Spaarnwoude, in film en boek eeuwen oud, Schilder in de Stompe Toren verbindt heden met schoon verleden jEMaafetf Bovengemeentelijke bestuursorganen tasten gemeentelijke autonomie niet aan Burgemeester hield boek ten doop Problemen zijn geheel verschillend van aard Kienavond eindigde in vechtpartij „Ensemble" met „De zaak Oppenheimer" in Haarlem house of enaiand Maatschappelijk Werk in Heemstede kreeg een nieuw gezicht Eerste boekje Bennebroek - Vogelenzang aangeboden Speler-bestuurslid J. van Holstein overleed aan hartverlamming Krediet voor restauratie „Meerzicht'' SCHRAVENDIJK SCHRAVENDIJK F. J. DAMAVE VAN NIEL m-t Caféruzies in weekeinde Nieuw bureau werd geo >pend Raad Heemstede Automobilist onder invloed tegen lichtmast DRS. J. M. AARDEN VOOR K.V.P.-KRING HAARLEM Een das is geen das is geen das Burgerlijke Stand T ragische ge beurten is op terrein van Onze Gezellen MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 PAGINA 3 II pe Stompe Toren te Spaarnwoude I onderwerp geworden van een film w met de schilder Jan Mulder die binnenkort ook voor de tele visie zal worden vertoond. LEDERWAREN GESCHENKEN van LEDER KOUD! brrrMUTS! Jan Retèl, Senne Rouffaer en Arnould Gelderman in „De Zaak Oppenheimer Nee, U bent er echt niet als U alle zelfbinders over één kam scheert. De ware connaisseur van dassen weet dat House of England een kollektie heeft die met kop en schouders boven het gewone uitsteekt. Naar verluidt gaan veel Sinterklazen zo ver, dat zij op 6 december hun baard afschaffen alleen om een House of England-das te kunnen dragen. van 7.90 tot 29.50 ENGELSE TAFELKLOKKEN Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 O HALFWEG, 29 november De bur gemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, baron F. W. M. van Hövell tot Westervlier, heeft een de zer dagen een boekje over negen eeu wen Spaarnwoude ten doop gehouden. Auteur van het boekje is Frans van Geldorp, die van het gemeentebestuur mocht vernemen dat iedereen heel te vreden was over de inhoud, de uit voering en de wijze van verzorging. Deze korte plechtigheid viel samen met de vertoning van een film „Schil der in de Stompe Toren". De leden van de gemeenteraad genoten de eer deze film als eersten te mogen be wonderen. „Schilder in de Stompe Toren" is de tekst van een filmpje, opgenomen door een groepje onder leiding van Jaap de Wit met verdere medewerking van Jan de Bont, Piotr van Dijk en Rein Bloem. Het is de bedoeling dat het filmpje binnenkort wordt vertoond voor de te levisie. Jaap de Wit heeft met fantasie en goede smaak een levend beeld gecreëerd van de schilder Jan Mulder, die zijn ate lier heeft in de Stompe Toren te Spaarn woude. Daar doen oude balken, nissen, voorwerpen en zelfs grafzerken herinne ringen ontstaan aan lang vervlogen tij den, waarin een Klaas van Kieten met een vaam van 2.69 meter leefde en waarover de abt Willibrord in de Gijs- brecht van Aemstel ieder jaar verslag doet, als de reus van Spaenrewou ten tonele wordt gevoerd. In de film vertelt de broer van Jo Vincent een verhaal over hoe het vroeger was, toen José Iturbi piano-concerten speelde in de oude kerk. De transmissie van dit gebeuren in de moderne tijd is goed tot stand gebracht. En in die mo derne tijd zien we de toren zoals die was in bijna vergeten jaren, als een ba ken voor de vissers op het IJ. Nu is de toren slechts een merkteken in het polderland. Frans van Geldorp, de auteur van het boekje, leverde ook de tekst voor de film. Daarvoor heeft hij zich verdiept in de geschiedenis van Spaarnwoude, wat aan de inhoud zeer zeker ten goede is gekomen. Het was een allergezelligst moment, toen de medespelenden uit de omgeving, zoals bakker Buys en vele anderen, zichzelf en hun vrienden en kennissen op het filmdoek herkenden. Zelfs het witte wasgoed speelde een rol in de een kwartier durende film. Het boekje zal tegen een prijs van 1,50 ter beschikking worden gesteld aan iede re belangstellende. Binnenkort hopen we een meer uitgebreide beschouwing aan het boekje te wijden. HAARLEM, 29 nov. De Kring Haarlem van de Katholieke Volkspartij belegde zaterdag een bijeenkomst in café-restaurant Brinkman» in Haarlem. Onderwerp van gesprek waren de boven gemeentelijke bestuursorganen of zoals net op de agenda stond: „Bestuursvoor- Jieningen in stedelijke concentraties". Drs. J. M. Aarden, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, hield daarover een inleiding. Daarin zei hij o.m. dat er een zekere huiver bestaat tegen het in voeren van nieuwe bestuursvormen. Hij meent, dat daarvoor echter geen reden 's. Als men een districtsbestuur ziet als een aantasting van de gemeentelijke autonomie, duidt dat op het niet onder kennen van de geheel eigen orde van de Problemen, die in zo'n bestuur aan de orde komen, zei hij. Men moet de auto nomie van de gemeente en het district als bestuurlijke vormgeving van de ag glomeratie niet, zoals vaak gebeurt, te genover elkaar plaatsen. Drs. Aarden meent, dat men niet bang moet zijn voor een zekere mate van cen tralisatie, want de ervaring wijst uit (Advertentie) een vast adres voor ST. NICOLAAS! Onze etalages geven een indruk van de grote keuze in Voor HAAR: Modieuze tassen en alles wat er bij of in hoort. Voor HEM: Gedistingeerde lederen DO- CUMENTENKOFFERT1ES en -MAPPEN PORTEFEUILLES en kleine lederwaren GROTE HOUTSTRAAT 51 - HAARLEM dat de behoefte aan decentralisatie hier mee evenredig toeneemt. Hij vroeg zich zelfs af of in het verleden een gebrek aan doorvoering van centralisatie de de centralisatie niet in de weg heeft gestaan De heer Aarden benadrukte, dat het hier zijn persoonlijke opvattingen gold. Hij wees op de veranderde betekenis, die grenzen in onze tijd gekregen heb ben. „Het lijkt wel", zo stelde hij, „of grenzen tegenwoordig zijn om overschre den te worden." De belangen, die ver over de gemeentelijke grenzen heen zijn gaan reiken, hebben vorm gegeven aan een nieuw begrip: de agglomeratie. Een abstracte benadering van dit verschijn sel, achtte de he r Aarden niet mogelijk. Hij toonde aan de hand van de voor beelden Rijnmond, Den Haag, Groot- Amsterdam en de IJmond aan, dat elke agglomeratie zijn eigen karakter en ont- staanreden heeft. Er is geen sprake van uitsluitend gezamenlijke belangen van de deel nemende gemeenten, als men over een agglomeratie spreekt. Immers deze gezamenlijke belangen vertonen een zekere evenredigheid met het aan tal inwoners, maar het is toch moei lijk vol te houden, dat de belangen van de haven in de Rijnmond een der gelijke evenredigheid vertonen. De aard van de problemen die men bin nen een agglomeratie-vorm tot een op lossing wil brengen, is er een van een geheel eigen orde. Er zijn reeds vele gemeenschappelijke regelingen, die de bestaande orde aan tasten, maar de ervaring met deze re gelingen eist het creëren van nieuwe be stuursvormen. De heer Aarden stelde nadrukkelijk, dat deze nieuwe bestuurs vormen geen alternatief zijn voor wijzi ging van gemeentegrenzen of gemeente lijke samenwerking. Dit alles blijft bin nen de agglomeratie mogelijk en nood zakelijk. Na deze inleiding vond een discussie in groepen plaats, waarvan een totaal beeld werd verkregen tijdens een ple naire zitting in de middaguren. Een fo rum onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten ir. W. Merkx, kwam evenals de meeste discussie-groe pen tot een erkenning van de geheel eigen aard van de belangen, die aanlei ding geven tot het vormen van agglo meraties. Het mag niet als een optel som van deelbelangen worden gezien. Over de bestuurlijke inhoud van de nieuwe vorm liepen de gedachten uit een. Duidelijk bleek, dat dit van geval tot geval verschilt, al neigt de agglome ratie meer tot het uitvoeren van tech nische taken en de gemeente tot behar tiging van de intermenselijke belangen. In zijn openingswoord legde kringvoor zitter A. J. Herrhes er de nadruk op, dat de discussies op deze dag een aca demisch karakter zouden dragen. De vele belangstellenden, waaronder een groot aantal gemeenteraadslede»- heb ben inderdaad kans gezien deze gesprek dag vrij te houden van emotionele ge ladenheid. HAARLEM, 29 nov. De 29-jarige Haarlemse monteur A.M. zal zich een denspel in het afgelopen weekeinde nog lang herinneren. De kienavond liep voor hem uit op een straatgevecht, waarbij de moineur na een fikse klap met een fles wijn in het Grote Gast huis moest worden behandeld. De man was met zijn vrouw eens gezind aan het kienen geweest. Tijdens het spel ontstond er onenigheid, daar ae monteur volgens z^n gade te veel aandacht aan andere vrouwen schonk. De vrouw liep ontstemd weg en de man bleef met twee kennissen achter. Na het kienen ging het drietal naar een automatiek in de Keizerstraat. Ter wijl zij daar rustig stonden te 'kijken, kwam de vrouw van de monteur in eens voorbij. De draad van het gesprek werd weer opgenomen en er ontstond zo'n luidruchtig verschil van mening dat omstanders zich ermee gingen be moeien. Dat nam de monteur niet en hij sprak een van hen, de 25-jarige monteur J.S. uit Haarlem, aan. Hij greep S. bij de stropdas en de aan gevallenen wist niets beters te doen dan een fles wijn uit zijn binnenzak te halen om er M. meer op zijn hoofd te slaan. S. sloeg hierna op de vlucht, maar hij kon korte tijd later worden aangehouden. Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is een ruit van een café in de Lange Annastraat gesneuveld, omdat een klant verschil van mening met de caféhouder had gekregen om het forse bedrag van vijf centen. De dader, de 35-jarige Haarlemse dakdekker L.W. had binnen in het café reeds een hartig woordje gesproken met de caféhouder. Op een gegeven moment werkten de caféhouder en zijn zoon de lastige klant naar buiten, hem ondertussen enige klappen in het gezicht toedie nend. Dat nam de man niet en hij gooide een straatsteen door de ruiten. Alle drie de mannen hebben een proces verbaal opgelopen. De 48-jarige slager D.E. sloeg zon dagavond een ruit van een caféraam in stukken, omdat hij er niet in slaagde een financiële kwestie met de caféhou der in der minne te regelen. De café houder wilde aan de slager niets meer leveren, omdat deze al danig bij hem in het krijt stond. De slager gaf toen een tientje, maar de caféhouder gaf nog het bestelde niet, daar hij de tien gulden beschouwde als een voorschot op de aflossing van de oude schuld. De slager werd kwaad en de caféhou der en diens zoon werkten hem naar buiten. De uitgestotene reageerde prompt door de ruit te vernielen. (Advertentie) Wellicht een idee voor St. Nicolaas! Wij hebben een uitgebreide sortering in diverse prijsklassen Speciaalzaak dameshoeden ZIÜLSTRAAT 66 - TELEFOON 1 35 10 (Advertentie) HAARLEM, 29 nov. Voor een ge ring aantal belangstellenden heeft de toneelgroep Ensemble zaterdagavond in de stadsschouwburg een voorstelling gegeven van Heinar Kipphardts be faamde stuk „De zaak J. Robert Op penheimer" in de vertaling van Ger- rit Kouwenaar. Ter inleiding werd een boeiende filmdocumentaire van Mi- lo Anstadt vertoond, die het wijdere kader der gebeurtenissen aangeeft. Het stuk ontleent zijn belang aan het onder werp, dat het behandelt. In strikte zin geeft het een verkorte reconstructie van de verhoren, waaraan Oppenhei mer „de vader van de atoombom" onderworpen werd, toen men hem was gaan verdenken van tekort aan loyaliteit tegenover de V.S. Daarin komt naar voren het conflict in de moderne kernfysicus tussen zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid en de politiek-mili- taire eisen van de staat, die hij dient, men kan ook zeggen tussen subjectie ve inzichten en evenmin objectieve op vattingen over staatsbelang en staatsvei ligheid. Er openbaart zich een com plexiteit in tegenstellingen, die onrust barend is. Het onderwerp heeft al meer toneel schrijvers geïnspireerd: Maurits Dek ker bouwde er in „De wereld heeft geen wachtkamer" een dramatisch conflict op. Dürrenmatt maakte er in „De Physici" een absurdistisch spel van, waarin de grote natuurkundigen letterlijk de gevangenen, de slaven wer den van de machthebbers, die hij als krankzinnig voorstelde. Het perspectief, dat de geleerde een niet meer zelf denkende staatsfunctionaris wordt opent zich ook in het stuk van Kipphardt, al hoewel hij geen absurdistische, noch wezenlijk dramatische situaties schept Zijn stuk is een reportage in toneel vorm, waarin de werkelijkheid is inge kort, ingedampt, zodat de conflicten, die zich in en rond Oppenheimer heb ben voorgestaan, in verkorte, duide lijke lijnen in woorden getekend worden in een genuanceerder, veelzjjdiger vorm dan in de genoemde stukken. Hoewel in het geval-Oppenheimer in de formele zin geen sprake was van een rechtszitting, neemt het daar toch de vorm van aan, ook op het toneel. Dat werkt pok hier effectief. Niettemin krijgt men in deze vorm de conflicten, waar het om gaat, nooit in hun scherp ste vorm, noch in de situatie, waarin zij zich oorspronkelijk voordeden. Zij worden slechts opgerakeld, herhaald, zij het dan soms opnieuw beleefd. Dit laatste doet zich in het stuk van Kipphardt nauwelijks voor. Het heeft zijn sterkste effecten in een aantal ge tuigenverhoren. Dat is dan in hoge ma te afhankelijk van het type en het temperament van de getuige, dat wil zeggen van de wijze, waarop zij hun verklaringen afleggen. Zij zijn zo geko zen, dat zij verschillende meningen, die soms lijnrecht tegenover elkaar staan, in verschillende nuanceringen verte genwoordigen. Dit maakt het stuk wel sterk afhan kelijk van de spelers: de voorstelling wordt pas echt boeiend, als elke fi guur boeiend gespeeld wordt. Dit was in deze voorstelling, onder regie van REGEREN C'n herenmode) is vooruitzien i HEEMSTEDE, 29 nov. „Het maat schappelijk werk is de laatste jaren steeds meer uit de sfeer van armenzorg gehaald, waardoor het veel meer dan vroeger een bredere laag van de be volking heeft kunnen bereiken." Deze woorden kwamen zaterdag van voorzitter J. Bosman van het Heemsteedse Inter parochiële Centrum bij gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het gerestaureerde bureau voor Katholiek Maatschappelijk Werk aan het Res Nova plein 4, dat na een ingrijpende verbou wing een nieuw gezicht heeft gekregen. In zijn toespraak tot de vele genodig den wijdde de heer Bosman een speciaal woord aan de vroegere toestanden, waar onder de maatschappelijke werksters in Heemstede moesten werken. Hij zei dat met name mejuffrouw C. van Breemen jarenlang getracht heeft door de oude weerstanden heen te breken. Dit mocht naar, alle werklust ten spijt, echter niet lukken, omdat de inzichten die heden ten dage ten aanzien van het maatschap pelijk werk als algemeen gelden, toen nog niet voldoende veld hadden gewon nen. Bij de opening van het fraai ver bouwde pand kon de voorzitter Bosman met een blik op het heden echter een heel wat prettiger geluid laten horen, van alle kanten krijgt het maatschappe lijk werk thans medewerking, waarbij hij allereerst een woord van dank uit bracht aan de beide kerkbesturen, die ue financiële konsekwenties van de nieuwbouw op zich hadden genomen. Aijn dank ging voorts uit naar het gemeentebestuur, dat zich garant heeft gesteld voor eventuele tekorten. Ook de heer N. j. van der Linden, voorzitter van de Stichting Gezinszorg, die doorlopend toezicht op de bouw had gehouden en bovendien een der maatschappelijke werksters voor het uitoefenen van haar taak onderdak in zijn woning had ver leend, kreeg een warm woord van dank waarin tenslotte ook de Aannemers firma P. G. M. van den Putten werd betrokken. De openingsplechtigheid werd daarna verricht door kapelaan J. Welling, die als plaatsvervanger optrad voor de met een lichte griep kampende nas- toor Pouw. Kapelaan Welling bediende zich niet van officiële bewoordingen Hij nam de bijbel ter hand en las voor uit het Boek van de profeet Aggeus aan de tekst waarvan hij zijn toehoor ders op zinvolle wijze voorhield over de taak waarvoor de christenmens zich ziet geplaatst. „Moge dit huis de klank- ruimte zijn van de zojuist voorgelezen bijbeltekst", besloot kapelaan Welling zijn met zorg gekozen Oudtestamen tische lezing. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van Sociale Zaken mevr H. van Meulen-Houwer, die op het grote belang wees van het maatschappelijk werk, waartoe zovele mensen hun toe- Advertentie) OOK MET SPEELWERK Karl Guttmann, niet het geval omdat hij niet over voldoende spelérsmate- 1138.1 DOSCflliLl. De Vlaamse acteur Senne Rouffaer. die men de laatste jaren in Nederland gezien heeft als Hamlet, Tartuffe en Adam, maakte zyn debuut bij een Ne derlands gezelschap in de rol van Op penheimer, die hjj zeer evenwichtig speelde, als een sterke persoonlijkheid die zijn twijfels rustig onder de ogen ziet, maar heel nauwkeurig zijn ge dragslijn weet ten aanzien van de za ken, waaraan hij niet twijfelt. Opmer kelijk was de sterke terughoudendheid, waarmede Jan Retèl de beheerste, in telligente advocaat speelde. Een van de verrassendste rollen was die van Ben Royaards als de physicus Rabi, die van hem een overtuigende en boei ende vertolking kreeg. Paul van Gor- cum, Jan Apon, Cor van Rijn, Guus Verstraete brachten van goed tot be hoorlijk getekende persoonlijkheden op de been, maar naast hen zag men an deren, wier pogingen niet voldoende resultaat hadden. vlucht nemen, dikwijls om heel andere oorzaken dan financiële. „In dit nieuwe bureau zult u een veel grotere kans ma ken om van de grond te komen. De bezoekers zullen zich in deze prettige ruimte thuis voelen. Zij zullen er tot rust komen en vertellen wat hun hart bezwaard. Ik hoop dat uw werk in deze sfeer mag gedijen, waarbij u op de steun van het gemeentebestuur zult mogen rekenen", aldus de wethouder. Voorzitter N. J. van der Linden van de gezinszorg, mede sprekende namens de commissie „Verstrekking van warme maaltijden aan bejaarden" voerde, ge waagde van een blijde dag, die het werk van de sociale instellingen on getwijfeld ten goede zal komen. „Het is jammer dat wij wegens gebrek aan arbeidskrachten zo dikwijls moeten ko men. Laat ons hopen dat wij door een nog intensievere arbeid ons werk tot tevredenheid van ieder kunnen voort' zetten. Nadat de heren B. Nooy en J. Beelen hun gelukwensen hadden uitgesproken namens het kerkbestuur en het pa rochiële centrum van de St. Bavo- parochie, volgde de slottoespraak van dokter R. Muller namens het Wit Gele Kruis en de Heemsteedse artsen. Dit naam van zijn collega's deed dokter Muller de toezegging dat de Heemsteed se artsen ten alle tijden bereid zijn voor een overleg met de maatschappelijke werksters over de wjjze waarop hulp aan de mens-in-nood kan worden verleend. „Dit is een uitnodiging voor een inten sieve samenwerking met u. Wij willen uw werk graag begeleiden en steunen en wjj hopen op een vruchtbare samen werking". BENNEBROEK, 29 nov. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het raad huis van Bennebroek heeft dr. T. de Haan het eerste exemplaar van zijn boekje „Bennebroek-Vogelenzang" aan burgemeester D. Thomassen a Thues- sink van der Hoop van Slochteren aan geboden. De aanbieding geschiedde in tegenwoordigheid van enige genodig den en medewerkers. Na het wel komstwoord van de burgemeester gaf de heer De Haan een uiteenzetting van het boekje. De auteur sprak waarderende woor den aan het adres van mr. J.W. Groes- beek, dr. P. Hoekstra, mevrouw dr. S. Greup-Roldanus, mej. B. Andreas, drs. R.C. Hekker, mevrouw C. Schreijer en de instanties die de uitgave door actieve of passieve medewerking had den mogelijk gemaakt. De auteur be treurde het, dat het gemeentebestuur van Bioemendaal ondanks de uitnodi ging verstek had laten gaan. Burgemeester Thomassen zei in zijn dankwoord, dat met de verschijning van het boekje een langgekoesterde wens van de gemeente in vervulling gaat. Een bijzonder welkom richtte de burgemeester tot mevrouw Cobi Schreijer die tijdens de korte plechtig heid enige folkloristische liederen uit Haarlem en omgeving ten gehore bracht, zichzelf op de gitaar begelei dend. De heer Thomassen prees voorts de medewerking van de verschillende Bennebroekers die zo bereidwillig wa ren geweest om belangrijke gegevens over hun woonplaats te verstrekken. Met een feestelijke dronk werd de ver schijning van het boekje ten doop ge houden. Met eer. dankwoord van mr. C.M.J. de Jongh aan het gemeentebe stuur van Bennebroek werd deze ge slaagde bijeenkomst besloten. HILLEGOM GEBOREN: René F. M. z. v. C. J. de Jong en E. van Meijgaarden; Astrid d. v. H. Spiering en J. L. Achterhes; Martin z. v. C. M. K. Adler en H. C. van Dierendonck; Gerardus A. z v J. J. T. Andeweg en J. L. Arrachart. ONDERTROUWD: D. van Dijk en A. Pik; F. J. Bouckaert en W. J. G. Jonkman; J. J. Smit en M. M. Oost- veen. GETROUWD: F. G. Brederode en J- A. M. Walkers; J. L. van Leeuwen en C. M. G. Wegers; J. M. Steenvoor den en T. E. M. Sensener. OVERLEDEN: F. J. Murk, m. oud 71 jaar. HAARLEM, 29 nov. Een tragische gebeurtenis heeft zich gistermiddag af gespeeld op het terrein van de katho lieke voetbalvereniging Onze Gezellen, waar de 31-jarige J. C. van Holstein, speler, bestuurslid en jeugdcommissie voorzitter van Onze Gezellen tijdens een trainingsbijeenkomst aan een hartaan val is overleden. Terwijl Van Holstein met een aantal clubgenoten aan de veld- training deelnam, voelde hij zich niet goed worden. Hij begaf zich naar het kleedhuis, waar hij even later tot grote consternatie van enkele OG-ers in leven loze toestand werd aangetroffen. Nadat pastoor Van Rijn van de Petrus en Pau- luskerk het H. Oliesel had toegediend, werd hij naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo overgebracht. Hier kon men slechts de dood constateren. Het overlijden van Koos van Holstein, die in Onze Gezellen een alom geziene figuur was, heeft bij het bestuur en le den der vereniging grote verslagenheid teweeg gebracht. Koos van Holstein stond bjj OG bekend als een der ge trouwen op wie men altijd kon rekenen en die vooral het jeugdwerk na aan het hart lag. Naast zijn activiteiten in de bestuurskring was Koos ook een verdien stelijk speler van het tweede elftal, waar in hjj de laatste tijd zo goed voor de dag kwam. dat men hem een plaats in het eerste elftal wilde geven. Daartoe had hij de afgelopen week extra zwaar getraind, inspanningen die zjjn hart he laas niet hebben kunnen verwerken. De vorige maand was Koos van Hol stein in elkaar gezakt toen hjj voor Onze Gezellen 2 uitkwam in een wedstrijd te gen VSV 2. Bjj het daarna gehouden me dische onderzoek werd hem een week rust voorgeschreven. Na deze korte rust periode mocht hjj weer aan de training en wedstrijden deelnemen. (Advertentie) HOUTPLEIN 6. TEL. 14370 GEN. CRONJESTA 82. TEL. 55329 HEEMSTEDE, 29 nov. De gemeen teraad van Heemstede heeft vrijdag met algemene stemmen zijn goedkeu ring gegeven aan het voorstel van B. en W. om een krediet te verlenen van 175.700 voor de restauratie van het 17e eeuwse huis „Meerzicht" aan de Glipperdreef, dat op de gemeentelijke monumentenlijst voorkomt en in zeer slechte staat verkeert. Ten antwoord op de aanmerkingen van de raadsleden Vriesendorp (WD), Gaasterland (Prot. Chr.) en Cohen (PvdA) volgens wie de bewoonster van „Meerzicht" mevrouw J. G. Schwartz -van Royen door het college van B. en W. incorrect was behandeld, deelde wethouder Van Wijk mee. dat zulks niet het geval is geweest. Hjj zei dat de bewoonster in verband met de opkomst zijnde restauratie bjjtjjds door B. en W. was gewaarschuwd, waarbij een re delijke termjjn in acht werd genomen dat zij haar woning tijdelijk zal moeten verlaten. Mr. van Wijk zag geen termen aanwezig om de bewoonster voor dez tijdelijke verhuizing en het opslaan van de meubels en dergelijke een scha devergoeding te verlenen. „Wjj moeten deze zaak niet in het sentiment trekken. Omdat de bewoonster daar geen recht op heeft, kan zij ook geen aanspraak op schadevergoeding doen gelden", al dus wethouder Van Wijk. ZANDVOORT, 29 nov. Op de Zand- voortselaan is gisteren de 22-jarige F.K. uit Haarlem tegen een lichtmast ge reden. Volgens de politie verkeerde hjj onder invloed van alcohol. Door de bot sing kreeg de echtgenote van K. een shock. Zjj is in het Grote Gasthuis opge nomen. De auto werd zwaar bescha digd. Italië De omvang van het auto park is in de afgelopen vier jaar meer dan verdubbeld. Het aantal personen auto's steeg in deze periode van 2.450.000 tot 5.400.000. In Italië is er thans op elke 11,2 inwoners een auto. (DPA).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3