Zo is hef' - parodie op koningschap Kok in heeld modern met Ada Majesteits schennis is actueel misdrijf C 16 bejaarden gewond bij botsing bus Duidelijke voorbeelden in de jurisprudentie Straffen Juan Carlos vrij zeker van de Spaanse kroon „Leve de republiek met 50 gld beboet Voor miljoen aan heroïne in Ned. schip Arnhemse TB - epidemie nog enoverziehtelhk ONTHULLINGEN MINISTER IRIBARNE Weinig kans op anarchie Tijdens rondvaart Beatrix en Claus Verdachten in hoger beroep Eén uur vrijheid voor vluchteling uit Leeuwarden Op vier kleuters op het trottoir ingereden Reina Prinsen Geerligsprijzen r°jwv m Drumbeats worden vinger nagewezen Wmm Duidelijke taal Wensen Gibraltar Bejaarde fietser verongelukt DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 PAGINA 5 voor Sint: no. 3 Geschenkverpakking Iso Rapid I Dia viewer surprise verpakking GEEF GOED, GEEF^^r, s Tilburg, 25 nov. Zestien Belgi- Wolf. bejaarden zün gisteren licht ge- een gera&kt toen de bus waarin zij Pbststpjë maakten op de ringbaan- \Vgj~? in Tilburg aan de achterkant N» a aangereden door een vrachtauto. den behandeling in het ziekenhuis kon- 2e," dertien, met de rest van het ge- nanSaaP in een andere bus de reis Wen .?atsheuve] vervolgen. Drie vrou- hijj/ zÜn in een ambulance-auto naar de hWoonplaats in België vervoerd In afkv^ü^ zaten 46 bejaarden, merendeels Wern" S uit Hemiksem en Antwer- de c?n-' ongeval geschiedde toen „Zo is hetmajesteitsschennis? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 nov. Een hier en daar gebleken kritischer houding tegenover de monarchie en de tegen stellingen rondom het voor genomen huwelijk van prin ses Beatrix met de heer Von Amsberg hebben een anders vrij zelden voorkomend de lict plotseling actueel ge maakt: de misdrijven tegen de koninklijke waardigheid, zoals ze in het wetboek van strafrecht officieel worden genoemd, gemakshalve mees tal aangeduid met „majes teitsschennis". De officier van justitie in Am sterdam gaat op dit ogenblik in twee gevallen na of er van dit misdrijf sprake is en ot er een vervolging moet worden ingesteld. Het eerste geval betreft enkele uitlatingen in de „Zo is het televisie-uitzending van 30 okto ber, het andere onderzoek gaat om enkele opmerkingen van mevr. dr. Annie Romein-Verschoor, die zij op een P.S.P.-vergadering heeft gemaakt, niet over de .majesteit', maar over de troonopvolgster, prinses Beatrix. Zij kan hiervoor veroordeela worden tot een ge vangenisstraf van maximaal vier jaar of een boete van eveneens zeshonderd gulden. MADRID, 25 nov. In een persoonlijk onderhoud heeft de Spaanse minister van voorlich ting, senor Fraga Iribarne, ont huld wat de houding van Spanje zal zijn ten opzichte van een aan tal politieke problemen ook de NAVO, de kwestie Gibraltar en de wijze, waarop een nieuwe regering de macht zal overnemen, wanneer een verandering in het regiem van generaal Franco noodzakelijk wordt. 55 JU AN CARLOS (Advertentie) 'Wterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne Van onze correspondent) Va^^HEM, 25 nov. De directeur Dïü» x Gemeentelijke Geneeskundige 'nli ^r' G. de Boer, weigert alle 'n yj r^en over de t.b.c.-epidemie die jjjj a<l en omgeving is uitgebroken. la»t Weikert de pers te ontvangen en een meede'en slechts bereid te zijn tot w. Persconferentie „zodra de toestand al overzichtelijker is". daaruit kan worden afgeleid dat toestand momenteel niet overzich- j®'ilk is, hetgeen kan wijzen op top- zaUi e ac^ter schermen veroor- door mensen die zekerheid willen hebben. Hierop wijst ook het Ïï't dat de Centrale Keuringsraad te Pon Haag ter assistentie is ingescha keld. Voorts hebben verschillende be te v>en verzocht het personeel te la- jon keuren. In Nijmegen gebeurt dat V^et assistentie van de zgn. Man- toux-groep. Van1 beatgroep de Drumbeats, waar- srn ,f.en der leden een van de drie be- sla6 ghaarden bleek, heerst ver vinenlleid. De jongens worden met de den r nagewezen en hun families wor- g a gemeden. Men meent dat de beat- °eP uit slordige nozems bestaat, maar is niet het geval. Ze hebben zich genomen eerst weer op te treden het er bun kameraad Wim Brink uit i, sanatorium zal zijn ontslagen. Ze?^e zij worden gemeden, kwam de- van dagen aan het licht, toen een vriend rjn" een der Drumbeats bij de uitvoe- kenaVan oen andere groep werd her- bnl?' Door de microfoon klonk toen de zoonschap: „T.b.c.-lijders gelieven de te verlaten". (Advertentie) GEVAERT-AGFA nip-tip Iso-Rapid I-camera 32Pa- raattas f 9.80. Iso-flitser in etui 14.-. 6 Volt-batterij 1.90. 5 AG- 1-flitslampjes 1.50. Isopan ISS Rapid film ƒ2.-. Boekje „Iets over fotograferen" gratis. Prijs geschenkverpakking Iso-Rapid I f 61.20. Dat is leuk: een surprise-ver pakking met nieuwsgierig ma- I kende tekst. Inhoud? Ssssstt: J 40 diaraampjes, voorzien van zelfklevend materiaal plus han- I dige viewer. Mooie dia's in een I oogwenk beschermd tegen stof en krassen, 13.70 I van h arige bestuurder uit Hoboken ritmoa k?-4 Antwerpen afkomstige tou- ba»h bet oversteken van de ring- Park „°°r ter hoogte van het Juliana- vrachtat" voorrang verleende aan de (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fiji, idpptip. platenbonne Daarnaast is onlangs door de politie rechter, eveneens wegens belediging van de troonopvolgster, een kunstschil der uit De Rijp door de politierechter veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf, nadat de officier twee maan den had geëist. Voor weer ditzelfde feit is kortgeleden in het oosten van het land proces-verbaal opgemaakt tegen twee mannen die anti-Beatrix-ieuzen op muren hadden gekalkt. De fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer heeft onlangs gezegd dat volgens hem in recente „Zo is het. uitzendingen meer dan eens majesteitsschennis is gepleegd. De officier van justitie is het onder zoek in deze zaak begonnen nadat hij door anderen verontwaardigde bur gers op mogelijke wetsovertreding was gewezen. Dit betekent niet dat ma jesteitsschennis een klachtdelict is. Een vervolging wordt ingesteld op initiatief van het openbaar ministerie. In de „Zo is het. ."-zaak gaat het om twee on derdelen. Dat, waarin een foto werd ge toond van de kampioenzwemster Ada Kok terwijl zij een baantje trekt, waar bij als commentaar werd gezegd: „De koningin zwemt in de gracht, een voor beeld van modem koningschap." Deze opmerking haakte in op het bericht dat prins Bernhard zijn vrouw, toen deze geheel gekleed was, spelenderwijs in het water van een zwembad had ge duwd tijdens hun recent verblijf in de west. De andere opmerking in het pro gramma was een parafrase op de be kende brief van Nederhorst, zoals die door koningin Juliana zou zijn geschre ven: „Een Nederland met als staats hoofd een Beatrix prefereer ik boven een republiek met communisten want dat wordt het". De opmerkingen van mevrouw Ro mein waaraan sommigen zich hebben gestoten waren die waarin zij sprak van „hooghartige koppigheid en slimme overrompelingstactiek van prinses Bea trix". Raadpleging van de jurispruden tie op het stuk van misdrijven tegen de koninklijke waardigheid maakt dui delijk dat in het verleden bij veroorde lingen wegens majesteitsschennis spra ke was van duidelijker taal dan in de genoemde gevallen. Blijkens het studieboek van E. W. Beekman „Wetboek van strafrecht" waarin ook een aantal uitspraken is bijeengesprokkeld, zijn er in het verle den onder meer de volgende rechter lijke uitspraken gedaan over „opzette lijke belediging de koning of de konin gin aangedaan": ,,De uitroep „Weg met gorilla", de koning op de openbare weg toegevoegd, terwijl hij zeer nabij voor bij kwam, moet als een opzettelijke be lediging worden beschouwd" (recht bank 's Gravenhage 1887). „De in de tapperij luidkeels geuite woorden: „Leve Domela Nieuwenhuis weg met Koning Willem III" en de op de openbare weg luidkeels uitgeroepen woorden: „Leve het socialisme, weg met Willem III, ja weg met hem God verdomme" kunnen niet anders worden opgevat dan als een belediging voor de koning: de opvatting van die woorden als politieke leus kan de beledigende zin daaraan niet ontnemen" (gerechts hof Leeuwarden, 1889). „Ik heb schijt aan de koningin", ge zegd in een voor het publiek openstaan de herberg, is beledigend" (rechtbank Heerenveen, 1902). „Schuldig aan opzettelijke belediging van de koningin-regentes is hij, die in een openbare vergadering zegt, „In de troonrede zei de koningin-regentes, dat de toestand van het volk alleszins bevre digend kan genoemd worden terwijl er honger en gebrek geleden wordt. Kan de proletariër voor zo iemand, want dommer schepsel is er dan toch niet, eerbied koesteren?" (rechtbank Am sterdam, 1886). In het blad Nederlandse jurispruden tie, waarin belangwekkende rechterlijke uitspraken worden gepubliceerd, is er sinds 1946 geen geval meer van maje steitsschennis opgenomen. Het laatste geval betrof de zaak tegen een land bouwer, die zich kort na de bevrijding moest verantwoorden omdat hij tijdens de oorlog had gezegd: „Onze koningin, dat rotterige wijf, is dat ook een moe der voor haar kinderen?" werd door het gerechtshof in Leeuwarden van rechtsvervolging ontslagen maar door een bijzondere raad van cassatie ver oordeeld tot een half jaar gevangenis straf". Met betrekking tot het geval van de „Zo is het. ."-uitzending, waarin de foto van de zwemster werd getoond, is misschien nog van belang de toelich ting die mr. E. Langemeijer, de huidige procureur-generaal bij de Ho ge Raad, heeft gegeven op de desbe treffende artikelen in het door hem be werkte studieboek „Wetboek van straf- De letterlijke tekst van de ar tikelen uit het wetboek van strafrecht die gaan over be lediging van de koningin of de troonopvolgster luidt als volgt: Art. 111. Opzettelijke belediging de koning of de koningin aangedaan wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geld boete van ten hoogste zeshonderd gulden. Art. 112. Opzettelijke belediging de troonopvolger, een lid van het ko ninklijk huis of de regent aange daan, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste zeshon derd gulden. Art. 113. Hij die een geschrift of afbeelding, waarin een belediging voorkomt voor de koning, de konin gin, de troonopvolger, een lid van het koninklijk huis of de regent, ver spreidt, openlijk ten toon stelt of aanslaat of, om verspreid, openlijk tentoongesteld of aangeslagen te wor den, in voorraad heeft, wordt in dien hij weet of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat in het ge schrift of afbeelding zodanige bele diging voorkomt, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. 2. Met dezelfde straf wordt gestraft hij, die met gelijke wetenschap of een gelijke reden tot vermoeden, de inhoud van een zodanig geschrift openlijk ten gehore brengt. recht, verklaard door mr. T. Noyon Hij zegt daarin: belediging van de ko ning zal licht kunnen geschieden in de vorm van caricatuur, bij een beoorde ling of een caricatuur belediging is, ver- lieze men echter nimmer uit het oog, dat de caricatuur niet pretendeert een geheel juiste voorstelling van de werke lijkheid te geven. De vraag moet dus zijn of hetgeen de caricatuur als wer kelijkheid suggereert, beledigend is Voorts: „Afbeelding behoeft niet wor den opgevat als afbeelding van een per soon, portret. Het is voldoende dat de beledigende gedachte in de beeldende voorstelling ligt,. Onder afbeelding zal ook het onder het publiek brengen door middel van televisie moeten worden verstaan". Het zal spoedig blijken of de jurisprudentie over de „misdrijven te gen de waardigheid van de koning" met enkele gevallen uit 1965 zal kunnen worden aangevuld. Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje: platenbonne Wat gebeurt er als Franco verdwijnt? (Van een correspondent) Iribarne, die een van de jongste mi nisters in het Spaanse kabinet is en ook als een zeer vooruitstrevend be windsman bekend staat, vatte zijn standpunten als volgt samen: NAVO: Spanje heeft als elk ander land veel belang bij de ontwikkeling van de At lantische gemeenschap en zou graag zien, dat de tegenwoordige NAVO be langrijk wordt uitgebreid, zelfs met La- tijnsamerikaanse en Afrikaanse landen, die dan gezamenlijk het noorden en zuiden van de Atlantische Oceaan één economisch en strategisch gebied zullen omspannen. De militaire overeenkomst, die Spanje met de Verenigde Staten heeft gesloten en die in 1963 werd ver lengd voor een periode van nog eens vijf jaar, zal spoedig beëindigd wor den wat de luchtbases aangaat, om dat deze waarschijnlijk spoedig ver ouderd zijn. De vlootbasis in Rota bij Cadiz kan daarentegen van groter belang worden. In de overeenkomst is een bepaling opgenomen, die voor ziet in de vergroting van de capaci teit van de basis. Als Frankrijk de NAVO zou verlaten, zal er over een nieuwe, bijzondere vorm van onder linge betrekkingen worden onderhan deld. Wat de toetreding tot de NAVO zelf aangaat een mogelijkheid, die volgens sommige berichten onlangs overwogen zou zijn herhaalde Iri barne het officiële Spaanse stand punt, dat het land nooit tot het lid maatschap is uitgenodigd en ook nooit naar het lidmaatschap heeft gesolliciteerd. Uit zijn woorden kon men opmaken, dat in dit standpunt waarschijnlijk geen verandering za) komen. De minister onthield zich van enig commentaar op de Franse politiek, maar verklaarde, dat het zijns inziens onwaarschijnlijk was, dat Frankrijk thans uit de NAVO zou treden. De AMSTERDAM, 25 nov. De Am sterdamse kantonrechter heeft gister middag een 34-jarige stenograaf en -Mn buurman, een 45-jarige boekhou- r, wegens het verstoren of bedreigen van de openbare orde tijdens het be zoek van prinses Beatrix en haar ver loofde aan de hoofdstad op zaterdag 3 juli, conform de eis, veroordeeld tot een boete van 50 gulden plus zes da gen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tijdens de rondvaart van het verloofde paar hadden de verdachten uit een raam op de eerste verdieping van een huis aan de Herengracht een spandoek gehan gen met het opschrift „Republiek*'. Te gelijkertijd hadden, vanaf de tweede etage, twee studenten, meermalen als een soort spreekkoor „Leve de repu bliek" geroepen. Ook zij werden over eenkomstig de eis tot dezelfde straf veroordeeld. De raadsman van het viertal, mr. G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven, had primair tot vrijspraak, subsidiair tot ontslag van rechtsvervol ging geconcludeerd. Allen zullen van dit vonnis van de kantonrechter in be roep gaan. De vier verdachten waarvan een Claus von Amsberg als getuige wilde laten verhoren, welk verzoek verwor pen werd, gaven ter zitting de feiten toe maar ontkenden een strafbaar feit te hebben gepleegd: d.w.z. de open bare orde te hebben verstoord of be dreigd. De twee studenten hadden te voren geweten dat het spandoek bui ten zou worden gehangen. Volgens de stenograaf had het 40 seconden buiten gehangen. Uit het publiek waren reac ties gekomen, zo vertelden twee als ge tuige gehoorde agenten, o.m. was ge roepen „schooier kom is naar bene den" en „Lang leve Oranje boven". De officier van justitie, mr. J. W Scheffers, merkte op dat in een demo cratie ieder het reent heeft om op pas sende wijze voor zijn mening uit te komen. De officier had echter de in druk dat het bij de verdachten niet ging om een diep gewortelde overtui ging. Hij kwalificeerde het gebeurde als een demonstratief optreden. Mr. Scheffers meende dat het plan hiertoe geboren was nadat burgemeester Van Hall had verboden die dag de vlag halfstok te hijsen. De officier was van oordeel dat de openbare orde werd ver stoord althans dreigde verstoord te worden. Mr. Cammelbeeck merkte op dat de openbare orde onmogelijk verstoord kan zijn door uithangen van het span doek en het roepen van „leve de repu bliek". Er is daar een reactie geweest van het publiek en men zou er over kunnen discussiëren of die reacties de openbare orde verstoorden. Pleiter stelde de vraag of misschien de maat regelen van de burgemeester in deze stad provocerend hebben gewerkt. Vol gens mr. Cammelbeeck kan men er on mogelijk van uitgaan dat de ten laste gelegde handelingen ordeverstorend hebben gewerkt. Als men daarop zou veroordelen is men volgens hem be zig de vrijheid van meningsuiting te vermoorden. Fransen hadden, naar hij meende, de mogelijkheid tot uittreding uit de NA VO slechts geopperd om discussies hierover uit te lokken en daardoor hun invloed binnen de NAVO te versterken. Het was niet hun bedoeling de NAVO te vernietigen. De betrekkingen met de communis tische wereld zou men voor Spanje, al dus Iribarne, onder vier noemers kun nen onderbrengen, namelijk in die tot communistisch China, de betrekkingen met Cuba, die met Oost-Europa en die met de U.S.S.R. Over de betrekkingen met rood-China zei de minister, dat die totaal niet bestonden, temeer daar Spanje nog een oude band heeft met nationalistische Chinezen, van wie er velen hun militaire opleiding in Spanje genoten hebben. Vanwege de nauwe culturele en persoonlijke banden tus sen Spanje en Cuba heeft de Spaanse regering de reeds lang bestaande be trekkingen, onder meer die op het ge bied van de handel, met Cuba voort gezet, hoewel de regering in Madrid vanzelfsprekend met het regiem van Fidel Castro niet veel opheeft. De contacten, vooral op handelsge bied, met Oost-Europa breiden zich uit. Met Roemenië zijn de onderhandelin gen om in Boekarest een officieel han delskantoor te vestigen in een zeer ver gevorderd stadium. De handel met Rusland heeft zich snel uitgebreid. Men kan ook het begin van enige culturele uitwisseling waarnemen. Filmfesti vals hebben zowel in Moskou als San Sebastian plaats gevonden (maar bei de partijen treden deze ontwikkeling duidelijk met enige behoedzaamheid te gemoet) naria" (Senora Dolores Ibarruri, de verbannen communistenleidster) of dat het van Moskou onafhankelijke communisten betreft, die in en door andere landen gesteund worden. De communisten zijn in Spanje onderling nog meer verdeeld dan elders. De door Moskou gesteunde groepering is welis- waar over het geheel genomen trouw aan de Russische leiders gebleven, maar enkelen hunner en enige leden van de andere groepering hebben een derde pro-Chinese groep gevormd, ge baseerd op hetgeen ook in België is gebeurd. Geen van deze drie groepen heeft echter een grote aanhang en maakt enige kans de toestand in Span je te beïnvloeden. Een sterkere linkss oppositie zou naar de mening van de minister vroeg of laat van enige niet- communistische groeperingen kun nen komen. Wat de kwestie Gibraltar aangaat verklaarde Iribarne, dat Spanje te al len tijde bereid is, met Engeland in onderhandeling te treden. De Spaan se regering begrijpt, dat Engeland streeft naar een voortzetting van de militaire faciliteiten. Als de Britten echter van plan zouden zijn Gibraltar onafhankelijkheid te verlenen op basis van een overeenkomst tussen Gibraltar en Engeland en niet tussen Gibraltar en Spanje, dan zou de Spaanse rege ring dat opvatten als een miskenning van haar belangen en haar eis met kracht moeten handhaven. De toestand in Gibraltar, waar de smokkelhandel sterk is toegenomen, zou nooit lang hebben voortgeduurd, als Gibraltar vlakbij een van de meer welvarende delen van Spanje zou heb ben gelegen in plaats van bij het arm ste. Nu zal het zuidelijke deel van Spanje binnen tien jaar dezelfde le vensstandaard hebben bereikt als de rest van het land. De minister zei te begrijpen, dat een Britse regering, hoe haar samenstelling ook zou zijn, Gi braltar niet aan Spanje zou kunnen ge ven tegen de wil van de Gibraltana- nen in, maar Engeland, zo vond hij moest ook begrip hebben voor het Spaanse standpunt. De houding van de Spaanse regering ten opzichte van de communistische partij hangt volgens Iribarne af van het feit of zij aanhangers van Moskou zijn en dus verenigd onder „La Pasio- LEEUWARDEN, 25 nov. Uit de bijzondere strafgevangenis is hier gis termiddag omstreeks zes uur een ge vangene ontsnapt. De man zag kans op de circp vijf meter hoge muur aan de zijde van de Keizersgracht te klim men en vandaar in de struiken te sprin gen. Zün vrijheid was echter van korte duur. Een uur na zijn ontsnapping werd hij op de kop van de Afsluitdijk in de kraag gegrepen door do rijks politie. De vluchteling bevond zich in gezel schap van een vrouw die hem in haar auto had meegenomen. De politie on derzoekt nog in hoeverre de vrouw schuldig is aan medeplichtigheid. De vluchtpoging werd ondernomen door twee gevangenen, van wie één reeds op het dak vein de gevangenis gegrepen werd. SCHIPHOL, 25 nov. Bij zijn ver trek naar de OESO-vergadering in Pa rijs heeft minister Luns op een desbe treffende vraag geantwoord, dat de Ne derlandse regering gereserveerd staat tegenover de plannen_ van de Europe se commissie het buitentarief van de EEG-landen voor de invoer van si naasappelen ter bescherming van de Italiaanse produktie zeer aanzienlijk te verhogen. Deze reserve rust mede op econo mische en politieke implicaties, die de verhoging van het tarief zullen hebben op de verhouding met derde landen, die door de verhoging zullen worden gedupeerd. Over de verandering van het re giem zei Iribarne, dat thans meer en meer aanvaard wordt, dat wanneer er een einde komt aan het regiem van Franco, Juan Carlos koning van Spanje zal worden en dat aan de wen sen van generaal Franco met betrek king tot overgangsregelingen onder een nieuw regeringshoofd in de pe riode totdat de regering nieuwe re gelingen heeft getroffen, tegemoet gekomen zal worden. De extreme ro yalisten en falangisten, die dergelij ke regelingen in de war zouden wil len sturen, zijn volgens Iribarne zo klein in aantal, dat zij geen invloed zouden kunnen uitoefenen op die krachten in de staat, die de huidige orde krachtig steunen. Wat er ook gebeurt, het leger zal voor de handhaving van de orde zorg dragen en zonder zün toestemming zal geen beslissing mogelük zün. Dit is een duidelüke geruststelling voor vele Spanjaarden, die geen idee hebben hoe de situatie zich in feite zal ontwikke len, maar die voor een overgroot deel de voortzetting van vrede en stabili teit wensen, die zü meer dan 25 jaar hebben gekend. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 25 nov. Een 18-ja- rige jongeman uit St. Michielsgestel, die hier 27 augustus geen voorrang ver leende, de macht over het stuur van zün auto verloor en pardoes het trot toir opreed waar vier kleuters stonden, zag zich vanmorgen conform de eis tot drie weken gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ver oordeeld. De vier kinderen werden mee gesleurd; het vierjarige meisje J. L. Kappinga werd gedood, de even oude J. Siekman werd zwaar gewond en twee andere kinderen licht gewond. AMSTERDAM, 25 nov. De Reina Prinsen Geerligsprüs voor Zuid-Afrika 1965 is toegekend aan de heer A. P. Brink, voor zijn romans „Lobola vir die lewe" en „Die ambassadeur". De jury voor deze prijs bestond uit prof. dr. G. Dekker, dr. E. Linderberg en prof dr. D. J. Opperman, met als adviserend ju rylid prof dr. W. E. G. Louw. De Reina Prinsen Geerligsprüs 1965 voor België en Nederland is gister middag in de aula van de Universiteit van Amsterdam uitgereikt aan de 25- jarige Henk van Kerkwijk uit Haarlem voor zün verhalenbundel „Geweer met terugslag". Eervol vermeld wer den de 23-jarige Lidy van Marissing uit Kortenhoef voor haar gedichten bundel „Aan de strop van de stilte" en de 24-jarige Peter Andriesse uit Am sterdam voor zyn verhalenbundel „Het web". De jury, bestaande uit mevr. Nel Breevoort-Noordzü, W. M. B. Klooster (Willem Brandt), Kees Stempels, Julien Weverbergh en Paul de Wispelaere, had dit jaar de keus uit 35 inzendingen, waaronder zestien verzenbundels en een toneelstuk. UTRECHT, 25 nov. De 73-jarige J. Seinen 1s gistermiddag in het aca demisch ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hü 's ochtends bü een verkeersongeluk in de domstad op liep. De heer Seinen verleende op de kruising Draaiweg-Merelstraat, die hü op zün fiets wilde passeren, geen voor rang aan een van rechtskomende be stelauto. (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijr Ideetje: platenbonne l NASSAU, Bahama-eilanden, 25 nov. (Rtr.) De politie heeft hier gisteren vijf plastic zakken, die vermoedelijk heroïne ter waarde van een miljoen dol lar bevatten, van het Nederlandse vrachtschip Loppersum gehaald, even nadat het 6.795 ton metende vaartuig op de Bahama-eilanden was aangeko men. De politie was gewaarschuwd door Interpol. (Advertentie) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fün Ideetje: platenbonne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5