IEB „Baracchi" voor Anquetil en Stablinski Zaterdag test van cracks Vier Nederlandse clubs in Intertoto Ereklasse driebanden Caféhouder Brosens vecht zich naar overwinningen twee Springkracht goed, charme ontbreekt Opstellingen voor de beker Kunst-ij sbaan zonder ijs in Heer Hugo waard Geestelijk vader Noels waagt revolutionaire voorspelling: Griep...? R Cypras-Zweden op losse schroeven Als competitie medio mei start Tsjechische trainster over Oranjes turnsters Goedkoper Nasfoot Opmars Uitslagen Uitstekend Twijfels VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 eft Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Itêï&ioü'W- o/j LEX MULLER De kunstijsbaan in aanleg. Arbeiders plakken lange stroken ..plastic" op een betonnen ondergrond. Naast de baan rijst de kunst- skibaan op. (Van een speciale verslaggever) HEERHUGOWAARD, 5 nov. De heer K. Noels (56), directeur Van de Teba-borstelfabriek in Heerhugowaard, gelooft niet in Mislukkingen. Enkele jaren terug Verbaasde hij de ware winter- •portliefhebbers met zijn in ons sneeuwarme landje uitkomst bie dende kunstskibaan van spek gladde borstels. De uitvinding van de heer Noels slaagde wonderwel M de praktijk. De Nederlandse b>ki Vereniging, opgetogen na en- e^e proefnemingen, erkende het Eenvoudige maar duivels slim uit gedachte principe. Sindsdien sui- 2en luchtig geklede skiërs ook in de zomer over deze kunstbanen. ^e heer Noels, altijd naar nieuwe, revolutionaire ideeën speurend, Waagt nu te voorspellen: „Vol- gend jaar juni schaatsen ze in Zwembroek." Directeur Noels van de Teba- idbriek helpt voorzichtig een kunststofplaat te „lijmen". De reep „plastic" is een goe. de centimeter dik. De ijsloze tehaatsvloer blijft zeker acht jaar goed. De Tsjechische turntrainster doet Oranjes keurturnsters m FAMAGUSTA, 5 nov. De ontmoe ting tussen Cyprus en Zweden in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 zondag a.s. in Famagusta is door de onzekere toestand op losse schroeven komen te staan. De hartstochten zijn de laatste dagen op het eiland weer fel opgelaaid en schietpartijen dwon gen de Zweden binnen de muren van hun hotel te blijven, waardoor hun trainingsprogramma volkomen in de war werd gestuurd. De Zweedse coach Thore Ingvett verzekerde dat wanneer de rust op het eiland niet zou terugkeren, de wedstrijd zeker niet door zou gaan. MILAAN, 5 nov. De klassieke t#d- rit voor ploegen van twee man om de Trofee Baracchi is donderdag gewonnen door het Franse koppel AnqnetU/Sta- blinski. De vijfvoudige tourwinnaar en de oud-wereldkampioen zegevierden on bedreigd, met een voorsprong van meer dan 2(4 minuut op de Italianen Danoelll en Scandelü, die verrassend de tweede plaats grepen. Teleurstellend verliep de 113 km tonge lit voor de bedde Nederlandse duns (Karstens/Nijdam en Hugens/Den Har- tog), alsmede voor de Italiaanse favo riet Gianni Motta, die met zijn landge noot Giacomo Fomomi als partner néet verder kwam dan de zesde plaste. Motta had één excuus: een verkoudheid was er de oorzaak van, dat hij niet in topvorm verkeerde. Desondanks was het een slag voor de Italianen, dat hun Idool vier minuten en 21 seconden op da winnaars verloor. Het sterke Nederland se koppel Hugens/Den Hartog, door in siders getipt als kandidaat voor een ereplaats, moest meer dan zeven minu ten prijsgeven en eindigde slechte als achtste, juist achter de andere Neder landse formatie Karstens/Nijdam. De uitslag Is: 1. Anquetil/Stablinski (Pr 113 km in 2.26.09 (gem. snelheid 46.090 km/ uur). 2. Dancelli/Scandelll (It.) 2.28.47. S Fezzardi/De Pra (It.) 2.29.19, 4. Poulldo»/ Chappe (Fr.) 2.29.38, 5 BinggeU/Weber (Zwt) 2.30.21, 6. Motta/Forno'nl (It.) 2.30.30, 7. stens/NUdam (Ned.) 2.32 00, 8. Den Hartog/ Hugens (Ned.) 2.33.31, 9. Poggiall/PaseneUe (It.) 2.36.32. Het record voor de wedstrijd, de* me km per uur op naam staat van de Baldlni en Moser sedert 196S, kwam niet gevaar. rard Maarse en Wim de Graaff beproef- van de heer Noels in. De heer A. A. Schouten, praeses van de Technische Commissie van de K.N.SB., spreekt daarvóór het officiële openingswoord. Een behalve plezierige ook zeer waar devol „ijsfeest", want enkele schaats- experts twijfelen aan de bruikbaarheid van het experiment op grote schaal. Geestelijke vader Noels begrijpt dat, maar: „Teba dokterde in samenwerking met Polva-Nederland, Hoechst-Holland, Wemtak Beton Mij, en enkele chemi sche ingenieurs uit Frankfort drie jaar den de diverse kunststofplaten. Afge lopen zomer hebben zij, met niet te ver geten ClOS-trainer Ben Holleboom, op een baantje in de fabriek geschaatst. Ze waren onverdeeld geweldig enthousiast." Glijden normale schaatsen gemakke lijk over het aan de oppervlakte wel gladde maar van origine tamelijk stug ge plastic"? „Neen, je moet speciale schaatsen aantrekken," repliceert de heer Noels, die wat vaag blijft over de door hem ontworpen schaatsen. „Het zijn Noren van de Vikingfabriek met een aparte voorziening aan het rij-ijzer. Welke voorziening? Ach, zoiets als twee kogeltjes in het glijvlak. Let wel ko geltjes, geen wieltjes zoals bij rolschaat sen. Maar zaterdag openbaar ik mijn ge heim." De Teba-fabriek kocht duizend paar „aangepaste" schaatsen met schoe nen in diverse maten, die straks aan huur 1,50 per tweeënhalf uur kosten. Er wordt echter een schaats uitgepro beerd die na een simpele ingreep wis selend voor zowel natuur- en kunstijs als „plastic-ijs" te gebruiken is. onderhoudsbeurt (minimaal 3000 gul den) vraagt. Teba's inventieve directeur stuurde filmpjes over het in een sfeer van top-secret gehouden proefschaatsen naar de N.S.F. („enthousiast") en rela ties in Italië, Engeland, Amerika en Australië. Dit laatstgenoemd wereld deel wipt een niet alleen om het gewin geïnteresseerde even over om de open bare „test" van zaterdag gade te slaan. Van zondag af kunnen „ongelovigen" de trots van de gehele Teba-fabriek zelf beproeven. Zij het (nog) niet in zwem broek De heer Noels, die inmiddels zijn zwoegende arbeiders een handje helpt bij de uiterst nauwkeurige aanleg, ziet in de toekomst nauwelijks te dromen perspectieven voor zijn vinding, die in prijs vijfmaal goedkoper is dan een kunstijsbaan en die geen dure, jaarlijkse WARSCHAU, 5 nov. Nederland zal toto-competitie met vier ploegen, ®ye®- als Tsjechoslowakije, West- en Oost- Duitsland, Polen, Zwitserland en Zwe den, terwijl Denemarken en Oostenrijk met twee ploegen deelnemen en Luxem burg met een selectie-elftal. Mogelijk zullen nog meer landen inschrijven, maar deze deelneming staat vrijwel vast, zoals bleek op de vergadering van de commissie voor de Intertotocome- titie te Warschau, die onder leiding stond van de herkozen voorzitter, onze landgenoot Lo Brunt, de secretaris-pen ningmeester van de K.N.VJB. De Inter toto-competitie begint in 1966 in het weekeinde van 18 en 19 juni. In de halve finales van het toernooi 1965 zullen de twee Oostduitse clubs, S.C. Leipzig en Chemie Leipzig, tegen elkaar uitkomen. In de andere halve fi nale komen tegenover elkaar I.F.K. Norrköping en Lugano, dat Forfcuna '54 uitschakelde. Of de Nederlandse inschrijving voor het komende jaar wordt verwezenlijkt staat nog niet geheel vast- Tijdens de kortgeleden gehouden vergadering van het betaalde voetbal liet sectievoorzit ter Jos Coler weten, dat Nederland niet zou deelnemen, indien het toernooi ook in 1966 omstreeks half juni zou begin nen. In dat geval zouden de wedstrij den namelijk niet meer kunnen worden opgenomen in het programma van de Nederlandse toto. Er is echter een goede kans, zo ver klaarde de heer Brunt kort nadat hjj in Nederland was teruggekeerd, dat er een groep geformeerd zal worden, waarvan de teams reeds op 14 en 15 mei hun eer ste wedstrijden spelen. Hieromtrent wordt momenteel overleg gepleegd tus sen het In tertoto-comité en de bonden van België, Frankrijk en Luxemburg. Indien ook deze landen er voor voe len reeds half mei de eerste wedstrij den voor de eerste ronde te spelen, zou den de vier Nederlandse clubs, het Luxemburgse selectie-elftal, alsmede de ploegen uit België en Frankrijk in één groep kunnen worden ingedeeld. Enkele Westduitse teams Luxemburg heeft slechts één ploeg afgevaardigd zou den dan deze groep completeren. Wan neer er echter geen overeenstemming over een vervroegd begin in een van de groepen kan worden bereikt, is het vrijwel uitgesloten dat Nederland zijn inschrijving gestand zal kunnen doen. AMSTERDAM, 5 nov. De kleine Bredase caféhouder Tiest Brosens was de held van de eerste ronde van het Nederlands kampioenschap in de ere klasse driebanden, dat huisvesting heeft gevonden in de beroemde „Biljartkuil" van „Dubois" in Amsterdam. Niet dat de 37-jarige Brosens records had ge broken, maar in zijn partij tegen routi nier Bert Teegelaar overwon de Bra bander een langdurige inzinking op zulk een grandioze wijze dat hij de schijnbaar al verloren ontmoeting (na 40 beurten leidde Teegelaar nog met 3719) nog in een kleine zege kon om zetten (5860 in 65 beurten). Wat Teegelaar had moeten doorma ken voelde Brosens zelf in zijn volgen de partij tegen Soetenboek. Brosens speelde in de tweede ronde als een grootmeester en snelde in een tempo a la Ceulemans van zijn tegenstander weg. Met series van 6, 4, 3, 4, 5 en weer 6 raasde Brosens met een gemiddelde, dat tot en met de 21ste beurt ver bo ven de V/2 uitstak, voort. Na 43 beur ten leek er geen vuiltje voor hem aan de lucht te zijn. Met een zes had do Bredanaar zijn totaal op 52 gebracht en intussen was Soeterboek nogal moei zaam tot de 28 caramboles gekomen. Maar Soeterboek daarentegen raakte uit de ban, die hem gevangen had ge houden en begon aan de achterstand te knabbelen, hanteerde nu ook het wa pen van de carotte, vooral toen hij na 67 beurten redelijke winstkansen begon te krijgen. Toen terwijl Bro sens nog slechts 7 punten voorstond (57—50) begon de Waalwijker aan een imposante eindspurt, die zes beur ten duurde. Na 72 beurten had Brosens nog steeds de leiding (5958), maar ge» zien de omstandigheden leken zijn kan sen verkeken. Eén moment van onacht zaamheid van Soeterboek echter gaf Brosens de kans om in de 73ste beurt de eindstreep te halen. De acquitstoot van Soeterboek, die do nastoot had, was feilloos en er bleef een speelbare positie achter. Onder docdse stilte legde Soeterboek opnieuw aan en stootte, maar nu met enigszins trillen de handen de speelbal rolde met een marge van één millmeter tot twee maal toe langs de derde bal In zijn opmars naar een nieuw kam pioenschap werd Popeyus na overwin ningen op Doggen ('s middags) en Tee gelaar (tweede ronde) 's avonds een beetje geholpen door Jan Doggen, die titelhouder Cees van Oosterhout in een meer spannende dan fraaie partij in 68 beurten achter zich hield: 54—60. Bij na was ook Hennie de Ruyter gestrui keld tegen Jan Sweering. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Teegelaar (Rotterd.) 58 65 6 0.892 Brosens (Breda) 60 65 10 0.923 Doggen (Heerlen) Popeyus (Zwijndr.) Sweering (Amsterd.) 36 63 4 0.571 Van Oosterhout (UithO 60 63 6 0.952 De Ruyter (Waalwijk) 60 63 6 0.952 Soeterboek (Waalwijk) 46 63 4 0.730 De uitslagen van de tweede ronde luiden: Popeyus Brosens Soeterboek Van Oosterhout Doggen De Ruyter Sweering De stand na twee ronden luidt: 1. Popeyus 4 pnt alg. gem. 0.991 2. De Ruyter 40.923 3. Brosens 4—0.869 4. Van Oosterhout 20.870 5. Doggen 20.772 6. Teegelaar 0—0.864 7. Soeterboek 0—0.772 8. Sweering 0—0.715 60 53 4 1.232 44 53 4 0.830 60 73 6 0.821 59 73 7 0.808 54 68 6 0.794 60 68 6 0.882 60 67 6 0.895 57 67 6 0.850 STAND Jaroslawa Matlochkova in gesprek met een Nederlandse keurturnster 1966 tijdens de wereldstrijd in het Duitse Dortmund moet ver werken. Om de verplichte oefenstof te demonstreren had Matlochkova de 18-jarige Jindra Kostalova meege bracht, een zwartharige turnster, die eind vorig jaar niet eens rijp werd geacht voor de Olympische ploeg. Nu bleek de kittige Praagse een verbluffende lenigheid én soe pelheid te bezitten. Terugblikkend is de toptrai- ning van Jaroslawa Matlochkova uitstekend bevallen. Zo goed zelfs, dat er in de turnwereld wordt gedacht aan de mogelijk heid om haar volgend jaar nog enkele dagen naar Nederland te laten komen. Zekerheid hierover bestaat nog niet. „Als zij komt, dan hoop ik beslist van de par tij te zijn", vertelde de Neder landse kampioene Janny Vier- stra, die pas vrijdag uit het zie kenhuis in Franeker is ontsla gen. „Ik had maandag geen rust om thuis te blijven. Ik moest ge woon naar Arnhem. Nu bevalt het me echter ook niet. Ik popel van ongeduld om zelf mee te doen." Haar pas van een knie operatie herstelde rechterbeen strekt zij voorzichtig. Janny Vierstra vermoedt, dat zij tot januari nog niet kan trainen. Dan zal het wel weer gaan, heb ben de behandelende medici haar de behandelende medici haar beloofd. De Friezin gaat dan ook ongetwijfeld weer volop aan het werk in de hoop, dat zij begin maart weer voldoende in vorm is om haar Nederlandse titel te verdedigen Advertentie wonding voor actieve sportbe oefening werd uitgeschakeld, heeft zich sindsdien uitsluitend beziggehouden met de opleiding van keurturnsters. In deze hoe danigheid verwierf zij zich overal in de wereld een meer dan bekende reputatie. Een be faamde klank, die tot ver bui ten de Tsjechische grenzen door drong. In eigen land zwaait zij de scepter over het keurkorps, waarvan o.a. de wereldkam pioene, de beeldschone „Miss Olympische Spelen", Vera Cas- lavskadeel uitmaaktEen scep ter, waarmee Matlochkova vaar dig en doelbewust weet om te gaan. Oranjes keurturnsters kun nen sinds kort daarover meepra ten. Driemaal per dag kwam de selectie in actie. In totaal zes uur. Het trainingsschema, dat is doorgenomen, is van het aller hoogste belang voor de verplich te oefenstof, die een eventuele Nederlandse ploeg in september Schaatsen in zwembroek AMSTERDAM, 5 nov. Zondag wordt de tweede ronde van de beker-com petitie „afgedraaid". De opstellingen zijn: DWS (thuis tegen EDO)Jongbloed, Is raël, v. d. Weyer, Peys, Pijlman, Von- hof, Burgers, v. d. Loop, Geurtsen, Boogaard en Rensenbrink. AJAX (uit tegen ZFO) opstelling Is nog niet bekend. BLAUW WIT (uit tegen Haarlem): d. Werf, Wendelgelst, Twigt, Kramer, Oldenziel, De Jong, Kruin, Sparen dam, De Oude, Geestman en Muskee. TELSTAR (thuis tegen Volendam): Jensen, Bakker, Brom, Kort, Van Eg- mond Althof, Carlos, Van der Kim, Andrè, Clement en Dlkstaal. VOLENDAM (uit tegen Telstar): (ver moedelijke opstelling)Tuvp, pietk Jonk, Schilder, Karregat, Pelk, Klaas Zwarthoed, Sier, Bond, Tol en Jaap Zwarthoed. DE VOLEWIJCKERS (thuis tegen fa Zaanstreek)opstelling is nog niet be kend. RCH (uit tegen Alkmaar): v. d. Moe ren, Croes, Hoonout, Nanai, Koning, Euwes, Hendriks, Fransz, Koers, Mas- lo en Doesselaar. HAARLEM (thuis tegen Blauw Wtt) i Poldervaart, Wentihk, J. Smit, Duya- ter. Koster, Berendregt, Bosdijk, A, Smit, Couperus, Versluis en Jonker. EDO (uit tegen DWS): Dekker, DiaseJ- köter, Nijman, Krooder, Berends, Hup,, v. d. Putten, Koek, Peters, SBa ser en Breeuwer. F.C. ZAANSTREEK (uit tegen De Vo- lewjjckers)opstelling is nog niet be kend. ZFC (thuis tegen Ajax): Plekker, J. Molenaar, J. Brouwer, D. Zwarthoed, W. van West, Abe van der Ban, Veer man, v. d. Helvert, Blok, v. Meteren en Marijt. GOOILAND (thuis tegen Hilversum): Boon, Meyer, Mijnals, v. d. Straaten, Schouten, Brouwer, v. Wiggen, Fah- renhorst. Immers, Jansen en Kick. HILVERSUM (uit tegen Gooiland) opstelling ia nog niet bekend. (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM, 5 nov. De ver maarde Tsjechische turntrainster Jaroslawa Matlochkova heeft gis teren met haar favoriete sportgroet „Nasdar Zdar" afscheid genomen van veertien enthousiaste Neder landse topturnsters, die vanaf zon dagavond in een trainingskamp hijeen waren op het Arnhemse ClOS-complex. Jaroslawa Matloch kova, die eerder dit jaar de Deense, Noorse en Franse topturn sters heeft getraind, bleek over de prestaties van onze landgenoten tevreden: „De Nederlandse meis jes hebben een bijzonder goede springkracht. Zij komen zeer hoog van de grond. Zij missen echter in hun oefeningen de gratie en de charme. Dat is tegenwoordig he slist noodzakelijk om een hoge ju rywaardering te verkrijgen." Jaroslawa Matlochkova, tot 1954 een bekend turnster, die toen echter door een beenver- De beweeglijke heer Noels, met de blozende gelaatskleur van de oergezon de plattelandsmensstaat op en wijst naar buiten. Naast de fabriek leggen arbeiders een kunstijsbaan aan met lan- 8e: op stevig plastic lijkende platen, ter wijl een warm herfstzonnetje natte plek- en op de overals „straalt". Met ge wone lijm plakken de werkers uit de fa briek de 25 meter lange repen op een Patonnen ondergrond. „TJ ziet het. IJs gebruiken we niet. De mensen rijden °P slagvaste kunststofplaten, met alleen p „grijswitte kleur die herinnert aan VS,geeft de heer Noels als uitleg. De proefbaan (1250 vierkante meter), PM naast de dunne verkeersader Alk maarDen Oever, maakt nog even een "mmelige indruk. Zaterdag beslist niet 7*®er' want dan wijden 's middags v^haatscracks a's Ard Schenk, Rudi Lie- rechts en Kees Verkerk de „vondst" het procédé. De oud-schaatsers Ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9