Verbouwing ambtswoning f 75.000.- Liberiaans stoomschip gestrand DOODSKLOKKEN LUIDEN IN GROENENDAALSE BOS NIEUW BUSSTATION IN ZANDVOORTS CENTRUM Belastingen gaan omhoog Begroting van Noordwijkerhout bijna sluitend Plannen voor vervoer- centrum aan Oudeweg Bromfietsdief ingesloten Trots bouwwerk was weinig exploitabel Twee zusjes met fiets onder bus Volgend jaar aan Radio Technische School Haarlem Opleiding voor electronicus op HTS-niveau HAVERKORT JUNGHANS Burgemeester Haarlemmermeer onder duur dak ROOMSTELLEN Gedeeltelijke oplossing verkeerschaos in Haarlems binnenstad HOUSE OF ENGLAND'S BIJ ZANDVOORT ZWEMCOMPETITIE KRING HAARLEM 1§|t de mooiste tijd Transportondernemers kunnen straks doelmatiger werken WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 PAGINA 3 St. Nicolaas-suggesties van zilver en verzilverd vanaf Zö." Koningstraat 14 - Haarlem Tel 10540, t/o Paarlaarsteeg Zo mooi als deze hebben wij nog zesentachtig pendulettes HEEMSTEDE, 24 nov. Voor de Belvédère in het wandelbos Groenendaal luiden op het ogen blik de doodsklokken. Slopers hebben bezit genomen van de eens zo fraaie uitzichttoren, die siddert en beeft onder de woeste hamer slagen, waarvan de uitwerking maar al te duidelijk zichtbaar is. Enorme steenklompen tuimelen omlaag om aan de voet van de toren met donderend geraas in stukken en brokken uiteen te val len. De afbraak van de Belvédère is in volle gang. Onontkoombaar nadert het moment van de alge hele executie, die aan het einde van deze week voltrokken zal zijn. ook verdwenen. Het nieuwe bus station heeft het centrum van Zandvoort thans een ander aan zien gegeven. Dat past echter vol komen in het beeld, dat het ge meentebestuur zich voor de toe komst van het centrum heeft ge vormd. Daarom zal er vólgende week dinsdag, als burgemeester mr. H. van Fenema het nieuwe station opent, alleen maar vreug de zijn over dit mijlpaaltje in de sanering van Zandvoorts kern. Belvedère: niet meer dan een geraamte. In het centrum van het dorp Zandvoort is voor passagiers van de NZH een nieuw, modern bus station verrezen. Het vervangt het oude haltegebouw, dat nog dagelijks herinnerde aan de oude tram. Dat haltegebouwtje is thans Uw vriend demi De warme jas die U be schermt tegen een te vroeg gekomen winter. De gedistingeerde jas die U vergezelt naar receptie en theater. De moderne jas die U goed staat en pret tig zit. U vindt die speciale ias, waarmee U de beste vrienden wordt, bij House of England. v.a. 199.50 (Advertentie) GEN. CRONJESTRAAT40-44 HAARLEM Gen. Cronjéstraat 38-44 ZELFBINDERS van 3.95 tot 12.75 SURPRISES van 0.75 tot 2.95 Alle geschenken in luxe verpakking. ZIE ONZE ETALAGES HOOFDDORP, 24 nov. De verbou wing van de ambtswoning van de Haar- lemmermeerse burgemeester, mr. F. Th. Diickmeester, begint zo langzamer hand meer te kosten dan een volledige nieuwbouw. Het bijbouwen van twee ka mers, waarvoor oorspronkelijk een kre diet beschikbaar was gesteld tot een be drag van 56.000., blijkt nu 19.300. meer te kosten, daar enige werkzaam heden duurder zijn uitgevallen. De ver bouwing komt nu op een totaal van ƒ75.300., exclusief de kosten van voor bereiding. De vorige keer is de raad van Haarlemmermeer zonder meer ak koord gegaan met deze bijzonder dure verbouwing. Alleen de V.V.D. plaatste enige kanttekeningen, hoewel het voor iedereen duidelijk was, dat de bouwkos ten een onverantwoorde hoogte zouden bereiken. IJMUIDEN, 24 nov. Het Liberiaanse stoomschip „Santa Kyriaki", dat 2.802 ton meet, verkeert ter hoogte van Zandvoort in moeilijkheden. Het schip was om streeks elf uur vanmorgen nog slechte duizend meter van het strand verwij derd. De zeesleepboot „Titan" uit IJ- muiden vertrok naar zee om het schip eventueel hulp te verlenen, terwijl ook de reddingboot „Neeltje Jacoba" in 1J- muiden gereed werd gehouden. De „Santa Kyriaki" was vanmorgen vroeg reeds ter hoogte van Egmond aan Zee dicht onder de Nederlandse kust te recht gekomen. Het schip slaagde er toen in in zuidelijke richting langs de kust te varen, maar kwam ter hoogte van Zandvoort weer dichter bij het strand. Daar is het schip waarschijnlijk voor an ker gegaan, om een poging te doen, zelf een stranding te voorkomen. Het is op de noordzee nog steeds slecht weer: windkracht negen uit noord westelijke richting. Vanmiddag om tien minuten voor één is de Santa Kyriaki op twee mijl ten zuiden van IJmuiden aan de grond ge lopen. De sleepboot Titan is er bij, maar de kapitein heeft nog steeds geen as sistentie gevraagd. HAARLEM, 24 nov. Voor de zwem. zaterdagavond, 8 uur, door de zwem- competitie Kring Haarlem KNZB wordt vereniging Njord '59 de tweede ontmoe ting in het Sportfondsen-bad gehou den. U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de pendulette die u zoekt. Belv ecière siddert onder hamerslagen NOORDWIJKERHOUT, 24 nov. Burgemeester en Wethouders van Noordwijkerhout hebben dinsdag avond een op een tweeduizend gul den na sluitende begroting voor 1966 aan de raad kunnen aanbieden. Uit de ruime saldi-re^erve, na deze kleine aderlating nog ruim ƒ660.000,- groot, wordt het kleine tekort geput. Ten opzichte van 1965 is het totaal be drag der uitgaven met ruim 21 pet. ge stegen. De kapitaalslasten vormen hier van een belangrijk deel. Op de afschrijvingen-staat prijken voor 1966 een nieuwe brandweerwagen, de sanering van de Zilkerduinweg, de groenstrook langs de Langevelderweg, een moderne vuilniswagen, de randweg langs de Langevelderweg en de elek trificatie van de parallelweg Langevel derweg en de Schippersvaartweg. Ook een gedeelte van de rioolwaterzuive ringsinstallatie drukt op de gewone dienst. Volgens plan zullen in 1966 de Kerk straat en een groot gedeelte van de Havenstraat worden gereconstrueerd. Tegenover de uitgaven staan in de eer ste plaats de inkomsten uit het gemeen tefonds tot een totaal bedrag van bijna tweemiljoen gulden of ruim drie ton meer dan in 1965. Voor de rioolbelasting is gedacht aan een verhoging van tarief, waardoor de gemiddelde aanslag in deze belasting wordt gebracht van 25,- op 35,-: de wegenbelasting zou met 50 pet. kun nen worde verhoogd; de reinigings rechten kunnen zwaarder gaan drukken en de opcenten op de rijks personele belastingen, nu geheven tot een aan tal van 150 kunnen worden opge voerd tot een aantal van 200. Daarnaast kunnen baatbelastingen worden ingevoerd ter bestrijding van de kosten die gemaakt zijn of worden voor de rekonstructié van de Schippersvaartweg en de aanleg van de parallelweg Langevelderweg. In de lasten van de elektrificatie van de Schippersvaartweg en de parallelweg Langevelderweg kan eveneens worden bijgedragen door een baatbelasting. HAARLEM, 24 nov. Op verozek van de Haarlemse politie is in Almelo aangehouden de 35-jarige H.L., staten- Ioos en zonder beroep en vaste woon plaats. De man is ingesloten. Hij had in juli van dit jaar in Haarlem een bromfiets gehuurd. Met het voertuig verdween hij naar België, waar hij vol gens zeggen de bromfiets met manke menten had achtergelaten. In Haarlem zijn aangehouden en in gesloten twee jogens, die in een jeugd- sociëteit alhier een meisje van haar portemonnee met vijftig gulden hadden beroofd. Het zijn de zestienjarige leer- lingtimmerman W.J. en de negentienja rige leerling-bankwerker H.V. uit Bloe- mendaal. De jongemannen hadden de buit samen gedeeld. V. had nog vijftien gulden over. Bij hem werd. ook nog een sjaal in beslag genomen. Het is nog niet zo heel lang geleden dat de Belvédère als een der attracties van het Groenendaalse bos een druk bezocht oord was. Voor velen vormde de toren op de zomerse dagen een pleisterplaats, waar 't in een prachtige omgeving gezellig was te verpozen. En wie in het hartje van Groenendaal van een wijds panorama over Heem stede en omgeving wilde genieten, zag zijn klimpartij langs de wenteltrap der Belvédère rijkelijk beloond. Plachten de muzikanten van St. Mi- ehaël er in voorbije jaren hun dorst niet te lessen, nadat zij op zondagmid dag ln de muziektent van het bos een concert ten gehore hadden gebracht? De uit 1864 daterende Belvédère maak te voor generaties een wezenlijk deel uit van Bloemendaal, dat zonder het vertrouwde beeld van zijn hoog verhe ven uitkijkpost moeilijk was in te den ken. Na de stopzetting der blijkbaar moei lijke exploitatie nu alweer verschei dene jaren terug is de Belvédère af gegleden naar de weg van het verval. De toren werd een prooi van verniel zuchtige lieden, die er als Vandalen tekeer gingen en zelfs niet schroomden om het bouwwerk met bijlslagen te be werken. De gemeente zag geen heil meer in een kostbare restauratie, wat tot gevolg had, dat de raad van Heem stede het doodvonnis over de ontluis terde Belvédère uitsprak. Toen wij voor een laatste bezoek nog eenmaal de trappen naar de Belvédère bestegen, bood de toren een sinistere aanblik. Van het trotse bouwwerk was weinig meer overgebleven dan een ge raamte, in het midden waarvan de wen teltrap omhoog leidde naar een plaats zonder einde. De slopers doen hun werk grondig. In het stille, vroeg winterse, Groenendaal fungeren zij als de dood gravers, wie er alles aan gelegen is om de ter aarde bestelling van de Belvédère zo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen. Advertentie) (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 49 t Huis met de carillon HAARLEM, 24 nov. De Haarlemse gemeenteraad heeft vandaag vergaderd tingover een voorstel van B en W tot de stichting van een vervoercentrum aan de Oudeweg. Zoals bekend is de huidige si tuatie om de bode- enbestelhuizen en der gelijke ondernemingen het gemeentebe stuur allang een doorn in het oog. Het college ziet een oplossing in een nieuw te bouwen bodecentrum op een terrein ter grootte van 29.250 m2 aan de Oude weg. De terreinkosten bedragen ƒ1.716.130. Het terrein moet nog wor den opgehoogd. Aanleg van riolering en bestrating wordt geraamd op zes ton. Onderhoud van wegen, groen en niet-verhuurde of in erfpacht uitgege ven parkeerstroken komt de gemeente jaarlijks te staan op 6.900. Ook de bouw van het bij het bodecentrum be horende bestelhuis komt voor rekening van de gemeente en vraagt een bedrag van naar schatting een half miljoen gulden. Burgemeester en wethouders denken aan een gebouw van 120 bvj 12 meter met aan weerskanten laadperrons van anderhalve meter. In het gebouw zul len eenvoudige kantoorruimten en op slagplaatsen worden opgenomen alsme de een kantine. Uitgaande van de reeds genoemde bedragen en kosten zullen de jaarlijkse investeringslasten en onder houdskosten een bedrag belopen van 246.300. B. en W. merken nog op, dat de bouw eventueel kan worden ver zorgd door een coöperatie die geld kan lenen van de gemeente. Anderzijds zal de gemeente kunnen bouwen en finan cieren. Hierover moet nog een beslis sing worden genomen. Het college neemt de financiële of fers graag voor lief, daar de gemeente grote belangen heeft bij een concen tratie van het bodewezen buiten maar dicht bij de stadskern. Verkeerstechni- ci zullen duidelijk maken, dat de pro blemen in de binnenstad hierdoor zul len worden verlicht. Ook met het oog op toekomstige saneringen zal de ge meente mogelijkheden geboden krijgen die zich anders niet zouden voordoen. De coöperatieve vereniging van bestel en bodehuishouders kan door de voorgenomen concentratie doelmatiger werken. Verder voeren burgemeester en wet houders aan, dat voor de gemeente de mogelijkheid behouden blijft om bij het vervoercentrum grond voor de exploi tatie van een benzineservicestation te verpachten. De opbrengst hiervan zal ten goede komen aan de algemene mid delen. Het college vraagt de raad nog een machtiging om met de vereniging „Coöperatief Bestelhuis Haarlems Ver voercentrum G.A." en de belang hebbende vervoerders verder te onder handelen. HAARLEM, 24 nov. Twee zusjes zijn gistermorgen even voor half acht op de Rusterburgerlaan met hun fiets als gevolg van de gladheid geslipt en tegen een bus van Maarsy Kroon aangereden. De beide meisjes moesten naar het Grote Gasthuis worden over gebracht. De negentienjarige Elisabeth W. be stuurde de fiets en de zeventienjarige Louise zat achterop. Het oudste meis je kreeg een hersenschudding en ande re kwetsuren. Haar zuster werd min der ernstig gewond. De politie verzoekt de achter de bus gereden hebbende automobilist en eventuele andere ge tuigen zich met haar in verbinding te stellen. REGEREN C'n herenmode} IS VOORUITZIEN I (Advertentie) HAARLEM, 24 nov. Aan de Radio j e™nische School, Kleine Houtweg 31 Haarlem zal een opleiding voor elec- /""jsch ingenieur worden verbonden P HTS-niveau. Voor die opleiding ko- "•ten in aanmerking HTS-ers die zich a net behalen van hun diploma elec- rotechniek verder willen specialiseren de electronica en ook leerlingen ®n Radio Technische Scholen die Iibku opleiding voor radiotechnicus noen gevolgd. De laatste groep zal j "or zij aan de hogere, technische op- '•'"ig voor electronisch ingenieur kan eelnemen echter eerst een opleiding ot electronicus moeten volgen. Dat "nurt één jaar. De opleiding tot elec- eonisch ingenieur duurt, al naar ge- G'k de aanleg, een half tot één jaar. 'gestudeerde HTS-ers kunnen na het ''oggen van het examen voor electro- ^toicas, dat dan als toelatingsexamen 5; dt, direct deelnemen aan de oplei- J?Pg voor electronisch ingenieur. Het ,gt in de bedoeling met de opleiding september volgend jaar te starten. "®t examen wordt door de school af- jpOomen. De eisen worden echter lan- ®hjk bepaald door het overkoepelend 'enaan van de Technische Scho- t>e Radio Technische School te Haar- Jf'h is de vierde in haar soort in ons and die een op HTS-niveau geschoeide jfP'eiding voor electronisch ingenieur in "aar programma opneemt. Er zijn /arvoor reeds scholen in Hilversum, '"bsterdam en Den Haag. De school in Haarlem is in 1937 door de huidige directeur de heer J. L. J. t'an der Werff, opgericht. De school "'ordt financieel gesteund door parti culieren en door het bedrijfsleven en "an in het bijzonder door die bedrij nen die bij de opleiding van radio technici en electronici bijzonder ge baat zijn. b overheid weigert nog steeds deze sfcticuliere onderwijsinstelling te sub- „teteren. Ondanks de verwoede pogin- fiin de laatste acht jaar daartoe aJJJ? ondernomen door de Broeder hulp van Radio Technische Scholen en Qenc Nederlands Electronisch en Radio sti "5*>tschap, een orgaan dat is ge- bii, j oor bedrijfsingenieurs die in het ho£? er met electronica te maken Dat tn" Het erkent de scholen wel. aan J?et Seen financiële steun verleent in a- ,e ,vorm van onderwijs acht men het i? .kringen een onderschatting van Weto ung van dc electronica, welke aP zich vooral na de oorlog ken •■1£ heeft ontwikkeld. „We zijn ze- Belo-us1ftlS jaar achter bij landen als tenfi en Frankrijk. Om over Amerika heerx?1et eens te spreken", aldus de schorvi -n ner WerfD directeur van de dim» Haarlem. Hij ziet in de hou- door \an riJk Ten aanzien van de yn school gegeven or'~'J" ÏÏ2** „uiiuegrip en onwil". spreken bedrijfsleven is hij beter opleiding tot electronisch zal men hele dagen het on- rwus aan de school moeten volgen in tegenstelling tot de opleidingen voor radiomonteur en radiotechni cus, waarbij de leerlingen halve da gen theoretisch onderwijs volgen en voor de rèst van de dag praktisch werkzaam zijn in een bedrijf. Om de opleiding voor candidaten fi nancieel mogelijk te maken heeft het bestuur van de Radio Technische School te Haarlem besloten een fonds te stichten, dat door prof. ir. Cramer zal worden beheerd. In dat fonds kun nen bedrijven die bij het onderwijs in de electronica zijn geïnteresseerd gel den storten. Daaruit kunnen studiebeur zen en renteloze voorschotten aan leer lingen worden verstrekt met vermel ding van de naam van het bedrijf die dat geld heeft gegeven. man m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3