Soekarno geeft niet toe aan eis van leger en partijen V erbod PKI op komst tUmtlwill Moeder en zuster van Claus op Soestdijk Besprekingen Wilson - Smith op Malta? SLANKDRANK Hartpatiënte nu toch dood na operatie <ottgering Jongen verkleumd na rit op treeplank van trein Tweed- en Cameljassen Dr. Drees komt op voor Beatrix Opzij Drees wen Plan voor bos tussen Halfweg en Haarlem A.O.W. Hartoperatie Bezuiniging Lieverdji MORRIS Zundertse tuinder krijgt 6 jaar voor doden van rivaal liet nieuws VANDAAG En: van hei n ie ii ws MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32197 Djakarta, 8 nov. (anp) De Politieke strijd in Indonesië na de Mislukte communistische staats greep van 30 september is in zijn tweede fase gekomen. De fel tegenover elkaar staande partijen schijnen elk een punt te hebben gescoord. Op een kabinetsverga dering in Bogor, die vier uur duurde, weigerde president Soe karno zaterdag vierkant toe te geven aan de massaal gestelde eis gesteund door het leger en de tneeste politieke partijen dat hi.l zijn rechterhand, eerste vice- premier en minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio, on middellijk zou ontslaan. Vertier: BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! I 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Morgen iets meer wind De moeder en jongste zuster van Claus von Amsberg zijn het weekeinde te gast geweest bij de koningin. Hier wandelen (vlnr) Christina von Amsberg mevrouw von Amsberg, Claus en Beatrix in de tuin achter het paleis. VAN ROYAL CROWN COLA TIJDELIJKE AANBIEDING 'stomen f4- f 3.- f2.- f 1.- Zo heeft de achtjarige Jan Beukema uit Appingedam aan de zijkant van een trein gehan gen en dit acht kilometer lang volgehouden. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN biscuits COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 60. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. DR. SOEBANDRIO WORDT NIET WEGGESTUURD Maar op diezelfde vergadering bleek dat Soekarno er niet onderuit kon roen maatregelen te treffen tegen de het brein achter de staats- «reep Terwijl het leger de P. K. I. ook op Bali verbood (het laatste «rote Indonesische eiland waar de par ry nog niet was verboden) zei de pre sident tot zjjn ministers een officieel Verbod van de „Partai Komunis in Onlangs werd het oude bergings vaartuig Pointu met opzet in brand gestoken. Niet om van Lloyds het verzekeringsbedrag te krijgen, maar om een nieuw brandblus- middel te kunnen beproeven. De pyromanie en de reactie daarop waren een succes. Binnen vier mi nuten was de scheepsbrand ge blust. Meer hierover leest men op pagina 7. Zaterdag zjjn honderden Am sterdammers getuige geweest van de brand in de verffabriek van Vettewinkel. Even heeft het ge vaar bestaan, dat het vuur zou overslaan naar de Sint Nicolaas- kerk. Meer hierover op pagina 5. De vakcentralen zullen geen deel kunnen uitmaken van het bestuur van de Nederlandse Consumen tenbond. Zaterdag werd een daar toe strekkend voorstel verworpen. Zie pagina 5. Het rad van de (voetbalcom petitie stond zondag even stil voor het beker-voetbal. Grote verrassingen deden zich in de bekercompetitie niet voor. Of het moest zijn de nederlaag van 3-0 die GVAV op eigen terrein leed tegen Veendam. Fortuna '54, PSV en DOS verspeelden een punt aan lager geplaatste clubs. DWS be reikte de grooste score: 8-1 tegen EDO. In Zeist vergaderden de be- "tuurderen van de voetbalvereni gingen en in de Rotterdamse kuip joaakte Harry Bild zijn debuut by "benoord. Jan Doggen werd ver rassend driebanden-kampioen. Nog veel meer sportnieuws vindt u in °nze wekelijkse sportbijlage. Regionaal nieuws op pagina S. donesia" in het gehele land te over wegen. Soekarno waarschuwde echter tegelijkertyd dat ook andere politieke partijen de anti-communistische verboden zouden kunnen worden wan neer ze „de gemoederen van het volk bleven opzwepen". Minister Soebandrio noemde hij „de meest bekwame mi nister van buitenlandse zaken die de re publiek in haar twintigjarig bestaan heeft gehad". De vice-voorzitter van de P.K.I., Njoto, heeft zaterdag de zitting van hét kabinet bijgewoond. Volgens Ra dio-Djakarta, die dit zaterdag omriep, waren twee andere communistische leiders PKI-leider Aidit en een tweede vice-voorzitter van de commu nistische partij, Loekman, niet aan wezig. Zoals bekend is Aidit verdwe nen. Hij bevindt zich waarschijnlijk in Midden-Java. Ook Loekmans ver blijfplaats is onbekend. Het Indonesische staatshoofd verklaar de verder op de kabinetszitting dat de „Nekolims" (de neo-kolonialisten, kolonialisten en imperialisten) Indone sië en China tegen elkaar uit proberen te spelen. Het is duidelijk dat Soekarno's voor naamste doel op het, ogenblik is, tijd te winnen. Een belangrijk probleem dat nog om een oplossing vraagt is dat van de betrekkingen met China. De president krachtig gesteund door Soebandrio wil de nauwe betrek kingen met Peking handhaven maar ontmoet daarbij krachtige weerstand. Soebandrio heeft de vorming van cellen door de communisten in de staatsvei ligheidsdienst toegelaten, zo schrijft het blad van de strijdkrachten „Angkatan Bersendjata" in een hoofdartikel waar in de Indonesische minister van bui tenlandse zaken fel wordt aangevallen. Het blad schrijft „gegronde redenen" te hebben dit te geloven en vraagt waarom de veiligheidsdiensten de au- toriteiten niet hebben gewaarschuwd omtrent de „communistische samenzwe ring". (UPI) Het Indonesische persbu reau Antara meldt, dat communisti sche jongeren gewapend optreden in het westelijk deel van Sumatra. Volgens het persagentschap zijn de jongelui ge wapend met geweren, granaten en sten- guns. Voorts wordt gemeld dat in Noord-Sumatra ongeveer vijftienduizend leden van de Indonesische communis tische partij zich bij de militaire auto riteiten hebben gemeld na te hebben gebroken met de party. (Advertentie) Verwachting tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen maar later ook enkele wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, mor gen af en toe vry krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Dinsdag Zon: 7.49-16.58. Maan: 17.16-7.56. (Van een verslaggever) SOESTDIJK, 8 nov. Koningin Ju liana heeft zaterdag kennis gemaakt met de moeder van Claus von Ams- berg, de 64-jarige mevrouw Gösta von Amsberg-geb. baronesse von dam Bus- sche Haddenliausen. Mevrouw Von Amsberg heeft de verlovingsfeesten van baar zoon en prinses Beatrix niet kun nen meemaken, omdat ze toen herstel de van een auto-ongeluk. Prinses Bea trix en Claus hebben haar kori r.a hun verloving in het ziekenhuis van üelzen opgezocht. De moeder van Claus en haar jongste dochter, de 20-jarige Christina von Amsberg waren het week einde te gast op Soestdijk. Mevrouw von Amsberg en tiaar doch ter hebben ook een bezoek gebracht aan de woning van prinses Beatrix, kasteel Drakesteyn. In het kasteeltje worden momenteel verbouwingen uit gevoerd om de heer von Amsberg aan enige privé-vertrekken te helpen. Naar mag worden aangenomen is het kennismakingsbezoek aan Soestdijk ook benut om de voorberei dingen voor het huwelijk van de prin ses en Claus begin maart in Amster dam door te praten. Een definitieve datum is nog altijd niet vastgesteld. Uit de omgeving van het hof is ver nomen dat men aan 10 maart denkt, waarschynlyk wordt de datum be kendgemaakt kort nadat de toestem- mingswet voor het huwelijk in de Tweede Kamer is aangenomen (woensdag). Behalve mevrouw von Amsberg was ook Claus' jongste zuster Christina voor het eerst in Nederland. Christina von Amsberg is in een internerings kamp in Rhodesië geboren. Zp krijgt thans een huishoudebjke opleiding in een internaat voor meisjes uit de bete re kringen in Obemkirchen in Neder- saksen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 8 nov. De diplomatieke bedrijvigheid rond Rhodesië duurt on verminderd voort, nadat de regering van Rhodesië de noodtoestand heeft uit- geroepen. De Britse premier, Harold Wil son hield gisteren drie bijeenkomsten met collega's van zijn kabinet. De laat ste wending in de toestand is een uit nodiging van Wilson aan de Rhodesi- sche premier, Ian Smith, voor een nieuwe bespreking, deze keer in Malta. (Van onze correspondent) BREDA, 8 nov. De rechtbank heeft vanmorgen de tuinder uit Zundert die daar op 27 juni de tuinder F. van Hooy- schoot wegens doodslag veroordeeld tót donk met een Flaubert-geweer dood schoot wegens doodslag veroordeeld tot vöf jaar gevangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden werd geëist zes jaar gevangenisstraf met aftrek. West-Duitsland. Eij verkeersonge vallen tydens een dichte mist zijn minstens twaalf mensen om het leven gekomen. By de ongelukken waren ruim honderd auto's betrokken. (AFP) (Advertentie) secco (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 8 nov. In het St. Rad- boudzieKenhuis is zaterdag overleden het 23-jarige Tilburgse meisje Diny Kirkels aan de gevolgen van een hart operatie die zij op 26 oktober onderging. Het meisje leed aan een ongeneeslijke hartziekte en werd daarom geopereerd volgens een nieuwe in Nijmegen ontwik kelde methode. Daarbij werd een nieu we hartklep vervaardigd uit weefsel van haar eigen lichaam. Het meisje was vol ledig op de hoogte van de risico's van deze operatie maar omdat er voor haar geen andere uitweg was stemde zij toe om als eerste patiënte deze nieuwe ope ratie-methode te ondergaan. De leider van het mediscn team van 25 man, dat de operatie verrichtte, prof. Moeys, is vorige week plotseling over leden. (Advertentie) costuum n-*W mantel ■MS japon (eenv.) JUK pantalon rok -3.se- jumper Grote Houtstraat 5 tel. 10771 AmsterdaimevaartlO tel. 115(1 Binnenweg 137 tel. 84373 (Van onze correspondent) APPINGEDAM, 8 nov. De acht jarige Jan Beukema heeft zaterdag een tocht van acht kilometer gemaakt op de treeplank van de trein van Lopper- sum naar Appingedam. De stationschef van Appingedam die van het avontuur van de jongen op de hoogte was ge steld fietste de trein tegemoet en liet die tweehonderd meter voor het station stoppen. De jongen was door de mist totaal verkleumd, maar mankeerde niets. Jan Beukema logeerde by zyn groot moeder in Loppersum met wie hü onenigheid had gehad. Hy kreeg heim wee en klauterde zonder dat iemand het merkte op het station op de bui tenkant van de trein. Niemand had er erg in, omdat hy niet aan de perron- zyde stond. Toen de trein de overweg in Loppersum passeerde, zagen wach tenden de jongen aan het portier han gen. Ze waarschuwden onmiddellijk de stationschef die zyn collega in Appin gedam alarmeerde. Reizigers in de trein die de jongen op de treeplank zagen staan hebben nog geprobeerd het portier open te ma ken, maar dit lukte niet. Volgens de NS had men beter, aan de noodrem kunnen trekken. (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam (Van onze radio- en t.v.-radactie) HILVERSUM, 8 nov. VARA-regis- seur Leen Timp heeft te kennen gege ven, dat hy zich niet meer zal bezighou den met de regie van „Zo is 't toevallig ook nog 's een keer". Hoewel hy dit nog niet officieel heeft meegedeeld, gaat men er by de VARA vanuit, dat het bericht juist is. Over een opvolger is nog niets bekend. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 8 nov. Dr. W. Drees, socialistisch oud-premier in een aantal na-ooriogse kabinetten, minister van Staat en zeer goed op de hoogte van de moeilijkheden die zich al geruime tyd rondom de monarchie hebben voor gedaan, heeft in een interview getuigd van zyn sympathie zowel voor prinses Beatrix als voor de monarchie die hy ziet als een bindend element in onze staatkundige verhoudingen, al begrijpt hij ook wel de republikeinse gezindheid by een deel van het volk. Het interview is in enkele provin ciale bladen gepubliceerd enige da gen voordat het debat wordt gehou den in de Tweede Kamer, waarby de wetsontwerpen zullen worden behan deld over de toestemming iie de Sta- ten-Generaai moeten geven aan de kroonprinses voor haar huwelijk en dat voor de naturalisatie van haar verloofde. Dr. Drees heeft waarschynlijk wel bewust een poging gedaan om tegen de aanvallen op onze monarchie die de laat ste tijd soms verhuld soms openlijk ge schieden een dam op te werpen. Hy spreekt tegen dat de prinses te laat de regering op de hoogte zou hebben ge bracht van haar plannen, zoals de socia listische fractieleider drs. Nederhorst, in zyn brieven had aangevoerd. Dr. Drees zegt dat men in een derge- lyke situatie natuurlijk altyd voor een voldongen feit zal worden geplaatst. Prinses Beatrix en de heer ven Ams berg hebben zich niet verloofd voor dat zy de regering van hun plannen in kennis had gesteld. Men kan moeilijk verwachten dat zy de regering al van hun eerste gevoelens op de hoogte zou den hebben gebracht. Verder verdedigt dr. Drees prin ses Beatrix tegen de aanvallen van TIrs. Nederhorst met op te merken dat zy wel degelyk een groot plichtsge voel bezit en dat zy ons land byzon der goed vertegenwoordigt waarby zy evenveel toewyding en beleid heeft getoond als haar moeder. De oud-socialistische premier was wel tegen de keuze van Amsterdam als stad waar het huwelyk moet worden gevierd, nu Amsterdam echter is ge kozen wil hy toch ook deze keuze eer biedigen. (Het is bekend, dat de socia listische leden van het kabinet eenzelf de standpunt hebben ingenomen). Hy hoopt dat iedereen hetzelfde zal doen wanneer eenmaal het toestemmings wetsontwerp door de Tweede Kamer is aanvaard. (Advertentie) niet duur we! heerlijk HALFWEG, 8 nov. De gemeente besturen van Amsterdam, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Velsen willen door de aanleg van een groot bos een tegen wicht vormen met de steeds voort schrijdende industrialisatie in dit gebied. Vertegenwoordigers van deze gemeente besturen zyn vorige week in Halfweg bijeengekomen om de realisatie van dit plan te bespreken. Onder voorzitter schap van de burgemeester van Haar lemmerliede en Spaarnwoude, de heer F. W. M. baron van Hövel tot Wester- flier, die het Initiatief heeft genomen is een bestuurscommissie gevormd. Deze commissie zal een programma van eisen opstellen voor net belang rijke recreatiecentrum. Men stelt zich voor dat het bos zich zal uitstrekken van Halfweg tot Je bebouwde kommen van Velsen en Haarlem. De gemeente besturen van de vier andere gemeen ten, die het voorstel met instemming hebben begroet, zyn van mening dat de verwezenlyking zo snel ais moge lijk moet geschieden. Baron van Hovei tot Westerflier heeft in dit verband ge zegd er naar te streven de eerste boom te planten in de tyd dat de eerste hei paal voor de uitbreiding van de Am sterdamse havens de grond ingaat. De bestuurscommissie zal de mo- gelykheden van het bosplan dat uiter aard miljoenen guldens gaat kosten, uitvoerig bestuderen. Het bos zal de recreatieve uitlaat moeten worden van de miljoenen mensen die in de industriecentra in de IJmond (petro chemische industrie) en daarbuiten werkzaam zyn. De eerste oriënterende byeenkomst in Halfweg werd bygewoond door waarne mers van Ryk en provincie. Tydens het overleg was men het eens over de wen- selykheid van een groene zone in het gebied dat een bos van schoorsteenpy- pen dreigt te worden. Vader Drees „the grand old man* van de P.v.d.A. heeft zonder de naam van de heer Nederhorst ook maar één keer te noemen hem des niettemin een stevige veeg uit de pan gegeven. Hij heeft n.l. in een interview over het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg een aantal beweringen gedaan, die lijn recht in tegenspraak zijn met 's he ren Nederhorsts beruchte brief. Op zich genomen is dat uitermate verheu gend. Eindelijk een gezagvolle socia listische stem, die alle demagogie wel ke de laatste maanden tegen de prinses gericht werd, doorbreekt en rondweg en open haar huwelijk bijvalt. Wie echter denkt aan het debat, dat woensdag over de toestemmings- wet in de Tweede Kamer gevoerd zal worden, vraagt zich met zorg af welke houding de P.v.d.A.-fractieleider (Ne derhorst) zal moeten innemen. Een dergelijke vermaning uit eigen gelede ren kan immers gemakkelijk tot ge prikkeldheid leiden. En uit geprikkeld heid volgt niet zelden halsstarigheid. Kortom, wij zijn er niet helemaal ge rust op. De toestemmingswet zelf zal er wel komen, maar staat ons mis schien een partijtje touwtrekken om Amsterdam te wachten, waarbij de P.v.d.A. zich van haar minderheids positie in deze zaak bewust tot het einde toe volhoudt? Het lijkt niet uitgesloten, aangezien ook de heer Drees de keuze van Amsterdam open lijk heeft afgekeurd. Was dat mis schien een „aangevertje"? In haar zo juist verschenen jaar verslag 1964 wijst de Verzekerings kamer een overheidsorgaan, dat belast is met het toezicht op de on derscheiden levensverzekeringsmaat schappijen er op, dat „een voort gaande, structurele verhoging van de AOW en de AWW een remmende in vloed op de ontwikkeling van de le vensverzekering zal uitoefenen". Men kan hierbij twee vragen opwerpen. Ten eerste: is de A.O.W. niet zelf een vorm van levensverzekering, ook ai ontbreken de elementen keuze en vrij willigheid? En ten tweede: betreft „de remmende invloed" niet juist die groe peringen, welke zonder A.O.W. wel het verzekerd kapitaal der maatschappijen zouden verhogen, doch niet in die mate dat daarmee hun eigen oude dag voldoende zou zijn gedekt? Als dit waar is, bewijst de opmerking van de Verzekeringskamer alleen de noodzaak van een „voortgaande, structurele ver hoging van AOW en AWW". Het Tilburgse meisje, dat tijdens een aanvankelijk geslaagde operatie in het St. Radboudziekenhuis te Nijme gen, een nieuwe hartklep kreeg, is zaterdag plotseling overleden. Over de oorzaken van dit sterven onthouden de behandelende geneesheren zich van commentaar. Dat lijkt ons onjuist. Men heeft ook niet geschroomd het aanbrengen van een nieuwe hartklep, die tijdens de operatie uit het weefsel van de patiënte zelf werd vervaardigd, in de openbaarheid te brengen. Als daarna toch een zo ernstige storing optreedt, dat zij de dood tot gevolg heeft, dan eist o.i. de medische ethiek, dat men ook op dat tragische ogenblik open kaart speelt. Niet meer of min der dan het vertrouwen in de genees kunst en haar beoefenaars staat op het spel. Zaterdag heeft men kunnen lezen hoe minister Vondeling het bezuini gingsmes gehanteerd heeft en bij alle departementen kleine plakjes van het budget heeft afgesneden tot een totaal bedrag van 70 min gulden. Bij alle de partementen min één. Defensie be hoeft geen dubbeltje te missen. En nu weten wij wel, dat de „operatie chirurg" een aardig centje heeft op geleverd, doch wie dagelijks met onze strijdkrachten te maken heeft, komt zelden onder de indruk van de zui nigheid, waarmee de gewapende macht rijkseigendommen ontziet. Het ware daarom niet onverstandig als een ka merlid straks in het voorlopig verslag de vraag opwierp waarom het depar tement met de hoogste uitgaven niet ook een paar miljoen zou kunnen be zuinigen. Alle grote strategen Ieren tenslotte, dat soberheid de gevechts kracht bevordert. Er is zaterdagavond voor het eerst sinds maanden rond het „Lieverdje" op het Spui te Amsterdam geen pro vo rel geweest. Publiek was er wel, doch toen er tegen half een 's nachts nog steeds niets gebeurd was, droop iedereen af. Alles bijeengenomen toch leerzaam. Een kleumend legertje volwassenen, dat geduldig staat te wachten tot die dekselse kwajongens weer onrust sto ken. Vragt 's nachts een slaperi provo- aan zijn vader, die de trap opstom- melt: „Waar komt U zo laat vandaan?" Volwassen antwoord: „Als jullie weer niets doen, waarschuw me dan. Ik heb een uur staan blauwbekken!" Ja, ja, die jeugd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1