Den Uyl overweegt maatregelen I Biefstuk een gld per kg te duur t oestemmings- wet morgen in Kamer Verschil in prijs te groot t Noorse coaster gezonken, één man vermist Opperrechter van Rhodesië naar Londen Zwolsman blijft alleen over Onenigheid in het bestuur van E.M.S. Peter Post mogelijk in Amsterdams echtpaar in V.S. gedood Vleesprijzen Titels VUURDOOP Angstproef met hond kost hijna hangar Rehabilitatie voor kardinaal Mindszenty Financiën Actie VVV-attentie voor beroofde bisschoppen En: VERDACHTEN VRAGEN CLAUS ALS GETUIGE Italiaan in Zandvoorts hotel gearresteerd Vader vindt kind dood in gracht Bij auto-ongeluk Wellicht vertrek naar Rome Het nieuws VANDAAG Prijsverschillen Aanvaring tijdens mist bij Vlissingen Van moord verdacht Nieuwe leden Rustig weer vu n Voor modieuze dames- en teenerkleding DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32198 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 nov. De toe- Vemmingswet en de naturalisatie- ^'et, de laatste tijd voorwerp van Uitgebreide discussies, zullen mor- |en in de Tweede Kamer aan 06 orde komen. Men moet er rekening mee houden, dat min- 'tens 15 van de 150 kamerleden *üllen tegenstemmen. Voor eën beschouwing over deze *h inherente zaken zie pagina 5. Verder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 9 nov. Minis ter Den Uyl van Economische Za ken overweegt maatregelen tegen de slagers als blijkt dat de richt lijn van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf waarin wordt aan gedrongen op opmerkelijke daling van de voornaamste rundveeprij- zen niet dat resultaat heeft wat hij ervan verwacht. Wat de var kensvleesprijzen betreft wil de minister zijn standpunt binnen kort kenbaar maken, zodra een onderzoek hierover is afgesloten. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid mej. Kessel (PvdA) Hij heeft de Tweede Kamer boven dien een nota over de vleesprijzen aangeboden. Gerrit van TriestNeder lander van geboorte, is vanuit zijn woonplaats New York naar Amsterdam ge vlogen om er de hoofdrol te spelen in de musical Oklaho madie de KRO in de jubi- leumweek 27 november) op het scherm brengt. Thérèse Stein- metz is zijn tegenspeelster in deze muzikale comedie. 11 It'UWS ADVERTENTIFTAR!£c 30 cent oer millimeter» hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per weel 3,45 pet maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5. telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3. telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef 22 13 55. PRIJS VAN RUNDVLEES MOET OMLAAG ^VVWWWWWWW^^V Misschien is het „Tover tapijt van Vorenkamp" wel het klapstuk van de Europort-expositie in de Rotterdamse Ahoyhal. Een deel er van dobbert rustig rond in een kunstmatig miniatuurzeetje. Je kunt er op staan zonder natte voeten te crijgen. Je kunt er zelfs in een stormachtige zee mee van een wisse verdrinkingsdood gered worden. Wordt dit een nieuw spec taculair reddingsmiddel ter zee? In New Orleans hoopt dat de 72- jarige uitvinder, de Amerikaanse Nederlander E. R. Vorenkamp. In Nederland „duimt" de specialist in het redden-op-zee, de kapitein- luitenant-ter-zee H. M. Juta voor „het Tovertapijt". Over het waar om vindt U een relaas op pag. 5. De transactie van Zwolsman mag uniek genoemd worden in de Nederlandse financiële wereld. Het vertrouwen in de EMS schijnt geschokt, maar dat kan volgens onze verslaggever hersteld wor den, wanneer er meer openheid komt. Zie pagina 5. Paus Paulus heeft de concilie vaders advies gevraagd voor een nieuwe vasten- en aflaatpraktijk, omdat de huidige kerkelijke re gels verouderd zijn. Zie pagina 7. Bij Sparta heeft nu ook de vierde prominente Antilliaanse honkballer de Rotterdamse club vaarwel gezegd. Hudson John, eerste honkman van de Sparta nen, verklaarde ons gisteren dat hij weggaat, omdat hij gewoon niet meer wil honkballen. Het heeft er echter alle schijn van, dat John, wiens schoonvader be stuurslid is van Storks, volgend jaar voor deze Haagse club zal uitkomen. Voor meer nieuws over dit nieu we verlies voor Sparta verwijzen wij u naar de sportpagina. Daar treft ii ook een interview aan met de renner André van Middel koop, een miskend coureur, die vol bezieling vecht voor een plaats aan de top. Om dat doe) te bereiken wil Van Middelkoop tot de rijen der profs toetreden Een beeldhouwer gaat In de film, zonder zijn werk aan de kant te zetten. Meer over hem kunt u lezen op onze R.T.V.-pagi- na, waar tegens een functie-wisse ling bij Phonogram uit de doeken wordt gedaan. Pagina 2 staat vandaag in het teken van de Miss Brilverkiezin- gen. Wie de winnares geworden is kunt u lezen in onze rubriek voor de vrouw „Op Zijpaden". Regionaal nieuws op pagina 3. De richtlijn van het Bedrijfschap is tot stand gekomen in overleg met het ministerie. Zoals wij gisteren in het grootste deel van onze oplage reeds meldden is de mededeling bedoeld voor die bedrjjven die de daling van de in koopprijzen niet of niet voldoende hebben doorberekend. Voorts wordt er van uitgegaan dat de inkoopprijzen ge lijk blijven. In het communiqué van het Be drijfschap wordt gesproken over „vleesverkopende bedrijven" en niet over „slagersbedrijven". Op deze wij ze geldt de mededeling ook voor an dere dan slagersbedrijven, zoals su permarkten. Volgens de slagers lig gen de vleesprijzen daar niet lager dan in de slagerij. De minister vestigt in zijn nota aan de Tweede Kamer de aandacht op de aanzienlijke prijsverschillen in dezelf de vleessoorten in verschillende sla gerijen. Deze verschillen hangen vol gens de minister onder meer samen met kwaliteitsverschillen en verschil len in service. Uit 86 waarnemingen in juli gedaan Is de minister gebleken dat de prijzen van rosbief liggen tussen 2,98 en 6 per pond, van doorregen lappen tussen 1,75 en 3,75, van hamlappen tussen 2,75 en 4,50, en van schoudercar- bonade tussen 1,98 en 3,75 per pond. De prijzen per gemeente verschillen ook aanzienlijk. De prijs die de huisvrouw in juli, augustus en september voor biefstuk moest betalen ligt volgens minister Den Uyl een gulden of meer rer kilo gram boven de prijs die hij aanvaard baar vindt. Voor andere vleessoorten die hij in een aantal tabellen noemt liggen de prijzen minder dan een gul den boven de aanvaardbare prijs. Bij het onderzoek is uitgegaan van de prijzen in een basisperiode, waarin de bedrijfsresultaten van de slagers vol gens de minister op redelijke hoogte lagen. Voor rundvlees is die basisperio de het kalenderjaar 1963, voor varkens vlees het jaar september 1962 tot en met augustus 1963. Als redelijke bruto winst is aangenomen 22 procent van de omzet. Rekening houdend met de er varing dat de winst op rundvlees in de regel iets hoger is dan die op varkens vlees en mede gelet op de verbruiksver- houding is het percentage van 22 ge splitst in 25 voor rundvlees en 20 voor varkensvlees. De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zijn het met het berekeningssysteem van de minister niet eens. Zij menen dat zowel voor rund- als varkensvlees 1962 als basisjaar moet worden genomen. In de eerste maanden van dit jaar waren de omzethoeveelheden ongeveer acht procent hoger dan in 1964. De geldomzetten waren elf procent hoger. Het verschil tussen beide percentages moet voor een deel worden toegeschre ven aan de voortgezette prijsstijging van rundvlees met 7.2 procent, die niet geheel gecompenseerd werd door de prijsdaling van varkensvlees met 5.8 procent, aldus de minister in zijn nota. (Advertentie) niet duur wet heerlijk VLISSINGEN, 9 nov. De Noorse kustvaarder John Knudsen is hier van morgen op de Westerschelde gezonken na een aanvaring bij mist met de kust vaarder Unden van de N.V. Romulus Verenigde cargadoorsbedrijf te Amster dam. Acht bemanningleden van de Noor zijn door de Belgische sleepboot Scal- dis aan boord genomen. De machinist wordt vermist. Hij schijnt over boord gesprongen te zijn. De reddingsboot uit Brekens en een aantal andere schepen zoeken naar hem. De Noorse kustvaarder (295 brt), af komstig uit Bei gen, zonk binnen zeven minuten. Het schip, dat voor anker lag, werd in dichte mist door de Neder landse coaster overvaren. De naam van de ermiste chef-machinist is Klau- sen. De overige Noren zagen kans de sloep te strijken. AMSTERDAM, 9 nov. Twee Am sterdammers, een stenograaf en zijn buurman, een boekhouder, zijn gedag vaard op 24 november zich voor de kantonrechter te verantwoorden voor de hun ten laste gelegde ordeversto ring, op 3 juli tijdens de rondvaart van prinses Beatrix en Claus von Ams- berg een spandoek uit een raam aan de Herengracht te hebben gehangen met het woord Republiek. Beiden hebben gisteren een schriftelijk verzoek ge richt tot de officier van .justitie de heer Claus von Amsberg als getuige a de charge te dagvaarden. Zij veronderstel len dat de heer Von Amsberg dit doek heeft opgemerkt en zouden hem wil len vragen of hij iets van ordeversto ring heeft gezien. De officier van Justitie, mr. J. r. Hartsuiker, gaf als commentaar dat hij nog niet met zekerheid kon zeggen of inderdaad tot die dagvaarding wordt overgegaan. Hij zal eerst van de stuk ken kennis moeten genomen hebben. De beide gedagvaarden worden bij gestaan door het Eerste Kamerlid mr. G. J. P. Cammelbeeck, die op verzoek van zijn vriend prof. W. H. ïvagel als verdediger optreedt. SALISBURY, 9 nov. (UPI) De op perrechter van Rhodesië is bereid naar Londen te reizen om er met Britse lei ders te praten, hoewel zjjn regering het verzoek van de Britse premier, Harold Wilson, een nieuw gesprek over de onafhankelijkheidskwestie te hou den, heeft afgewezen. Het verrassende besluit van de op perrechter, Sir Hugh Beadle, werd aan de pers meegedeeld door pre mier Ian Smith, kort nadat deze had verteld de jongste voorstellen van Wilson te hebben afgewezen. ZANDVOORT, 9 nov. Op verzoek van Interpol Rome heeft de Zandvoort se politie in een hotel, waarin hjj werk zaam was, een veertigjarige Italiaan aangehouden. De Italiaan wordt in zijn land gezocht als dader van of mede plichtige aan doodslag met voorbedach ten rade. Voorts wordt hem ten laste gelegd bedreiging, poging tot inbraak en diefstal van vier schapen. Betrok kene verzette zich bü zijn aanhouding niet. In afwachting van verzoek tot uitlevering is de man ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Haarlem. GRONINGEN, 9 nov. In een gracht in het Noorderplantsoen alhier is gis teren de tweejarige Eerke Bos ver dronken. Het kind was al een paar uur zoek. De vader zag het in het water liggen. DEN HAAG, 9 nov. Drie leden van de bestuurscolleges van de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) zijn gisteren afgetreden, om dat zij het niet eens zijn met de plannen van de heer Zwolsman. Prof. mr. W. C. L. van der Grinten en mr. W. C. Treurniet zullen niet langer deel uit maken van de raad van commissaris sen van de Zwolsmangroep en van de E.M.S., terwijl de heer D. de Roojj uit de raad van bestuur is getreden. Dit betekent dat alleen de heer Zwols man en diens zuster, mej. P. Zwols man van het oude bestuur overblijven. Zoals wij gisteren reeds in een ge deelte van onze oplage meedeelden zal de Zwolsmangroep aandeelhou ders E.M.S. aanbieden hun aandelen om te wisselen in 6 pct-converteer- bare obligaties. Voor een bedrag van 100 gld. aan aandelen kan voor 300 gld. obligaties verkregen worden. De Zwolsmangroep doet dit aanbod als houder van de meerderheid van de aandelen E.M.S. aan de overige hou ders van deze aandelen. Na vijf jaren kunnen de converteerbare obligaties weer in dezelfde verhouding in aande len worden omgezet. Voor de dienst en aflossing van de lening stelt de Zwols mangroep zich garant. De lening zal onder trustverband worden gesteld. Notering ter beurze van Amsterdam wordt aangevraagd. Zoals eerder gemeld, doet de Zwols mangroep (in wezen de heer R. Zwols man) dit aanbod om eindelijk rust te brengen in de troebele sfeer die reeds een tijdlang rond de aandelen E.M.S. heerst en die voorai veroorzaakt werd door speculatie. Was de koers in janu ari van het vorig jaar opgedreven tot 415, nadien is door allerlei omstandig heden (de positie van de onroerend goed-markt en de hele en halve waar heden over de liquiditeitspositie van de maatschappij) de notering tot een diep tepunt van 160 gedaald. Voordat vrij dag de notering in aandelen E.M.S., we gens geruchten over het onderhavige aanbod, werd stopgezet, noteerde EMS 166. Het omwisselingsaanbod is voor de heer Zwolsman van meet af aan meer een persoonlijke zaak geweest dan een vennootschappelijke, „want ik ben per soonlijk verweven met de E.M.S.", zo verklaarde hij. Naar de opvatting van de heer Zwolsman moet een n.v. wor den gezien als „een geheel van aan deelhouders". Zijn mede-bestuurders deelden de ze mening in principe niet. Zij zagen geen aanleiding tot 'ngrjjpen in de beurssituatie en meenden dat zo'n si tuatie vanzelf weer moet opklaren zon der dat het bestuur van de betrokken n.v. ingrijpt. De heer Zwolsman heeft voor alles overwogen dat een belangrijk deel van de aandeelhouders E.M.S. een speciale categorie vormt, die norma liter niet tot de potentiële aandeel houders kan worden gerekend. „Toen deze in de puree kwamen te zitten, stond er voor mij maar één weg open", aldus de heer Zwolsman. Aan de nog dit jaar te houden bui tengewone vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgesteld tot leden van de raad van bestuur te benoemen de heren dr. J. J. Goudsmit, A. Klis ters en Ph. Verhagen Metman, die reeds gedurende enige jaren belangrij ke functies bij de E.M.S. vervullen. (Zie ook pagina 5) Weersverwachting tot woensdagavond Overdrijvende wolkenvelden met in de zuidelijke provincies kans op enige regen. Elders op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige, in hoofdzaak oostelijke wind Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG: Zon: 7.51—16.57 Maan: 17.42—9.19 AMSTERDAM, 9 nov. De moge lijkheid bestaat, dat baanspecialist Peter Post het komende wieierseizoen in de ploeg van Rik van Looy (Solo Superia) wordt opgenomen. Enkele we ken geleden is Post herhaalde malen met de keizer van Herenthals in be spreking geweest. Deze onderhandelin gen werden doorkruist door de zesdaag sen van Dortmund en Frankfort. In die periode onstonden de geruchten, dat Post zijn naam aan een nieuwe Bel gische wielerstal zou verlenen. De speculaties bleken onjuist. Peter Post verklaarde vandaag dat er grote kans bestaat dat hij bij Van Looy gaat rijden. „Wij zijn oude vrienden. Wij hebben weliswaar een fikse ruzie ge had, maar die onenigheid is uit de weg geruimd. Tijdens de zesdaagsen van Gent en Brussel zullen de afge broken besprekingen worden hervat.' In de zesdaagse van Gent heeft Peter Post het nieuwe Belgische wielerfeno- meen Patrick Sercu als koppelgenoot, in Brussel rijdt hij met wereldkam pioen Tom Simpson. Zijn eigelijke kop pelgenoot Fritz Pfenninger he^ft ver plichtingen op Westduitse banen. LA PORTE (Indiana) 9 nov. (UPI) Drie personen, onder wie het echtpaar B. Winter uit Amsterdam, zijn giste ren omgekomen bij een verkeersonge luk nabjj La Porte in de staat Indiana. Het echtpaar (de nian 28 en zijn vrouw 31 jaar) woonde sinds enige tijd te East Lansing in Michigan. Het echtpaar slipte in een kleine auto op de natte weg. De auto werd gegre pen door een grote vrachtauto. Het derde slachtoffer was een Amerikaan. Minister Oen Uyl heeft gedreigd het mes er in te zullen zetten, in de vleesprijzen wel te verstaan. De sla gers mogen eerst nog proberen om zelf hun prijzen door de gehaktmolen te halen. Slaagt deze operatie niet naar wens van het departement van Economische Zaken dan wordt van hogerhand ingegrepen. De opschud ding rond de vleesprijzen dateert niet van vandaag of gisteren. Al enkele jaren is ook onder de slagers enige deining gaande met gevolg dat. ook bij gelijkblijvende kwaliteit de prijzen enorm uiteenlopen. Het wil ons voorkomen, dat minder slagers de oorzaak zijn van het nu eerst recht bij het publiek gewekte vertrouwen, dan wel het bedrijfschap, dat de prijzen niet straf genoeg in de hand gehouden heeft en zich nu onder druk van het departement in eigen vlees moet snijden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 9 nov. Een veer tienjarige jongen die gistermiddag in een grote landbonwhangar te Wol- phaartsdijk op Zuid-Beveland aan het spelen was met zjjn hondje, wilde eens zien of het beestje bang was voor vuur. Hij stak daartoe een hoop stro in brand. De gevolgen waren even an ders dan hij verwacht had. Niet de hond. maar hij zelf vluchtte bleek van schrik de hangar uit, die binnen luttele seconden een laaiende vuurzee was. De schatle was aanzienlijk: verloren gin gen twintig ton stro, een dorsmachine werd geblakerd en van het golfplaten dak van de hangar zal ongeveer 250 vierkante meter moeten worden ver nieuwd. BOEDAPEST, 9 nov. (KNP). Het Westduitse persbureau KNA verneemt uit gewoonlijk betrouwbare bron, dat de Hongaarse regering bereid is kardi naal Mindszgnty toe te staan naar Rome te vertrekken. Een lid van het Polit buro zou dit aan een van de bisschop pen hebben meegedeeld. De Hongaarse regering zou ook bereid zijn tegemoet te komen aan de steeds gestelde eis van kardinaal Mindszenty tot volledige reha bilitatie. Deze kwestie zou reeds bespro ken zjjn. De regering zou een verklaring willen afgeven, waarin aan de eis van kardinaal Mindszenty wordt voldaan. Kardinaal Mindszenty, die ln decem ber 1948 tot levenslang werd veroor deeld, maar bij de Hongaarse opstand werd bevrijd, leeft sedert 1956 in het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Boedapest. In een vraaggesprek met het NKV orgaan „Ruim Zicht" is minister Von deling van leer getrokken tegen de lange lijst van titels, zoals deze in iedere zakagenda staat vermeld. Het Kabinet is al bezig deze waanzinnige lijst te bekijken, aldus de bewindsman. Hoewel wij er van harte mee in stemmen, dat in de onwezenlijke sta tussymboliek van langademige titels drastisch gesnoeid wordt veroorloven wij ons toch twee opmerkingen. In de eerste plaats is de strijd tegen de titulatuur niet een initiatief van dit kabinet, maar was ook het vorige er mee bezig. Een vervolgens wil het ons voorkomen, dat deze kwestie toch ook weer niet zo urgent is, dat het hele kabinet er zich diepgaand over moet beraden. Er zijn belangrijker dingen aan de hand en in een land met zoveel reeds bestaande commissies over al lerlei zaken kan er nog best een „ti- telcommissie" bij. In het zelfde vraaggesprek heeft mi nister Vondeling zich een opmerkelij ke uitlating laten ontvallen. Opmerke lijk omdat noch nimmer uit de P.v.d.A. de wens naar voren is gekomen, dat de KVP een minister van Financiën moest leveren, aan een kabinet waar in K.V.P. en P.v.d.A. samengingen. Financiën was immers altijd een van de portefeuilles, waarop de P.v.d.A. altijd al op de voorhand beslag legde. Men zou aan de uitlating van mi nister Vondeling de conclusie kunnen verbinden, dat het beheer van 's lands schatkist hem toch niet erg is mee gevallen. In elk geval is het een op merking om te onthouden wanneer in een der volgende kabinetten P.v.d.A. en K.V.P. weer samengaan. De handtekeningenactie van het co mité verzoekschrift Staten Generaal, gericht tegen het huwelijk van prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg heeft slechts een pover resultaat op geleverd. De leiders van de actie heb ben zich beijverd onmiddellijk met een hele reeks oorzaken voor het misluk ken van hun actie voor de dag te komen. Vrees voor weerwraak van de zijde van werkgevers en overheid zou de voornaamste reden zijn vol gens de initiatiefnemers van de actie. Men moet wel heel naïef zijn om daar vandaag de dag nog in te kunnen ge loven. Of zo blind, dat men gewoon niet ziet, dat het Nederlandse volk met een schouderophalen aan de actie is voorbijgegaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiniiiiii (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 9 nov. De organisatie, die het vreemdelingenverkeer in Napels en Rome bevordert, heeft een echt Itali aanse geste gedaan. Mgr. Schneiders en mgr. Broers, die onlangs in Napels van hun koffers met daarin hun ponti ficalia werden beroofd, kregen ieder toegestuurd een zeer fraaie en degelij ke leren koffer en daarin bevonden zich een bortskruis met ketting, een paars petje, een paarse cingel en als smarte- geld een collectie mooie platen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1