m in de morgen Amsterdam in de avond rtussen in Zürich, Rome, Parijs at is de wereld van nu - open, snel, adembenemend in wereld van moderne mensen Ie vitale wereld van Peter Stuyvesant! i? OBBIE DE BEER en: Hei koekoeksei SCOTLAND YARD VERHUIST NAAR GLOEDNIEUWE ..WOLKENKRABBER KlJc t,»r®A CCOS rvrtfznr.. m DE maarschalk draait zich om, als hij eerst nog eens een hele tijd nieuwsgierig naar Robbie heeft gekeken. „Weet je wel zeker dat die klei ne beer mij kan helpen?" vraagt hij. „Inderdaad", zegt de grootste vogel. „Hij alleen kan het raadsel van de onbekende koekoek oplossen, want hij weet hoe hij heet." „Daar sta ik van te kijken", zegt de hofmaarschalk. „Hij ziet er helemaal niet zo pienter uit. Maar ja, laat hem maar meegaan." Robbie pro beert hen te vertellen dat hij alleen maar een plaatje van de koekoek wil en helemaal geen eoMe. maar alweer luistert er niemand naar hem. Ze nemen hem mee over een hele grote brug. EINDELIJK komen zij bij de Koning van de vo gels. Hij ziet er geweldig uit. De maarschalk beveelt Robbie hem te volgen. „Dit is een vreemd geval" zegt de koning. „Ze zeggen dat er een vreemde koekoek aan het werk is en dat jij er meer van weet. Het mag niet voorkomen dat er er gens in mijn rijk een vogel is die ik niet ken, dus vertel eens op, kleine beer. Fijn dat jij ons tenslotte nog kunt helpen. Niemand schijnt er verder iets van te weten." ROBBIE wordt ergens neergezet, vanwaar de koning hem beter kan bekijken. „Nu kan ik het tenminste uitleggen! Het is allemaal een misverstand!" schreeuwt hij. „Ik verzamel vogel plaatjes die in de pakjes havermout zitten en toen een zwarte vogel hoorde dat ik een havermout-koe- koek wilde hebben dacht-ie, dat ik het over een ech te koekoek had en zo kwam het." Plotseling vliegt er een kleine vogel op. „Er IS geen misverstand," piept hij, „er IS een koekoek. Hij heeft zijn ei in mijn nest gelegd! Dus spreekt ons niet tegen. Vertel ons liever eens wat het allemaal betekent." HET raadsel van de onbekende koekoek is zo be langrijk voor de vogels dat Robbie het onbe kende ei, dat al die opwinding heeft veroor zaakt, niet te zien krijgt tot de koning naar een ho ger platform is gegaan. Dan wachten ze allemaal tot de grote vogel het ei voorzichtig aan hun voeten neerlegt. Op het laatst staat de hofmaarschalk Rob- bte toe hem te volgen. „Je hebt me tot nu toe erg te leurgesteld", zegt de koning. „Spreek nu. Ik wil de ze zaak opgelost hebben." 'IS2! Telefoon: Whitehall 1212. Telegramadres„Hand cuffs London" (hand boeien Londen). Naam: Scot land Yard. Deze drie karakteristieken zullen onverminderd gehand haafd blüven, wanneer 's we relds meest vermaarde orga nisatie ter bestrijding van de misdaad volgend jaar haar droefgeestige in Victoriaan se stijl gebouwde hoofd kwartier gaat verlaten om haar Intrek te nemen in een gloed nieuwe „wolkenkrabber" van staal en glas, een politiepaleis dat 15 miljoen pond heeft ge kost. Ofschoon de Britse zin voor tradities niet zelden remmend werkt op de uitvoering van vernieuwingen, wordt het in dit geval door niemand be treurd dat „de Yard" haar oude behuizing gaat verlaten. Ai ruim twintig jaar geleden was men uit het statige, van rode baksteen opgetrokken bouwwerk, dat aan de oever van de Theems ligt, gegroeid en sindsdien heeft men zich moeten behelpen met steeds ingrijpender verbouwingen waarbij de oorspronkelijke ver trekken zodanig werden on derverdeeld dat het interieur van het gebouw momenteel meer lijkt op een doolhof dan op het hoofdkantoor van een toonaangevende politie-organi- satie. Wanneer de twintig verdie pingen tellende „wolkenkrab ber" in Victoria Street op nog geen kilometer van het huidige hoofdkantoor ge reed zal zijn, zullen de grote speurders van de Yard hun werk kunnen verrichten'vanuit kantoorruimten die qua gerie felijkheid iets meer lijken op de luxueuze omgeving waarin de meester-misdadigers. die zij moeten bestrijden, hun plan nen plegen te beramen. De verhuizing, pas de twee de sedert dit moderne politie apparaat in 1929 een eigen ge bouw kreeg, betekent een on gunstige ontwikkeling voor de onderwereld die zich al danig zorgen heeft gemaakt over de oprichting van de nieuwe afde ling C-ll, een code-aanduiding voor de criminele inlichtingen dienst. Deze afdeling is in het teven geroepen ter aanvulling van de geduchte en gevierde „vliegende brigade" De vlie gende br/;ade of, zoals de naam in het Engels luidt, „the flying squad", vormt de speer punt van de Yard in de be strijding van zware misdrijven. Deze brigade komt de eer toe. een van de sleutels te hebben aangedragen, die tenslotte leidden tot de gedeeltelijke ontmaskering van de bende die in augustus 1963 „de grote treinroof" pleegde. De afdeling c-ll wordj belast met hel systematisch opbergen en de catalogisering van de bijzon dere inlichtingen die door de vliegende brigade uit eigen bronnen omtrent misdadigers en hun methoden worden ver zameld- Evenmin bemoedigend voor de onderwereld is het feit dat de Yard In het nieuwe gebouw over het allermodernste poll- tle-laboratorium zal kunnen beschikken. In wetenschappe lijke politiekringen Scot land Yard heeft pioniersarbeid verricht o.a. op het terrein van het dactyloscopisch onderzoek heeft men lange tijd gevlast op betere voorzieningen om nieuwe methoden te kunnen ontwikkelen en om de bestaan de technieken te vervolmaken Deze wens gaat dan volgend jaar in vervulling. Een andere groep die haar werk momenteel nog verricht in de krappe, ouderwetse kan toorlokalen van het oude ge bouw, is de afdeling moordza ken wier werkzaamheden een uitgebreide hoeveelheid basis materiaal hebben opgeleverd voor talrijke detective-films Hetzelfde geldt overigens voor de nogal gesloten „special branch" de afdeling die zich bezighoudt met spionage-za- ken. Deze afdeling levert te vens lijfwachten voor het Brit se koninklijk huis en voor buitenlandse hoogwaardig heidsbekleders die een bezoek brengen aan Engeland. Degenen die werkzaam zijn bij de „special branch" dragen doorgaans een pistool. Zij vor men daarmee de enige groep politiemannen in Engeland die hier bij de uitoefening van hun dienst toe gerechtigd zijn De overige leden van de politie macht zijn slechts bewapend met een korte wapenstok. Steeds als dit wapen is ge bruikt moet een uitvoerig pro ces-verbaal worden opgesteld, waarin alle bijzonderheden van het betrokken incident moeten worden vermeld. De wapenstok moet na gebruik bovendien worden geïnspec teerd. Officieel wordt in Engeland de theorie aangehangen dat, wanneer de politie zich bewa pent, de onderwereld hetzelf de zal doen. Als bewijs dat de ze theorie in de praktijk vol doet, worden de ervaringen bij de grote treinroof aangehaald. Ofschoon het ging om een buit van meer dan zeven miljoen pond maakten de bandieten slechts gebruik van ploerten doders. Slechts één man een spoorwegbeambte liep lich te verwondingen op. Theoretisch gesproken is j arbeidsterrein van Scp» Yard beperkt tot ®r0 mie- den, maar alle andere P°\co' korpsen in het Verenigd ninkrijk kunnen de bu'P ,„v. de Yard inroepen. In de P tijk komt het er dan o°K,.n'* neer dat ..Handcuffs betrokken is bij het ondevan in elke misdaadaffaire enig gewicht die zich in or Brittannië voordoet. De organisatie ontleent naam aan de plaats van r gebouw waar de Yard bll,:ad, oprichting werd geves vlakbij het paleis dat de ningen van Schotland tot blijfplaats diende wanneer zen een bezoek brachten Londen. Toen de Yard tö ver- naar een ander gebouw huisde men „woonde lr je die dagen besloot men naam te handhaven. Het is nu eenvoudig denkbaar de befaamde,.vo0\t tie-organisatie, waar jgr* is gevestigd, met een an naam aan te duiden. ROBBIE glijdt weer van zijn hoge zitplaats af en staart verbaasd naar de kleine vogel. „Ben jij niet dat kleine vogeltje dat uit de boom in het Notenbos is gevallen?" vraagt hij. „Ja, dat ben ik", kwettert de vogel. „Toen jij voor me had gezorgd ben ik naar mijn nest teruggevlogen en toen lag daar een heel gek ei. Ik heb aan een van de kraaien van het Notenbos gevraagd of hij het mee wilde ne men en of hij het aan de koning wilde laten zien." De koning heeft ondertussen al bevelen gegeven. De grootste vogel vliegt weg. Hij komt al gauw terug met iets in zijn snavel, iets kleins en wits en ronds

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 30