Hoi, da's een goed idee, moet ti vaker doen Bodecentrum Oudeweg stemt ieder tevreden Voorlopig £een Schouwburg in Rozenprieel Alphenaar Raad Haarlem breide flink aan uitvoering van structuurplan Parklaan en Kenaupark offeren hun groen aan veiligheid van verkeer Vierde Technische Hogeschool Haarlem in verzet tegen Ged. Staten Lisse voor intergemeentelijke samenwerking Bollenstreek Beroep bij Kroon in Rooversbroek- house of engianq Uitvoerige nota van B. en W. verschenen VARKENS ROLLADE FRICANDEAU PIKANTE MEIKAAS LIMONADE GAZEUSE AFGEWEZEN MINNAAR KREEG HOGERE STRAF GEPELDE CALIFORNISCHE AMANDELEN goed ontvangen Bezwaarschrift bewoners niet Bestuur stichting Schouwburg benoemd Fluor Uw geheim is ons geheim Twee jaar resp. 18 maanden voor stations inbrekers Voor poging tot mishandeling van analiste Sint houdt van traditie.... DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 PAGINA 3 Zullen dergelijke ongemakkelijke situaties op het Begijnhof spoedig tot het verleden behoren? OF 500 gr. Pracht kwaliteit 250 gr. 500 gr. van f 2,15 voor Voor meer Voordeel Kijk in de Kijkgrijp folder die iedere week bij U in de bus valt. GRAMMOFOONPLATEN Dampende chocolademelk met slagroom: origineel en vurrukkulluk! Discretie en fijngevoeligheid weerhouden ons ervan om onze pakweg 327 cadeau-artikelen af te beelden met de prijzen erbij. Het lijkt ons nl. niet leuk voor U als Uw begunstigde na het uitpakken van het cadeau uitroept „Kijk eens aan! Een House of England lambswool pullover van 34.50!" of „Jonge- jonge, een House of England zuiver zijden kamer jas in grootvorst stijl van 129.50!" Enzovoort. Zulke dingen behoren tussen U en ons te blijven. OP DEZE PLAATS MORGENAVOND BELANGRIJK NIEUWS ALLééN VOOR MANNEN 3 „Hartewens-geschenken HAARLEM, 25 november Wet houder van Liemt kreeg gistermiddag Van de raad spontaan medewerking toen het punt vervoercentrum aan de Oudeweg aan de orde werd gesteld. £>e wethouder kon ten aanzien van dit punt hetzelfde opmerken als hij feeds had gedaan bij de verplaatsing Van de groente- en fruitmarkt naar de Oudeweg. „Beide voorstellen beogen om de verstikkende druk, die het (Advertentie) kijk 9riJP SUPERMARKT verkeer uitoefent op de binnenstad, te verlichten. In beide gevallen ook wordt het bedrijfsleven in staat ge steld de benauwde binnenstad te ver laten en in de ruimte van het Haar lemse industrieterrein in de Waarder- polder een goed heenkomen te vin den." Evenals bij de groente- en fruitmarkt vond de wethouder een prijzende raad tegenover zich. De KVP-er Feeters overwoog eerst de verkeerstechnische voordelen van de plaatsing van het bodecentrum aan de Oudeweg. Hij drong aan op spoed bij het onderhandelen met nog niet bij de vervoerscoöperatie aangesloten ver voerbedrijven en hij eindigde zijn be toog met zijn waardering uit te spre ken voor de frisse opzet van het plan. De wethouder liet de raad weten, dat zowel grote vervoerders als coöperatie leden tevreden waren over de opzet. De grote ondernemers Van den Bosch, de Snelle Visser en Van Gend Loos zijn bereid eveneens de binnenstad te verlaten, mits hun een passend onder dak wordt geboden. De heer Van Liemt verklaarde desgevraagd, dat niet bij de coöperatie aangesloten vervoerders later altijd nog kunnen toetreden. Bij de onderhandelingen met de vervoer ders was hij ervan uitgegaan, dat de huidige panden aan de gemeente zul len worden verkocht. Bij het vertrek naar het bodecentrum aan de Oudeweg zou een clausule in de overeenkomst worden opgenomen, dat in het centrum geen verkeeraantrekkende objecten mo gen komen. De wethouder drukte de gevoelens van de betrokkenen ais volgt uit: ,,De grote vervoerders zijn enthou siast en de coöperatie is nog enthousias ter." HAARLEM, 25 nov. Enige raads leden bezondigden zich gistermiddag zozeer aan wensdromen, dat zij de out- werp-bestemmingsplannen voor de sa nering van het Rozenprieel en omge ving wilden aangrijpen, om een deel van de nog te saneren buurt te be stemmen voor culturele bouwwerken als een schouwburg en een concertge bouw. Wethouder Happé veegde al de ze schone plannen met één veeg van de tafel, toen hij opmerkte, dat de plannen om het Rozenprieel pas een eerste stap zijn op de zeer lange weg van de sanering. De heer Pielage (jarig en socialist) was uitermate tevreden met de sane ringsplannen. Op dit punt liet hij dus hetzelfde geluid horen als alle andere raadsleden. „Dit is het begin van de zo noodzakelijke sanering," merkte hij op. „De wonde plek in de gemeentelij ke samenleving wordt nu eindelijk aan gepakt." Zjjn voorstel om bij het Spaar- ne een of meer culturele gebouwen te plaatsen, vond voorlopig geen genade bij wethouder Happé, die daarmee ook de culturele wensen van mr. Proper voorlopig alle grond ontnam. Het katholieke raadslid Van Velsen gaf het ontwerp de eretitel „Goed doordacht". Ook hij begon al enthou siast een nieuwe schouwburg in het Rozenprieel te bouwen. „We gaan nu al drie miljoen uitgeven voor de schouwburg." betoogde hij. Mr. Pro per betitelde de plannen als bijzonder belangrijk en historisch. Hij waande zich in een verre toekomst al in een illustere Avenue des Tulipes die op de plaats van de armzalige Tulpenstraat van nu zou moeten komen. Hij werd weer zakelijk toen hjj het college wees op de consequenties. „We mogen niet vergeten, dat Haarlem een extra bouw- contingent nodig heeft om het Rozen prieel te saneren. De wethouder zei hem, dat de gemeente dat inderdaad niet zou vergeten. HAARLEM, 25 november Wet houder Happé van stadsontwikkeling en openbare werken was gistermid dag tijdens de gemeenteraadsvergade ring volop in zijn element. Vijf be langrijke zaken, die een bijzonder plaatsje hebben gekregen in het struc tuurplanhoekje van zijn portefeuille, werden achtereenvolgens aan de orde gesteld en aangenomen. De raadsle den oversteloten de wethouder met lofuitingen. De heer Happé was ech ter ineens een veel minder georezen man, toen de geliefkoosde Parklaan- Kenaupark-kwestie aan de orde kwam. Uit de bomen die de tegenstribbelende volksvertegenwordigers gistermiddag hebben opgezet kan voldoende lom- merrrijk materiaal worden gehaald om de hele Parklaan en het ganse Kenaupark in de groene luister van weleer te herstellen. Maar van achter de tafel van burgemeester en wethou ders werd krachtig de hand gehouden aan de stelling, dat de leefbaarheid van de stad Haarlem niet alleen wordt uitgemaakt door zaken als groenvoor zieningen, cultuur en recreatie, maar allereerst door de verkeersveiligheid, waartoe de reconstructie van Parklaan en Kenaupark een onmisbare voor waarde is volgens het college en vol gens alle verkeersdeskundigen. Aan het slot van de vier uur durende vergadering vatte wethouder Happé ve le besprekingen samen door te con cluderen. dat deze middag vijf belang rijke onderdelen van het structuurplan bij de raad een warm onthaal hadden gekregen. In volgorde van behandeling waren dit: de verhoging van het kre diet voor het verplaatsen van de groe- te- en fruitmarkt aan de Oudeweg; de stichting van een bodecentrum aan de Oudeweg; de aankoop van de Wester gracht van de N.V. Nederlandse Spoor wegen; de vaststelling van het ontwerp- bestemmingsplan Rozenprieel en omge ving en tenslotte de reorganisatie van de Parklaan en het Kenaupark met de bijbehorende gedeelten. Vooral het laat ste punt vond in de wethouder van openbare werken een vurig pleitbezor ger. De socialistische heer Pielage, die jarig was, kon nog zo vurig pleiten voor een lommerrijke Parklaan en een riant Kenaupark, de wethouder over zag eerst de macht van het moderne verkeer „Wat we vandaag kunnen aan pakken, moeten we meteen doen." ant woordde hij de raadsleden die over een uitstel dachten. „Er komt vandaag reeds een grotere verkeersdrukte op de Parklaan en elk uitstel kan gevaarlijk zijn." Intussen had burgemeester mr. O.P. F.M. Cremers een brief van enige ver ontruste Parklaanbewoners doen circu leren. De adressanten zjjn afkomstig van de Parklaan tussen de Kruisweg en het Kenaupark. Zij maken bezwaar tegen het voorstel van burgemeester en wethouders de Parklaan te doen be staan uit twee gescheiden rijbanen van elk acht meter breed, gescheiden door een groenstrook, die ruim tien meter breed zal zijn, maar in de richting van het Kenaupark steeds smaller zal wor den. Dit betekent volgens de brief dat gekozen wordt voor een brede groen strook in het midden en opheffing van de ventweg langs de huizen van de brief schrijvers, waardoor het verkeer veel dichter dan nu het geval is langs deze huizen wordt geleid. De briefschrijvers vinden dat de rust van hun laan ern stig wordt verstoord en zij vragen zich af waarom niet een gedempte Nieuwe Gracht als onderdeel van de kernver keersader is gekozen. Naar het oordeel van de ondertekenaars moet het moge lijk zijn een behoorlijke verkeersgelei ding te maken zonder dat twee brede gescheiden rijbanen, vaneen gehouden door een groenstrook van wel tien me ter, worden aangelegd. Gezien de woor den die wethouder Happé gistermiddag heeft gesproken, maken de briefschrij vers weinig kans. Ook verreweg de meeste raadsleden gingen met het col lege mee, toen het voorstel Parklaan- Kenaupark in stemming werd gebracht. Tegenstemmers waren er slechts vier: de socialist Fortgens, de liberaal Het- tink, de communist Proper en de libe rale Scheltema. De wethouder restte nog één zaak om recht te zetten. De bewoners van de Parklaan beroepen zich namelijk op bepaalde toezeggingen van gemeente wege. „Dat is beslist onmogelijk." riep de wethouder. En hiermee is de Park- laan voorlopig van de agenda. (Advertentie) gezinsfles 41 cent KRUISWEG 47-49 HAARLEM 4 (Advertentie) het noorden, westen en zuiden van de stad geen moeilijkheden oplevert. De ze doen zich alleen voor ten oosten van de stad. Voor de oplossing van deze moeilijkheden zijn de plannen reeds in een vergevorderd stadium en zullen veel eerder tot stand zijn gekomen dan de evolutie die G.S. op het oog hebben. Het is B. en W. vervolgens opge vallen dat G. S. in hun argumenta tie met nadruk het reactorcentrum naar voren halen terwijl de minister dat in het geheel niet noemt als hij «preekt over de samenwerking van de hogeschool met andere instellin gen. Pas later gewaagde de minister van het centrum als een instelling waarmede goede contacten mogelijk moeten zijn. In dat verband merken B. en W. op dat het in Nederland on- mogelijk zal zijn een nucleaire indus trie te doen ontstaan. Hoogstens zal men bepaalde onderdelen voor kern energiecentrales vervaardigen. De be hoefte aan nucleaire ingenieurs zal daarom beperkt zijn en blijven. In Delft en Eindhoven studeren samen per jaar nauwelijks 25 nucleaire-in- genieurs af. Twente heeft van een der gelijke opleiding afgezien In het vervolg van hun nota bestrij den B. en W. de opvatting van G.S. dat een hogeschool met 4.000 studenten een bevolkinsaanwas zou geven van on geveer 20.000 personen. Indien de school namelijk in de omgeving van Haarlem gesticht wordt kan men er zeker van zijn dat het meerendeel der studen- ten reeds in dit gebied woonachtig is. Het aantal studenten mag dus niet in zijn volle omvang als bevolkingsaanwas gezien worden. B. en W. geloven in te genstelling tot G.S. ook niet dat het aantal studenten eenzelfde aantal ver zorgers nodig zal hebben als reeds in dit gebied gevestigde burgers. Voor el ke student zal een deel van zijn behoef te gedekt worden in de woonplaats van zijn ouders. B. en W. menen dat een ge raamde bevolkingsaanwas voor het Noordzeekanaalgebied van 10.000 perso nen nog voorzichtig geweest zou zyn. Uit het verdere betoog van B. en ff. van Haarlem lichten wij nog een afwij zing van de opmerking van G.S. dat de bevolkingsimpuls de in het stree*' plan voorziene expansie-mogelijkheden in een slag zou uitputten en het ge vaar mee zou brengen dat de gemeen te Haarlemmermeer zou moeten ver stedelijken. Ten zuiden van het >o°r<|- zeekanaalgebied, aldus B. en W., op een vergelijkbare plaats m de steden- ring accepteren G.S. wel de vestiging van een olieraffinaderij en petroche mische industriën. Deze vestigingen zullen blijkens een nota van B. en W. van Amsterdam een aanwas van 95.000 personen tot gevolg hebben. 1 en- slotte verzetten B. en Wz.ieh tegen de opmerking van G.S. dat het in Haarlem gereserveerde terrein zou lig gen in een geluidstrog van het vlieg- veld Schiphol. Zij wijzen die opmer king niet stelligheid van de hand. Zou dat immers wel het geval zijn dan zou men beslist niet op enige honderden meters afstand hiervan een groot zie kenhuis gaan bouwen. HAARLEM. 25 nov. De Haarlem se gemeenteraad heeft gistermiddag zeven personen benoemd in het be stuur van de stichting Stadsschouw burg en Concertgebouw Haarlem. Het bestuur bestaat nu in volgorde van de voordracht uit: mevrouw Ch. I. M. Maks-Brantsen te Bentveld, mevrouw M H. de t aai-Muller te Aerdenhout, D. J. A. Geluk te Haarlem, mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem, drs. J. A. Nijboer te Santpoort, drs. H. W. M. van Overveen en Th. 31. Ruijgrok te Haarlem. De aankoop van enige percelen grond met een woning aan de Zomervaart 18 deed bij enige raadsleden de vraag rijzen of nu ook de lelijke bouwsels al daar konden worden verwijderd. Des gevraagd verklaarde wethouder Hap pé, dat van gemeentewege nooit een vergunning voor deze bouwsels was verleend. „Het terrein zal zo spoedig mogelijk worden schoongemaakt.' be loofde h\j. De raad stelde gistermiddag twee kredieten beschikbaar in verband met het eerlang fluorideren van het Haar lemse drinkwater. De raad ging zich ditmaal niet te buiten aan principië le debatten. Er werd een krediet van 196.000 beschikbaar gesteld voor aan schaf en plaatsing van een fluoride- ringsinstallatie en een krediet van f 35.000 voor de bouw en de inrichting van een laboratoriumruimte op het ter rein van het pompstation van liet ge meentelijk waterbedrijf te Overveen. Het raadslid Brostowski (prot. chr.) kon meedelen dat zijn fractie voorstem de, hoewel hijzelf tegen was. De socia list Fortgens en de communist Pro- per wilden graag weten waarom de voorbereiding anderhalf jaar in beslag hadden genomen. Wethouder Spek zei hierop, dat het onderzoek naar een zo veilig mogelijke installatie zo lange tijd had gevergd. Uit zijn antwoord viel al te "leiden, dat de Haarlemmers ze ker de eerstkomende anderhalf jaar geen gefluorodeerd water zullen drin ken. HAARLEM, 25 nov. De Haarlemse Rechtbank heeft vanmorgen de 52-jarige technisch-koopman J. van L. uit Haar lem wegens poging tot zware mishande ling veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De man had op 13 juni van dit jaar door zijn fiets op straat te gooien de doorgang geblokkeerd van de 19-jarige analiste S., die op een bromfiets reed. Het meisje, met wie de koopman tevergeefs geprobeerd had relaties aan te knopen, was lelijk komen te vallen. Er was tegen de man één jaar gevangenisstraf geëist LISSE, 25 nov. De begrotingsbe handeling van Lisse is voortgezet met een beschouwing van de socialistische woordvoerder P. van Leeuwen, die eveneens de financiën aan een beschou wing onderwierp. Ook hij stelde zijn hoop op een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Hij toonde zich heel vol daan over de verbeterde verkeerssitua tie op de Kanaalstraat-Oranjeman dooi de verkeerslichten. Sprekende over het punt woningbouw voerde hij een pleidooi voor de doorstroming. Het raadslid Van Leeuweu richtte zijn aandacht verder op de Poelpolder. „Als we daar vol zit ten, moeten we naar het zuiden, wat de rioolwaterzuiveringsinstallatie be treft overwoog hij de mogelijkheid van een andere oplossing in een persleiding met lozing buitengaats bij Katwijk of elders, daar Rijnland verdere veront reiniging van de boezemwateren met duldt. Sprekende over zwembad, sporthal en cultureel centrum stelde hij de vraag of deze vier miljoen vergende combi natie wel mogelijk is. Financieel gezien vond liet raadslid het zonderling dat de gemeente Lisse budgetair leeft bij de gratie van de Keukenhof Na een pauze gaf burgemeester mr. Th. de Graaf antwoord namens het col lege van burgemeester en wethouders. Éérst richtte hij zich tot wethouder De Graaf die voor het laatst de begrotings vergadering meemaakt, daar hij volgend jaar als raadslid en wethouder bedankt. De voorzitter prees 4€ Pleidooien van Montagne en De Koning voor interge meentelijke samenwerking uit doelma tigheidsoverwegingen. Hen intergemeen telijk orgaan boven de drie bollenge- meenten achtte hij mogelijk en eigenlijk 3.1 aanwezig. De woningnood noemde de voorzitter nog steeds een groot kwaad Dat ook in Lisse financieel ruim draag krachtige mensen wonen m woningwet woningen, is zeker waar, maar de op lossing is erg moeilijk. Mr. De Graaf gaf een opsomming yan de womngbouw- produktie voor het lopende en het ko- menide iaar Dsn Komen we in Lisse aan de bouw van 520 woningen in de Poelpolder en Meer en Duin. De flat- bouw geeft aan de Poelpolder een apart cachet Het winkelcentrum daar moet ernstig'worden bestudeerd en bereikbaar zijn voor kleinere bedrijven in de ver zorgingssector. De voorzitter deelde hier mee, dat ten aanzien van de Rooversbroekpol- derplannen beroep wordt aangetekend bij de Kroon tegen de opvatting van Gedeputeerde Staten. Spoedige vaststel ling van het komplan voor de oude dorpskern achtte liet college heel nood zakelijk De westelijke randweg moet er komen, maar de gemeente moet met verscheidene bedrijven tot overeenstem ming komen. Over de doorbraak Hee- reweg-Schoolstraat krijgt de raad ter zijner tijd afgeronde voorstellen ter tafel. Aangaande het uitvaartcentrum is met de hervormde gemeente gesproken om bij de aula een lijkenhuisje te plaat sen. De thans bestaande toestand noem de de voorzitter ontoelaatbaar. Als zijn persoonlijke mening gaf hij te kennen, dat het gemeenschapshuis voorrang ver dient boven een sporthal en een zwem bad. Verder richtte burgemeester De Graaf een waarschuwing tot het inter parochieel jeugdwerk. Als de zaken niet beter van de grond komen, dan kan het college beter zelf de subsidiëring en ontwikkeling van het jeugdwerk ter hand nemen. HAARLEM, 25 nov. In een uit voerig gedocumenteerd stuk hebben B. en W. van Haarlem gereageerd op de nota, ilie Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben uitgebracht t.a.v. de vestigingsplaats van de vierde Tech nische Hogeschool. Zoals bekend heb ben G.S. in die nota uiteengezet, waar om zij de minister hebben geadviseerd de hogeschool in of nabij Alkmaar te stichten. B. en W. van Haarlem her inneren er opnieuw aan, dat de minis ter zelf de „nabijheid van nisfer- dam" als de meest geschikte vestings plaats heeft aangewezen. Letterlijk heeft de minister gezegd: „De over wegingen. welke hebben geleid tot de beginseluitspraak, dat in de omge ving van Amsterdam een technische hogeschool moet worden gesticht, zijn des te klemmender nu is gebleken dat de toekomstige behoefte aan inge nieurs belangrijk groter zal zijn dan door de „Commissie Spreiding Tech nisch Hoger Onderwijs" kon worden voorzien. B. en W. maken er voorts bezwaar tegen dat G.S. kennelijk een zo duide lijke herhaling van „Delft" voor ogen staat, dat zij er geen behoefte aan hebben andere mogelijkheden te onder zoeken. G.S. gaan er bijvoorbeeld van uit dat de hogeschool een ruime ter reinreservering zal moeten hebben in verband met de toeneming der specia lisaties. B. en W. stellen daar tegen over, dat ook een hogeschool mogelijk is v'an regionaal belang, zonder veel specialisaties, samenwerkend met an dere universiteiten en hogescholen en gesitueerd op een terrein dat dan wel uitbreidingsmogelijkheden biedt. G.S. zeggen in hun nota dat de ver voersmogelijkheden over een aantal ja ren een evolutie zullen hebben onder gaan en dat Haarlem en Amsterdam op de piekuren de verkeersstroom nu reeds nauwelijks kunnen verwerken. Haarlem geeft daarop nu ten antwoord dat de verwerking van het verkeer in t Advertentie I REGEREN Cin herenmode) IS VOORUITZIEN I HAARLEM, 25 nov. Overeenkom stig de eis van de officier van Justitie, heeft de rechtbank in Haarlem vanmor gen de 27-jarige brander J. C. de H. uit Zaandam en de 20-jarige D. E. H. typo graaf uit Amsterdam, respectievelijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, en een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had het twee tal zich te verantwoorden wegens po ging tot diefstal in het stationsgebouw van de N.S. in Zaandam in de nacht van 4 op 5 september van dit jaar. Als de verdachten niet op heterdaad waren betrapt zou de buit 35.000 hebben bedragen. Het tweetal was bezig een brandkast te openen, toen een nacht trein naderde. Het treinpersoneel zag het licht van de snijbrander en liet de trein stoppen. De politie werd ge waarschuwd en de beide mannen kon den worden ingerekend. WI3 OOK! Traditiegetrouw vindt U daarom weer een overvloed van goud en zilver, bijeengebracht in een fantastisch mooie kollektie die een dubbel plezier geven. bij het geven én bij het ont vangen! het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEFOON 2 00 49

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3