Bedreigt anti-Paus invloed patriarch Athenagoras? kapitein wil Karikatuur Feijenoorders kost 12 mille BRAND OP AUTOBUS-KERKHOF Storm teistert duinen Drie auto's uitgebrand een dode Werkgroep 200CF gaat voor in studie over problemen van toekomst VIV0 landenvlaggetjes GRATIS i Soekarnos in gevaar leven Huurontwerp 68 Dit is dè jas! GRONINGEN 1&denkd Paiiagathos SNEL TERUG AAN POORD Speldjesfabrikant doet goede zaken KORT GEDING CASINO - MAATRF.GET Marokkanen voor rechter wegens handel in hennep Raadsleden over huwelijk Beatrix in Amsterdam beslissing over uitbreid in crspl a n Kist explosieven in zee gespoeld Jonge rovers en offerbloklichters gearresteerd Interkerkelijke sameniverking naar Amerikaans voorbeeld 3 pakjes LOCARNO MARGARINE CH Kamerlid gispt „vuilspuiterij tegen kon. huis Bejaarden krijgen ook twee pet. Demonstratie Alarmerende toename in geheel Europa' HOOGOVENS Binnenkort valt In december Ernstig onderzoek Toch waardering V. D. vrijgesproken Vrijdag Voordeel geen overtreding WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 PAGINA 5 De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS In Bronx, een voorstadje van New York, heeft dinsdag bijna drie uur lang een hevige brand gewoed op een autobuskerkhof. Omdat vlak langs het autokerk hof de spoorbaan naar New York loopt, was het treinver keer tussen de beide voorstadjes ernstig gestremd. 55 M KOLIBRI THEE WESSANEN CACAO (Advertentie) '5 AMELAND, 3 nov. Vandaag zijn vierentwintig van de opvarenden van de Liberiaan Panagathos gisteren door helikopters en de reddingboot Ge broeders Luden van het Borkumrif ge red van Schiphol per vliegtuig naar hun vaderland Griekenland terugge keerd. De kapitein Gerasimos Kapatos en vijf anderen zijn in Leeuwarden ach tergebleven, om zo mogelijk snel naar het schip terug te keren. Nu de storm voorbij is, is het mogelijk met een klein bootje naar de Panagathos te gaan. Het is niet zo dat het verlaten schip hu automatisch het eigendom is gewor den van de opperstrandvonder van Ameland, in casu burgemeester mr. J. siderius. De Panagathos is gestrand huiten de territoriale wateren. Geen pnkele Nederlandse instantie kan er dus rechten op laten gelden. Ook de rederijen Doeksen en Bugsir, die met hun slepers liggen te wach ten om de Panagathos vlot te trekken, •hogen zich ook al is een van hun man hen vóór de kapitein aan boord niet de eigenaar van het schip noemen. In het bergingscontract is deze voorwaar de opgenomen. (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 8 nov. Twaalf spe- 'erg van Feijenoord, die bemerkten dat hnn gekarikatureerde uiterlijk voor een buitengewoon succesrijke speldjesserie herd gebruikt, hebben aan de Rijswijk- se speldjesfabrikant J. Jacobi hiervoor ®en schadevergoeding van duizend gul den per man gevraagd. Voor de tijd Van een jaar zijn zij bereid zich met dit bedrag schadeloos gesteld te voe len De heer J. Jacobi, die in deze zaak Juridisch wordt bijgestaan door ..mr. ,K- p. Klaassen, zou bereid zijn zich h'j dit bedrag van twaalfduizend gul den neer te leggen, wanneer lui dan 'Uuar de garantie heeft dat daarmee de kous af is. Een eventueel kort ge- d'ng zou hem, nu de speldjes voor de prijs van vijf gulden per serie uardig beginnen te lopen, nogal onaan- §?haam zijn. De twaalf Feijenoorders, d'e de karikatuur van zichzelf weinig fcpslaagd schijnen te achten („Beertje ftAeijermaat wordt er liggend in bed hl! afgebeeld), laten hun belangen be- tv dgen door mr. Jansen van Raay- p. ?e raadsman heeft reeds eerder in ho? kort geding het auteursrecht van gezicht van een voetballer erkend gezien. tor. Klaassen meent evenwel dat vaar het hier om tekeningetjes gaat, Ho auteursrecht niet geldt. „In de ju- sn^hdeutie is er steeds alleen maar sbheVS, van foto's". Hij acht het ge- aan t? Van de tegenpartij met een fraai n«Pannen kort geding weinig gedirio hr?leel weet hij van een kort binnen Sit Een dagvaarding is met mr Kljótü ^en- Naar de mening van het FeiienÜ is de eensgezindheid in beeld: r T?°rd-team verre van voor- sommiée"snoileb nu °°k al gehoord dat ten^dan hun ifrs zicb meer waard ach- nu oneens meft5?raden en dat zi-> zic,h PA,JPf* die duizend gulden als \er onderbetaald beschouwen". (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 3 nov. Er zijn hier berich ten binnengekomen, dat er sinds enige tijd in Turkije een tegenkandidaat, een anti-Paus zou bestaan tegen de oecu menische Patriarch van Constantino- pel, Zijne Gelukzaligheid Athenagoras, de primaat van de Orthodoxe Kerk, die streeft naar een toenadering tus sen de Orthodoxie en de Latijnse Kerk. (Patriarch Athenagoras is dezelfde, die Paus Paulus in Jerusalem ontmoette). De berichten zijn nog onduidelijk en lijken sterk beïnvloed door de bestaan de controversen tussen Turken en Grie ken, eens te meer opgevlamd door de zaak Cyprus. De tegenpaus zou zo verneemt men ondershands gesteund wor den door de Turkse regering. Het gaat hier om een op jaren zijnde orthodoxe priester Ephtimios, door de voorganger van Patriarch Athenago ras geëxcommuniceerd, die zich op werpt als Oecumenisch Patriarch van de Orthodoxe Turkse Kerken en tot aartsbisschop van Sint Jacob en Sint Nicolaas. Hij heeft bezit genomen van enkele oude orthodoxe kerkgebouwen in Turkije en heeft zijn beide zonen tot bisschop gewijd. In de politieke strijd tussen Turken en Grieken zou nu de Turkse regering de aspiraties van Pope Ephtimios steu nen en met name zijn aanspraken op de oude Patriarchale zetel van Constan- tinopel. Het aanknopingspunt hiervoor is als wij de berichten goed ver staan de liturgie-hervorming, die de ze priester in zijn kerkrechtelijk geüsur peerde basilieken heeft ingevoerd, te weten de Heilige Liturgie in de lands taal en de aanpassing van de liturgi sche handelingen. Wij herinneren in dit verband eraan, dat de toenmalige apostolische delegaat in Turkije, mgr. Roncalli, later Paus Joannes, hetzelfde op taalgebied en devotionele aanpassing heeft gedaan in de Latijns Katholieke kerken in Turkije, een zielzorgelijke taak, die hem achter af een naam en een grote tegemoetko ming van de Turkse autoriteiten be zorgde. Nog onlangs vernamen wij van gezaghebbende conciliaire zijde, dat ook de (geünieerde) Oosterse Vaders litur gische hervormingen, onder meer op het terrein van de sacrale taal, zeer voorstonden, maar dit ter wille van de samenspraak met de Orthodoxe Kerken niet op eigen gelegenheid vermochten door te voeren. De psychologische aan zet dus van een eventueel onderhavig schisma of een oppositie lijken ons reëel. Afgezien van alle politieke controver sen krijgt de tegenstand tegen patri arch Athenagoras van de zijde van de anti-Patriarch een zorgelijk aspect, als dit, gelijk het heet, gevoerd wordt on der de besehuldiging, dat Athenagoras ketterse neigingen heeft tot een „Va ticaans papalisme". Dit moet hoe dan ook de gelovigen van de sterk traditio nele Grieks-Orthodoxe en Nationale Kerk aanspreken. Het heet, dat „Patriarch" Ephtimios zjjn banvloek over Athenagoras zou gaan uitspreken en hem dan met de sterke arm zou willen verwijderen uit zijn klooster op de Fanarheuvel in het Turkse Constantinopel. Het Vaticaan zou gevraagd zijn om en langs diplo matieke kanalen en langs persoonlijke de Turkse regering te bezweren zich van fatale stappen en druk in deze te onthouden, zeker in de eerste plaats met het oog op de vrede tussen beide volkeren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 nov. Voor de pre sident van de Haagse rechtbank jonk heer mr. G. Witsen-Elias is gisteren het kort geding voortgezet dat vier ca sino's tegen de Staat der Nederlanden aangespannen hebben. De Casino's van Baarn, De Bilt, Maarssen en Vught wil den dat de dreigementen van het Open baar Ministerie, dat zodra deze casi no's hun speelruimten weer voor het publiek openstelden de aanwezige speelapparatuur in beslag genomen zou worden, als onrechtmatig bestempeld zien. De advocaat van de eisers mr. A. F. Leeman, vroeg vorige week of het kort geding uitgesteld kon worden, omdat hij nog niet alle bewijsstukken, die hjj wilde overleggen, bü elkaar had. Volgens mr. Leeman was de nieu we procureur-generaal de oorzaak van de acties tegen het Delphi- of vieren twintig-spel. Het was volgens hem een duidelijk geval van goeilvegende nieu we bezems. „Steeds hebben de burge meesters die de vergunningen voor de te openen speelzalen moesten afge ven, zich eerst laten voorlichten door de officieren van justitie. Deze laats- tèn waren na een onderzoek door des kundigen er steeds van overtuigd dat Delphi een legaal spel is en beloofden niet te zullen ingrijpen." Mr. Leeman vond het inconsequent van het O.M. om eerst behendigheids spelen toe te laten om dan wanneer een chaos dreigt paniekerig een actie te ondernemen. Hij acht de Wet op de Kansspelen een onding. „Deze wet be vordert toch ook dat de kleine man iede re week in de sporttoto meegokt. Hii meende verder dat de rechter wel de gelijk de competentie bezat de burgers te beschermen tegen de willekeur in het beleid van de staat die in dit geval onschuldige mensen wilde belemmeren een spelletje te doen. De landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortujjn meende dat het verkeerd was om te stellen dat de officieren van jus titie ooit hun goedkeuring aan het Del- nhi-spel geeeven hebben. Zij zouden in afwachting van de rapporten die hen een duidelijk beeld moesten geven van wat dit spel nu eigenlijk behelsde alleen maar niet ingegrepen heb ben. Hij vond dat men niet met een geding het openbaar ministerie. dftf "aar eigen verantwoordelijkheid heeft, kon betuttelen. De feitelijke stel lingen van de tegenpartij achtte mr. Drooglever ^ortujjn allen onjuist. Uitspraak 9 november. In het Arnhemse palels van justitie heeft de Duitser Erich Rettweiler gis teren het Delphi 24-spel, waarvan hii eigenaar is. gedemonstreerd voor de officier van justitie mr. Bakker, de ge- tuige-deskundige prof. dr. H. C. Ha maker en drie studenten van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven. Het Delphi 24-spel werd onlangs in hotel Berg en Dal in beslag genomen. Later werd in Zevenaar h>" Jupiter-spel voor het gezelschap gedemonstreerd. UTRECHT, 3 nov. Gevangenis straffen van drie tot twaalf maanden met aftrek eiste de officier van justi tie hier- gistermiddag tegen vier Ma rokkanen wegens het verhandelen of gebruiken van het verdovende middel hennep (marihuana). De politie kwam deze zomer op het spoor van een sluikhandel in hen nep onder buitenlandse arbeiders uit Doorn. Driebergen en Utrecht. In een auto van een Marokkaan trof men 530 gram hennep aan, die een handels waarde van omstreeks 5.000 gulden had Da'arna werd een 30-jarige Ma rokkaanse heftruc'k-chauffeur uit Utrecht gearresteerd die volgens de officier een groothandelaar in verdo vende middelen was. De hennep placht op gezette tijden verhandeld te wor den. o.m. bij een frisdrankenfabriek in Bunnik, waar op vrijdag, nadat de ar beiders hun loon hadden gebeurd, zjj het stimulerende goedje voor gepeper de prijzen van hun collega-landgenoot konden krijgen. Wie de „groothande laar" bevoorraadde is tot nu toe een duistere zaak gebleven. De officier ver moedt dat de bron in België zat. De „groothandelaar" en drie van zijn klanten hielden zich tijdens een uren lange zitting er moest met Spaanse en Franse tolken worden gewerkt voor de domme. Zii herrienen uitvoe rige verklaringen, die zjj bij politie of rechter-commissaris hadden afgelegd en lieten met nadruk weten, dat zij er niet van op de hoogte waren geweest dat zjj iets strafbaars deden. Eén zei zelfs dat hij immer in de veronderstelling verkeerd had normale sigaretten te ro ken. Een Nederlands vriendinnetje van het viertal verklaarde als getuige, dat zij had gezien, hoe gewone tabak en hennep werden gemixt. Zij had zelf ook een keer of acht meegerookt, maar was er, zoals zij opgelucht verklaarde, niet aan verslaafd geraakt. In zijn requisitoir ging de officier uitvoerig in op het gebruik en de her komst van hennep. Dit verdovend mid del bereikt ons land voornamelijk via Marokkaanse gast-arbeiders. Zjj weten dat het niet alleen hier, maar ook in hun eigen land streng verboden is, al dus de officier. Naar zjjn oordeel heeft het gebruik van hennep in Europa alarmerende vormen aangenomen. Naar zijn mening moet tegen dit maatschap pelijk kwaad zeer streng worden op getreden. Tegen de „groothandelaar" eiste hij een jaar met aftrek tegen een klant zes en tegen de andere twee drie maanden gevangenis. Uitspraak 16 november. AMSTERDAM, 3 nov. Drie fractie voorzitters uit de Amsterdamse raad hebben gisteren nun instemming be tuigd met het besluit van de regering vast te houden aan Amsterdam als plaats van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De heer Th. B. Rossen (KVP) noem de de hoofdstad de aangewezen plaats voor het huwelijk. Hij zei wel moeilijk heden te "erwachten van bepaalde link se zijde en van mensen die zich be zwaard voelen „Naar mijn gevoel zul len zich echter minder moeilijkheden voordoen dan men verwacht, omdat veel bezwaren zullen wegebben." De heer Th. J. Ie Cavelier (WD) verklaarde er blij om te zijn dat de regering tot dit besluit gekomen is. Hij Wees erop dat zo'n evenement veel binnen- en bui tenlands publiek trekt en voor de Am sterdamse middenstand gunstig ju zijn. De heer H. J Vermeulen (AR.- CHU) noemde het een logisch besluit. Amsterdam is de hoofdstad des lands en het huwelijk van een kroonprinses dient daar te worden gesloten. Mevrouw P. Snel-Warries (PSP) stel de de vraag waarom het huwelijk nu juist in Amsterdam, de rode stad en de stad van de Dokwerker moet wor den gesloten. Zij vindt het een verwer pelijk besluit en zei: „Wij zullen ei zeker stelling tegen nemen." De voorzitter van de PVDA-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad, drs. Ed van Thijn, heeft vanochtend ver klaard het op prijs te stellen „dat de regering, zoals uit haar memorie van antwoord blijkt, er begrip voor heeft dat juist in Amsterdam de gevoelens van droefenis en rouw, de herinnering aan de door de bezetter gepleegde gru welen enz. nog sterk leven, maar dat het betreurenswaardig is dat dit begrip alhoewel aanwezig, toch niet zo groot is als velen in Amsterdam dit hadden gewenst." Drs. Van Rijn gaf deze ver klaring als persoon en niet namens zijn raadsfractie. DEN BURG, 3 nov. De eerste na jaarsstorm van dit jaar heeft behoor lijke schade aangericht aan de duinen van Texel. De schade is overigens minder groot dan die, welke de duinen in het begin van dit jaar door storm hebben opgelopen. Op het noordwestelijk deel van Ame land werden over een lengte van tien tallen meters de duinen tot een diepte van tien meter en meer weggeslagen. De dijken aan de zuidkust werden niet beschadigd. Men prijst zich op Ame land gelukkig, dat de Westerstorm plaats vond bij dood tij. Bij spring vloed was het gevaarlijker geweest en zou er meer schade zijn veroorzaakt, zo meent men op dit eiland. Op het strand van Texel zijn in de loop van de dag ongeveer 5.000 dek- stutten aangespoeld, vermoedelijk dek last, die tijdens de storm door een schip is verloren. De stutten hebben volgens deskundigen nauwelijks een et maal in zee gelegen. IJMUIDEN. 3 nov. Binnenkort zal de raad van beheer van de Hoogovens ei, Staalfabrieken aan de commissaris sen definitieve voorstellen doen voor de bouw van een tweede warmband-wal- serij, met een capaciteit van vier mil joen ton staal. Deze zal de huidige walserij, waarvan de capaciteit 1,6 mil joen ton bedraagt, op de duur gaan ver vangen. Tevens zal de uitbreiding van de oxystaalcapaciteit haar beslag krij gen. De uitbreidingsplannen van de Hoogovens werden in januari al aange kondigd. De totale kosten komen op meer dan 500 miljoen gulden BOXTEL, 3 nov. Op het kruispunt Sint Charles van rijksweg 64 onder de^e gemeente de gevaarlijke bottleneck van de E-9 route, zijn gisteravond bij een verkeersongeval een vrachtauto met aanhangwagen en twee personenauto's totaal uitgebrand. Daarbij kwam de be stuurder van een personenauto, de 33- jarige A. de Kok uit Maarssen om het leven en werd een inzittende van een andere personenauto ernstig gewond. HEERENVEEN De 9-jarige H. Zwier is bp het plotseling oversteken van de rijweg aangereden door een per sonenauto. In zorgwekkende toestand werd de jongen naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar hij aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. VELP De 78-jarige A. J. van Ha gen uit deze gemeente is maandagavond, toen hij te voet in zijn woonplaats de rijksweg Arnhem-Zutphen overstak, aan gereden door een personenauto en later aan zijn verwondingen bezweken. BORCULO De 74-jarige landbou wer B. J. Reurink te Geesteren (gem. Borculo) is gistermiddag toen hij op de fiets van een begrafenis kwam, plot seling de voorrangsweg Borculo-Ruurlo overgestoken. Hij werd aangereden door een personenauto en was op slag dood. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 3 nov. In de Noordzee of de Waddenzee drijft mo menteel een grote groene kist, waarin letterlijk de dood schuilt. Het is een kist van ongeveer 50 x 50 x 300 cm. Het gevaarte is tot de rand geladen met uiterst gevaarlijke explosieven, waaronder napalm-ontstekingen. Een stevige stoot kan de hele kist al in de lucht doen vliegen. Aanvankelijk stond de lading explo sieven op de Vliehors, een grote zand plaat aan het eiland Vlieland, die dienst doet als militair oefenterrein. Maar de hevige storm van de afgelo pen dagen heeft de kist van het strand afgespoeld en het ruime sop doen kie zen. De scheepvaart wordt gewaarschuwd goed uit te kijken naar de kist en tot elke prijs een aanvaring te vermijden. Wanneer de „drijvende dood" wordt gesignaleerd, mag deze beslist niet aan boord worden gehesen of zelfs worden aangeraakt. Zeevarenden en vissers zijn. verzocht zodra zij de kist zien de militaire autoriteiten op Vlieland, de kustwacht, de Rijkspolitie te water of Scheveningen Radio te waarschuwen. (Van onze Limburgse redacteur) MONTFORT, 3 nov. Naar eerst thans bekend is geworden heeft de rijkspolitie van deze Limburgse ge meente vrijdagavond drie jongelui uit Waalwijk van 16, 18 en 20 jaar aange houden. Deze werden sinds verlfeden week woensdag door de politie van W aalwijk wegens diefstal van een auto en beroving gezocht. Na hun aanhou ding bekenden zij ook een serie andere delicten. Allereerst de diefstal van een auto te waalwijk en verder beroving van een Waalwijks meisje, offerblok-diefstal- len in kerken te Roermond, Meijel en Pey-Eeht alsmede een aanranding. _De jongelui zijn op transport naar Waalwijk gesteld. Daar verbleven zij door tussenkomst van de kinderbescher ming in een pleeggezin. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 3 nov. De groeiende samenwerking tussen het instituut „De Horst" van de Nederlands Hervormde Kerk en het katholiek vormingscen trum „De Horstink" uit Amersfoort heeft geleid tot de oprichting van een „Werkgroep 2000". De leiders van bei de centra waren er namelijk van over tuigd dat ook niet-christenen en athe ïsten aan het gesprek en het overleg over de ontwikkelingen in de nabije toekomst van techniek en wetenschap, over de communicatiestoornissen tussen oost en west, tussen levensovertuigingen, nationaliteiten en werelddelen, moesten kunnen deelnemen. Het getal 2000 in de naam van de werkgroep slaat niet alleen op het jaar 2000, maar ook op de 2000 mensen, die men hoopt aan te trekken ond een kleine kern. Die tweeduizend mensen zullen voor het lidmaatschap tweehon derd gulden per jaar moeten over heb ben, terwijl de kern van deskundigen zich door informatie, confrontatie en oriëntatie dienstbaar zal maken. Er zullen schriftelijke cursussen worden ge geven, boeken op de markt worden ge bracht en jaarlijks ongeveer tien ca hiers of katerns worden uitgegeven met artikelen, lezingen, rapporten enz. uit binnen- en buitenland. Als eerste katern is verschenen een vertaling van het belangrijke rapport „Triple Revolution", handelend over wapentechniek, automa tisering en mensenrechten, uitgegeven door het Amerikaanse „Center for the Study of Democratie Institutions", dat voor de „werkgroep 2000" model heeft gestaan. In voorbereiding is een cursus „Communisme in China". „De Horst" en „De Horstink" hadden elkaar reeds gevonden bij een gezamenlijke studie over het Marxis me. Deze leidde weer tot „Euros", waarmee internationaal de lijn van Ruimte" werd voortgezet. Mr. L. C. Baas, de voorzitter van „De Hors tink" vond het opvallende van deze samenwerking dat het gesprek slechts zelden een oecumenisch karakter in de enge zin van het woord had ge had. Over het „Center" uit Caiifornië ver telde mr. Baas dat dit bestaat uit een groep van politiek en religieus onafhan- I keljjke Amerikanen die onder leiding van Robert Hutchins reeds acht jaar werkt aan een programma gericht op de fundamentele vraagstukken voor de toekomst van de Amerikaanse cultuur en maatschappij. Zij wordt bijgestaan door een staf van experts. Er worden door het „Center" gesprekken op de band opgenomen en verspreid, terwijl er bovendien internationale congressen wor den gehouden. 99 Advertentie Deze week Duitsland -f Zweden bij aankoop van waarbij ook nog 15 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: Het 1e pakje 86 't 2e slechts nog 30 wapentjes Geldig van 3 t/m 9 nov. 1965 Royaal pak van 250 gram Cl| voor HILVERSUM, 3 nov. In een ooU- tieke radio-uitzending heeft jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen van de CHU gisteravond gepleit voor invoe ring van het beginsel om geen aanval len via pers, radio of elevisie te rich ten op personen die zich niet kunnen verdedigen. Met name wees zij op de leden van het koninklijk huis, die zo merkte zij op van een 'echt van antwoord nooit gebruik zullen kunnen maken. De freule noemde net ,een droeve zaak in ons staatsbestel", dat onder het mom van vrije meningsuiting de leden van het koningshuis naar bene den worden gehaald. „Wü 'jn lang zamerhand gewend geraakt aan de smakeloze vuilspuiterij tegen leden van ons koninklijk huis in radio en televisie", zei zij. Volgens haar wordt het hoog tijd, dat hiertegen maatre gelen worden genomen. In haar causerie noemde freule Wtte- waal van Stoetwegen voorts de brief van het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA) een „regelrechte aanval op het constitutionele koningschap". Zij kwali ficeerde deze aanval als „onvoorstel baar". Nog erger acht zp de persoon lijke aanval in het schrijven van de heer Nederhorst op koningin Juliana en prinses Beatrix. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 nov. In december zul len de bejaarden, de weduwen en de wezen en de invaliden die trekken van de interimwet, de twee procent krijgen waarvan in het bedrijfsleven de eerste helft van de zomer al is uitgekeerd. De twee procent zal worden berekend over het jaarbedrag van de betreffende sociale uitkering. Op het ministerie van Sociale Zaken werkt men aan het wetsontwerp dat voor het toekennen van de uitkering- ineens op de sociale uitkeringen nodig is. Het zal zeer binnenkort bij de Twee de Kamer worden ingediend. WOORDRAADSEL 1. huis; 2. belangrijk voorwerp in straaljagers; 3. gratis toegangsbewijs; 4. rinkelbom; 5. raam. Op de streepjes: nieuwe vuurwapenen voor de Tilburgse politie. 1. Oplossing van 2 november Horizontaal: 1 amendement; 2 zigeu nerin, 3. ingeving; 4. ma, reggen; 5. Urk eros; 6. term Kleve; 7. ti Eemnes; 8. SPD. I.S., 9. Botticelli; 10. kas, Ee; 11. Plato, ons. Verticaal; 1. azimut. BBC; 2. minaret; 3. egg, kristal; 4. neer, pt; 5. duvel, ecukt; 6. enig, bekend, CAO; 7 mengel moes; 8. ergeren; 9. ni, novellen; 10. TNT, sessies. DJAKARTA, 3 nov. >AFP, ANP, Rtr, UPI) President Soekarno van Indo nesië heeft gisteren tijdens een minis terraad in zjjn Merdeka-paleis gezegd, dat zijn leven in gevaar is, maar „dat dit hem niets kon schelen en dat hij zou doen wat goed voor het land was." De president verklaarde vervolgens on omwonden, dat hij niet tevreden was „ver de vorderingen, gemaakt op de weg die naar het herstel van de orde moest leiden. Hij spoorde zijn ministe s aan stoutmoediger op te treden in het belang van de handhaving van de openbare orde en de beveiliging van de toekomst van de Indonesische revo lutie. Inmiddels gaat de zuiveringsactie van het leger voort, in Borneo gelegerde troepen hebben opdracht gekregen naar Midden-Java te gaan om laai ingezet te worden in de strijd tegen de communistische rebellen. De Indo nesische troepen zouden hun operaties tegen de rebellen op vtidden-Java heb ben geïntensiveerd en daarom steun no dig hebben. Volgens andere berichten zouden de operaties van het >ger wor den bemoeilijkt door ,.e onbetrouwbair- heid van militairen in de garnizoenen ter plaatse, van wie sommigen aan de opstand deelnemen. Zo zou vorige week een heel bataljon naar de rebellen zijn overgelopen. De militaire com mandant van midden-Java brigade-ge- neraai Soempeno is benoemd tot oor logsleider in zijn gebied. Ook bij Soe- rabaja en Blitar, Oost-Java, zijn militai ren bezig met acties tegen de commu nisten. Overigens hebben hoge legerkrin- gen laten weten niet veel prijs te stel len op de lof die hen wordt toege zwaaid door de westelijke pers. Ze wil len zeker niet ais „rechts worden bestempeld. Ze leggen er de nadruk op, dat ze alleen tegen de mraunis- ten optreden omdat deze Indonesië met geweld in een communistische staat wilden veranderen. Dit betekent echter niet dat de neo-kolonialisten de kolonialisten en de imperialisten niet de voornaamste vijanden van het land blijven. Voor het consulaat van China in Me- dan, Noord-Sumatra, hebben gisteren meer dan honderdduizend mensen een betoging gehouden. De vlag werd neer gehaald en er werd vnige schade a- het gebouw aangericht, aldus radio Ma leisië. Tussenkomst van militaire zijde was noodzakelijk om erger te voor komen. De betogers eisten het aftre den van minister Soebandrio. (Vervolg van pagina 1 De heer Nederhorst vroeg om nader beraad op grond van de ernstige bestrij ding van de amendementen door de mi nister. Zijn verzoek kon gemakkelijk worden ingewilligd. De dinerpauze werd wat verlengd en in de avondvergade ring kon de minister een oplossing aan bieden. Hij zou de K.V.P. tegemoetko men (en ook de C.H., die een amende ment van ongeveer dezelfde strekking heeft ingediend) door de hantering van het Besluit Bijzondere Huurprijzen. Dit besluit geeft de minister de bevoegd heid een huurprijs nader vast te stel len, indien deze kennelijk zeer aanzien lijk afwjjkt van die voor vergelijkbaar gebouwd onroerend goed. De bereid heid dit artikel aan het doel, waar voor het thans zou moeten dienen aan te passen, bleek bij de minister wel aanwezig. Ditmaal echter vroeg de heer Nelissen (K.V.P.) beraad. Hij wilde met de Kamercommissie voor volks huisvesting en met de minister eerst precies nagaan welke interpretatie in dit geval aan het besluit zal worden gegeven en hoe dit alles met zijn bedoe- üng overeen zou kunnen stemmen Het compromisvoorstel schijnt in eerste instantie afkomstig te zjjn van de heer Bommer, lid van de socialistische fractie. Dit zou er eveneens op kunnen duiden, dat de K.V.P. niet ten onrechte de voorzichtigste weg heeft gekozen en om een ernstig onderzoek heeft ge vraagd. De socialistische fractie, die van het amendement-Nelissen niets moest hebben, heeft in het compromis op zijn minst de mogelijkheid gezien van uitstel van de gehele huurverhoging. De klap is voor minister Bogaers ech ter zeer onaangenaam. Hij had de Ka mer gewaarschuwd voor de tijdnood, waarin hij met zijn ontwerp dreigde te komen, omdat ook de Eerste Kamer het nog moet behandelen en de huur verhoging 1 januari moet ingaan. Hij koos tenslotte de enige weg, die hem nog open stond, die van het nader be raad, om het wetsontwerp te redden. Het zal nu van het overleg afhangen of de zaak nog tijdig kan worden gere geld. De K.V.P. staat op het stand punt, dat het amendement slechts kan worden ingetrokken wanneer de oplos sing geen denaturering van de inhoud betekent. Men zal echter wel bereid zijn tot een zekere beperking. De in druk blijft, dat de K.V.P. en de P.v.d. A. vrij gevaarlijk tegenover elkaar stonden. De huurverhoging is al maan den een heet hangijzer, omdat de so cialisten er in wezen sterk tegen zijn. Zij motiveren dit standpunt met de be wering, dat de huurverhoging niet zou passen in deze tijd, waarin toch al nieuwe lasten aan de bevolking wor den opgelegd. Toch hebben zij wel hun waardering uitgesproken over enkele saillante pun ten in het nieuwe wetsvoorstel van de minister. Zij prezen het streven naar kwaliteitsverbetering van de woningen. Minister Bogaers heeft er echter op gewezen, dat zijn voorstellen een on misbare samenhang vertonen; verbe tering van de kwaliteit van het woning bestand, de harmonisering van het huurpatroon, het nieuwe subsidiebe leid en de doorstroming. Voor dit alles had hij als belangrijk hulpmiddel de huurverhoging nodig. De minister mag van geluk spreken dat hij de kans heeft gekregen door ver der ondernandelen de zaak nog te red den. Zou het tot stemmen over het wets ontwerp zijn gekomen, dan zouden on getwijfeld P.v.d.A. en V.V.D elkaar ge vonden hebben in de oppositie tegen het gehele ontwerp. Enkele markante punten uit het be toog van de minister waren: De huren moeten gedifferentieerd verhoogd worden, willen de verschil lende categorieën van woningen met huren van de nieuwbouw in over eenstemming komen. De percenta ges zijn. nul (vooi 25 procent van alle huurwoningen), 7,5, 10 en 15 pet. Woningbouwverenigingen zijn geen invallers voor particuliere onderne mers, die verstek laten gaan. Zij ont plooien een eigen particulier initiatief. Er gaat een stabiliserende invloed van hen uit met betrekking tot het voortgaat van de woningbouw. De particuliere beleggers bieden de moeilijkheid, dat zij alleen helpen als het hun goed uitkomt. Zp blu- ven vaak weg wanneer we ze juist hard nodig hebben. Het aantal van 60.000 woningwetwo ningen per jaar ligt om budgettaire redenen voor de komende tijd vast. Begin 1956 zullen aan enige colle ges van Gedeputeerde Staten en aan een aantal gemeenten de plannen worden voorgelegd om te komen tot een vrijere huurbeheersing, minder huurbescherming en een meer vrije toewijzing van woningen in hun streek. De minister denkt hierbij aan Groningen, Friesland, Drente, de kop van Overijssel, Zeeland, grote delen van Oost-Braoant en een deel van Noord-Limburg. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 nov. Nadat ambte naren van de Economische Controle Dienst in juli proces verbaal hadden op gemaakt tegen V. en D. wegens de aan kondiging van een verkoop net geredu ceerde prijzen, het z.g. „Vrijdag Voor deel", heeft de economische politierech ter giseren de firma vrijgesproken. Haar was overtreding van de uitverko- penwet ten laste gelegd. De politierech ter achtte gerechte twijfel aanwezig, vandaar zijn conclusie tot vrijspraak. I»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5