REGERING beslist na overleg in stichting Feitelijke verbetering komt neer op 4 a 5 pet. 1 Handschriften uit bibliotheek van Vaticaan gestolen Werk van een verzamelaar Eén dode en drie zwaar gewonden bij autobotsing Gezonken zandschip gelicht Begrafenisauto frontaal in botsing Werkgevers zijn somber Hotinov-Hals verkocht voor miljoen Eerste Franse kunstmaan in baan om de aarde Pappa's schoenpoetshulpje Voorrechten Vies woord ^«111 Storm en regen Veiling Christie itIND OVERLEDEN NA INENTING Het nieuws VANDAAG STOFFELIJK OVERSCHOT VAN SCHIPPERSVROUW GEVONDEN Somber Systeem Is) BORA-3" DE STEENWERF CHRISTIAANSE JATERDAC 27 NOVEMBER 1965 89ste JAARCANC No 32214 De vertegenwoordiging van de Werkgevers die aan het beraad Qver de lonen deelnam. V.l.n.r. de heren De Koster (Verbond van Nederlandse Werkgevers), Bosma Centraal Sociaal Werk gevers Verbond), Van Boven (Nederlands Katholiek Werk gevers Verbond) en Wemmers (Nederlands Verbond van Pro testants-Christelijke Werk gevers). Verder s Vii Lijkkist zwaar gehavend DEN HAAG, 27 nov. Zes a zeven procent vindt de regering de grens voor een verantwoorde loonsverhoging volgend jaar. Dat is naar voren gekomen in de be spreking, die de ministers Veld kamp, Biesheuvel, Den Uyl en Smallenbroek gisteravond hebben gehad met de Stichting van de Arbeid. 3 4 "waar pit in zit" fris en kruidig Pre Shaves After Shaves Haarlotions Eaux de Toilette Scheercrèmes Talcs Prijzen v.a. f3,95 - f 29,75 Cadeau coffrets v.a. 7,95 BECKEBING „cum dl IvmuL" Chem. Wasserij KEYSEvR Schoenlapper Karl-Heinz Schranz uit Spiez heeft in zoon Hans een enthousiaste hulp. Diens grootste liefhebberij is het de gerepareerde schoenen van papa's klanten een extra glansje te geven. Wij zouden overigens niet graag met dit Zwit serse jongetje willen ruilen... rr Prefab-schoorsteenkanalen in standaardlengten van 2% m' en 3 m'. Hoog geïsoleerd. N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADI NIEUWE HAARLEMSC COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter» hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand. 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5. telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. ÏJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. >liilililmiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiimimiiimiiiiimmiiiimmmiiiiii^ LOONSVERHOGING 6 a 7 PCT. Mi (Van onze Limburgse redacteur) WEERT, 27 nov. Vrij kort na een inenting tegen difterie, tetanus en Polio, is donderdag de zevenjarige leer ing van de B.L.O.-schooI Jacques van tie Laar plotseling overleden. Sectie op kot stoffelijk overschot verricht heeft *"'et uitgewezen dat er verband bestaat tussen Je inenting en het onverwachte *verlijden. Het onderzoek naar de juiste doods oorzaak wordt nog voortgezet. De offi- pr van justitie te Roermond, mr. R. Va>riZalves 'leeft het stoffelijk overschot het kind inmiddels vrijgegeven v°or de begrafenis. Op uitnodiging van de Oosten rijkse regering is kort geleden in Wenen een conferentie van de ministers van Onderwjjs van 19 Europese landen gehouden. Ook een afgevaardigde van het Vaticaan woonde deze conferen tie bij. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van mr. J. H. Gros heide, staatssecretaris van O. en W. Op deze conferentie heeft men onder meer van gedachten ge wisseld over de uitbreiding en modernisering van het onderwijs naar aanleiding van de onder den zijn ingevoerd. Op pagina 7 beschrijft onze verslaggever eni ge aspecten van het nieuwe Zweedse onderwijs. De laatste maanden Is het aan tal buitenlandse arbeidskrachten in ons land weer flink toegeno men. Zij hebben weer duizenden openstaande arbeidsplaatsen be zet. Is dit een probleem, waar schaarse voordelen tegenover staan? Of is de toenemende stroom ook een positieve factor, nu de grenzen m Europa hoe langer hoe vlotter open gaan? Het antwoord op de vraag, wel ke wü aan de staatssecretaris van Sociale Zaken hebben voor gelegd treft u aan op gapina 5. Jaap Nauwelaerts d' Agé stelt zijn functie van voorzitten van de keuzecommissie van de Judobond ter beschikking. Hij is het er niet mee eens, dat de vijf judoka's voor de interland met België in Antwerpen hebben afgeschreven, omdat zij liever hun krachten ivillen tonen op de open Westduitse kampioenschappen in Aken, die vandaag, gelijktijdig met de in terland tegen België worden ge organiseerd. Nauwelaerts d' Agé vindt dit geen stijl, zo leest u op onze sportpagina. In de rubriek „Op Zijpaden" op pagina 2 wordt vandaag ge wezen op het nut van een goed contact tussen ouders en onder wijzers. Regionaal nieuws treft U aan op Pagina 3. De R.T.V.-pagina staat hoe kan het anders voor een groot deel in het teken van de jubi leumviering van de K.R.O. VATICAANSTAD, 27 nov. (AFP) Uit de bibliotheek van het Vaticaan zijn een aantal kostbare handschriften en andere kunstvoorwerpen verdwe nen. De verdwijning werd vrijdagoch tend geconstateerd. Het gaat om de Canzoniere van Petrarea, gedeeltelijk in het hand schrift van de dichter zelf, manu scripten met gedichten van Tasso, een facsimile van de kroon van Sint Stefanus van Hongarije en een kist je met voorwerpen die hebben toe behoord aan Garcia Moreno, een president van Ecuador die in 1875 werd vermoord. Deze laatste voor werpen waren indertijd aan Paus Leo XIII geschonken en zijn van aanmer kelijk geringer waarde dan de eerst genoemde. Een raam van de bibliotheek dat uit kijkt op de tuinen van het Vaticaan was vernield, toen een bewaker 's- ochtends het gebouw binnenkwam. Ook een vitrine in de Sixtijnse Kapel was kapot. Daarin bevonden zich de ge noemde werken van Petrarea (1304- 1374) en Torquato Tasso (1544-1595). die beschouwd worden als de mooiste en kostbaarste werken van de boekerij. De Canzoniere bevat 366 gedichten, waaronder 317 sonnetten, waarin Pe trarea zijn en Dantes geliefde Laura bezingt. De Vaticaanse bibliotheek, die in de vijftiende eeuw door Nicolaas V werd gesticht, is met haar bijna 600.000 handschriften en omstreeks één mil joen gedrukte teksten een van de be langrijkste boekerijen ter wereld. (UPI) Volgens de politie moet de diefstal het werk zijn van een verza melaar of in opdracht van een verza melaar gedaan daar het onmogelijk is de manuscripten en relikwieën te gelde te maken. In havens en op vliegvelden wordt (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 27 nov. Bij een hevige botsing tussen twee auto's, een Triumph en een D.K.W., vannacht even na twaalven op het kruispunt Buiten- veldertselaan-Van Njjenrodeweg is de 25-jarige vrouw van de Triumph-Destuur- der om het leven gekomen. De bestuur der zelf, de 30-jarige musicus J. C. J. S. uit Amsterdam, en de twee inzittenden van de andere wagen, de 69-jarige G. Roche uit Amstelveen en diens 75-jarige echtgenote, zijn ernstig gewond in het V.U.-ziekenhuis opgenomen. Het stoffe lijk overschot van mevr. S. werd naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De beide auto's werden totaal vernield. De botsing ontstond, doordat S. rijdend in de richting van de Amstel- veenseweg geen voorrang verleende aan de van rechts komende D.K.W. De verwondingen van het bejaarde echtpaar waren zo deerlijk, dat hun identiteit pas in het ziekenhuis kon worden vastgesteld. scherp gecontroleerd hoewel de politie de mogelijkheid heeft geopperd dat de dieven het land al hadden verlaten toen hun daad werd geconstateerd. Het feit dat andere waardevolle do cumenten onaangetast zijn gebleven zoals geschriften van Thomas Aquinas. Hendrik VHI, Michelangelo en Maar ten Luther doet de politie vermoe den dat hier gehandeld is in opdracht van een verzamelaar die precies wist wat hij moest hebben. VELSEN, 27 nov. Hangend In vijf stroppen is vrijdagavond half negen het gezonken Zandschip „Noord-Hol land" door drijvende bokken uit het water van het Noordzeekanaal, nabij de Velserpont, gelicht. Het schip, dat voor nader onderzoek naar een rustiger plaats zal worden gesleept, bleef ge deeltelijk boven water veilig in de ta kels hangen. In het achteronder is het stoffelijk overschot gevonden van de 23-jarige vrouw van de schipper J. van Haar van der Riet uit Vreeswijk. De vrouw lag, toen het schip maandagmorgen omstreeks 6 uur in aanvaring kwam met de coaster IJstroom, in de kajuit te slapen. Vermoedelijk is zij door de hevige kracht van het binnendringende water in het achteronder terechtgeko men. Het stoffelijk overschot van de 25-jarige schipper B. van Haar is nog niet gevonden. BAARN, 27 nov. Op rijksweg één tussen Eemnes en Hoevelaken, is gis teren een begrafenisauto verongelukt. De lijkauto, die op weg was naar Vor- den, kwam bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een zware vrachtwagen. De bestuurder van de be- grafenisauto werd bij deze botsing ern stig gewond. Hij werd naar een zieken huis in Baarn ervoerd. Door de kracht van de botsing werd de begrafenisauto zwaar beschadigd. De lijkkist werd zo gehavend, dat het stoffelijk overschot in een andere kist moest worden geplaatst. Met een an dere begrafenisauto is de overledene naar haar laatste rustplaats vervoerd. DEN HAAG, 27 nov. De Neder landse regering heeft besloten dat de nationale herdenking van de gevallenen in 1967 dus over twee jaar, zal plaats vinden op woensdag 3 mei, omdat in dat jaar Hemelvaartsdag op 4 mei valt, aldus heeft de RVD meegedeeld. Volgend jaar wordt de herdenking als gewoonlijk op 4 mei gehouden. (Van onze Haagse redactie) Als grote bedrijfstakken, die met hun loonsverhogingen een grote invloed uit oefenen op de rest van het bedrijfsleven („olievlekwerking", zei minister Veld kamp) boven die grens uitgaan, dan is dat voor de regering een teken, dat er moet worden ingegrepen. Dat zal moe ten gebeuren door het College van Rijksbemiddelaars, zo heeft de rege ring gisteravond ook beslist, nadat was gebleken, dat werkgevers en vakcentra les elkaar over de vraag hoe de spel regels voor de loonpolitiek nu moeten luiden, niet zouden vinden. Dr. Veldkamp heeft er zich wel voor gehoed het percentage zes ze ven in de mond te nemen. Hij heeft gezegd: „Wij treden de gevarenzone binnen, wanneer de endogene loonra- ming van het Centraal Planbureau wordt overschreden". Er is namelijk afgesproken, dat dit jaar geen alge meen geldend percentage zou worden genoemd. Maar de werknemersvoor zitter van de Stichting van de Arbeid, N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos, heeft na afloop van de vergadering gezegd, dat de regering dus kennelijk bedoelt, dat de lonen met niet meer dan zes a zeven procent mogen stijgen. Minister Veldkamp heeft ook gezegd, dat zijn opmerking vooral de grote be drijfstakken en ondernemingen betreft, die met het overschrijden van de grens een gevaar zouden kunnen leveren voor de prijzen en voor de investeringen, en dat deze opmerkingen kunnen gelden als een aanwijzing voor het College van Rijksbemiddelaars, wanneer dit college moet optreden tegen een C.A.O. Ir. J. Bosma, de woordvoerder van de werkgevers, noemde de interpretatie, <lie de regering aan het economisch rapport van de S.E.R. waarin de zes a zeven procent loonsverhoging ook wordt genoemd als te verw achten voor volgend jaar „nogal" ongelukkig". >,Ik ben bang, dat het meer wordt dan zes a zeven procent", zei hij, „zeker nu dit percentage toch eenmaal ig ge noemd". Ir. Bosma zei uitdrukkelijk, dat de werkgevers somber zijn gestemd: de winstmarges lopen terug en er zijn ontwikkelingen tn het bedrijfsleven die erg gevaarlijk zijn. „Als deze sympto men zoals nu aan de oppervlakte ko men is het in de onderstroming niet pluis". „Wij zijn somber: wij zullen al le werkgevers aansporen hun uiterste best te doen met de loonsverhogingen binnen het raam te blijven, dat het Planbureau heeft aangegeven". „Of men binnen deze grens blijft, zal van de werkgevers afhangen", zei de heer Kloos nog. „Die moeten hun natuurlijke taak nee zeggen weer gaan vervullen. Wij zullen het oordeel van de regering doorgeven aan onze or ganisaties. Overigens zijn die volkomen vrij". De heer Kloos vertelde ons nog dit wanneer de prijzen volgend jaar mei 4,5 b 5 procent zullen stijgen, zoals ver wacht wordt, een loonsverhoging van zes a zeven procent een reële loons verbetering van vier a vijf procent be tekent. Het loonpolitiek systeem voor 1966 kamt hierop neer: C.A.O.'s worden door de Stichting van de Arbeid alleen getoetst aan de hand van het criterium of ze voldoen aan enkele centrale af spraken over het minimumloon, de ge lijke beloning van mannen en vrouwen, de verkorting van de werkweek- en de verlenging van de vakantie. Deze af spraken moeten woensdag nog worden gemaakt m de Stichting van de Arbeid. Het percentage loonsverhoging, dat overeen wordt gekomen, keurt de Stichting van de Arbeid zonder meer goed. Het is aan het College van Rijks- bemiddelaars daarna, dit percentage te bekijken. Meent het college, dat het te gek is, dan zegt het college dat aan de Stichting van de Arbeid en aan de re- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 27 nov. Bij noord-Ierland lag vanmorgen het centrum van een stormdepressie (738 mm.) die naar het midden van de Noordzee trekt. Het eerste neerslaggebied met hier en daar wat lichte sneeuw bereikte in de nacht ons land. De zuidoosten wind gaat naar zuidwest draaien en neemt tot storm achtig toe. Er is vandaag meer regen te verwachten en morgen enkele buien, wanneer achter deze depressie de wind weer naar west tot noord-west draait. Al met al een zeer onbestendig week einde met een kleine temperatuurstij ging, maar gemiddeld voor eind novem ber toch aan de koude kant gering. Die geven er dan beide een me ning over die ter kennis wordt gebracht van de contracterende partijen van de desbetreffende C.A.O. Deze krijgen dan de tijd om het percentage omlaag te brengen. Doen ze dat niet, dan beslist het college of het de C.A.O. aan de regering zal voordragen voor onver- bindend-verklaring. Is een C.A.O. onver bindend verklaard, dan mag de onder nemer slechts de lonen uitbetalen van de laatste rechtens geldende C.A.O. De vakcentrales toonden zich na afloop van de vergadering van gis teravond bij monde "an N.V.V.-voor zitter A. H. Kloos erg blij met deze loonpolitiek a 'a Veldkamp. „Wij zijn er niet slecht afgekomen", zei hjj Ir. J. Bosma, de werkgeversvoorzit ter van de Stichting, zei, dat de werk gevers zich uiteraard bij de uitspraak van de regering zullen neerleggen. „De regering is inderdaad dicht bij het werk nemersstandpunt gekomen." Vooral van de zijde van de katholieke werkgevers is er groot onbehagen naar voren gebracht over de weinig fraaie juridische figuur, die dr. Veldkamp nu in het loonpolitieke systeem heeft aan gebracht- de Stichting moet de C.A.O.'s eerst goedkeuren, maar kan later toch gevraagd worden er haar afkeuring over uit te spreken. Een juridische draai, die „de waarachtigheid geweld aandoet", zei ons na afloop van de ver gadering de voorzitter van het Kath. Werkgeversverbond, mr. P. H. M. van Boven. LONDEN, 27 nov. (Reuter) Een mansportret van Frans Hals, dat twee jaar geleden door een in Nederland wonende Russische musicus voor en kele tientallen guldens werd gekocht, heeft gisteren op de Londense kunst veiling Christie 73.500 pond sterling (735.000 gulden) opgebracht. Zoals bekend was het portret aanvan kelijk in het bezit van het in Neder- land wonende Russische echtpaar Ho- tinov. De heer Hotinov had het stuk in 1963 voor ongeveer 25 gulden ge kocht. De directeur van het Frans Halsmuseum in Haarlem, de heer H. P. Baard, meende èr meteen een Frans Hals in te zien. Dit oordeel (waarin hij niet alleen stond) wekte veel kritiek. Pogingen het portret in Nederland van de hand te doen, mis lukten. Volgens de heer Baard werd er zo'n hoge prjjs voor gevraagd, dat er by het Haarlemse museum noch bij de andere >usea in Nederland belangstelling voor bestond. Tenslotte werd het schilderij gekocht door mevrouw Gisela Kemperdick, die in de omgeving van Keulen woont. Zij zou er een „aanzienlijk hoger" bedrag voor hebben betaald dan de som waarvoor de heer Hotinov het portret indertijd had verworven. Voor de koop tot stand kwam, had een Amerikaanse Halsdeskundige, prof. Seymour Slive van de Harvard-uni- versiteit te Cambridge, verklaard er onvoorwaardelijk van overtuigd te zijn dat het portret omstreeks 1645 door Frans Hals werd geschilderd. Deskundigen in Londen zjjn ook van oordeel dat het een werk van Frans Hals betreft. Portretten van deze meester hebben de laatste jaren op veilingen prijzen variërend van 450000 tot 1.800.000 gulden opgebracht. 'Advertentie) niet duur wet heerlijk PARIJS, 27 nov. (AFP) Vanaf de basis Hamagguir in de Sahara is vrij dagmiddag Frankrijks eerste kunst maan „A-l" de ruimte ingeschoten. D» kunstmaan werd gelanceerd met be hulp van de drietransrakel „Diamant" De satelliet, die 42 kilo weegt, is in een baan om de aarde gekomen en wordt op haar weg gevolgd door di verse Franse opsnorincsstations. Hiermee heeft Frankrijk zich verze kerd van de derde plaats in de wed loop om de ernverinu van de ruimtp achter de Sovjet-Unie en de V.S Evenals deze landen heeft Frankri5 bij de lancering een raket gebruikt die zonder hulp uit het buitenland is ge bouwd. Met dit schot hebben de Fran sen in de eerste plaats de kracht var de „Diamant" willen toetsen. Onmiddellijk na de lancering liet De Gaulle in een verklaring weten dat „het brengen in een baan om de aarde van de eerste Franse kunst maan met behulp van een Franse raket een belangrijk succes is d«* ons hele volk met vreugde en trots zal vervullen". De lancering is niet van tevoren be kendgemaakt hoewel ze wel deze week verwacht werd. Journalisten mochten niet naar Hamagguir komen om het s-uot te zien. (Advertentie) (Advertentie) Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 (Advertentie) 3 brengen, 2 betalen Een aantal categorale vakbonden maakt bezwaar zoals bericht tegen bet plan van de Stichting van de Arbeid om de leden van de vak bonden, welke bij een van de drie grote vakcentralen zijn aangesloten, bepaalde voorrechten te verlenen. Zij noemen dit zelfs principieel onaan vaardbaar. Dit lijkt ons nogal over dreven. Afgezien nog van de vraag welke inhoud deze vakbonden zullen geven aan het woord „principieel", wanneer straks zou blijken, dat dergelijke voorrechten ook voor hun leden misschien haalbaar zouden zijn. De drie grote vakcentralen hebben het recht om voor hun eigen leden bepaalde overeenkomsten af te sluiten en behoeven hierbij niet op te komen voor de eventuele rechten van werk nemers die niet bij hun eigen vak bonden zijn aangesloten. Er zou al leen sprake kunnen zijn van discrimi natie, wanneer de drie vakcentralen zouden bedingen, dat de werkgevers organisaties geen dergelijke overeen komsten met carego.uie vakbonden mogen sluiten. Het lijkt ondenkbaar, dat de werkgevers een dergelijk beding zouden accepteren. De cate gorale vakbonden kunnen dus zelf met de werkgevers onderbandelen over gelijksoortige voorrechten voor hun leden. Het laatste zou overigens kunnen betekenen, dat alleen die categorale vakbonden, die gewoonlijk met de werkgevers onderhandelen over c.a.o.'s, hiertoe in de gelegen heid zullen zijn. Dit zou wel eens een gezonde selectie kunnen zijn, waarbij categorale vakbonden en -bondjes, welke slechts een schijntje aan contributie vragen en hiermee evenredige resultaten voor hun leden bereiken, niet op één lijn worden gesteld met de andere al of niet bij de vakcentralen aangesloten vakbonden, welke tegenover de hoge contributies belangrijk werk voor hun leden kunnen plaatsen. Het is overigens wel merkwaardig, dat de drie grote vakcentralen in de Stichting van de Arbeid schijnen op te komen voor de belangen van die categorale vakbonden, welke naar hun mening in aanmerking komen voor bedoelde voorrechten. Het zou kunnen wijzen op een erkenning door de vakcentralen van bet bestaansrecht van bepaalde categorale vakbonden, hetgeen een winstpunt is. Maar het zou ook een vorm van bemoeizucht kunnen zijn, waaraan althans de zelf onderhandelende categorale vakbon den geen behoefte zullen hebben. Zij kunnen hun eigen boontjes wel doppen. Het Vrije Volk liet gisteren een welgesneden commentaar los op da VARA-ploeg. die „Zo is het verzorgt. De BBC had een „vies" woord gebruikt, de VARA moest bet dus ook proberen. Het resultaat? Er is vrijwel geen kritiek op gekomen. In Nederland mag dus veel, zegt bet blad, maar de vraag is alleen of het daarom nu ook moet. Deze opmerking raakt de zwakke plek van het pro gramma in de kern. Ook wij hebben na de uitzending niet geprotesteerd. Waarom niet? Het Vrije Volk ver onderstelt, dat men het niet meer d« moeite waard vindt nog te reageren op dit soort Zo is 't-provocaties. Dat was bij ons inderdaad een punt van overweging. Wij weten nu onderhand wel boe de onverbiddelijke bestsellers gemaakt worden. Hoe meer deining hoe beziger ze gedijen. Wij hebben iemand gekend, die zijn kinderen iedere dag vijf minuten verlof gaf om alle vloeken en vieze woorden die ze kende te spuien. Na een week be gonnen ze het een vervelend spelletje te vinden. Zo zal het met Zo is 't ook wel gaan. Het duurt alleen wat langer omdat ze nu eenmaal niet iedere avond op het scherm zijn. iiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiititi (Advertentie) SPAARNDAMSEWEG 48 Telef. 58211 (5 lijnen) (Advertentie) Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 143V1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1