Elisabeth van België door hartaanval getroffen SOTHEBY VEILDE ANTIEKE AUTO'S HoogeHuvs SLANKDRANK Indonesische generaal met scheermessen afgeslacht Rol communisten bij september - opstand opnieuw bevestigd FLEX0R0L" karner halverwege tegemoet gekomen buizend Vietcong- strijders gedood Prins Bernhard in Denemarken Ook besnoeiing op korps van ambtenaren Kouder met zon Mist oorzaak kettingbotsing met 24 auto's GRUWELIJK VERHAAL COMMUNISTE V rouwenaf deling PKI dé schuldige Kattenvriendin bedreigt honde- handelend Berkel Het nieuws VANDAAG Tijd nodig Afwachten CHRISTIAANSE Voor Delfzijlse kust HOTEL OP PALEN BUITEN ZEEDIJK Bloedige vrijdag ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32196 Verder: -prijzen steeds hoger DEN HAAG, 6 nov. Het re sultaat van de pogingen van het kabinet om de Tweede Kamer tegemoet te komen door de rijks uitgaven te beperken heeft een bezuinigingsplan opgeleverd van in totaal bijna 70 miljoen gulden. Twaalf van de dertien departe menten komen in aanmerking voor verlaging van hun uitgaven. Alleen Defensie ontbreekt. Van de 70 miljoen zou 10,6 miljoen be trekking hebben op de personeels kosten van het Rijk. De minister van financiën deelt mede, dat de overheid met een toeneming van het aantal ambtenaren in 1966 met 3158 man genoegen zou kun- nen nemen. Het plan was een uitbreiding met 4035 ambtenaren. N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING VAN ROYAL CROWN COLA overnachten hoven de zee met mooi uitzicht op de Eems A llerlei soorten antiek heeft de hamer van de veiling- /i meester van Sotherby in Londen al gepasseerd. Vrijdag was het voor het eerst, dat antieke auto's op deze ver maarde veiling werden verkocht. De foto toont op de voorgrond no. 52een Decauvïlle. de Houtwerf de Steenwerf DJAKARTA, 6 nov. (UPI) Een zwangere, vijf tien-jarige com muniste heeft gisteren verteld hoe zij heeft geholpen bij het ont mannen, verminken en doden van een Indonesische legergeneraal tij dens de mislukte staatsgreep van 30 sept. Haar verhaal is versche nen in het bulletin van de strijd krachten. En dit verhaal is een ge tuigenis van de strenge discipline, militaire training, geheimhouding en wreedheid waaraan de Indone sische communisten waren onder worpen. Chem. Wasserij KEYSET EEN ORGEL IS VOOR UW LEVEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per weelc 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK.' Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. Kabinet bezuinigt zeventig en leent vijftig miljoen Advertentie) met duur we! heerlijk V(l^ V^"ON, 6 nov. (UPI) Een woord- lippfi 'r vai? de Amerikaanse luchtmacht Am Saigon bekend gemaakt, dat de tiia er se 'lK'bt- en landstrijdkrachten 1 (wm"S\T-le slag om Plei minstens hehü 'r'cong-strijders om het leven ld en gebracht. Deze verliezen ver- 'tn v°lgens de zegsman de geringe OE™m"lstis(,he activiteiten van dit tremi i' oor c'e vierde achteréenvol- Zuid v/ t uas 'ud vandaag rustig in d,ye,rder is vandaag bekend geworden, inn„ K,Zuidvietnamese oorlogsheld, ma- ennoJvguyen ^an T>an in hechtenis is vronm81?; verdacht van moord op zijn IWekrn^0,™ Que' de .AÖgerin van de Werd f/r a zoals ziJ vaak genoemd haar' p ^yr°uw Ho, die aan de zijde van van het ^genoot streed aan het hoofd commeJL te Zuidvietnamese bataljon Can Ti,?1 werd donderdagavond in gelicht i d°odgeschoten. Volgens weiin een «c yr;.ngen vond zij de dood bij het .S met: haar echtgenoot om aa„ T^.-.van een wapen. Zjj zouden anvankelyk ruzie hebben gehad over een andere vrouw. KOPENHAGEN, 6 nov. (Ritzau) - m»ïs Bernhard is hier gistermorgen "P het paleis Amalienborg de gast ge- Ict6?4. van k°niug Frederik en koningin "grid van Denemarken. s Avonds hield de prins een toe- iet3 y°°r de Deense afdeling van de nternationale kamer van koophandel. In verband met het veertigjarig jubileum van de K.R.O. had Herman Post een gesprek met Paul de Waart, één der eerste KROverslaggevers. Bijzonderheden over de eerste levensdagen en uit zendingen van deze omroep kunt P lezen op pagina 5. Voor heel wat Nederlandse automobilisten is de aangekondig de verhoging van de omzetbelas- ï'ftg op auto's een kwestie van aJezen of delen geworden. Een 'euwe auto kopen, maar dan nu, Wachten tot straks en dan delen d et de fiscus. Over de situatie op ^automarkt verstrekt Vic Snie- ter s u elders in dit blad enige in fante bijzonderheden. Wat fan I de T.V.-hoogtepunten zijn 'ihono komende week en hoe de Progra 's van het nieuwe K.R.O.- T-V.-n, ma kunt u lezen op onze ®aema. gebrulh1. fwee heeft vandaag zoals zijpaden"*'-15 in de rubriek „Op zake ven iets over opvoeding in een Verh sen kinderen en verder maaksterj over een P°PPen" (Van onze parlementaire redacteur) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 6 nov. De Belgische koningin-moeder Elisabeth, die in de afgelopen zomer haar 89ste verjaardag vierde, werd gisteren getroffen door een hartaanval. In een officieel ge zondheidsbulletin noemden haar ge neesheren de crisis „ernstig". Gister avond echter trad er een lichte verbe tering in de toestand van de patiënte in. Vandaag wordt een nieuw bulletin gepubliceerd. Koningin Elisabeth ondanks de kri tiek die in het verleden soms werd uit gebracht op haar bezoeken aan com munistische landen toch nog altijd een geliefde figuur m België keerde pas kortgeleden uit Oostende, waar ze de voorbije maanden doorbracht. terug naar het Stuivenberg-kasteel in Brus sel, haar residentie. Naar in paleis kringen verluidde liet haar gezond heidstoestand reeds enige dagen te wensen over, alhoewel geen echte be zorgdheid heerste. Gisteravond werd in Brussel meege deeld, dat er nog geen definitieve be slissing was getroffen aangaande de voortijdige onderbreking van de reis, die koning Boudewijn en koningin Fa- biola momenteel maken door Latijns- Amerika. Ook de kinderen van konin gin-moeder Elisabeth verblijven op het ogenblik allen in het buitenland: ex- koning Leopold met prinses Lilian in Brazilië, prins Karei ex-regent van het koninkrijk in Zwitserland, even ais prinses Marie-José, ex-koningin van Italië. Ook prins Albert en prinses Pao- la zijn afwezig en vertoeven in Peru. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 6 nov. Vrijwel in het hele land kwam de zon er in de mor genuren weer door, na een koude nacht met in het noorden en zuiden van ons land 4 gr. vorst. De mist was nog matig maar in de komende nacht zijn er meer mistvel- den te verwachten, waarmee de zon morgenochtend meer moeite zal heb ben. Hierdoor wordt ook de middag- temperatuur iets lager en komt op een niveau van 6-8 gr. Er is een zwakke oostelijke wind. Afgezien van een wat kouder weerty pe overigens alle lof voor november nu de depressies de eerste dagen weer op een flinke afstand worden gehou den. ZONDAG. Zon: 7.45—17.02. Maan: 16.40—5.18. MAANDAG Zon: 7.47—17.00. Maan: 16.58—6.35. De minister stelt voor om ook nog voor 50 miljoen meer leningen aan te gaan. Dan kan het dekkingsplan met in totaal 120 miljoen worden vermin derd. Dat is precies de helft van wat nodig is om aan het algemeen ver langen van de Kamer tegemoet te ko men en af te zien van het invoeren van een omzetbelasting op textiel en schoenen. De regering zegt in haar brief aan de Kamer dat zij een ver dere verlaging van het belastingplan dan met 120, miljoen niet aanvaardbaar acht. Zij wacht het oordeel van de Kamer over de ingediende belasting- ontwerpen af alvorens haar standpunt te bepalen hoe dan wel de 120 miljoen ter verlichting zouden moeten dienen. De bezuinigingsvoorstellen drukken het zwaarst op het departement van Onderwijs en Wetenschappen (12,3 mil joen), Volkshuis vestiging en -Ruimtelij ke Ordening (12 miljoen), Verkeer en Waterstaat (9,7 miljoen) en Sociale Za ken (7,5 miljoen). Bij de bezuinigingen op personeel bereikt het departement van Financiën het record met 3 mil joen. Markante bezuinigingen zijn ver der 5 miljoen minder aan kostenvergoe ding voor gemeentelijke scholen voor v.h.m.o. en 2,1 miljoen op bijdragen in de exploitatie van de T.H. te Eind hoven, 11,6 miljoen minder voor de aan koop en verbouw van onroerend goed door de Rijksgebouwendienst, 1,2 mil joen minder aan uitkeringen voor de PTT, 1,5 miljoen besparing op deel neming ontwikkeling vliegtuigen, 2,5 miljoen voor tewerkstelling arbeiders in aanvullende werken en 2 miljoen uit gaven aan ziekenfondsverzekering. Minister Vondeling zegt, dat de re gering de begroting opnieuw heeft wil len uitkammen omdat gebleken is dat de Kamer wezenlijke overheidstaken niet wil aantasten. Maar <(an waren omvangrijke verlagingen ook niet mo gelijk. Zonder snel en drastisch om buigen van het beleid blijven de uit gaven altijd een star karakter dragen. Grote velrhogingen zoals voor onderwijs, woningwetvoorschotten en salarismaat regelen bewijzen dit. De regering acht het niet verant woord met bezuinigingen nog verder te gaan dan de thans voorgestelde 70 mil joen gulden. Het streven naar meer doelmatig functioneren van de over heidsdienst heeft op dit plan nog geen invloed kunnen hebben. Daarvoor is meer tijd nodig. Meer lenen op de kapitaalmarkt acht de minister eveneens niet verantwoord. Gezocht is naar een verschuiving om het aanvullende bedrag van 50 miljoen te bereiken. Deze is gevonden door in krimping van het bouwprogramma, met uitzondering van de woningbouw. Het socialistisch kamerlid Peschar had de mogelijkheid daartoe reeds aangegeven. Van nu tot eind 1966 zou een beper king kunnen worden aangebracht van dien aard, dat een bestedingsbeperking van 50 miljoen op dit gebied ontstaat. Deze werkt door in sectoren die met de bouw verband houden zoals licht- en krachtinstallaties, liften, verwarming enz. Tot dat bedrag méér lenen acht de regering alleen aanvaardbaar. Welke belastingen nu verlicht zullen worden, zegt minister Vondeling nog niet. Hij wil eerst afwachten wat de Kamer heeft in te brengen op de wets ontwerpen inzake de belastingvoorstel len die op Prinsjesdag reeds zijn inge diend. Daarna pas wil de minister van Financiën nadere voorstellen doen over de wjjze waarop het bedrag zal wor den besteed. De Kamer zal de volgende week de voorlopige verslagen indienen op de be- lastingontwerpen. Vernacht wordt, dat zij daarin de omzetbelasting op textiel en schoenen wederom met kracht van de hand zal wijzen. (Advertentie) Lange Herenstr 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 (Advertentie) Al X/ ft 4 A Af-» (Advertentie) DEN HAAG, 6 nov. Op de rijks weg tussen Amsterdam en Utrecht heeft zich gisteravond onder de gemeente Abcoude een kettingbotsing voorge daan, waarbij totaal 24 auto's waren betrokken. Twee auto's brandden uit en drie personen werden zodanig gewond, dat zij in een zoekenhuis moesten wor den opgenomen. De mist was mede oor zaak van dit gecompliceerde ongeluk. Op de westelijke rijbaan waren tien auto's b;j een kettingbotsing betrokken. Twee personen werden hier gewond Op de oostelijke rijbaan ter hoogte van het Amstelwegviaduct schoven 14 auto's op elkaar, waarbij er twee in brand vlogen. Een persoon werd gewond. De materiële schade wa's groot. (Advertentie) secco (Van onze correspondent) GRONINGEN, 6 nov. Delfzijl heeft er gistermiddag een bezienswaardig heid bij gekregen: 'iet „Eemshotei", dat buiten de zeedijk, hoog „op poten" boven de Eems staat, volgens een idee van de Groninger zakenman A. W. Rit- sema, die enkele maanden geleden bij een auto-ongeval om het leven kwam. Het hotel is gebouwd voordat de zee dijk ter plaatse op Delta-hoogte wordt gebracht. Het heeft een tijdelijke lucht brugentree via de dijk, die later zonder meer naar de toekomstige dijk-op-Del- ta-hoogte kan worden verlegd. Het nieuwe hotel bestaat uit twee verdiepingen en telt elf kamers op de zeekant. Op de bovenverdieping is een zaal voor 125 personen. Verder is er een terras voor honderd bezoekers. Het ge heel is berekend op verdere uitbrei ding. P.V.C. VLOERBEDEKKING OP VILT. BESTAND TEGEN NAALDHAKKEN. In voorraad bij: KAMPERSINGEL 20-24 - telefoon 1193* SPAARNDAMSEWEG 48 telef. 53750. Djamilah en haar echtgenoot, een ar beider in een autofabriek in Tandjoeng Priok in de haven van Djakarta, wa ren beiden lid van de „Pemoeda Rak jat" (de communistische volksjeugdbe weging). Hij was bovendien voorzitter van de plaatselijke vakbond van ha venarbeiders, aangesloten bij de Sobsi, het communistische vakverbond. Op 28 september, zo vertelt Djami lah, kregen zjj van plaatselijke par tijmannen opdracht zich in Tjililitan, waar de luchtmachtbasis Halim is gevestigd te melden voor militaire training. Djamilah maakte aanvan- keljjk bezwaren maar stemde ten slotte toe. De volgende dag voegden zij en haar man zich bij ongeveer veertig anderen, allen mannen, op het plaatselijke hoofdkwartier van de PKI. Er werd hen gezegd, dat zij een B.B.-oefening zouden houden. Met een bus werden zij vervolgens naar een afgelegen deel van de lucht machtbasis gebracht. Daar werd de groep ingedeeld in militaire eenhe den en begon de training onder lei ding van compagnies- en peloton- commandanten uit Madioen, het bol werk van de communisten tijdens hun opstand zeventien jaar geleden. Djamilah zei, dat zij tot de avond werden gedrild en de nacht onder be waking doorbrachten. De volgende och tend (donderdag) werd hen gtzegd, dat de dag gekomen was voor een offensief tegen de krachten van het neo-kolonia- lisme en kapitalistische bureaucraten. De spanning steeg met het uur en de avond viel. Gewapende jongeren hiel den voortdurend de wacht in ploegen, die geregeld werden afgelóst. „Om streeks drie uur in de morgen kregen wij bevel een bad te nemen en ons te melden voor het appel. Wij kregen in- strukties om de neo-kolonialisten en ka pitalistische bureaucraten te vernieti gen, maar er werd niet gezegd wie daarmee bedoeld werden." Bij zonsop gang hadden zich ongeveer vijfhonderd mensen verzameld, onder wie onge veer honderd leden van de communis tische vrouwenbeweging, Gerwani. Er werden messen en scheermessen aan de vrouwen uitgedeeld. Het was toen dat zij een kleine man gekleed in een batik nachthemd en wiens handen met een rode doek wa ren vastgebonden, zag. Ook was hij met een rode doek geblinddoekt. De pelotonleider gaf vervolgens bevel de man te slaan en hem te verminken. Leiders van de havenafdeling van de Gerwani waren de eersten die het be vel opvolgden, spoedig gevolgd door de anderen. Ook Djamilah leverde het aandeel in het steken en snijden in het lichaam van de hulpeloze man. Het bloedende slachtoffer werd vervolgens door vier in groene gevechtsuniformen met de rode emblemen van de speciale troepen van (1e luchtmacht, geklede mannen gegrepen en naar een dichtbij gelegen en niet meer gebruikte put ge sleurd. Daar werd driemaal op hem geschoten, maar hij leefde nog. De vrouwen kregen opnieuw hevel het li chaam met hun messen en scheermes jes te bewerken tot hij dood was. „Toen ik aan vrienden vroeg wie hij was, die man die wjj gedood hadden, sloeg iemand mij op de mond. Dus vroeg ik maar niet meer", zei Djami lah. „Daarna werd het lichaam in de put geworpen. Verschrikt en ontzet vluchtten wij naar het huis waar ons fluisterend werd verteld dat wij een feneraal gedood hadden. Dat was bloe- ige vrijdag. Zaterdag voor zonsopgang werden zij gewekt door kanonschoten. De peloton- leider gaf degenen met wapens op dracht zich op de strijd voor te berei den en de rest om zich te verschuilen tot het schieten over enkele uren voor bij zou zijn. Die middag vluchtten zij naar een andere schuilplaats. Zondag morgen vroeg, nadat de coup was mis lukt, verzamelde een sergeant van de luchtmacht hun geweren en gaf hen bevel naar huis te gaan. (Advertentie) 3 brengen, 2 betalen (Advertentie) Een instrument als een piano of een orgel koopt u maar één keer, als het goed is. Daarom is het verstandig om u objectief en uitvoerig te laten voorlichten. Dat gebeurt in Bodegraven: in de Centrale Toonkamers voor Elektronische Orgels (CTE), een voorlichtingscentrum t.b.v. alle aangesloten piano/orgelhandelaren. U kunt er alle modellen bekijken, be luisteren en bespelen: Eminent, Baldwin, Gulbransen, Compton, Vierling enz. enz. Ook zaterdags tot 6 uur geopend. Levering van alle orgels via de handel. TILBURG, 6 nov. De politie heeft een bron opgespoord van boze brieven en telefoontjes aan het adres van de café-houder in Berkel-Enschot, bij wie elke zaterdag druk in honden gehan deld wordt. De bron is een 52-jarige dame in Helvoirt, een grote minna res van katten die de koehandel in honden niet langer kon aanzien. Zij bedreigde de caféhouder en andere in woners van Berkel-Enschot zo vaak met brandstichting, dat veel dorpelingen er slecht van sliepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1