Stolwijk levert hart uit aan de computer iü McMillans Grote vakantie op 1 juli PRINSES IRENE OP CARUSTEN-BIJEENKOMST KLM bouwt,, hotel in Amsterdam Dienstplichtigen kunnen nu in dienst vak Staatssecretaris verstuurt 9000 persoonlijke brieven leren 1 Schietpartij Den Haag azu Gen. Haex naar Hembrusals directie-lid A.R.-C.H. sterkste fractie in Oost- Flevoland BIJ CENTRAAL STATION Kosten ongeveer twee miljoen BIJ CONTRACT VAN MINIMAAL VIER JAAR Angst om coaster na lichtseinen bij Schiermonnikoog Inbrekers stalen veertien mille c Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? Kaarten geschud Verkiezingen voor commissie van advies Op verzoek van broer Vermoorde Kameda wordt naar Japan overgebracht Snellere opsporing Vereenvoudiging SILVER MATCH Alternatief Overeenkomsten Schip terechtseinen nog onverklaarbaar Buiten gevecht Verdenking Traangasbommen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 PAGINA 5 iV Een Stolwijker die zijn hart- hewegingen door een cardio- graaf laat vastleggen. r ölZZ OLIFANT OP DE TRAM ST; 55 ~-A |K jgdHttaff r r Een kostbare brugleggende Centuriontank, die het ministe rie van Defensie graag door be kwame technische specialisten zou willen laten bedienen en onderhouden. Enkele dagen geleden heeft prinses Irene in Santiago de Compostella temidden van ze venduizend Carlisten een her denkingsbijeenkomst gehouden. Op de foto zien we haar, de Spaanse mantilla op het hoofd, met een aantal „requetes" bij de kerk. hBBSSHHhbb Advertentie j mm: PINDAKAAS (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 november, Er )n besprekingen gaande, die, naar "aK worden verwacht, zullen resulte- W 10 de benoeming van generaal-ma- Jp°« Haex tot lid van de di- i?ctle der artillerie-inrichtingen aan de «etnbrug. minister van Defensie aan wie heer Haex, na diens altreden als hp iS-'secretaris voor de Landmacht, ter Rb joking stond, heeft hem nu bij de «ad van bestuur van het staatsbedrijf voorgedragen. (Vervolg van pagina 1) schooljaar op, dat men met 1 jan- to op nieuwe moeilijkheden zou stui- etl omdat de vakantie, die dan ge- c,,»en wordt, te kort is om de nieuwe "fsus voor te bereiden. vJ?r- Tans voerde aan, dat de zomer vakantie van de middelbare scholen v?®1 te lang is en nu gaat men ook d°or de lagere scholen naar een peno- *van zes weken. Er moet ernstig over Gedacht worden de grote vakantie in te jOrten en de aldus gewonnen vakantie- t«gen over de rest van het schooljaar TvPrei^en- uit zou de zaak nóg moeilijker maken, Sev, t!eageerde mr. Grosheide; als de Kr (bijvoorbeeld) maar een maand 5n! vakantie geven, dan zou men een Vaf kottere tijd hebben om de bedrijfs- Canties er in te verwerken. Misschien W_.uit louter onderwijskundige over- te Ken een vakantie van een maand hwr?feren zijn. Men heeft echter ook den dndere belangen rekening te hou- stgiet kaarten zijn dus geschud: de SehnSsecretaris laat de buiten de gevLr liggende belangen de doorslag en. aldus dr. Tans. ooiGrosheide (die in zijn betoog van spreken kwam over het belang Woni-a,? herfst- en paasvakantie) ant- eenmn i: men kan het onderwijs nu Rohann?: JJ'et isoleren van de maat- bij de tL - hebben dit reeds ervaren week. \Vffstie van de vijfdaagse school- van de valneer men hij het vraagstuk »nderwl:si{1„ "t'espreiding alleen op het bomt het „ft belang blijft letten, lossing Ik h k nooit een °P" lóssing, die -gekozen voor een op- hanvaardbaar è„erwi'skul;dig on" antwoord is, aldÜ*n^ats£hap£P-1Vk ver" «iuus mr. Grosheide. (Van een onzer verslaggevers) STOLWIJK, 4 nov. In de lage lan den rond Gouda wordt medische ge schiedenis gemaakt. In hetzelfde ver enigingsgebouw van Stolwijk, waar aan de gevel de klucht van Johan Blaaser „Drie neemt vakantie" staat aange kondigd, wordt deze week een bijzon der medisch experiment gedaan, naar de resultaten waarvan met belangstel ling wordt uitgekeken in binnen- en buitenland. Voor het eerst wordt er een massaal hart- en vaatonderzoek gehou den, georganiseerd door de Nederland se Hartstichting, het overkoepelend or gaan ter bestrijding van hart- en vaat ziekten, waarin vele deskundigen sa menwerken. Ongeveer 1700 mannen en vrouwen van boven de dertig jaar on dergaan er deze week een cardiolo gisch onderzoek in combinatie met een uitgebreidere medische controle, waar onder het gebruikelijke driejaarlijkse röntgenologisch borstonderzoek. De ve le gegevens die het onderzoek zal op leveren zullen door de computer ver werkt en gerangschikt worden. Medici zullen daarna dit aparte materiaal moeten interpreteren en er wellicht nieuwe verbanden tussen bepaalde ge gevens in kunnen ontdekken. Het onderzoek is daarom van groot belang omdat elke vermeerdering van de kennis in deze sector drin gend gewenst is: elke week sterven er in Nederland achthonderd mensen aan ziekten van het hart of het vaat stelsel. Deze maken bijna de helft uit van alle doodsoorzaken. Niet al leen ouderen wordt deze ziekten fa taal; in eenvierde van de gevallen betreft het mannen en vrouwen tus sen de 40 en 45 jaar. Voor het onderzoek is een omvang rijk medisch team ingeschakeld van artsen en hulpkrachten. Zo werken er tien hartspecialisten aan mee en zijn er achttien cabines gebouwd met in elk een cardiograaf, een toestel dat de bewegingen van het hart omzet in een lijn op (grafiek)papier, aan de hand waarvan eventuele afwijkingen direct kunnen worden geconstateerd. Behalve het cardiografisch onderzoek, dat per persoon meer dan twintig minuten (Advertentie) Het gebeurde in Amsterdam. Een heer kwam de tram binnen met een Olifant onder zijn arm Jong, dus gratis reizen. Men ziet dat vaker. Zeer vaak zelfs. Prima borrel, Olifant. Ook oude. Proost! DRONTEN, 4 nov. De ARP en CHU <iie met een gemeenschappelijke lijst uit kwamen zijn als sterkste par tij uit de bus gekomen bij de verkie zingen, die gisteren in Oostelijk Flevo land werden gehouden voor een uit dertien leden bestaande Oommissie van Advies. De polder telt ongeveer 7000 inwo ners, waarvan er 3200 kiesgerechtigd zijn. Van de 2991 uitgebrachte geldige stemmen gingen er naar GPV: 103, KVP: 628, WD: 359, PvdA: 796 en naar CHU-AR: 1105 stemmen. De zetelverdeling is nu als volgt: GPV: geen zetel, KVP: drie, WD: twee, PvdA: drie en CHU-AR: vijf zetels. TOKIO, 4 november, Hirosji Ka meda, broer van Yoetaka Kameda, het vermoedelijke slachtoffer van de torso- koffermoordzaak in Amsterdam in augustus, heeft aan de politie van Osaka gevraagd om overbrenging van de stof felijke resten naar Japan. Kameda was een vertegenwoordiger van de in Osaka gevestigde textielfirma Nisjizawa. vergt, wordt een algemeen lichamelijk onderzoek ingesteld, waarbij onder meer de urine wordt onderzocht, bloed wordt afgenomen en het borstonder zoek wordt verricht. Menig Stolwijker, op de hoogte van de wijde verbreiding van de hart- en vaatziekten, laat zich met angst om het hart de dopjes die met de cardiograaf in verbinding staan aan borst, armen en benen bevestigen. Sommigen, bü wie eerder nog geen hartafwijkingen zijn geconstateerd, moeten direct daarna van hun huis arts. dr. C. v.d. Dool, die ter. plaatse is, vernemen dat het beter is dat zij een andere levenswijze gaan volgen. Hij maakt dan een afspraak om het later allemaal nog eens in een rustiger sfeer te bespreken. De meesten echter kunnen na drie kwartier opgelucht de feest annex sportzaal weer verlaten. Deze dr. Van de Dool neemt een be langrijke plaats in bij het onderzoek. Zes jaar geleden al heeft hij in Stol wijk een medisch bevolkingsonderzoek gehouden. Daarover maakte hij een proefschrift, waarop hij is gepromo veerd. Drie jaar geleden werd Stolwijk weer bezocht door een groot medisch team voor een preventief-geneeskundig onderzoek, ditmaal gehouden onder aus piciën van T.N.O. Had de eerste keer tachtig procent van de bevolking ge bruik gemaakt van de gelegenheid gra tis een uitvoerig medisch onderzoek te ondergaan, die tweede keer was de op komst 85 procent en nu wordt er zelfs 92 procent verwacht. „Voor veel men sen zou zo'n hartonderzoek onbetaal baar zijn", zo zegt dr. Van de Dool. Uit die onderzoeken kwamen voor de huisarts Van de Dool belangrijke din gen naar voren. Zo bleek de laatste keer bij voorbeeld dat meer dan hon derd Stolwijkers aan bloedarmoede le den, een ongekend hoog aantal waar van de oorzaak niet kon worden ach terhaald. „Ik ben benieuwd hoe het nu zal zijn; sindsdien heb ik royaal met „ijzer" gewerkt" zegt de dokter. Het is slechts een van de nevenresul taten die het onderzoek zal opleveren. Voor tientallen patiënten betekent het onderzoek een snellere opsporing van bepaalde ziekelijke afwijkingen buiten hartgebreken om. Al haast dr. Van de Dool zich, met het oog op de nauw luisterende ethiek van de arts, ook op het punt van publiciteit, te verklaren dat het allemaal niet zo belangrijk is en dat het nog altijd een experimen teel onderzoek is. Maar hij is er blij mee, omdat het een unieke „doorlich ting" betekent van de gezondheidstoe stand van zijn gehele praktijk. Ook nu is juist Stolwijk weer geko zen omdat dus gebleken is dat de be volking van harte meewerkt, het de Eraktijk omvat van één huisarts en et aantal inwoners groot genoeg is oiri er een numeriek verantwoorde proefneming mee te doen. Is het gezien de meer dan honderd sterfgevallen per dag in Nederland door hart- en vaatziekten, wellicht mo gelijk te komen tot een algeheel bevol kingsonderzoek naar deze euvels, op dat zij eerder worden onderkend, zoals dat sinds lang ook gebeurd bij het on derzoek op t.b.c.? Voor nu is dat nog ondenkbaar, zowel op organisatorische, financiële en technische gronden. Toch meent men dat het in de niet zo verre toekomst mogelijk moet zijn. Het on derzoek in Stolwijk zal ook op dit ter rein de nodige gegevens gaan opleve ren. Vooral de technische vooruitgang zal voor die mogelijkheid bepalend zijn. Omdat het onmogelijk is voor zo'n gi gantisch onderzoek voldoende hartspe cialisten in te schakelen is het wach ten vooral op technische vereenvoudi ging van de methodiek, waarbij het bij voorbeeld voor niet-medici mogelijk zou moeten zijn in snel tempo cardio- grammen op te nemen. Deze zouden dan later door hartspecialisten en masse op gebreken van het onderzoch te hart beoordeeld kunnen worden. In Amerika wordt al geëxperimenteerd met computers die bepaalde gegevens van het onderzoek kant en klaar afle veren. Dat men tot zo'n bevolkingson derzoek op de duur moet geraken om de strijd tegen de hartziekten met suc ces te kunnen voeren staat voor de deskundigen wei vast. Het onderzoek in Stolwijk zal wel licht ook meer inzicht geven in het verband tussen bepaalde levensgewoon ten en beroepsbezigheden en hartlij den. Dit zal dan kunnen gebeuren in combinatie met het onderzoek, dat op langer termijn wordt uitgevoerd door dr. De Soto op hart- en vaatziekten onder de Haagse ambtenaren, een on derzoek dat al meer dan een jaar loopt. Heeft men in Stolwijk een voor namelijk agrarische bevolkingsgroep met ambulante bezigheden, de ambte- na>">n Tii" stadsmensen die meestal hun werkzaamheden zittend op een stoel verrichten. Intussen is deze week het Vereni gingsgebouw niet beschikbaar voor bruiloften en partijen, kan „Jonge Strijd" zijn judomat niet spreiden, en moeten de Stolwijkse voetballers en zwemmers de indoortraining, die zij zo nodig hebben ëen keertje over slaan. Maar Stolwijk moppert niet; Stolwijk heeft hart voor de zaak. DEN HAAG, 4 nov. (ANP) De di rectie van de K.L.M. heeft besloten een „hotel" een drijvend hotel te doen bouwen met het doel tegemoet te komen aan de dringende behoefte aan uitbreiding van de hotelruimte in Am sterdam. Er bestaan in de hotelwe reld wel veel plannen tot uitbreiding van de hotelcapaciteit in Amsterdam, maar de meeste van deze plannen zul len pas over enige jaren tot resultaten kunnen leiden. De K.L.M. heeft echter voor het opvangen van de steeds toe- Advertentie) JPTTfQrn riT FIRST CLASS '-- W' I 4 siSi (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 4 nov. Ongeveer 2500 toekomstige dienstplichtigen bo ven de achttien jaar hebben vandaag via de post een door de staatssecreta ris van Defensie voor de landmacht persoonlijk ondertekende brief gekre gen. Met deze „direct mail"-methode probeert het ministerie van Defensie jongelui aan te trekken voor een oplei ding tot technisch specialist volgens het begin van dit jaar door de toen malige staatssecretaris Haex gelan ceerde plan. Deze maand zullen totaal ongeveer 9000 toekomstige dienstplich tigen de brief ontvangen. Staatssecre taris G. H. J. M. Peijnenburg ver wacht als resultaat voldoende belang stelling om met de burgervakopleiding voor technische specialisten bij de landmacht te kunnen starten. De op leiding van de eerste honderd dienst- piichtingen begint 1 februari van het volgend jaar in het Depot Technische Specialisten in de Ernst Casimir Ka zerne in Roermond. De behoefte aan technische specia listen is veel groter dan honderd. Men wil dit aantal echter geleidelijk opvoe ren. Hoewel men omtrent elfduizend man nodig heeft i» het voorlopige streefgetal niet honger dan driedui- duizend. De uitvoering van het plan- Haex op veel kleinere schaal dan aan vankelijk de bedoeling is geweest is be ïnvloed door de adviezen van burger instanties en organisaties. „Oorspron kelijk waren de plannen ambitieuzer", aldus de staatssecretaris, „maar De fensie heeft zich op advies van de bur germaatschappij moeten inperken." Zoals bekend is het plan een ge volg van de ook in het leger steeds verder doordringende mechanisatie en automatisering, waardoor de invoe ring van technisch materieel zoals pantservoertuigen, gemechaniseerde artillerie en elektronika ieder jaar toe neemt. Voor de bediening en het on derhoud van dit materieel is er be hoefte aan technisch en taktisch vol doend geschoold personeel. Met alleen dienstplichtigen komt men er niet, om dat deze na achttien tot eenentwintig maanden de dienst alweer uitgaan. Op het moment dat zij met het mate rieel vertrouwd beginnen te raken komt er weer een nieuwe lichting, dat behalve de paraatheid ook het materieel niet ten goede komt. Telkens wisselend personeel vergroot de slij tage van het zeer kostbare materieel sterk. Na bestudering van vele mogelijke cussie te brengen verlenging van de diensttijd is men tot de conclusie gekomen dat het enige alternatief is vrijwillig dienend personeel aan te trekken dat een aantal jaren langer in dienst blijft. In de brief wijst staatssecretaris Peijnenburg de toekomstige dienstplich tigen in vriendelijke bewoordingen op de mogelijkheid door langer dienen de verplichte diensttijd nuttig te ma ken. In het kort zet hij uiteen, dat de mogelijkheid bestaat een vakopleiding te volgen in diensttijd, waaraan bij succesvolle beëindiging een burgerdi ploma vastzit. Afhankelijk van de voor opleiding zal een contract getekend moeten worden voor minimaal 4 en maximaal 8 jaar. Vanaf het begin van de opleiding krijgen de toekomstige landmachtspecialisten een salaris. Aan het eind van de contractuele verbinte nis wordt bovendien een extra bonus uitgekeerd van bruto minimaal zes mille. Verder zal de contractant vrij snel promotie maken naar de rang van korporaal met alle aan deze rang ver bonden faciliteiten. Onder meer zullen de technische specialisten afzonderlijk van de overige dienstplichtigen op ka mers binnen kamp of kazerne worden gelegerd. Met het bedrijfsleven heeft het mi nisterie van Defensie thans overeen komsten gesloten voor de volgende vakken. Voor chauffeurs van pantser voertuigen is er onder meer een oplei ding tot auto-instructeur (VAMOR-diplo- ma BE), voor het vakdiploma grens overschrijdend vervoer, diploma machi nist bij het grond-water en wegenbouw bedrijf en voor het vakdiploma beroeps- goederenvervoer. Monteurs van voertui gen kunnen worden opgeleid voor het diploma eerste monteur, monteur en as pirant monteur van de VAM. Voor een overeenkomst met BEMETEL worden nog onderhandelingen gevoerd. De Stichting van de Arbeid is bereid geble ken een overkoepelend orgaan in het leven te roepen, waarin leden van de Stichting en van het ministerie van Defensie zitting zullen hebben om de verdere uitvoering van de plannen voor een burgeropleiding in het leger te be geleiden. nemende stroom van buitenlandse toe risten vooral ook afkomstig uit de Verenigde Staten behoefte aan een spoedige verbetering. Hiertoe kan ht „botel" bijdragen, omdat dit naar ver wachting omstreeks 15 mei 1966, wan neer de grote stroom buitenlandse toe risten naar Nederland komt, klaar zal zijn. De gemeente Amsterdam heeft toe stemming gegeven het „hoteleen ligplaats te geven aan de Oosterdok- kade in de omgeving van het Centraal Station. De botel-gasten zullen dus vlakbij het centrum van Amsterdam logeren. De bouw van dit drijvende hotel zal worden opgedragen aan de Neder landse Dok en Scheepsbouw Maat schappij, welke reeds ervaring op dit gebied heeft Het „botel" zal van staal worden op getrokken en op een ponton van 45.5 x 15 x 2.6 meter rusten, dat verdeeld is in 21 door waterdichte schotten geschei den compartimenten, waarin magazij nen en technische installaties worden ondergebracht. Daarboven komt het uit drie woon lagen bestaande hotel, dat 116 gasten m 58 twee-persoons kamers kan huisves ten. Op de onderste verdieping zullen tien kamers, een ontbijtkamer, een bar, een keuken, woonruimte met kantoor voor de manager, de kok en zijn assi stent, een rustkamer voor het personeel alsmede een ketelruimte voor de centra le verwarming worden ingericht. De beide bovenetages zullen ieder 24 kamers bevatten. De kamers zullen al le 5 x 3.5 meter groot zijn, inclusief bad- en toiletgelegenheid van 1.2 x 2.5 meter. Elke kamer krijgt twee bedden en fauteuils, een grote en twee kleine kasten, een bureau en een telefoon. Grote aandacht zal worden besteed aan de geluidsisolatie. De scheidings wanden zuilen dubbel worden uitge voerd, terwijl de twee boven-etages een zwevende vloer zullen hebben. Het hotel zal centraal worden ver warmd, en van een lift worden voorzien. Gedacht wordt nog over de inrichting van een dakterras. De K.L.M. zal de exploitatie van het hotel uitbesteden. Het botel zal inclusief de inrichting ongeveer twee miljoen gulden kosten. (Van onze correspondent) HARLINGEN, 4 nov. Grote onze kerheid heeft woensdag geheerst om trent het lot van de 359 ton metende kustvaarder Lea uit Delfzijl. Dit schip was tijdens de hevige storm van de afgelopen dagen onderweg van Ham burg naar Groot-Brittannië en was za terdagnacht voor het laatst gesigna leerd benoorden Schiermonnikoog. Pas gisteren kwam het bericht, dat de boot in de monding van de Theems gearriveerd was. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat de verdwijning van de Lea in ver band stond met lichtseinen, die m de nacht van zaterdag op zondag werden waargenomen door de kustwacht van Schiermonnikoog, de bemanning van het lichtschip Delfzijl en de kustwacht van Borkum. De reddingboot „Gebroe ders Luden" van Oostmahorn voer uit maar vond niets. Toen de loodsboot „Castor" van Delfzijl gisteren seinde, dat de Lea spoorloos was, werd men bang, dat de kogels waren afgevuurd van dit schip, en dat het daarna met man en muis gezonken was. Met het vinden van de Lea is het raadsel van de lichtseinen natuurlijk nog niet opgelost. Van onze Correspondent) ENSCHEDE, 4 nov. Twee mannen, een 41-jarige schoenmaker en een 39-ja- rige bouwvakarbeider beiden zonder vas te verblijfplaats, die in juli reeds in Arnhem en 's Hertogenbosch werden aangehouden, verdacht van een reeks autodiefstallen en inbraken, blijken zich ook te hebben schuldig gemaakt aan het forceren van een muurkluis in de confectiefabriek van Gez. Borst te En schede. Dit heeft de Enschedese politie meegedeeld. De inbraak te Enschede gebeurde in de nacht van 29 op 30 mei j.l. Aan vankelijk werd aangenomen dat uit een geldkistje, dat in de kluis stond, een bedrag van 5000 gulden werd ontvreemd. Thans is gebleken dat de buit van het tweetal 14.000 gulden heeft bedragen. Het geldkistje behoorde toe aan wijlen de heer Borst en niemand wist precies hoeveel geld zich in dit kistje had be vonden. (Vervolg van pagina 1) naar schatting al vijftig schoten afge vuurd. Toen deze uitzichtloze situatie mee: dan een half uur had geduurd, werder, er op last van de hoofdcommissaris twee waarschuwingsschoten afgevuurd om te tonen dat men inderdaad de beschikking had over karabijnen. Toen de man hier niet op reageerde en wei gerde zich over te geven, werd beslo ten op de man te schieten. Het eerste schot, afgevuurd door een politieman, wiens naam niet wordt vrijgegeven, bleek raak, al wist men dat pas gerui me tijd later. Men had de man wel zien vallen na het schot, maar men wist niet of hij geraakt was of dat hij dekking had gezocht. Toen men gerui me tijd niets meer zag of hoorde, werd hem toegeroepen zijn wapen naar bene den te gooien. Ook hierop gebeurde niets, waarns hem gevraagd werd- ol hij driemas ja wilde roepen indien hij gewond was Aanvankelijk kon men geen zekerheir krijgen of hij inderdaad hierop gerea geerd had, omdat ook de gespanner toekijkende mensen geagiteerd ginger schreeuwen. Later, toen er met de me gafoon om stilte was verzocht, werd ei een duidelijk gekreun vernomen vanai het dak, maar nog durfde de poltiif niet voor zeker aan te nemen, dat df man inderdaad gewond was. Een hinder laag werd niet uitgesloten geacht. Toe: daarna vanaf het dak aan de overzijd schijnwerpers op de man werden ge richt, ging men geloven dat hij inder daad buiten gevecht gesteld was. Enkele politiemannen klommen daai na het dak op waar de man lag. Eers werd het aloude trucje uitgehaald vai de pet die met de hand voorzichtig bn ven de dakrand werd uitgestoken; toei hierop niets gebeurde ging men mei getrokken pistool op de man af. Hii bleek in zpn zij getroffen te zijn er reageerde niet anders dan met gekreun en met een „laat me maar liggen". Hij werd op een brancard gelegd en in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Het was toen één uur geworden. De gebeurtenissen waren omstreeks negen uur begonnen, toen de politie met twee auto's zijn huis naderde om hem te arresteren, verdacht van een diefstal van vijfduizend gulden uit het huis van een ingenieur in Voorburg, waar hij verleden week als loodgieter werkzaamheden had verricht. De ver denking was direct op hem gevallen, omdat hij de volgende dag niet -op zijn werk was verschenen. Hij is met het geld enkele dagen naar Duitsland ge gaan, zo is nu gebleken, en heeft daar het geweer gekocht. Tot tweemaal toe heeft de politie hem dinsdag en giste ren willen arresteren, maar beide ke ren wist de man met zijn auto te ont snappen. Gisteravond kreeg de politie de mededeling, dat hij weer thuis wa», nadat haar eerder al door een ano niem telefoontje was gemeld, dat hij thuis „met een geweer de hele boel zou afslachten". Toen de politieauto's op de Noord- polderkade arriveerden, bleek de ge zochte boven uit het raam te hangen. Hij had een geweer in de hand en riep „Ga weg of ik schiet". Een recher cheur was inmiddels een portiek ingedo ken, waarna de man begon te schie ten. De chauffeur van de recherche- auto, een burger, kroop achter de wa gen, maar werd toch door een schot in zijn been getroffen. Later riep de schut ter naar deze man: „Jij kan wel weg gaan", welke kans de chauffeur snel aangreep. Inmiddels was groot alarm geslagen en werden grootscheepse maatregelen genomen. Binnen het uur waren er veertig man in touw en waren er traangasbommen en karabijnen aan gevoerd. Men probeerde een actie te ontvouwen, die de van tijd tot tijd nog steeds schietende man tot overgave zou kunnen dwingen. Daartoe werden eerst via de overloop, een verdieping lager dan waar de man woonde, vier traan gasbommen naar boven gegooid. De deur naar beneden werd gebarricadeerd met een tafel en twee politiemannen vatten er met getrokken pistool post. De schutter werd door de verstikken de rook inderdaad gedwongen de wijk te nemen. Hij klom op het dak, van waar hij ook weer op agenten ging vu ren. Ook een jongeman, op driehon derd meter afstand van waar geschoten werd, liep een schampschot op aan de arm. Ook verschillende politiewagens en andere geparkeerde auto's werden ge troffen. Er waren bijna drie uren ver lopen voordat men besloot de man, na de waarschuwingsschoten, onschadelijk te maken. Laconiek commentaar van de hoofdcommissaris na de actie: „Het was heel venijnig. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5