G. ROUE AL de man van de menu9s op 99Arosa Sun Koken voor 800 Spanjaarden en Italianen vergt een perfecte organisatie Hoogovens spaart moeite noch geld voor het welzijn van buitenlandse werknemers Sinds '13 regisseur bij amateurtoneel Definitief afscheid F. v. Emmerik Plannen voor bouw parkeergarages Parkeergelegenheid in Haarlemse binnenstad wordt uitgebreid BHi IÉ Geen hoerastemming over verrichtingen Haarlemse clubs Bij aanleg van parkeerhavens wordt gelet op belangen van voetgangers IK WIL MAAR —ZEGGEN— Lion d'Or Vaklieden Olijfolie Aardappelen taboe Kieskeurig Tweede klas Derde klas Vierde klas ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 PAGINA 3 35 IJMOND, 6 nov. In de kombuis van de „Arosa Sun", het Hoogovenhotelschip voor Spaanse werknemers, is het op het ogenblik een kwestie van be helpen. De drie Spaanse koks zijn uit de scheepskeuken ver jaagd, het enorme, met olie ge stookte fornuis is met man en macht van het schip gezeuld, de provisiekamer werd als nood- keuken ingericht. Het werd ove rigens tijd, dat het 30 jaar oude, olie-slurpende fornuis plaats zou maken voor een nieuw, aan de eisen van de tijd aangepast, elek trisch nieuw exemplaar. Over één week zal het nieuwe for nuis arriveren en zullen de koks weer in hun oude domein de scepter kunnen zwaaien en moeiteloos carbanzasoep, papri ka en platte bil-lapjes kunnen klaarstoven voor de 400 veel eisende Spanjaarden, die mo menteel op het schip verblijven. De noodkeuken van de „Arosa Sun". Het is voor de Spaanse koks nog even behelpen, maar over twee weken kunnen zij beschik ken over een splinternieuw elek trisch fornuis. ilfP1 If ■BHn; - Haarlem schreeuwt om parkeerruimte in de binnenstad. Daar wordt wat aan gedaanheeft het ge meentebestuur thans aangekondigd. Er komen parkeergarages en parkeerhavens. Bij het aanbrengen van laatstgenoemde voorzieningen zal worden gelet op het belang van de voetgangers. Voor hen zal er voldoende ruimte op de trottoirs overblijven; zo ze die ruimte nu nog wél hebben overigens, want véle automobilisten hebben, blijkens bovenstaande foto, al lang een voorschot genomen op de nieuwe maatregel. HAARLEM, 6 nov. Uit de Memorie van Antwoord op de be groting 1966 blijkt, dat B. en W. in het gehele stadsgebied blijven zoeken naar mogelijkheden om, waar dat mogelijk is, de parkeer voorzieningen op verantwoorde wijze uit te breiden. Daarbij wordt uiteraard gedacht aan het aan leggen van meer parkeerhavens, maar bij de daarbij voorkomende versmalling van de trottoirs zal de nodige aandacht moeten wor den geschonken aan de belangen van de voetgangers. In ieder ge val zal de parkeercapaciteit ver groot moeten worden. B. en W. bevorderen daarom de stichting van parkeergarages aan de Dam straat en onder het toekomstige Doelenplein (nabij de Raaks). Hotel-Café-Restaurant MAALTIJD Bijna 800 Spaanse en Italiaanse werknemers zijn op dit ogenblik bij Hoogovens in dienst. Zij zijn onder gebracht op de Arosa Sun (398 Span jaarden), Casa Marina (176 Italianen) en in Euro Casa (200 Spanjaarden). Zij vormen in de IJmond door hun zuidelijke geaardheid en hun andere levenswijze een aparte gemeenschap; doordat zij in groepen met elkaar le- HAARLEM, 4 nov. Regisseur 'rans van Emmerik (81) neemt zater dagavond 20 november in Flora te Hil- 'egom definitief afscheid van het ama teurtoneel, dat hij sinds 1913 als re gisseur-acteur trouw heeft gediend. Zijn laatste stuk is ,,Lied van alle tij den" van D. Seheffer, waarin de heer Van Emmerik de rol speelt van regis seur Dumont van de Academie Fran- Caise. Ook in het beroepstoneel heeft Frans an Emmerik zijn sporen verdiend. Hij ïv'^on znn loopbaan in 1912 bij Louis over naar - ftötuncci va-u duuuci. Gedurende sei, 'lid werkte de scheidende regis- In ?üdur Willem Rooijaards. trert,. 13 werd hij uitgenodigd op te toti6»? als regisseur bij het amateur- Wew,,- In die hoedanigheid was hp Arnst;am in Haarlem. Rotterdam, tveg am, Alkmaar, Hillegom, Half- rans Zandvoort. Zijn beroep bracht met bnn'? Emmerik ook in contact rettes ':sland, waar hij optrad in ope ras vpr? met België waar hij enige tijd toneel bii 2den aan het Vlaams volks- O® JL gezusters Stipse. werkte onverwoestbare Haarlemmer Pen DRj ner meer voor de toneelgroe- TOG en T ,S Spelers van Sint Frans, nix uit Zan.i mus uit Haarlem, Phoe- Heemstede v00rt' Heemstede-west uit êom en do' u.nst na Arbeid uit Hille- ialfweg en ^e'ijknamige vereniging uit heeft de vital slotte Gerardus Majella derd stukken reSisseur zeker vierhon- Als Haarlem\v,op de Pl!mken gebracht, hij zijn afscheki'L betre.urt hy het, dat tengemeente moet vieren m een bua- ven en geïsoleerd van de Beverwijkse bevolking zijn ondergebracht, zullen zij zich dan ook niet aanpassen bij de Nederlandse gewoonten. Zij willen dat ook helemaal niet: de Arosa Sun is een stukje Spanje, op de Casa Man na leeft men Italiaans. De gasten ver wachten daarom zeker, dat het leven aan boord is aangepast aan het leven in het vaderland. Eén van de belangrijkste onderde len van dit leven is natuurlijk het eten. De praktijk heeft geleerd, dat het stevige Hollandse aardappelen groente-runderlapje-menu door de Ita lianen en Spanjaarden wordt veraf schuwd. Wanneer zij het voorgeschoteld krij gen, laten zij het eenvoudig staan. Hoogovens heeft deze moeilijkheid vol ledig ondervangen, nadat er, onge veer twee jaar geleden, in de be gintijd van de „Arosa Sun", moeilijk heden waren geweest. Daarom heeft de leiding er goed aan gedaan het voedsel door Italiaanse en Spaanse vaklieden te laten klaarmaken. Op de Arosa Sun werken drie Spaanse koks, in de keuken van de Euro Casa verzorgen twee Spanjaar den de maaltijden en in de kombuis van Casa Marina regeren 3 Italiaan se koks en een maatje. De Italiaanse smaak is heel anders dan de Spaanse. Het hoofdvoedsel van de Italianen bestaat uit meelspijzen, spagsetti in allerlei variaties. Ook sla, aangemaakt met veel olijfolie, kom kommer en tomaten zijn voor de Ita lianen onontbeerlijk. Visgerechten, zo als sardines doen he ook goed in de Italiaanse mond. Wanneer we een wil lekeurig (zondags) menu voor ogen krijgen, zien we, dat zowel de Span jaarden als Italianen twee maal per dag warm eten krijgen. „Dat ztjn ze gewend", zegt de heer Roubal en daar moeten wij ons beslist aan hooi den." Ditali (spaghetti), Antroctlapje. (ge braden vlees), sla-tomaten-ansjovis, olijven, vla en fruit", staat er voor de middagmaaltijd op het willekeu rig gekozen menu. En 'savonds eten de Italianen: kippensoep, karbonade, sperciebonen, aardappelen en fruit. Het ontbijt leverde eerst nog wat moeilijkheden op. Het Nederlandse brood werd door de Spanjaarden en Italianen bepaald niet gewaardeerd. Nu worden sinds twee weken geweldi ge hoeveelheden stokbrood aange voerd, brood, dat er ingaat als koek. Het hoofdvoedsel van de Spanjaar den bestaat uit soep. Niet de gewone soep, zoals Nederlanders die aan het begin van de maaltijd plegen te nutti gen, maar een dikke, voedzame brei, een maaltijd op zich: aardappelen, varkenskoppen, grote brokken vlees en veel groentesoorten drijven er in rond. Elke sag dus tweemaal soep voor de Spanjaarden: bruine bonen soep, Carbanzasoep, witte bonensoep, erwtensoep en linzensoep, op speciale Spaanse wijze klaargemaakt. De Spanjaard houdt voorts veel van vlees, als het maar op een speciale manier is geroosterd. Ook hieraan wordt tegemoetgekomen: twee maal per dag wordt vlees opgediend. Groente en olijven completeren de maaltijd, aardappelen zijn echter ta boe. „Italianen zijn kieskeuriger dan Spanjaarden", zegt de heer Roubal. „Maar klachten hebben we toch met meer. Overigens staat op bepaalde uren de deur altijd open voor dege nen, die iets op hun lever hebben." De Volksbond tegen drankmisbruik verzorgt de bevoorrading, de koks doen een voorstel voor een weekmenu, de heer Roubal bekijkt deze menu's, doet vaak nog suggesties en de zaak loopt weer. Wat betreft de aanvoer van de ingredieënten: de Volksbond haalt de spaghetti uit België (beter en goedkoper) de wijn voor het vlees- braad uit Italië, Spaanse worst uit Hongarije, olijfolie uit Spanje. mm Op korte termijn hopen zij een aan de wensen van de Schoonheidscommis sie aangepast plan voor de parkeer garage aan de Damstraat te ontvan gen. Over de parkeergarage nabij de Raaks zijn de onderhandelingen nog gaande. B. en VV. menen optimistisch te mogen zijn over de verwezenlijking van dat plan. Aan het Stationsplein zal, zoals het zich thans laat aanzien, in het aldaar te stichten project geen on dergrondse parkeergarage worden op genomen. Wel wordt gedacht aan een bovengrondse garage. Overigens, zo illllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllillllllNJllllimillllllllllllllll HAARLEM, 6 nov. De voetbal competitie heeft de wind stevig in de zeilen. Dankzij het fraaie herfstweer kon het programma zonder stagnaties worden afgewerkt, wat in de voorgaan de jaren omstreeks deze tijd wel eens anders is geweest. Een blik op de rang lijst duidt aan dat de vele verrichtin gen van de clubs uit Haarlem en om geving een enkele uitzondering daar gelaten op het ogenblik geen aan leiding geven voor een hoera-stemming. Slechts Schoten en Concordia zijn on middellijk betrokken bij de strijd om de bovenste plaats. En wanneer daarnaast nog gememoreerd mag worden dat ETO en Halfweg hun promotie ten volle waar hebben gemaakt, dan zijn hiermee de voornaamste wapenfeiten toch wel naar voren gebracht. In de eerste klas komt Hillegom min der sterk voor de dag dan in het vorige seizoen. De Hillegommers hebben her haaldelijk te kampen met invallerspro blemen, wat niet zonder gevolgen is gebleven. Maar Hillegom kan beter en wanneer de ploeg weer volledig kan aan treden, zullen successen niet uitbleven. Bij de tweede klassers gaan wij ons zo langzamerhand zorgen maken over HBC dat de laatste jaren steeds op het nip pertje aan degradatie is ontsnapt. Niet onverdienstelijk begonnen, is de Heem- steedse club danig afgezakt en er hoeft maar heel weinig te gebeuren, of de zwart-witte ploeg bengelt weer onder aan. Op bezoek bij Zaandijk zullen de HBC-ers uit een geheel ander vaatje moeten tappen dan de afgelopen zondag in Hoorn het geval was. Gebeurt dat niet, dan wacht in de Zaan een nieuwe nederlaag. Een wat beter geluid kunnen wij over HFC laten horen. De Span- jaardslaanclub liet 't met één mager puntje uit vier partpen aanvamtelijk af weten, maar daarna werd het roer ra dicaal omgegooid, wat ook leider Vi tesse op een nederlaag kwam te staan. Wij zullen nog even moeten afwachten, of HFC hogere aspirantjes koestert dan een plaatsje in het midden van de rang lijst. Tweede Wasser ETO slaat in zijn nieuwe omgeving een uitstekend figuur. Wij zijn benieuwd, of de kranige Hoofd dorpers de race kunnes volhouden. De achterstand op de topploegen Quick A en BVC bedraagt slechts drie puntjes, die zo de successen der Hoofddor pers blijven aanhouden te overbrug gen zpn. In de derde klas is TYBB na een hoopvol begin sterk teruggevallen en met vijf punten minder dan koploper Roda, ligt de geel-zwarte ploeg voor lopig uit de strijd. Bij Ripperda staan de zaken precies andersom. Minne tjes gestart, heeft de club van voor zitter Roekens de weg naar het her stel weten te vinden, wat het onge naakbare Roda de afgelopen zondag op zijn eerste verliespunt kwam te staan. Ook het gedegradeerde Zand- voortmeeuwen heeft zich na een po vere competitieproloog losgewerkt uit het hoekje waar de slagen plegen te vallen, waardoor de kustbewoners wat ruimer kunnen ademhalen. Voor Aals meer, 6 punten uit 7 wedstrijden, Hjkt ons ook dit seizoen geen leidende rol toebedeeld. In West II speelt der de klasser Van Nispen met wisselend succes. De Zilkenaren moeten 't in hoofdzaak hebben van hun thuiswed strijden, redenen waarom er alles aan gelegen is VCS morgen met lege handen huiswaarts te sturen. Bij de vierde klassers in West-I staat Schoten fier aan de kop. De Schote naren zjjn er kennelijk op uit het ver loren gegane derde klasserschap in één klap te heroveren, maar in VSV heeft Schoten een concurrent waarmee ge ducht rekening moet worden gehouden. Hoe 't hier zal aflopen is met geen mogelijkheid te voorspellen. Halfweg, de nieuweling in het gezelschap van 4C, vormt in deze afdeling de grote ver rassing. Zo uit de HVB over gewipt, hebben de Halfweggers ai voor een aantal fraaie overwinningen zorggedra gen en dat VSV de komst van Halfweg zondag met een weinig gerust hart te gemoet ziet, Ujkt ons aan geen twijfel onderhevig. Voor Renova zal dit sei zoen wel geen rol van betekenis zijn weggelegd. Ook de prestaties van Bloe- mendaal zijn niet van dien aard om er al te veel van te verwachten. Maar wat te zeggen van NAS, dat met drie nederlagen gestart, daarna zó uit zjjn slof is geschoten, dat zelfs VSV het hoofd voor de strijdvaardige discipelen van trainer Vessies heeft moeten buigen. De Halfweggers hoeven zich op 't ogen blik voor de onderste plaats geen zor gen te maken, wat zeker niet gezegd kan worden van Hoofddorp Boys en On ze Gezellen, twee clubs die er allebei beroerd voor staan. Er zal bij de Boys en de Gezellen spoedig iets moeten ge beuren om het getij te doen keren. Tenslotte de vierde klassers in West II waar Concordia met Docos in een felle strijd om het leiderschap is gewikkeld een strijd omtrent de afloop waarvan nog niets valt te zeggen. Wellicht kan ook Lisse nummer drie op de lijst nog meedoen in het gevecht om de titel, een rol waarvoor WSB, SJC, Teijlingen, Warmunda en Foreholte wel niet in aanmerking zullen komen. Teijlingen begint intussen hoe langer hoe meer thuis te voelen in zjjn nieuwe omge ving, waardoor wij het verdere verloop van de competitie voor de Sassenheim- se club met een gerust hart tegemoet zien. Voor de wekelijkse prognoses hebben wij de volgende cijfers ingevuld: Eerste klas Hillegom—UW 1. Tweede klas HFC—QSC 1, Zaandijk—HBC 3, Zee- burgiaETO 2. Derde klas Ripperda— KVV 1, ZandvoortmeeuwenZaanlandia 1, AristosTYBB 3, Aalsmeer—Roda 2, Van Nispen—VCS 1. Vierde klas Reno vaBloemendaal 1, VSVHalfweg 2, NAS—Wijk aan Zee 3, Hoofddorp Boys- Schoten 2, KinheimOnze Gezellen 3, WarmundaDocos 2, ZLCTeijlingen 3, LisseNicolaas Boys 1, Foreholte— DOSR 1, WSB—Concordia 8. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimin stellen B. en W. nog. zullen maatrege len, welke strekken tot omleiding van het verkeer, dat geen bestemming in de binnenstad heeft, een betere verhou ding tussen de parkeercapaciteit en de capaciteit van het rijdend verkeer be vorderen. Uit de memorie blijkt, dat het ver keer vooral in de binnenstad de grote aandacht van het college heeft. De steeds sterkere invoering van het één richtingsverkeer is een van de maatre gelen ter bevordering van de verkeers veiligheid. B. en W. achten het echter uit verkeerstechnische en andere over wegingen vooralsnog niet gewenst noch noodzakelijk de Kinderhuissingel, Leidsevaart, Westergracht, Herensin- gen, Oostersingelgracht en Garenko- kerskade in de éénrichtingsplannen te betrekken. Met het éénrichtingssysteem willen B. en W. niet alleen een vlottere af voer van het verkeer bevorderen, maar willen zij tevens het doorgaande ver keer de aantrekkelijkheid ontnemen om via de binnenstad te rijden. Zij zullen nog meer maatregelen nemen om het doorgaande verkeer te weren. Zij den ken bijvoorbeeld aan het leggen van een „barrière" in de vorm van een doorrij (inrjj)-verbod voor het gemo toriseerde verkeer op de Kruisweg ter hoogte van de Parklaan-Nieuwe Gracht voor het noord-zuid-verkeer en in de Grote Houtstraat ter hoogte van de Grote Houtbrug voor het zuid-noord- verkeer. (door W. HELVERSTEIJN) Twaalfduizend gulden heeft de Haarlemse gemeenteraad er woensdagmiddag tegen aan ge gooid om te laten zien hoe wankel de culturele gevel is, waarachter de stad schuil gaat. U hebt het misschien al gelezen. In de Kleine Houtstraat staat een winkelpand met een onderpui uit 1900 en een verwaarloosde bovenboel /an een paar eeuwen terug. Van de oorspronkelijke staat is niets meer te herkennen. Men weet zelfs niet, hoe die ooit is geweest. De stenen zijn aan verpulvering toe. De eigenaar wil het hele geval vernieuwen. Hij moet een handig zakenman zijn, die de kunst verstaat zijn plannetjes te verkopen. Kijk, heeft hij gezegd. Als ik de gevel afbreek, krijg ik ruzie met de ge meente, die zo trots is op haar „oud cultuurbezit." Als ik de gevel restau reer, krijg ik nog geld op de koop toe. En wat gebeurt er nu? De gevel wordt tot de grond toe afgebroken mét het hele pand en er komt een nieu we pui in oude stijl. De gemeenteraad en wethouder Happé hebben even ernstig gekeken. De wethouder sprak van een grensge val, maar die twaalfduizend gulden kwamen er, als bijdrage in de restau ratiekosten. De heer Van Velsen, ge steund door de heer Loerakker, protes teerde, maar het mocht niet baten. En zo zal Haarlem weer verrijkt worden met een stukje Brusselse kermis, een gevel, die zal staan te liegen in de Kleine Houtstraat. Een soortgelijke nieuwbakken oude gevel staat op de Grote Markt te vloeken in de scha duw van de oude Sint Bavo. Er komt weer een prachtig stuk kitsch bij in Haarlem, die stad en land een lacher tje zal bezorgen. De cultuur in Haarlem is in veilige handen, al wordt ze ook duur betaald. Twaalfduizend gulden. Dat wil zeggen, twaalfduizend getekenden, die zullen blijven getuigen van de originele kitsch, waarmee de binnenstad bij her haling wordt opgescheept. En de ge meenteraad heeft geld en probeert zijn gezicht te redden door aandoenlijk na te gaan, wanneer nu precies Mozart tweehonderd jaar geleden in Haarlem was. Zelfs de burgemeester heeft zich daarmee bemoeid. Tegen die tijd zal het college zich wel met Mozartprui- ken tooien. Net echt. En het is zo leuk. Leve de cultuur. Intussen ontkomt de oude binnen stad toch niet aan de modernise ring. Op een paar kilometer afstand heeft het aardgas zich aangekondigd. Het is niet meer tegen te houden. Nie mand die zijn verstand gebruikt zal er om treuren, al zullen we toch niet zo goedkoop uit zijn, als we eerst in onze hoera-stemming dachten. Maar we zijn nu eenmaal niet alleen mensen van verstand. Ergens bespeelt ons het sentiment in hart en nieren. En daar om zal menigeen met weemoed af scheid hebben genomen van de gas lantaarns. De Lantaarnopsteker („langzaam, over en weer, en iedere avend, gaat van paal tot paal, van straat tot straat zijn sjofelheid", heeft een dichter eens geschreven) is reeds lang een historische figuur geworden. Nu is de gaslantaarn zelf gedoemd in de Haarlemse historie te verdwijnen. Het spel van licht en schaduw in de stegen en hoeken is verdwenen, het huiverend gerammel van de lantaarn- kop in de storm houdt geen kinderen meer uit hun slaap, de vriendelijke schijn van het povere licht zal geen geheimen meer vertellen. Het sprook je is nu werkelijk uit. De laatste dagen van een tijd, waarin de avonden en nachten nog veilig gesteld werden door de gaslantaarns, zijn definitief uitge teld. De tijd van vage contouren is af gesloten. Het electrisch licht maakt op straat alles duidelijk. Iedereen is her kenbaar. Althans, dat denken we. Maar let er eens op, hoe vertekend we er 's avonds en 's nachts op straat bij lopen. En denk dan terug aan onze gaslantaarns, die voldoende schemeri ge beelden toverden om onze fantasie nog de vrije loop te geven. En vooral: vergeet niet, over zoveel jaar naar een lezing van de Vereniging Haerlem te gaan. Want ooit komt er een excen trieke maar vertederende man, die een lezing gaat houden over „Gaslantaarns in Haarlem." Al zou ik het zelf moe ten zijn. Zo verandert steeds meer het beeld van de binnenstad. Kijk naar de winkels, waar oude namen gaan verdwijnen, vertrouwde klanken, die jarenlang het straatbeeld hebben be heerst. Televisie-toestellen, radio's, wasmachine's, pickups, noem maar op. Ze zijn het etalagebeeld gaan bepalen. In de Zijlstraat wordt hard gewerkt aan de inrichting van een naaimachi newinkel. Je let er al niet meer op. Maar jaren en jaren, volgens mij eeuwenlang, heeft Tweehuysen daar gezeteld. Kerkboeken, rozenkransen, gipsen beelden. Er zat voor Tweehuysen kennelijk geen brood meer in. De (beelden van) heiligen zijn uit onze huiskamers en kerken gezet, 'n Missaal gebruiken we niet meer. Iedere week een vodje van 10 cent (s.v.p. terug zetten in het bak je) en daar vieren we de liturgie mee. Het moet allemaal zo zijn. Alle Gods lieve heiligen, in alle mogelijke stan den, hebben hun gipsen bestaan be ëindigd. Geen fel-kleurige platen meer met „Ter herinnering aan Uwe eerste H. Communie", geen miniatuur kerke lijk vaatwerk meer om „priestertje te spelen." Treur er niet al te zeer om. Maar schimp ook niet op die soms verruk kelijke tijd, waarvan Tweehuysen en vele anderen de etalage geweest zijn. En bedenk bovendien, dat onze kin deren 'n beetje de dupe zijn. Zij vin den thuis niet meer een afgebroken hand van het beeld van Sint Janneke, waarmee ze op straat zulke fijne hin- kelbanen konren maken. (Advertentie) KRUISWEG 54 Brengt u een voortreffelijke Tafel reservering Telefoon 2 2180

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3