Opzij Kogel Gemengd Joden Bevruchting Kortefelle rede voor radio en tv Kandidaat voor nieuwe ambtstermijn Houdt ons buiten debat huwelijk V riendschap irriterend Saède en Nappa kleding met Joden argument Roggeveen Kreymborg 1! pet. voor ambtenaren in december TROF Sectie wijst uit: KOGEL LOODGIETER TWEEMAAL „De man kreeg eerlijke kans Ombouw nog eens 600.0001 aansluitingen op aardgas JOURNALISTE GEDOOD Baby-paradijsje JOODS WEEKBLAD: MORRIS Plaatselijk mist SENSATIONEEL K.V.P.-secretaris Brief staat hartelijke samenwei met P.v.d.A. in de ives van hét nieuws „ELLEN DE STEENWERF Voor modieuze dames- en teenerkledmg Plan voor 1966 gereed Eind december puur aardgas voor 40 voor de gasverbruikers SCHOUS Het nienvrs VANDAAG En: _VR1JDAG 5 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32195 Ju#" De Gaulle op het tv-scherm tijdens de aankondiging van zijn kandidaatschap. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN PARIJS, 5 nov. In een korte maar bijzonder fel voorgedragen toespraak voor radio en televisie heeft generaal De Gaulle over eenkomstig de reeds lang bestaan de algemene verwachting aange kondigd, dat hij zich kandidaat stelt voor een nieuwe ambtster mijn, voor de presidentsverkiezing derhalve van 5 december a.s. De bewoordingen van de desbetref fende passage waren als volgt: „Vandaag de dag geloof ik mij be reid te moeten houden om mijn taak voort te zetten, wel beseffend welke inspanning hierbij in het geding is, maar overtuigd dat het in de huidige omstandigheden het beste is voor Frankrijk". prijzen gerstekorrel 100% wol 9? De bekende Amerikaanse oor logscorrespondente Miss Dickey ChapeTle (Jj7 jaar) is in Zuid- Vietnam om het leven gekomen toen zij tijdens een reportage- reis in het binnenland in een „booby-trap" stapte. Zij werd vrijwel op slag gedood. De cor respondente versloeg haar ze vende oorlog en was aanwezig bij gebeurtenissen als de Zuid- Koreaanse en Algerijnse oorlog en de guerrilla van Fidel Castro en de Hongaarse opstand. Zij schreef voor de Rational Ob server". Verder NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 8, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telet 22 13 55. Een welgerichte politiekogel heeft en einde gemaakt aan het leven van *en man, die urenlang een hele buurt terroriseerde en wiens talrijke schoten net leven van vele burgers bedreigd heeft. Tegen zo'n man moet worden "Pgetreden. Toch kunnen wij de vraag met verdringen of er met meer ge huld geen andere oplossing denkbaar Ware geweest. Zou ook het leven van deze man niet zoveel waard zijn, dat Jnen desnoods 24 uur lang het leven n *één straat lam legt? Deze vraag blijft ons bezig houden. Het zo juist verschenen rapport van he St. Willibrordusvereniging „Jeugd Huwelijk" heeft een discussie uit gelokt (zie elders in dit blad) over de Katholieke wetgeving ten aanzien van het gemengde huwelijk. Uit die dis cussie blijkt, dat verantwoordelijke katholieke leiders een aanmerkelijk mildere houding ten opzichte van het gemengde huwelijk tussen gedoopten Voorstaan (dat is in overeenstemming met de praktijk in vele parochies); doch dat in die kring geen eensgezind heid bestaat ten opzichte van het ge mengde huwelijk tussen een Katho- hek en een niet-gedoopte. Wij kunnen de gebezigde argumen ten ten gunste van het gemengde hu welijk tussen gedoopten voor het grootste deel billijken. Ons treft ech ter de naar wij menen over dreven betekenis, die men in oecu menisch opzicht aan dergelijke verbin tenissen toekent. Wij geloven, dat de praktijk nog in te veel gevallen be- vvijst, dat het gemengde huwelijk in Plaats van de oecumene het indiffe rentisme dient. Het is daarom, dat V mede pleitend voor een waar- tige oecumenische gezindheid ten aanzien van het gemengde huwelijk niet de ogen willen sluiten voor de daaraan verbonden gevaren. Een ge- meng huwelijk tussen gedoopten en zeker een gemengd huwelijk tussen een katholiek en een niet-gedoopte, die werkelijk oecumenische betekenis willen krijgen, veronderstellen aan heide zijden een oprecht en vol wassen levenshouding. Men gaat te ver als men aanneemt, dat in leeftijd volwassen mensen dergelijke kwalitei ten automatisch verwerven. De houding van het „Nieuw Is raëlitisch Weekblad" dat buiten de dis cussies over het huwelijk van prinses Beatrix wenst te blijven, verdient te Worden gerespecteerd. Het is inder daad krenkend relaties met de Joodse minderheid an te voeren als een ar gument, dat voor de heer von Ams berg moet pleiten. Dat het Kabinet m zijn Memorie van Antwoord toch d'e weg gekozen heeft, vloeit voort uit de houding van bepaalde oppositionele groepen, die eerst goede trouw ver onderstellen als veel meer dan dat gebleken is. „The benefit of doubt" s°hijnt de heer von Amsberg niet te Worden gegund. Het gesprek, dat prinses Beatrix en claus met enkele Joodse leiders ge voerd hebben, had een heel andere bedoeling. Dat was een gebaar, waar- Ult meer ootmoed spreekt dan de Spraakmakende gemeente gelieft aan te nemen en dat niet door hen, doch door die Joodse leiders zelf via de socialistische pers wereldkundig werd gemaakt. Die handelswijze stemt met oe mening van het „Nieuw Israëlitisch weekblad" weinig overeen. Het rapport, dat door een officiële ministeriële commissie over de kunst matige bevruchting in en buiten het huwelijk, is uitgebracht, blijkt hier ®n daar verwarring te stichten. Het ®it n.l., dat de meerderheid der com missie geen wettelijke strafmaatrege len bij kunstmatige bevruchting buiten d.et huwelijk (de zgn. K.I.D.) voor staat, doet bij enkelen de mening Postvatten, dat totaal nieuwe wegen 'jn geopend. Hier passen twee opmer- u|dgcn. Ten eerste: de commissie heeft ta itend een advies aan een twee rn ,m'n'sters uitgebracht over de al of sin no°dzakelijkheid van wetswijzi- n,ffen' ®et 's aan deze ministers om .voorstellen voor eventuele wets- wëtt S'nffen of zelfs met enkele nieuwe Ham te k°men. Daarna beslissen de 'n u®rs of die wetten ook inderdaad De uf.cht van gewijsde zullen gaan. COmmkPraak van de bovenbedoelde Wone hSle heeft derhalve voor de ge- die vauUrger geen andere waarde dan ne kri„ opinie-peiling in een klei- De tw deskundigen. dracht, ,jj e opmerking betreft de op- gen. Die e de commissie had ontvan- naar uw°Pdracht luidde: ga na of wetgeving 'Uzichten de Nederlandse geving en dus ook de strafwet- verband m et worden veranderd in de K.I. ookCt dc mogelijkheden, die nu de meerde nr de mens °Pent- Dat meent, dat in n d van de commissie strafmaatregeW bekomst geen aparte *cn tegen welke vorm DE GAULLE: TOEKOMST ZEKER ALS IK BLIJF AMSTERDAM, 5 nov. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad heeft de wens uitgesproken, dat de persoonlijke re laties van de heer Von Amsberg met Joden binten discussie blijven in het debat over zijn huwelijk met prinses Beatrix. Vriendschap met Joden aan te voeren ten gunste van iemand is onwaardig en krenkend, aldus het blad in een commentaar van de verantwoor delijke redacteur, de heer M. H. Gans. Hij schrijft: „Wij kunnen niet feest vieren met een familie, die haar zoon in de tijd van onze diepste ver nedering Hitier te hulp zond, het eni ge dat wij, meen ik, kunnen opbren gen is, dat wanneer de heer Von Ams berg de echtgenoot zal zijn van de troonopvolgster en als zodanig zijn plaats zal hebben ingenomen in het Nederlandse staatsbestel, wij hem als zódanig zullen tegemoet treden. Daar toe zal men dan moeten trachten een nieuw begin te maken. Discussiëren over het persoonlijke verleden van de heer Von Amsberg en zijn gevoelens zou dit slechts in de weg staan en raakt niet de kern van de zaak. Wij hopen van harte, dat het parlement de gevoelens van de heer Von Ams berg jegens ons niet in discussie zal brengen. Dit zou namelijk onwaardig zjjn", aldus de heer Gans. Over de sluiting van het huwelijk in de hoofdstad schrijft de heer Gans: „Wij betreuren het ten zeerste dat wij Joden (Advertentie) BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam van K.I. ook nodig zijn, betekent niet dat daarmee over de morele toelaat baarheid van K.I. binnen of buiten het huwelijk een oordeel gegeven is. Die beoordeling ligt buiten de compe tentie van de commissie. Zij is een zaak van de kerken en het geweten en het is in dat opzicht veelzeggend, dat het Katholieke commissielid, Prof. v. Eek, beide vormen der K.I. ongeoor loofd acht. thans in de discussie worden betrok ken. Er mogen redenen zijn, waarom men het huwelijk wel of niet in de hoofdstad wil houden, maar het argu ment dat er meer Amsterdamse dan Haagse Joden door de landgenoten van de heer Von Amsberg zijn vermoord, maakt onbedoeld de Jodenvervolging tot iets wat alleen de Amsterdammers aangaat. Erger is echter, dat men stemming ten gunste van de heer Von Amsberg tracht te wekken, door te wijzen op zijn naoorlogse Joodse connecties en zijn bereidheid om bij de Duitse ambas sade in Israël te gaan werken. Wij me nen, dat men met zo een verdediging de waardigheid van het koninklijk huis tekortdoet en wat ons Joden betreft: men moet blijkbaar zelf tot een min derheid behoren om aan te voelen, hoe naïef en irriterend het is, vriendschap met Joden als disculperend argument ten aanzien van iemands 'erleden of zelfs van zijn huidige gezindheid in het algemeen, naar voren te brengen. Worden dit soort contacten van de heer Von Amsberg in discussie betrok ken, dan zal dit alleen ais bliksemaf- leiding beschouwd worden, maar zullen er bovendien vergelijkingen worden ge maakt, die de betekenis van zulke con tacten sterk relativeren en dat zou zeer onrechtvaardig icunnen .jjn. Per soonlijke relaties, hoe zuiver ze ook mo gen zijn, worden in diskrediet gebracht door ze te gebruiken als bewijs voor iemands algemene gezindheid. Bij ue kwestie die het Nederlandse volk thans in het hart treft, is de heer Von Ams berg nauwelijks in het geding en men late er dan ook beter zijn gevoelens jegens de Joden buiten", aldus de heer Gans. Aan het commentaar is nog het vol gende toegevoegd naar aanleiding van het gesprek dat de prinses en naai verloofde de afgelopen zondag met ver tegenwoordigers der drie Joodse kerk genootschappen hebben gehad in d-' ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam: „Met verwijzing naar het commentaar spreken wij de hoop uit, dat thans niet de indruk wordt gewekt, dat dit gesprek juist voor de Kamerde batten moest plaatsvinden om daarbij te worden gebruikt.Dat zou nl. erger dan onwaardig zijn." Verwachting tot zaterdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur). DE BILT, Plaatselijk mist of be wolking, maar ook enkele opklarin gen. Overwegend droog weer. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen over het algemeen lagere tempera turen dan vandaag, zwakke wind. ZATERDAG: Zon: 7.44—17.03 Maan: 16.26—04.04 (Van onze Parijse correspondent) Hieraan voorafgegaan waren een verwijzing naar vijfentwintig jaar ge leden, toen hij gemeend had „de taak van Frankrijks leiding op zich te moe ten nemen totdat het bevrijd was, ze gevierend en meester van zichzelf". En een verwijzing naar zeven jaar ge leden, toen hij gemeend had „aan Frankrijks hoofd te moeten terugkeren om het de burgeroorlog en het mone- tair-financieel bankroet te besparen en met het land de instellingen op te bou wen, die beantwoordden aan de eisen van de moderne tijd en wereld". In het vervolg van zijn toespraak betoogde de generaal, dat indien de oprechte en massale bijval van de burgers hem uitnodigde om in func tie te blijven, de toekomst van de nieuwe republiek op besliste wijze verzekerd zou zijn. In het andere ge val kon niemand betwijfelen, dat zij aanstonds in elkaar zou storten en dat Frankrijk, ditmaal zonder dat het ergens zijn toevlucht zou kunnen zoeken, een verwarring van de staat zou moeten ondergaan, nog rampza liger dan die welke het voorheen ge kend had. „De gehele wereld", zo zei de Fran se president, „kijkt naar U om te we ten of Gij door Uw stem zult gaan bevestigen dan wel uitwissen hetgeen wij naar buiten toe hebben verricht. Ten overstaan van alle volken zal de historische stemming van 5 december 1965 het succes dan wel de verzaking van Frankrijk jegens zichzelf duidelijk maken", En met een mooi crescendo tot besluit: „Ik hoop, ik geloof, ik weet dat Frankrijk dank zij zal triomfe ren". (Advertenties) nieuw nylon tapijt, in twaalf prachtige interieurwarme kleu ren, decoratief van plint tot plint. Volkomen vlekloos, be stand tegen naaldhakken en spelende kinderen, steensterk onverslijtbaar door speciaal nieuw bewerkingsprocédé. ESCONIEL, voor woonkamer, gang en trap 17,90 m2 ALLES VOOR DE WONING Ged. Oude Gracht 81, Haarlem Telefoon (02500) 111 52 Aluminium voorzetramen. Kant er klaar geplaatst. Korte leveringstijd. SPAARNDAMSEWEG 48 HAARLEM Telef. 02500 53750 (Advertentie) Zie ook pagina 6 CJ AMSTERDAM, De situatie die is ontstaan door de brief van de heer Nederhorst staat een hartelijke samen werking tussen de twee grote regerings partijen, de KVP en de PvdA op het ogenblik in de weg, zo heeft de secreta ris van de KVP, dr. L. A. H. Albering, gisteravond gezegd tijdens een inter view in het KRÖ-actualiteitenprogram- nia Brandpunt. Van en crisis in de samenwerking mag men echter volgens hem niet spreken. Het antwoord van de PvdA over de brief van dhr. Nederhorst heeft alleen klaarheid gebracht op het punt van de heer De Quay, aldus de heer Albering De PvdA-fractie heeft zich van deze passage in de brief gedistantieerd. Op de vraag of de lieer Nederhorst thans beter van het politieke toneel zou kunnen verdwijnen, antwoordde de KVP-seeretaris: Dat is een zaak van de PvdA. niet van ons. Hoogstens kan ik mij voorstellen dat, wanneer de heer Schmelzer zich volgende week in die richting zou uitlaten, de heer Neder horst zelf zijn positie onhoudbaar gaat vinden." DEN HAAG, 5 nov. Met de cen trales van het overheidspersoneel is voorlopig overeengekomen, dat het over heidspersoneel in december een uitke ring krijgt van anderhalf procent, zo heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Voor gepensioneer den zal een overeenkomstige maatregel worden getroffen. De overeenkomst werd bereikt op grond van het feit, dat uit de gegevens over de wijziging van de regelingslo nen in de verschillende bedrijfstakken en de ondernemingsgewijze gedifferen tieerde lonen is gebleken dat de loon stijging over de waamemingsperiode ju li i964juli 1965 groter is geweest dan aanvankelijk was voorzien. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 nov. De gevaarlij ke schutter die woensdagnacht door de Haagse politie met een karabijnschot buiten gevecht moest worden gesteld is door slechts één kogel getroffen. Dit is in overeenstemming met de ver klaring die de politie direct na de sen sationele gebeurtenissen heet van de naald heeft gegeven. De kogel heeft echter een merkwaardige baan geno men in het lichaam van het slachtof fer, waardoor hij op twee plaatsen ern stig werd gewond. De kogel trof de man, die gebukt moet hebben gelopen toen hij geraakt werd, in de zij, be schadigde een aantal ribben en het Iongweefsel, verliet het lichaam weer vlak naast het sleutelbeen en drong vervolgens het hoofd in, ivaar het pro jectiel is blijven steken. Dit alles is gebleken bij de sectie op het lichaam, die gisteren door de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust op het stoffelijk overschot is verricht. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Gualthérie van Weezei heeft hier van gisteravond mededeling gedaan. De berichten, waarvan de bron het zieken huis moet zijn geweest, die spraken van twee treffers in het tichaam van de loodgieter werden door leze lezing ontzenuwd. De politie hecht waarde aan het feit dat de man slechts door een kogel getroffen is, omdat er gisteren al gezegd werd dat er slechts een keer op hem geschoten was, welk schot di rect raak was. Daarvoor waren twee waarschuwingsschoten afgevuurd. „Wij hebben hem een eerlijke kans willen geven, maar die heeft de man niet aan gegrepen", aldus de hoofdcommissaris. Hij noemde het optreden van de lood gieter die drie keer op de hoofdcommis saris heeft geschoten en hem twee keer op een haar na heeft geraakt, „zeer onsportief". Commissaris J. Boltje, die ook een belangrijke rol in de actie neeft vervuld, „af nog een verklaring waarom men de man nog een kwartier heeft laten liggen op het dak nadat de politie op hem had gevuurd. „Wij wilden, zolang wij niet zeker waren dat hij buiten ge vecht was gesteld, geen enkel risico i men. We moesten rekening houden met een trick." Dr. Zeldenrust heeft ver klaard dat deze omstandigheid geen en kele invloed heeft gehad op de dood van de man. Doordat zijn longweefsei was geraakt zou geen enkele hulp, hoe snel ook geboden, meer hebben kunnen baten. Het geweer een ,long rifle" van Franse makelij, werd door de politie omschreven als een „gemeen wapen", dat niet in Nederland mag worden inge voerd. Het heeft geen begrendeling en kan niet veilig gesteld worden. Er zijn inmiddels al 34 lege hulzen gevonden in de kamer en op het dak vanwaar de loodgieter zijn gevaarlijke salvo's heeft afgevuurd. Men blijft bij de eerste schatting dat hij ongeveer vijftig kee- heeft geschoten. De man had nog een houder met negen patronen op het ge weer zitten. De hoofdcommissaris ver klaarde nog eens dat het neerschieten van de man, gezien de omstandighe den, de enige mogelijke oplossing wa-. DEN HAAG, 5 nov. De commissie „Planning Ombouw" van de Gasunie heeft haar plan voor de ombouw van de bestaande Kasaansluitingen in Ne derlandse gemeenten gereed. Het zal, onder voorbehoud van voldoende finan cieringsmiddelen, in 1966 worden int- gevoerd en voorziet in de aanpassing van ruim 600.000 aansluitingen. Dit betekent, dat aan het einde van 1966 aan 65 procent van de verbrui kers puur aardgas zal worden gele verd. Omgebouwd zullen worden: in Overijssel 10.000 aansluitingen, in Utrecht 55.000, in N.-Holland 149.500, in Z.-Holland 22.000, in Gelderland 20.000, in N.-Brabant en Limburg 140.750 en in Zeeland 8.500 aansluitingen. De werkzaamheden in het lopende jaar, gebaseerd op een ombouw van ruim 500.000 aansluitingen, zijn in gro te lijnen volgens plan verlopen. Gelet op deze ervaring, is er alle reden om op een realisatie van het nieuwe plan te vertrouwen, aldus de Gasunie. Alle aansluitingen in de provincies Groningen, Friesland en Drente, als mede vrijwel alle aansluitingen in Overijssel en Gelderland werden reeds omgebouwd. Per 31 december a.s. zal ruim 40 procent van de Nederlandse gasverbruikers (ca 1 min. aansluitin gen) puur aardgas ontvangen. (Advertentie) Voor moeder en baby is Schous Baby- hoek een waar paradijsje. De mooiste en liefste collecties voor dag en nacht. Over slapen gesprokenmaak peu ter en kleuter reuze-blij met zo'n ge zellige pyamazak. Keus uit allerlei figuren en beesten. Héél goedkoop Oude Groenmarkt 14-16 Achter de oude St. Bavo HAARLEM-Tel. 02500-11266 Dronten in de IJsselmeerpolder kan een gouden toekomst tege moet gaan als de hier in gang zijnde olieboringen althans succes hebben. Ook de Noordzee wordt koortsachtig door de oliemaat schappijen afgetast. Belangrijke vraag bij al deze exploitaties: wat bepalen de Haagsche „oliesheiks"? Men zie pagina 5. De Sint Willibrord Vereniging heeft een rapport het licht doen zien, waarvan het onderwerp „Jeugd en Oecumene" is. Volgens de Willibrord Vereniging kunnen juist de gemengde verlovingen en huwelijken worden opgevat als een testcase" voor de ware oecu menische gezindheid van de Ker ken. Zie ook pagina 5. Morgenmiddag wordt in Heer- hugowaard bij Alkmaar een nieu we kunstijsbaan ingewijd door de diverse schaatscracks. Kunstijsbaan is het juiste woord niet, want de „ijsbaan" is opgebouwd uit lange, op stevige plastic lijkende platen. De vermaarde Tsjechische turn- trainster Jaroslawa Matlochkova heeft gistermiddag afscheid geno men van Nederlands beste turn sters, die zij enige dagen achtereen onder handen heeft genomen in een trainingskamp op het CIOS te Arnhem. Hoe Matlochkova over onze turnsters denkt, vindt u op onze sportpagina, waar ook een verslag staat over de Nederlandse titelstrijd in de ereklasse drie banden te Amsterdam. Als speciale gast in het tv-pro- gramma van Rijk de Gooyer treedt morgenavond Shirley op. Meer over haar kunt u lezen op onze RTV-pagina, waar tevens enkele nieuwe platen worden besproken. In onze rubriek voor de vrouw 1)p Zijpaden" op pagina 2 wordt candaag aandacht geschonken aan de werkende jeugd en haar vor ming. Een en ander naar aanlei ding van een lezing van prof. Stal- lers. Voor regionaal nieuws zie pa gina 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1