Vennootschapsbelasting wordt verhoogd en benzine-accijns wordt opgevoerd maar Auto in het IJsselmeer Zjoekov had hartaanval Omzetbelasting op brommers 10 pet Staking op Cape Kennedy ENGELSE HUISVROUWEN IN DE RIJ VOOR BROOD „Wij hebben het niet voor die man gedaan „Dienstknecht des heren" in Naaldwijk ontmaskerd Anderhalve ton verdiend aan devotie tot Maria IN HET WANT VOOR DE PRINSES v lOttgering ZAKELIJKE ARGUMENTEN AARDGAS 3 2 Prijs ingevoerde textiel gaat wel omhoog Dr. Hoefnaseh Uitstel lancering Gemini-6 en 7 „V erschijningen" lokten pelgrims tot nit Limburg Het nieuws VANDAAG Kn Dode en 2 gewonden bij inhaalmanoeuvre DE STEENWERF DUBBELE RAMEN CHRISTIAANSE ^ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32208 tijdelijke aanbieding f 4.- f3.- f2.- f 1.- Verder: v°nZe DEN HAAG, 20 nov. Minisster Vondeling komt woensdag met gewijzigde belastingvoorstellen voor de Tweede Kamer- Hij is ge deeltelijk geweken voor de algemene kritiek op de plan nen om een omzetbelasting op textiel en op schoenen in te voeren. Ook de aan vankelijk voorgestelde ho gere belastingdruk op brom fietsen wordt wat terugge nomen. Het ontstane tekort van dekking wil hij echter aanvullen door enkele belas tingverhogingen. Zijn voorstellen zijn in grote trekken als volgt: 1. De voorgestelde omzetbelas tingen op textiel en schoenen worden gehalveerd. Voor tex tiel van 3 tot 1% pet. (Thans vrij van o.b.). Voor schoenen van 5 tot 2y2 pet. (thans 0). Beide belastingen zouden pas ingaan op 1 januari 1967. 2. Het tarief voor de omzetbe lasting op bromfietsen zal tot 10 pet. worden teruggebracht. Voorgesteld was 18 pet. (thans 5 pet.) Een lange rij Engelse huisvrouwen staat voor Ejvn nwiye rij nnyvtsv wubivui uwujvn -de bakkerswinkel in de hoop brood voor het week einde te bemachtigen. Het Engelse bakkerijpersone el heeft namelijk tot een staking opgeroepen, die niet vóór maandag zal zijn geëindigd. Chem. Wasserij KEYSEtR Gistermiddag heeft prinses Margriet, in gezelschap van haar nieuwe secretaresse mej. De Vlieger, een bezoek gébracht aan het békende opleidingsschip „De Polux" aan de Am sterdamse Prins Hendrikkade. Tijdens het vertrek van de prinses, die uitgeleide werd gedaan door commandeur K. v. d. Berg van de Polux en de heer Warning van de Mij. Nederland, voorzitter van het schoolbestuur, klommen de Jantjes bij wijze van groet in het want. N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per weelt 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. ÏJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telet 22 13 55. Schoenen en textiel voor lopig niet duurder Advertentie) met duur wet heerlijk den HAAG, 20' nov. Grote schade ^...gistermorgen vroeg op de Afsluit- fl|!K ontstaan toen twee vrachtwagens Kaar raakten en een pomp met een gewicht van ca. 400 kg. van een van v!Laoto's op de weg viel. Een andere ta v'auto met aanhangwagen, van de veenstra uit Murmerwoude, kon het jj aarte niet ontwijken en kwam in het selmeer terecht. Ook de twee ande- „?ut0's werden beschadigd. De oor- bpvi van *let eerste ongeval was, dat eifle chauffeurs te veel het midden Eln de weg hielden uit angst door de s auheid in het IJsselmeer te belanden. (Advertentie) 'stomen costuum Jfh«ren"fcW mantel japon (eenv.) MKr pantalon rok J1M- jumper XSSr Grate Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamse vaart 30 tel. 11561 Binnenweg 137 tel. 84373 Moskou, 20 nov. (UPI) De vroe- ïir<5 Russische minister van defensie, I ''arschalk Georgi K. Zjoekov, is ver- v den week getroffen door een hartaan- Vp a'dus is in welingelichte kringen f,'rdeinen. De 69-,iarige veroveraar va hn Jji" van oorlogsheld nummer één *t "t thans rust in zijn apartement in 'oskon .lom Zjoekov was na de oorlog ^"'"diandant van de Russische strijd machten in Berlijn en is een goeie v 'end van oud-president Dwight Eisen- uovver. ..Als de priester wil dat het ehristendom opnieuw het levend Jaad van de beschaving wordt en b,'jft dan moet hij weer missio naris worden". Dat schreef tien Jaar geleden de Franse bisschop •"gr. Veuillot in zijn boek „Onze geestelijkheid". Thans is het vraag stuk van de priester-arbeiders Weer actueel geworden. Zie pag. 5. Naar alle waarscnijnlijkheid is voor de vrouw de zo begeerde ..eeuwige jeugd" weggelegd. Iedere grootmoeder kan op haar vijfen zestigste er net zo uitzien als Mar iene Dietrich. Oestrogeen is het levenselixer dat onze grootmoe ders jong zal houden. Zie pagina 9. Op deze pagina voorts een ver haal over Wiebreng de Boer: Us i'eis nei Tsjechoslowakije. Op pagina 2 vindt u vandaag de gebruikelijke rubriek over opvoe- i'n2- Verder: hoe u uw vrije tijd dn u w'nter aangenaam kunt rbrengen met breien en haken. r=?e krO. heeft een nieuw Subprogramma dat als titel heeft Halt als tegenhanger van r-Nv ?n dodere jongerenprogram- as. Meer hierover kunt u lezen oor regionaal nieuws zie pag. 3. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 nov. Staatssecre taris Hoefnagels, 11a de kabinetsformar tie voor het eerst in de Haagse politiek en tegelijk namens de KVP op de be langrijke post van fiscaal staatssecre taris, heeft een groof aandeel gehad bij het opstellen van de belastingont- werpen. Hij is met de minister van Fi nanciën mede-ondertekenaar van de memories van antwoord die thans ver schenen zijn en verdedigt met overtui ging o.m. de wederinvoering van een omzetbelasting op textiel en schoenen. Wel heeft hij het cempromis aan vaard, dat het kabinet heeft gevonden om deze belastingen eerst op 1 januari 1967 en dan nog slechts gehalveerd in te voeren. Op de persconferentie die de minis ter en zijn fiscale rechterhand gisteren hebben gegeven, werd gezinspeeld op geruchten, dat de heer Hoefnagels een politiek spel zou hebben gespeeld. (Hij zou met ontslag gedreigd hebben wan neer de omzetbelastingplannen niet zouden worden doorgezet). Zijn reactie hierop was bijzonder kort. Hij zei dat hij zich slechts door zakelijke argumen ten liet leiden. Hij is overtuigd, dat deze omzetbelasting om motieven ais thans nader uiteengezet niet kan wor den gemist. Dat hij bij eventuele verwerping door de Kamer zich genoodzaakt zou zien af te treden, wordt niet uitgesloten ge acht. Al zou dat een politieke daad zijn, het zou er een zijn op zakelijk inzicht gebaseerd. PURMEREND, 20 nov. Een in woonster van Baam, mevrouw Witten- Marijt, is gisteravond bij een verkeers ongeluk op de E-10 bij Warder zo ernstig gewond, dat zij in het zieken huis te Hoorn overleed. De door haar bestuurde auto kwam bij een inhaal manoeuvre klem te zitten tussen een vrachtwagen, die zij wilde passeren en een tegenligger. Haar man en de be stuurder van de tegenligger werden gewond en zijn eveneens naar het zie kenhuis in Hoorn overgebracht. VELDHOVEN De tweejarige Elly Francissen is gisteren bij het spelen met een autoped gevallen en terecht gekomen onder de wielen van een vrachtauto. Het kind was op slag dood. (Advertentie) Wij spuiten uw schoorsteen- kanaal op maat, naadloos en hoog geïsoleerd. Condens is dan uitgesloten. SPAARNDAMSEWEG 48 Telef. 58211 (5 lijnen) SEOEL, 20 nov. (UPI) De Zuidko- reaanse politie heeft gisteren de arres tatie bekendgemaakt van zes personen, die ervan worden beschuldigd een po ging te hebben gedaan de regering om ver te werpen. Het zestal zou de staats greep hebben willen uitvoeren tijdens de demonstraties tegen het Japans-Ko- reaanse verdrag. Vijf van de zes ar restanten waren lid van de Handok- partij (de onafhankelijkheidspartij). Teneinde hun doel te bereiken zouden de arrestanten explosieven hebben ge maakt. Deze beide herzieningen kosten het Rijk meer dan de bezuinigingen die het kabinet door het uitkammen van de begrotingen van alle departementen heeft bijeengebracht. Daardoor werd een nieuwe ruimte gevonden van f 70 miljoen. Met het voorstel om 50 min. meer te gaan ieuen werd de nieuwe mogelijkheid tot dekking 120 miljoen. Om het bedrag van ,f 185 min. te vinden, dat nodig is om de genoemde verminde ring van belastingdruk voor 1966 op te vangen, heeft de minister de volgende nieuwe belastingverhogingen nodig ge acht. 3 Verhoging van de vennootschapsbe lasting met nog een tweede punt voor winsten gfoter dan 100.000. Het ta rief wordt daardoor voor deze winsten dus 47 pet. Dit leed wordt wat ver zacht door de verrekening van de vennootschaps- met de inkomstenbe lasting te verruimen tot 16 pet. van het dividend in plaats van de aan vankelijk voorgestelde 10 pet. 4 De accijns op benzine zal met 2 ct. per liter worden opgevoerd in plaats van de aanvankelijk voorgestelde 1 cent. 5 Er wordt een omzetbelasting geheven op ingevoerde textiel. Daardoor worden hulpstoffen en grondstoffen nu aan een voorheffing bij de grens onderhevig. Met deze compensatie komt de minis ter ongeveer uit. Hij heeft zelfs nog een wijziging van de Loon- en Inkomsten belasting kunnen aanbrengen i.v.m. de regeling van reiskosten en de 5 pet. af trekmogelijkheid. Dit brengt zowel een vereenvoudiging mee als een verlichting van belastingdruk. Minister Vondeling zegt, dat het plan tot belastingverhoging wel schaduwzij den heeft, zoals b.v. de geringere ver ruiming van bestedingsmogelijkheden, maar dat iuist dit effect ook beoogd werd. Zijn uitgangspunten bij de keuze zijn geweest: de noodzakelijke dekking tot stand te brengen, een zo groot mo gelijke spreiding van belastingdruk te bereiken, de allereerste levensbehoeften zo min mogelijk te treffen en de kosten van levensonderhoud in het algemeen zo laag mogelijk te houden en ten slotte iets bü te dragen tot het toegroeien van ons belastingstelsel naar dat van ons omringende landen. Met het uitstel van de invoering van de omzetbelasting op textiel en schoeisel wil hij vooral de sa menloop met de op 1 januari ingaande huurverhoging met de stijging van de sociale premies voorkomen. Hij verwacht geen wezenlijke inkrim. ping van de winsten van het bedrijfs leven, omdat de kostenverhoging in het algemeen kan worden doorberekend. Uiteraard worden de reeds in de CAPE KENNEDY, 20 nov. (UPI) Gisteren is op de Amerikaanse lan ceerbasis Cape Kennedy een staking uitgebroken onder de technici van vleDonndl Aircraft Corp.". Gevreesd wordt dat door de staking de lancering van de Gemini-6 en Gemini-7 op 4 de cember zal mo5ten worden uitgesteld. Bij de staking zijn 215 technici betrok ken. Een woordvoerder van de NASA verklaarde dat door het gemis aan de technici gisteren belangrijke proeven moesten worden uitgesteld. miljoenennota voorgestelde andere be lastingverhogingen (alcohol, bier, ta bak, grammofoons, kampeerwagens, radio- en tv-toestellen enz) in het thans gewijzigde dekkingsplan ge handhaafd. Door de thans voorgestelde maatre gelen wordt de opbrengst van de be lastingverzwaring die voor 1966 geschat was op 636 miljoen 189 min. kleiner. Berekend op jaarbasis wordt het totale bedrag van 906 min. 135 min. klei ner. Wat de textiel betreft zegt de minis ter, dat hij wel begrip heeft voor de moeiljjke situatie van deze bedrijfstak, maar dat het geringe percentage van de voorgestelde omzetbelasting de omzet nauwelijks terug zou doen lopen. Een zekere aanpassing in de tijd acht hij gewenst. Daarom dan de verschuiving van de invoering met een jaar. Om te voorkomen dat de concurrentie van tex tiel uit het buitenland onze industrie zou treffen, is een heffing aan de grens ge wenst. Dit kan zelfs leiden tot een ver betering van de concurrentie-positie. De regering wil met klem vasthou den aan het intrekken van de vrijstel ling van de omzetbelasting op textiel zowel als schoenen, o.m. omdat deze een vreemd element vormt temidden van de vrijstellingen voor eerste levens behoeften. Zij zijn destijds in het levep geroepen ais maatregelen tot verrui ming van de persoonlijke welvaarts sfeer en ter compensatie van de huur verhogingen. In de huidige welvaart is dat nu niet langer verantwoord. Ook sociaal acht de minister het niet juist omdat ook dure textiel produkten vrij van omzetbelasting zijn. Nederland is bovendien het enige land in de EEG dat deze vrijstellingen kent. Nederland kan geen uitzondering blijven vormen. De schoenindustrie kan volgens de minister de voorgestelde beperkte hef fing verwerken. Bezwaren tegen suggesties van de Kamer om een kleine verhoging op alle percentages van de omzetbelasting te leggen in plaats van de keuze van de regering te volgen berusten op de zwaardere druk uie hierdoor op het le vensonderhoud zou ontstaan en de be nadeling van de concurrentieverhoudin gen, terwijl dit bovendien technisch on uitvoerbaar lijkt. Bij bromfietsen geeft de minister de voorkeur aan vermindering van het per centage van 18 tot 10 pet. in plaats van een onderscheid te maken tussen luxe en gewone brommers, zoals hem gesug gereerd werd. Hij acht het niet gewenst andere arti kelen, die de Kamer had aangewezen, zoals chocolade, suikerwerken, goud en zilver enz., in de belastingverhoging te betrekken, omdat dit in EEG-verband moeiljjk wordt. (Advertentie) w voor 3 brengen, 2 betalen (Advertentie) ZIE KLEINE ANNONCES *<y>, ROTTERDAM, 20 nov. In het Naaldwijkse buurtschap Baakwoning wenst niemand iets te zeggen over de 67-jarige Rotterdamse schilder, die zich vijftien jaar geleden tot „dienstknecht des heren" uitriep en sedert dien ruim 150.000 gulden „verdiend" heeft aan de devotie van honderden goedgelovige ka tholieken tot Maria, die hem regelmatig in zijn kapel van de „Moeder der zeven Smarten" zou zijn verschenen. De zwijgzaamheid van de buurtbe woners is begrijpelijk. De „dienst knecht des heren" heeft hen in een ijzeren greep gehad. Zijn invloed was zo groot, dat echtparen zich op zijn advies lieten scheiden, verloofden hun verkeringen uitmaakten, tuinders hem geld gaven wat hij maar vroeg en vrouwen hem ter wille waren. Zelfs heeft de „dienstknecht" het gepres teerd op grond van hemelse bood schappen een tuinder van zijn be drijf te verjagen, de vrijgekomen tuin in handen van een andere tuinder te stellen en zelf in de riante tuinders- woning te trekken. Dit laatste trou wens pas, nadat het huis overeenkoms tig zijn staat was ingericht. Dat de „dienstknecht des heren" vijf tien jaar zijn vreemde religieuze prak tijken heeft kunnen uitoefenen komt in de eerste plaats, doordat degenen, die zijn kapel bezochten en getuigen waren van de „verschijningen van Maria" aan de „dienstknecht" absolute zwijgplicht opgelegd kregen. De katholieke autori teiten, met name die in het bisdom Rot terdam, hebben nooit geweten tot welke uitwassen de devotie tot de Moeder van zeven smarten in Naaldwijk geleid heeft. Weliswaar was bekend, dat in Naald wijk religieuze bijeenkomsten werden ge houden, dat er zelfs bedevaarten naar toe leidden, maar wat er precies ge beurde, is tot nu toe verborgen geble ven. Er is wel eens officieus gewaar schuwd door pastoors en kapelaans, maar officieel niet, uit angst dat dan het „bedevaartsoord" en de „dienst knecht des heren" in de publieke be langstelling zouden komen. Een tweede reden voor de muur van zwijgzaamheid in Baakwoning is, dat de buurtbewoners (die, zoals zij zelf zeg gen, tot „de groep" behoorden) zich op een reuze manier genomen voelen en zich daar nu voor schamen. Niemand wenst te praten juist om vrienden en familieleden te beschermen. Ook de Naaldwijkse tuinder P. Vollebregt 64 jaar die met zijn zoon en schoon zoon het zwaarst is opgelicht en op het ogenblik, evenals zijn zoon en schoon zoon, slechts met de grootste moeite het hoofd boven water kan houden, wil niet vertellen wat er allemaal in en rond de kapel in feite niet meer dan een verbouwde kamer van het tuinders huis, waarin de „dienstknecht" zijn in trek had genomen is gebeurd. Ook wenst hij niets te zeggen over de werk wijze van de „dienstknecht". Op de vraag hoe deze vorm van oplichting tenslotte toch aan het licht is gekomen, wordt maar nauwelijks antwoord gege ven. „Heel veel mensen, ook priesters, religieuzen, zijn", aldus de heer Volle bregt, „hier geweest, maar alleen om later te kunnen zeggen, dat ze ook in Naaldwijk geweest waren wan neer zou blijken, dat de verschijningen officieel erkend zouden worden. Maar toen het allemaal een beetje mis ging lopen, hebben ze zich gedistantieerd. Uitgezonderd een kapelaan hier uit de buurt, die eigenlijk voor een nul wordt aangezien. Hij is tot het laatste mo ment bij „de groep" gebleven, bezeten van het idee de man te vangen, vast te zetten. En het is hem gelukt ook. Hij heeft uiteindelijk aangetoond, dat het allemaal bedrog is geweest. Deze man komt alle eer toe." De kwestie van priesters en religieu zen, die in de afgelopen jaren naar de „dienstknecht des heren" zijn gekomen, die meegebeden en geofferd hebben zit de heer Vollebregt nogal hoog, zeker nu achteraf blijkt, dat andere priesters in kleine kring de praktijken van de dienstknecht voor onzin hebben versle ten en er tegen hebben gewaarschuwd. De heer Vollebregt vraagt zich name lijk af, waarom de Kerk zich er nooit mee bemoeid heeft, niet heeft uitge zocht wat er aan de hand was, kortom hij vindt de houding van de autoriteiten bijzonder slap. Daarbij gaat hij dan wel voorbij aan het feit, dat mensen, die wisten wat er allemaal gebeurde in Baakwoning nooit een mond hebben opengedaan. Toch is de heer Vollebregt geen nors man. In tegendeel hij praat honderd uit terwijl hij in een van zijn druive- kassen aan het teren is. „We zijn blij, dat de politie de man heeft aangehou den en dat het afgelopen is. We zouden er hier allemaal vreselijk om moeten lachen, wanneer een paar van ons er niet zoveel geld bij ingeschoten zouden hebben. Ik moet trouwens vooropstellen, dat we het nooit allemaal voor die man gedaan hebben, alhoewel hij wel deksels mooi kon praten. We hebben het echt gedaan om Christus te dienen. Vanuit dat oogpunt bezien hebben wij, tenmins te ik in ieder geval, er nooit spijt van gehad, nog niet." Voor hoeveel de familie Vollebregt het schip in is gegaan, wil hij natuur lijk niet zeggen. Wel is duidelijk, dat vroeger een belangrijk deel van de Baakwoning van hem is geweest, dat hij het bedrijf ten behoeve van zijn zoon en schoonzoon in drie stukken heeft verdeeld en het deel van zijn zoon aan de „dienstknecht" ten offer is gevallen. De zoon zou volgens de dienstknecht niet deugen voor de tuinderij. Deze me ning is de jonge Vollebregt zo opge drongen, dat hij in een zenuwcrisis raakte en een paar maanden in een psy chiatrische kliniek opgenomen moest worden. Dit werd in de omgeving ais het beste bewijs beschouwd en op „ad vies" van de „dienstknecht" werd de tuin aan een andere tuinder uit de groep voor de helft van de waarde verkocht. Het is nu aan de Rotterdamse politie om uit te zoeken, in hoeverre de dienst knecht oplichting heeft gepleegd hoe wel de man heeft bekend met zijn reli gieuze praktijk ruim anderhalve ton in de wacht te hebben gesleept en hoewel hij voorts voor een belangrijk deel is onderhouden door de buurtbewoners van Baakwoning en in hoeverre men hem kleine bedragen geschonken heett uit dankbaarheid voor zijn ontvangst in de kapel van de Moeder der Zeven smarten. Dit laatste zou dan voorna melijk het geval zijn bij Brabantse en Limburgse bedevaartgangers, die zelfs met bussen naar Naaldwijk kwamen. (Advertentie) Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1