Noord-Ierland komt in Albanië niet verder dan (1-1) Neville zal zich wel verbeten hebben VOETBAL OVER DE GRENZEN Ferene Puskas bezorgt over voetbal... alles kan met CEtsInlilMitr VELPON Vier. renners ui A-categorie Hevig rumoer in Amsterdamse bi I j ar t wereld Reactie van HCTIW-voorzitter Standenlijst buitenlands voetbal opHoogenbos' idee van honkbalconcentraties AEG VOORSPRONG VOOR BORIS SPASSKY Verdedigende taktiek ernstig gehekeld Voor toto Z«i districtsvoorzitter D. J. van Zanten vanavond in vergadering gehandhaafd blijven Ook Noord-Korea Eindstand Riskant Onder tafel Ontzenuwen Lodewijk Prins ziek DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 TIRANA, 25 nov. Zwitser- land heeft zich gekwalificeerd Voor het finaletoernooi om het ^reldkampioenschap voetbal. In Tirana kwam Noord-Ierland na melijk gisteren tegen Albanië niet verder dan een gelijk spel 1—1. Wanneer Noord-Ierland had gewonnen dan zou een beslis singswedstrijd tegen Zwitserland noodzakelijk zijn geweest. Denis Neville, de coach van Oranje, zal bij het horen van dit nieuws wel even bleek zijn weggetrokken. Als alles in Bern was goed ge gaan, dan. iiiniimniiiinirniiiiimniHininsiiiHiiiiiiüiiHiniiniiiimmiiitiiiiniiii MADRID, 25 nov. De beroemde ex-Hongaar Ferene Puskas van Real Madrid meent dat de voetbalclubs bezig zijn met hun verdedigende tactiek hun eigen graf te graven. In een vraaggesprek met het dagblad Pueblo komt Puskas tot de conclusie dat steeds meer men sen er genoeg van krijgen nog naar dat verdedigend spel te komen kijken. Met 424 leek het nog ergens op, maar nu zijn de meeste clubs al bezig met een 82 systeem, d.w.z. acht man in de verdediging en twee in de aanval, In het begin van mijn tijd (Puskas is nu 38) was onze groot ste zorg het maken van doelpunten, thans is niet verliezen het belangrijkste: Een andere conclusie van Puskas is dat de lichaamskracht waarmee tegenwoordig zo veel wordt gewerkt maar een armzalig surrogaat voor tactiek en techniek is. nnn inn TOASTER f59:75 ZWITSERS NAAR ENGELAND De in de internationale voetbalwereld Jolkomen onbekende midvoor van Al- ®&nië, Xhega, telt, na gisteren waar- *®nijniyk in Zwitserland de vurigste be wonderaars. Xhega scoorde in Tirana precies een uur de gelijkmaker te- j?.eO Noord-Ierland in de laatste wed- rÜd van het kwalificatietoernooi voor 2eWereldkampioenschap. Het beteken- *\e het eerste punt voor de Albanese *"°eg in zes wedstrijden. Belangrijker Consequentie was dat Zwitserland zich Ooor dit resultaat plaatste als veertien- Je land voor het eindtoernooi. Noord- Ierland kwam door dit onverwachte ge lijk spel juist een punt te kort voor een algemeen verwachte beslissingswed strijd. Het heeft er in de eerste helft van de voor 20.000 toeschouwers in Ti rana gespeelde wedstrijd niet naar uit gezien dat er gisteravond in Zwitserland door dr. Foni en zijn pupillen feest kon Worden gevierd. De Noordierse profs enkele weken geleden nog met veel moeite op Wembley door Engeland be dwongen (2-1) beheersten de strijd. Er werden echter diverse kansen ge mist. Het dichtst kwamen de Ieren bij ®en doelpunt toen linksbinnen Derek Dougan tegen de paal schoot. T Tien minuten na de rust zorgde de forse midvoor Billy Irvine voor de ope- mngstreffer. Het leek het begin van de verwachte triomf, Maar nauwelijks vijf minuten later sloeg Xhega alle Noord- ferse hoop de bodem in. Zelfs trokken de Albanezen er van tijd tot tijd nog gevaarlijk tussen uit. Het beste bewijs In de eerste wedstrijd van de twee de ronde om het toernooi van de Euro pese beker voor landskampioenen ze gevierde Spartak Praag gistermiddag met 30 (10) over het Poolse Gornik Zabrze. De doelpunten werden gescoord door Kvasnak, Jilek en Vrana. De re turn wordt zondag a.s. in Chorzow ge speeld. Borussia Dortmund heeft zich ge kwalificeerd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. In de tweede wedstrijd tegen CSKA Sofia in Sofia gespeeld zegevierden de Duitsers met 42. Bij de rust was de stand 22. De eerste Wedstrijd werd door Borussia Dortmund met 30 gewonnen. West Ham United, het vorige sei zoen winnaar van de Europese beker Voor bekerwinnaars en daardoor vrij ge steld voor de eerste ronde van het hui dige toernooi, heeft gisteravond zijn eer ste wedstrijd voor de Europa Cup ge speeld met als tegenstander het Griekse Dlympiakos. De Engelsen wonnen op e>gen terrein voor 27.000 toeschouwers met 40 door doelpunten van Hurst (2), "yrne en Brabbook. Bij de rust was de stand 20. De tweede wedstrijd wordt ®P 1 december te Athene gespeeld. Het Schotse nationale voetbalelftal heeft gisteravond voor 50.000 toeschou wers in Hampdon Park te Glasgow met 1 (rust 31) gewonnen van Wales. De Schotse doelpunten werden gemaakt door Murdoch (2), Henderson en Greig. Het enige doelpunt van Wales werd ge spoord door Allchuuch. De stand in het Hritse voetbalkampioenschap is thans, hadat alle vier deelnemers twee wed strijden hebben gespeeld, als volgt 1. Engeland 3 pnt, 2. Schotland en ^owd-Ierland, beide 2 punten, 4. Wales De uitslagen van gespeelde wedstrij- en m het toernooi van de jaarbeurs- steden luid: Steagul Rosu—Zagreb FC 1—0, Flo- rentina—Spartak 2—0, SC Leipzig- I ;,f 1 ted 12, EspanolSportclub Lissabon 4—3, FC Bazel—Valencia 1-3. FERENCH PUSKAS: zorgen rannwm Advertentie vraag lijm wijzer in de winkel ZURICH, 25 nov. In Zurich is gis teren een begin gemaakt met de tradi tionele bijeenkomst van de UCI (Uni on Cycliste Internationale), het over koepelende orgaan van de wielersport. De besprekingen vonden voor de eer ste maal „apart" plaats. Tijdens ;de laatste vergadering zijn de prof- en amateursport gescheiden. Het belang rijkste besluit op de eerste dag was de indeling van de beroepsrenners in ca tegorieën. Vier Nederlanders behoren, volgens de UCI, tot de zogenaamde A-categorie: Arie den Hartog, Jan Janssen. Jo de Roo en Gerben Kars- stens. Alleen Italië heeft er meer: vijf. Andere vooraanstaande wielerlanden als Frankrijk (vier) en België (drie) zijn in deze eerste groep niet beter dan Nederland vertegenwoordigd. De A-categorie omvat ae volgende renners: W.-DUITSLAND: Boelke en Wolfs- hohl. BELGIE: Godefroot, Seis en Van Looy. SPANJE: Gomez del Moral. FRANKRIJK: Anglade, Anquetil, Pou-i lidor en Stablinsky. ITALIË: Adorni.i Bitossi, Dancelli, Gimondi en Preciozi. LUXEMBURG: Schleck. ZWITSER LAND: Hagmann. ENGELAND: Den- son en Simpson. Opvallend in deze opsomming is het! ontbreken van vooraanstaande renners als de Italiaan Motta, de Spanjaard! Perez Frances en de Duitser Rudi Al- tig. De wielrenfederatle maakte veroer een eind aan de Tom Simpson-affaire door hem een vermaning te geven om dat hij een artikel had geschreven in een Brits dagblad. In het artikel wer den bepaalde aspectten in de profes- sionele wielersport aangevallen, waar-i voor Simpson zich nu verontschuldigt. Simpson heeft nu beloofd een gedeel te van het geldbedrag dat voor het ar tikel werd betaald, ter beschikking te stellen van een ondersteuningsfonds voor wielrenners. D. J. VAN ZANTEN: vanavond (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 25 nov. Het district Amsterdam van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond wacht vanavond spannende uren. Op de jaarvergadering, die dan plaatsvindt, zullen afgevaardig den van de 76 aangesloten verenigingen, omvattend een totaal van 1600 leden, beslissen of zij bij meerderheid van stemmen achter hun districtsbestuur staan of niet. Daarmee wordt dan te vens uitspraak gedaan of men het al dan niet eens is met de controversiële was een schot van Haxibu tegen de paal, enkele minuten voor het einde. Ondanks een wanhopig slotoffensief slaagden de teleurgestelde Ieren er niet meer in de beslissende treffer te scoren. Behalve Zwitserland kwalificeerde zich gisteren ook Noord-Korea voor het eindtoernooi door ook de tweede wed strijd tegen Australië, die evenals de eerste in Pnom Penh werd gespeeld, te winnen. Wonnen de Noordkoreanen de eerste ontmoeting met 6-1, de tweede eindigde met 3-1 in hun voordeel. De 14 landen, die zich thans hebben gekwalificeerd voor het eindtoernooi, dat volgend jaar juli in Engeland wordt gehouden, zijn Brazilië (titelhouder), Engeland als organiserend land, West- Duitsland, Frankrijk, Portugal, Zwitser land, Hongarije, Rusland, Spanje, Uru guay, Chili, Argentinië, Mexico en Noord-Korea. Voor de twee nog open plaatsen zijn kandidaat in groep 1: Bel gië en Bulgarije, die tegen elkaar een beslissingswedstrijd moeten spelen, en in groep 8: Italië en Schotland, die op 7 december te Napels in hun tweede wedstrijd voor de poule tegen elkaar uitkomen. Beide landen hebben thans zeven punten uit vijf wedstrijden. Polen en Finland, die eveneens in groep 8 waren ondergebracht, zijn reeds uitge speeld en geëindigd met resp. 6 en 2 punten. De eindstand van voorronden luidt: Zwitserland 6 4 Noord-Ierland 6 3 Nederland 6 2 Albanië 6 0 groep 5 van de 7—3 9—5 6—4 2—12 DEN HAAG, 25 nov. Een van de drie toto's van dit weekeinde draait op wedstrij den in Engeland, Duitsland en België. De punten) werkt tot en met 21 november re(sp. wed strijden-punten): ENGELAND BurnILey 1725: Liverpool 1723; Leeds United 1723; West Bromwich 1823; Tot tenham 1721; Manchester United 1721; Ar senal 1821: Sheffield United 1821; Stoke City 17—20; Chelsea 16—18; Sunderland 17— 17; Leicester City 18—17; Everton 18—17: Aston Villa 1816: Sheffield Wednesday 16— 15; Nottingham Forest 1714; New Castle United 1814; Blackpool 1712; Fulham 1812: West Ham United 1812; Blackburn Rovers 1710; Northampton Town 1810. Duitsland Munchen 1860 1322; Bayern Munchen 1320; Borussia Dortmuind 1320; FC Köln 1320; Werder Bremen 1316; Einmracht Frankfurt 1315; Hamburgers SV 1314. Meidericher SV 1314; Stuttgart 13—14; Han nover 1313; Nurnberg 1313: Borussia MG Braunschweig 1310; Schalke '04 137; Karlsruhe 136; Borussia Neunkrichen 134; Tasmania 133. BELGIë St. Truiden 917; Anderlecht 915: Beer schot 9—13; FC LUIK 9—12: Mechelen 9—12; La Gantoise 911; Antwerp FC 1011: Til- leur 1010; FC Brugge 93: Beeringen 108 Standaard Luik 96; Berchem 96: Daring 106; Racing White 94; CS Brugge 93. Nog Gé HOOGENBOS stedenteams eens: Stedenteams (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 25 nov. „Als honk balenthousiast ben ik een voorstander van bijvoorbeeld een fusie tussen de Amsterdamse honkbalvcrenigingen HVA, VVGA en HCTIW, die dan samen ais stedelijke combinatie aan de Jan van Galenstraat zou kunnen spelen, maar ais voorzitter van een club ben ik tegen de vorming van stedenteams. Een club leidt vanuit de jeugd b.v. een werper op en o.a. door deze werper ben je eersteklasser geworden. En dan haalt een commissie die de stedenteams sa menstelt je beste speler weg. Daarmee haal je niet alleen het enthousiasme bij de andere spelers, maar ook bij de clubbestuurders weg. Het doel waarvoor je werkt gaat daardoor verloren. Ik accepteer daarom de spelerspromotle zoals die op dit moment bestaat, ook in mijn eigen vereniging als er zich voor bepaalde plaatsen een betere speler melat." Dit is het antwoord van de 34-jarige Amsterdamnier Henny Roerdink op een onlangs in ons blad verschenen artikel over de noodzakelijkheid tot het instellen van een stedencompetitie. bepleit door Gé Hoogenbos. Henny Roerdink, die reeds vijf jaar voorzitter van de zeer bloeiende eerste klasser HCTIW is, is zeer positief in zijn oordeel. Roerdink heeft meer bezwaren tegen het instellen van stedenteams. „De KNHB is te klein en het aantal top- beoefenaren te gering om meer steden dan b.v. Amsterdam, Haarlem en Rot terdam in zo'n competitie te betrekken Het zou geforceerd moeten gebeuren en het zou betekenen, dat wij een rush van spelers uit de randstad H.iland naar buiten zouden krijgen. Op het ogenblik is men zelfs al voor eerSte- klasse-verenigingen bereid behoorlijk afstanden af te leggen. Bovendien ben ik tegen stedenteams," aldus HCTIW- voorzitter Roerdink, „omdat er voor de spelers uit de lagere clubs niets anders tegenover staat dan het hoger gaan spelen in een concentratie. Als beroeps- honkbal zoals Hoogenbos geste id heeft niet mogelijk is, dan zal club- honkbal de voorkeur blijven verdienen, want de enige tegemoetkoming aan de spelers in een stedelijke concentratie zou dan zijn het niet betalen van con tributie, het vergoeden van de reis kosten en het verkrijgen van (goed) materiaal. En daardoor verliest zo n speler dan de vriendschapsbanden die zijn ontstaan in zijn vereniging en hij mist de clubliefde." „Ik ben overigens bljj," zegt Roer dink, „dat de bond die by monde van gesprekspartner Cees Boer duidelijk heeft gesteld dat het bondsbestuur de clubs vertegenwoordigt openstaat voor ideeën als bijvoorbeeld de instel ling van stedenteams. Hoogenbos heeft gesproken over een surplus aan geld, maar die steun hebben wy bij HCTIW helemaal niet nodig. Wjj hebben een sporttoto met een te verwachten op brengst in dit seizoen van 6000 en de aanstelling van een trainer kunnen wij dan ook best zelf bekostigen. En sponsors kun je nu b.v. ook alleen voor de hoofdklassers aantrekken; maar dat blijft een riskante zaak, want het zou kunnen betekenen, dat er toch spelers worden betaald." Dat er in 't Nederlandse honkbal ech ter iets moet gebeuren, is ook Roerdink duidelijk. „Wij kunen in Nederland niet meer dan hooguit vijf maanden spelen van mei tot en met september dat zijn ongeveer 22 weekeinden, waarvan er vijf af moeten voor interlandwed strijden en afgelastingen. Het aantal wedstrijden moet nodig vergroot wor den en door het spelen van uitsluitend dubbel wedstrijden van 21 op 28 in de hoofdklasse gebracht worden. Nog meer wedstrijden is alleen mogelijk als er meer verlichte honkbalvelden zouden zijn, zodat er ook op weekaivonden gespeeld zou kunnen worden. De competitie voor de lagere klassen moet worden aangepast aan die van de hoofdklasse. De eerste klassers spelen thans vijftien wedstrijden en als het bondsbestuur zijn zin krijgt en het aantal eerste klassers wordt uitgebreid, lijkt het mogelijk dat die eerste klas sers naar veertien wedstrijden terug gaan en dan wordt het spelpeilverschil tussen hoofd- en eerste klasse nog gro ter. Een eerste klasse zou uit zeven teams moeten bestaan met dubbelwed- strijden, waardoor er ten minste acht tien wedstrijden worden gespeeld; dan is er meer kans tot aansluiting. Doet men dit niet, dan zal de opleiding van jonge spelers worden geremd", aldus Henny Roerdink. gaan de verenigingsleiders door. HCK en VVGA zijn regelmatig op ongezon de wijze hun spelers kwijtgeraakt en er zijn in de afgelopen tien jaar minstens vijftig spelers uit lagere verenigingen naar de hoofdklasse gekomen, waarte genover slechts een zeer gering aantal spelers liever in de oude club bleef; een voorbeeld daarvan is Rob Hof- raann van HCAW. Daarom zoek ik lie ver naar een systeem dat zich aanpast aan de huidige omstandigheden. Bo vendien zullen er per jaar slechts wei nig spelers zijn die naar de concentra ties kunnen promoveren, want iedere stedelijke concentratie is een afgeslo ten geheel van hooguit vijftien spelers". TIBLISI, 25 nov. Grootmeester Boris Spassky heeft gisteren een 64 voorsprong genomen in de tweekamp tegen zijn landgenoot en oud-wereld- kampioen Michael Tal. De winnaar van de tweekamp krijgt het recht wereldkampioen Petrosjan uit te da gen. Spassky zegevierde gisteren in Ti- blisi in de tiende partij na 42 zetten. Ook de indeling van de reserve- teams vindt hij bijzonder ongelukkig. „Nu is het zo, dat het reserve team van een hoofdklasser steeds van sterk te wisselt, al naar gelang het eerste team een enkele of een dubbele wed strijd moet spelen en de competitie wordt daardoor scheef getrokken. Bij het spelen van een dubbelwedstrjjd heeft het eerste team nu eenmaal meer spelers nodig. Men zal echt de moge lijkheid moeten onderzoeken om deze moeilijkheid te omzeilen. Het is daar om wel interessant te weten wat een man als de Amerikaan Bill Arce van ons stelsel vindt en ik acht het een voorwaarde dat dat rapport waarover Hoogenbos in dat artikel sprak open baar wordt gemaakt. Ik wist van het hele bestaan van dat rapport niets af. Het zal mogelijk mijn ogen en die van andere clubbestuurders kunnen ope nen", zegt Roerduik, die weliswaar als clubbestuurder de stedelijke concentra tie afwijst, maar als persoon toch niet ver van de ideeën van Hoogenbos blijkt af te staan. Ten slotte verduidelijkt Hoogenbos nog zijn mening over wat er gedaan kan worden met heht surplus aan geld: Uoqen GOGH "de topspelers haddde al een paar jaar een vergoeding moeten krijgen om an dere clubs te mogen trainen. Dat heeft niets met hun spelen in de competitie te maken, zij worden er geen profes sional door. En wat erger is: nu gebeu ren die betalingen onder tafel! Bü de invoering van stedenteams kun je van ieder team vijf spelers aanwijzen die het beste anderen kunnen trainen en die kunnen dan een vergoeding krijgen uit heht surplus aan geld. waarvoor zij zelf door het meespelen in een steden- team hebben gezorgd en de lagere ver enigingen zijn daarmee geholpen. Gé Hoogenbos, die vurig in de ver wezenlijking van zijn plannen gelooft, was onmiddellijk bereid de bezwaren van Roerdink te ..ontzenuwen". Er komen dat spelers uit de ene stad niet in andere steden kunnen spelen, zoals nu wel gebeurt. De clubs raken nu ook hun spelers kwijt en kelderen en tochl HCTÏW-voorzitter Henny Roerdink blijkt het daarmee eens te zijn, maar ons moet in dit geval toch wel van het hart dat het trainen tegen betaling moet voorbehouden blijven aan hen, die daarvoor over de nodige diploma s beschikken. Later kan men da nover de hoogte van de vergoedingen gaan spreken, maar dan ook voor trainers die ais speler niet uit een stedelijke concentratie komen. Want op elke an dere wijze glUdt men regelrecht af naar professionalisme! DEN HAAG, 25 nov. De vierde be slissingspartij tussen Lodewijk Prins en Coen Zuidema om het schaakkam pioenschap van Nederland, die zater dag a.s. in Amsterdam gespeeld zou worden, is wegens ziekte van Lodewijk Prins tot nader order uitgesteld houding van het hoofdbestuur van de biljartbond tegenover de voorzitter van het Amsterdamse district, de heer D. J, van Zanten, de man die door middel van een uitvoerig rondschrijven in het openbaar is beticht van ontoelaatbaar- heden, die het aanzien van de biljart wereld in het algemeen en functiona rissen in het bijzonder ten zeerste zou den hebben geschaad. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan hebben veertien Amsterdam se verenigingen zich achter de menin gen van het hoofdbestuur geplaatst; on- geveer veertig procent van het district „Een hoog percentage, dat is waar", zegt voorzitter Van Zanten, die zich echter allerminst gedeprimeerd voelt „Maar het is logisch, dat voor deze groep het bondsbestuur onherroepelijk als gezaghebbend geldt .Voorzitter Van Zanten vindt het wel een bijzonder kwalijke zaak dat hij zonder zich te kunnen verdedigen „publiekelijk aan de schandpaal is geslagen". Hij acht het in strijd met de reglementen dat hem geen schorsing is opgelegd. „Als ze dat hadden gedaan, was er voor mij de mo gelijkheid geweest, in beroep te gaan. Maar daar zit nu juist de kneep. Ik ben zeer goed ingelicht en weet dat het bondsbestuur zich al drie, vier keer met straffen heeft vergist. Het risico van een nieuwe misstap heeft men ken nelijk niet durven nemen. Vandaar dat ik ben aangepakt met een open brief'. Het is voorzitter Van Zanten, naar hjj ooeniyk verklaart, eveneens bekend dat er over de publikatie van het ex posé destyds geen eenstemmigheid In het bondsbestuur is geweest. „Met name de heer Van de Meer uit Amersfoort toonde zich vierkant tegen". Voorzitter Van Zanten komt er rond voor nit. ,Jk ben van nature fel en sta scherp op myn principes. Natuurlijk heb ik in do tien jaar van myn voorzitterschap fou ten gemaakt. Waar gehakt wordt, vallen nu eenmaal spaanders. Maar om zonder hoor en wederhoor aan de kaak te wor den ggesteld, dat gaat me te ver. De oppositie noemt my ey dictator, een ellebogenmannetje, die zo graag een functie wil in het bondsbestuur. Die ambieer ik helemaal niet. Ik ben voor zitter van het fynste district in de biljartbond, het grootste dat er finan cieel uitstekend voorstaat." Er is overwogen, een aanklacht tegen het bondsbestuur in te dienen, nadat een bemiddelingspoging van de beroeps kamer West op niets was uitgelopen. Maar daar heeft voorzitter Van Zanten van af gezien. Hij voelt zich sterk, dat de jaarvergadering hem vanavond ach ter de bestuurstafel zal handhaven. In dat geval moet het, zoals binnenskamers wordt gefluisterd, mogelijk worden ge acht dat het bondsbestuur zich dan ge drongen zal voelen, af te treden. Het speet het districtsbestuur voorts dat ruim veertien dagen geleden ds Amsterdamse oppositiegroep, in aanwe zigheid van bondsvoorzitter Scheepers, een bijeenkomst heeft belegd zonder daarvan mededeling te doen. De heee Van Ollefen, redacteur van „Akiet", het officiële orgaan van het district Am sterdam, werd de toegang geweigerd, omdat publikatie ongewenst werd ge acht. Op deze vergadering werd een nieuw districtsbestuur gevormd, waar van de negen kandidaten schriftelijk bij het huidige districtsbestuur zijn in gediend. De aanwezigheid van de heer Scheepers by deze bijeenkomst wordt gezien als bewust partij kiezen tegen een reglementair gekozen bestuur, wat „ver beneden de standing van een bondsvoorzitter" wordt geacht. Volgens het Amsterdamse districtsbestuur heeft de oppositie verder een voorgesteld gesprek om alsnog tot overeenstemming te komen ronduit geweigerd. Vandaar dat velen in de biljartwereld brandend nieuwsgierig zijn, wat de jaarvergade ring van vanavond gaat opleveren. Advertentie AUTOMATIC ftnii'n*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17