Nederland Met 47 stemmen vóór, 47 tegen en 20 onthoudingen Weer succes voor Verenigde Staten Vanavond door vorst weer glad AANKONDIGING PAUS Zaligverklaring van Joannes XXIII en Pius XII Friezen eten brood uit Beverwijk NU LEREN SPAREN Weer winst voor K.L.M. TBC-explosie in Arnhem Opzij Klasse Gas NU VERFT U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar 1 CITROEN HOOGEVEEN EXTRA bescherm Jonge Amerikaan zaaide paniek in vliegtuig Door uitvallen van aardgas SCHRAVENDIJK Beverwijk heeft 190 ha vrij voor vierde T.FL Wetsontwerp ingediend Drie infectie haarden Markthandel wil ook zegelacties En Verder: Het nieuws VANDAAG In PLUS deze week echte bakkersoven EK Uitstoting van het nieuws MIJ MAAR ciwccladedhanA FONVILLE DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32206 ieugd?'plaats ^Pa£ina v00r c]e AllEEN bil de ECHTE BAKKERS SPECULAAS en BANKET pjliÉiiiiilii® HA FX" NEW YORK, 18 nov. (AFP) De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren besloten communistisch Chi na n i e t tot de volkerenorga nisatie toe te laten. Een voorstel van Cambodja en elf andere landen om de ver tegenwoordiging van nationa listisch China te vervangen door een delegatie uit Pe king kreeg 47 stemmen vóór, 47 stemmen tegen en twin tig onthoudingen. Tevoren had de vergadering een ontvverp-resolutie van tien landen, waaronder de Verenigde Staten aanvaard, waarin de kwestie van de toelating van Peking werd ge rangschikt onder „belangrijke kwesties" waarvoor het Handvest een meerderheid van twee derden voorschrijft. Bij deze stemming was de verhouding 56 stemmen te gen 49, bij elf onthoudingen. Het weerbericht voor vanavond voorspélt opnieuw vorst. De stra ten en wegen zullen dan weer glad en gevaarlijk worden. Als je bij de opkomende gladheid op straat bent vraag je je af hoe kom ik thuis. De gemeentelijke bestrij dingsdiensten kunnen niet overal tegelijk zijn. Toch is het mogelijk de gladheid op je eentje te bestrij den. Een handdoek om je schoe nen maakt de wandeling gemak kelijker en minder riskant. Gister avond hadden veel voetgangers van dit oud beproefde middel plezier zoals de foto laat zien. Miss Nieuw-Zeeland, Gay Lorraine Phelps (rechts), neemt een foto van „onze" Miss Holland Janny de Knegt (links) en Miss Jamaica, Carole Joan McFarlane, tijdens een bezoek aan de Engelse parlementsgebouwen. Schoonheidskoninginnen aller lan den zijn in Londen verenigd voor de Miss World' verkiezing-1965 VATICAANSTAD, 18 nov. (AFP, KNP) De Paus heeft vandaag aangekondigd, dat hij een begin heeft doen maken met de zaligverklarings-procedures voor de Pausen Joannes XXIII en Pius XII. Vele Concilievaders hadden, aldus de Paus, verzocht Paus Joannes te doen heilig ver klaren. In zijn rede kondigde de Paus aan, dat hij de hervorming van de Curie, waarom het Conci lie met zoveel nadruk gevraagd heeft, met vaste hand wil door zetten. LEDERWAREN ST. NICOLAASGESCHENKEN FRUI T NOTEN W 1] N E K NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent pet week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5. telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3. telefoon 2 47 90. IJMUTDEN- Leeinveriklaan 30. telef 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55 PEKING NIET IN DE VERENIGDE NATIES (Advertentie) niet duur *re/ heerlijk De rebellenregering van Rhotle- sië heeft een eigen gouverneur benoemd: Clifford Dupont, die de taken van de door de Britse kroon benoemde gouverneur Gibbs her neemt. Zie pagina 5. IJzel en sneeuw hebben vooral gisteravond ons land in een lage versnelling gezet. Botsingen en vertragingen waren het gevolg. Zie pagina 5. De Beledigende Chinese be sehuldigingen aan het adres van de Russische regering zouden wel eens de oorzaak ervan kun nen zijn, dat Rusland definitief niet Peking breekt. Zie pagina 7. De eerste Fokker-Fellowship is gisteren voor de twee eigenaars van een kleine, maar succesvolle Duitse chartermaatschppij ge kocht. Zie pagina 7. Wat de T.V. vanavond biedt en hoe u lekker kunt eten in de decembermaand kunt u lezen op pagina 2. De bokspartij tussen Cassius Clay en Floyd Patterson zal maandag in heel Amerika, Cana da en Engeland op de televisie te zien _ün. Engeland krijgt een rechtstreekse reportage via de kunstmaan Early Bird". De laatste reportage over dit gigan tische gevecht op de sportpagina. Eveneens op onze sportpagina brengen wij u vandaag uitge breid voetbalnieuws uit binnen- en buitenland. Regionaal nieuws pagina 3. Onze lichamelijke conditie laat nogal wat te wensen over. De heer J. P. Kra mer, voorzitter van de Vereniging van Leraren in de Li chamelijke Opvoeding, spreekt zelfs van een algehele aftakeling •n onze westerse maatschappij. De oorzaak daarvan, is volgens hem gelegen in ons cultuurpa troon. Zow el bij het werk als in onze vrije tijd zitten wij veel te veel stil en op die manier roes ten wjj vast. De heer Kramer is een van de ondertekenaars van een vorige week aan de minister van Onderwijs verzonden brief, Waarin dringend wordt verzocht Per klas drie wekelijkse gym nastieklessen bij het voortgezet onderwijs voor te schrijven. Meer °ver het probleem „beweginsar- moede" kunt u lezen op pagina 1 van Plus deze week. Voorts in dit plusnummer: Pag. 2: David Niven: Ik heb alleen maar geluk gehad. Liefdesscène onder het (kriti sche) oog van papa. Blinden zien door tanden. Rivaliteit tussen Noord- en Zuid- Italië. Pag. 3: De eerste maanden nog geen reclame op televisie. Pag. 4: .Schaken, dammen, puzzelen en Piekeren, postzegels, klaverjas- sen, bridge, tekenpuzzel. Pag. 5: ..Zonnebloem" speelt weer voor Sinterklaas. Op rijpaden (autorubriek). Draaitafel-dekje (grammofoon- Platenrubriek) Paf. 6: Advertentie) uit een (Advertentie) Niettegenstaande het feit, dat het voorstel om Peking toe te laten in plaats van de afvaardiging van For mosa, zelfs geen eenvoudige meerder heid kreeg, is de stemverhouding in vergelijking met de vorige stemming in de Algemene Vergadering ten gun ste van de Chinese communisten gewij zigd. Bij de vorige stemming over de kwestie in 1963 (vorig jaar is niet over de kwestie gestemd) was de verhouding 41 stemmen vóór toelating en 57 tegen, bij twaalf onthoudingen. Bij de stemming over de eigenlijke toe lating namen drie landen niet aan de stemming deel, nl. Congo-Leopold- stad, Dahomey en Laos. De lijst van voorstemmers was: Af ghanistan, Albanië, Algeric, Birma, Bul garije, Cambodja, Centraal Afrikaanse Republiek, Ceylon. Cuba, Denemarken, Engeland Ethiopië, Finland, Frankrijk, Ghana, Guinee, Hongarije, Indië, Irak, Jemen, Kenia, Congo-Brazzaville, Mali, Marokko, Mauretanië, Mongolië, Ne pal, Nigerië, Noorwegen, Oeganda, Oe kraïne, Pakistan, Polen, Roemenië, Sierra Leone, Singapore, Somalia, Soe dan, Sovjet-Unie, Syrië, Tanzania, Tsje- choslovakije, de VAR, Wit-Rusland, Zam bia, Joego-Slavië en Zweden. De tegenstemmers waren Argentinië, Australië, België, Bolivië, Brazilië, Ca nada. (nationalistisch China), Colum bia, Costa Rica, Dominicaanse Repu bliek, Ecuador, El Salvador, Gabon, Gamiba, Griekenland, Guatemala. Ha iti, Honduras, Ierland, Israel. Italië, Ivoorkust, Japan, Jordanië, Liberië, Luxemburg, Madagascar, Malawi, Ma leisië, Malta, Mexico, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Niger. Opper-Volta, Pana ma, Paraquay, Peru, Philippijnen, Spanje, Thailand, Togo, Turkije, de V.S., Uruguay, Venezuela en Zuid-Afrika. De landen die zich van stemming onthielden waren Boeroendi, Chili, Cy prus, Jamaica, Kameroen, Koeweit, Li banon, Libye, Maladiven. NEDER LAND, Oostenrijk. Perzië, Portugal, NEW ORLEANS. 18 nov. (AFP) Een 16-jarige Amerikaan, Thomas Ro binson, heeft gisteravond getracht, on der bedreiging met een revolver, de bemanning van een DC-8 met 113 pas sagiers te dwingen naar Cuba te vlie gen. Hij vond dat Amerika te weinig doet om het verzet tegen Castro te steunen en wilde nu zelf naar Cuba om het nodige te verrichten. Kort nadat het toestel van New Or leans was opgestegen met bestemming Miami, haalde Robinson, die uit Texas afkomstig is, zijn wapen tevoorschijn en loste hij enkele schoten die niemand troffen. Een passagier wist de jongen te ontwapenen. Het vliegtuig keerde naar New Or leans terug, waar Robinson werd gear resteerd. Peru Het wrak van een toestel van de „Aerospeca" dat een week ge leden bi) Puerto Arturo, aan de grens van Columbië en Peru neerstortte, is gevonden. Van de zes inzittenden zijn er twee omgekomen. (AFP) Rwanda, Saoedi-Arabië. Senegal, Trini dad en Tobago, Tasaad. Tunesië en IJsland. Vóór de eindstemming had Ceylon een amendement ingetrokken dat be oogde de passage over uitstoting van nationalistisch China te schrappen. Een suggestie van Mauretanië om apart over de eventuele uitstoting van de afvaardiging van Formosa te stem men, vond ook geen weerklank. Dit kostte Peking minstens één stem. want de Tunesiër Mongi Slim verklaarde dat hij vóór toelating van communis tisch China zou hebben gestemd, als er een aparte stemming was gehouden over de zetel van nationalistisch Chi na. De Amerikaanse afgevaardigde Char les Yost had betoogd, dat Peking niet voldeed aan de eisen "die het handvest voor het lidmaatschap stelt. Wat de na- tionalistisch-Chinese afvaardiging betref zei Yost dat deze een gebied vertegen woordigt, dat meer inwoners telt dan de landen van het merendeel van de in dieners van het voorstel tot verwijde ring van deze delegatie. De kwestie van de vertegenwoordiging van China is nu weer voor een jaar van de baan, tenzij er voordien nog een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering wordt belegd. (Van onze weerkundige medeweker) DE BILT, 18 november, De dooi is geen succes geworden, want de koude lucht is niet verder dan tot de noorde lijke provincies teruggedrongen. Daar trad bij de sneeuw nog twee graden vorst op. In Zeeland en Zuid-Limburg werd plus zes graden gemeten. Achter de depressie, die van Noord-Frankrijk naar Duitsland trekt, gaat de N.O. wind toenemen, met als gevolg dat in de ko mende avond en nacht de vorst weer naar het zuiden gaat uitstromen. Hier door zullen morgenochtend de tempera turen in het grootste deel van ons land beneden het vriespunt liggen, met op nieuw gladde wegen. Allereerst zal, aldus de ï'aus, het Hei lig Officie worden veranderd, maar daar mee zal wel geruime tijd gemoeid zijn, omdat ook rekening zal moeten worden gehouden met de posities en leeftijden van hen. die tot op heden het werk met veel ijver en kundigheid hebben ver richt. Tevens kondigde de Paus de in stelling van een aantal postconciliaire commissies aan, om ervoor te zorgen, dat de besluiten van het Concilie worden uitgevoerd. De openbare Conciliezitting werd gehouden ter officiële afkondiging van de Constitutie over de Goddelijke Openbaring van het Decreet over het Lekenapostolaat. Samen met hoge prelaten, maar ook met eenvoudige priesters, die als deskundigen aan het Concilie verbon den zijn, droeg Paulus VI vanmor gen in de Concilie-aula de Mis cp, terwfj) de over de beide conciliestuk ken uitgebrachte stemmen werden ;e- teld. Beide bleken vrijwel unaniem goedgekeurd door de Vaders. Voor de constitutie over de Goddelijke Open baring stemden 234 Vaders, tegen 6. Bij het Decreet over het Lekenapos tolaat was de uitslag: 2305-2. Evenals bij de vorige gelegenheden BEVERWIJK. 18 nov. Het perso neel van de Bakkerij Winkel moest van morgen al heel vroeg opkomen, omdat (leze bakkerij tienduizend broden extra moest produceren, bestemd voor Fries land, waar door hef uitvallen van Ivf aardgas niet gebakken 'ton worden. Het personeel begon twee uur vroegei zodat vanmorgen om half zes een grote truck met oplegger naar Friesland kon vertrekken. Oorspronkelijk zou dit trans port door militairen worden verricht, maar in verband met de gladheid werd op particulieren een beroep gedaan. was de Sint-Pietersbasiliek, waarin de concilie-aula is ingericht en waar de ruim tweeduizend concilievaders in bisschopsgewaad hun zetels op de tri bunes langs het middenschip hadden ingenomen, feestelijk verlicht. De paus was, met mijter er! witte koorkap en een processiekrüis in de hand, te voet bin nengekomen, voorafgegaan door de kardinalen en andere geestelijken met wie hij de mis ging opdragen. (Advertentie) Grote keuze in geschenken van leder en modieuze handtassen. Bezoekt onze afdeling Gezelschapspellen en Speelgoed op de Ie etage. Spellen Puzzles Meccano Roulette-sets v.a. 12.50 Kamerbiljarts GROTE HOUTSTRAAT 51 (Advertentie) HAARLEM - ZIJLWEG 26 HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 BEVERWIJK, 18 nov. Beverwijk heeft zich geschaard 'n de rij van plaatsen, die beweren de beste vesti gingsplaats te zijn voor (le vierde T.H. Het gemeentebestuur heeft de minister van O.K. en W., daarbij gesteund door een commissie uit de bevolking van de IJmond-noord een nota aangeboden, waarin getracht wordt aan de hand van de door de minister zelf gestelde voor waarden, aan te tonen, dal Beverwijk volledig aan deze voorwaarden voldoet. Een T.H. en Beverwijk zou tot gevolg hebben, dat beschikbaar intellect geac tiveerd wordt tot het volgen van dit on derwerp en tevens, dat een verschui ving in de deelneming naar het tech nisch hoger onderwijs wordt bevorderd. Beverwijk heeft een 'errein van on geveer 190 ha. ten oosten van de stad beschikbaar voor het vestigen van een T.H., zowel een traditionale desge wenst dan een campus-hogeschool, bij zonder gunstig gelegen met uitstekende contractmogeHjkheden onder meer met de industriële centra en met de uni versiteiten te Amsterdam. Het sociaai- culturele klimaat is eveneens gunstig, mede doordat stad en streek nog vol ledig in ontwikkeling zijn. DEN HAAG. 18 nov Bij de Twee de Kamer Is thans het, al in de mil joenennota aangekondigde, wetsont werp tot verlaging van de loon- en in komstenbelasting en tot invoering van (le belastingspaarbrieven ingediend Het inkomen van degenen, van wie op jaar basis minder dan f 100 belasting wordt geheven, zal onbelast blijven Wie op jaa.rbasis 100 of meer verschuldigd Is, krijgt een belastingvermindering van 100, die voor de jaren 1966 tot en met 1969 zal worden aangewend als storting op aan hen uit te reiken spaarbrieven Van 1970 af zal de verlaging in de ta rieven zijn verwerkt. De spaarbrieven zullen na verloop van vijf jaar met f 30 rente worden afgelost In geval van overlijden kunnen de erven onmiddel lijke aflossing vragen, waarbij dan slechts een evenredig deel van de ren te zal worden uitgekeerd. Als de belastingspaarbrief bij een spaannstelling is gedeponeerd heeft uitsluitend deze de bevoegdheid de vordering te innen. Met de rente mee zal in 1972 de aflossing van de spaar brieven over 1966 in totaal ongeveer 550 min. vergen. Een gunstige kant van spaarbrievenregeling is, dat gro te bedragen aan de particuliere be sparingen worden toegevoegd, aldus de minister van Financiën, dr. Von deling, en staatssecretaris Hoefna gels in hun memorie van toelichting. Voor een groot aantal personen zal dit een eerste kennismaking met het begrip sparen betekenen. Gehoopt wordt, dat een belangrijk deel van de aflossingen in de jaren 1972 tot en met 1975 in de spaarsfeer zullen blij ven. De verlaging kan slechts van geringe waarde zijn voor de zeer lage inko mens en de zeer grote gezinnen met een naar verhouding gering inkomen. Dit is nu eenmaal het logische gevolg van het bestaan van een redelijke vrij stelling aan de voet. DEN HA.AG, 18 nov. Stijging ,n de vervoersinkomsten met bijna IX*/» pet. en van de overige Inkomsten met 12,7 pet., terwijl de bedrijfskosten (zon der afschrijvingen) slechts met 2,4 pet toenamen, heeft ertoe geleid dat de KEM in het eerste halfjaar (april t.m. september '65) van het lopende boek jaar 1965-'66) haar resultaat zag stijgen tot 57,4 miljoen gulden, dat is rui i het dubbele van het resultaat in dezelf de periode van 1964 dat 28,4 miljoen bedroeg. Terwijl de produktie In tonkilometer op lijndiensten in de eerste zes maan den van het lopende boekjaar een stij ging te zien gaf van 13 pet. steeg het vervoer sterker t.w. met 18 pet., waar door de beladingsgraad een verbetering te zien gaf tot 57,1 pet. (54,6 pet. in dezelfde periode '64). De directie van de KLM voegt hier aan toe, dat in aanmerking moet wor den genomen, dat april t.m. septem ber de zomerperiode betreft. Het sei- zoenmatlg karakter van het bedrijf brengt mee, dat voor de winterperiode en wel voornamelijk voor het kwar taal januari t.m. maart met een verlies moet worden gerekend, dat de tot dusverre behaalde winst zal vermin deren. (Van onze correspondent) ARNHEM, 18 nov. In drie wijken van de stad Arnhem is tbc geconsta teerd. Dertien burgers zijn naar sana toria in Renkum en Dekkerswald over gebracht. De kans dat vele anderen besmet zijn is volgens de directeur van de GGD, dr. W. C. de Boer, zeer groot. Drie Arnhemmers hebben de besmet ting verspreid. Een 17-jarige magazijn bediende, een 18-jarlg lid van een beat- groep en een 55-.jarige arbeider welke laatste een grote longafwijking ver toonde. Alle drie hebben nagelaten aan het jongste Stima-bevolkingsonderzoek deel te nemen. Dr. De Boer vreest dat de besmetting een epidemisch karakter kan aannemen, alleen al omdat honderden jonge mensen con tact hebben gehad met de besmette beatmuzikant, die de laatste weken met zijn groep op tal van plaatsen in Gelderland is opgetreden. Als gevolg van de tbc-explosie zul len de scholen systematisch worden gecontroleerd. Alle leden uit de mi lieux der dertien besmetten zullen even eens worden onderzocht. Effectieve be strijding van de risico's is slechts mo gelijk wanneer allen die met de be smetten in aanraking zijn geweest zich bij huisarts ut consultatiebureau laten onderzoeken. UTRECHT, 18 nov. Een door de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel ingestelde com missie heeft besloten up korte termijn een landelijke zegeltjesactie voor de ambulante handel te starten. Het doel ervan Is reclame te maken voor de ambulante^ handel. De realisering van het plan is versneld door plaatselijke initiatieven, waardoor men een chaos vreesde. Het eerste initiatief daartoe werd In Enschede genomen. Om verwarring onder het publiek te voorkomen, gaat men nu de landelijke zegeltjes propa geren. Men hoopt met de actie op 1 ja nuari te starten. Vis rechtsvor men worden overwogen een coöpera tieve vereniging of een n.v. In de sneltrein naar Groningen en Leeuwarden heeft zich gisteren een „klasse strijd" voorgedaan. Onderweg moesten op bevel van de conducteur een aantal tweede-klas passagiers hun plaatsen afstaan aan eerste-klassers, omdat in het eerste-klas compartiment de verwarming was uitgevallen. De conducteur had anders kunnen beslissen. Hij kon zich beroepen op overmacht en zijn kleumende eerste klas-passagiers kunnen verzoeken in de tweede klasse een warm plaatsje te zoeken. Misschien had hij de ser vice kunnen uitbreiden door het te veel betaalde te restitueren, maar nu koos hij een oplossing die bepaald grievend was voor de „mindere klas se". Handelde de man volgens zijn in structies? Indien dit het geval was, dienen zij snel veranderd te worden. Wat is er aan de hand met ons gas? De plotseling ingevallen kou van een paar dagen geleden heeft enkele duizenden gezinnen in de kou gezet, omdat het gas niet in voldoende hoe veelheden doorstroomde. Ongeveer gelijktijdig is nu bekend geworden, dat het altijd als zo goed koop aangeprezen aardgas in een aan tal gevallen minder goedkoop is dan men denkt. Het gebrek aan gas bij plotseling invallende kou is een vrij wel ieder jaar terugkerend verschijn sel. Alleen had men toch langzamer hand moeten verwachten, dat gezien de enorme haast waarmee aardgaslei dingen worden aangelegd naar alle windstreken, dit euvel tot het verle den zou behoren. En wat de prijs van het aardgas be treft, een onderzoek van het Haagse Bureau voor Statistiek heeft aange toond, dat geysers en gasfornuizen met de komst van het aardgas niet goed koper maar juist duurder in gebruik zullen worden. Oorzaak: de gasslor- pende waakvlam. Nu kan men wel stellen, dat deze zaken groot gezien moeten worden en dat de grootverbruikers wel financieel baat hebben bij het aardgas, maar voorlopig behoort het grootste deel van ons volk daar nu juist niet toe. De voorlichting over de „grote voor delen" is daarmee wel dubieus ge worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) (Advertentie) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 25 (Advertentie) SPECIAAL ADRES voor Haarlem ZANDVOORT Zijlstraat 55 Kerkstraat 2 A Telef. 11767 Telef. 4597

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1