Dr. Einaar kapittelt de Kamer Toestemmingswet voor huwelijk met 132 tegen 9 stemmen aanvaard Cals staat garant voor mentaliteit Claus von Amsberg Mobil Oil maakt goede kans in raad Amsterdam F ruitprijzen deze winter flink omhoog Herstel breuk Joegoslavië met Vatieaan Sabotage geen oorzaak van storing in VS Ike weer in zuurstoftent Aristona TV-lip: flmtoua ZWITSERLAND NEDERLAND Rhodesië zelf standig Bestelling van 21 Friendships in Opzij Loos alarm Onthullend Von Twee mannen molesteren jonge vrouw f Mr. Biesheuvel: Het nieuws VANDAAG m. s Vanavond beslissing Oostelijke wind <3£EF Mij MAAR EP chcMladediMik van het nieuws DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32200 SaSSkSP J' F" E" Ei"aar> Sevo1" ÜH Wm (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 nov. Na een uitvoerige verdediging van minister-president mr. J. Cals heeft de Tweede Kamer de toestemmingswet voor het huwelijk van kroonprinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg met 132 tegen 9 stemmen aanvaard- Tegen waren alleen de vier leden van de P.S.P. en vijf leden van de Partij van de Arbeid, n.l. de heren F. Goedhart, drs. H. Peschar, drs. H. Franssen, de heer J. Leibrandt en drs. J. Voogd- De communisten hadden de zaal verlaten. Zij wilden niet aan de stemming deel nemen. De minister-president was van mening dat het beeld in de Kamer beter weergeeft wat er in ons volk leeft dan de acties die buiten het parlement zijn gevoerd. „Velen hebben zich niet tegen het huwelijk uitgesproken, met name in het oosten en zuiden van ons land, maar dat wil niet zeggen dat zij niet sterk met de zaak hebben mee geleefd. De aandacht is, zoals altijd, sterker gericht op hen die geprotesteerd hebben", aldus premier Cals. Cals in zijn monarchie en vorstenhuis verdedigend betoog. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 nov. De gemeenteraad is gisteren begon nen aan een mammoetdebat over de vestiging van een olieraffina derij (Mobil Oil) aan het Noord zeekanaal. Na zes uur vergaderen was men nog altijd niet aan een stemming over dit belangrijke agendapunt toe. Wel was toen uit de zeer uitvoerige, soms verwar de debatten gebleken dat het be sluit van B. en W. om deze vesti ging goed te keuren er vermoede lijk door zal komen. Officieel valt deze beslissing pas vanavond, als de laatste sprekers aan het woord zijn geweest. PvdA-fractievoorzitter N eder- horst schudt premier Cals na afloop van de Kamer débatten over de toestemmingswet de hand. En... wanneer u nü even uw Aristona-dealer belt, geniet u van dit evenement op uw nieuwe tv. zondagmiddag 14 november a.s. 2.30 uur-1-e net NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per miMimeter» hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week MS per maand, 10,30 per kwartaal, Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. fin»? HAAG, 11 nov. „Wij in Su- S hebben 300 jaar de slavernij dus \an de Nederlanders. Als we ten w!i 'emand een hekel zouden moe- Zj;„ "ebben dan zou het aan n moeten kar>:+tni aan Claus". In deze geest 1, iïL. minister van Suriname in de R»„?regerin£> gisteravond de Tweede va„,?,P|. nadat hij haar verweten had sten."Nederlands oogpunt de toe- keln hi'nRswet te bekijken, op geen en- jrjjn hlijk te geven zich bewust te Riiksrini gevoelens in de beide andere die Riik?ne!1 in RPe" enkel opzicht met het hoofri en- waarvan de koningin ziet hei i-ls'. rekening te houden. Men lijk nov J^hjhkrük-Nieuwe Stijl kenne- de indruk 8 niet- De debatten gaven koloniale «-v?®1 men terug was in de in de B-i Het koningshuis wordt sviYihe i 'Jksdelen in de West als een be;tl W)1 Sezien, ook van de verlionden- Onk^r c'e woorden van dr. Einaar, die (..K Irene en Beatrix als jongevrouwen he de keuze van hun hart volgden ter "Prake bracht, volgde een applaus, zo- jds tevoren én er na niet meer in de ahier gehoord werd. fa „Tijd en Taak" pleit de Vel- ®®nse huisarts A. J. van Leusen voor de houw van noodwonin gen, omdat de huidige woning nood blijvend de volkskracht ondermijnt. Voor een verslag zie Pagina 5. Kardinaal Alfrink heeft aan ii k verslaggever van het Katho- Nederlands Persbureau zijn indrukken weergegeven over het tweede Vaticaans Concilie. De winst daarvan, volgens de kar- nmaal, is: collegialiteit en vrij- eid. Zie pagina 7. weken lang is een ver- j'aggeversteam van „Brandpunt" "olen geweest. Het is met eiangrijk materiaal thuis geko- -'en, dat morgen en op de feest dag van de KRO zaterdag 27 "d^mher zal worden uitge- nden. Zie pagina 7. Het rommelt nog steeds in de asketbawereld. De beschuldigin- SÜÜ v'iegen over en weer na de T.Jnnhtniakende affaire met SVE, v Utrechtse club, waarvan het ti> I ri beschuldigd wordt spelers betalen. Ontkennen baatte niet; tö rezen te veel twijfels, omdat ïii SP ers loslippig bleken, toen gorden gehoord door de straf- van de NBB. Op de ''•pagina, waarop ook de be- Pese beslissingen in het Euro- krij voetbal een ruime plaats onuf„5: hunt u meer lezen over de ketbajc'e Nederlandse Bas- Selrnat??h''?er werkt niet meer re- zijn Maskers. Hp heeft groen naa<;ht gericht op zijn Beat- Pop-ar-f'Ni? die beat brengt met 2en on daarover kunt u le- 0p onze RTV pagina. ^ijp:uWc!n,a 2 in onze rubriek „Op 'Pan Zj-.n kunt u lezen dat iedere ^'erzorgej, garderobe goed moet Pagina 3 regionaal ni nieuws. ROYAAL FIAT VAN DE KAMER Jp De minister-president heeft met kracht de visie verworpen van de heer Goedhart (PvdA), die Claus von Ams berg vergeleek met een invalide. Hij zou geheel buiten zijn schuld door zijn ver leden en door het ontbreken van een duidelijke aanwijzing dat hij niet tot de meelopers met het nationaal-socialisme heeft behoord, nu eenmaal niet aan vaardbaar zijn als echtgenoot van ons toekomstig staatshoofd. Minister Cals vroeg zich af of men, zo redenerende, niet een gruwelijke vergissing begaat door het lichamelijke naar het geeste lijke over te brengen. Ook gehandicap ten kunnen gave mensen zijn. Het gaat er maar om of Claus von Amsberg een gave mentaliteit bezit. Mr. Cals acht de 'redenering, waarbij iemand die als individu zonder schuld wordt bevonden, toch iets wordt aan gewreven, gevaarlijk. Dan praat men vanuit een zekere discriminatie. Hij gaf toe dat ook hij het bij eerste reactie op het bekend worden van het verlo- vingsbericht jammer vond dat dit een Duitser was. Maar na een gesprek van drie uur stond hij daar geheel anders tegenover. (Advertentie) niet duur wel heerlijk i Na een uur stond gistermiddag ech ter al vast dat het voorstel er uitein delijk zonder al te veel moeite door zou komen, want vertegenwoordigers van de grootste fracties (PvdA en KVP) hadden toen al laten doorschemeren dat hun fractie achter het voor Am sterdam zo belangrijke plan stond. Wel iswaar hadden zij een paar vragen ge steld naar aanleiding van deze omstre den vestiging, met name ten aanzien van de luchtverontreiniging, maar te gelijkertijd hadden zij verklaard dat zij de garanties van Rijk en Mobil Oil wel voldoende stringent achten. Dat de vergadering gisteren toch niet tot een beslissing kwam was dan ook hoofdzakelijk te wijten aan de breed sprakigheid van sommige Amsterdam se raadsleden. Om elf uur gisteravond toen men nog altijd niet aan het eind van de veel geduld vergende discussies was, stelde een weinig vrolijk kijkende bur gemeester Van Hall voor het debat maar voort te zetten tot diep in de nacht om te voorkomen, dat er nog een gehele donderdagavond aan zou worden gewijd. Verschillende fracties waren ervoor, maar de PSP, die het grootste deel van de middagzitting met oninteressante en soms zelfs weinig ter zake doende debatten had gevuld, was daar fel op tegen. Waarna men be sloot de vergadering dan toch maar te verdagen. De stand na de eerste dag komt in het kort hierop neer: PvdA, KVP en VVD zijn, met zeker voorbehoud, vóór. De PSP is tegen en ide houding van de CPN is nog onzeker. De heer Cals had bezwaar tegen het feit dat men in Nederland niet vol doende kennis heeft genomen van fei ten zoals de zeer uitgesproken me ning van Claus over de nazistische periode en zijn instelling daartegen over. Nog onlangs is dat bevestigd door de mededelingen van de vroe gere Duitser, thans Nederlander, de heer Moser. De regering had er ech ter reeds eerder op gewezen dat Claus het nationaal-socialisme ondubbelzin nig veroordeelt. In tegenstelling tot wat mr. Geertse- ma (WD) had gezegd kon mr. Cals verklaren, dat het kabinet juist de pro pagandacampagnes heeft tegenge houden. Vandaar dat de officiële be zoeken aan de provincies beperkt zijn gebleven tot bezoeken van enkele uren. Er is geen sprake geweest van het ensceneren van dergelijke tochten. Van het plaatsen van het kabinet en de Kamer voor een voldongen feit is vol gens de minister-president geen sprake geweest. Wanneer men hieraan zou kun nen denken dan kan alleen gezegd wor den dat alleen prinses Beatrix in een dwangpositie is gekomen. (Vervolg op pagina 5) Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met aanvan kelijk in het zuiden van het land nog enige regen. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. VRIJDAG: Zon: 7.54^-16.54 Maan: 19.08—11.56 DEN HAAG, 11 nov. Als de re- ferentieprijs voor sinaasappelen wordt vastgesteld volgens de wijziging, die 21 mei is aangebracht in de betrok ken EEG-verordening, zal dit een niet onbetekende verhoging inhouden van de prijs van sinaasappelen en andere fruit- soorten, aldus de minister van Land bouw en Visserjj mr. B. W. Biesheu vel, mede namens zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Hij zei dit in antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede-Kamerle den, mevr. Brautigam en de heer Vre- deling, (beiden PvdA). Naar de mening van de bewindsleden zullen de prijzen voor sinaasappels ster ker stijgen dan die van andere fruit- soorten. Oostenrijk De Weense technische hogeschool, het oudste dergelijke insti tuut in het Duitse taalgebied, viert deze maand haar 150-jarig bestaan. Aan ne gentien binnen- en buitenlandse geleer den zal een eredoctoraat worden ver leend. (APA). ROME, 11 nov. (Rtr) Joegoslavië en hel Vatieaan zullen, naar wordt ver wacht, binnenkort de dertien jaar ge leden verbroken diplomatieke betrek kingen hervatten, zo is woensdagavond in doorgaans betrouwbare kringen in Rome vernomen. Gezegd werd dat aan het eind van het Concilie een brief wisseling zal plaatshebben om de weg te effenen voor een uitwisseling van ambassadeurs. Do betrekkingen werden verbroken in 1952 toen wijlen aartsbisschop Aley- sius Stepinac van Zagreb, die door de Joegoslavische autoriteiten schuldig was verklaard ais oorlngscoilaborateui een kardinaalshoed kreeg. NEW VORK, 11 nov. (Rtr) Sabo tage is niet de oorzaak geweest van de storing i:- de elektriciteitsvoorzie ning, waarvan vrijwel het gehele noord oosten van de VS en dolen van Canada dinsdagavond te lijden hebben gehad. Dit is op een persconferentie in Wash ington meegedeeld door Joseph C. Swidler, voorzitter van de 'orale commissie voor de energievoorziening, die het door president Johnson gelaste onderzoek naar de oorzaak van de sto ring leidt. AUGUSTA (Georgia), 11 nov. (UP1) - Oud-president Dwight D. Eisenhower is weer in een zuurstoftent geplaatst daar hij opnieuw last aan zijn borst had gekregen. Capt. Wallace Hitchcock, een woord voerder, deelde gisteren mee, dat „hoe wel de generaal het vanmorgen goed maakte, vanmiddag de pijn m zijn borst weer kwam opzetten. Zijn voorge nomen vertrek naar het Walter Reed- ziekenhuis is uitgesteld. Nadere mede delingen zullen tezjjnertijd worden ge daan." Hoe ernstig de toestand vaD de oud president momenteel is willen de dok ters niet zeggen. Wel is verklaard, dat de pijnen in de borst worden veroor zaakt door onvoldoende levering van bloed aan het hart. (Advertentie) (Advertentie) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts l% .vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorsf, is lekker luchtig ei» eerbiedigt de slanke lijn! 24 VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN SALISBURY (Rtr.), 11 nov. Premier Smith van Rhodesië heeft vandaag in een radio-rede verkaard, dat zijn and vanaf vandaag een on afhankelijke natie is geworden. Hier mee heeft Rhodesië zich dus eenzij dig, zonder de toestemming van het Britse moederland, onafhankelijk verklaard. Een laatste poging van premier Wilson vanmorgen om als nog tot een vergelijk te komen is hiermee mislukt. De premier had zijn ambtgenoot namelijk telefonisch ver zocht alsnog toe te laten, dat een Engelse minister naar Rhodesië zou gaan om besprekingen te voeren over „de koninklijke commissie" die over het lot van het land zou onderhande len. SCHIPHOL, 11 nov. De Ameri kaanse vliegtuigfabriek, Fairchild Hiller Corporation, die voor Fokker de F-27 Friendship in licentie bouwt, heeft thans van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Ozark Airlines in St. Louis (Missouri) een order ontvangen voor de levering van 21 toestellen van dit type in de verlengde versie. Het is de grootste order die in de geschiede nis van het zo succesvolle Nederlandse produkt is geplaatst. Het totaal aantal verkochte Friend ships is met deze nieuwe bestelling ge stegen tot 365. Alleen al in 1965 wer den contracten afgesloten voor 75 toe stellen. De krulharige jongeman, die giste ren in het gebouw van de Tweede Ka mer een brandmelder in werking stel de, verrichtte daarbij een bijna symbo lische daad: loos alarm. Men op de gereserveerde en pu blieke tribunes, men achter radio en televisietoestel en men op straat had, zeker na de geruchtmakende brief van de heer Nederhorst en de luid ruchtige acties van de „Anties", po litiek vuurwerk verwacht. Welnu, het is niet afgestoken. Dank zij de welwillendheid van de fraktie- voorzitters om de heer Nederhorst als eerste het woord te laten dank zij het feit, dat deze daar gebruik van maakte om openlijk excuses aan te bieden voor de krenkende passages in zijn zwart-wittebrief, dank zij het verant woordelijkheidsbesef van de K.V.P.- fractie om nu juist niet op dit moment de borrelende politieke pot te laten overkoken. En daarmee zijn dan heftige discus sies, die de laatste weken over en weer gevoerd zijn, althans in het par lement voorlopig tot een waardig einde gekomen en worden wetten van kracht, die naar wij hopen ieder zal respecteren. Opvallend en onthullend was de wij ze, waarop de vertegenwoordigers van de CPN en de PSP zich van hun taak en verantwoordelijkheid als volksver tegenwoordigers meenden te moeten kwijten. Voor het wegblijven van de communistische fractie bij de stem mingen kan men, daar zij wel bij het debat aanwezig was, al heel weinig bewondering hebben. Nog bonter maakte het de heer Lankhorst van de PSP, wiens betoog heel dicht in de buurt kwam van een schending van de eed, die hij als kamerlid heett af gelegd. De opmerking: wij zijn niet tegen de Duitsers, maar wel tegen de dra gers van het Wehrmacht-uniform, ge tuigt overigens wel afdoende van de demagogische ins'ag van de PSP-frac- tie en op de kennelijke onwil om van de feiten omtrent de levensloop van de verloofde van prinses Beatrix kennis te nemen. Meer bewondering en vooral sympa thie kunnen wij opbrengen voor de gevolmachtigd minister van Suriname, die in zijn betoog op de meest bemin nelijke wijze spijkers met koppen sloeg. Met betrekking tot de verhoudingen binnen het koninkrijk heeft hij waar schijnlijk verbaasd doen verzuchten: „Gut ja, de West is ook een stuk koninkrijk." Minister Einaar heeft daarmee zijn land en ons parlement een voortreffelijke dienst bewezen, die door de Kamer terecht zeer dui delijk op pry's werd gesteld. Meer sympathie kunnen wij ook voe len voor „boer" Koekoek, die in alle gemoedsrust een staatsrechtelijk foute visie stond te bepleiten. Dat de premier juist bij hem zijn geduld moest verliezen verbaast ons. Heeft het kamerlid Cals niet ooit gepleit voor meer gezond verstand en minder spe cialisme in het parlement? Nou dan. Enkele Kamerleden hebben kritische kanttekeningen geplaatst bij het natu- ralisatievoorstel voor de heer Von Amsberg. Terecht. De bepleite veran dering van Von in Van had een over tuigende illustratie kunnen zijn van de wens van de verloofde van de kroon prinses om zich het Nederlanderschap volledig eigen te maken. Ondanks het zwaar-juridische be toog hierover van minister Samkalden kunnen wij ons toch niet aan de in druk onttrekken, dat meer de rege ring dan de heer Von Amsberg die wellicht niet eens geweten heeft van deze mogelijkheid hier een kans gemist heeft. Die indruk wordt versterkt door de kronkelige paden, die de regering heeft aangewezen om de naam alsnog te veranderen wan neer kinderen uit het huwelijk ge boren worden. Naar menselijke be rekening kan dit kabinet daarvoor echter niet de verantwoordelijkheid dragen, omdat het er dan niet meer zal zijn. (Van onze Limburgse redakteur) HEERLEN, 11 nov. Twee nog niet opgespoorde mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag, even na twaalf uur, op de Spoorsingel een 26-jarige ongehuwde vrouw overvallen en zwaar mishandeld. De overvallers sloegen de vrouw bewusteloos en gin gen er vandoor. Voorbijgangers troffen het slachtoffer aan en waarschuwden de politie. Met een zware hersenschudding, in wendige kneuzingen en diverse andere verwondingen moest de vrouw in het St. Jozefziekenhuis worden opgenomen. Het motief van de overvallers is niet bekend. Van beroving blijkt geen sprake te z(jn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1