Schroder m- keek toe hij training Kritiek op Tschenscher Standen in België en Engeland Gebroeders Snijders niet naar Nederlandse titelstrijd WIELER-WERELD Doelpunt in laatste minuut bracht Schotten winst (1-0) Back Greig scoort, Derry City toch tegen Anderlecht Partizan pas laat naar zege van 3-0 Wegcoach Joop Middelink: Bondscoach Denis Neville houdt Oranje-team tot zaterdag geheim door Frans Nypels Voor sporttoto - Defensieve opzet Italië mislukt Zeker van plaats Arbiter Zwitserland tegen JNederland Verlies voor Fort una Taai Werder Bremen buigt moeizaam Amsterdammer blijft bij Wielerbond Doorrijden Opgeschreven Vertrouwensman Laag verzet WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 11 een speciale verslaggever) ZEIST, 10 november. Te genspoed is de doodsteek van de sl o rdigheid. Als het ergens echt gaat, worden de lippen ^erzegeld en het stilzwijgen krwu ^an gekoesterd als een v ^"aar kleinood. In die sfeer 1a"Verborgenheid is het Neder- us elftal nu gekomen. Het Searn> dat zondag tegen de Zwit- rs uitkomt, is reeds samenge- eid, maar voetbalminnend Ne- erland zal tot zaterdag moeten achten om te weten wfe de uit- erk°ren helden zijn. Waarom dit ^gebruikelijke stilzwijgen? Op le vraag reageerde Denis NeviT e' O^njes enthousiaste bonds- °ach, als volgt: „Ik wil niet eer> dat er van tevoren kritiek aP mijn elftal komt. De vorige Ger ben ik tegenover iedereen 20 openhartig mogelijk geweest en Wat was het resultaat? Een tortvloed van verwijten, die de Jongens zeker niet goed heeft ge- ^aan. Ook ik was achteraf de ge- eten hond en daar pas ik voor- P Zwitserland moeten de spe- ers zich niet gehinderd voelen °°r allerlei goed of slecht be ulde commentaren. Het gaat Gril_de wedstrijd en die moeten jongens zo onbevangen moge- Dk tegemoet gaan". Wat de opstelling betreft, die krijgen de spelers zelf pas zater dag te boren en in Nederland zal ze wel 's avonds per radio of te levisie bekend worden gemaakt. De Zwitsers wil men ook zo lang Joop Burgers, kandidaat voor Oranje ondervond dinsdag geen last meer van een voetblessure. Toch trainde hij kalmpjesaan op de velden van het sportcentrum in Zeist. Bonds coach Denis Neville wilde zo nu en dan weten hoe de wilskrachtige half van DWS zich voelde. mogelijk in het ongewisse laten en daarom heeft men de samen stellers van diverse programma blaadjes maar fantasie-opstellin gen gegeven, Maar ach, wat dat betreft, weten de Zwitsers ook wel van wanten. MICHEL VAN GILS Laseroms in spits? (Van Wel, dat is duidelijke taal. Geduld Us. Oranjesupporters. Wie precies e stoere knapen zijn, die in Bern moeten laten zien. dat de Nederland. e leeuw het ook zonder Keizer, root en Prins kan, blijft nog een vaar dagen geheim. Het verhoogt de panning wel. Jammer echter dat er og maar zo weinig op het spel staat. elftilar la!en we eens gissen hoe het Burn 6rUlt gaat zien- Vaststaat dat "geit rriee naar Zwitserland reist en ouwmeester niet. De Amsterdammer, e last had van een blessure, bleek sisteren in Zeist weer geheel fit te zijn. j aarom was het niet nodig Bouwmees- alsnog te inviteren. De vijftien kan didaten zijn dus bekend. Wie daarvan kunnen op een vaste P'aats rekenen? Pieters Graafland zal in het doel komen. De laatste ri)d in de voorronde om het wereld- ampioenschap zal hem toch wel niet "tden ontzegd, hoewel Pim Doesburg ernstige rivaal is. De defensie zal ^getwijfeld dezelfde zön als in Am- S dus Flinkevleugei, Israël, cnrijvers en Veldhoen. Linksbuiten °rdt Moulijn en rechtsbuiten de enige c jacied in het huidige Oranjemilieu Swart. In de spits van de aanval Kruiver van zijn plaats verze- II Waar welke spelers zullen de half je Ie vormen? En wie wordt naast Vela de tweede spits? Het midden- Wn j zal naar alle waarschijnlijkheid °ruen bezet door het duo Fransen- Pijs, maar ook Burgers heeft natuurlijk een kans. De keuze van Fransen lijkt in ieder geval zeker. In de spits tussen Kruiver en Swart zien wij Laseroms komen. Hij is het type vechter, in wie Neville altijd al veel heeft gezien. Maar ook Fransen en Pijs zijn op die plaats mogelijk. Zij hebben ten slotte net als Laseroms beide een „aanval- lersverleden". Eventueel kan ook nog Verdonk als binnenspeler opereren, maar dan naast Moulijn. Hoe het ech ter allemaal precies in elkaar zal zit ten, valt niet te voorspellen. Daarom moeten we nog maar even afwachten. Geduld is trouwens een schone zaak. Tja, wat valt er nog meer te zeggen over Oranje? De geselecteerden zijn gistermiddag voor het laatst in Zeist bijeen geweest. Neville liet vooral de middenveld-kandidaten (met uitzonde ring van Burgers, die het toch nog een beetje rustig mocht aan doen) flink in actie komen. Ook Eddy Pieters Graaf land werd zwaar op de proef gesteld. Een nieuwsgierige toeschouwer bij_ dit alles was Toon Schroder, de voorzitter van de KNVB. Morgen vertrekken de Oranjespelers per trein naar Bern. Zij gaan niet met het vliegtuig, omdat er in dit jaargetijde veel mist in Zwitser land voorkomt. Vanuit Bern wordt naar Spiez, een plaatsje aan de Tuner- see gereisd, alwaar intrek wordt geno men in hotel Belvèdere. Vrijdag Wordt er licht getraind en zaterdag is het voornaamste parool rust en nog eens rust. Pijs dribbelt met de bal ,e centrale training in Zeist. hem >e zijn ploegmakker Daan Pijs, die de laatste weken Sroeit, is een serieuze ge hoor het nationale shirt. FRANKFURT, 10 nov. De Wesit- duitse scheidsrechter Kurt Tschenscher, die zondag de wedstrijd Zwitserland- Nederland leidt, kwam dinsdag in het nieuws door een weigering om in het vervolg nog Bundesliga-wedstrijden te fluiten, waarbij de Hamburger SV be trokken is. De Mannheimer is boos over uitlatingen van Uwe Seeler en de Hamburgse trainer Georg Gawliczek, die na de wedstrijd Kaiserslautem - HSV (21) lang niet mals commentaar leverden op zijn leiding. De aanleiding hiervan was het feit, dat Tschenscher een ogenschijnlijk gave treffer van de Hamburger Wulf had afgekeurd. DEN HAAG, 10 nov- Dl verhand met de sporttoto van het aanstaande weekeinde, die grotendeels draalt op Engelse en Belgische competitie, geven wij u hierbij de standen, bijgewerkt tot en met 7 november: Burnley 16 21 Liverpool IS 20 Leeds United 15 20 West Bromwich 16 20 Tott. Hotspur 15 19 Arsenal 16 19 Sheffield United 16 19 Chelsea 15 16 Stoke City IS 17 Manch. United. Aston Villa ENGELAND EERSTE DIVISIE: Everton 16 16 Leicester 16 15 Newcastle United 16 14 Nottingh. Forest 16 11 Blackpool 18 11 Fulham 16 II Sheff.Wednesday 14 II Northampton 16 10 West Ham United 16 10 15 17 Blackburn Rovers 15 8 16 16 BELGIE EERSTE AFDELING DEN HAAG, 10 nov. Zonder An ton Geesink, die zich na de wereld kampioenschappen in Rio de Janeiro van de wedstrijdsport heeft terugge trokken, maar ook zonder bronzen medaillewinnaar Peter Snijders en zijn broer Jan, die vierde bij de middenge wichten werd, zullen zaterdag 13 no vember a.s. in de sporthal te Nijmegen de Nederlandse judokampioenschappen in vijf gewichtsklassen worden ver werkt. De gebroeders Snijders, die aanvanke lijk voor de districtskampioenschappen van midden Nederland hadden inge schreven trokken zich terug, omdat door de nationaal technische commissie gezegd zou zijn dat de Rio-kandidaten vrij van deze distrietswedstrijden zou den zijn. Er is hierover verwarring ontstaan, want de NTC heeft alleen bepaald dat de deelnemers aan de wereldkampioen schappen vrij van voorwedstrijden zou den zijn, indien deze tijdens de titel- wedstrjjden in Rio zouden plaatsvin den- Dit is niet gebeurd de districts wedstrijden van midden Nederland werden zondag jl. gehouden zodat Jan en Peter Snijders die oorspronka- lijk hadden ingeschreven nu niet aan de Nederlandse titelwedstrijden kun nen deelnemen. Wim Ruska, die ook tot de ploeg voor de wereldkampioen schappen behoorde, schreef wel in en won de zwaargewichttitel in zijn dis trict. Het bestuur vande FNJJB beraadde zich dinsdagavond over de kwestie Jan en Peter Snijders en besloot ten slotte geen wijziging In de bestaande toestand te brengen. GELEEN, 10 nov. De Geleense eredivisie-club Fortuna '54 heeft dins dagavond op eigen terrein voor 4000 toe schouwers in een vriendschappelijke wedstrijd met 4^-1 van het Italiaanse Lanerossi Vicenza verloren. Bij de rust stonden de Italianen met 10 voor. De Braziliaanse midvoor Vinicio van de Italianen scoorde drie doelpunten. Piet v. Rhijn nam het doelpunt van Fortuna voor zijn rekening. Bij de Limburgers speelde ook de uit Frankriik terugge haalde Bart Carlier mee. St. Trulden - Anderlecht F.C. Luik 7 Antwerp F.C. 7 Mechelen 7 Beerschot 7 La Gantoise 7 Beeringen 7 7 14 Lierse S.K7 7 12 Tilleur 7 9 F.C. Brugge 7 9 Standard Luik 7 9 Daring 7 9 Racing White 7 9 Berchem 7 7 C.S. Brugge 7 GLASGOW, 10 nov. In het Hamp- denpark in Glasgow zijn heel wat ener verende voetbalwedstrijden gespeeld, maar de spanning, die de 101,293 toe schouwers dinsdagavond moesten door staan, was uniek. Negenentachtig minu ten lang faalden alle Schotse pogingen om da versterkte Italiaanse defensie, bestaande uit klasseverdedigers als Sal- vadore, Guarneri, Facchetti en Burg- nich, tot capitulatie te dwingen. De ge ringe produktiviteit van de aanvallers was daar voornamelijk de oorzaak van, doch ook het sterke doelverdedigen van Negri speelde een rol. De beste kansen waren zelfs voor de Italianen. In het laatste kwartier voor de rust hadden de Schotten bepaald ge luk, toen een schot van Mazzola nog juist door Brown tot corner kon worden verwerkt en rechtsback Greig een kop bal van Barison op de lijn met het hoofd kon stuiten toen Brown al ver slagen was. Diezelfde Greig zou later de held van de avond worden. Nadat Bulgarelli een. prachtige kans had gemist om Ita lië de leiding te geven, nam Schotland het initiatief over. De Italianen, die bij een gelijke eindstand nog slechts een punt uit de laatste wedstrijd zouden behoeven te behalen om zich voor het éindtoernooi te plaatsen, trokken zich in de defensie terug. Alle Schotse po gingen om de verdediging van de Az- zuri uit verband te spelen, mislukten. Tot de laatste minuut. Toen bereikte een prachtige pass van Schotlands uit blinkende halfspeler Jim Baxter de ver opgerukte rechtsback Greig, die met een kpiharde schuiver Negri royaal versloeg- In de seconden, die daarna nog restten voor het eindsignaal, klonk de Hampden-roar luider dan ooit. Deze zege bracht de Schotten in groep 8 van de voorronden om het we reldkampioenschap voetbal 1966, op gelijke hoogte met de Italianen. Beide landen hebben 7 punten uit vijf wed strijden. De return, op 7 december in Italië te spelen, moet de beslissing brengen in deze groep, waar de stand nu als volgt is: 1 Italië 2 Schotland 3 Polen 4 Finland BELFAST, 10 nov. De Noordierse voetbalkampioen Derry City heeft het dreigement om zich uit het Europese bekertoernooi voor landskampioenen terug te trekken als niet op eigen ter rein mocht worden gespeeld, niet ge stand gedaan. Na veel heen en weer gepraat is men tenslotte toch noch tot een verge lijk gekomen. De eerste wedstrijd in de achtste finales tussen Anderlecht en Derry City wordt op 23 november in Brussel gespeeld. De returnwedstrijd wordt inplaats van op het eigen Bran- dywell-terrein in het 50 km verderop gelegen Coleraine gespeeld. De Noord ierse en Europese voetbalbond moeten nog akkoord gaan met het voorstel om de uitwedstrijd in Brussel te spelen. BELGRADO, 10 nov. —De West- duitse kampioensploeg Werder Bremen zal de tweede ronde van het toernooi om de Europese Beker voor landskam pioenen waarschijnlijk niet overleven. Werder ging in een sensationele, te Belgrado gespeelde wedstrijd met 3-0 ten onder tegen Partizan, nadat het tot 21 minuten voor het einde de stand op 0-0 had kunnen houden. De Joego slavische ploeg, opgezweept door 30.000 fanatieke toeschouwers, was op dat moment al geruime tijd met man en macht in de aanval. Rechtsback Jusufi moesit er aan te pas komen, om de uitblinkende Duitse doelman Bernard voor de eerste maal te passeren. Toen ging Werder door de knieën. Vijf minuten later scoorde middenvoor Hasanagic nummer twee en één minuut voor het einde werd het, ondanks de wanhopige pogingen van de Duitsers om erger te voorko men, zelfs nog 3-0 door een 20-meter schot van de gevaarlijke Partizan- linksbuiten Pirmajer. Op de tribunes vierde men het gebeuren in de laat ste twintig minuten met het in brand! steken van kranten en programma's.! „Je maakt allemaal wel eens fouten" „IK BLIJF," zegt Joop Midde link (44) alle geruchten ontze nuwend, dat hij de KNWU de rug zal toekeren. Joop Midde link, een gezette, nuchtere Am sterdammer „ome Joop" voor Oranjes topamateurs is weg coach van de KNWU. Zijn sala ris bestaat uit een simpele on kostenvergoeding. Zijn werkelij ke loon: kritiek, véél kritiek zelfs. Zijn inkomsten: het geld, dat hij maandelijks toucheert als propagandist bij de banden fabriek „Vredestein". „Waarom kritiek?" vraagt Joop Middelink zich af. Ja, waarom? We zetten de klok terug. In San Sebastian (Spanje), tijdens de wereldkampioenschap pen wielrennen, is het beurte lings warm en koud. Als Oranjes sterkste achtervolgingskwartet (Stevens, Van Pierre, Holst en Beugels) zich opmaakt voor de strijd om de wereldtitel ploegen- achtervolging, wordt de Middel landse Zee opgezwiept door een kille, door merg en been drin gende storm. Joop Middelink en Wout Verhoeven (mecanicien) kruipen in een open volgersauto. Mecanicien Verhoeven zegt la ter: „Het was zó koud, dat ik mijn vingers bijna niet kon be wegen." Er zijn vijftien kilome ters gereden. „Er gebeurde iets vreemds," merkt Wout Verhoe ven nu (bijna drie maanden la ter) op. „Ik zag aan de reacties van het Spaanse publiek, dat er iets aan de hand was." Dertig kilometer ploegenach- tervolging: het drama kondigt zich aan. Daan Holst kampt met pech. ..Een kapotte remkabel," schreeuwt hij naar Middelink. Oranjes wegcoach moet een be slissing nemen. In fracties van een seconde. Het is slecht weer. Daan Holst rijdt niet zó best. Voor hem, plusminus 300 meter, ijlt het trio Stevens, Beugels en Van Pierre voort. „Doorrijden," beslist Joop Middelink. De slecht sturende Spaanse chauffeur loodst de auto achter Stevens c.s. Daan Holst is dan een verloren man. Enige uren later slikt Middelink de verwijten: „Je had moeten re pareren; je had de andere drie moeten laten wachten." In zijn gezellige huiskamer in Amsterdam zegt Joop Middelink duidend op dit geval: „Je maakt allemaal wel fouten. Je neemt allemaal wel eens beslissingen, die je na overdenking anders had willen zien." Zegt Wout Verhoeven, wieier- kenner bij uitstek: „Daan Holst lag al achter. Hij had, een andere fiets kunnen nemen. Die stond op de wagen. Maar het kost tijd: Wegcoach Joop Middelink er kent ruiterlijk zijn fouten. „Ieder mens neemt wel eens een beslissing, waar hij later spijt van heeft". iets meer dan tien seconden Dat is veel in een ploegenachter- volging, in aanmerking genomen, dat de weersomstandigheden slecht waren." Daan Holst wijst met een be schuldigende vinger naar meca nicien Wout Verhoeven: „Dit had niet mogen gebeuren." Ver hoeven, geprikkeld door het ver wijt, zoekt uit, dat Daan Holst die remkabel zelf heeft gemon teerd. Hij pijnigt zich ook met de gedachte of Daan Holst niet eer der heeft geweten, dat die rem kabel stuk was. Holst zwijgt in alle talen. En Verhoeven is net zo eerlijk als Joop Middelink: „We hadden die zaak niettemin moeten nakijken." Er Is ook kritiek na de rit om het Individuele wereldkampioen schap. Vooral over het feit, dat Wim Scheepers In de allerlaatste ronde een uitlooppoging van de Deen Ole Ritter met Eddie Beu gels ongedaan zou hebben gemaakt. Middelinks verweer, heel sim- peltjes: „Je komt er pas veel la ter achter wat er allemaal in zo'n peloton gebeurt." Midde link vertelt wat hij weet. Dat de uitlooppoging van Beugels en Ritter ten dode was opge schreven; dat Scheepers pas wegsprong toen onomstotelijk vaststond, dat Beugels het niet zou halen. Dat er in het peloton voortdurend werd gedemarreerd. Dat elke man zijn eigen kans mocht verdedigen. Dat dienst betoon pas ter sprake zou ko men als het ging om een massale eindsprint, opoffering ten gun ste van de pure spurters Stevens en Dolman. Dat Stevens nog alle kans op de regenboogtrui zou hebben gehad, als Wim Schee pers nog wat meer kracht kon opbrengen, toen hij in die laatste fase ook deed. wat Middelink van hem verwachtte: namelijk de spurt aantrekken voor Ste vens Toch hangt Beugels" beschuldi ging nog tastbaar in Middelinks kamer. De Limburger, gepijnigd door zijn nederlaag, brulde in San Sebastian tot Middelinks ontzetting: Zij gunden mij de wereldtitel niet Zegt Middelink, nuchter nu: „Onzin. Zijn verwijt was onge grond. Ik heb dat later uitgezocht. Ik heb met alle jongens gesproken. Bovendien wisten ze, dat de bond zware straffen zou nemen als ze de afspraken in de wind sloegen Limburger Eddie Beugels bood Joop Middelink later zijn excuses aan. Openhartig over de wieler sport pratende wegcoach Joop Middelink heeft die enerverende WK in feite naar de achtergrond gedrongen. Hij richt zich nu al volledig op het komende sei zoen. Zijn zesde jaar in dienst van de KNWU. Hij volgt met angst in het warm voor wielren ners kloppende hart de specula ties over naar de rijen der profs overwippende amateurs. Hij is echter nuchter en reëel genoeg om te beseffen, dat hij dit na tuurlijke elk jaar terugkerend afromingsproces nauwelijks kan beïnvloeden. Hij is bovendien blij, hoe gek dit in bepaalde op zichten ook moge klinken, als een talentvolle amateur een meestal armzalig profcontract bemachtigt. Zo af en toe mag Joop Midde link in dit soort zaken adviseren Hij, vertrouwensman der ama teurs, moet dan dikwijls op be heerste wijze laten blijken dat renner X nog niet rijp is voor een status als prof. Joop Midde link schuwt de waarheid niet. Hij is bovendien niet bang om 1 iemand de waarheid te vertellen. Als de uiteindelijke beslissing ■san zo'n naar het harde profbe- staan reikende amateur in Mid delinks nadeel uitvalt is hij mens genoeg om zo'n besluit te excu seren. „Het geld, ja geld speelt een grote, zo niet overheersende rol", berust hij. „Soms vind ik het niet vreemd, omdat maat schappelijke facetten een rol spelen." Is Middelink nu alleen maar de man, die stilletjes vanuit een ploegleiderswagen de verrichtin- 7en van zijn pupillen bekijkt? j Neen. Middelink is een vorser. Sen speurhond, zoekend naar ta- lent. Middelink is een hoeder, zijn pupillen koesterend soms als een tere kasplant. Middelink is bovendien mens impulsief soms, hakend naar vertrouwen. Hij praat veel met zijn renners Thuis, tijdens de koers in een etappenwedstrijd als de renners gulzig de kippeboutjes afkluiven, vóór de start, als de meute, een mierenhoop gelijk, het indivi dualisme verbergt. Bovenal is Middelink de man, die de wieler sport ook wetenschappelijk wil benaderen. Hij noemt dat zelf een exponent van zijn studie „het experiment". Het experiment groeide van en kele losse gedachten tot regel. Twee jaar geleden pinde Middelink de aspiranten en nieuwelingen met een in de reglementen van de KNWU opgenomen regel aan een vast laag verzet. Zegt Middelink: „Toen ik pas coach was, zag ik al die héél jonge kerels met enorme verzetten draaien. Fout dacht ik toen. Daar moet ik wat aan doen." Plots ver andert Middelink in een onderwij zer. Hij zegt dat een renner sou plesse moet hebben om klasse te kweken. Souplesse krijg je niet Daan Holst, de wielrenner die na San Sebastian beschuldigin gen uitte aan het adres van mecanicien Wout Verhoeven met het gebruik van een versnel lingsapparaat. Souplesse kweek je met draaien, steeds maar draaien met dezelfde tandjes. Het moet moeiteloos gaan. Soepele bewegin gen, zonder een teveel aan_ kracht. Er is bovendien een medisch as pect. Jonge kerels In de groei van hun leven kunnen door het draaien van een hoog krachten opslurpend verzet de ontwikkeling van hun beenderengestel nadelig beïn vloeden. Joop Middelink staaft zijn theorie met voorbeelden. Waar zijn al die talentvolle jon ge Franse profs, die zo nodig met de grootste versnellingen draaiden? En de Italianen? Wij wijzen Mid delink op het fenomeen Anquetil. Op 18-jarige leeftijd reed Anquetil al zeer hoog.... „Uitzonderingen bevestigen de regel", zo schuift Middelink de aanslag op zijn theorieën opzij. „Het is mogelijk, dat ook Dolman zo'n uitzondering is", doceert hij verder. „Dat kun je echter pas over enkele jaren zeg gen Maar dan, onthutsend eerlijk. „Let wel, ik heb ook de wijsheid niet in pacht." De voor beelden van Nederlandse renners, die door Middelink inzake dit technisch aspect beïnvloed zijn, geven hem aan de andere kant ge- liik: Gerben Karstens, Bart Zoet, Harris Stevens, Wim Scheepers, Eddie Beugels en ja én Jan Janssen, Arie den Hartog en Jan Hugens Zij allen zijn op zijn advies als amateur „klein" gaan rijden. Zij trekken nu profijt van Middelinks kosteloze advies!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7