door Marlen Toonder ALFREDO urvJ ALS U HET V VRAAGT Gun Uzelf praten i r Biljartstrijd om Gerrit Heese-beker V eilige krultang V BTTÏP li juu HEER BOMMEL EN DE WISSELSCHAT bi OOST WEST THUIS BEST DE KABOUTER VAN HET KLIPPENBOS li Dierenriempje. Leo Ingmar Bergman MH 12.081 eerstejaars studenten Tips voor Hilversum D ervan zeggen Rolschaatsen Wim Sonneveldshow Nederlands concilie? Naam Vietcong Uitspraak Erfenis Grote vraag naar negers Goudgraverij Kalkoen Erfenis Stationsnaam Prestaties Gezag GRATIS KERSTNUMMER overzeese weekeditie N.R.C. voor uw familie en vrienden buiten Europa ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 moco mmmoj... //een. he. zock o/e P/e-tésrw/ /VEEA// je wet vutw O Een domme mol in Varsseveld heeft laatst het hele voetbalveld doorploegd met vele diepe gangen. Toen men de dader had gevangen zei hij: „Ik dacht, dat men hier vroeg om een actieve voetbalploeg!" door Vól nieuws en nieuwtjes uit Nederland. Alle adres sen van uw vrienden en verwanten mag u opgeven. OVERZEESE WEEKEDITIE nwiitffir i'_ 5616. Super en Hieper snelden met hernieuw de levenskracht door de woestijn. De eerste werd verkwikt door het gerinkel van de goud stukken in zijn trui, de tweede door het klotsen van het water in zijn maag en beiden zagen de toekomst hoopvol in. „Nog eventjes doorduwen", sprak Super. „De zon komt in het Westen op. Het kan dus niet missen, jongen. Daar is de kust" „Zoals je zegt, baas", zei Hieper. „En als je soms dorst krijgt, moet je het zeggen, hoor. Voor de helft van de centen krijg je een slok je". Het zal de oplettende lezertjes nu wel duide lijk zijn, dat ze nog een bange tocht voor de boeg hadden. Maar daar zal ik het niet verder over hebben, dit is tenslotte het verslag van heer Ollie's lotgevallen en daarin is voor de misplaatste varensgezellen verder geen plaats. Heer Bommel dan, was na enkele mislukte pogingen weer overeind gekomen en had het hengsel van de kist gegrepen. Deze was akelig licht geworden, doch de beproefde heer was zóver heen, dat dit niet tot hem doordrong. Met onzekere tred trok hij zijn last door het zand. terwijl hij vergeefs verzamelen. trachtte zijn gedachten te „Die Bobbels redt het niet", sprak kapitein Wal Rus op dat moment tot zichzelf. Hij had de weg, die naar de kust voerde gevonden en hield nu tussen enkel palmen de pas in. „Die overgehaalde landrot laat me niet met rust", mompelde hij. „Tenslotte is hij mijn pas sagier en hij is me nog passage verschuldigd. En ach wat! Ik kan hem toch niet helemaal in de steek laten, als eerlijk zeeman zijnde...." U MOET Z./CH VEX - GISSEN MEVROUW DEZE LAMPEN ZUN ONFEILBAAR.' itui/MA/uvwi/» Advertentie STOCKHOLM, 27 nov. De beken de Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman wil de leiding van het Ko ninklijk Theater voor dramatische kunst in Stockholm opgeven als zijn huidige contract op 1 juli a.s. afloopt. Hij ontkende dat hij meningsver schillen zou hebben met het bestuur van het theater. Volgens hem was de reden van zijn besluit, dat hij zijn di- recteurspost niet kon verenigen met zijn andere artistieke werkzaamheden. Lezers schrijven de krant We mogen ons gelukkig prijzen dat de KRO niet op de gedachte is gekomen de Sonneveldshow als medicijn tegen och tendziekte te gebruiken door de uitzen ding te doen plaatshebben des morgens om hiailf zes. Dat zou nog erger wezen dan de thans vastgestelde tijd. Natuurlijk kunnen 's middags half zes de winkeliers met hun personeel deze pret niet mee maken. Maar er bestaat een kans dat een deel van de rest de hele show kan zien, mits men tijdens de maaltijd aan de goede kant van de tafel zit. Op de hoogte zijnde van de kijk- en eetgewoon ten op zaterdag kan men er zeker van zijn dat de aan één tafel gezeten kijkers en pechvogels, eerste genoemden, de ..niets zienders" niet zullen ergeren of doen horen door met een volle mond een schaterlach te produceren. H. A. BALM Sr. HAARLEM. Het ingezonden stuk van de geachte schrijver M. G. Buur heb ik met aan dacht gelezen. Het is niet mijn bedoeling in discussie te treden, dat ik niet bij alle genoemde onderwerpen zijn visie deel. Maar ik wil op ee nzaak, waarover ik het eens ben, wijzen. Terwijl vooral in Nederland voor velen inde katholieke i meenschap de grote mannen van evo tie zoals Franciscus van Assisisë, Don Bosco, Ariëns e.a. in de avondscheme ring dreigen te verwazen, beginnen in pr testantse kringen in de wegtrekkende mist van onbegrip figuren op te lichten, de door Gods Geest verlichte personen, van wie in een juiste verhoudisg gezien, de kracht van hun ideeën ook in evolue rend* tijd, nog doorwerkt. Ik wijs in dit verband op de op 10 no vember om 22.50 uur voor de NCRV ge houden causerie door pro.f. Waterink, over Don Bosco in een themaserie over praktijk en betekenis van grote pedago ges. HAARLEM, H. VERKAART cxwvmi HC TEUiTPaT HdSTÊSL FFAfEf/EN HE JE BE S/ÉfOV VJ/f V&ZPEWXl GG&1IZ£> (SEFPLFEW TE EES8EW MET HET CN WEL. WEL M 2CEE JE HEM ToT /V tferKd&TEEL. Mts SCSHOVEWP VEEP//EK'E allemaal PVOEDEN is dikwijls moeilijk, dat hebben we al meermalen besproken. Misschien onder vindt u het dagelijks, dat is ech ter helemaal niet verontrustend. We moeten echter de moeilijkheden niet onnodig groter maken door onverstas- dig optreden. Dezer dagen werd ons dat eens weer heel duidelijk. We la zen in een kramt dat een vader in Roosendaal na schooltijd naar de school ging om de onderwijzer van zij zoontje uit de vierde klas eens goed de les te lezen. Wat was er aan de hand? De prestaties van de jongen lieten te wensen over. Op zich is dat geen opmerkelijk feit, dat gebeurt wel meer.' Maar de vader gaf zonder meer de onderwijzer de schuld van alles, en dus stapte hij er op af. Hij ging zo maar het klaslo kaal binnen, waar de onderwijzer nog bezig was met een paar leerlingen. Dit is al onverstandig. Maar er ge beurde iets ergs. De onderwijzer liet zich niet intimideren door de woor den van de vader. Deze nam daar op zijn mes en stak de man neer. De vader werd onder arrest gesteld. Als je zoiets leest, huiver je onwil lekeurig. Hoe is het mogelijk, denk je. Hoe kan een vader zover komen en wat moet er toch van zo'n jongen terecht komen? De man heeft zich 'natuurlijk vreselijk opgewonden. Maar dat is toch geen excuus voor een dergelijk optreden. Ook zonder die mishandeling was zijn optreden nog verkeerd geweest. Een juffrouw op Formosa kan weer vrij ademhalen. Het parlement van Nationalistisch China heeft ein delijk een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor de verandering van „smaak loze en vulgaire namen" mogelijk wordt. Zij heet „Lin sjoeipan" en dat betekent „bedgenoot". De Amerikaanse soldaten bezigden de naam „Viet-cong" eerst om de guerrillas in Zuid-Vietnam aan te duiden. Later werd dit verkort tot V.C." „V.C." werd echter weer verlengd tot •.Victor Charlie" Nu wordt de Vietcong aangeduid als „Charlie" weigerd de geldigheid te aanvaarden van het testament van Maurice Mar- ragou, de Belgische consul daar. Maar het Franse consulaat heeft eindelijk bij de rechtbanken van Nicaragua een gunstige beslissing verkregen voor ze ven Franse neven van Marragou, van wie de meeste bescheiden middelen hebben. AMSTERDAM, 27 nov. Het drie' banden-handicaptoernooi om de Gerrit Heese-beker is vrijdag in Amsterdam voortgezet met de partijen van de derde ronde DEN HAAG, 26 nov. Het aantal eerstejaarsstudenten, dat op 25 oktober •an de universiteiten en hogescholen in ons land stond ingeschreven, bedroeg 12.081, waarvan 9.745 mannelijke studen ten. In vergelijking met het aantal in schrijvingen als eerstejaars in 1964 is de stijging acht procent. Naast een stijgen de belangstelling voor het wetenschappe lijk onderwijs zal ook de toelating van de studenten, die in de eerste jaren na de oorlog werden geboren, zijn invloed hebben gehad op deze toeneming van eerstejaars. Het aantal eerstejaars in opleiding voor een universitaire mo-akte veranderde maar weinig: in 1964 waren dit er 606 en dit jaar 598. Dit blijkt uit mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De meeste studierichtingen droegen bij in de stijging van het aantal eerstejaars, in het bijzonder de studie in de aardrijks kunde (39 pet.), de psychologie (24 pet.) en de sociale wetenschappen (20 pet.). De belangstelling voor de studie in de geneeskunde, de groep wiskunde, natuur kunde, scheikunde en sterrekunde en voor de studie in de landbouwkunde bleef vrij wc' gelijk. De interesse om een studie te begin nen in de klassieke talen, Frans, Engels en tandheelkunde liep enigszins terug. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. 27 nov. Zondag geeft Hilversum een programma van tien bijzonder dicht bezette draverijen. Er is zelfs een koers met twintig paar den bij en twee van negentien. Onze prognoses zijn: Artemisprijs, 1500 m.: 1. Elli Kan. 2. Eiko T. 3. Eroelina. Demeterprijs, 1600 m., Ie afd.: 1. Woudsnip S. 2. Zita H. 3. Alice van Hagheweyde. Astarteprijs, 2000 m.: 1. Captain Wil liams. 2. Danielle Prelesjnik. 3. Don derdag. Auroraprijs, 2000 m.: 1. Draistne. 2. Double Six Junior. 3. Dancy O,. Kitselaar-bokaal, 2900 m: 1. Atlas 2. Aspacia. 3. Boudewijn B. Dianeprijs, 2000 m.: 1. Quicksilver S. 2. Pigh Life II. 3. Bravour S. Leerlingenkampioenschap, 2000 m., Ie afd.: 1. Arion Athel. 2. Cyrano Silk, 3. Brutus Stuermann. Demeterprijs, 1600 m., 2e afd.: 1. Arlon Athel. 2. Anna Scotch. 3. Bastogne. Leerlingenkampioenschap, 2000 m., 2e afd.: 1. Carla van IJmuiden. 2. Bonnie K. 3. Bertus van Zelda. Bellonaprijs, 2420 m.: 1. Carma. 2. Boyke van Our Bonni 3. Benjo Kinley. Brummer (45) 40 75 4 0.533 Sweering (60) 60 75 7 0.800 Van Oosterhout (60) 60 84 8 0.714 Van Braam (50) 48 84 5 0.571 Ceulemans (60) 60 48 7 1.250 Kok (50) 23 48 4 0.479 Scherz (60) 60 68 8 0.822 Lorist (60) 38 68 5 0.558 Vierde ronde». Lorist (60) 60 58 5 1.034 Van Oosterhout (60) 41 58 3 0.706 Sweering (60) 60 84 6 0.714 Kok (50) 37 84 4 0.440 Brummer (45) 33 56 5 0.589 Scherz (60) 60 56 6 1.071 Van Braam (50) 31 53 3 0.584 Ceulemans (60) 60 53 7 1.132 Een kantoorbediende van 28 jaar in Augsburg (Beieren), heeft van een oom in Amerika drie miljoen dollaar geërfd. Toen men hem naar zijn plannen vroeg, zei hij allereerst een bezoek aan het graf van zijn weldoe ner te zullen brengen. Verder zou hij een sportauto en een sportvliegtuig aanschaffen. Voorlopig zou hij zijn betrekking aanhouden, die hem 750 mark per maand oplevert. In de Verenigde Staten doen veel be, drijven momenteel erg veel moeite om negers op de loonlijsten te krijgen. De re den hiervoor is dat zij bang zijn dat re geringsambtenaren een onderzok zuleln instellen naar een mogelijke discrimina tie. Een heleboel Amerikaanse kantoren beginnen van aanzicht te veranderen door negerinnetjes als receptioniste aan te stellen. Maar een grote zaak in Texas, waar van de directie bij de plaatselijke ar beidsdienst om negerarbeiders gevraagd had, kreeg te horen dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan. „De wet ver biedt mensen een baan te geven om wil le van hun huidskleur", zei de arbeids dienst. Het Italiaanse hoogste gerechtshof heeft bepaald dat men bij het lenen van geld voor niet strikt noodzakelij ke aangelegenheden de geldschieter n van woeker kan beschuldigen. Het hof verklaarde daarom het vonnis tegen een Italiaan nietig, die door het gerecht van Bologna tot zeven maanden ge vangenisstraf was veroordeeld omdat hij een vrouw tegen hoge rente geld had geleend. De vrouw verklaarde voor het hof dat zij het geld nodig had voor de aanschaf van een auto, een grammofoon en een ijskast. Volgens het hof is een geldschieter slechts dan schuldig aan woeker ak hij gebruik maakt van de „behoeftige staat" van de andere partij. Het kopen van een auto of elektrische apparaten valt vol gens het hof niet onder bittere nood- zaa„.. Stand: 1. Ceulemans 8 1.355; 2. Scherz 8 0.923; 3. Sweering 8 0.899; 4. Van Oosterhout 4 0.739; 5. Lorist 2 0.621; 6. Van Braam 2 0.594; 7. Brummer 2 0.557; 8. Kok 0 0.480. Vrijdag is in Deelen het militaire schermkampioenschap van Nederland besloten met de wedstrijden voor het onderdeel sabel. Na barrage werd kapt. Wilmink eerste voor sergeant der mar. E. van Tol. Beiden behaalden 9 pnt., derde werd sergeant Mol, vierde wacht meester Van Doorn en vijfde luitenant Jacobs. Tot beste schermer op de drie wapens werd uitgeroepen de sergeant der mar. Van Tol, tweede werd sergeant Mol en derde wachtmeester Dwinger. Werklieden die bezig waren met de verbouwing van een oud gebouw in Leningrad, hebben onder de houten vloer acht goudstaven met een totaal gewicht van 128 kilo gevonden. Voor de revolutie van 1917 was in dat ge bouw een grote juwelierszaak geves tigd. Zeven verre Franse neven van een consul, die zeven jaar geleden is ge storven, hebben vernomen dat zij de twee miljoen dollar, die hij hun heeft nagelaten, inderdaad zullen krijgen. Het was verwonderlijk zoals een 32-jarige gevangene in de staatsgevan genis van Wisconsin (Amerika) zich inspande om ervoor te zorgen dat de kalkoen voor het diner lekker getruf' feld en mals zou zijn. Toen iedereen even uit de keuken weg was, werd dui delijk waarom hij zich zo had inge spannen: hij verwijderde de luchtver verser uit het keukenraam en ont snapte. om kalkoen te eten waar die het lekkerste is: thuis De regering van Nicaragua had ge- iogogogoch". De Britse spoorwegen hebben de sluiting aangekondigd van het station van het beroemde gehucht in Wales dat de naam draagt van „Llanfairpw llgwyngllogogerychwrndrobwillansyil- Advertentie N.V. Internationale Beleggings Unie Interlinie", Postbus G17 Den Hen niet. Maar wel het rustige en wel overwogen handelen en spreken. L'W gezag wordt meer gewaardeerd naar j de mate waarin u het gezag van an- deren weet te beschermen. i AGNES VAN VESSEM. Het was beter geweest, als hij ge vraagd had van te voren, of hij de onderwijzer even te spreken kon krij gen. Dan had hij hem kunnen vra gen, wat die over de prestaties van zoonlief dacht. Dat is toch een heel normale manier vas optreden. Als een kind thuis komt met klachten over school of met osvoldoende cijfers, moet men daarover gaan praten en 'n afspraak maken. Zeker niet direct verontwaardigd erop af gaan. Ouders en onderwijzers moeten samen opvoe den en ze moeten zeker niet boos te genover elkaar gaan staan. Het ge beurt zo vaak, dat kinderen klagen over een veel te moeilijk proefwerk, of over een andere al of niet ver mende onheuse behandeling. Laat ze dan maar even praten, niet direct de mond snoeren. Maar zeker ook niet onvoorwaardelijk er geloof aan hechten en alvast beginnen met te genmaatregelen. We moeten ook niet te gauw menen, dat ze op school „de pik hebben op onze kinderen", zoals dat heet. U krijgt dan zeker alle gewenste inlichtingen in een ge sprek. Natuurlijk kunnen die weieens tegenvallen, maar we moeten reëel zijn. En ook al zou u eens iets kun nen inbrengen tegen de handelwijze van de ondertvijzer, bedenkt u dan wel, dat deze mensen een klas vol kinderen, soms meer das veertig, te verzorgen hebben. Ongewild wordt er kinderen, soms meer dan veretig, te verzorgen hebben. Ongewild wordt er dan weieens iets over het hoofd ge zien. We hebben de ervaring, dat de overgrote meerderheid van het onder wijzend personeel het bijzonder goed meent met de kinderen en dat een gesprek met ouders altijd zeer op prijs gesteld wordt. DE film Viva Maria", waarin Brigitte Bardot en Jeanne Mo- reau de hoofdrollen vertolhen, heeft nog een modestaartje ge kregen. In Parijs worden veel rokken en blouses verkocht, die op de kleding uit die film zijn geïnspireerd. De twee rokken op de foto tonen dat, ze zijn van blauwe jersey met een witte gehaakte rand afgezet. Bij de wit zij den blouses hoort een grote strikdas. ANTOINETTE van drie jaar en haar moeder keken op zaterdag ochtend uit het raam wat voor weer het was. Het is spiegelglad, ik denk dat Sin terklaas nu niet kan komen om van avond iets in je schoentje te doen", zei moeder, waarop de kleuter ant woordde: „Dan kan hij toch gaan rol schaatsen." Mevrouw DAMEN-DE ZILK- Vroeger gebeurde het, dat je als je thuis kwam geen klacht durfde te uiten over de school. Er waren ver- i schillende vades* die er dan nog een schepje bovenop deden. „Als je op school straf krijgt, krijg je er van mij nog wat bij". Of: „Als je op school je werk slecht maakt, kun je I het thuis nog eens flink overdoen", j Dan hield je wijselijk je mond maar f dicht. „Het is je eigen schuld" kreeg J je altijd te horen. Zo hoeft het nu ook weer niet te gaan. Dat is weer een ander uiterste en daarmee wordt het gezag der ouders echt niet versterkt. We moeten zeker voor onze kinde ren opkomen. Die vader ln Roosen daal deed dat ook, maar helemaal j| verkeerd. Dat is niet in het belang van die jongen geweest, zoals het ook niet in het belang van onze kin- ren is, als wij thuis zo'n beetje grond geven aan hun klachten en dan even tueel in afkeurende bewoordingen ons uitlaten over de onderwijzer. Laat u niet in met kritiek waar de kinderen hij zijn. „Ik zal er weieens naar toe gaan, wat menen ze daar wel op school". Dit Is geen goede taal. AI dat krachtdadige gedoe en dat z.g. flink optreden verstevigt uw gezag zijn nu niet meer van die tan gen, die boven een gasvlam verwarmd moeten worden, maar nu wordit de tang verwarmd door middel van elektriciteit. Bovendien zittenbij veel van deze tangen rollers in drie maten, die op het apparaat geschoven kunnen worden, zodat je niet uitslui ten kleine golfjes met de krultang kunt maken. In de Consumentengids van decem ber is een onderzoek gewijd aan de veiligheid van deze tangen. Vroeger was er altijd het gevaar, dat wan neer de tang te heet werd het haar voor een deel verschroeide. Dat ge- vaar is nog niet geweken, want enke- ie van de merken tangen worden nog zo sterk verhit, dat schroeien niet uitgesloten is. Bovendien is het niet al te best gesteld met de beveiliging tegen de elektriciteit. Het bleek, dat de prijs van het instrument daar al- lermins"1 een garantie voor was. Vijf van de twaalf onderzochte merken bleken onvoldoende beveiliging te be- I zitten. Slechts twee apparaten kregen j het predikaat „zeer goed". Advertentie de sfeer van 'n nederlandse kerst over de hele wereld Doe het nu even. Telefonisch: 010-111000, toestel 229; of schriftelijk. WITTE DE WITHSTRAAT 73 f ROTTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2