Derry City voelt niets voor return Helmut Rahn stopt met voetballen Troostprijs Voor Tatter sou: Bergholtz op tribune Miele er is geen betere! W ielerwereld P JAN MULDER met Van Himst en Puis productief: 9-0 Goed debuut W inschoter in Europees bekerduel 1,3 miljoen gulden Peter Post hult Anquetil ontvouwt programma voor 1966 toekomstp! annen nog in mysterie WIM SNOEK BOKST SLECHT Vernuftig Banvloek Waarom niet de dunste gasaansteker ter wereld? PAMELA KILBORN Spassky wint de afgebroken partij Duitsers rekenen weer op Hetz .Met één aandeel fVereenigd Bezit van 1894' de voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuille Vette hap voor Clay: fuim f 2.500.000 IT SILVERMATCH Evenaring wereldrecord op 80 meter horden WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 BRUSSEL, 24 nov. „Natuurlijk kopen wij niet zo maar een ama teur", doceerde Anderlechts president Albert Roosens afgelopen zo mer de verzamelde Belgische sportpers bij het showen van de nog ongeslepen diamant Jan Mulder uit Winschoten, een voor de Belgen even „potsierlijk" in de oren klinkend plaatsje als voor de Neder landers bijvoorbeeld het Vlaamse Zomergum. Dinsdagavond in een snikheet kleedvertrek glimlachte diezelfde heer Roosens fijntjes: „Mulder is een belofte, zo prognotiseerden wij toen immers. Wel nuElke toeschouwer, meer dan bevredigd door Anderlechts goedmoedig gesol met het povere Derry City (90), kon de onuit gesproken zin foutloos voltooien. Want in die ongelijke wedstrijd voor de verdere „klim" naar de Europa-cup verzilverde Jan Mulder zijn debuut in het internationale topvoetbal met drie treffers. Voor waar een verdienstelijke première tegen een helaas van enige beteke nis verstookte tegenstander. Maar het bestuur van de vorstelijke vereniging uit de Brusselse wijk Anderlecht, glimmend-blij na het (sneeuw-)buitje doelpunten, vertroetelde zijn nog zo jonge nieuwe ling als moeders hun baby. Jan Mulder, de 20-j. Winschote. naar van geboorte, verving in Anderlechts klasse-formatie Gerard Bergholtz. De kalende Maastrichtenaar, eens de gevleu gelde rechtsbuiten van Feyen- oord, vond in België nieuwe roem om zijn wat geschokt zelf vertrouwen op te vijzelen. An derhalve week geleden draafde Bergholtz (26) een tiental minu ten voor sluitingstijd in de match tegen Tilleur bibberend van koorts naar het kleedgebouw. Daarvoor al brokkelde zijn popu lariteit bij het verwende Brus selse publiek gelijk een fort van zand in de genadeloze vloed heel langzaam af. Bergholtz lijdt aan angina, zo meldde het secreta riaat van Anderlecht aan belang, stellenden. Afgelopen zondag in de derby tegen Daring Brussel (0—0) bestudeerde Bergholtz warm ingeduffeldop de bank buiten de lijnen de acties van pension-genoot Jan Mulder. Dins dagavond beproefde Anderlecht andermaal zijn schreeuwend, dure buitenspeler met deze Tan taluskwelling. Minder officiële stemmen fluisterden over moei lijkheden tussen Gerard Berg holtz en zijn bestuur, over het minder serieuze (avond-)leven van de sympathieke Limburger. Waar de waarheid ook in ver zinselen moge overgaan, Berg holtz smacht naar zijn rentree als een dorstige in de woestijn naar water. Ultra Plat ||Jj LEX MULLER Klassiekers Gimondi: kopman DUISBURG, 24 november. De 36- jarige Duitse ex-international Helmut Rahn heeft besloten zijn voetbalcar rière te beëindigen. Rahn schreef zijn club Meidericher Sportverein dat hij de laatste jaren zoveel blessures heeft opgelopen, dat hij het niet meer vtr- antwoord acht met voetballen in de Duitse hoogste klasse door te gaan. Bovendien wil hij zich nu ten volle kan zijn zaak in gebruikte auto's in rijn woonplaats Essen, wijden. Rahn ^verd tussen 1951 en '60 veertigmaal kis rechtsbuiten in het Duitse elftal op gesteld. Met zijn 21 treffers In nter- landwedstrijden was hij een van de beste Duitse schutters. Hij speelde ook enkele seizoenen in de Enschedese ere divisieclub Sportclub Enschede. Het jubelend gebaar van een voet baller die raak schiet. Jan Mulder, vorig jaar nog amateur bij de Win- schoter voetbalvereniging, spreidt de armen zegevierend ten hemel. Tegen Derry City scoorde hij drie treffers. OSLO, 24 nov. —De Nederlandse bok ser Wim Snoek heeft er dinsdagavond in Oslo tegen de Noorse zwaargewicht Bjarne Lingaas weinig van terecht ge bracht. Lingaas won de eerste drie ron den met ruime voorsprong en was ook in de vierde ronde in de meerderheid toen Snoek, die al vermoeid leek, waar schijnlijk slipte. In elk geval beging hij een overtreding tegen Lingaas en hij kreeg een waarschuwing. In de vijfde ronde kreeg Snoek steeds weer de goe de rechtse directe van de Noor te ver duren, maar weer vloerde hij zijn lan ge tegenstander met een lage stoot. Snoek werd uitgefloten en werd gedis kwalificeerd. Later zei hij te hopen nog eens in de gelegenheid te worden gesteld de slechte indruk die bij had gemaakt uit te wissen. Er waren 6.000 toeschouwers. Een handjevol Rotterdammers glib berden over 's Heren bewitte wegen naar Brussel, louter en alleen om de nooit vergeten „Pummy" Bergholtz bij zijn nieuwe baas te zien werken, le- zamen met die andere 30.000, voor kou bijna ongevoelige aanwezigen zagen ze dus geen Bergholtz, wel Jan Mulder. De nuchtere Groninger, in het prille begin met „roestige" spieren vanwege een lichte plankenkoorts, ontbeert van zelfsprekend de nodige wedstrijdroutine in het betaalde milieu. Tegen het nau welijks in dekking geïnteresseerde Derry City voelde hij vaak de veelal ongrijpbare Polleke van Himst (het brein van Anderlecht) wonderlijk ver nuftig aan. Jan Mulder, die maandag avond via de Belgische teevee zijn keuze vernam, schiet moeiteloos fel en gericht (in het tweede: 19 goals tot nu toe), een kwaliteit die te zijner tijd Anderlechts geschiedboek fraai kan illu streren. Derry City, goed van bedoeling maar armetierig van klasse, vormt een aardig beginnetje voor Jan Mulder. De voorgeschiedenis van dit voor de Noordieren zo blamerende duel vulde vele krantekolommen. Derry Gity, de plaatselijke favoriet uit Londonderry, streed een bijkans ruw gevecht met zijn bond als gevolg van de banvloek, uit gesproken over het nist z9. c™hfortaheie terrein van Derry City bij de represen tatieve wedstrijden om een Europese bokaal. De Noordierse vereniging wens te zelf niet meer in dat benijdenswaar dige toernooi verder te bekeren. Ander lecht, toch niet bijster ingenomen met automatische promotie naar de kwart finales, vermurwde de rebellen met het beproefde dreigement: een niet te be talen schadeloosstelling. Derry City, ver bleekt door het vele nullen bevattende bedrag, beloofde in ieder geval naar het Astridpark in Brussel te komen, maar sloot in een duidelijke toevoeging de kans op een return in eigen land nage noeg uit. Desondanks arriveerden der- Advertentie FIRST CLASS v.a. f 27.50 tien Noordieren zondag al in Belgie, want een verdienstelijk resultaat „spekt altijd wel de beurs. Na het treurspel van dinsdagavond voert Derry City liever niet een tweede scène op welke voet- babnat dan ook ten tonele, zo berichtte een bestuurslid laconiek. Een niet zo magere supportster, een paarswitte pet schuurtjes op de vlasgele lokken, treur de allerminst om die ook door haar wel voorziene tijding: „Maar wat geeft dat. Anderlecht scoorde vanavond voor twee." Anderlechtois scoorde op die glij baan van een grasmat in een niet gedachte milde stemming. Nimmer eerder offreerde de paarswitte keur- garde van Brussel, feitelijk van gans België zó overvloedig doelpun ten. Maar nog nooit lootten de pu pillen van de scheidende trainer Pierre Simbaldi een dergelijk mak ke tegenstrever voor de Europa-cup. Anderlecht, als altijd kort maar flit- send-snel combinerend, dreef de welwillende Noord-Ieren vrijwel voortdurend voor doejlman Connor tot een rommelige hoop bijeen. Ge stuwd door de niet af te matten halfspelers Hanon en aanvoerder Jurion gleden de Belgen onder aan voering van de 22-jarige, kwistig briljante passes strooiende Van Himst feilloos langs vele verdedi gers van Derry City. Negenmaal staarde keeper Connor beschaamd naar de grauwe massa boven hem aan het firmament. De rumoerige kijkers smeekten in ritmische yells om dix-dix-dix (tien-tien), maar die niet uit te wissen schande be spaarde Anderlecht de Noord-Ieren in een wat al te lakse bui. De score: 5de minuut: Jurion 10; 14de minuut: Van Himst 20; 44ste minuut: Puis 3—0; rust; 1ste minuut: Jan Mulder 40; 3de minuut: Mulder 50; 17de minuut: Mulder 60; 23ste minuut: Van Himst 70; 41ste minuut: Puis 80; 44ste minuut: Stockman 90. Jan Mulder veert hoog op. Polleke van Himst (links, met handschoenen) wacht gespannen af. In dit geval werkt de Noordierse verdediger de bal echter kundig weg. MELBOURNE, 24 november De Australische sprintster Pamela Kilbom ex-wereldrecordhoudster op de 80 m. horden met 10,4 sec., heeft maandag tijdens atletiekwedstrijden in Melbour ne het wereldrecord dat de Russische Irina Press bijna een maand geleden in Tiflis op 10,3 sec. bracht, geëve naard. De 10,3 sec. van Pamela zal evenwel niet voor erkenning in aan merking komen, aangezien zij een rug- wind van maar liefst 8 m. per sec. had. De maximaal toelaatbare windsnelheid voor recordpogingen bedraagt slechts 2 m. per sec. TIFLIS, 24 nov. De stand in de schaaktweekamp Tal Spassky, waar van de winnaar wereldkampioen Pe trosjan mag uitdagen, is niet langer gelijk. Dinsdag gaf de met wit spe lende Tal bij de 71e zet de negende partij gewonnen, die daags tevoren was afgebroken. Spassky nam daardoor een 54 voorsprong. UNNA, 24 nov. Zwemmer Ger hard Hetz, de Europese recordhouder op de 400 meter wisselslag, heeft zich weer ter beschikking van de Duitse Zwembond gesteld en zal de training hervatten om mogelijk zijn land op de Europese Kampioenschappen in Utrecht in 1966 te vertegenwoordigen. Zoals be kend trok Hetz zich om studieredenen terug na de Olympische Spelen in To kio, waar hij op de 400 meter wissel slag een bronzen en op de 4x200 me ter vrije slag een zilveren medaille won. Hij kwam nog wel uit bij de Duitse kampioenschappen, maar stond toen qua prestaties volkomen in de schaduw van Hans Joachim Klein. Ook ^verbeterde hij voor zijn club de SV Hof nog enkele Duitse records. Afge lopen zomer onderging hij een keel operatie. Daarna vernam men niets meer van hem. Onlangs deden reed ge ruchten de ronde dat Hetz over een come-back dacht. Advertentie NEW YORK, 24 nov. „Sportsvision" ®eelt mee dat zwaargewichtkampioen Cassius Clay maandagavond ruim twee ëneenhalf miljoen gulden en Patterson bijna 1,3 miljoen gulden hebben ver diend. In het contract waarin hun titelstrijd Werd geregeld stond dat Clay, die in de twaalfde ronde door een technische knock-out uitschakelde, 40 procent van ue netto-opbrengst zou krijgen en Pat terson 20 procent. De achtduizend aanwezigen in de zaal betaalden aan entreegeld 260.000 dollar, ®h Sportsvision incasseerde aan rechten 31.470.000 dollar. 1 Sportsvision incasseerde 2.760.000 dol lar voor de 460.000 plaatsen binnen het besloten tv-circuit. Voorts 155.000 dollar voor de buitenlandse rechten, waaron- i r. televisie-overbrenging naar Enge land via de Early Bird satelliet, 155.000 uoitar voor uiteenlopende televisiepro- 2snno?a's v00r en na het gevecht, PsonüS dollar voor de radiorechten, en '1000 dollar voor de filmrechten, n h:e ontvangsten van Sportsvision be nepen 3.570.000 dollar. Anderlecht ronde verder Anquetil: programma zonder Ronde van Italië. JACQUES Anquetil heeft in Parijs bekendgemaakt, dat hij het komende jaar slechts twee eclatante successen najaagt: het wereldrecord en de Tourzege. In het voorjaar zal hij een aanval ondernemen op het werelduurre cord van Roger Riviere op een spe ciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde fiets, uitgebalanceerd naar zijn zit. Daarna zal hij zich op klassieke wijze op de Tour de France voorbereiden om zijn zesde zege te behalen. Omdat hij wel weer, dat de concurrentie het ko mende seizoen zwaarder is dan de laatste jaren het geval was, ligt het niet in zijn bedoeling ook de Ronde van Italië te rijden. Jacques Anquetil kan in 1966 rekenen op de onvoorwaardelijke steun van twin tig ploeggenoten, onder wie de Ne- derlaifders Arie den Hartog, Cees Lute en Jan Hugens. FRANS NYPELS BAANSPECIALIST Peter Post, die vorige week na zjjn ecla tante overwinning in Brus sels Zesdaagse van de ene naar de andere winterbaan ijlde, houdt zijn toekomstplannen nog angstvallig verborgen. Hoewel Peter Post niet ontkende, dat er sterke aanwijzin gen waren, dat hij in Van Looy's keurtroep zou worden opgenomen, sijpelden de afgelopen dagen toch ook weer geruchten door, dat Pe ter Post in contact zou staan met de nieuw gestichte extra-sportieve groepering Romeo/Smith's, een Belgisch/Nederlandse combinatie. Peter Post was het vorige sei zoen één der duur betaalde kop mannen van de Belgische wieler- stal Flandria/Romeo. Naar aan leiding van allerlei vervelende verwikkelingen heeft Flandria zich als sponsor uit de wieler sport teruggetrokken. De directie van Flandria beschuldigde het bestuur van de Belgische Wie lerbond er onder andere van, dat het naar de nukkige pijpen van Rik van Looy danste. Dit vooral naar aanleiding van de samen stelling van de Belgische prof- ploeg naar de wereldkampioen schappen op de weg in het Spaanse San Sebastian. Hoewél de BWB van alles heeft gepro beerd om Flandria van zijn be sluit af te brengen, liepen de bemiddelingspogingen op niets uit. Een groev van plusminus vijftien Belgische wielervedetten stond toen brodeloos op straat. Daarbij bevonden zich dan bo vendien Jos van der Vleuten en Peter Post. Er stroomde daarna heel wat water door de Schelde alvorens de situatie opklaarde. Eerst heet te het dat ploegleider Guillaume Driessens mét Peter Post zou overstappen naar de Italiaanse extra-sportieve groep van Ignis. Deze geruchten ebden weg toen Ignis' directeur minzaam mede deling deed van het feit, dat hij zijn geld liever in een stoeterij stak en dat hij bovendien plots- hevig was geïnteresseerd in de zakelijke belangen van de voet balprofs van Varese. GEHEEL onverwachts diende zich echter toch een nieu we sponsor aan: het in Ne derland gevestigde potato-chips producerende bedrijf van Smith toonde belangstelling voor de wielersport. De partijen kwamen tot elkaar en praktisch alle vroe gere renners van Flandria kre gen een warm plekje in deze stal. Het zijn allen Belgen: Guido ReijbroeckMichel Jaquemin, Yvo Molenaers, Frans Brants, Eddie Schutz, Willy Vanden Eynde, Joseph Mathy, Roger Verheyden, Noël Foré, Roland Vander Rijsse, Martin Vanden Bossche, Albert Van Vlierberghe en Theo Verschueren. Geen na men dus van Peter Post en Jos van der Vleuten. Van der Vleu- Peter Post: nog geen keuze uit de talrijke aanbiedingen. ten verdween in de stal van Pel- lenaars, terwijl Peter Post nog een keuze moet maken uit en kele zeer lucratieve aanbiedin gen. Een moeilijke keus voor Post, die nu al enkele weken een beslissing uitstelde. Ondanks het feit, dat Post nog geen wielerstal heeft gevonden, heeft hij wel en kele mededelingen losgelaten over zijn zomerplannen. Na het voor hem vermoeiende baansei- zoen wil Peter Post zich geheel instellen op het rijden van en kele klassiekers. Géén Tour de France dus. De Amstelvener heeft gezegd, dat dit experiment van verleden jaar niet voor her haling vatbaar is. FELICE GIMONDI, de ver rassende Italiaanse Tour winnaar van dit jaar, wordt in 1966 kovman van een eigen groep onder de naam Sal- varani. Zijn vroegere kopman Vittorio Adorni wordt de leider van een stal onder de naam Sare. In Italië is men er echter van overtuigd, dat beide groepen tij dens de Tour de France samen smelten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9