Pauselijke amendementen over - TEGEN CONCILIE-MEERDERHEID IN - een spel van conservatieve achterhoede? MCNAMARA TE VELDE IN VIETNAM Kerstvervoer van gastarbeiders nu beter geregeld Kard. Alfrink ziek in Rome Nederlands op drie scholen in Aken MET KERSTMIS NAAR OOST-BERLIJN Zilveren Camera Verloofde prinses Margriet slaagt voor doctoraal Vrouw in keuken omgekomen door zuurstofgebrek Opklaringen Vieten betrapt bij smokkel van honden en katten Jaap je weer naar school zonder psalmen te leren Voor modieuze dames- en teenerkleding Het nieuws VANDAAG SEMINARISTEN ALARMEREN BISSCHOPPEN Verontrust over gewijzigd schema 13 beckering doebM, hjdjuA^QMdmk „(Mva dl Ivwui" SCHOUS ^aparte stijl lage prijzen j modehuis Prinses Margriet en Pieter van ^ollenhove omhelzen elkaar na het geslaagde examen. den haag, 30 nov. Vanmorgen j* de verloofde van prinses Margriet de "eer Pieter van Vollenhoven in Leiden peslaagd voor zijn doctoraal examen in "et Nederlands recht, privaatrechtelijke Dehting. Verder: ROME, 30 nov. Over de te elfder ure ingediende zogenaamde pauselijke amendementen op de tekst over het huwelijk en over het atheïsme in schema 13 vernemen wij nader, dat deze om verschillen de redenen op ernstige tegenstand van veruit de meerderheid der be trokken conciliecommissies gesto ten zijn. Tijdens zijn tweedaags bezoek aan het strijdtoneel in Zuid- Vietnam bracht Amerika's mi nister van Defensie, Robert S. McNamara (1.) enkele inspec tiebezoeken te velde. Hij ivordt hier, in An Khe, vergezeld van generaal-majoor Harry Kinhard Vol toewijding zetten Westberlijners zich aan het „gründlich" invullen van de formulieren, die vereist zijn voor het verkrijgen van een pasje om met de Kerstdagen hun verwanten in Oost-Berlijn te kunnen bezoeken. JSINSDAC 30 NOVEMBER 1965 89sfe JAARCANC No. 32216 niet duur wel heerlijk Ernstige twijfel in Rome Het vraagstuk van wapenbe heersing en ontwapening heeft nog steeds niet die centrale plaats in de internationale politiek gekre gen, die het zou moeten hebben.. De Nederlandse afdeling van de internationale Pax Christi-bewe- ging heeft hieraan een rapport gewijd, dat, op Paus Joannes' Vredesencycliek geïnspireerd, tot titel draagt „Met Pacem in terris onderweg". Ónze speciale verslag gever wijdt hier an een beschou wing op pagina 5. Volgend jaar worden in Boeda pest van 30 augustus tot en met 4 september de Europese atle- tiekkampioensehappen gehouden. Ook Nederland zal daarbij verte genwoordigd zijn. Een aantal jon ge atleten traint al intensief met het oog op deze Europese titel strijd. Hoe de kansen staan voor onze dames-atleten op dit vier- jaarlijks sportfestijn leest u op onze dagelijkse sportpagina. Huub Lenz vierde afgelopen zondag zijn rentree in het eerste elftal van D.W.S. De sympathie ke Limburger hoopt, dat zijn suc cesvol spel voor trainer Lesley Talbot aanleiding mag zijn hem definitief in het standaardelftal °P te stellen. Aan een onzer ver slaggevers vertelde Lenz dat hjj "et liefst op de binnenplaats ope- Protestsongs hebben een besmette naam", zegt Dick Boons, die er zelf twee op de Plaat heeft gezet. Meer over hem kunt u lezen op onze rtv- Pagina, waar tevens nieuwe Platen zijn besproken. Er schort iets aan de schor ten. Wat er nu aan schort kunt u lezen op pagina 2 in onze rubriek „Op Zijpaden". (Van een verslaggever) WARMOND, 30 nov. Naar aanlei ding van de berichten uit Rome, dat middels amendementen het schema over Kerk en Wereld ten aanzien van de paragrafen over de waardigheid vat huwelijk en gezin belangrijk ge wijzigd zouden worden, heeft de stu dentenvereniging van het theologicum in Warmond, dat zowel onder het bis dom Haarlem als dat van Rotterdam ressorteert, een telegram gestuurd naar de bisschoppen van beide bis dommen. Daarin spreken de studenten hun ongerustheid uit over de voorge stelde wijzigingen, die naar hun me ning voor wat betreft de huwelijksbe leving de christenen ernstig zouden be perken in hun gewetensvrijheid. De tekst van het telegram luidt let terlijk: „De studenten van het theolo gicum Warmond, verontrust door pers berichten over het schema Kerk en Wereld inzake de huwelijksbeleving, verzoeken u alles te ondernemen om te voorkomen, dat de aan de christe nen toegekende eigen verantwoordelijk heid en vrijheid door direct regelende uitspraken zo worden beperkt, dat het hun onmogelijk wordt naar eigen ge weten te beslissen". EINDHOVEN, 30 nov. Er wordt hier een diepgaand onderzoek ingesteld naar de dood van de 45-jarige mevr. M. Wirken-Daams, die vorige week don derdag, toen zij in de keuken bezig was met de was door gebrek aan zuur stof om het leven kwam. De vrouw werd 's morgens door haar man in de keuken op de vloer gevonden. Naast haar lag haar zevenjarig zoontje. De man droeg beiden uit de vol waterdamp staande keuken naar een kamer, waar het jongetje weer tot bewustzijn kwam, maar de vrouw bleek te zijn overle den. De door de brandweer genomen lucht monsters hebben aangetoond, dat er in de keuken groot gebrek aan zuurstof was. Er ontbrak daar elke ventilatie. Deuren en ramen waren potdicht, toen de vrouw met de was bezig was en de luchttrechter in de niet meer in ge bruik zijnde schoorsteen was dichtge maakt. Bij haar werk maakte de vrouw gebruik van warm water uit de geyser, die lange tijd brandde, hetgeen uiter aard van invloed kan zijn geweest op de zuurstofgehalte van de lucht in de keuken. De geyser is in beslag geno men om op zijn kwaliteiten onderzocht te worden. 1 (Van onze Romeinse correspondent) De wijzigingsvoorstellen werden inge diend door de kardinaal-staatssecretaris „op last van hogerhand". Maar het was de commissieleden r.iet duidelijk in hoe verre deze al dan niet als letterlijke tekst van de Paus zelf afkomstig wa ren en diens eigen opinie weergaven. Voorts bleek niet, of deze amendemen ten gewoon aan de commissie werden voorgelegd ter beoordeling, gelijk reeds verschillende malen eerder gebeurd was, danwel dat de Paus persoonlijk dit positief in het schema wenste opge nomen te zien. Daar kwam nog bij, dat een deel van de strekking dezer amen dementen zich richtte op een substan tiële wijziging in paragrafen, die prin cipieel reeds door een meerderheid dei Vaders van ruim hoven de tweederde waren goedgekeurd. Tenslotte leefde er in de commissie een groot onbeha gen over de gang van zaken. Men heeft zijn bezwaren onmiddellijk de Paus la ten weten. Het is duidelijk waarop die bezwa ren neerkomen. In een concilie-ont werp, dat na discussies als basis voor verdere besprekingen is aangenomen, daarna een of meerdere malen is be werkt en dan tenslotte naar de beginse len door het Concilie in het algemeen aanvaard werd, mag de commissie reglementair geen principiële wijzigin gen meer aanbrengen. In het onderha vige geval zal dit toch gebeuren, als volgens het zogenaamde pauselijk voorstel de gehele centrale conceptie van het huwelijk in Schema 13 de ware echtelijke liefde en de verant woordelijkheid der ouders alléén in ge weten voor God inzake het kinderaan tal zal vervangen worden door een eerste aan alles bovengeschikt doel: de voortplanting. Deze laatste positie- name-was reeds door Pius XII verla ten. Deze vatte het voortplantingsdoel van het .huwelijk en de wederzijdse vervolmaking der echtgenoten en van het gezin in één samen. Zijn uitspra ken tendeerden re 3 Is naar de kern. de alles beheersende en regelende echte lijke liefde, die Schema 13 thans voor op stelt. Het tweede deel der moeilijkheden vormt de afwijzing van directe midde len, die de procreatie tegengaan. Deze worden in de tekst van het amende ment veroordeeld in een zelfde regel en op hetzelfde niveau als onder meer de abortus provocatus en de vrije liefde. De resultaten van de laat op gang gekomen officiële discussie onder de katholieke moralisten wettigen in een vérstrekkend conciliedocument een der gelijke afwijzing en veroordeling niet. De speciale pauselijke en buiten-conci liaire commissie kon bovendien tot he den, als wij goed ingelicht zijn, niet tot een redelijk meerderheidsbesluit komen. Bovendien zal met een derge lijke concilie-uitspraak de gulden regel doorbroken worden, dat een Kerkver gadering zich onthoudt van bindende verklaringen over zaken, die nog in ernstige en onopgeloste besprekingen zijn bij de grote meerderheid der des kundigen binnen de Kerk. Bezwaren en ergernis van de Iaatsten bij de commissie kwamen voort uit het feit, dat het op het laatste nippertje afkomen van wijzigingen op last van hogerhand het Concilie in een echte impasse zou kunnen brengen. In dit eindstadium zijn immers geen concilie- amendementen op de laatst bewerkte tekst meer mogelijk. De Kerkvergade ring oefent dan haar vrijheid slechts uit door aanvaarding of verwerping van een geheel betreffend hoofdstuk of in laatste instantie van het gehele sche ma. Afgezien van de heersende tijd nood zou zulk een geste in dit geval een openlijke daad zijn van afwijzing der pauselijke voorstellen. Paulus VI, als pro-staatssecreta ris Montini algemeen bekend om zijn open en progressieve instelling, behoorde, toen hij aartsbisschop van Milaan was, tot de meest Drogressie- ven der Italiaanse bisschoppen. Pau lus VI is een gevoelig mens, hoogst intelligent en als niemand anders kent hij de gang van zaken in Rome. Dit heeft een aantal leden van de commissie voor Schema 13 er aan (Advertentie) Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 Verwachting geldig tot woensdag avond (opgemaakt 11.15 uur) Opklaringen en afnemend buiig. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog stormachtige weste lijke wind. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. doen twijfelen of de als klemmend voorgestelde amendementen van ho gerhand niet eenvoudig een samen vatting door de Paus zouden zijn van de reële geestelijke bezwaren, die hem ter kennis gebracht werden door een aantal Concilie-vaders om nog maals de vrij blijvende commissie hierop te attenderen. Anderen denken aan een achterhoedegevecht der con servatieven, waaronder vooraanstaan de Curie-leden, die het Romeinse spel letje van ,,de paus heeft gesproken, de zaak is hiermee beëindigd" gespeeld hebben. Naar verluidt heeft de Paus aan de commissie doen weten, dat hij de be doeling der amendementen wil orde nen in de principiële lijn van het sche ma. Wat nu van de veroordeling der anticonceptionalia overblijft, ou ver vat zijn in de zin: „Usus illicitus ar- tium contra procreationem". een on geoorloofd gebruik van middelen tegen de voortplanting. Dit nu zou een dou blure zijn in de tekst, een volgende zin immers luidt: „De kinderen der Kerk mogen bi) de regeling van de voortplanting geen wegen inslaan, die door de Kerk verboden zijn." De zin snede over do allesbeheersende finali teit van het huwelijk op de procreatie zou vervallen zijn. Ook in de paragra fen over het atheïsme zou de invoe ging afgewezen zijn, waarin met name het atheïstische marxisme toch genoemd wordt en daarmee wordt her innerd aan de vroegere kerkelijke veroordeling. c. UTRECHT, 30 nov. Op II decem ber begint de grote uittocht van gast arbeiders, die de kerstdagen thuis zul len doorbrengen. Enige duizenden Span jaarden gaan (voor het eerst) niet ex tra treinen. Ook met de normale inter nationale reizigerstreinen zullen heel wat buitenlandse arbeiders worden ver voerd. De drie Nederlandse reisbu reaus die zich met de voorbereiding van deze treinreizen hebben belast, hebben evenwel de indruk dat de mees te gastarbeiders met name de Span jaarden gebruik zullen maken van de bus. Dank zij een goede onderlinge samenwerking en ruimere medewerking van het bedrijfsleven, gelooft men dat opstoppingen als vorig jaar en ook nog in de afgelopen zomer nief meer zul len voorkomen. De vorige kerstvakantie van de gastarbeiders in ons land was slecht voorbereid. De NS en de reisbureaus Havas, Lissone Lindeman en Muilei hadden al het mogelijke gedaan, doch het bedrijfsleven werkte niet mee. Daardoor was het mogelijk, dat gro te groepen buitenlanders op perrons moesten achterblijven. Deze zomer betrof het vijfhonderd Spanjaar den in Roosendaal. Oorzaak: ze had den geen plaats in de trein gereser veerd, omdat de bedrijven hun daar op niet hadden geattendeerd. Ditmaal is de medewerking van de 350 Nederlandse ondernemingen die bui tenlanders in dienst hebben, veel beter. Wel is men nog tamelijk laat met het reserveren, maar de drie reisbureaus hopen dat zulks volgend jaar ook beter gaat. ROME, 30 nov. (KNP) Wegens een lichte ziekte heeft kardinaal Alfrink zondag niet persoonlijk kunnen spreken over „Vrede en oorlog en de morele consequenties" in Domus Mariae in Rome. Zijn secretaris dr. J. Braem heeft in zijn plaats de tekst van de uiteenzetting uitgesproken. De inhoud van de rede kwam in gro te lijnen ovei n met die, welke kar dinaal Alfrink enkele weken geleden voor bisschoppen en journalisten heeft gehouden. Daarin wees hij erop dat er in deze atoomtijd een geheel nieuwe mentaliteit moet groeien inzake de problemen van vrede en oorlog. Een atoomoorlog zal nooit het ge- eigende middel kunnen zijn om ge schonden recht te herstellen, zo betoog de de kardinaal. Advertentie) AKEN, 30 nov. Net als voor de oorlog worden de bewoners van deze Duitse grensstad weer in de gelegen heid gesteld de taal van hun Neder landse buren te leren. Met ingang van 1 januari a.s. zullen namelijk aan drie onderwijsinstituten: een gymnasium een handelsschool en een volksuniver siteit, lessen in de Nederlandse taal worden gegeven. Voor de oorlog was dit net geval aan de hier gevestigde Technische Hogeschool. Voor de colleges in de Ne derlandse taal bestond toen geen al te grote belangstelling. Van de nieuwe mo gelijkheid worden betere resultaten ver wacht, omdat de genoemde instituten door jeugdiger personen worden be zocht dan de T.H, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM-, Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telei 22 13 55. ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 30 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Met de toekenning van de Zilveren Camera aan de Drakesteyn-fotograaf J. de Rooy zou een reeks van con flicten een dramatisch hoogtepunt bereiken. De heer De Rooy zou zoete wraak nemen op de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten, welke zich destijds kritisch heeft uit gesproken over de manier waarop de foto's tot stand gekomen zijn. Het is verder zeer waarschijnlijk, dat de be kroning van de opzienbarende foto door de tegenstanders van het" huwelijk ervaren wordt als een sym bool van verzet. Dat alles zou dan nog verhevigd worden door Het feit dat prins Bernhard de prijs aan de heer De Rooy zou moeten uitreiken en aldus een daad die door hem als een indiscretie ten opzichte van zijn dochter wordt beschouwd, zou moeten belonen. Het gegeven beeft werkelijk allure en degenen die hier list en noodlot wilden paren verdienen een compli ment voor hun fantasie. Ook voor hun goede smaak? Dat valt te be twijfelen. Het is nog voorstelbaar dat men door middel van een bekroning verzet pleegt tegen een vereniging van fotojournalisten en eveneens dat men die bekroning verheft tot een demon stratie tegen een huwelijk of zelfs vóór een republiek. Het getuigt echter niet van goede smaak, degene die deze bekroning moet verrichten daar mee in zijn gevoelens te treffen. Dat is inmiddels gebeurd. Het terug trekken van de prijs maakt immers dat feit niet ongedaan. Het bewijst alleen maar dat een beschermheer in bescherming moest worden genomen, een kwaad dat alleen uit angst voor erger geboren kan zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiii DEN HAAG, 30 nov. Het is een van de inspecteurs van de „Ned. Ver. tot bescherming van dieren" gelukt de honden- en kattenhandelaa Vieten aan te houden aan een der grensstations, terwijl deze op het punt stond met een lading honden en katten de grens te passeren. Vieten bleek niet in het bezit te zijn van de vereiste wettelijk voorgeschre ven registers en van de nodige inen tingscertificaten. Door de inspecteur is proces-verbaal tegen de dieren handelaar opgemaakt. (Van onze correspondent) BREDA, 30 nov. Het negenjarig zoontje Jaap van de heer P. Verseput uit Klundert gaat weer naar school. Het kind was op 11 november van de school gestuurd nadat een conflict was gerezen tussen de vader en het school bestuur omdat de vacer weigerde toe te staan dat aan zijn zoontje psalmen geleerd werden. Na intern overleg is het conflict nu bijgelegd. (Advertentie) (Advertentie) Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St Bavo HAARLEM - Tel.02500-11266 ijL7)?lTL-l5i-L-iTi7LTL-i7l7i-i7l7l7i.7iU7i7i.7i7Lr Een werkelijk fantèstisch schouwspel is de speciale Schous Sint Sortering de liefste, de leukste, de fijnste cadeautjes en speelgoedjes voor baby's, peuters en kleuters. Sint voor uw kind in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1