>M aar blij ven de body-builders A lP-voorzitter ziet politieke situatie steeds meer onzeker Er is meer Hodio dan stoere taal AMERIKA'S VLAG GESTREKEN SLANKDRANK Sleepbootkapitein redt schipper en matroos van dood 1 SER heeft moeite met loonpolitiek Geen geld meer voor arbeiders WlLSON WEIGERT GEWELD VN roepen op tot boycot Rhodesië Ian SmithGouverneur moet ambtswoning verlaten Trein rijdt op oplegger met eraan Sonneveld-show in de vooravond Argumenten pro en contra Vrouw te water Afgehakte hand op keuken tafel i ottgering Zoon (17) met vaders auto verongelukt Fataal einde van bomvbedrijf Klem op overweg Winters iveekeind K.R.O.-JUBILEUMDAG VS zwijgen over overgelopen sergeant Dode en drie zwaar gewonden bij botsing Het nieuws VANDAAG Affaire Minister Veldkamp zegt bespreking af LEVELOR" DE STEENWERF f 4." f 3.- f2.- f 1.- CHRISTIAANSE Waarschuwingsliclit genegeerd ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32202 O UTRECHT, 13 nov. Een duidelijk bewijs dat de ont hullingen in de brief van drs- Nederhorst een schaduw heb ben geworpen op de huidige Politieke situatie heeft de voorzitter van de KVP, mr. E- Aalberse, vanochtend ge- 'everd in zijn openingswoord tot de partijraad van de KVP. ^©rtler Hij heeft te verstaan gegeven, dat de KVP zich met de ge hele gang van zaken reeds van de kabinetsformatie af verre van gelukkig voelt. De partijvoorzitter heeft grote waardering uitgesproken voor de wijze waarop de fractievoorzitter, drs. Schmelzer, in de Tweede Ka mer zonder in een bepaald explo sieve situatie brokken te maken, duidelijk stelling heeft genomen tegen hetgeen zich heeft afge speeld rond de beruchte brief van drs. Nederhorst. Hij verheugde zich erover dat de heer Neder horst royaal en duidelijk in het openbaar zijn spijt heeft betuigd over de schandalige bejegening in zijn brief van oud-minister-presi dent De Quay. Het'moest hem echter van het hart, dat dit wel in een eerder stadium had kunnen gebeuren. VAN ROYAL CROWN COLA ZONWERING In het door een onwettig ver klaarde regering bestuurde Rho- desië heeft Amerika prompt zijn consulaten en andere instellin gen gesloten. Een niet-blanke Rhodesiër strijkt de vlag voor de Amerikaanse bibliotheek in Salisbury, die voortaan even eens gesloten is. Groot bakkerijsucces voor G0-0P HAARLEM LONDEN/NEW YORK, 13 nov. (AFP, Rtr, UPD Premier Wil son verklaarde vrijdag in het La gerhuis, dat Engeland niet van plan is een grote invasie tegen de Rhodesische afscheiding te onder nemen, maar dat een eventueel verzoek om hulp van de gouver neur, Sir Humphrey Gibbs, als thans enig drager van het wettig gezag, alle aandacht zal krijgen. De door Londen illegaal verklaar de regering-Smith heeft inmiddels Sir Humphrey „verzocht" zijn ambtswoning te verlaten. Ian Smith heeft premier Wilson laten weten, dat de gouverneur nimmer uitvoerende macht heeft gehad, tenzjj op advies van de Rhodesi sche regering. Veel kan er dus afhangen van de verdere stappen van gouverneur Gibbs. TIJDELIJKE AANBIEDING 'stomen 1 costuum mantel Jb» japon (eenv.) pantalon rok jumper N.V. CARROSSERIEFASR1EK VOOR ALLE AUTOSCHADE Chem. Wasserij KEYSEJt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 9, telefoon 21543. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 247 90. IJMUÏDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. AALBERSE HEKELT PvdA (Van een onzer verslaggevers) Dr. Johannes Einaar, 68 jaar, Waarnemend gevolmachtigd mi nister van Suriname, geniet, fijn tjes glimlachend na van het suc ces dat hij deze week met zijn toespraak in de Tweede Kamer J'jdens het goedkeuringsdebat heeft gehad. Van alle kanten hebben hem reacties bereikt op ZlJn spontaan reageren, dat ieder een aangenaam verraste. Over deze sympathieke rijksgenoot leest u op pagina 5 meer. Op pagina 7 schrijft een onzer ^erslaggevers over de Nederland- iq<! O.D.U., die sedert november i9°4 bestaat. Dit liet de heer odewijk Povel uit Overveen on langs weten. „Een partij, die bijzonder voorspoedige groei jjhorrnaakt en thans gereed is tot ntensieve deelname aan de ver- Kiezingen voor de gemeentera- p®n. de provinciale staten en het Oe laatste uren voor de inter- Jhnd ZwitserlandNederland ver- «Phn allerminst aangenaam. De Panning, de onzekerheid brach- Oranje in een geprikkelde, "^venze stemming. Tegenslag htbeerde Denis Neville gisteren t:.?nmin. Theo Laseroms gleed sió 8 een wandeling uit en ni?Cc met z'ihand tegen een gedeelte van een ijzeren Ivo Gelukkig bleek de ver- Vor i nogal mee te vallen. Eev op onze sportpagina; D i'onoord volgt Ajax' voorbeeld, niet Uerdamse stadionclub laat L meer los over de reacties Jai, ?iner Willy Kment's oproer, dg'. Doggen, Oranje's drie-ban- tiirio "'er' verklapt zijn ideaal: *hovDS een Uteltoernooi een eind- yonne van één schalen. op1'1 r,=e rubriek "OP zijpaden" besteeHg'na 2 worclt aandacht avonti„, ^a,n de opvoeding en aan naai „.UlJke avonduren. Regio- meuws op pagina 3. slogan 6£ere betekenis van de de jez 'Uiep zei de Muze" wordt onze pLUit de doeken gedaan op - V-pagina. Hij herinnerde eraan, dat de gehele socialistische fractie zich al veertien dagen tevoren in een schrijven aan de KVP-l'ractie publiekelijk in een zo be langrijke zaak van haar voorzitter heeft, gedistantieerd. Men moet daar niet gering over denken, aldus de heer Aalberse. Hij betreurde het dat de heer Nederhorst daaraan toen niet on middellijk, in plaats van op 10 novem ber in de Tweede Kamer, heeft toege voegd dat hij ook deze uitlating volle dig terugnam. Tevens herinnerde de heer Aalberse eraan, dat bovendien de socialistische fractie zich van de brief als zodanig niet heeft gedistantieerd. De partijvoorzitter zei ervan over tuigd te zijn, dat deze zaak onvermijde lijk zal doorwerken. Hij heeft het ge voel, dat ook de standpuntbepaling in Limburg bij de geruchtmakende ver kiezing van een lid van GS (wéér geen socialist in dit collége benoemd, hoewel er afspraken geweest schijnen' to zijn dit wel te doen red.) niet los kan worden gezien van de recente ontwik kelingen. Het partijbestuur is nog wach tende op inlichtingen over de achter grond van deze affaire. Mr. Aalberse voorspelt dat zich nieu we depressies aandienen. Een van de belangrijke oorzaken van de ontwikke lingen van de laatste maanden is vol gens hem te vinden wanneer wij terug gaan naar de periode van de kabinets formatie en de eerste presentatie van het kabinet. Het kabinet-Cals werd toen in de dagbladen gepresenteerd als een (Vervolg op pagina 5) (Advertentie) secco (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 13 nov. Schipper J. A. Leunis uit Zwijndrecht en matroos J. Witte uit Sluiskil hebben gistermid dag op de Westerschelde voor Terneu- zen een angstig avontuur beleefd, dat dank zij de oplettendheid van een sleep bootkapitein aan de wal nog goed is af gelopen. Omstreeks vijf uur 's middags zonk het 600 ton metende met suiker bieten geladen schip Ahva I als het ware onder de voeten van de beide mannen weg. Leunis en Witte konden niet anders doen dan overboord sprin gen en zich in het ijskoude water drij vende houden op een paar losgespoel- de luiken. Op het moment dat de Aiwa door overkomend water plotseling wegzonk, stond kapitein Geensen op de pier bij de loodsenwaeht te Terneuzen uit te kijken naai een zeeboot die hij moesl assisteren bij het binnenlopen van de haven. Onmiddellijk snelde hij met zijn sleepboot te hulp om de drenkelingen op te pikken. Voor matroos Witte had de sleepboot niet veel later moeten ko men, want hij was reeds verstijfd door de felle koude. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 nov. Tegen de verwachting in is het gisteren niet de de drukste dag van het jaar geworden voor de Nederlandse loonpolitiek. Gis teren zou, als alles volgens plan was verlopen, de Sociaal-Economische Raad het zevende halfjaarlijkse rapport over de vooruitzichten voor 's lands econo mie hebben uitgebracht en twee advie zen over de loonpolitiek. Daarna zou 's avonds een gesprek zijn gehouden tussen de regering, dat wil zeggen vooral minister Veld kamp, en de Stichting van de Arbeid over de vraag hoe dit jaar de proce dure voor de loonpolitiek moet zijn. Minister Veldkamp zei gistermiddag deze bespreking af. Hoewel dat niet als reden werd opgegeven, is het niet denkbeeldig, dat de minister eerst pre cies wil weten wat de SER denkt over het toekomstige systeem van loonpoli tiek. In de bespreking die de Raad hier gisteren aan heeft gewijd, bleek het concept-advies dat de commissie- Van der Grinten hierover heeft opge steld, niet de mening van de Raad te weerspiegelen. Evenmin Was dit blijk baar het geval met de concepten voor het zevende halfjaarlijkse rapport en voor het advies over de loonaanpas- singsclausules in langlopende contrac ten. Het rapport en de twee adviezen zullen nu maandag worden uitgebracht. Volgende week donderdag wordt het ge sprek van de regering met de Stich ting van de Arbeid gehouden. ff (Advertentie) Diverse kleuren en dessins. Leverbaar in 35 mm en 50 mm lamel-breedte. Kant en klaar gemonteerd. Spaarndamseweg 48 Telef. 53750 i_» VELSEN, 13 nov. De bouwvakar beiders in dienst van de firma Bruis- scliaart Witte uit IJmuiden hebben gisteren voor het laatst salaris ontvan gen. Vorige week werd aan tie circa 25 mensen, die nog bij het bedrijf in dienst waren, schriftelijk aangezegd, dat het bedrijf niet langer in staat was de salarissen uit te betalen. Daarmee is het fatale eiiule gekomen, wat door ingewijden reeds enige tijd werd ge vreesd en wat, ondanks daartoe onder nomen pogingen, niet meer bleek te voorkomen. De meeste personeelsleden, voor zo ver direct werkzaam in onderhanden zijnde bouwwerken, zullen echter maan dag toch gewoon weer aan het werk kunnen gaan. Er is namelijk een nieu we n.v. gesticht, die het voörnemen heeft deze bouwwerken te voltooien, als daartoe echter van het ministerie me dewerking voor kan worden verkregen. Personeelsleden, die niet waren ontsla gen, maar voor wie op deze bouwwer ken geen plaats is, vallen echter buiten deze regeling. De firma Bruisschaart—Witte had on derhanden de bouw van 171 woningwet woningen in het plan De Gilden te Vel- sen-noord. Hiervan zijn een kleine hon derd gereed. Bovendien bouwde de fir ma 48 premie-woningen voor de woning bouwvereniging „Bloemendaal-Noord" aan het V. d. Berg van EJjsingaplant- soen te Santpoort-zuid. Van dit project zijn onlangs 24 woningen gereed geko men. En tenslotte had de firma ook in uitvoering de bouw van het bejaarden centrum te Santpoort-noord, waarin een groot aantal flats is opgenomen. (Advertentie) Tijdens de vakwedstrijden ter gelegen heid van de CO-OP Euro-Brooderie op donderdag 11 november in Esplanade te Utrecht, bereikte de bakkerij van CO- OP HAARLEM prachtige resultaten. Van de 20 deelnemende CO-OP bakke rijen behaalde CO-OP HAARLEM de eerste prijs Dij de vrije inzending vier kante meter broodshow. Bij de blinde broodkeuring, d.w.z. 4 broodsoorten die op een willekeurige dag zo uit de pro- duktie zijn getrokken, behaalde CO- OP HAARLEM van de 53 deelnemende CO-OP bakkerijen de tweede prijs. Tevens werd aan de bakkerij van CO- OP HAARLEM het predikaat: „kwali teitsbakkerij" toegekend. (Advertentie) niet duur wei heerlijk BOXTEL, 13 nov. Het treinverkeer tussen Boxtel en Tilburg is gisteravond enige tijd gestagneerd geweest. Een vrachtauto met oplegger, waarop een hijskraan was geplaatst kwam op de overweg (die met een AKI is uitge rust) klem te zitten, kort voordat een trein uit Tilburg daar moest passeren. De bestuurder van de auto had de te genwoordigheid van geest om deze trein tegemoet te lopen en te trachten de machinist met lichtsignalen te waar schuwen. Dit bleef niet onopgemerkt. Maar de afstand bleek ondanks zo krachtig mo gelijk remmen te kort om een botsing te vermijden. De oplegger en de hijs kraan werden gedeeltelijk over de lijn en in een sloot geslingerd. De machi nistencabine van de trein werd totaal vernield. Niemand van de reizigers liep letsel op. De machinist kreeg een hoofd wond. De chauffeur van de vrachtauto liep een shock op. Terwijl Wilson in het Lagerhuis ful mineerde tegen de onwettige regering- Smith, die via censuur de Rhodesische bevolking onkundig laat van de door Londen genomen maatregelen en van Rhodesië een politiestaat maakt, maak te de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties een serie sancties bekend tegen de regering-Sntith. Met algeme ne stemmen en één onthouding van Frankrijk dat de rebellie als een binnenlandse kwestie beschouwt, bui ten de competentie van de Veiligheids raad werd een resolutie aangeno men, waarin de eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring veroordeeld wordt en waarin op alle lid-stateu een beroep wordt gedaan een „onafhankelijk Rho desië" niet te erkennen en elke vorm van steun aan het onwettige bewind te onthouden. De resolutie was inge diend door Jordanië en dankte haar vorm o.m. aan suggesties van de Ne derlandse afgevaardigde, dr. J, G. de Beus. De Franse stemonthouding bete kent zo werd met klem verklaard geen goedkeuring van de actie. Frankrijk heeft inmiddels zijn consul- generaal uit Salisbury teruggeroepen. De Verenigde Staten en Egypte heb ben inmiddels al hun economische maatregelen jegens Rhodesië bekend- (Vervolg op pagina 5) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 13 nov. Er schij nen nogal wat bezwaren te zijn tegen het tijdstip waarop zaterdag 27 novem ber in het kader van de bijzondere jubileum-televisiedag van de KRO de Wim Sonneveld-show zal worden uitge zonden. Dat tijdstip ligt namelijk tus sen half zes en zeven uur 's avonds en velen (voornamelijk winkeliers en middenstanders) kunnen de show dan onmogelijk zien. Wim Sonneveid zelf vindt de keuze van het tijdstip bijzonder ongeluk kig. „Mijn show valt precies in diner- tijd en dat zal voor vele kijkers toch wel de nodige moeilijkheden opleve ren. Daarbij komt nog dat het win kelpersoneel in verband met hun werkzaamheden een groot gedeelte, of misschien wel de hele uitzending, zal moeten missen. Ik begrijp de be- (Van onze co-respondent) LEEUWARDEN, 13 nov. Enkele men-en hebben in Bols.ard een 36- jarige vrouw uit het water geredie haar linkerhand miste. n de red ders hier i informeerden zei de vrouw tot hun verbazing: „Die ligt op de keukentafel." De hand lag daar in derdaad. Tegenover de politic verklaarde de vrouw bij het ijden van bloei-kooi gestruikeld te zijn. Het vlijmscherpe kartelmes had de hand in één slag af gehakt. De vrouw kon geen reden op geven voor het feit dat ze in het water van de Dijlakker was geraakt. De politie acht het verhaal van de vrouw geloofwaardig, ma r heeft de hand toch opgestuurd iar het gerech telijk oratorium in Den Haag om te laten nagaan of er misschien van opzet sprake is. Eeii paar dagen eerder is de ouw o„k al .s uit het water gehaald. Toen moest kunstmatige ademhaling worden toegepa Volgens de vrouw was ze toen te water ge raakt omdat ze één stap te ver achter uit lopen was bij 'iet kijken naar de torenklok. De vrouw lijf" af e.i toe aan depres sies. Ze wordt nu verpleegd in een ziekenhuis in Sne- (Advertenties) A» AMr -X56- 4tM- Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdatnsevaart30 tel. 11541 Binnenweg 137 tel. 84373 Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 3 brengen, 2 betalen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 13 nov. In een groot deel van ons land lagen sloten en vij vers vanmorgen met een laag ijs be dekt bij een vorst, die in het oosten vjjf graden bedroeg. Alleen op de wadden en in Den Hel der schommelde het kwik om het vries punt. Het weekeinde houdt een winters karakter, met overdag lichte dooi en 's nachts lichte tot matige vorst Bo ven midden-Europa treffen wij een Ij 7 7 sneeuwgebied aan, waarvan een klem lYiaTl OTJ OL'til lAJCt* GCtOOtX deel tot het zuidoosten van ons land C c kan doordringen. Hel hoge-drukgebiec boven Skandinavië bliift sterk, zodat deze vroege koude golf nog enkele da gen zal voortduren. Zondag zon: 7.58-16.51. Maan. 21.33- 13.45. Maandag zon: 8.-16.49. Maan: 22.58- 14.18. CUYCK, Zonder acht te slaan op bet rode waarschuwingslicht van een automatisch beveiligde overweg op het baanvak Venlo-Nijmegen is de negen tienjarige Venlose vertegenwoordiger J. Degger gisteravond met zijn auto in botsing gekomen met len trein. De man werd hierbij op slag gedood. Het trein verkeer werd enige tijd gestagneerd. süssing van de KRO niet: tenslotte is het een dure produktie geworden waarbij kosten noch moeiten zijn ge spaard." Van officiële KRO-zijde kregen wij het volgende commentaar: „Het con tract voor de show op 27 november werd reeds op 13 juni van dit jaar met Wim Sonneveid afgesloten. In dat contract staat niets vermeld over het tijdstip van uitzending. Voor de bijzon dere jubileum-televisiedag van de 27- ste a.s. (van acht uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts wordt er aan één stuk door uitgezonden) moest een reeks bijzondere programma's worden on dergebracht. Wij wisten uiteraard niet van tevoren hoe de definitieve indeling die dag zou worden; evenmin waren wij op de hoogte welke programma's er precies zouden komen. Het resul taat is nu dat er voor de avond van 27 november uit een groot aantal uit zendingen moest worden gekozen. Om er een paar te noemen: de nieuwe quiz Het gulden schot, Roulette van Jules de Corte, de documentaire van Ad Zonneveld, de Caterina Valente- show, de wereld-televisiepremière van de musical Oklahoma en de Wim Son neveld-show. De KRO heeft gemeend het avondprogramma van de 27ste een bijzondere introductie te moeten geven aan een uitzending welke de hele fa milie zal kunnen boeien. Na Sonneveid komen die avond o.a. Caterina Valente en Oklahoma. Wij hopen dat deze show de kijkers ertoe zal brengen ook naar de rest van het avondprogramma te kijken. Er is geen sprake van discriminatie. De KRO meent echter dat Wim Sonne veid zich niet voldoende kan voorstel len wat de kijkgewoonten op deze bij zondere dag zullen zijn. De KRO heeft uiter: ard begrip voor het prestigegevoel van de artiest; men is er juist van uit gegaan dat ge zien ook het lioge bedrag dat met de ze produktie is gemoeid deze show niet op een ongunstig tijdstip uitgezon den dient te worden. De KRO stelt veel vertrouwen in Wim Sonneveid, maar het heeft er de schijn van dat Wim Sonneveid minder in zichzelf ge looft dan de KRO in Sonneveid". Bovendien wijst men er bij de KRO op dat de eetgewoonten op zaterdag sterk gewijzigd zijn. Men is er voorts van overtuigd dat het onmogelijk is dat op een dag als de 27ste alle kij kers aan hun trekken zullen komen. Verder wijst men op de mogelijkheid van een eventuele herhaling van het populaire programma. Het tweede deel van de Sonneveld-show zal de avond van Paaszaterdag worden uitgezonden. VENRAY, 13 nov. In de buurt schap Oirlo is gisternacht de zeventien jarige jongeman Piet van Rhee dode lijk verongelukt, toen hij niet de bestel auto van zijn vader in een bocht van de Dorpsstraat over de kop vloog. De jongen was tijdens de afwezigheid van zijn ouders, die naar een bruiloft wa ren, met de auto van zijn vader gaan toeren. HEIDELBERG, 13 nov. (UPI) Het hoofdkwartier van het Amerikaan se leger in Heidelberg heeft vrijdag geen nadere mededelingen gedaan in zake het uitwijken van een 44-jarige Amerikaanse sergeant der eerste klasse naar Tsjechoslowakije op 14 augustus. De onderofficier, Glenn Rohrer, was tot op het moment van zijn vlucht 15 maanden werkzaam geweest in „Camp King", een hoogst geheime instelling van het Amerikaanse leger in het Tau- nus-gebergte. Rohrer was belast met het verhoor van Westerse geheime agenten en com munistische overlopers die naar het kamp werden overgebracht. Het feit dat hij is uitgeweken achter het IJzeren Gordijn werd donderdag onthuld nadat hierover een publicatie was verschenen in het „Overseas Weekly", een Engelstalig blad dat ten behoeve van de Amerikaanse militai ren in de bondsrepubliek verschijnt. In het desbetreffende artikel werden hoge inliohtingenfunctionarissen geciteerd die zouden hebben verklaard dat Roh rer al lang voor de Sovjei Unie werkte en dus optr d als dubbelspion. KAMPEN, 13 nov. Bij een frontale botsing op de Zwolseweg bij Kampen is vannacht de bestuurder van een perso nenauto gedood en zijn drie inzittenden van een busje ernstig gewond. De brand weer had drie kwartier nodig om de bestuurders van de auto's uit de wrak stukken te bevrijden. De gewonden n opgenomen in het ziekenhuis. Gedood werd de 22-jarige heer J. Zwa- nepol uit Kampen. De (jeugdige) inzit tenden van het busje kwamen uit Zwol le. Voor het leven van één van hen, de 20-jarige bestuurder II. J. W. wordt ge vreesd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1