Santa Kyriaki lokt duizenden naar strand Dringend beroep militaire leiders NOG MEER TROEPEN NAAR VIETNAM Zuidvietnamese bataljons 800 manvernietigd Johnson naar Zuid-Vietnam? Kogeltje eigen buks via kin in schedel De Gaulles kunstmaan ietwat schor Drakesteyn-foto's weer aanleiding voor opwinding Wijsmuller redt schip morris Tweed- en Cameljassen Scheidsrechter Waarheid FLITS SERVICE! Voorwalt-foto Prijs van f 25.000 Beatrix en Luns naar begrafenis van Elisabeth Manuscripten uit Vaticaan terecht GEEN „ZILVEREN CAMERA" Esther Ofarimi bedreigd W. Pedroli chef red. diensten N.V. Spaarnestad Jacq. Frank Het nieuws VANDAAG Kwaadaardige grap GEEN CHOLERA IN K.L.M.-TOESTEI Zeer onbestendig MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32215 Naar schatting vijftigduizend mensen hebben zondag een bezoek gebracht aan het ?\rand bij IJmuiden waar het Liberiaanse vrachtschip Santa ^iaki bijna tegen de voet van duinen ligt. De Velser politie Schat dat ongeveer tienduizend ^bto's uit het gehele land zondag baar IJmuiden zijn gekomen. Zij begelde de verkeersstroom in over lag met de politie van Haarlem, Halfweg en Amsterdam. De par keerterreinen bij het strand waren half een al vol. Er waren files «uto's tot Haarlem-Noord. Verder: SAIGON, 29 nov. (UPI) Amerikaanse militaire leiders in Zuid-Vietnam hebben minister van Defensie Robert S. McNama- ma om meer troepen gevraagd. Het verzoek werd gedaan tijdens besprekingen die de minister in Saigon 1 jerde. Naar verluidt is de minister op basis van rapporten van de Amerikaanse inlichtingen dienst meegedeeld dat in ieder ge val zeven, en mogelijk negen, re gimenten geregelde troepen uit Noord-Vietnam thans de Vietcong in Zuid-Vietnam hebben versterkt. c „INFO"- SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN U zoekt een SIERAAD waar U eer mee inlegt nieuwe ui iDicucruc rniiDAkiT nltUWt nAAnLtmoLIIL lUUIfANI niet duur wel heerlijk Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM- Smedestraat S, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 8. telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telet 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. (Zie ook pagina 4) Op pagina 2 kunt u vandaag 'ets lezen over de nieuwe 18- delige tv-serie van F. Durbridge, die vanavond begint. "Tevens een uitvoerig verslag van de 16 uur tv-uitzendingen van de jubileren de KRO van zaterdag. Liefdespaar uit Oklahoma" Georg Kessler, sinds 1 sep tember 1964 als oefenmeester In dienst van de KNVB, is met ingang van 1 december be noemd als coach van het Nederlandse elftal. Hij volgt In die functie Denis Neville op. Het be-tuur van de KNVB ver leende Neville op diens ver zoek eervol ontslag en bracht hem dank voor het werk als bondscoach, dat hij in het be lang van het Nederlands voet bal heeft verricht. pat is voetbalnieuws van „binnenskamers". Op het groe ne veld behaalde Ajax een re gelmatige zij het moeizame £ege op ADO (3-2), verloor o\ een Puntie aan PSV y2'*) en boekte Feijenoord een "verwinning van 4-3 op Willem t Hoe deze resultaten tc 1 stand nn^amen vindt u in ons weke- "JKs sportbijvoegsel. De Amerikaanse troepenmacht In Zuid- Vietnam is thans 170.000 man sterk. Sinds juli is de sterkte, zo verklaarde McNa- mara, al bijna verdrievoudigd. (Rtr., AFP) Twee Zuidvietname se bataljons, elk van ongeveer 400 man, zijn vrijwel vernietigd bij hevi- NEW YORK, 29 nov. (AFP) Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldde gisteren dat verscheidene raad gevers van president Johnson de moge lijkheid onderzoeken van een reis van de president naar Zuid-Vietnam gedu rende de komende kerstdagen. Volgens „Newsweek" menen de raad gevers dat hiermee de nadruk zou wor den gelegd op de Amerikaanse vastbe slotenheid in Vietnam te blijven tot een oplossing voor het conflict is gevonden. Als een dergelijke reis vergezeld zou gaan van een nieuw aanbod tot onder handelen zou Hanoi wellicht gunstig reageren. WASHINGTON, 27 nov. UPI) De Amerikaanse Republikeinse afgevaar digde William E Minshal] uit Ohio heeft vrijdag voorspeld dat de regering in Washington in januari aan het Con gres een spoedtoewijzing van 14 miljard dollar zal vragen ter bekostiging van de oorlog In Vietnam. Volgens Minshall kost de oorlog de Amerikanen 750 mil joen dollar per maand, een bedrag dat steeds stijgt. DEN HAAG, 29 nov. In de Staats loterij 's een prijs van 25.000 gulden gevallen op nummer 098409. ge gevechten die om de grootste rub- berpiantage van het land, ongeveer zeventig km ten noordwesten van Saigon, zijn geleverd. Dit is de groot ste regeringsnederlaag sedert een half jaar. Een derde bataljon had „matige ver liezen" geleden. Onder de Zuidvietna- mezen waren honderden gedood of ge wond, aldus in Saigon ontvangen be richten. Een Amerikaanse militaire woordvoerder bevestigde dat de twee bataljons zware en de derde matige verliezen hadden geleden. De Ameri kaanse adviseurs die hen vergezelden, leden ook zware verliezen, aldus de woordvoerder. De gevechten werden zaterdag geleverd en duurden de ge hele dag. Er kwam een eind aan toen Zuidvietnamese elitetroepen werden in gezet die door hefschroefvliegtuigen waren overgebracht. Naar schatting 2000 guerrillastrijders vielen de regeringstroepen van drie zij den aan. volgens een Amerikaanse woordvoerder zou de Vietcong naar schatting driehonderd man aan doden verloren hebben. Er werden door de terreinomstandigheden veel gevechten van man tegen man geleverd waardoor de luchtmacht moeilijk kon ingrijpen. Onder de regeringsstrijdkrachten vielen nogal wat slachtoffers doordat drie bommen van Amerikaanse vliegtuigen in hun gelederen terecht kwamen. Een guerrilla-eenheid riep de rege- ringsstrtjdkrachten via luidsprekers op zich over te geven. Een tiental man nen gaven hieraan gehoor. Volgens de berichten werden zjj op een rij gezet en doodgeschoten. DEN HELDER, 29 nov. Een 23- jarige banketbakker op Texel is gis teren getro'frn door een kogeltje uit r.jjn vuurbuks. De jongeman reed met een collega op een bromfiets door De Dennen, in de riehting van het strand, toen plotseling, waarschijnlijk doordat de weg nogal hobbelig was, de trek ker overging van de vuurbuks, die de jongeman onder zijn jas met de loop naar boven bij zich had. Een ko geltje uit bet wapen drong onder de kin de schedel van de jongen binnen, waar het ergens bleef zitten. De jon gen werd overgebracht naar een zie kenhuis in Den Helder en vandaar naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De jongen zou buiten levensgevaar zijn. Sovjet-Unie Zaterdag is een nieuwe kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. Het is de Kosmos-98. (Tass). (Advertentie) DEN HAAG, 29 nov. - Koningin Ju liana en de Nederlandse regenng zul len morgen op de begrafenis van konin gin Elisabeth van België worden ver tegenwoordigd door prinses Beatrix. Naast de prinses zal ook de minister van Buitenlandse zaken, mr. J._M. A. H. Luns Nederland vertegenwoordigen, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. ROME. 29 nov. (AFP) Twee kost bare manuscripten die donderdagnacht uit de bibliotheek van het Vaticaan werden gestolen, zijn zaterdag aan de buitenkant van Rome onbeschadigd te ruggevonden. Een tuinman van een villa daar trof de „Canzoniere" van Petrarca en een bundel gedichten van Torguato Tasso aan op het grasveld De politie vond later in de omgeving een kopie van de kroon van St. Stefa- nus, de beschermheilige van Hongarije, welk kleinood ook vermist werd. Een kistje met voorwerpen iie hebben toe behoord aan Garcia vloreno. een president van Ecuador die eind vorige eeuw werd vermoord, is nog niet te recht. PARIJS, 29 nov. (Rtr.) pe eerste Franse kunstmaan, die vrijdag in de Sahara is gelanceerd, „is wal schor maar werkt verder perfect", zei hel Franse ministerie voor de strijdkrach ten zaterdag. De bekende „piep-piep* signalen zijn tamelijk zw-.k maar wor den over de gehele wereld goed ont vangen: die „zere keel" waaruit deze schijnen te komen baart de geleerden geen zorgen, zei de woordvoerder. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 nov. De bekende foto's van de Amsterdamse fotograaf John de Rooy, welke de afgelopen zomer voortijdig de romance hebben onthuld tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, zijn opnieuw aanleiding geworden voor opwinding, nu in klei ner bestek. Ze zijn er oorzaak van ge worden dat dit jaar de „Zilveren Came ra", de prijs voor de beste Nederland se persfoto, niet zal worden toegekend. Zoals altijd zou de aanwijzing van de beste Nederlandse persfoto en de prijs uitreiking geschieden tijdens „World Press Photo", de internationale persfoto tentoonstelling welke volgende maand weer wordt gehouden. Dit beslui! voor komt de mogelijke pijnlijke situatie, dat prins Benhard, die als beschermheer van de stichting gewoontegetrouw de prijzen zou uitreiken, de man had moe ten huldigen die de maker is van de Dra- kesteyn-foto's, welke door de koninklij ke familie als indiscreet worden be schouwd. Prinses Beatrix heeft tijdens de persconferentie indertijd over de fo to's gezegd: „Als u wist wat een ver driet wij daarvan gehad hebben". De kansen van De Rooy om als win naar te worden aangewezen, werden door insiders zeer hoog aangeslagen. Door een controverse tussen de vereni ging van foto-journalisten en de stichting „World Press Photo" is niet duidelijk wie als eerste de mogelijkheid van een confrontatie tussen prins Bernhard en John de Rooy heeft afgekapt. De ver eniging heeft dit weekeinde laten weten de zilveren camera dit jaar niet ter beschikking te zullen stellen en de door haar aangewezen jury te zullen terug trekken. Dit als uitvloeisel van haar eerder ingenomen standpunt over de be trokken foto's, namelijk dat zij het on eens is met de wijze waarop zij zijn genomen. De vereniging beschouwt de foto's als een onaanvaardbare inbreuk op de privacy van de prinses. Toen zij hoorde dat De Rooy, een van haar leden, met zijn foto's meedong naar de prijs is besloten de zilveren camera dit jaar niet toe te kennen. Eveneens dit weekeinde liet de stich ting „World Press" weten de selectie van de beste Nederlandse persfoto dit jaar niet tijdens de tentoonstelling te laten plaatsvinden. Zij, motiveerde dit door te zeggen dat de foto's van De Rooy recentelijk weer onder de aan dacht zjjn gebracht in perspublicaties. Ook een jury-lid had al publiekelijk zijn mening gegeven. Dit alles had volgens de stichting een emotionele sfeer ge schapen, die vertroebelend zou kunnen werken op de jurering. Vandaar dat zij de beoordeling van de Nederlandse persfoto's schorste, wat de vereniging werd meegedeeld. Beide organisaties zeggen hun beslissing eerder dan de andere te hebben genomen. Volgens de vereniging heeft de stichting haar besluit genomen om de situatie te voorkomen dat prins Bernhard óf De Rooy zou moeten hul- J9 ULM, 29 nov. (UPI) De Israëlische zangeres Esther Ofarim is vrijdagavond hier opgetreden ondanks het feit dat ge dreigd was de zaal op -te blazen. In een anonieme brief was gewaarschuwd dat tijdens het optreden van de zange res een handgranaat in de zaal zou worden geworpen. „Het bleek een kwaadaardige grap te zijn," zo ver klaarde een poiitie-functionans. Men had geen enkel risico genomen want talrijke rechercheurs in burger hielden de 2500 bezoekers in de gaten terwijl zich ook politiemannen onder het publiek hadden gemengd. Het Is raëlische paar, dat een tournee door West-Duitsland maakt, kreeg na afloop een donderend applaus. HAARLEM, 29 nov. - Met ingang van 1 december a.s. is tot chef redac tionele diensten van de N.V. Uitgeverij De Spaarnestad benoemd de heer W Pedroli, voorheen hoofdredacteur van de Katholieke Illustratie, uit welke func tie hem op zijn verzoek door de directie op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. In zijn nieuwe positie zal de heer Pedroli o.a leiding geven aan hel redactiesecretariaat, de redactieopmaak de redactiebibliotheek, de revisie, de foto- en documentatie-archieven, de te kenstudio en de redactionele foto-afde lingen. IJMUIDEN, 29 nov. - De 53.535 ton metende tanker „Esso Deutsehland", die donderdagmorgen op de Noord-Afri kaanse kust in de buurt van Marsa el Brega in Libyë aan de grond liep, is zondagavond door sleepboten Van N.V Bureau Wijsmuller uit IJmuiden vlotge- bracht. Terwijl sleepboten van verschil lenden nationaliteiten onderweg waren om assistentie te verlenen, hadden de sleepboten Cycloop en Junior, die in Marsa el Brega werkzaam zijn. reed.™ op het aan de grond zittende schip vast gemaakt Teneinde voldoende machine- vermogen te hebben voor sterke trek kracht op het vastzittende schip, werd ook de tanker Esso Denmark op de Esso Deutsehland vastgemaakt. Met vereen de krachten gelukte het zondagavond 6 uur de tanker weer in diep water te trekken. digen óf botweg zou moeten weige ren de prijs uit te reiken. Volgens de voorzitter van de stichting, de heer P. van Breukelen, is dit met waar. „De prins zou volgens mij gewoon de prijs aan De Rooy hebben uitgereikt, als de situatie zich zou hebben voor gedaan. Onze argumenten, zoals we die gegeven hebben, zijn gemeend. Boven dien blijft de inzending van De Rooy voor de internationale categorieën ge woon meetellen. Wint hij daarin, dan zou de prins hem toch ook de prijs moeten overhandigen. Wij zien echt al leen de foto en niet de achtergronden. Want hoe zouden wij die van de ande ren moeten kennen: ze komen uit vijf tig landen," aldus de heer Van Breu kelen. Loopt de heer De Rooy dus misschien de zilveren camera en het daaraan ver bonden geldbedrag mis, de foto's heb ben hem al genoeg opgeleverd: naar schatting f 50.000 aan publikatie-rechten in binnen- en buitenland. DEN HAAG, 29 nov. In het KLM- toestel dat vorige week donderdag en halve dag in Israël aan de grond werd gehouden in verband met -holerage- vaar, heeft cleze ziekte niet geheerst. De gezondheidsdienst van Tel Aviv heeft het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid nu laten weten, dat het Britse jongetje Andrew Patchat, dat daar toen ernstig; ziek van boord gehaald werd, geen cholera blijkt te hebben. Advertenties Laat uw Flitser door ons eerst con troleren en.... vraag de flitsfolder. Dan maakt u rake fitsfoto's tijdens de komende feestdagen! Verder talrijke geschenken w.o. onze exclusieve AANBIEDINGEN! Kleinbeeld viewers 3.-, 5.75, 8.50 etc. Zakstatieven met balkop 29.75 Cine statief met kop in foudraal 74.50 Projectietafels met 2 bladen vanaf 29.75 ENZ. ENZ. Bloemen- Overveet daalse- weg 277 Tel. 60753 Heemstede Binnen weg 151 Tel. 82862 Barteljorisstr Haarlem, tel 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Bekijkt u onze etalage eens rustig; 10 tegen 1 dat u er iets bij vindt JUWELIER Grote Houtstraat 109 Telefoon 1 37 00, Haarlem T.e.m. zaterdag 4 december van 9-22 uur, achtereen geopend. Ook tussen de middag Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen-, sneeuw- of hagelbuien Aanvankelijk tot krachtig of matig afnemende wind, in hoofdzaak uit -uidelijke richtingen, daarna wind draaiende naar noordwest en toene mend tot krachtig of hard en aan de kust tol storm. Temperatuur in het algemeen enkele graden boven het vriespunt. DINSDAG: zon: 8.24-16.33 maan: 18.50-23.21 De regering heeft op loongebied de knoop doorgehakt. De beslissing van minister Veldkamp betekent in de praktijk, dat het loonspel in 1966 gespeeld wordt zoals de werknemers dat graag wilden en zoals een meerderheid van de S.E.R. het al- wees. Dit betekent dat het bedrijfs leven vrij is in de onderbandelingen. dat de Stichting van de Arbeid passief iedere C.A.O. die op tafel komt goedkeurt en dat de enige instantie die achteraf tussenbeide kan komen tegelijkertijd ook de laatste instantie is, namelijk de overheid zelf. Hei is jammer, dat deze op lossing gekozen is. Wij blijven van mening, dat het beter is als zich tussen overheid en bedrijfsleven nog een instantie bevindt, die als stootblok kan optreden. Een instantie, die bovendien kan optreden vóór bet te laat is. Zal de overheid dan wél te laat komen? Och, dat hoeft niet per se zo te zijn. Er is de laatste jaren zo vaak geroepen dat alles fout zou lopen terwijl bet dan achteraf weer mee viel. Bovendien beeft de regering al bij voorbaat aangegeven waar de ge varenzone begint, namelijk bij 6 a.' pet. De spelregels zijn vastgesteld, de lijnen zijn getrokken, we moeten maar afwachten hoe streng scheidsrechter Veldkamp zal optreden en of de spelers in het veld willen blijven. Men kan zich afvragen of bet onder deze omstandigheden niet beter was geweest maar meteen met een loonronde te komen, want daar gaat het nu waarschijnlijk in de praktijk toch op neerkomen. De partijen in het bedrijfsleven, vooral de werk nemers, zijn echter zeer op hun vrijheid gesteld, ook al bestaat die slechts in schijn. Bovendien houden zij het oog op een toekomst gericht waarin hun vrijheid meer zin krijgt. Voorlopig is dat niet het geval. Het is de taak van minister Veldkamp de spanningen op te vangen, die in de naaste toekomst uit de botsingen tussen theorie en praktijk kunnen voortkomen. Dat za! niet eenvoudig zijn. Noodzakelijk is het echter wel, De ambitieuze regeringsplanne--, zou den zonder meer in de inflatie stran den als bet bedrijfsleven op bet' gebied van lonen en prijzen te veel eisend zou zijn. Als bet kabinet tegenover het bedrijfsleven even door tastend optreedt als tegenover het parlement hoeft men echter niet bij voorbaat aan de goede afloop te twijfelen. Maar dat is dan overigens we! het meest optimistische geluid dat ons momenteel uit de pen wil komen. Op het Nijmeegse verkiezings congres van de P.v.d.A. heeft de heer Nederhorst een opmerkenswaardige gedachtengang niet afgemaakt. Hij zei. dat een samenwerking van socia listen met confessionele partijen het voordeel heeft, dat de conservatieve elementen in laatstbedoelde partijen bij de politieke besluitvorming in progressieve richting worden mee getrokken. Omgekeerd zouden stem men van vooruitstrevende confessio nelen aan het conservatisme ten goede komen bij samenwerking van K.V.P. en protestants-christelijke partijen met de V V D. In de huidige situatie zou er aldus van een kwantitatief voor deel sprake zijn. Natuurlijk niet van een kwalitatief voordeel, want dat zou zich slechts voordoen als de socialisten in de gezegende om standigheid waren met linkse partijen samen te werken. Quod non. De gedachte van de heer Neder horst is wel wat schematisch maar niet geheel onjuist, zij het. dat anders dan socialistisch denkenden geneigd zullen zijn een nadeel te noemen wat de heer Nederhorst een voordeel noemt. En omgekeerd. Maar enig verder denken leidt tot de bevinding dat de socialisten door samenwerking met confessionele cen trumpartijen naar een politiek midden worden getrokken. In coalitie met andere linkse partijen zouden zij weg drijven naar uitersten van linksheid. Aldus hebben de centrumpartijen niet slechts een matigende invloed op de P.v.d.A.. maar worden ook gematigd progressieve doelstellingen in de poli tiek bereikt dank zij de kwantitatieve steun van de grote socialistische partij. Ook dat is een realiteit. Het gaat misschien te ver om de erkenning daarvan te vragen van een drs. Neder horst. wanneer deze spreekt op een verkiezingscongres van de P.v.d.A. Men mag eerder van een drs. Schmel- zer verwachten, dat hij te gelegener tijd voor zulke realiteiten in de Neder landse politiek -tandacht vraagt. Maar deze vergeet misschien weer andere verschijnselen in het licht te stellen. Zo ziet men maar weer, hoe de vol ledige waarheid eerst wordt vernomen als men naar verschillende politici luistert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1