Mgr. Camara: grondige hervorming internationale economische politiek Jonge christelijke werkgevers willen strijd gaan aanbinden met egoïsme I I Eerst even kijken en dan KOPEN bij Parfumerie „Tip/Pop 4H&4 ZOfV' RIGHT GUARD ■"M LEUK EN PRACTISCH DUS... ALTIJD WELKOM! Simon de Wit krijgt boete Sporthuis W1LLEMSEN Grote keuze St. -Nicolaas-cadeaux GEZINSDEODORANT Voor haar... en voor hem: Gillette introduceert Right Guard, de spuitbus-deodorant voor het hele gezin. Omroeppersoneel ongerust over salarisregeling a. BETONTIMMERLIEDEN b. AFBOUWTIMMERLIEDEN Ziet de etalages! Let op de pri jzen 13.95 Morele pressie Omgekeerde stroom Mater et Maglstra Conclusie Koffie branchevreemd aan presenteerblad Combinatie Schiphol Aannemers tot SO 7. korting Voor het hele gezin? H m II 'Üf2* IT FAGINA Portemonnaies 'DAMESPYAMA'S FLANELLEN DAMES- EN HERENPYAMA'S SATIN FEUTRE PYAMA'S DAMESZAKDOEKJES HERENZAKDOEKEN DAMES- EN HERENZAKDOEK ONTBIJTLAKENS MET VINGERDOEKJES BADHANDDOEKEN AUTOKUSSENTJES PLAIDS HATEMA AUTOMATISCHE DEKEN Baron LEON de ROSEN President van de Uniapac GADEAUX voor de HENGELAAR Botermarkt 46 Telefoon 16043 i 111 I M 99 Paarlaarsteeg 5-5-7 Grote Houtstraat 129 Eau de Cologne Parfums Poeders Lipsticks Gezichtswaters en laits Dozen zeep Spiegels Kapgarnituren Poederdozen Kousenrollers Make-up étui's Kapmanteltjes Colliers Armbanden Zakkammen Lotions Scheerkwasten Scheerzeep Scheerdozen Haarborstels Scheerlotions Haarcrèmes Qriiiantines Alleen in de zaak Paarlaarsteeg op wollen, zijden en katoenen coupons! 's Avonds van 7.30 tot 10 uur geopend. «n»in—up Ja. Right Guard is een nieuwe deodorant in een praktische spuitbus. Dat is hygiënisch, want niets raakt uw huid aan dan de ver stoven vloeistof zelf. En dus? Dus is Right Guard van Gillette, met z'n frisse, neutrale parfum, de ideale deodorant voor het hele gezin. Ook voor vader, zoon en dochter dus. Right Guard is een medisch verantwoorde deodorant. Stopt de natuurlijke transpiratie niet, maar doodt wèl de bacteriën die de storende transpiratie-lucht veroorzaken. Eén spray van 2 seconden is genoeg voor 24 uur afdoende bescherming. SSSKSfw, Satin feutre, bijzonder mooie kwaliteit. Keuze uit verschillende dessins en kleuren, maten 40/52 Leuke collectie, aile maten resp. vanaf 12.90 en Q 0Q bijzonder mooie collectie. Voor heren donkere 1 Q 75 dessins v.a. lïl» Voor dames vanaf Leuke collectie in doosjes van 3 stuks vanaf ^10 Grote collectie In doos 4 7C van 3 stuks I (ook gehele Swan collectie voor dames en heren voorradig) Surprise verpakking. f| CE Herenzakdoek per stuk Ui per stuk verpakt, bijzonder ge schikt om in uw eigen surprise te verpakken. Mooie ft kwaliteit resp. 1.25 Ui Grote collectie, verpakt in leuke doos, vanaf 0 gg Enorme sortering in luxe verpak king, met bijpassend O 95 washandje vanaf Oi leuke ruiten, bovenzijde piastic, onderzijde katoen 2.95 Grote collectie zuiver wo! en ff- brenka. Een ideaal geschenk. Fibrenka plaids v.a. g 0 Een bijzonder waardevol en practisch geschenk: Kema gekeurd en goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvr.: onderdeken 75x165 180x210 (2 pers. met 4 QO individuele regeling) IOOas 180x210 (2 pers.) 118.- 150x210 (1 pers.) 98.- In onze zaken ook in de avond uren rustig kijken en kopen. Onze filialen in Den Haag en Leiden zijn t/m vrijdag geopend tot 's avonds 9 uur. Ons filiaal te Haarlem van 9 tct 6 uur en van half acht tot 10 uur. Den Haag: Grote Markt 4 Riviervismarkt 1 Leiden Botermarkt 19 Donkerssteeg 18 Haarlem Grote Houtstraat 31 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 nov. Als een moderne Sint Franciscus heeft zaterdag mgr. Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife, het congres van jonge Christelijke Werkgevers toege sproken. De hartekreet van de Brazi liaanse prelaat was: een grondige her vorming van de internationale econo mische politiek. Als het de huidige lei ders aan begrip en moed ontbreekt om zo ver te gaan, laten dan de leiders van morgen zich wapenen voor dit gi gantische avontuur.Laten zij de moed hebben de strijd aan te binden met de internationale trusts, die thans mach tiger zijn dan de machtigste staat en waarvan de onderdrukking de hemel om wraak roept, vooral waar het gaat om de onderontwikkelde landen. De jonge werkgevers moeten weten, aldus mgr. Camara, dat in de „derde we reld" de exploitatie door de internatio nale trusts, welke de toch al zo zwak ke lokale industrie dreigt te overwoe keren, aan de arme landen aanzienlijk meer geld onttrekt dan alle hulppro gramma's daar binnen brengen en de onderontwikkelde gebieden bedreigt met het spook van de automatisering, dat deze exploitatie elk particulier ini tiatief antipathiek en ongewenst doet lijken en een haat oproept tegen alle werkgevers. Het tweede Europees congres van de Jonge Christelijke Werkgevers stond zoals wij eerder hebben gemeld in het teken van het Atlantisch partnership. Neventhema was de verhouding ten op zichte van Latijns-Amerika. Met name over dit onderwerp werd gesproken op de slotbijeenkomst van zaterdag in het Congresgebouw van de RAI. Het beeld van de moderne Sint Fran ciscus werd door mgr. Camara vooral opgeroepen toen hij zei: „Ik geloof, dat het heel moeilijk is rijk te zijn en toch menselijk te blijven. Geld heeft de ge woonte schelpen te leggen op de ogen van de bezitters. Ik ben ervan over tuigd, dat een geweldloze, morele pres sie (op de manier zoals ds. Martin Luther King die uitoefent) een demo cratische en christelijke manier is om de menselijke zwakheid te hulp te ko men." Was de kwestie van de ontwikkelings hulp in de voorgaande twee dagen van het congres van vele technische kan ten bezien (de aangenomen resoluties getuigen hiervan)de vurige woorden van de kleine monseigneur zullen de deelnemers waarschijnlijk meer heb ben aangesproken dan die van de an dere sprekers, economische en politie ke specialisten. Hij sprak klare taal. Van de vijftig miljoen mensen, die ieder jaar over de gehele wereld sterven, gaan er 35 miljoen dood als gevolg van ondervoeding, een schande voor onze christelijke beschaving. Maar honger is er niet alleen naar voedsel, ook naar waardigheid, verantwoordelijk heid, vrijheid. Overigens, wanneer zal men begrijpen, dat „vrijheid" een loos woord is voor hen, die geen huis heb ben, geen kleren, die niet lezen of schrijven kunnen, die geen werk heb ben. Mgr. Camara haalde de woorden aan, die de Paus in Bombay heeft gespro ken. „Laten de landen de bewapenings wedloop staken en hun middelen en energie ten dienste stellen aan de lan den in ontwikkeling". De Braziliaanse aartsbisschop voegde daar aan toe: „De westerse landen aarzelen niet de bloem van hun jeugd op te offeren in de strijd voor het behoud yan de vrije wereld. Maar wanneer zal men inzien, dat ook materiële ellende de mens ten gronde kan richten." Hij spoorde aan net farizeïsche anti-communisme te la ten varen, dat de kwade kanten van de kapitaalinvesteringen totaal vergeet en voorbij gaat aan het feit, dat el lende de goddelijke gave van vrijheid tot een hol en waardeloos begrip maakt. In dit verband merkte hij op, dat de in vesteringen veelal worden verricht op die plaatsen, waar men het eerst, het gemakkelijkst en het meeste gewin ver wacht, zonder dat rekening wordt ge houden met het mogelijke nadeel, dat de omringende bevolking daarvan kan ondervinden. In de periode van 1950 tot en met 1961 is het in Latijns-Amerika belegde kapitaal gestegen tot 34,6 miljoen gul den. Maar uit dit gebied vloeide 48,2 miljoen gulden terug naar de kapitaal- verschaffende landen. Als men daarbij rekent, aldus de aartsbisschop, dat de daling van de grondstoffenprijzen en de stijging van de prijzen voor inge voerd gereed produkt Latijns-Amerika in deze 36,4 miljoen gulden heeft ge kost. dan komt men op een totaal be drag van 50 miljoen gulden, waarmee Latiins-A *"i»rika de rijke landen in de ze periode verder heeft verrijkt. La tijns-Amerika is niet het ontvangende, maar het verstrekkende gebied. Mgr. Camara waarschuwde ervoor ontwikkeling in alle simpelheid syno niem te stellen met geboorteregeling. In zijn toespraak schuwde hij niet ook dit onderwerp aan te roeren. Zijns in ziens moeten de landen van de „derde wereld" al het mogelijke doen, voorzo ver dat in overeenstemming is met de psychologie en de religieuze overtuiging van de bevolking, om te komen tot een verstandige gezinsplanning. Maar de landen van overvloed moeten op hun beurt afzien van de absurde propagan da voor anti-conceptionele middelen, die geen respect toont voor bestaande fa milie-opvattingen. Tenslotte zei mgr. Camara, dat ego isme geen prerogatief is van de rijke landen alleen. De ontwikkelingslanden verkeren voor een groot deel nog in de middeleeuwen. Het koloniale tfjd perk neigt ten einde, maar in de ont wikkelingslanden heerst een intern ko lonialisme; verrijking van enkelingen ten koste van de massa. De heersen de klasse profiteert als eerste en biina enige van ontvangen hulp. Ieder, die zich opwerpt voor betere menselijke en som - tn <*tand"n. voor structtiele her vormingen, dient er op voorbereid te zijn gebrandmerkt te worden als een oproerkraaier en communist. De bewo gen Braziliaanse prelaat waarschuwde de jonge werkgevers voor een bijna on oplosbaar probleem te staan. Toch sloot hij met nogmaals aan te sporen alles m het werk te stellen om een hervorming van de internationale eco nomische politiek te bewerken Toen hij p:->g zitten werd hjj door de driehon derd aanwezigen met een langdurig applaus gehuldigd. Het congres werd gesloten door de eveneens zeer sociaal bewogen Baron Léon de Rosan. president van de Unia- pac, de Internationale Christelijke Ver- eniging van Werkgevers onder auspi ciën waarvan de conferentie werd ge houden. Zijn toespraak bewoog zich tussen die van prof. H. Brugmans op de eerste dag van het congres en die van mgr. Camara. De Atlantische sa menwerking baseerde hjj voornamelijk op de gemeenschappelijke taak: het brengen van vrede en ontwikkeling in de wereld. Evenals prof. Brugmans leg de hij de nadruk op de noodzaak tot Europese eenwording, omdat Europa (de Sovjet-Unie daaronder begrepen) slechts als eenheid een goede partner voor de Verenigde Staten kan zijn. Evenals mgr. Camara hield hij een pleidooi voor bestrijding van de honger en de onrechtvaardigheid. De hulp aan de landen in ontwikke ling moet, naar de mening van de Baron de Rosen, nooit bestaan uit gif ten in geld, maar uit koop en verkoop van produkten wellicht op speciale basis uit leningen tegen redelijke voorwaarden, uit technische hulp, maar vooral uit geestelijke bijstand in de zin van „Mater et Magistra". Aan het slot van zijn rede merkte de Uniapac-voor- zitter op, dat het rapport van president Eduardo Frei van Chili, het meest christelijk-sociale land in Zuid-Amerika, over de vorming van een Latijns-Ame rikaanse gemeenschappelijke markt niet alleen een goede grond biedt voor de ontwikkeling van dit deel van de wereld, maar ook een voorbeeld kan zijn voor andere delen als bijvoorbeeld Afrika. Dat de congressisten de woorden van prof. Brugmans, mgr. Camara en Ba ron de Rosen goed verstaan hebben blijkt uit de in de slotzitting aanvaar de algemene conclusies. In een verkla ring over de Europese en Atlantische samenwerking wordt opgemerkt, dat de christelijke jonge werkgevers het werk erkennen van hun voorgangers, die de basis hebben gelegd voor een Verenigd Europa en de Atlantische samenwer king. Zij stellen echter vast, dat on danks de reeds gedane pogingen Euro pa verdeeld blijft, de Atlantische sa menwerking nog steeds zwak is en het gebrek aan evenwicht tussen industrie- en ontwikkelingslanden zich steeds dui delijker aftekent. „De christenen had den tot nu toe een gebrek aan schep pende en grootmoedige verbeeldings kracht en waar zij initiatieven geno men hebben, werken zij vaak naast el kaar," aldus de verklaring. Om het werk van hun voorgangers te vervolmaken en te versnellen ach ten de jonge werkgevers de ombuiging van de egoïstische houding tot een hou ding van samenspraak, essentieel voor het ontdekken van de ander, een on misbare voorwaarde. Om hun daad werkelijke taak te vervullen moeten de jonge christelijke werkgevers elkaar verstaan om invloed uit te oefenen op de beslissingen in de geest van de EEG, het Atlantische deelgenootschap en de wereldsolidariteit, zo besluit de verklaring. HAARLEM, 29 nov. Het groot winkelbedrijf Simon de Wit N.V. in Zaandam is vanmorgen door de Haar lemse politierechter veroordeeld tot een geldboete van ƒ500,-, omdat het in maart van dit jaar de wet op beper king cadeaustelsel had overtreden. De officier van justitie had een geldboete van 2.000,-, waarvan de helft voor waardelijk, geëist. De firma had een actie gevoerd, waarbij een presenteersehaaltje werd aangeboden bij aankoop van twee pak ken Simon de Wit koffie. „Het is een eenvoudige zaak", meende de officier. „Het gebeurt de laatste tijd herhaal delijk, dat er met deze wet wordt ge sold. De bedrijven hopen dan er op, dat het aan de aandacht van de con trolerende dienst ontsnapt." Dat dit in dit geval niet was ge beurd, was te danken aan de op lettendheid van een controleur, die in Middelburg de onrechtmatigheid van de actie signaleerde. De raadsman van het winkelbedrijf mr. Hellema nam stelling tegen de uitlating van de officier, als zou Simon de Wit geregeld langs de afgrond mar cheren. „Het gebeurt maar zelden dat de firma voor dit soort overtredingen wordt gedagvaard. Bovendien hebben wij de actie onmiddellijk stopgezet. Mr. Hellema was er nog niet zo zeker van, dat hier van branchevervreem ding kon worden gesproken. Met enige voorbeelden uit de praktijk trachtte hij aan te tonen, dat presenteerbladen en koffie min of meer verwant aan elkaar zijn. De politierechter, mr. J. Vink, acht te de overtreding niettemin bewezen, maar ging met zijn straf toch niet zo ver als de officier had geëist. HILVERSUM, 29 nov. In de afge lopen dagen is in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een hearing gehouden over de Loonvoorstellen 1965 van het omroeppersoneel. Naar aanlei ding hiervan ontstond in de personeels- raad onrust. „Hiervoor is geen enkele reden", zo staat in een verklaring van de personeelscommissaris van de NRU en NTS, drs. A. J. J. Van der Made en de heer L. H. Röttger, de laatste als vertegenwoordiger van de samenwer kende bonden. Er kunnen in het huidige stadium van behandeling der loonvoorstellen geen concrete mededelingen worden verstrekt, aldus de verklaring. De be handeling zal nog enige tijd vergen, onder andere wegens de financiën van de omroep, maar alle betrokken in stanties doen al het mogelijke om de definitieve beslissing zo snel mogelijk te verkrijgen. In de verklaring aan haar personeel wordt voorts de belofte gedaan dat zo dra meei klaarheid omtrent de loop van zaken zal zijn verkregen, monde ling of schriftelijk nadere mededelingen volgen. Het bestuur van de beroepsvereniging van creatieve televisiemedewerkers („Groep 73") heeft in een telegram aan de Stichting van de Arbeid zijn ernsti ge bezorgdheid uitgesproken over het uitblijven van de regeling der salaris sen van het omroeppersoneel voor het jaar 1965. Het bestuur dringt met klem aan op een dusdanige beslissing, dat de ont worpen regeling vóór Kerstmis kan wor den geëffectueerd. In „Groep 73" zijn ongeveer 200 re gisseurs en produktieleiders vertegen woordigd. Het bestuur heeft een af schrift van het telegram gezonden aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. koopt ST. NICOLAAS bij GROTE KEUZE! DESKUNDIGE VOORLICHTING! I va vraagt voor de bouw van de Nieuwe Luchthaven Schiphol Inlichtingen worden gaarne verstrekt op dinsdag 30 november 1965 's avonds van 19—20.30 uur: HOTEL-CAFÉ-REST. HOF VAN HOLLAND, GROTE MARKT 29, HAARLEM. (met of zonder Eau die Col.) Cpt* HAARLEM Eén bus voor 't hele gezin: f3.75. Bij drogist, kapper, parfumeur en in de grote warenhuizen. Right Guard is géén roller, géén stick. Maar: een spuitbus! Dus: hygiënisch! •WAMVWM'W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6