekomen, aldus het Poolse dagblad „Express Wieczorny" Het blad meldde niet wat voor aan klacht tegen de chauffeur was inge diend, maar verklaarde dat uit het on derzoek was gebleken dat de chauffeur een bord voor snelheidsbeperking tot 30 kilometer per uur wegens wegwerk zaamheden had genegeerd en dat hjj met 100 kilometer per uur had gere den toen de bus in Skiwrzynia van een brug afgleed en in een rivier terecht kwam. (Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF van 1890 Achterweg S3 Telofoon 8 54 02 Heemstede JERUZALEM, ISRAëL, 3 nov. (UPI) Volgens de eerste uitslagen van de gisteren in Israël gehouden parlements verkiezingen staat de Mapai-partjj van premier Levi Esjkol aan de leiding, met de rechtse Gahal-partij op de twee de plaats. De religieuze partijen noch oud-premier Ben Goerion's Rafi schij nen veel kans te maken met een rede lijke uitslag uit de bus te komen. x-v: v -v.' (Van onze Limburgse redacteur) VVITTEM, 3 nov. Een dode en naar schatting twintig gewonden vorm den de droeve balans van een zeer ern stig verkeersongeluk, dat gisteravond omstreeks half elf gebeurde op het kruispunt van het tot deze gemeente behorend kerkdorp Wablwiller. Met een enorme klap, die tot ver in de omtrek te horen was, kwam een vrachtauto van het transportbedrijf Scheepers uil Epen in botsing met een Belgische au tobus van garage Kwanten uit Bree. Met deze bus waren circa veertig vrouwen, die in een Akense chocolade fabriek werken, op weg naar hun woonplaatsen in Belgisch Limburg. Zonder op het kruispunt voorrang te verlenen reed d vrachtauto anuit de Capucijnenweg de drukke rijksweg Vaals-Maastricht op. Op hetzelfde mo ment kwam de Belgische autobus uit de richting Vaals aan. De chauffeur van de bus, de 34-jarige Willy Jaeken uit de Belgisch-Limburgse gemeente Bocholt orobeerde de vrachtwagen nog te ontwijken, maar vergeefs. Bij de bot sing vloog de bus tegen de gevel van het woonhuis van caféhouder L. Savel- berg. De voorkant van de bus drong twee meter in de huiskamer door en richtte een enorme ravage aan. De chauffeur van de vrachtwagen, de 26- jarige H. de Saive uit Vijlen-Vaals (on gehuwd) werd op slag gedood. LEEUWARDEN, 3 nov. Voor ruim duizend Friese Anti-Revolutionairen heeft minister Biesheuvel gisteravond scherpe kritiek geleverd op de her haalde aanvallen die momenteel van bepaalde zijde worden gericht op het Nederlandse vorstenhuis. Met grote na druk wees de minister er op, dat de basis van de constitutionele monarchie inhoudt, dat de koningin en de leden van het vorstenhuis buiten elke discus sie dienen te worden gehouden. De ministers dragen de volledige ver antwoordelijkheid voor de beslissingen inzake het huwelijk van prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg. Het Nederlandse volk dient in te zien, dat de leden van het vorsten huis recht hebben op een privéleven waar iedereen met zijn vingers dient af te blijven. Er moeten gezagsver houdingen bestaan en er zijn grenzen, die niet mogen worden overschreden, aldus de minister die van oordeel was, dat juist in onze vaak zo on barmhartige samenleving van vandaag de constitutionele monarchie zijn zegenrijke functie kan vervullen. WASHINGTON, 3 nov. (UPI) Een Amerikaanse geleerde heeft voorspeld, dat de zon op den duur zal uitdijen tot een gloeiende gasbol, die groot genoeg is om de vier binnenste planeten Mercurius, Venus, Aarde en Mars op te slokken. Dr Herbert Friedman, hoofd van de afdeling atmosfeer en atrophysica van het marine-onderzoekinstituut, ver klaarde in het novembernummer van de „National Geographic Society" zei, dat de zon op den duur een gigantische rode ster wordt, zoals Antares en hu zal opblazen tot een monsterachtige bol buitengewoon ijl, gloeiend heet gas, wel ke groot genoeg is om de vier dichtst bijzijnde planeten te overspoelen. Men hoeft zich volgens de geleerde nog met ongerust te maken over het einde van de zon. De zon consumeert al vyr mil jard jaar zijn kern en is zo groot, dat hij voorlopig nogmaals vijf miljard jaar hiermee door kan gaan. GRONINGEN, 3 nov. De veldmuis die hier enkele dagen geleden uit een brood tevoorschijn kwam, heeft inder daad een staartje gekregen. De staarf is een dezer dagen in Delfzijl door een huisvrouw ontdekt op een speculaasje waarop zü tracteerde. Het pak specu laas was in Delfzijl gekocht maar aan een Delfzijlse verkoper verpa'-' gele verd door een fabriek in Groningen. De huismoeder die de ontdekking need heeft een klacht ingediend bü Je pro vinciale keuringsdienst van waren die op het ogenblik een onderzoek instelt LYON 3 november, (AFP) Nabij het Franse plaatsje Saint Jean d'I-- dieres in het Rhonegebied is gister ochtend de 35-jarige Wageningse leraar T. F. Artsen met zyn 59-jarige schoon moeder, mevrouw S. Clayeys dt Brus sel, om het leven gekomen toen zyn auto In botsing kwam met een Franse personenwagen. Zijn 31-jarige echtgenote Janina, hun zoontje Mick (2) en een passagier uit Brussel werden ernstig gewond, evenals de beide inzittenden van de Franse auto Het feit, dat het gisteravond niet tot overeenstemming over de voor stellen tot huurverhoging is gekomen, wijst erop dat het kabinet „der sterke mannen" niet op zo'n sterke coalitie berust als velen geloven. Het was im mers onmiskenbaar, nadat niet door de oppositie, doch door onenigheid tussen de regeringspartijen het over leg moest worden opgeschort. En al nemen wij aan dat minister Bogaers deze breuk zal weten te lijmen, het is een veeg teken dat men niet in één zitting tot overeenstemming kan ko men over een zaak waarvoor bij de formatie bindende afspraken waren gemaakt. Er zijn namelijk ook nog kwesties waarover bij de formatie niet tevoren "enstemmigheid kon worden bereikt en waarover ook ver schil van inzicht bestaat. En helaas is de toestemmingswet daar een van. De Europese diplomatie is nogal be ducht geweest voor de Moskou-reis van de Franse minister van buiten landse zaken. Het was immers niet ondenkbaar, dat Fransen en Russen met elkaar tot een akkoord zouden komen, dat de Europese eenheid kon aantasten. Men heeft zich ten onrechte onge rust gemaakt. Veel meer dan eer Rus- sisch-Franse samenwerking op het terrein van de ruimtevaart is er niet uit de bus gekomen. En wat daarvan in de praktijk zal overblijven, is bij zonder twijfelachtig. Frankrijk zal het nogal povere re sultaat van de besprekingen dus niet kunnen gebruiken als hefboom in do nog op stapel staande EEG-besprekin- gen. De vijf EEG-partners van Frank rijk kunnen weer wat ruimer adem halen. Dat zij zich zorgen moesten maken over de reis van de Franse minister naar Moskou is overigens erg genoeg. Na de beruchte brief van drs. Ne derhorst aan drieënzeventig tegen standers van het huwelijk van prinses Beatrix, zijn we inmiddels een brief van de heer Schmelzer en een ant woord daarop van opnieuw drs. Ne derhorst rijker geworden. Het zijn beide zeer keurige en zeer beleefde documenten, doch zij brengen de door de fractieleider van de PvdA in de openbaarheid gebrachte kwestie geen stap dichter bij een oplossing. Inte gendeel. Het is nu wel duidelijk, dat de oorspronkelijke brief van drs. Ne derhorst door zijn fractie goeddeels wordt onderschreven. Zij heeft hoog stens bezwaar tegen enkele politieke onhandigheden. In deze situatie is het niet ondenkbaar, dat bij het openbare debat over de toestemmingswet de grote regeringspartijen, die beide zo plechtig hebben verzekerd de bespre kingen tot het strikt noodzakelijke te willen beperken, toch de vuile was buitenhangen. Een trieste zaak, die schadelijk is voor monarchie en de mocratie. Binnen een week een Haarlems en e.ei? Provineiaal rapport over de ves tiging van de vierde Technische Ho geschool in Noord-Holland. In beide rapporten wordt het vliegtuiglawaai van Schiphol als argument gebruikt. Hetzij voor of tegen de vestiging van de Hogeschool in Haarlem. In het Haarlemse rapport staat te lezen: „Ook is de ligging van het terrein ten op zichte van de luchthaven Schiphol gunstig, daar alle invliegroutes op grote afstand liggen." De provinciale visie is, dat de „locaties in Haarlem en Weesp veel geluidshinder zullen ondervinden van de in- en uitgaande lijnvliegtuigen van de luchthaven Schiphol." Twee rapporten van twee groepen deskundigen. Voor wie zal de vlieger niet opgaan? Verwachting tot donderdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). DE BILT In de kustprovincies, zwakke tot matige, aan de kust ma tige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest, vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DONDERDAG: Zon: 7.40-17.07; maan: 15.59-1.40. Oost-Duitsland. De 28-jarige Brit Arthur Wilbraham is in Oost-Berlijn tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat hü getracht zou hebben Oost-Duitsers naar het Westen te hel pen vluchten. Wilbraham werd tien we ken geleden in Oost-Berlijn gearresteerd. (RRtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1