Voorzieningen vergen 9000 miljoen gulden Grote sted en i kij ken uit naar Biesboscl h NEDERLANDERS VINDEN TOEKOMST IN CALIFORNIË -„The Golden DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 PAGINA 13 (Door P. VAN DER EIJK) Bijna driekwart van deze wereld bestaat uit water, wat helaas niet kan verhinderen, dat er een wijdverbreid en vaak nijpend tekort is aan bruikbaar water op het betrekkelijk kleine deel dat land heet. Nederland neemt in deze mondiale Tantaluskwelling ruimschoots zijn deel: terwijl het met zijn Deltawerken bezig is drie miljard éulden uit te geven om het water te keren, zal er een veel voud van dit bedrag nodig zijn om ander water te winnen. Gigantische bedragen zullen er ter beschikking moeten komen, zo zeggen deskundigen, om de watervoorziening in Nederland voorlopig tot het jaar 2000 veilig te stellen. Is geraamd bedrag wordt de laatste tijd steeds genoemd negen miljard oftewel negenduizend miljoen gulden. Om deze noodzakelijke investe ringen te kunnen doen zal het drinkwater in de toekomst aan merkelijk duurder worden. Ge rekend wordt op een prijs die hvee a drie keer zo hoog zal zijn als de huidige prijs van zo'n der tig cent per kubieke meter. Een vooruitzicht waarmee waterlei dingdeskundigen de publieke opi nie langzaam proberen vertrouwd *e maken. De snel groeiende industrie in Zeeuws-Vlaanderen brengt een sterk groeiende vraag naar water met zich mee, dat uit Noord- Brabant moet worden aangevoerd. De kostbare oversteek van de Westerschelde voor de transportbuizen werd gemaakt in samen werking met de Gasunie, die ook buizen moest leggen van Brabant naar Zeeuws-Vlaanderen. ?en bizar overzicht van het Haagse waterwingebied in de aan de zee grenzende duinen. De foto aat het „infïltratiegebied" zienwaar het van grote afstand aangevoerde water uit de Lek wordt wgelaten en wel in zulke hoeveelheden dat er zich grillige meertjes vormen. Het is dan ook niet alles onvervalst duinwater loat er blinkt. (Luchtfoto Aero Camera (Door H. W. M. DE HAAS) Verreweg de grootste groep naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika ge- emigreerde Nederlanders heeft zich gevestigd in Californië. Ruim 23.000 van de 54.500 die zich vorig jaar permanent in de V.S. bevonden, wonen in of bij een der vele steden van de lang gerekte zuidwestelijke kuststaat. Los Angeles, conglomeraatsa mengesteld uit een kern en vele woonoorden, tezamen ruim vijf miljoen inwoners tellend. Het klimaat en de schoonheid van de metropolis (naar grootte de derde in de Verenigde Staten) trekken jaarlijks meer dan een miljoen bezoekers. Vélen blijven er. mm SaAraraento X 0«kj#ncA Modegfco Monters; .os Angeles Water wordt duurder Laatstelijk heeft prof. ir. L. Huis man van de Technische Hoge school in Delft er in een rede voering bij de Machevo-beurs gewezen: voor goed drinkwater zal men in Nederland in de toekomst meer over moeten hebben. Het is in teressant af te wachten hoe het pu- hhek hierop zal reageren. Hoeveel jmeft men over voor koel helder wa ter? Het moet geenszins uitgesloten gorden geacht dat in een actualitei tenrubriek van de televisie over het an inmiddels verkregen twaalfde net een kritisch programma wordt gewijd *an het feit dat de kosten van het wafer nu weer met een gulden per jfezin per maand zijn verhoogd, vvel- kritiek dan wellicht door menig *ijker, gezeten voor zijn zojuist aan schaft kleurentelevisietoestel, mop- r^end zal worden onderschre- Want zo overgecultiveerd zijn ook wel weer. Water mag dan van de primaire behoeften zijn, dat wil niet zeggen dat wij er ook evenredig veel voor willen betalen. Vindt men goed drinkwater eigen lijk wel belangrijk? Het lijkt van niet. Op de ochtend van de 23e januari 1963, toen er uit de Rotterdamse kra nen vrijwel ondrinkbaar en naar het leek klinkklaar zout kwam, gingen de Rotterdammers gewoon naar hun tverk in plaats van om maar eens een opruiend voorbeeld te noemen al of niet hand in hand het stad huis te bestormen. Maar de Rotter dammers begrépen; heel verstandig natuurlijk. Een mooi absurditeitje, als net niet zo lelijk was geweest, was ?°k dat normaal drinkwater uitslui tend werd verstrekt op dokters-attest, lets om geestelijk even op te blijven nakauwen. Het was toen inmiddels wel duidelijk geworden dat Rotterdam meer over had gehad voor zjjn vaar- dan voor zijn drinkwater. Maar het is bekend Rotterdammers worden pas kwaad wanneer het om echt be langrijke dingen gaat; u bent me al voor: Feijenoord bijvoorbeeld. Er zijn nu dan grote plannen in uitvoering om de watervoorziening althans voor de naaste toekomst veilig te stellen. Rotterdam staat overigens in deze merkwaardige situatie, een wereldstad te zijn met alle comfort zonder over goed of over voldoende drinkwater te beschikken, niet alleen. In New York bijvoorbeeld, die andere aanvoerder van de lijst van 's werelds grootste havensteden, heerst soms ook een soort noodtoestand. Er worden wel zeppelins opgelaten die met lichtende letters aansporen zuinig te zijn met water. Een situatie die inmiddels voor een schrijver aanleiding is geworden in gedachten een klein stapje verder te gaan, waardoor voor hem de si tuatie ontstond die hij beschreef in zjjn boek „The day New York went dry", een werkje dat dan ook op de voorplaat een kraan laat zien die door een gewapende politieman wordt bewaakt. Een leuk beeld van de si tuatie geeft ook het feit dat de be roemde juwelier Tiffany het klater- rende fonteintje in zijn etalage, dat moet dienen als blikvanger, moet voe den met jenever in plaats van met water om niet in strijd te komen met de verordeningen die elke verkwisting verbieden. Om het zover in Nederland niet te laten komen worden er nu vele plan nen gemaakt, en al uitgevoerd, om het water blijvend rijkelijk te kunnen la ten stromen. Volgens de prognoses een wankel gegeven, want dat zijn de enige voorspellingen die nooit uitko men volgens de prognoses dus zal er in het jaar tweeduizend, wanneer wij geacht worden met zijn twintig miljoenen te zijn, vier miljard ku bieke meter water nodig zijn, een hoe veelheid bijna drie keer zo groot als het huidige verbruik. Dat water zal verhoudingsgewijs steeds minder aan de grond onttrokken kunnen worden. Het maximum wordt geschat op an derhalf miljard kubieke meter per jaar. De rest zal dus in toenemende mate moeten komen van „oppervlak tewateren", vooral dus van de grote rivieren. En is het deze ontwikkeling die steeds meer uitgebreide voorzienin gen zal vergen voor winning, reini ging en transport, Rotterdam kan daar nu al over meepraten. Het vers je dat tot voor kort op veel water leidingbedrijven van toepassing was: „Je boort een gaatje in de grond en gaat dan met de kwitantie rond", zal steeds minder opgeld gaan doen. De gebieden waar nu en in de naaste toekomst kostbare maatrege len genomen moeten worden om niet door watertekort bedreigd te worden zijn vooral gelegen in Noord- en Zuid- Holland, Zeeuws-Vlaanderen, Noord- Brabant en Friesland. Daar zijn al lereerst de grote steden. Rotterdam is dus bezig met zijn project de Bee- renplaat, waar een geheel nieuw wa terleidingbedrijf komt, compleet met reusachtige reservoirs. Hierin kunnen in de tijd dat het rivierwater kwali tatief het beste is, wat bij grote wa- teraanvoer het geval is, voorraden worden aangelegd voor de ongeveer vijf maanden dat de rivierstand laag en het water door eenzelfde graad van vervuiling, slecht is. Bovendien zal binnenkort in het oude waterlei dingbedrijf worden overgegaan van biologische reiniging op volledig che mische reiniging, wat een aanmerke lijke smaakverbetering zal betekenen, naar men verwacht. De voorzieningen op de Beerenplaat zijn alleen nog maar voldoende voor de komende vijf jaar of daaromtrent. Daarna zullen er weer andere mogelijkheden gescha pen moeten wonlen en wel in de Biesbosch, waar eveneens grote re servoirs zullen worden aangelegd. On eindig jammer dat ..o'n gebied voor de recreatie gedeeltelijk verloren gaat, maar dat is nu juist een van die onvermijdelijke werkelijkheden waar mee een dichtbevolkt land als Neder land in toenemende mate geconfron teerd zal worden. De kosten van het onderhanden zijnde project bedragen zo'n honderdmiljoen gulden; de plan nen voor de Biesbosch zullen niet minder vergen. En het zijn de ..ater- verbruikers die dit uiteindelijk zullen moeten betalen. Ook Den Haag en Amsterdam, die pseudo-grondwater hebben doordat zij rivierwater inlaten in de duinen om het later weer als „duinwater" op te vangen, moeten zeer omvangrijke en kostbare voorzieningen treffen om om aan de snel toenemende vraag te kunnen voldoen. Amsterdam, dat rivierwater aftapt bij Jutfaas, is be zig aan een verdubbeling van de aan- voercapaciteit naar de duinen of rechtstreeks naar de industrie. Er is een prognose van 1950, waarin het gebruik werd geraamd tot in 1980. Du maximum-getal is inmiddels, vijftien sterk groeiende industrie de vraag snel is toegenomen. W s er vijf jaar jaar eerder, bereikt. Den Haag, dat ook zijn duinen dankbaar benut, staat voor hetzelfde probleem: het beschik bare produktie- en transportvermo gen zal binnenkort ontoereikend zijn. Het is nog nooit publiekelijk gezegd, maar het is ons bekend dat ook Den Haag zijn belangstelling op de afge legen Biesbosch richt, omdat het met rechtstreekse aanvoer uit de Lek al leen niet kan volstaan, ook kwalita tief niet. Het is te hopen dat ook hier opgaat, dat wat je ver haalt lekker is. Die smaak, ja. Rotterdam heeft op het ogenblik hygiënisch vol komen betrouwbaar water, maar het smaakt niet. De eer der al genoemde prof. Huisman zegt dat deze slechte smaak het geluk van de mensen belaagt. Toch is hij niet bereid uit te varen tegen Rotterdam. De catastrofe van enige jaren gele den, zegt hij, werd veroorzaakt door een onvoorziene, uiterst geringe wa tertoevoer van de Rijn, samenhan gend met de langdurige jjsvorming Hierdoor kon het zeewater met zijn zout („het gif der zee", Stevin) tot Rotterdam doordringen en bovendien kreeg de Rijn een ongekend hoge ver vuilingsgraad. Dit alles was een sa menloop van omstandigheden die slechts zeer zelden voorkomt en waar mee men nauwelijks rekening kan houden. Als voorbeeld haalt prof. Huisman er de Deltawerken bij. De vroegere waterkering was niet meer bestand op een situatie die volgens berekeningen slechts eens in de drie honderd jaar voorkomt. De Deltawer ken in aanbouw zullen alleen niet be rekend zijn op een geweld dat vol gens berekeningen slechts eens in de drieduizend jaar zal voorkomen. Maar dat kan wel volgende week zijn. En wat de constante slechte smaak van het water betreft? Prof. Huisman spreekt met waardering over de grootse oplossing waaraan nu gewerkt wordt, en waardoor ook dat euvel tot het verleden zal gaan behoren. Een duidelijk beeld van de enorme voorzieningen die nodig zijn geeft Zeeuws-Vlaanderen, waar door een geleden nog maar een jaarlijks ver bruik van vier miljoen kubieke me ter water per jaar, nu moet al een hoeveelheid van tien miljoen kubieke nieter worden geleverd per jaar. Over vijf jaar zal de vraag veertig mil joen kubieke meter zijn. Daarna zal, op langere termijn, de vraag nog toe nemen tot vijftig a zestig miljoen. En om die hoeveelheden aan te voeren, vooralsnog ook al weer uit Noord- Brabant, en af te leveren zal er zo'n driehonderd miljoen gulden geïnves teerd moeten worden. Al deze spectaculaire voorzieningen verspreid in het land lijken wel voor lopig de watervoorziening veilig te gaan stellen zelfs wanneer on,.e „wa terbeschaving" zou toenemen. Het zijn voorlopig vooral de toeneming van de bevolking en de uitbreiding van de in dustrie die voor de grotere vraag zor gen. De Nederlander gebruikt per hoofd (en lichaam) gemiddeld ongeveer hon derd liter water per dag, wat in ver gelijking met ons omringende landen weinig is. ,.De Nederlander wast zijn auto beter dan zich zelf", constateert prof* Huisman. „Het zaterdagse bad staat nog in hoog aanzien." Zal het waterverbruik nog eens zo groot worden dat er geheel nieuwe bronnen moeten worden .angeboord op langere termijn? Zal het zeewa ter bijvoorbeeld ïog eens benut kun nen worden? Ir Huisman: die mo gelijkheden zijn voor de verre toe komst misschien weggelegd, voorna melijk afhankelijk van de techniek van ontzilting. De technieken zijn er nu ook wel. maar voor gebruik in normale omstandigheden zijn ze nog te duur. De kosten bedragen nu onge veer een k twee gulden per Kubieke meter. In de toekomst denkt men deze te kunnen terugbrengen tot zo'n dertig cent per kubieke meter, wat voor alleen de winning nog erg duur is. Toch is het een geruststellende ge dachte: de Noordzee achter de hand te weten als mer a boire. In de staat New York wonen niet meer dan 5.500 van onze vroegere landgenoten, van wie ruim 350 niet permanent. De staat Michigan heelt na de oor log 4.142 Nederlanders opgenomen, van wie 123 tijdelijk. Op de vierde plaats komt, volgens de gegevens waarover Nederlandse instanties in New York en Washington in '64 beschikten: New Jersey met 3.243 van wie 68 er tijdelijk verble ven. Dan volgden zeven staten waar tussen één en tweeduizend Nederland se emigranten wonen. Het zijn Illi nois met 1925. Massachusetts met ruim 1500, Utah niet "J"?* ^5?,®.' Was hington DC met bijna 1300» Ohio met ruim 1200, Oregon met bijna 1200 en Pennsylvanië met bijna 1100. Vermeldenswaard js in dit ver band nog, dat de Nederlanders die naar de nieuwe wereld verhuisden zjjn uitgewaaierd over alle staten van Noord Amerika: van Alaska in het noorden tot Texas en r lorida in het zuiden en van de Maagden-eilander in de Atlantische Oceaan tot Hawaii en Guam in de verre Pacific. Californië heeft altijd veel aantri kingskracht op Nederlanders uitgi oefend. Nederzettingen van omvang rijke groepen dateren van het einde van de vorige eeuw. Zij vestigden zich eerst in de omgeving van Hanford en Merced. De opbrengst van de grond beantwoordde niet aan hun verwach tingen en zij verhuisden grotendeels naar andere streken, maar bleven in de centrale laagvlakte nabij de grote rivieren. Hier en daar, zoals in Ripon. vindt men nu Nederlandse stijl kenmer ken in grote bouwwerken. De Nederlanders die in het door de jongste wereldoorlog omhoog gestuw de Californië kwamen, vestigden zich voor een groot deel in de landstreken bjj de „gouden baai": Sacramento (de administratieve hoofdstad) San Jo se, Oakland, Berkely er San Fran cisco. Bij de Kerstviering in deze laatste plaats kan men in de Grace Cathe dral 1400 tot 1600 Nederlanders bijeen vinden. De Nederlandse Kamer van Koop handel in San Francisco vierde drie jaar geleden het gouden bestaans- feest. In het zuiden van Californië en voor al in het conglomeraat (de county) Los Angeles met ruim vijf miljoen in gezetenen, vonden ook grote groepen Nederlandse immigranten hun nieuwe veste. Velen onder hen zijn vroegere ingezetenen van Indonesië. Deze „driehoeksvaarders" zoals zij in een brochure over hun wel en wee wor den genoemd, hebben er hun draai ge vonden. Nederlandse clubs houden hier zo wel als in het Gouden Baai-gebied bij San Francisco, een band tussen de vroegere landgenoten. De clubs orga niseren bijeenkomsten en clubreizen met charter-vliegtuigen naar Neder land. Wij hebben op het vliegveld van Oak land de gezellige opwinding meebe leefd voor het vertrek van een char ter-vliegtuig dat een groep Nederlan ders naar New York zou brengen, vanwaar zij met de KLM naar Schip hol zou vliegen. Het was een matineu- ze reünie van vertrekkenden en „afdu- wers". Bestuursleden hadden een vlot te „check in" (passagiersformalitei ten) bij de balie verzorgd en een af- scheidsontbijt in vakantiestemming volgde. Verscheidene gezinnen hadden hun ouders al over gehad of zouden hen spoedig over krijgen. Maar zij wilden toch zelf ook het „oude land" weerzien. Er een vakantie doorbren gen. Beslist niet in Nederland blijven. Zelfs onder hen die, naar eigen getui genis, niet tot de best geslaagden kun nen worden gerekend, constateerden wij weinig animo om te repatriëren. De statistieken hebben uitgewezen dat van de immigranten liet percenta ge dat voor goed naar het land van herkomst terugkeert onder de Neder landers het kleinst is. In rapporten van genootschappen die als sponsors optraden worden hun aanpassing en hun inbreng als burgers in de Ameri kaanse gemeenschap hoog geschat. Nog niet zo lang geleden vormden die rapporten een steun voor senator S. Hart, die verruiming van het toela- tingsquotuin voor Nederlanders be pleitte. Onder de geëmigreerde Nederland se gezinshoofden spreekt men onbe vangen over de betere kansen en de toekomst van hun kinderen in het gro te Californië. Maar ook over de eigen nieuwe wijze van leven en het koste lijke klimaat van de staat aan de Pa- cific-kust. De transmigratie naar het westen van de VS betreft ook immigranten die eerst elders waren gevestigd en die, evenals vele geboren Amerikanen het advies opvolgden: „Go west young man!" Tegenover een jaarlijkse toename der bevolking van de staat New York met 5,5 pet., heeft Californië een be volkingsaccres van 11,5 pet. per jaar. De cijfers wezen uit (Census '64), dat Californië reeds dit jaar meer in woners zou hebben dan New York. Do verwachting was: twintigmil joen ingezetenen tegen bijna negen tien miljoen in de staat New York. Maar reeds in de tweede editie (48) van zjjn „Inside USA" onder kende John Gunther Californië als de belangrijkste Amerikaanse staat, om zijn verscheidenheid van voort brenging, zijn natuurlijke en industrië le mogelijkheden. Misschien is de be volking nu nog heterogener dan zeven tien jaar geleden. Een bijzonder sterke toename van niet-westerse groepen is op vele plaatsen te merken, gxoepen die waardevolle mankracht leveren voor het gewone werk en voor de sub alterne functies op de reusachtige etablissementen. Californië trad als 31ste staat toe tot de Unie maar nog is er een aan stekelijke vrijheidszin, naast een haast karakteristieke tolerantie. In opper vlakte heeft het lange tijd de tweede plaats ingenomen. De Californiër spreekt over de geografische wonde ren van zjjn staat: het hoogste punt der VS. (Mt. Whitney) en het laagste (Death Valley), over de natuurreser vaten als het Yosemite-park maar ook vol trots over de boeiende, zij het jonge historie van deze staat, die naar zijn vaste overtuiging tot nog grotere bloei is voorbestemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13