Prins Bertil opent fabriek Concilie op 8 december gesloten I SOW! Explosieven op zeebodem voor vissers No o' grote toekomst voor het lucht vrachtvervoer Aandeel K.L.M.groeit per jaar met 15 tot 20 procent Bisschoppen beroofd in Italië Hof Brugge verklaart Schots huwelijk tussen minderjarigen ongeldig Astroloog wil Neville met Oranje helpen Afwijkingen schildklier gevolg van kernproef Nrd.-Holland fluorideert drinkwater TY -rechtbank Is behoefte aan vierde T.H. wel reëel Premieversehil voor vrijwillig verzekerden wordt kleiner „Uitgaven Rijks gebouwendienst stijgen te kras Lege munitiekist dreef op golven Onderzoek naar deugdelijkheid Italiaanse pil Netten niet aan boord hijsen schenk^^^^ DESKUNDIGEN CONSTATEREN Ook vrachtwagens Prof. Witteveen weer in de aanval Kath. Bejaardenzorg voor Gerepatrieerden viert feest VOOR WINTER ÈN ZOMER TEGEN VORSTEN ROEST! o c Engelse bond doet Roma „in de ban Waterbestendig Bisschop Kerkelijk huwelijk intact Busssumse jongen na vechtpartij in Rome gearresteerd In Nevada DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 PAGINA 7 De hoofdmontagelijn van Volvo in Gent is 130 meter lang. Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor üw auto I Volvo gaat in Gent auto's assembleren (Van onze verkeersredacteur) GENT, 4 nov. In de toekomst zal ?r elke week een speciaal daarvoor "«gericht schip van Zweden naar ent varen, om daar bodies aan wal zetten van de Volvo personenauto's, die in de juist voltooide fabriek van Volvo Europa N.V. voortaan zullen Worden geassembleerd. Het bedrijf, een produktie-capaciteit heeft van 14.000 personenwagens per jaar, 1? gisteren geopend door Z.K.H. Prins "«til van Zweden. Volvo heeft ernstig overwogen, om dit nieuwe assemblagebedrijf be stemd om de markt van België, Ne derland, Frankrijk en volgend jaar ook Duitsland te voorzien in Neder land te vestigen. Er zijn besprekin- g®n gevoerd in een twaalftal steden, waaronder Delfzijl en Rotterdam, biaar tenslotte bleken de voordelen van Blgië (o.a. een ruimere arbeids markt) het te winnen. Er werken nu 160 mensen in de fa- onek, die samen 30 personenwagens Per dag in elkaar zetten, In vergelij- £>ng met het werk in de fabriek in Zweden, waar circa 130.000 eenheden Per jaar worden gefabriceerd (de helft daarvan is bestemd voor de export) Wordt er veel langer „per persoon per Wagen" gewerkt. Een arbeider in Zwe den werkt maar twee minuten aan een auto en begint dan weer aan de vol gende, In Belgie heeft een man (of vrouw: er staan ook gehuwde stelletjes aan de montageband) gemiddeld acht tien minuten werk aan eenzelfde auto. Op de afwerking is zeer strenge con trole. We streven er hier naar, om hog kritischer te zijn dan in Zweden, 2egt de directie. In de concurrentie strijd is kwaliteit immers een van Vol- vo's sterkste wapens. Het voordeel van assemblage in de Benelux schuilt in de invoerrechten, die veel lager zijn voor onderdelen dan voor complete auto's. Per 1 januari 1967 zal het EEG-buitentarief voor com- (Van onze Romeinse correspondent) nov, Het plan voor het ®*7er®. verloop van het Concilie is voo 'S Wanneer zich geen on- Zfll7 6 omstandigheden voordoen, december de laatste openbare zuung zijn. De 8e december vindt dan P'echtige sluiting van het Concilie plaats. Op 9 december zullen volgens de ontworpen kalender de eindstem mingen plaats hebben over de laatste ontwerpen: Kerk en Wereld, de mis sie en het priesterleven en deze zullen dan door de Paus bekrachtigd worden uitgevaardigd. Voorzien wordt Immers, dat de ont werpen over de Goddelijke Openba ring, het lekenapostolaat en de gods dienstvrijheid in de openbare zitting van 18 november gepromulgeerd zul len worden, Tpdens de plechtige slui ting zal, zo verneemt men, de Paus de herziening van de vastenwetten en Van het aflaatstelsel bekend maken, zaken waarin de bisschopsconferentie m een zittingsperiode hebben geadvi seerd. Verwacht wordt ook een besluit, dat nieuwe regels geeft inzake het gemeng de huwelijk, een stof waarover het Con cilie in 1964 gediscussieerd heeft en de resultaten daarvan de Paus ter hand gesteld. DEN HAAG, 4 nov. Het is lang biet zeker, dat wezenlijke behoefte be- Rtaat aan een vierde Technische Hoge school. Dit werd van regeringszijde ter tafel gebracht bij de openbare com missievergadering over de begroting Van Onderwijs en Wetenschappen in de Tweede Kamer. t>e behoefte aan ingenieurs en mid delbare technici is op het ogenblik in onderzoek. Daarbij wordt rekening ge- "ouden met de bevolkingsgroei en de Wetenschappelijke ontwikkeling. Na tuurlijk moet ons land voldoende inge nieurs voor leidende funkties en voor speurwerk hebben, wil de welvaart niet Verschrompelen. Het is echter gebleken «at thans reeds funkties voor middel- nare technici door ingenieurs worden Vervuld en dat het aantal studerenden kan de technische hogescholen slechts 350 kleiner is, dan aan de hogere tech nische scholen. Vier nieuwe hogere technische scholen zijn in oprichting. Minister Diepenhorst voelt er niet voor bosten voor een vierde technische hoge school te maken, zolang een toekomsti ge extra behoefte aan ingenieurs niet is aangetoond. Den HAAG, 4 nov. Met ingang Van 1 januari zullen de verschillen in nnogte die er bestaan tussen de pre cies die de ziekenfondsen rekenen in>0r vrÜwi'lige ziekenfondsverzekering J belangrijke mate worden weggeno- "en. De organisaties van ziekenfond- ,eU zijn daartoe overeen gekomen het a"d te verdelen in acht tot negen ray- IS, waar de verschillende premies zul- worden verevend tot één voor dat \nn°n geldende premie. De premies min? nu nog zeer sterk uiteen: van iif dan drie gulden per week tot Uf vulden per wiek. 4 nov- In september bureau s gegevens van het Centraal we wonïn°r de Statistiek 10.623 nieu- 2.000 gereedgekomen, ruim jaren lo.u ."an in september 1964. De de maand tot en «net 1963 kwamen in won™gen ger?eamber ^emïddeld 7"502 plete personenauto's 22 procent be dragen. Dit percentage geldt nu reeds voor de Benelux. Het tarief voor de invoer van componenten voor personen auto's zal op 1 januari 1967 14 procent bedragen. Volvo hoopt door deze as semblage buiten Zweden het hoofd te bieden aan de prijsstijgingen, die in de gehele Europese autoindustrie norden verwacht, onder invloed van sterk stij gende loonkosten, materiaalprijs en een constante stroom van kostbare verbe teringen aan de auto's. De Belgische vestiging is de grootste van Volvo buiten Zweden. Er is een bedrag van 140 miljoen Belgische Francs geïnvesteerd in terreinen (to taal 28 ha), gebouwen en uitrusting. Volvo bezit in totaal 15 dochtermaat schappijen en heeft ook een eigen as semblagebedrijf in Canada. De Volvo Groep is na SKF het grootste indus triële concern in Scandinavië en had in 1954 een omzetcijfer van 2.483 miljoen Zweedse Kronen. Het produktie-programma omvat naast personenauto's en vrachtwagens trac- tractoren, landbouwmachines, zeevaart en industriemotoren, drukpersen en mo toren. landbouwmachines, zeevaart- en de moedermaatschappij van de groep industriemotoren, drukpersen en mo toren voor straaljagers. AB Volvo heeft ongeveer 31.000 aandeelhouders: na uitkering van het dividend in 1964 bedroeg het aandelenkapitaal 228 mil joen Zweedse Kronen. Naast het nieuwe assemblagebedrijf in Gent heeft Volvo Europa N.V. ook een bedrijfswagenfabriek te Alsemberg bij Brussel, waar 3000 trucks per jaar kunnen worde geassembleerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 nov. Oud-minister van Financiën prof. dr. H. J. Witte veen (VVD) is gisteravond in de Twee de-Kamercommissie voor Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening weer tegen minister Bogaers in de aanval gegaan. Vorige week deed h«.l de zelfde commissie het voorstel volgend jaar 15.000 woningwetwoningen minder te bouwen om daarmee op de begroting 480 miljoen gulden te sparen. Ditmaal richtte hij zijn geschut op de begro ting van de Rijksgebouwendienst. Lie uitgaven daarop stijgen volgend jaar „met niet minder dan 75 pet., van 80 tot 140 miljoen". „Dit lijkt mij heel kras, te kras", zei de hoogleraar en hij stelde een amendement op de begroting voor. (Daardoor werd hij op zijn vingers ge tikt door zrn partijgenote mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften, die de commissievergadering voorzat. Prof. Witteveen is in de commissie voor Volkshuisvesting de plaatsvervanger van zjjn fractiegenoot M. Visser. Aan gezien de heer Visser aanwezig was, gold prof. Witteveen slechts als belang stellend Kamerlid, een buitenstaander die in de commissie geen motie kan indienen. Het werd, in de officiële par lementaire taal: „De heer Witteveen kondigt aan in de plenaire vergade' ring een amendement te zullen indie nen." Prof. Witteveen vroeg zich af, wat voor grote projecten de regering met die 140 miljoen allemaal wil beginnen. Hij had berekend, dat je daarmee voor 15.000 ambtenaren nieuwe kan toorruimte kan bouwen. „Op die ma nier zijn voor het hele ambtenaren apparaat in tien jaar alle gebouwen vernieuwd", aldus prof. Witteveen. Minister Bogaers legde uit, dat op rekening van de Rijksgebouwendienst ook de rijksmiddelbare scholen, de rijkskweekscholen en -landbouwscholen worden gebouwd, en dat die het groot ste gedeelte van het bedrag uitmaken. Voorts worden de nieuwe penitentiaire instellingen ervan gebouwd, bestaande gevangenissen ervan gemoderniseerd, gerechtsgebouwen neergezet, nieuwbouw voor de politie gepleegd (o.a. een op leidingsinstituut voor de rijkspolitie, een onderwerp dat op het ogenblik nog al in de belangstelling staat", merkte de minister op.) „Allemaal ambtena ren", wierp prof. Witteveen ertussen. Het debat eindigde met de toezegging van minister Bogaers nadere gegevens te verstrekken over de vraag hoevee) van het bedrag van 140 miljoen pre cies betrekking heeft op de onderschei den categorieën leerlingen en studenten, rijksambtenaren en gemeente-ambtena ren. (Van onze Brabantse redactie) DEN BOSCH, 4 nov. Het 12 V,-jarig bestaan van de Stichting Kath. Bejaar denzorg voor Gerepatrieerden is woens dagmiddag gevierd met een feestelijke bijeenkomst, die onder meer werd bij gewoond door de staatssecretaris van het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas. De stichting heeft thans huizen in Den Bosch, Heusden en twee in Breda, alsmede een verpleeghuis voor chro nisch zieke gerepatrieerden te Ewijk. De voorzitter van de stichting de heer J. van den Eerenbeemt, memo reerde in zijn openingswoord de ont wikkeling van het werk der tehuizen. Staatssecretaris Egas gewaagde in zijn feestrede met grote waardering van de wijze waarop het particulier initiatief in deze met de overheid heeft samengewerkt. Zowel de rijksoverheid als de gemeentebesturen hebben grote bedragen geïnvesteerd (respectieveluk 200 miljoen en 138 miljoen gulden) voor de behartiging van de materiële belan gen der gerepatrieerden. Belangrijker echter noemde spreker de immateriële bijstand, die vooral van particuliere zijde is verleend en die evenzeer nood zakelijk was voor het levensgeluk van deze mensen, De heer Egas wees erop, dat door de tehuizen van de verschil lende stichtingen sinds 1953 in totaal 2453 bejaarden zijn opgenomen en dat er thans een capaciteit is van 1800 bedden. (Advertentie) «O-MT RG«M*Ö*MtN DEN HAAG, 3 nov. In samenwer king met de farmaceutische hoofd-in- spectie zullen deskundigen van de Ita liaanse producent van de anti-concep tiepil Ciclofarlutal hier te lande een onderzoek gaan instellen naar ook bij de hoofdinspectie binnengekomen klach ten van vrouwen, die ondanks het gebruik van dit middel zwanger zou den zijn geworden. Evenals op alle andere medicijnen houdt de farmaceutische hoofdinspectie ook geregeld toezicht op middelen als het onderhavige. Hangende de resulta ten van dit onderzoek, heeft intussen de importrice van Ciclofarlutal, de n.v. Farmabo in Den Haag aan alle artsen en apothekers in Nederland verzocht het middel niet meer voor te schrijven of te verkopen. Het betreft hier uiteraard een zeer delicate aangelegenheid, waarbij ook on derzocht zal moeten worden in hoeverre de vrouwen die met het middel slechte ervaringen hebben opgedaan, zich in al le opzichten aan de gebruiksaanwijzing hebben gehouden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 4 nov. In de laat ste stormnacht van de afgelopen da gen is vanaf het schietterrein op de Vliehorst (de grote zandplaat van Vlie land), de dood letterlijk de zee in ge dreven. De golven hebben een drie me ter lange en vijftig centimeter brede en hoge kist mee de zee ingenomen. Het gevaarte was tot de rand geladen met 78 napalm-ontstekingen, die wor den gebruikt voor brandbommen. De munitie is uiterst explosief. Onmiddellijk na het bekend worden van liet wegspoelen van de kist in de Waddenzee, werd de scheepvaart van het gebeurde op de hoogte gebracht. De zeelieden werd aangeraden zeer goed uit te kijken naar de kist en te gen elke prijs een aanvaring te voor komen. De kist mocht niet aan boord worden gehesen en zelfs niet worden aangeraakt, omdat dat zelfs al een ontploffing tot gevolg kon hebben. De zeelieden werd verder gevraagd bij het aantreffen van de kist onmiddellijk de militaire instanties op Vlieland, de kustwacht de Rijkspolitie te water of Scheveningen Radio te waarschuwen. Door de oplettendheid van zeelie den is gisteren de kist teruggevon den. Via de radio meldde de kapitein van het Terscheilinger betonnings- vaartuig „Terschelling", dat men de kist had gezien. Deze was aange spoeld op de Richel, een zandplaat ten zuiden van Vlieland. Het bericht werd opgevangen door de heer R. van Urk van de kustwacht op Vlie land. Deze belde de vliegbasis in Leeuwarden op. die op haar beurt de luchtmachtafdeling op Terschel ling van de vondst op de hoogte stel de. Majoor J. A. van der Akkeren, daar de militaire zaken behar- nam via de radio contact op de kustwachter, die de piloot die tigt, met (Advertentie) ROTTERDAM, 4 nov. De K.L.M. stelt zich, wat haar aandeel in de lucht vracht betreft, in op een groeipercen tage van 15 a 20 procent per jaar, het geen overeenkomt met een verdubbe ling van het volume in 5 a 6 jaar. De hoevelheid luchtvracht vervoerd door de maatschappijen die zijn aangesloten bij de I.A.T.A. zal sneller stijgen en te verwachten is dat het aandeel van de KLM in het totaal zal teruglopen in het bijzonder wat het vrachtvervoer van en naar Nederland aangaat. Dit heeft de heer D. 4. M. Koek, hoofd vracht- en postontwikkeling der KLM, meegedeeld op een bijeenkomst der stichting Ne derlands Vedvoerwetenschappelijk Insti tuut. Voor de eerste helft van 1965 is de toe neming van het KLM-aandeel in de luchtvracht aanzienlijk groter dan in de overeenkomstige periode van 1964 en en wel 25 procent. Die groei moet voor een belangrijk deel worden toe geschreven aan het in gebruik nemen van de DC8F vrachtvliegtuigen met straalaandrijving die een capaciteit heb ben van dertig ton. De voornaamste route voor het lucht- vraehtvervoer is die over het noordelijk gedeelte van de Atlantische oceaan. Uit breiding der frequentie van de lijndien sten was niet voldoende om de ontwik keling van het luchtvrachtvervoer bij te houden. Eenzelfde tendens is ook in Europa waarneembaar en ook daar zul len vrachtdiensten komen De KLM zou graag zulke diensten op Italië en Frank rijk hebben maar de mogelijke groei wordt hier afgeremd door beperkingen die men Nederland oplegt en in zekere mate ook door het ontbreken van een economisch vliegtuig voor luchtvracht- vervoer op korte en middellange af standen. Als het nieuwe areaal op Schiphol over anderhalf jaar in gebruik zal zijn, zal daar een geheel andere wijze van behandeling van goederen worden toe gepast. Daarbij zal op grote schaal van mechanisatie gebruik worden gemaakt. Dan zal de KLM het meest moderne luchtvraclitafhandelingsgebouw in Eu ropa bezitten. In de outillage van het gebouw zal voor rond f,5 f„u!: den zijn geïnvesteerd en verwacht wordt dat deze investering in ee" ja£prpjkt4 wordt terugverdiend door de bereikte efficiencyverbetering. Te verwachten valt dat de DC8F- vrachtdiensten van de 2*2' de route over het noordelijk deel der Atlantische oceaan worden uitgevoerd over een jaar of twee ook m °^Perkt aantal zullen gaan naar het Nabije en naar het Verre Oosten. Er is alle reden voor optimisme ten aanzien van de ontwkkebng i in het luchtvrachtvervoer, aldus de heer Koek, vooral als daarbij rekening wordt ge houden met het feit dat de gezamen lijke luchtvaartmaatschappijen nog maar één procent van het totale stuk- goederenvervoer op de route over het noordelijk gedeelte van .de Atlantische oceaan voor hun rekening nemen, de rest gaat met schepen. Wat de passa giers aangaat hebben de luchtvaart maatschappijen al 80 tot 8o procent van het totale passagiersvervoer over (le noordatlantische oceaan. De heer Koek is niet zo optimistisch dat zulk een per centage ook voor de luchtvracht be reikbaar is, maar een aanzienlijke toe neming van de luchtvracht is een reële mogelijkheid. LONDEN, 4 nov. In afwachting van het rapport van de Fifa over de gebeurtenissen bij de onlangs voor het toernooi van jaarbeurssteden gespeel de wedstrijd A. S. Roma—Chelsea heeft de Britse Footbal1 Association de Engel se clubs verboden, tegen de Italiaanse vereniging in het veld te komen. Het zwaarst getroffen door deze maatregel is Sheffield Wednesday, dat volgende week woensdag in Rome de tegenstan der van Roma zou zijn. 7? van een inmiddels opgestegen heli kopter feilloos naar de kist dirigeer de. De helikopter landde ernaast. Tot grote teleurstelling bleek de kist leeg te zijn. De ontstekingen zijn er uit geraakt en moeten nu op de bodem van de Waddenzee liggen. Daarmee is de situatie alleen maar gevaarlijker geworden. De ontstekingen zijn volko men waterbestendig en behouden dus hun ontploffingskracht. In dit gebied wordt veelvuldig gevist door garnalen- vissers, die gebruik maken van netten, die over de zeebodem slepen. De mili taire autoriteiten waarschuwen nu de vissers, uiterst voorzichtig te werk te gaan wanneer ze een projectiel in hun net aantreffen. Dit net mag dan niet naar binnen worden gehesen. Met de netten nog buiten boord hangend moet men naar de haven varen en daar on middellijk een van de ^enoemde instan ties op de hoogte stellen. De projectie len zijn te herkennen aan een propel- Iertje, dat aan de achterkant is beves tigd. Wanneer dit wordt aangeraakt, ontploft de ontsteking. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 4 nov. De in Nederland ge boortige bisschoppen Mgr. N. Schnei ders MSC, aartsbisschop van Makas sar (Indonesië), mgr. P. Geise OFM, bisschop van Bogor (Indonesië), en mgr. Ph. Broers OFM, bisschop van Caravelas (Brazilië), zijn in Napels van hun bezittingen beroofd. De drie bisschoppen, in gezelschap van prof. P. Smulders SJ, concilie-peritus, waren in de vrije conciliedagen met een auto naar Napels gegaan en zou den vandaar naar Sicilië reizen, niet alleen voor een uitstapje, want twee bisschoppen zouden officiëren en had den hun pontificalia bij zich. Zij heb ben de auto met hun koffers erin een ogenblik uit het oog verloren, toen zij. wachtend op de hoot in Napels, een expresso dronken. Mgr. Schneiders was daarna alles kwijt, van zijn paspoort en kle.en tot zijn tandenborstel en scheerapparaat toe. Het speet hem liet meest om zijn borstkruis en ketting, een kostbaar geschenk van familie en vrienden. De bijna twee meter lange mgr. Broers, wiens pontificalia minder kostbaar wa ren, kijkt tot heden vergeefs uit naar een Franciscaan-grijze toog. Geen or degenoot heeft de lengte van een af leggertje voor hem. Stellig in de eerste plaats op zijn zieie- heil bedacht kreeg hij van het gene ralaat in Rome alvast een brevier. Mgr. Geise boette er slechts een in- terlockje en kledingstukken van dien aard bij in. Alleen de Jezuïetenprofes sor kwam er heelhuids af. Zijn pon- tificaalloos koffertje was over he.t hoofd gezien. De bootreis naar Sici lië is niet doorgegaan. Als alles zo blijft zal mgr. Schneiders de a.s. Con ciliezitting in een veeigedragen regen jas moeten bijwonen. BRUGGE, 4 nov. (UPI) De Civie le Kamer van de rechtbank in Brugge heeft gisteren op verzoek van de vader van de bruid, het op 25 april van dit jaar in de Schotse plaats Gretna Green gesloten huwelijk tussen een zeventien jarig meisje en een twintigjarige jon gen nietig verklaard. De beslissing van het Hof kwam als een verrassing te meer daar de president, mr. Van Bal- berghe, de zaak de dag tevoren voor onbepaalde tijd had verdaagd. De uitspraak heeft in juridische kringen grote verbazing gewekt om dat het Belgische wetboek bepaalt, dat een door een minderjarige zonder toestemming van de ouders aangega ne echtverbintenis niet kan worden ontbonden wanneer de vrouw gedu rende het eerste half jaar zwanger is geworden. Nu verwacht het meisje in februari haar eerste baby. Hierbij komt nog een extra complicatie aan gezien het paar in Brugge voor de Kerk is getrouwd. De bisschop van Brugge heeft reeds verklaard, dat zelfs wanneer de echtverbintenis in een civiele procedure wordt vernie tigd het kerkelijk huwelijk onaangetast blijft. De vader van de bruid, (tie onover komelijke bezwaren had tegen de stap die zijn dochter zonder zijn toestem ming had gedaan, had het Hof ver- DEN HAAG, 4 nov. „Stuurt u mij de geboortedata van uw geselecteerde spelers, het liefst met de plaats die zij in hun club bezetten, en ik garan deer u een winnend Nederlands elftal in de wedstrijd tegen de Zwitsers op 14 november a.s. in Bern" aldus de heer Albert Stockburger uit Herb am Neckar in een brief aan de KNVB. De heer Stockburger noemt zich we tenschappelijk expert in de voetbal- psychologie. Hij heeft het team van de Zwitsers reeds pseudo-wetensehappe- lijke geanalyseerd en bevonden dat het helemaal niet goed in elkaar zit. „Spil Leimgruber toont een sterke ten dens tot het oplopen van blessures door eigen schuld. Doelman Elsener is minder in vorm. Linksachter Fuhrer wordt onbetrouwbaar, loopt de kans uit het veld te worden gewezen en zal in elk geval een paar levens gevaarlijke terugspeelballen produce ren. En van dit alles wordt de Zwit serse aanval nerveus Albert Stockburger acht het als „astro loog" eén koud kunstje een Neder lands elftal samen te stellen, waar van de geboortedata van de spelers harmonischer op elkaar zjjn afge stemd. Waarom? Na de drie dicht op elkaar getikte velletjes vol „abacada- bra" van volstrekt onbegrijpelijke for mules te hebben doorgewerkt stuit men op de verklaring: „Als u mijn systeem gebruikt en de zege op Zwit serland hebt behaald zult u mij na een meer dan vijftienjarige strijd om erkenning van mijn onderzoekingsar- beid zeker enige publiciteit verschaf fen". Echter, hij heelt slechts de gegevens van o.a. Boskamp, Ouderland, Ben- naars, Wiersma, Notermans, Van der Hart, Bosselaar en Van der Gijp. Bo vendien nog van Prins. Die heeft echter bedankt. Hij zou overigens op 14 november juist een „A B 8" zijn geweest. In die kwalificatie zijn onge veer alle eigenschappen verenigd, die prettig zijn voor een voetballer. ROME, 4 nov. Gisteravond is het in Rome tot ongeregeldheden gekomen op de Piazza di Spagna. Een club „ca- Selloni", langharige» met of zonder aard, waaronder een 21-jarige Neder lander uit Bussum, begon daar voor bijgangers lastig te vallen en lokte en kele vechtpartijtjes uit. Hierbij had ondermeer de Nederlander het onge luk zich aan een politieman te vergrij pen, die de orde wilde herstellen. De celere, de snelle politie, die ge traind op echte relletjes korte metten pleegt te maken, dook op en eer deze de gummiknuppel behoefde te trekken was alles afgelopen. De Nederlander werd, samen met een Duitser gearres teerd op beschuldiging van geweld, ver zet en belediging van een ambtenaar. Naam en leeftijd kloppen met die van een jongeman uit Bussum, die in het buitenland verblijft en wiens familie al ruim vijf weken geen bericht van hem heeft ontvangen. De Duitser is ge grepen omdat hij met een levensgroot mes rondliep. Óe rest van de club bestond uit twee Duitsers, een Belg en een Deen. WASHINGTON, 4 nov. (Reuter) Een Amerikaanse groep deskundigen heeft meegedeeld dat meer eilandbe woners in de Stille Oceaan nadelige ge volgen beginnen te ondervinden van de radioactieve neerslag, die zich in 1954 na een Amerikaanse proef met eeii wa terstofbom voordeed. De groep deskun digen, kortgeleden door de Amerikaan se commissie voor atoomenergie naar de Marshall-eilanden gezonden, con stateerde dat het aantal gevallen van schildklierafwijkingen onder 82 bewo ners van het eilandje Rongelap was gestegen van zes tot dertien, met nog vijf twijfelgevallen. Tot de betrokkenen behoren twee jon gens die in hun groei zijn geremd. De meeste van de afwijkingen betreffen naar men gelooft goedaardige tumors. Bij zeker een vrouw was er echter sprake van een kwaadaardig gezwel. In vjjf van de pas ontdekte gevallen is een operatie verricht. De medische ploeg zal naar verwach ting in 1966 opnieuw een bezoek bren gen aan de Marshall-eilanden. De we tenschappelijke medewerker van de „Washington Post", Howard Simons, schreef gisteren, dat de atoomdeskun digen zuilen moeten toegeven dat het latente gevaar van kortstondig-radioac- tief afval groter is dan ze veronder stelden. Deze radioactieve stoffen ko men meestal in de buurt van een kern explosie neer en komen via eten en drinken in het menselijk lichaam te- recht. De „New York Times" meldde zon dag, dat in de Amerikaanse staat Utah bij een onderzoek van kinderen in het gebied, dat in 1953 een onverwacht gro te hoeveelheid radioactieve neerslag te verwerken kreeg na kernproeven in Nevada, de mogelijkheid was gebleken van het abnormaal veelvuldig voorko men van knobbeltjes in hun schildklie ren, wat volgens het blad het gevolg zou kunnen zijn van het binnenkrijgen van radioactief jodium. zocht de echtverbintenis tussen de bei de minderjarigen nietig te verklaren op grond van het feit, dat het huwelijk zon der zijn toestemming tot stand is ge komen. In zijn motivering van de uitspraak verklaarde mr. Van Balberghe dat het jonge paar wellicht te goeder trouw overtuigd was van de geldigheid van de verbintenis. Naar zijn mening moet in dit geval echter worden uitgegaan van de stelregel dat volgens de Belgi sche wet een echtverbintenis onmogelijk geldig kan zijn zonder de toestemming van de vader van de minderjarige bruid. De president voegde eraan toe dat het feit, dat het huwelijk buiten de landsgrenzen tot stand is gekomen hieraan niets afdoet. Onmiddellijk nadat het vonnis was uit gesproken kondigden de raadslieden van het paar aan in hoger beroep te zullen gaan. HAARLEM, 4 nov. Na bijna een ge le vergaderdag hebben provinciale sta ten van Noord-Holland gisteren be sloten in de nabije toekomst over te gaan tot fluoridering van het drinkwater om aldus hun aandeel te leveren in de bestrijding van het tandbederf. Uit de voor het grootste deel met kunstgebit ten getooide monden van de statenleden stroomden wederom alle argumenten voor en tegen het fluorideren. Bij stem ming bleek dat de 47 voorstemmers slechts acht stemmen tegenover zich vonden. We hadden al lang moeten fluoride ren, vond de liberaal mr. Bakhuys Roo- zeboom. De experimenten hebben al leen maar goede resultaten gehad. Da socialistische mevrouw drs. Van Noord- wijk dacht ook dat het nut en de onscha delijkheid van de fluoride vast stonden. De pacifist De Nie beangstigde de sta ten met nierziekten en monsterachtige geboorte-afwijkingen, die uit de fluori dering zouden kunnen voortvloeien. Mr. Wensing (prot. chr.) was radicaal tegen. Met de vinger op de Winkler Prins noemde hij fluoride een zwaar vergif. Zijn fractiegenoot mr. Mulderije bestreed de maatregel op juridische gronden. Fluoride is een onschadelijk voedings bestanddeel, oordeelde de socialist dr. Dallmeijer. Het katholieke statenlid Van der Veldt juichte het vorstel van harte toe na mens zijn hele fractie. De communist Maas stemde eveneens voor, maar vroeg evenals enige andere leden van de staten rekening te houden met de bezwaren. Voor deze categorie stelde de pacifist Kern mink een vrij goedkoop defluoride- ringsapparaatje in het vooruitzicht. Ook het college van Gedeputeerde Staten was enigszins verdeeld, want gedepu teerde Vorstman schaarde zich bij de schaarse tegenstanders van het fluoride ren. Het provinciaal waterleidingsbedrijf van Noordholland kan nu over enige ja ren fluoride in het water mengen. Dat is vooral voor de bejaarden prettig, aldus dr. Dallmeijer, daar aldus ook het ontkalkingsporces een halt zou worden toegeroepen. BUSSUM, 4 nov. De „TV-Recht- bank", die de VARA in het verleden al meer heeft uitgezonden, heeft mij al tijd getroffen als een aangelegenheid, die op verbluffende wijze duidelijk maakt, dat alle mensen uitstekende to neelspelers zijn als men hen maar geen voorgeschreven tekst in de mond legt. Ik werd gisteren weer eens in deze „experimentele" mening bevestigd, toen de beklaagde Maasdam voor de TV- krijgsraad verscheen. Een president als die werd voorgesteld door jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland valt in de praktijk waarschijnlijk nauwelijks te ver beteren, zoals de auditeur-militair, mr. J. C. de Vroom, mij niet voor ver slechtering in aanmerking leek te ko men. Alleen kapitein F. H. J. van der Reijden deed het als verdediger zo de monstratief goed, dat men er bijna wat achter zou hebben gezocht. Als persoon dan, maar niet als militair, wanneer ik even mag spreken in krijgsradelijke, zjj het nochtans kritische termen, die ik ook maar van deze uitzending heb overgenomen. Zij leek mij dus zeer in structief, zo al niet voor de dienstplich tige, dan toch voor de amateur-toneel spelers onder ons. H. Hn. (ad int.) isstmm KRUISWOORDRAADSEL 2 3 4 5 6 i c 9 10 Horizontaal: 1. vruchteloos; 2. werk tuig, toeval; 3. vogel, bladzijde; 4. hulp schaalverdeling. halt; 5. spetteren, Frans voegwoord; 6. slagveer, symbool astati- nium. gezet; 7. dubbele klinker, mans naam, thans; 8. knaagdier, 1-n-e; 9. positieve elektroden, deksel; 10. symbool nicolum, verdikt sap; 11. roofdier, lede ren blaas. Vericaal: 1. doorschijnend; 2. blanke; 3. stad aan de Lek, platvis; 4. Eminentie <afk.), evenzo (afk.), aanwijzend vnw.; 5. naam; 6. het recht langs dijken te weiden; 7. waterstand; 8. landschap op Peloponnesus, meisjesnaam; 9. spring bron, teer; 10. politiek. OPLOSSING VAN 3 NOV. 1. woning; 2. schietstoel; 3. vrijkaart; 4. tamboerijn; 5. venster. Op de streepjes: Winchester karabij nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7