Afrika eist feller Engels optreden Gouverneur weigert af te treden Tweed- en Cameljassen ïn NU AL VOLOP WINTER S m IJSBAAN EINDENHOUT GEOPEND Vernielende branden in Aerdenhout en Haarlem Mogelijk betrokken bij ontvoering Ben Barka Babv krijgt vóór geboorte nieuw bloed Inbraken in vier kerken Zweden na vier dagen uit tunnel Brand op schip: 92 toeristen gedood ,ottgering MORRIS /^7rUyT7, Amsterdamse arts koopt tweederde Schots eiland Voorlopig geen uitspraak van Paus over de geboorteregeling Het nieuws VANDAAG Overvoedend matige vorst Geslaagde ingreep in Radboudziekenhuis Kelken verdwenen hosties op altaar f 2.- f 1.- MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32203 \e de' caramels SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN LONDEN, 15 nov. Nadat Sir Humphrey Gibbs, de gouverneur ^'an Rhodesië, gisteren bekend "ad gemaakt in Salisbury, dat hij ue onwettige regering van Rho- desië niet wenste te erkennen, en dat hij slechts ontslag zou nemen aL gouverneur, indien hij hiertoe ?Pdracht ontving van de Britse Koningin, publiceerde premier Wilson een verklaring dat de Achterlijke adviseurs van de Brit- regering van mening waren, dat eenieder, die bevel geeft voor "®t verdrijven van de gouverneur een dergelijk bevel uitvoert, of de hnnd slaat aan de gouverneur, °t hem op andere wijze aan zou vallen, een daad van verraad zou stellen. Volgens de verklaring zou "et eveneens een daad van ver bad betekenen, indien iemand *ich wederrechtelijk meester zou maken van het gezag van de gou verneur, door zich op te werpen als „Regent". In Rhodesië begint zich thans duidelijk een kracht meting af te tekenen tussen de door Londen voor onwettig ver klaarde regering-Smith enerzijds en de legitieme vertegenwoordi ger van het Britse bestuur aan de andere kant. ip§ll§&il BIJ DE FOTO'S: Duizenden schaatsliefhebbers grepen de gelegenheid aan om al vroeg in hei winter seizoen de ijzers onder te binden. Deze foto werd ge maakt op de Nenijtobaan te Rotterdam. De eerste sneeuw zorgde dit weekeinde in Maastricht voor een sprookjesachtig winter- beeld, dat geen kerstkaart zou ontsieren. TIJDELIJKE AANBIEDING 'stomen w NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF SO cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 8, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 8, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. h®' on1 een: STEEDS MEER VERZET TEGEN PREMIER SMITH (Advertentie) niet'duur wel heerlijk (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam (Van onze Lóndense' correspondent) Op Schiphol arriveerden zater- twee Canadezen, die beiden 'ZÜ het op uiteenlopende wijze) in ae laatste oorlogsjaren op een wat °hgewone manier kennis maakten flet ons land. Dick Haviland was zegen wil en dank een van de eersle bevrijders van onze hoofd- tad en dr. Pubbicombe assisteerde 111 1945 in Canada bij de geboorte van prinses Margriet, met wie hij Bisteren op paleis Soestdijk een °ntmoeting had. Men leze pagina 5. Het partijbestuur van de KVP neeft een rapport in studie, dat "andelt over de principiële grond lagen van de partij. Zie pagina 5. De mondelinge interventies over r®. aflaten zijn beëindigd. Som a's® Concilie-vaders zijn over de gang van zaken daaromtrent nogal erontwaardigd, aldus onze Ro- einse correspondent op pagina 5. Voor regionaal nieuws zie pag. 3. penis Neville bleek plotseling \i„i®.u,de. ■wan- In zijn anders van pc - id tintelende ogen lag Veni "«tens trieste blik. Oranje Zwitserland, waar in kwjL ''uldelijk to;t uitdrukking ligpn«' l,at. ons voetbal elke intel- mist om intern;ationaal stint ^Uen. Michel van Gils p„ 1' ln 7ii" reportage onder ''om aaa. dat Oranje ln Bern de oneindig dom voetbal speel- V&ï* verslaggevers namen 1300 st' J1 kykje in Brussel, waar ïaarnril dor andse atleten de be- Soir nfn^elglsche Cross van Le bleep,epen- waren in Njj- de VN waar onze judoka's om Verden J--an titels strijd le- interesioS waren, ook bÜ enkele onze wil i®, voetbalduels, zodat een rnt u ,se sportbijlage weer v-at er a®. schakering biedt van "ied weekeinde op sportge- q genieten viel. „Vandaag bespreken de beide Huizen van het Britse parlement de machti gingswet, welke de Britse regering in staat zal stellen represaillemaatregelen te nemen tegen de opstandige regering van Rhodesië. Ofschoon (le conservatie ve oppositie het in hoofdzaak eens is met het standpunt van de regering, is er een groep conservatieve leden van het parlement, min of meer identiek met de voormalige Suez-groep, welke sancties wenst te beperken en welke het ongewenst vindt, dat de regering overgaat tot strafmaatregelen, zoals het voorgenomen invoerverbod voor Rhode- sische tabak en suiker. De betrokken groep komt hedenochtend in een beslo ten zitting bijeen. Er wordt verwacht, dat een groep leden van het Hogerhuis, onder leiding van Lord Salisbury, ver zet zal voeren tegen strafmaatregelen tegen Rhodesië. Het schjjnt nog niet doorgedrongen tot een aantal conservatieven in het par lement, dat de regering van Rhodesië zich schuldig heeft gemaakt aan een daad van verraad tegenover de soeve rein. Het zal deze conservatieven te den'ken geven, dat de waarnemende leider van hun eigen partij, ex-minis- ter Maudling, tijdens een politieke re devoering, premier Wilson prees om de waardigheid, waarmee hij tot heden is opgetreden in de Rhodesische kwestie. Wilson heeft zich volgens Maudling ge dragen zoals Harold Macmillan of Sir Alec Douglas-Home zich zou hebben gedragen onder eendere omstandighe den. Het spreekt vanzelf dat, terwijl de rechtervleugel van de conservatieve fractie de Rhodesische regering in be scherming wenst te nemen tegen vol gens hen te ver gaande represailles, de linkervleugel van Labour meent, dat de Britse regering niet ver genoeg ge gaan is en over behoort te gaan, met medewerking van de Verenigde Naties tot een olie-embargo of zelfs tot een volledig verbod van alle handel met Rhodesië. Gouverneur Gibbs verklaarde gisteren in een door de B.B.C. uitge zonden rede, dat hij niet op het verzoek van de heer Ian Smith in kon gaan de ambtswoning van de Rhodesische gou verneur te verlaten. De gouverneur had een kerkdienst in de kathedraal van Salisbury bijgewoond tijdens welke de Anglicaanse bisschop van Mahona- land, Cecil Alderson, er op wees, dat de christenen in Rhodesië het morele rcehi hebben gehoorzaamheid te weigeren aan elke wet, die de omverwerping be oogt van het legale gezag van de Brit s'1 Kroon. Inmiddels heeft het optreden van de Rhodesische regering een nog steeds aanzwellende stroom van reacties te weeg gebracht. In een communiqué, dat werd uitgegeven na een geheime bijeen komst van de presidenten van Senegal, Mali, Guinee en Mauretanië, wordt er bij de Afrikaanse staten op aangedron gen onmiddellijk een bevrijdingscommis sie voor Rhodesië te vormen en mili taire contingenten naar dat land te zen den. Zij dringen er ook op aan elke regering te erkennen die representatief is voor het volk van Rhodesië, of deze nu in Rhodesië of daarbuiten is ge vormd. De vier staatshoofden zijn van oordeel, dat alle vredelievende landen Rhodesië economisch moeten boycotten GLASGOW, 15 nov. (UPI) Een Amsterdamse arts die veel van zijn va kanties in Schotland ioorbrengt, heeft daar tweederde van het eiland Coll Coll aangekocht. De arts, de heer J. de Ries, heeft het lanr gekocht van E. K. M. Stuart, wiens familie ruim een eeuw lang liet grootste deel van het ruim twintig kilometer lange eiland in eigendom heeft gehad. Dokter De Ries wil van zijn eigen dom een sportcentrum maken. Op het grondgebied liggen zes boerderijen en de oppervlakte is ruim 12.000 acres. De arts wilde eveneens het plaatselijke ho tel kopen doch de eigenaar heeft dit geweigerd. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 15 nov. Zelden komt er in de eerste helft van november zo strenge vorst voor als nu het geval is. Om half negen vanmorgen meldde het vliegveld Eelde min tien graden C., waarmee de temperaturen van Leeuwarden en Gilze-Rijen 9) werden overtroffen. In de eerste helft van november is in de laatste honderd jaar slechts éénmaal eerder een temperatuur van 10 graden C. gemeten en wel op 10 november 1908 in Sit- tard. En het is ook dit jaar Zuid- Limburg, dat de eerste tik van de winter kreeg. Er lag vanmor gen twee centimeter sneeuw. Hier en daar wordt er in ons land ge schaatst. De laatste keer dat dit zo vroeg in het seizoen mogelijk was, was op 16 november 1941. De weersverwachting van van morgen duidde er op, dat het koude weer zeker minstens nog enkele dagen zal aanhouden. Er zit namelijk geen depressies met warmere lucht in de buurt, die de koude op korte termijn zou den kunnen verdrijven. Alles bij elkaar een vroege win ter. ROME, 15 nov. (KNP) Volgens gezaghebbende bron in Rome schijnt het onwaarschijnlijk dat paus Paulus binnen korte tijd een beslissing zal ne men inzake de geboorteregeling. Hij verklaarde dat de moraaltheologen meer tijd nodig zullen hebben om de met de geboorteregeling samenhangen de kwesties te onderzoeken. „Zij staan voor vraagstukken, dii tot dusver in recente medische en sociale studies niet aan de orde zijn geweest", zo ver klaarde hij. Hij voegde eraan toe, dat er zeker wel vooruitgang wordt gemaakt, maar dat de inzichten van de leken en clerj- cale deskundigen nog aanzienlijk ver schillen. Met het oog hierop zou het goed zijn, zo verklaarde hij, dat de stu die wordt voortgezet in plaats van een premature beslissing te nemen, welke gemakkelijk onbevredigend zou kunnen blijken te zijn. In een interview met een Italiaans dagblad heeft ook de paus te kennen gegeven, dat het voor hem zeer moei lijk is nu reeds een beslissing te ne men, omdat de Kerk in deze zaak voor geheel nieuwe problemen is komen te staan. Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Droog weer met in het algemeen wei nig bewolking. Aanvankelijk weinig wind later zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht overwegend matige, morgen overdag lichte vorst. DINSDAG: zon: 8.01-16.48 maan: 00.00-14.43 (Advertentie) BIRMINGHAM, ALABAMA, IS nov. (UPI) De voormalige Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Barry M. Goldwater, gaat zich in 1968 kandidaat stellen voor een zetel in de senaat en wil op deze wijze zijn rentree maken in de Amerikaanse politiek. AERDENHOUT, 15 nov. Een laai ende brand heeft gisteravond de kapi tale villa van de heer W. Beijnes aan de Nachtegalenlaaii alhier volledig ver woest. Vermoedelijk zijn vonken van het open haardvuur via de schoorsteen op het rieten dak terecht gekomen en hebben zich vandaar zo snel verspreid, dat het huis in korte tijd als een fak kel brandde. De zoon van de heer Beij nes ontdekte de brand om kwart voor negen, de Bloemendaalse brandweer kwam met spoed, maar kon niets uit richten. De totale schade wordt voorlopig ge raamd op een half miljoen gulden. Villa (in 1937 gebouwd) en garage brandden helemaal uit. De Haarlemse brandweer heeft gister ochtend eveneens machteloos gestaan bij een brand in de Witte Herenstraat waar een huisje van het uit de zeven tiende eeuw stammende Frans Loenen- hofje in de as werd gelegd. Het vuur is op zolder ontstaan. Toen de brandweer verscheen sloegen de vlammen al uit de dakkapel. De hele inboedel ging verloren. Van deze brand is de oorzaak nog niet bekend. Twee Franse rechercheurs aangehouden (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 15 nov. In de affaire van de ontvoering met vermoedelijk moord a de Marokkaanse oppositieleider in ngschap, Ben Barka, is de gevangen zetting van twee Parijse inspecteurs van politie, Louis Sauchon en Roger Voi- teau, gedurende het afgelopen weekeinde de meest opzienbarende ontwikkeling geweest. Beiden maken deel uit van de vermaarde „brigade mondaine", welke af deling strijdt tegen de handel in verdo vende middelen. Sauchon stond er aan het hoofd. Hun aandeel in de ontvoering verklaart waarom Ben Barka, een ge waarschuwd man die zeer op zijn hoede was zo gemakkelijk in de voor hem uitgezette Parijse val is gelopen. Zij waren het die met indrukwekkende legitimatie Ben Barka op Saint Germain des Prés aanhielden en mee wisten te krijgen in de auto op weg naar het poli tieke gesprek, dat Ben Barka's rentree in Marokko zou moeten voorbereiden Door het uitpluizen van de relaties van de eerst gearresteerde in de hele affaire, de hoofdinspecteur, „chef d'escale" op Orly, van Air France, Antoine Lopez, (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 15 nov. In het St. Radboudziekenhuis is men erin ge slaagd nieuw bloed te geven aan een nog ongeboren baby met een afwijken de rhesusfactor. Het is voor de eerste maal in de medische geschiedenis dat een dergelijke ingreep gedaan werd. Het kind zou pas over een maand geboren worden, doch de baby dien de zich reeds kort na de ingreep aan. De boreling, een jongetje, verkeert in blakende welstand. Het is het vierde kind van wachtmeester H. v. Assouw uit Oirschot. Zoals vaak gebeurt btf een afwijken de rhesus-factor, bleef het eerste kind van de familie in leven, doch stierven de volgende kinderen. Behalve de vier jarige dochter Marianne is deze baby, Hans genaamd, het tweede in leven zijnde kind van de Oirschotse wacht meester. De ingreep werd verricht door de vrouwenarts dr. J. Seelen met assis tentie van dr. H. van Leusden, beiden te Nijmegen. (Van onze correspondent) VALKENSWAARD, 15 nov. In de nacht van zaterdag op zondag is in het Nederlandse grensgebied ten zuiden van Eindhoven in vier parochiekerken ingebroken, namelijk in Borkei en Schaft, Westerhoven, Dommelen en het Belg sc-he Achel. De onverlaten wisten zich door het indrukken van een ruit toegang te verschaffen; alleen in Westerhoven konden zij de kerk zo maar binnengaan, daar hier de deur niet gesloten was. In Borkei en Schaft werd in de sacristie de sleutel van het tabernakel gevonden. Dit kon toen gemakkelijk worden open gemaakt. Op het altaar werden zondag morgen de gezonsacreerde hosties ge vonden. Men neemt aan dat twee gou den kelken gestolen zijn. Men kan dit niet nagaan omdat de sleutel spoorloos is. Uit de sacristie van de kerk te Westerhoven werd de miskelk ont vreemd. Voorts hebben de onverlaten in alle vier kerken de offerblokken gelicht, hetgeen hen vermoedelijk niet veel heeft opgeleverd. STOCKHOLM, 15 nov. (AFP) De twee Zweedse technici, de 26-jarige monteur' Kjell Visson en de 30-jarige electricien Soeren Janssan, die sinds dinsdag j.l. in een kabeltunnel onder het zuidelijk stadsdeel van Stockholm opgesloten hebben gezeten, zijn gister ochtend bevrijd en naar boven gebracht. Zoals gemeld wei-den zij tijdens hun werk verrast door een zware golf grond water en werden zij naar een hoger ge deelte van de tunnel, die veertig meter onder de grond ligt, gedreven. Gisteroch tend bereikte een kikvorsman de opge- slotenen, waarna artsen afdaalden. De mannen zijn naar een ziekenhuis over gebracht. kwam de met het onderzoek belaste commissaris Bouvier op het denkbeeld van de rol die de beide politiemannen zouden kunnen hebben gespeeld. De hierop volgende verhoren doen commissaris Bouvier het volgende sce nario, hoewel uitermate bevreemdend, voor niet onmogelijk houden. Antoine Lopez kent als chef d'escale op Orly een groot aantal personen en personages, die min of meer geregeld de grote Parijse luchthaven aandoen, waaronder Marok kanen en Marokkaanse politici. Hij is als zodanig ook in staat om de politie met name de mondaine brigade en de beide inspecteurs belast met de narco tica-branche menige waardevolle tip te geven. Om bepaalde Marokkaanse vrienden en relaties, uiteindelijk generaal Oufkir, van dienst te zijn, leent hij zich voor het organiseren van de kidnapping van Ben Barka, o.a. door de vereiste auto ter be schikking te stellen, deze te chaufferen en ermee naar het afgesproken rendez vous te rijden, de villa van Boucheseiche, gewezen „luitenant" in schijnbaar eer bare ruste van de reeds jaren overleden bendeleider Pierrot-le-Fou, zijn buurman in Foteney-le-Viscomte. Van hun kant verlenen de beide ge arresteerde „mondaine" inspecteurs hun medewerking aan de zaak, daar toe bewogen door hun waardevolle „indicateur" Antoine Lopez: de ene dienst is de andere waard. Maar noch Lopez noch de beide inspecteurs zou den de werkelijke bedoelingen van de initiatiefnemers hebben gekend of ver moed. Na de aflevering van Ben Barka op het afgesproken adres voor het zogenaamde politieke gesprek zou de hele zaak hen over de kop zijn gelopen. Inmiddels zit ten zij gevangen op beschuldiging van onrechtmatig uitgevoerde arrestatie c.q. wederrechtelijke vrijheidsberoving. MIAMI, 15 nov. (Rtr, UPI) Zater dagochtend is het lijnschip „Yarmouth Castle" ter hoogte an de Bahama- eilanden in brand geraakt en gezon ken. Van de 549 opvarenden worden er nog 91 vermist. Men neemt aan dat zij allen zijn omgekomen. Voorts stierf een man nadat hij was gered, zodat het totaal aantal slachtoffers 92 be draagt. Negentien overlevenden, elf mannen en acht vrouwen, zijn in een ziekenhuis in Nassau (Bahama-eilan- den) opgenomen. Het ongeluk schijnt te zijn veroor zaakt door het springen van een stoomketel. Het vuur tastte de kom buis, vlak bij de eetzaal, aan en ver spreidde zich- snel. De bemanning, met aan het hoofd de Griekse kapi tein Byron Voutsinas, stond echter spoedig machteloos tegenover de laaiende vlammenzee. Hier kwam nog bij dat, volgens verscheidene ge redde passagiers, de brandblusappa ratuur op het schip niet voldoende was en ten dele niet werkte. Er ont stond een paniek onder de passagiers waarvan velen in pyama dan wel in avondkleding gehuld in zee sprongen. Volgens andere schipbreukelingen konden verscheidene reddingsboten niet worden neergelaten, doordat de pas geverfde touwen waaraan ze hin gen in de katrollen bleven steken. Ook zouden er niet genoeg zwemvesten en reddingsgordels zijn geweest. Boven dien had het alarmsysteem niet werkt. ge- Advertentie) costuum i'ï'.V.n-Wfr f a mantel japon (eenv.) MSr -*» pantalon rok MOr MOr jumper MOr Grote Houtstraat 5 tol. 10771 Anuterdamseraart30 tol. 11561 Binnenweg 137 tel. 86373

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1