haarlemsche courant en het kennemer dagblad Jn de kou staan, dat is niks voor een wielrenner" Eef Dolman na vier weken uit militaire dienst Muller niet bij laatste training Kxakelinj voor het Op bondsvergadering valt deel van arna ten ra fgema rdigden collega 's af Hogere amateurvergoeding afgewezen bestuur Bondsvoorzitter Schroder tot Ajax: „Wie wind zaait zal storm oogsten'' EDO: We spelen voetbal «SPORT" VERSCHIJNT ALS MAANDAG-BIJVOEGSEL VAN K NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE Veldman Voldoende OPLAAG: 62.000 MAANDAG 8 NOVEMBER I960 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 8 nov. Voor iedere speler had hij, Lesley Tal bot, de trainer van DWS, een Waarderende schouderklop en toen ze, zichtbaar weinig ver foeid, zich in de kleedkamer op banken neerzetten vatte hij *Ue waardering nog eens samen fet een „Well done boys". Een ooetje afzijdig echter zat Frans Geurtsen. Mistroostig staarde hij naar zijn voetbalschoenen. Op ziin fond verscheen géén lach na de Woorden van Talbot. Hij, de ko- ogsschutter van DWS, was he imaal niet tevreden. Achtmaal scoorden de Amsterdammers gis- !eren in de bekerwedstrijd tegen in de onderste regionen van S,® Tweede Divisie B verkerende ."O, en hij, het kanon, had niet keer het net weten te vinden, vrat aan hem. In een bijna 'nieken.de bede richtten zich de droeve ogen op de trainer. „Ik heb toch wel mijn best gedaan," klonk het ietwat beschroomd. „Ik heb toch alles geprobeerd. Overal heb ik op gelopen." „Natuurlijk jong," klonk Talbots stem, „alleen jij bent wat van slag. Let op, voor je het weet ben je weer in vorm." ZEIST, 8 november. In de Zeister bossen adem benemend schoon in hun herfst tooi hebben zaterdag de ama teurafgevaardigden van de KNVB verraad aan elkaar gepleegd. Het decor van de ontrouw was de al gemene bondsvergadering, die voor het eerst in het idyllische KNVB-sportcentrum werd gehou den het was dus niet de Ajax-rel daar werd nauwelijks meer over gesproken die de gemoe deren verhitte, maar de plotse ling oplaaiende broederstrijd bij de amateurs. Vonnis Merkwaardig Dat deze „ontrouw" onder de amateurs nog wel een staartje zal krijgen, lijkt ons zonneklaar. Dergelijke broedertwisten moe ten streng uitgebannen worden: het amateurvoetbal is er allesbe halve mee gebaat. MICHEL VAN GILS. ZEIST, 8 november „Wie wind zaait zal storm oogsten". Met deze woorden besloot voorzitter Toon Schroder zaterdag zijn kalme, waar dige kritiek op de voor velen zo onverkwikkelijke Ajax-affaire. De bondsvoorzitter laakte de Ajax-rel in zijn openingstoespraak, waarin hij ook sombere geluiden liet horen over de verregaande achteruit gang van de spelkwaliteit en de toenemende verruwing van het voet bal. 4flpWffljW GEURTSEN géén van de acht Later In de wat rustiger sfeer van de bestuurskamer, bleek Talbot toch niet helemaal content met de zege van 81. „Het was leuk", verklaarde hij, „we hadden op weinig tegenstand gerekend, en daarom enkele experimenten toege past, als bijvoorbeeld Pijlman dan weer links en dan weer rechts te laten ope reren, maar de tegenstander was te zwak, wij kunnen nu nog geen conclusie trekken". De uitslag schonk hem na tuurlijk voldoening- Maar toen een van de bestuursleden naar voren bracht dat dit de wedstrijd voor Frans Geurtsen had moeten worden, dat hij minstens vier doelpunten had moeten scoren want dan zou misschien zijn zelfver trouwen zijn teruggekeerd, had de goedlachse Brit dadelijk een excuus voor zijn pupil. Geurtsen, zo legde hij uit, had de taak van Vonhof met Burgers geblesseerd tijdens de training overgenomen. Maar de immer als spits optredende midvoor bleek de kunst van het spelverdelen volledig te missen. Nimmer bereikten zijn voor zetten de medespelers. En gaande de wedstrijd zakte Frans Geurtsen af tot een bedenkelijk peil. Zelfs zijn ge vreesde kanonschoten devalueerden tot zielige „losse flodders". En in de kleedkamer van EDO? Heer ste daar een mineurstemming? Nee. in tegendeel. Rustig zagen de Haarlemmers de grote nederlaag onder ogen. En toen een opgewonden supporter, die tot hen was doorgedrongen, de spelers met hef tige verwijten overstelpte, weerlegden zij hem met een bijna onnatuurlijke kalmte. „Nee, klonk het antwoord „na tuurlijk konden wij de onverwachte voorsprong die we in het begin van de wedstrijd kregen een fraaie doorloop van Slisser niet handhaven. Daarvoor was het spel van DWS te intelligent. Daarvoor ook schoten wij te veel tekort" „Jullie hadden alles moeten doen om de nederlaag zo klein mogelijk te houden", klonlk weer de opgewonden stem. „Wij «pelen voetbal", luidde het bedaarde antwoord, „dat wil zeggen dat we het vertikken om met zijn elven voor het doel te gaan liggen". En dat was dan de verdienste van het onfortuinlijke EDO. Nimmer werd de strijd onsportief. De Haarlemmers speelden en lieten- spelenn. Het scoreverloop: 5 min. Slisser 01, 12 min. Rensenbrink 11, 17 min. Boo gaard 21, 30 min. v. d. Loop 3—1 rust. 46 min. Israël 41. 54 min. Rensebrink 51, 60 min. Lens 61, 72 min. Boo gaard 71, 80 min. v. d. Loop 81- De heer Schroder was eigenlijk de enige, die ln de bondsvergadering nog serieus aandacht schonk aan Be Ajax- zaak. De bondsvoorzitter zei o.m.: „Na de zeer teleurstellende prestatie van het Nederlands elftal tegen Zwitserland. ROTTERDAM. 8 nov. Vier weken slechts heeft Nederlands amateurkampioen op de weg Eef Dolman het militaire pak gedra gen. Vier voor Eef Dolman slo pende weken. Enige dagen terug Werd Eef Dolman wegens „tekort aan aanpassingsvermogen" uit de militaire dienst ontslagen Thuis in Rotterdam zegt Eef Dolman: „Ik werd daar stapelgek. e hele dag sjokken, in de kou 'aan; «at is niks voor een wiel- e*mer. jk knapte helemaal af. toekomstplannen, zoals ge- tje°°n|ijk vastomlijnd, zijn ambi- WÏÏ: „Nog één jaar als amateur, kfjjb ik een goede aanbieding Pep 's-Winters naar Antwer- kau' wainen op de baan: als het Vo0r c°ntracten zien te krijgen y e«n paar baanwedstrljden". dams„V»'Kt wilskrachtige Rotter- "aar „5"*; „f het voorjaar leven mee klassiekers. Proheren om de -j- k°men naar de Ronde van één kee en ->a noe eens pioen pr°beren om wereldkam- Worden bij de amateurs". Opmerking in de kantlijn: Toen Eef Dolman na de Ronde van Duitsland in Nederland terug kwam toonde hij zich zeer vol daan. Tot een groepje ingewijden zei hij toen: „Dat parcours op de Nürburgring bevalt mij uitste kend. Het ligt me. Ik heb er nu gereden De ingewijden wis ten dat het amateurkampioen schap op de weg het komende jaar op de Nürburgring betwist wordt, want de wereldkampioen schappen wielrennen (voor de al lerlaatste keer voor profs én ama teurs) worden het komende jaar in West-Duitsland georganiseerd. Zó is Eef. Als hij zich eenmaal wat in z'n kop heeft gezet, valt het er moeilijk uit weg te pra ten. Klasserenner Dolman had al voor hij op 5 oktober als dienst plichtige was opgeroepen, een he kel aan de dienst. Hij voelde het als een rem op zijn toekomst, zijn toekomst als gróót renner. FRANS NTPELS Met een fraaie duik poogt doel man Dekker van EDO de bal nog te grijpen. Dat deze sprong tevergeefs was toont overduide lijk de foto onder. De maker Piet Boogaards (in het wit) van DWS is reeds op weg naar de midden cirkel. Veel belangstelling trok deze bekerontmoeting zo te zien niettoch komt het niet iedere week voor dat de DWS-vuurlinie acht maal raak schiet! ZEIST, 8 nov. Voor de dinsdag te houden laatste centrale training van het Nederlands elftal voor de wed strijd tegen Zwitserland zijn vijftien spelers uitgenodigd, te weten: Pieters Graafland. Veldhoen, Kruiver, Fran sen, Moulijn (allen Feyenoord), Flinke- vleugei, Israël, Burgers (allen DWS), Schrijvers, Pijs, Verdonk (allen PSV), Lazeroms, Ejjkenbroek. Doesburg (al len Sparta) en Swart (Ajax). Muller van Ajax is dus niet geselecteerd. heeft Ajax, bij monde van zijn voor zitter de heer Van Praag, kritiek geuit op de voorbereiding van Oranjes elf. Ik kan u zeggen, dat die voorbereiding even goed is geweest, als bij alle ander» wedstrijden. De bondscoach kan de ge selecteerde spelers geen techniek meer bijbrengen, hij kan alleen de tactiek met hen bespreken. Als alle goede op zetten ondanks alles niet succesvol blij ken, Is dat niet de schuld vaD de leiding, maar van de spelers, die niet in de Juiste stemming waren. Ik ben er van overtuigd, dat de heer Van Praag zijn kritiek goed heeft bedoeld en daarom nemen wij hem zijn uitlatingen niet kwalijk. Maar als de heer Van Praag j! ffPS wel in zijn openingswoord zei, dat hij onervaren was, van te voren met ons contact had opgenomen, hadden wij nem dingen over de Amsterdamse lie verdjes kunnen vertellen, waarvan de neer Van Praag geschrokken zou zijn. Maar vast staat, dat wat gebeurd ts, zich nooit meer zal mogen herhalen." Deze veroordeling van de Ajax-affaire was voor de bondsafgevaardigden ken nelijk voldoende. Er werd door niemand meer vurige taal gesproken, algemeen werd naar voren gebracht, dat de reactie van de pers op de Ajax-zaak duidelijk had aangetoond, wat men van deze Ajax-revolte moest denken. Ook de heer Van Praag hield zich op de vlakte. Hij betrad wel een keer het spreek- gestoelte, maar hij repte toen met geen enkel woord over „zijn zaak". Ontrouw onder amateurs... De kloof tussen de amateurafgevaar- den trad aan het licht, toen er gestemd moest worden over het voorstel de ama teurvergoeding van 3000,te verho gen met een extra van 1500 gulden, met dien verstande dat dit extra geld uit betaald wordt als het contract van de amateur, die naar de rijen van de profs is overgegaan, na een jaar wordt ver lengd, dus m.a.w. als de amateur ken nelijk goed terecht is gekomen in hel betaalde voetbal. Dit voorstel, dat in de algemene vergadering van de amateurs met algemene stemmen was aanvaard kon plotseling geen genade meer vin den in de ogen van een groep amateur afgevaardigden, van wie de heer J. C Brinckman de woordvoerder was. Deze groep stemde tegen het voorstel en tor pedeerde het hiermee onmiddellijk, want de sympathie, die de profafgevaar digden voor deze amateurvergoeding konden opbrengen, was maar heel ge ring. Het voorstel werd met 56 tegen 30 stemmen en een blanco van de baan geschoven. Daarvoor was een voorstel van de plotseling opstandige amateurgroep ook al weggevaagd met een stemmen verhouding van 5928. Dat voorstel, dat behelsde de amateurvergoeding zonder meer van 3000 op 5000 guiden te brengen (dus zonder het voorbe houd van een slagen in het betaalde voetbal) kon de profhoek helemaal niet bevredigen. Maar dat was een goed recht van de profafgevaardigden Dat echter de opstandige amateurs hun eigen belangen in de steek lieten door geen steun meer te verlenen aan het voor profs minder „hete" voorste) van de extra 1500 gulden, was rond uit onzinnig. Dat was verraad aan de eigen zaak. De kleine kans, die er was, om die 1500 gulden er door te krijgen, werd op die manier grondig om zeep geholpen. JASPERS van te voren ingelicht Hoe was dit alles mogelijk? Om enig licht in de duistere affaire te laten schijnen, moeten we eerst de achter gronden verklaren, die leidden tot de beide „verhogings"-voorstellen. De drijf veer tot het officiële voorstel, zoals ge zegd aangenomen in de algemene ver gadering van de amateurs, lag in de grote stijging van het loon- en prijspeil sinds 1954, toen de 3000 guiden vergoe ding gecreëerd werd. De heer J. Jas pers, die zaterdag tijdens de bondsver gadering het standpunt van de amateurs formuleerde, noemde de voorgestane verhoging een onontkoombare conse quentie van de harde cijfers en hij verklaarde nadrukkelijk dat dit meer betalen geheel los moest worden gezien van de ethische en morele normen van het amateurvoetbal. De realiteit van het dagelijkse leven eist domweg een ho gere vergoeding en daarmee uit. De heer Jaspers gaf van die realiteit nog een treffend voorbeeld, toen hij ver klaarde, dat de terreinhuren de afge lopen maanden met 50 tot 100 zijn gestegen. Na het betoog van de heer Jaspers, dat diverse profafgevaardigden toch alleszins redelijk in de oren moet heb ben geklonken. vroeg de heer J. C. Brinckman, districtsbestuurder van West II, het woord. Hij gaf te kennen, dat hij die extra 1500 gulden maar een minne zaak vond, hij wilde de amateur vergoeding zonder meer op 5U0U,— zien. Hij baseerde zijn verhoging op heel ander gronden dan de heer Jaspers had gedaan. De voornaamste reden, waarvoor voor hem de amateurvergoe ding drastisch omhoog moest, was het dwingende verlangen de rem op de wassende stroom van amateurs naar profs te versterken. Toen de heer Brinckman zijn voorstel ontvouwde, werd onmiddellijk duidelijk, dat het geen schijn van kans zou hebben. Im mers: over het officiële amateurvoor- stel (heel wat minder vergaand dus) hadden de profs onlangs al met 11631 stemmen hun veto uitgesproken? De stemmingen, die na de betogen van de heer Jaspers en de heer Brinck man volgden, velden definitief het von nis over de voorgestelde verhogingen. Het afwijzen van Brinckmans voorstel was onontkoombaar, maar waarom steunde de Brlnckman-supporters het „1500 gulden voorstel' niet, toen hun voorstel afgewezen was. Wilden zij dan helemaal niets voor de amateurs uit het vuur slepen. Na afloop van de verga dering vroegen w(j de heer Brinckman om commentaar. Hij zei: „Wij vonden die 5000 gulden absoluut noodzakelijk. Wij stonden op het standpunt: 5000 gui den of niets. Ik weet wel, dat dit voor stel helemaal niet haalbaar was, maar wij wilden alléén met die 5000 gulden genoegen nemen. Wij wilden, dat de vergadering massaal voor de nogere vergoeding was, nu dat niet zo bleek, hebben wij ook tegen die extra 1500 gulden gestemd. Wij vonden het niet Juist met een kleine minderheid van het betaalde voetbal mee te gaan. Een uiterst merkwaardig standpunt, ZEIST, 8 nov. Sedert jaar en dag is het gewoonte dat tijdens dt jaarlijkse bondsvergadering van de KNVB aan de kampioenen van Neder land en de winnaar van de KNVB- beker de gouden medailles waarop de clubs recht hebben en de wisselprij- zen van „De Zwaluwen" worden uit gereikt. Sedert jaar en dag ook krijgt de bondspraeses nadat hij zich van zyn plicht heeft gekweten slechts ten hoogste een vriendelijk weerwoord. De heer J. Klinkers, voorzitter van Rios 31 uit het landelijke Pey bij Echt heeft met die traditie gebroken. De vertegenwoordigers van Feyen oord en Excelsior '31 uit Rijssen (kam pioen zaterdagvoetbal) mochten het bij enkele woorden van dank laten, de blonde Limburger huldigde ken nelijk het standpunt dat het beter is te geven dan te ontvangen. In ruil voor de gouden medaille en de zilve ren wisselbokaal van De Zwaluwen werd een grote doos aangedragen. ,,Een klein present voor de leden van het bondsbestuur", verduidelijkte de trotse voorzitter van de kampioen van het amateur voetbal. Het bleken bussen met echte krakelingen te zijn, het „nationale'' produkt waaraan Pey-Echt, naast de omstandigheid dat het de plaats is waar Rios '31 do. micilie houdt uiteraard, een aanmer kelijk deel van zijn bekendheid dankt. om het voorzichtig uit te drukken. Da neer Jaspers, die wij ook om com mentaar vroegen en e;e reens voor ae vergadering over de komende revolte was ingelicht, was heel ver- ontwaardigd. Hij zei: „Het is duidelijk, dat dit consequenties zal hebben. In de algemene vergadering van de ama teurs was ledereen het eens met net 1500 gulden voorstel, ook de heer Brickman. En nu krijgen we dit. Het is zonder mee- gebleken, dat West II altijd ai deze richting heeft uitgewiid." Ook de heer J. J. Egbeits, voorzittei van de amateurs, sprak zijn grote be vreemding uit over de gang van zaken. ,£r was mij hier niets van oekend" ze! hij, „net heeft mij heel erg ver- oaasd." Geurtsen: géén van de acht...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9